Rejestracja samochodu sprowadzonego z USA wymaga dopełnienia kilku formalności. Przed wizytą w wydziale komunikacji właściwym dla miejsca zamieszkania pojazdu należy opłacić cło, VAT i akcyzę. Często w aucie trzeba również dokonać kilku przeróbek technicznych, aby dostosować go do przepisów obowiązujących na polskich drogach.

Zwykle, aby obniżyć wysokość VAT samochody z USA są sprowadzane do niemieckich portów morskich. W Niemczech stawka podatku wynosi 19%, a w Polsce 23%. W efekcie na transporcie auta można zaoszczędzić około 1300 euro. Wyjaśniamy krok po kroku, jakie dokumenty są potrzebne i ile kosztuje rejestracja pojazdu ze Stanów Zjednoczonych w naszym kraju.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Sprowadzenie samochodu z USA – jakie opłaty trzeba ponieść?

Sprowadzenie auta z USA wiąże się z kilkoma urzędowymi opłatami. Pierwszą z nich jest cło o stawce 10% oraz koszty transportu ze Stanów Zjednoczonych, które zostanie naliczone po przejściu przez samochód odprawy celnej w porcie na terytorium Unii Europejskiej.

Przykład: Pan Emil kupił samochód o wartości 30 000 euro (po przewalutowaniu z dolarów na euro). Z kolei koszty transportu auta z USA wyniosły 1000 euro. W takim przypadku właściciel pojazdu musi zapłacić 3100 euro cła (10% z 31 000 euro).

Kolejną opłatą po sprowadzeniu samochodu z USA jest VAT. Podatek należy zapłacić od wartości auta (w przypadku pana Emila to 30 000 euro), kosztów transportu ze Stanów Zjednoczonych (1000 euro) oraz cła (3100 euro). Łącznie to 34 100 euro.

Uwaga! W Unii Europejskiej obowiązują różne stawki VAT, więc jej wysokość jest uzależniona od kraju, do którego z USA zostanie sprowadzony samochód. Np. w Polsce podatek od towarów i usług wynosi 23%, w Niemczech 19%, a w Belgii i Holandii 21%. W związku z tym niektóre osoby, aby zaoszczędzić na zapłacie VAT decydują się na transport auta do zagranicznego portu.

W przypadku pana Emila w zależności od wyboru portu stawka VAT wyniesie:

 • 7843 euro w Polsce (23% z 34 100 euro),
 • 7161 euro w Belgii i Holandii (21% z 34 100 euro),
 • 6479 euro w Niemczech (19% z 34 100 euro).

Ostatnią opłatą związaną ze sprowadzeniem samochodu z USA jest akcyza. Obecnie jej stawka wynosi:

 • 3,1% wartości auta dla samochodów z silnikiem o pojemności do 2000 cm3,
 • 18,6% wartości auta dla samochodów z silnikiem powyżej 2000 cm3.

Stawkę akcyzy można obniżyć o połowę, jeśli sprowadzamy z USA następujące rodzaje hybryd:

 • 9,3% wartości auta dla klasycznych hybryd (HEV – bez możliwości ładowania z gniazdka, czyli zewnętrznego źródła prądu) oraz miękkich hybryd (MHEV), które są wyposażone w silnik spalinowy powyżej 2000 cm3, ale nie wyższy niż 3500 cm3,
 • 9,3% wartości auta dla hybryd plug-in (PHEV – z możliwością ładowania z gniazdka, czyli zewnętrznego źródła prądu), które są wyposażone w silnik spalinowy powyżej 2000 cm3, ale nie wyższy niż 3500 cm3,
 • 1,55% wartości auta dla klasycznych hybryd (HEV – bez możliwości ładowania z gniazdka, czyli zewnętrznego źródła prądu) oraz miękkich hybryd (MHEV), które są wyposażone w silnik spalinowy do 2000 cm3.

Rejestracja samochodu sprowadzonego z USA – jakie czynności wykonać?

Przed rejestracją samochodu z USA w wydziale komunikacji właściwym dla miejsca zamieszkania właściciela pojazdu, należy wykonać następujące czynności:

Tłumaczenie dokumentów

Wszelkie dokumenty związane z samochodem sprowadzonym z USA musi przetłumaczyć tłumacz przysięgły. Należą do nich m.in. dowód rejestracyjny, karta pojazdu (jeśli została wydana) oraz umowa kupna-sprzedaży.

Badanie techniczne pojazdu

Przed wykonaniem badania technicznego prawdopodobnie będzie konieczne przeprowadzenie kilku przeróbek technicznych, ponieważ konstrukcja samochodów z USA często jest inna w porównaniu do pojazdów dopuszczonych do ruchu drogowego w Polsce. Do najczęstszych różnic zaliczamy:

 • światła mijania – w USA samochody są wyposażone w symetryczne reflektory, a w Europie lampy muszą być asymetryczne, aby lepiej oświetlać pobocze drogi,
 • tylne kierunkowskazy – duża część aut z USA jest wyposażona w czerwone (poza nielicznymi modelami z Europy i Azji), a wymagane są pomarańczowe,
 • światło przeciwmgielne – auta z USA nie są wyposażone w obowiązkowe w Polsce światło przeciwmgielne,
 • światła pozycyjne – zwykle samochody z USA są wyposażone w żółte, a zgodnie z przepisami w Polsce muszą być białe,
 • licznik – w Polsce musi pokazywać prędkość w kilometrach na godzinę (km/h), a w USA zwykle są to mile (mp/h). Jednak jeśli prędkościomierz ma obie skale, to auto zaliczy badanie techniczne w naszym kraju,
 • układ wydechowy – Europa ma bardziej restrykcyjne normy emisji spalin w porównaniu do USA. Może się więc okazać, że po sprowadzeniu auta zza Oceanu konieczne będzie dostosowanie pojazdu do polskich przepisów.

Jeżeli samochód sprowadzony z USA zostanie przystosowany do wymogów obowiązujących w Polsce, możemy udać się do stacji kontroli pojazdów w celu wykonania badania technicznego.

Na czym polega rejestracja klasyka z USA jako pojazd zabytkowy?

W autach z USA, które mają swoje europejskie wersje (np. Ford Mustang), można dostosować oświetlenie do wymogów obowiązujących w Europie. Jednak wiele klasycznych samochodów ze Stanów Zjednoczonych, jak „amerykańskie krążowniki szos” nie posiada odpowiedników na nasz rynek. W efekcie nie zaliczą badania technicznego. W takiej sytuacji jedynym wyjściem jest zarejestrowanie wymarzonego klasyka zza Oceanu jako pojazd zabytkowy.

Aby to zrobić najpierw należy udać się do rzeczoznawcy samochodowego, który wystawi opinię, czy samochód z USA można uznać za pojazd zabytkowy. Następnie na podstawie uzyskanego dokumentu możemy złożyć wniosek do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który zdecyduje, czy auto zostanie wpisane do rejestru zabytków. Jeśli tak, możemy w stacji diagnostycznej przeprowadzić badanie techniczne. Jeżeli wynik będzie pozytywny, można zarejestrować samochód ze Stanów Zjednoczonych jako pojazd zabytkowy.

Rejestracja samochodu z USA – jakie dokumenty są potrzebne?

Po opłaceniu cła, akcyzy i VAT, a także przetłumaczeniu dokumentów, dostosowaniu samochodu z USA do polskich wymogów oraz przeprowadzeniu badania technicznego, można udać się do wydziału komunikacji właściwego dla miejsca zamieszkania właściciela pojazdu. Należy zabrać ze sobą:

 • wypełniony wniosek o rejestrację, który można pobrać z internetu lub otrzymać bezpośrednio w urzędzie,
 • dokument potwierdzający własność pojazdu (umowa kupna-sprzedaży lub faktura),
 • potwierdzenie wniesienia wszelkich opłat (cło, akcyza, VAT),
 • dowód rejestracyjny,
 • kartę pojazdu, jeśli była wydana,
 • zaświadczenie o zaliczeniu przez samochód badania technicznego,
 • dowód przejścia odprawy celnej,
 • dokument związany z recyklingiem pojazdu, gdy był sprowadzony przed 1 stycznia 2016 r. i jest rejestrowany po raz pierwszy,
 • dotychczasowe tablice rejestracyjne, jeżeli je mamy.

Ile kosztuje rejestracja samochodu z USA?

Podczas rejestracji auta sprowadzonego z USA w wydziale komunikacji należy uiścić następujące opłaty:

 • 54 zł za wydanie dowodu rejestracyjnego,
 • 31 zł za komplet znaków legalizacyjnych oraz nalepkę kontrolną na szybę,
 • 13,50 zł za pozwolenie czasowe,
 • 80 zł za tablice rejestracyjne lub 1000 zł, jeśli chcemy mieć indywidualną rejestrację,
 • 75 zł za kartę pojazdu,
 • 2,50 zł opłaty ewidencyjnej.

Oznacza to, że wysokość wszystkich opłat związanych z rejestracją samochodu z USA w wydziale komunikacji wyniesie 256 zł lub 1176 zł w przypadku wyrabiania indywidualnych tablic rejestracyjnych. Należność można uiścić bezpośrednio w kasie lub przelać na konto urzędu.

Uwaga! Od 4 września 2022 r. podczas rejestracji pojazdu w wydziale komunikacji nie trzeba będzie wyrabiać karty pojazdu i nalepki kontrolnej na szybę. Dzięki temu właściciel samochodu sprowadzonego z zagranicy zaoszczędzi 94,50 zł (75 zł na karcie pojazdu, 18,50 na nalepce kontrolnej i 1 zł na opłatach ewidencyjnych).

Ile jest czasu na rejestrację samochodu sprowadzonego z USA?

Samochód z USA trzeba zarejestrować w ciągu 30 dni od momentu sprowadzenia do Polski. Najpierw po pierwszej wizycie w wydziale komunikacji auto zostanie zarejestrowane czasowo na 30 dni. Wówczas urzędnik przekaże właścicielowi pozwolenie czasowe, tablice rejestracyjne i nalepkę kontrolną. Dzięki temu kierowca może legalnie korzystać z pojazdu. Następnie samochód zostanie zarejestrowany na stałe, na co urząd ma 30 dni.

Kiedy ubezpieczyć auto sprowadzone z USA?

Zwykle samochód sprowadzony z USA jest wyrejestrowany za Oceanem. Wówczas można najpierw wykupić OC krótkoterminowe na 30 dni i w tym czasie załatwić wszelkie formalności dotyczące importu oraz rejestracji auta.

Jednocześnie przed wygaśnięciem ważności OC krótkoterminowego, należy zakupić całoroczne obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne pojazdu. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko nałożenia wysokiej kary przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG), ponieważ OC krótkoterminowe można zakupić jedynie raz i nie przedłuża się automatycznie na kolejny okres.

Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC dla samochodu z USA?

Cena ubezpieczenia OC dla samochodu sprowadzonego z USA zależy od wielu czynników. Wpływ na wysokość składki ma marka, model, rocznik, pojemność silnika lub przebieg auta, a także wiek, miejsce zamieszkania, doświadczenie za kierownicą czy szkodowość właściciela. Zawsze więc warto przed zakupem polisy porównać oferty jak największej liczby firm.

W kalkulatorze rankomat.pl ceny OC dla samochodu ze Stanów Zjednoczonych w wielu towarzystwach ubezpieczeniowych można sprawdzić, zaznaczając w polu „kraj pierwszej rejestracji” opcję „USA/Kanada”. Tak zrobił np. 46-letni pan Marek z Lublina, który niedawno zza Oceanu sprowadził Forda Mustanga z 2018 r. Najtańszą ofertę zakupu polisy otrzymał na kwotę 981 zł.

Ile kosztuje OC samochodu z USA?
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
Proama
OC
AC
Assistance
NNW
Generali
OC
AC
Assistance
NNW
1047,00 zł
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
1313,00 zł
Accredited Insurance Europe
OC
AC
Assistance
NNW
1329,00 zł
Ile kosztuje OC samochodu z USA?
mtu24.pl
981,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Proama
998,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Generali
1047,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Balcia Insurance
1313,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Accredited Insurance Europe
1329,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Kalkulacja z 22.07.2022 r., Ford Mustang z 2018 r., wersja USA/Kanada, poj. silnika 2261 cm3

Co warto wiedzieć? – Rejestracja samochodu z USA

 1. Po sprowadzeniu samochodu z USA trzeba zapłacić cło, akcyzę i VAT.
 2. Dowód rejestracyjny, karta pojazdu (jeśli została wydana) i umowa kupna-sprzedaży samochodu sprowadzonego z USA musi być przetłumaczona na język polski przez tłumacza przysięgłego.
 3. Samochód sprowadzony z USA należy technicznie dostosować do przepisów obowiązujących na polskich drogach.
 4. Samochód z USA należy zarejestrować w ciągu 30 dni od sprowadzenia pojazdu do Polski w wydziale komunikacji właściwym dla miejsca zamieszkania właściciela auta.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o rejestrację samochodu z USA

 1. Czy w kalkulatorze rankomat.pl można kupić ubezpieczenie dla samochodu sprowadzonego z USA?

  Tak. Podobnie, jak dla aut zakupionych w Polsce czy w Europie, w kalkulatorze rankomat.pl można wraz z obowiązkowym OC kupić w pakiecie różne ubezpieczenia komunikacyjne (np. AC, NNW, assistance) dla samochodu sprowadzonego ze Stanów Zjednoczonych. W tym celu wystarczy w formularzu w sekcji „kraj pierwszej rejestracji” wybrać „USA/Kanada”.

 2. Oprócz podatków i opłat za rejestrację, jakie są dodatkowe koszty sprowadzenia auta z USA?

  Najpoważniejszym wydatkiem jest oczywiście cena zakupu samochodu, która jest uzależniona od marki, modelu i wieku pojazdu. Ponadto bardzo wysokie mogą być koszty transportu morskiego z USA. W związku z pandemią koronawirusa i problemami związanymi z zerwaniem światowego łańcucha dostaw, koszty wynajęcia kontenerów znacząco wzrosły w ostatnich latach. Tańszym rozwiązaniem od samodzielnego przewozu może być skorzystanie z usług firmy, która zajmuje się profesjonalnym sprowadzaniem samochodów ze Stanów Zjednoczonych. Dzięki temu można również liczyć na pomoc w załatwieniu formalności dotyczących zapłaty podatków i opłat pobieranych przy rejestracji auta.

 3. Co to jest certyfikat „Salvage” dla samochodu z USA?

  W USA auta otrzymują certyfikaty, a jeden z nich może mieć tytuł „Salvage”. Jest to potwierdzenie, że samochód uczestniczył w kolizji. Jednocześnie nie oznacza to, że pojazd nie nadaje się do dalszej eksploatacji. Jednak niektórzy urzędnicy w wydziałach komunikacji mogą mieć wątpliwości i odmówić rejestracji samochodu. Zwłaszcza jeśli jego dokumentacja jest niepełna.

 4. Jak sprawdzić historię samochodu z USA?

  Warto sprawdzić historię samochodu z USA, szczególnie jeśli kupujemy używany egzemplarz. Można to zrobić na stronie historiapojazdu.gov.pl. W tym celu trzeba wpisać numer rejestracyjny, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji pojazdu. Poza tym można skorzystać z płatnych serwisów, jak np. Carfax lub Autocheck.

 5. Na co uważać przed zakupem samochodu z USA?

  Poza wysokimi kosztami i koniecznością dostosowania technicznego samochodu z USA do europejskich przepisów, należy również liczyć się z kilkoma niedogodnościami w codziennym użytkowaniu. Zwykle w autach zza Oceanu temperatura jest mierzona w stopniach Fahrenheita, a nie Celsjusza. Ponadto zamontowane w nich radiowe odbiorniki nie nadają na polskich falach. Oprócz tego często układ hamulcowy, zawieszenie i materiały użyte do wykończenia wnętrza są gorszej jakości w porównaniu do samochodów skierowanych na europejski rynek.