Gdzie szukać aut z USA? Na szczęście odpowiedź nie jest tak skomplikowana, jak jeszcze kilkanaście lat temu. Jeśli jesteś zainteresowany modelem ze Stanów Zjednoczonych, możesz liczyć zarówno na fachowe doradztwo w Polsce, jak i szeroki wybór pojazdów na ogólnodostępnych stronach i zaufanych portalach aukcyjnych. Zobacz, jak znaleźć amerykański samochód i przejść przez najważniejsze formalności związane z importem.

Na początku spieszymy z najnowszymi wieściami z Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR. Z danych za marzec 2024 wynika, że do Polski sprowadzono 85 181 używanych samochodów osobowych i dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Oznacza to wzrost o 16,1% więcej niż rok wcześniej w tym samym miesiącu. Z kolei w ujęciu kwartalnym (styczeń-marzec 2024) import aut z zagranicy wyniósł 237 103 szt, co dało wzrost na poziomie 25% kwartał do kwartału.

Uwagę zwraca fakt, że dużą popularnością cieszy się właśnie import aut z Ameryki Północnej. Stany Zjednoczone znalazły się na 4. miejscu w rankingu krajów, z których najczęściej sprowadzamy samochody do Polski. Pierwsze trzy miesiące 2024 roku przyniosły 5 160 egzemplarzy aut z USA. Dzięki temu Stany odnotowały aż 75% wzrost sprzedaży w ciągu roku!

Prosty proces licytacji, atrakcyjne ceny, a może doskonały stan techniczny? Sprawdzamy, co wpływa na rosnące zainteresowanie amerykańskimi modelami i gdzie znaleźć wymarzony egzemplarz zza oceanu dla siebie.

Czy warto sprowadzać samochód ze Stanów Zjednoczonych?

Cena to jeden z najważniejszych powodów, dla których coraz większą uwagę zwracamy na auta z USA. W porównaniu ze sprowadzaniem z innego kraju europejskiego, na imporcie z USA można zaoszczędzić ok. 30-40% ceny. Okazuje się, że nawet po uwzględniając koszty transportu, opłaty importowe i inne dodatkowe, na zakupie samochodu z USA możemy wyjść bardzo korzystnie.

Coraz więcej osób zainteresowanych kupnem auta docenia także bogate wyposażenie, jakie można znaleźć w amerykańskich modelach. Często to, co w ich europejskich odpowiednikach stanowi wyposażenie dodatkowe, w USA zostanie potraktowane jako standard. 

Porównaj ceny OC i AC

Amerykanie cenią sobie także wysoki komfort jazdy, a my w ślad za nimi. Aukcje samochodowe pełne modeli z USA wyposażonych w ciekawe funkcje i konstruowanych tak, że jazda i prowadzenie pojazdu są czystą przyjemnością.

Wypowiedź eksperta

Na amerykański rynek samochodów używanych często trafiają stosunkowo młode, kilkuletnie pojazdy w bardzo dobrym stanie technicznym. To gratka, nawet jeśli sprowadzenie modelu wiąże się bardziej złożonymi formalnościami niż na rynku rodzimym.
Stefania Stuglik, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnychStefania Stuglik, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Jakie auta z USA cieszą się największą popularnością?

Lista najchętniej sprowadzanych samochodów z USA nie zmienia się od kilku lat. W TOP 10 znajdują się takie marki jak:

  • Ford,
  • Audi,
  • BMW,
  • Mercedes
  • Porsche,
  • Crysler.

Jeśli chodzi o modele, Polacy często decydują się na Forda Mustanga, a w dalszej kolejności Escape czy Fusion.

Używane auta z  USA często wyposażone są w silniki o dużej pojemności (powyżej 2, a nawet 3 litrów). Nie przeszkadza to jednak naszym rodakom w zakupie, a wiadomo, że samochód z pojemnym silnikiem może być kosztowny w eksploatacji  ubezpieczeniu.

Jak widać w powyższym zestawieniu, ze Stanów Zjednoczonych sprowadzamy nie tylko typowo amerykańskie marki. Równie dużą popularnością cieszą się auta produkcji niemieckiej użytkowane za oceanem.

Gdzie szukać auta z USA? Masz kilka możliwości

Import samochodów z USA bazuje przede wszystkim na stronach sprzedażowych i portalach aukcyjnych. Amerykańskie strony z autami są na tyle przejrzyste, że z powodzeniem możesz zamówić auto samodzielnie. Jeśli masz jednak wątpliwości, a formalności związane z transakcją Cię przerastają, na każdym etapie importu możesz korzystać ze wsparcia pośrednika, czyli wyspecjalizowanej w tej obszarze firmy.

Uwaga!

Pamiętaj, że zakup auta z USA wiąże się z koniecznością wniesienia kilku ważnych opłat. Są to cło, akcyza i podatek VAT, nie wspominając o kosztach związanych z samym transportem.

Które amerykańskie strony z autami warto odwiedzić?

Jeśli szukasz godnych polecenia aut z USA, przeglądaj polecane przez fachowców portale. Najbardziej znaną stroną z ogłoszeniami sprzedaży jest Copart.com, a zaraz po niej IAAI.com.

widok ze strony głównej copart.com

Znajdziesz tam pojazdy przeważnie w bardzo dobrym stanie technicznym i bezwypadkowe, ale jeśli interesuje Cię nieco tańsza opcja z akceptowalnymi uszkodzeniami - także nie zostaniesz z niczym.

Inne amerykańskie strony z autami, które warto odwiedzić to:

  • Cars.com,
  • AutoTrader.com,
  • CarGurus.com,
  • Autotraderclassics.com,
  • MotorTrend.com,
  • Hemmings.com,
  • Bringatrailer.com,
  • ClassicCars.com.

Jakie samochody można znaleźć na stronach i portalach aukcyjnych?

Na amerykańskiej stronie copart.com znajdziesz zarówno samochody osobowe, jak i ciężarówki,  łodzie, a nawet pojazdy wojskowe. Jakie marki modele królują wśród tych ogłoszeń?

  • najpopularniejsze samochody osobowe - Chevrolet, Ford, Dodge, Cadillac, GMC, Jeep, Toyota, Honda,
  • najpopularniejsze motocykle - Harley-Davidson, Yamaha, Suzuki, Honda,
  • najpopularniejsze ciężarówki - Peterbilt, Kenworth, Freightliner, International, Mack.

Na aukcjach wystawane są zarówno nowe, jak i używane auta. Niektóre z nich pochodzą z leasingu lub mają wypadkową historię. Aby znaleźć dokładnie to, czego szukasz, poświęć nieco czasu na analizę poszczególnych ogłoszeń.

Dlaczego warto szukać aut z USA na portalach aukcyjnych?

Amerykańskie strony z samochodami cieszą się dużą popularnością ze względu na:

  • duży wybór modeli, marek i roczników,
  • możliwość wzięcia udziału w licytacji,
  • atrakcyjne ceny.

Co najważniejsze, zakup auta z USA na aukcji internetowej gwarantuje bezpieczeństwo takiej transakcji. Właściciele amerykańskich stron z samochodami dbają o opinię na swój temat i renomę, dlatego wchodzą we współpracę z uczciwymi sprzedającymi. Po nawiązaniu współpracy kontrahent jest zwykle sprawdzany, a jeśli dopuści się próby oszustwa - zostanie wykluczony z portalu.

Dlatego mówi się, że ryzyko nietrafionego zakupu auta przez portal aukcyjny jest znacznie niższe niż poza nim.

Czy opłaca się kupować z USA auta uszkodzone?

Na aukcjach aut z USA można znaleźć ogłoszenia opisujące niewielkie uszkodzenia, np. blacharskie. Wówczas cena takiego modelu będzie korzystna, nawet przy wysokich parametrach i standardzie wyposażenia. Wówczas inwestycja w cały proces związany z importem do Polski i naprawa już na miejscu mogą okazać się opłacalne.

Przypomnijmy, że mowa tu jednak nie o samochodach mocno uszkodzonych w wyniku wypadku czy kolizji, ale modelach, które stosunkowo niewielkim kosztem da się doprowadzić do porządku po sprowadzeniu do kraju.

Jak zorganizować transport auta z USA?

Wybrałeś już wymarzony model samochodu z USA i przed Tobą załatwianie wszelkich formalności związanych z importem? Transport aut z Ameryki to małe wyzwanie - oto kroki, jakie powinieneś kolejno podjąć:

  1. Zorganizuj holowanie samochodu do portu na terenie USA (najlepiej kupić auto z miejscowości w pobliżu portu, aby obniżyć koszty transportu).
  2. Wynajmuj przewoźnika morskiego, u którego wynajmiesz kontener na samochodów.
  3. W porcie docelowym wnieś opłatę za wyładunek kontenera oraz opłatę celną.
  4. Zamów transport samochodu pod wskazany adres.

Kiedy masz już samochód u siebie, czas na jego sprawdzenie pod względem technicznym, rejestrację w urzędzie i zakup ubezpieczenia OC.

O czym pamiętać przy imporcie samochodów ze Stanów Zjednoczonych?

Zanim rozpoczniesz import samochodu z USA, dokładnie sprawdź jego historię oraz postaraj się uzyskać jak najwięcej danych na temat stanu technicznego. Ewentualnych pułapek pomogą Ci uniknąć profesjonaliści, którzy na co dzień zajmują się sprowadzaniem aut zza oceanu. 

Im więcej będziesz wiedzieć o wybranym pojeździe, tym bardziej Twój zakup będzie świadomy. 

Procedura zakupu samochodu z USA może potrwać do dwóch miesięcy, choć czasem udaje się ten czas skrócić o połowę. Zanim stawisz się w wydziale komunikacji z wnioskiem o rejestrację pojazdu, przygotuj dodatkowo:

  •  potwierdzenie z polskiej stacji diagnostycznej – dopuszczenia do ruchu w Polsce,
  •  dokumenty auta przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego,
  •  dowód osobisty lub paszport, 
  • potwierdzenie własności auta, 
  • protokół z badań technicznych zaświadczający o dobrym stanie pojazdu, 
  • amerykańskie tablice rejestracyjne, 
  • faktura zakupu samochodu, 
  • dowód wpłaty na rzecz opłat importowych.

Jak ubezpieczyć samochód sprowadzony z USA?

Sprowadzane auto trzeba ubezpieczyć w  momencie, gdy ma zostać zarejestrowane i wyjechać na drogę publiczną. Jeśli więc sprowadzasz samochód ze Stanów Zjednoczonych, a poszczególne odcinki drogi pokonuje on na lawecie, z obowiązkowym OC możesz zaczekać do momentu rejestracji. 

Porównaj ceny OC i AC

Pojazd z USA ubezpieczysz w każdym towarzystwie działającym na polskim rynku. Do dyspozycji będziesz  mieć nie tylko OC, ale także polisy dodatkowe, jak assstance, autocasco czy NNW

Wspomnieliśmy o tym, że auta z USA to zwykle modele o dużych o mocnych silnikach, a niekiedy wręcz auta luksusowe. Te czynniki mogą mieć znaczenie dla wysokości składki ubezpieczeniowej, która w zależności od TU może się znacznie wahać. W I kwartale 2024 roku średnia cena OC samochodu z pojemnością silnika powyżej 3 litrów wyniosła 671 zł.

Po sprowadzeniu auta z USA warto rozejrzeć się za ochroną w porównywarce ubezpieczeń. Nie tylko zestawisz ze sobą różne opcje i wybierzesz najbardziej optymalną. Kalkulator OC i AC przyniesie Ci też znaczne oszczędności na polisie. 

Co warto wiedzieć?

  1. Najpopularniejsze strony z amerykańskimi autami to  Copart.com, a zaraz po nim IAAI.com.
  2. Użytkownicy portali z autami z USA mogą znaleźć tam oferty samochodów nowych, jak i używanych.
  3. POjazdy wystawiane na amerykańśkic stronach są zwyke w dobrym stanie technicznym, a jeśli nie  -wszystkie uszkodznia czy usterki są dokladnie opisywane.
  4. Najpopularniejsze pojazdy sprowadzane ze Stanów To Fordy i Chevrolety, a wśród motocykli Harley-Davidson. 
  5. Cały proces związany z importem auta z USA możesz powierzyć pośrednikowi, który specjalizje się w tej branży. Pomoże Ci skompletować niezbędne dokumenty, wnieść wymagane opłaty i przeprowadzi Cię przez procedurę zakupu.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

  1. Jak kupić używane auto z USA?

    Najlepiej zdać się na firmę specjalizującą się w tym zakresie. Oczywiście wciąż masz możliwość przeglądania oferty i wyboru preferowanego modelu, jednak pośrednik zadba o wszystkie formalności i sprawdzenie samochodu przed importem.

  2. Jak samemu sprowadzić auto z USA?

    Amerykańskie strony z autami są ogólnodostępne. Samodzielnie możesz wyszukiwać i przeglądać oferty, a następnie zainicjować całą procedurę importu. Procedura przebiegnie tak samo, jak zajmowałby się tym pośrednik.

  3. Ile czasu trwa import samochodu z USA?

    Sprowadzanie samochodów z USA twa zwykle ok. dwóch miesięcy od momentu zakupu. W wyjątkowych przypadkach ten proces można skrócić do miesiąca.

  4. Czy samochody ze Stanów zjednoczonych są w dobrym stanie technicznym?

    Na aukcjach i stronach z ogłoszeniami w większości znajdują się samochody w bardzo dobrym stanie technicznym. Zdarzają się jednak oferty opisujące niewielkie uszkodzenia - jeśli to stosunkowo młody dobrze wyposażony samochód, czasem opłaca się go sprowadzić i optymalnym kosztem doprowadzić do porządku już w Polsce. Przez Internet możesz także kupić powypadkowe samochody z USA. Ich import i naprawa rozleglejszych uszkodzeń rzadko się opłaca, chyba że celowo kupujesz taki egzemplarz w określonym celu.

  5. Gdzie znaleźć szeroki wybór pojazdów z USA?

    Najpopularniejsza amerykańska strona z samochodami to Copart.com, a następnie IAAI.com. Równie szeroki wybór modeli znajdziesz na stronach:

    • Cars.com,
    • AutoTrader.com,
    • CarGurus.com,
    • Autotraderclassics.com,
    • MotorTrend.com,
    • Hemmings.com,
    • Bringatrailer.com,
    • ClassicCars.com.