Rządowy program „Mój elektryk” skierowany jest do wszystkich właścicieli samochodów elektrycznych – zarówno osób fizycznych, jak i firm oraz instytucji. Celem programu jest realizowanie dopłat do aut o napędzie zeroemisyjnym. Sprawdź, jakie są jego założenia i czy możesz liczyć na umowę dotacji!

Pojawiają się głosy, że po 2035 roku w Unii Europejskiej nie będzie można rejestrować samochodów z silnikami spalinowymi. Choć sprawa nie została jeszcze ostatecznie przesądzona, prawdopodobnie za kilkanaście lat w motoryzacji dojdzie do rewolucji.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

W celu ochrony środowiska i gospodarki auta konwencjonalne mają zostać zastąpione elektrycznymi. Ponieważ coraz więcej osób planuje zakup takiego pojazdu, w 2021 roku ruszyła pierwsza edycja rządkowego programu „Mój elektryk”, którego celem jest wsparcie dla osób, które kupiły nowe samochody elektryczne. W 2022 roku program został uruchomiony w nowej odsłonie, która ma funkcjonować do 2026 roku (lub wyczerpania puli środków). Warto poznać zasady wspomnianego programu i wiedzieć, od czego zależy przyznanie dofinansowania.

Skąd bierze się rosnąca popularność samochodów elektrycznych?

Dyrektywy unijne to jedno, ale kierowcy – choć oczywiście nie wszyscy – zaczynają dostrzegać w elektrykach ciekawą alternatywę dla aut z silnikami spalinowymi. Zakup auta elektrycznego wzbudza zainteresowanie również dlatego, że pojazdy te są dużo przyjaźniejsze dla środowiska, a to dla wielu osób temat coraz istotniejszy.

Oczywiście nie można zapomnieć o fakcie, że często są to auta wygodne i nowoczesne, które zapewniają wysoki komfort jazdy – chociażby dlatego, że są bardzo ciche. Wielu docenia również niskie koszty eksploatacji. Eksperci przekonują, że poruszanie się elektrykiem jest o połowę tańsze niż samochodem z silnikiem spalinowym.

Auta elektryczne są w Polsce coraz popularniejsze, co potwierdzają oficjalne dane – według raportu Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych w pierwszym kwartale 2023 roku w Polsce zarejestrowanych było 36 826 samochodów całkowicie elektrycznych (BEV), czyli wyraźnie więcej, niż w roku poprzednim. To efekt wspomnianych korzyści, a także programu „Mój elektryk”, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Tę zależność pokazuje wyraźnie porównanie pierwszych kwartałów 2022 i 2023 roku pod względem rejestracji aut z napędem alternatywnym przygotowanym przez PSPA.

Jakie się największe zalety elektryków?

Wśród największych zalet samochodów elektrycznych wymienia się:

 • tanią eksploatację – zarówno w zakresie ładowania, jaki i napraw bieżących,
 • bezawaryjność,
 • cichą pracę silnika,
 • korzyści dla środowiska naturalnego (niska emisja CO2),
 • możliwość uzyskania dotacji w postaci programu „Mój elektryk”.

Mój elektryk ­– na czym polega ten program?

Zdefiniowany na nowo program „Mój elektryk” ruszył na początku 2023 roku, a kluczową zmianą względem poprzedniej edycji jest wprowadzenie możliwości skorzystania dla osób, które kupiły takie auto w leasingu. Dopłata dotyczy wyłącznie nowych samochodów całkowicie elektrycznych.

Uwaga!

Pula dopłat w programie wynosi w sumie 700 milionów zł, natomiast w trwającej właśnie odsłonie – 250 milionów. W pierwszym kwartale 2023 roku złożono ponad tysiąc pozytywnie rozpatrzonych wniosków, co przełożyło się na wypłacenie łącznie 36,5 zł.

W kolejnych miesiącach zainteresowanie programem rosło, ale osoby, które chcą z niego skorzystać raczej nie muszą się obawiać – pieniędzy starczy również dla nich, choć nie powinny przesadnie zwlekać. Wnioski można bowiem składać do 30 września 2025 roku lub wyczerpania środków.

Porównaj ceny OC i AC

Kto może złożyć wniosek do programu Mój elektryk?

Program „Mój elektryk”, który wystartował w 2023 roku i skierowany jest do wszystkich kierowców, którzy chcą kupić samochód elektryczny. Wnioski składać mogą:

 • osoby fizyczne,
 • osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą,
 • firmy, jednostki sektora finansów publicznych, instytuty badawcze, stowarzyszenia, fundacje, spółdzielnie, rolnicy indywidualni oraz kościoły i inne związki wyznaniowe.

Warunki wsparcia nie różnią się w zależności od formy finansowania.

Jakie auta można kupić z dopłatą z programu Mój elektryk?

Dotacją z programu „Mój elektryk” objęte są tylko fabrycznie nowe pojazdy, które nie zostały przed zakupem zarejestrowane i które nie mają przebiegu większego niż 50 km. Chodzi wyłącznie o pojazdy zeroemisyjne wykorzystujące do napędu energię elektryczną akumulowaną przez podłączenie do zewnętrznego źródła zasilania albo wytworzoną z wodoru w znajdujących się w nich ogniwach paliwowych.

Mój elektryk jako wsparcie leasingu samochodu elektrycznego

Od 2023 roku z programu „Mój elektryk” skorzystać mogą również osoby, które kupiły lub chcą kupić samochód elektryczny, wykorzystując umowę leasingu. W tym wypadku należy złożyć odpowiedni wniosek, a sprawą zajmie się Bank Ochrony Środowiska.

Dopłaty skierowane są również – poza autami osobowymi – do właścicieli pojazdów zeroemisyjnych z kategorii M1 (do przewozu nie więcej niż ośmiu osób) oraz N1 (dostawcze do masy 3,5 tony). Dofinansowanie pozwala na obniżenie miesięcznej raty o 500-600 zł.

Jakie są progi cenowe dla leasingu z programu Mój elektryk?

Ustawowo ustalono progi cenowe i warunki dofinansowania dla leasingobiorców, którzy chcą skorzystać z programu „Mój elektryk”. Oto obowiązujący obecnie podział:

 • 225 tys. zł netto dla podatników VAT, którzy będą wykorzystywać samochód elektryczny wyłącznie w celach firmowych,
 • 201 tys. 793 zł netto dla podatników VAT, którzy będą korzystać z pojazdu elektrycznego także prywatnie,
 • 225 tys. zł brutto dla organizacji niebędących podatnikami VAT.

Ile dopłaty można uzyskać z programu Mój elektryk?

Dopłaty z programu „Mój elektryk” są stałe, ale różnią się w zależności od konkretnej sytuacji – inaczej pochodzi się do wniosków osób fizycznych, a inaczej do podmiotów niebędących osobami fizycznymi. Dopłata może wynosić od 18 750 zł do nawet 70 tysięcy zł.

Dopłata dla osób fizycznych

W przypadku osób fizycznych, które starają się o dopłatę z programu, możliwości są dwie – dopłata w wysokości 18 750 zł lub 27 000 zł (ta druga tylko w przypadku, gdy wnioskodawca ma Kartę Dużej Rodziny).

Dopłata dla pozostałych wnioskodawców

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku wnioskodawców, którzy nie są osobami fizycznymi. Wówczas dotację wylicza się na podstawie deklarowanego średniego przebiegu – waha się ona od 18 750 zł do 27 000 zł. W przypadku elektrycznych samochodów dostawczych dotacja wynieść może od 50 do 70 tysięcy zł – tutaj również decydujący jest deklarowany przebieg.

Przykład

Pani Anna kupiła nowego Opla Corsę-e Edition na początku 2023 roku. Postawiła na sprawdzoną markę, ale przede wszystkim zależało jej na ochronie środowiska. Oszczędności w eksploatacji również wpłynęły na jej decyzję. Niedługo po zakupie dowiedziała się o programie „Mój elektryk”. W kilka minut złożyła e-wniosek, a niedługo później otrzymała pozytywną odpowiedź. Na jej konto wpłynęło 18 750 zł w formie rządowego dofinansowania. Oznacza to, że przy niewielkim nakładzie czasu i wysiłku odzyskała ponad 10% wartości swojego nowego samochodu.

Jak złożyć wniosek o dopłatę w ramach programu?

Wnioski w ramach dofinansowania z programu „Mój elektryk” składać należy drogą elektroniczną. Jest to szybki i prosty sposób, a wystarczy wypełnić zaledwie kilku rubryk. Nad procesem czuwa Generator Wniosków o Dofinansowanie (GWD), który jest dostępny pod adresem www.gwd.nfosigw.gov.pl.

Wniosek do dofinansowanie zakupu

Osoby fizyczne, jeśli spełnią wymagania programu, otrzymają refundację części poniesionych kosztów wynikających z zakupu samochodu elektrycznego. Jest to więc system skierowany jest do osób, które wspomnianego zakupu już dokonały. Podczas wypełniania formularza online trzeba podać podstawowe dane osobowe oraz związane z pojazdem, a także przedstawić fakturę jego zakupu.

Wszystko wykonać można siedząc przed komputerem, w kilku prostych krokach. Warto wiedzieć, że osoby, które zdecydują się na skorzystanie z dotacji będą musiały podpisać obowiązanie, że nie sprzedadzą elektryka przez 2 lata od uzyskania rządkowego wsparcia.

Wniosek o dofinansowanie leasingu

W przypadku leasingobiorców, którzy chcą skorzystać ze wsparcia z programu, konieczne jest skorzystanie z usług firmy leasingowej, która ma podpisaną umowę z BOK. Wszystkie formalności załatwiane są przez pracowników firmy, za co oczywiście mogą być naliczane dodatkowe opłaty. Z dopłaty leasingowej mogą skorzystać filmy, spółdzielnie, rolnicy, jednostki sektora finansów publicznych, stowarzyszenia, ale również osoby fizyczne, które podpisały umowę leasingową.

Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku w ramach programu Mój elektryk?

Składanie wniosków do programu „Mój elektryk” odbywa się wyłącznie drogą elektroniczną. Procedura jest uproszczona i obejmuje przede wszystkim podanie informacji o osobie składającej wniosek, a także o pojeździe, którego dotyczy. Konieczne może być dołączenie skanów wybranych z poniższej listy dokumentów:

 • wydruk z CEPiK potwierdzający rodzaj jego napędu,
 • faktura zakupu nowego samochodu (wraz z fakturami zaliczkowymi),
 • pełny skan Karty Dużej Rodziny (opcjonalnie),
 • pełny skan dowodu rejestracyjnego zakupionego pojazdu, w którym jako właściciel figuruje wnioskodawca,
 • zawiadomienie zakładu ubezpieczeń o cesji praw do ubezpieczenia,
 • pełny skan dokumentu ubezpieczenia OC oraz AC zakupionego pojazdu,
 • oświadczenie wnioskodawcy o posiadaniu zgody współwłaścicieli na przetwarzanie danych osobowych (opcjonalnie),
 • oświadczenia dla NFOŚiGW,
 • pełnomocnictwo do złożenia wniosku o dotację oraz zawarcia umowy, a także prowadzenie czynności z nią związanych (gdy wniosek jest składany w imieniu własnym i współwłaściciela pojazdu).

Ubezpieczenie auta elektrycznego – jak i gdzie to zrobić?

Samochód elektryczny, podobnie jak każdy inny poruszający się po polskich drogach, musi mieć ważne ubezpieczenie OC. Firmy ubezpieczeniowe są na to przygotowane, a w ich ofercie znaleźć można propozycje stawek dla właścicieli elektryków.

Od czego zależy ubezpieczenie OC samochodu elektrycznego?

Każdy, kto chce ubezpieczyć swój pojazd – zarówno z napędem elektrycznym, jak i spalinowym – musi podać ubezpieczycielowi wszystkie niezbędne dane. To one wpływają bezpośrednio na kalkulację stawki, która zawsze jest wartością określaną indywidualnie. W przypadku ubezpieczenia samochodu elektrycznego brane są pod uwagę następujące zmienne:

 • marka i model pojazdu,
 • parametry techniczne samochodu (pozwalają one na określenie wartości ubezpieczonego pojazdu),
 • informacje o właścicielu pojazdu – stan cywilny, doświadczenie jako kierowcy, historia ubezpieczeniowa, wiek,
 • miejsce zamieszkania z wyszczególnieniem, w jakim miejscu parkowany jest ubezpieczany pojazd.

Czy warto kupić dodatkowe ubezpieczenie elektryka?

Kierowcy mają bardzo zróżnicowane opinie na temat ubezpieczeń dodatkowych. Na pewno jednak AC (Autocasco) jest dobrym pomysłem dla osób, które mają samochód elektryczny. Choć jest on stosunkowo niezawodny, może uczestniczyć w kolizji czy wypadku jak każdy inny pojazd.

Porównaj ceny OC i AC

Jeśli to właściciel elektryka doprowadzi do szkody, będzie musiał pokryć koszty naprawy z własnej kieszeni, a ta może być naprawdę kosztowna. Dlatego dodatkowe ubezpieczenie może być dobrą formą zabezpieczenia swojego majątku, a jednorazowa większa opłata to opłacalna inwestycja.

Zobacz więcej tutaj: Ubezpieczenie samochodu elektrycznego i hybrydy | Rankomat.pl

Ile kosztuje ubezpieczenie elektryka?

Obowiązkowe ubezpieczenie dla samochodów elektrycznych nie należy do najdroższych. Towarzystwa ubezpieczeniowe dysponują danymi dotyczącymi ich niezawodności. Choć wysokość składki zależy oczywiście od wielu zmiennych, o których przeczytać można w akapicie powyżej, właściciele elektryków często mogą liczyć na korzystniejsze oferty.

Jeśli należysz do tej grupy, skorzystaj z internetowych porównywarek ubezpieczeń oraz kalkulatorów OC – pozwolą Ci one na znalezienie najlepszej oferty. Zarówno samego OC, jak i pakietów z ubezpieczeniem dodatkowym.

Program "Mój elektryk" zachęcił do zakupu takiego samochodu 30-letniego Marka z Sochaczewa. W związku z bezszkodową jazdą liczył na atrakcyjne oferty ochrony dla swojej Mazdy MX-30 z 2021 roku, silnik elektryczny. Zobacz, jakie propozycje znalazł w kalkulatorze.

UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
350,00 zł
TUZ Ubezpieczenia
OC
AC
Assistance
NNW
425,00 zł
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
474,00 zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
2208,00 zł
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
3112,93 zł
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
3191,00 zł
mtu24.pl
350,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
TUZ Ubezpieczenia
425,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
474,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
2208,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Beesafe
3112,93 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
3191,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

*kalkulacja z dnia 5.09.2023

Propozycje od kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych uzyskał w niecałą minutę, a polisę w najkorzystniejszym dla siebie wariancie kupił za pomocą kilku kliknięć za pośrednictwem kalkulatora. Niezależnie od tego, czy szukasz ochrony dla samochodu spalinowego, czy z napędem alternatywnym - porównywarka ubezpieczeń online to najszybszy sposób na ubezpieczenie pojazdu w dobrej cenie.

Co warto wiedzieć?

 1. Program „Mój elektryk” skierowany jest do wszystkich posiadaczy nowych samochodów elektrycznych. Pozwala on na uzyskanie wsparcia finansowego, którego wysokość waha się od 18 750 zł do nawet 70 tys. zł (to w przypadku firm i przedsiębiorstw).
 2. Rządowy program obowiązuje zarówno osoby, które kupiły nowe auto, jak i tych, które skorzystały z pożyczki leasingowej.
 3. 3. Na wsparcie posiadaczy elektryków przeznaczono kilkaset milionów złotych, które będą rozdysponowywane do 2026 roku lub wyczerpania puli.
 4. 4. Składanie wniosków o dotację z programu „Mój elektryk” odbywa się drogą elektroniczną na specjalnie przygotowanej stronie internetowej www.gwd.nfosigw.gov.pl.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

 1. Do kiedy można starać się o dofinansowanie z programu "Mój elektryk"?

  Wnioski o dotację z programu „Mój elektryk” przyjmowane są do 30 września 2025 roku lub wyczerpania środków finansowych przeznaczonych na wsparcie posiadaczy nowych aut z napędem elektrycznym.

 2. Jakie samochody można kupić z dofinansowaniem z programu "Mój elektryk"?

  Pojazdy zeroemisyjne wykorzystujące do napędu wyłącznie energię elektryczną akumulowaną przez podłączenie do zewnętrznego źródła zasilania albo wytworzoną z wodoru w znajdujących się w nich ogniwach paliwowych.

 3. Ile czeka się na rozpatrzenie wniosku w programie Mój elektryk?

  Według przepisów zawartych w założeniach programu „Mój elektryk” czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku to 20 dni roboczych. W wybranych sytuacjach czas ten może być wydłużony.

 4. Czy mogę uzyskać dopłatę z programu Mój elektryk za zakup hybrydy?

  Nie, program „Mój elektryk” dotyczy tylko samochodów całkowicie elektrycznych (BEV).

 5. Jak wysokie dofinansowanie na zakup elektryka może uzyskać przedsiębiorca?

  Dofinansowanie dla przedsiębiorców może wynieść do 70 tys. zł na jeden pojazd – w tym wypadku samochodów dostawczych. Wysokość dofinansowania wyliczana jest na podstawie zadeklarowanego przebiegu.