Amerykańskie marki samochodów nie należą już w Polsce do rzadkości. Ekskluzywnych, dobrze wyposażonych modeli jest coraz więcej choćby dlatego, że ich sprowadzenie zza oceanu również nie stanowi większego problemu. Jakie modele i segmenty najbardziej interesują Polaków? Poznaj największe zalety amerykańskich aut. Być może będzie to Twój kolejny wybór!

Od jakiegoś czasu w Polsce organizowane są aukcje samochodów ze Stanów Zjednoczonych. To duże ułatwienie dla tych, którzy mają ochotę i budżet na niepowtarzalny styl rodem zza oceanu i doskonałe parametry techniczne pod maską, dzięki czemu zyskały miano muscle cars (samochodów osobowych o bardzo wysokich osiągach).

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 3 minuty
  • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza modele typu SUV, a wśród wyborów królują takie amerykańskie marki jak Jeep, Chevrolet czy Ford

Do rąk polskich kierowców trafiają przeważnie samochody używane, ale nie ma przeszkód, aby nabyć nowy model za pośrednictwem dealera. Z czego znane są amerykańskie auta na całym świecie? Przyjrzeliśmy się im bliżej i wybraliśmy najciekawsze samochody z Ameryki dostępne w Polsce.

Dlaczego amerykańskie auta są tak popularne w Europie?

Amerykańskie auta to już nie tylko marzenie, ale rzeczywistość i to dostępna dla coraz szerszego grona zmotoryzowanych. Niektóre z nich niemal zmieniły historię światowej motoryzacji.

Dobre osiągi, atrakcyjny, oryginalny design, a do tego przystępna cena to tylko niektóre z zalet, jakie dotyczą pojazdów ze Stanów Zjednoczonych.

Producenci tacy jak Dodge, Chrysler czy Ford stosują w swoich projektach nierzadko innowacyjne rozwiązania techniczne, którym nie dorównują konkurenci, a które przynoszą użytkownikom amerykańskich aut satysfakcję zarówno w jeździe miejskiej, jak i na dalszych dystansach. W tym ostatnim przypadku najczęstszym wyborem są SUVy i samochody typu pick-up. 

W produkcji luksusowych samochodów ze Stanów dużą wagę przywiązuje się też do wersji ich wyposażenia. Do najczęściej spotykanych elementów należą:

  • zaawansowane systemy zabezpieczeń,
  • rozwiązania multimedialne (audio, wideo),
  • zaawansowania technologia łączności, 
  • jakość wykończenia.

Jak wynika z danych Instytutu Badań Rynku Motoryzacji SAMAR, w okresie styczeń-wrzesień 2023 sprowadzono do Polski 594 923 używanych samochodów osobowych i dostawczych o masie do 3,5 tony - w tym 32 878 szt. stanowiły amerykańskie auta. To spowodowało, że Stany Zjednoczone znalazły się na 4. miejscu w rankingu najpopularniejszych krajów importowych.

Które amerykańskie marki samochodów są najczęściej kupowane?

Powiedzieliśmy już, że amerykańska marka auta to synonim bogatego wyposażenia, komfortu, przestronności i znakomitych osiągów. Te cechy można przypisać niemal do wszystkich modeli z USA przemierzających polskie drogi. Ponadto na licytacjach można je zdobyć w atrakcyjnych cenach. To samochody, które nawet w przypadku starszych roczników prezentują się z dużą klasą, np.:

  • Chrysler,
  • Ford,
  • Dodge,
  • Jeep,
  • Chevrolet, 
  • Porsche,
  • Audi.

Są to zarówno wersje sportowe, terenowe z dużym i mocnym silnikiem, jak i przestronne samochody rodzinne. Prezentujemy krótką charakterystykę modeli produkowanych w Stanach Zjednoczonych, które podbiły serca europejskich, w tym polskich, kierowców.

Zobacz też: 10 najlepszych modeli samochodów terenowych 4×4

Gdzie można kupić samochody amerykańskich marek?

Auto produkowane w Stanach Zjednoczonych można kupić za pośrednictwem portali ogłoszeniowych online lub na stronie aukcyjnej. W większości są to zaufane i sprawdzone źródła zakupu, a w końcu samochód zza oceanu to nie byle jaka transakcja, nawet jeśli sama jego cena jest przystępna.

Do najpopularniejszych portali z amerykańskimi autami należą:

  • Copart.com
  • IAAI.com
  • Cars.com
  • AutoTrader.com
  • CarGurus.com
  • Autotraderclassics.com
  • MotorTrend.com
  • Hemmings.com
  • Bringatrailer.com
  • ClassicCars.com

Wybór modeli jest tam szeroki, ceny zoptymalizowane i również w szerokim zakresie, a np. na Copart.com i IAAI.com masz możliwość licytowania ostatecznej ceny.

Uwaga!

Przed każdym zakupem samochodu używanego, zwłaszcza sprowadzanego zza granicy, skrupulatnie sprawdź jego historię i aktualne dane o stanie technicznym!

Więcej przeczytasz tutaj: Jak sprawdzić historię auta sprowadzonego z zagranicy?

Decydując się zakup auta z USA, możesz powierzyć całą transakcję dealerowi lub profesjonalnej firmie, która się w tym specjalizuje. Dzięki temu zyskasz także wsparcie przy regulacji opłat, rejestracji samochodu czy innych obowiązkowych formalnościach.

Najciekawsze amerykańskie auta - TOP 10 modeli

Kolejne generacje amerykańskich aut zachwycają zwłaszcza agresywną stylistyką i coraz bogatszym wyposażeniem. Zwykle są to modele klasy premium, które na polskich drogach od razu przykuwają wzrok i prezentują się oryginalnie.

Jednak również starszym rocznikom wozów zza oceanu niczego nie brakuje, a ich cena często nie zniechęca do zakupu, a wręcz odwrotnie. Wśród modeli dostępnych w Europie można wyróżnić kilka najbardziej niezawodnych.

Cadillac Escalade

Marka Cadillac uchodzi za najbardziej luksusową w USA. W Polsce najczęściej można ją spotkać w wersji terenowej - jest doceniana zarówno za stylistykę, jak i mocny silnik o dużej pojemności. Model dostępny jest w dwóch wersjach napędu:

  • na cztery koła,
  • na tylną oś.

Producent chwali się, że Escalade ma najmniejsze zużycie paliwa w swojej klasie. Samochód jest produkowany od 1998 roku, a od roku 2007 jest to już jego trzecia generacja. W Stanach Zjednoczonych od 2013 można natomiast nabyć generację czwartą z 420 KM pod maską!

METRYCZKA
Typ nadwozia:
kombi
Liczba cylindrów: V8
Pojemność silnika (cm3): 6162
Moc (KM): 409
Prędkość maksymalna (km/h): 170
Przyspieszenie 0-100 km/h (s): 6,7
Śr. zużycie paliwa (l/100 km): 14,5

Dodge Charger

Dodge Charger to muscle car w pełnej krasie. Idea ta wyrażała w końcu potężną moc zamkniętą w zgrabnej, nienachalnej linii, której towarzyszy niepowtarzalny styl. Ten model ma zatem proste linie, które z przodu przechodzą w agresywne, sportowe zacięcie. 

Dodge Charger kojarzy się z filmowymi pościgami, a dzięki charakterystycznym reflektorom, trudno pomylić go z inną legendą amerykańskiej motoryzacji. Po raz pierwszy pokazano go światu w 1968 roku. Obecnie czwarta już generacja Chargera odbiega od pierwotnej i designem mocno zbliżyła się do Chryslera.

METRYCZKA
Typ nadwozia:
sedan
Liczba cylindrów: V8
Poj. silnika (cm3): 7000
Moc (KM): 330
Przyspieszenie 0-100 km/h (s): 7
Śr. zużycie paliwa (l/100 km): 25

Chevrolet Corvette

To pojazd dość często występujący na polskich drogach, jednak ze względu na cenę są to zwykle roczniki pośrednie. Najnowsza generacja Chevroleta Corvette to C7, ale w stosunkowo niskiej cenie można nabyć generacje od C3 do C6.

Auto pojawiło się na amerykańskim rynku w 1953 roku. Przez kolejne dekady model był wielokrotnie modyfikowany, jednak zawsze przodując w czołówkach najpiękniejszych aut w USA.

Sportowego charakteru oddającego moc kryjącą się pod maską Corvette nabrała dopiero wraz z C2. Początkowo było to z wyglądu bardziej stylowe osobowe auto wycieczkowe.

METRYCZKA (generacja C7)
Typ nadwozia: coupe
Liczba cylindrów: V8
Poj. silnika (cm3): 6162
Moc (KM): 456

Prędkość maksymalna (km/h): 300
Przyspieszenie 0-100 km/h (s): 4
Śr. zużycie paliwa (l/100 km): 12,5

Ford Mustang

To typowy muscle car, który nie przestaje fascynować od lat. W 2023 roku w Stanach Zjednoczonych ruszyła produkcja już siódmej generacji tego Forda. Samochód produkowany jest od 1964 roku, więc nic dziwnego że jego obecna wersja dość istotnie różni się aut, które właśnie w latach 60. zjechały z taśmy produkcyjnej. Jeszcze piąta generacja (debiut w 2004 roku) nawiązywała do pierwowzoru Mustanga 

Obecnie Ford zdecydował się na więcej agresji w stylistyce. Zastosowano także liczne rozwiązania technologiczne, mając wpływ na komfort, ale i ekonomię jazdy, jak choćby nowy dyfuzor poprawiający aerodynamikę pojazdu. O wiele więcej zmieniło się w samej kabinie pasażerów. Uwagę zwracają głównie:

  • minimalistyczny kokpit,
  • multimedialny system SYNC4,
  • nowe umiejscowienie i kształt nawiewów (bardziej kanciaste).

W przypadku siódmej generacji Forda Mustanga podstawową jednostką napędową jest czterocylindrowy EcoBoost o pojemności 2,3 litra (300 KM, 10-biegowa automatyczna skrzynia biegów) albo 5-litrowy V8 z rodziny Coyotte (450 KM, z 6-stopniowa manualna przekładnia). Ze względu na przystępność ceny do Europy najczęściej sprzedawany jest model piąty Mustanga.

METRYCZKA (generacja piąta)
Typ nadwozia: coupe
Liczba cylindrów: V8
Poj. silnika (cm3): 4951
Moc (KM): 425
Prędkość maksymalna (km/h): 240
Przyspieszenie 0-100 km/h (s): 5,5
Śr. zużycie paliwa (l/100 km): 11,2

Dodge Challenger

Nie każdy wie, że model ten Dodge zaprojektował w latach 70. XX wieku jako konkurencję dla Mustanga. Challenger jest jednym z najciekawszych pojazdów z kategorii muscle cars m.in. ze względu na potężny silnik (początkowo V6, później V8). 

Miłośnicy amerykańskiej motoryzacji w Europie, również w Polsce, szczególnie cenią trzecią generację Challengera. W porównaniu do poprzednich model ten zyskał na agresywności, przeprojektowaniu reflektorów czy kształcie zderzaka.

W tym Dodge'u zachwyca nie tylko wygląd i motor, ale także innowacyjne rozwiązania w zakresie komfortu i bezpieczeństwa użytkownika, jak choćby wielostopniowe poduszki powietrzne.

METRYCZKA

Typ nadwozia: coupe
Liczba cylindrów: V8
Poj. silnika (cm3): 5654
Moc (KM): 381
Prędkość maksymalna (km/h): 250
Przyspieszenie 0-100 km/h (s): 7,3
Śr. zużycie paliwa (l/100 km): 12

Dodge Durango

Dodge Durango był pierwszym samochodem marki typu SUV z 5-drzwiowym nadwoziem. Prezentacja modelu miała miejsce w 1997 roku. W 2010 ruszyła trzecia generacja auta, która produkowana jest do dziś. Projektantom pierwszej wersji przyświecała idea samochodu przestronnego i pakownego, a przy tym wydajnego z silnikiem V6 lub V8. 

Początkowo Durango produkowano z napędem wyłącznie na cztery koła. Później w sprzedaży pojawił się napęd przenoszony na tylną oś. Trzecia generacja samochodu była swoistym przełomem w jego konstrukcji już nie tak zbliżonej do tej znanej z pickup'a Dakota. Durango zaczął coraz bardziej spokrewniać się z Jeepem Cherokee, jeśli chodzi o płytę podłogową.

Producent postarał się także o typowo sportowy wariant modelu - w 2017 pokazał światu Durango SRT, a później jeszcze bardziej wyczynowy SRT Hellcat.

METRYCZKA

Typ nadwozia: SUV
Liczba cylindrów: V6/V8
Poj. silnika (cm3): 3604
Moc (KM): 294
Prędkość maksymalna (km/h): 206
Śr. zużycie paliwa (l/100 km): 12,6

Jeep Wrangler

Solidny amerykański samochód terenowy? Na całym świecie taką właśnie legendą owiany jest Jeep Wrangler. W Stanach Zjednoczonych produkowany jest od 1976 roku, a obecnie fani muscle cars mogą cieszyć się jego czwartą generacją (od 2017 roku), a legendarne parametry i stylistyka nie wychodzą z mody. 

Obecnie możliwości terenowe Wranglera stoją na niebywałym dotąd poziomie, co sprawia, że producent ma naprawdę wiele do zaoferowania niemal w każdych warunkach. 2024 rok stoi natomiast pod znakiem produkcji nowych serii tego modelu Jeepa, który będzie dostępny w wersjach:

  • Sport, 
  • Willys, 
  • Sahara, 
  • High Altitude, 
  • Rubicon,
  • Rubicon 392.

Dostępność samochodów nie będzie ograniczała się wyłącznie do rynku amerykańskiego. W przypadku silników benzynowych możliwe opcje to:

  • 2,0-litrowy silnik turbodoładowany PHEV 4x (375 KM),
  • 2,0-litrowy silnik turbodoładowany R-4 (270 KM),
  • 3,6-litrowy silnik V6 (285 KM),
  • 6,4-litrowy silnik V8 (470 KM).

Jeep Wrangler pojawi się także w hybrydzie plug-in.

METRYCZKA

Typ nadwozia: terenowy
Liczba cylindrów: R4
Poj. silnika (cm3): 2776
Moc (KM): 200
Prędkość maksymalna (km/h): 172
Przyspieszenie 0-100 km/h (s): 10,6
Śr. zużycie paliwa (l/100 km): 8,1

Jeep Compass

Jeep Compass to samochód, który powstał  w odpowiedzi na rosnące zainteresowanie nadwoziem typu crossover. To amerykański kompaktowy SUV, który obok Wranglera jest jednym z najchętniej kupowanych Jeepów w Polsce.

Oryginalna stylistyka nadwozia, przestronne wnętrze, funkcjonalna deska rozdzielcza czy zaawansowane systemy bezpieczeństwa jazdy to tylko niektóre z zalet, które wyróżniają Compass na tle innych modeli z jego segmentu. 

Pod względem wielkości Jeep Compass przywodzi na myśl Volkswagena Tiguana czy Renault Kadjara. Pomimo tego sprawia wrażenie auta bardzo masywnego. Napęd 4x4 dostępny jest jedynie w mocniejszych wersjach silnikowych (170 KM benzyna oraz diesel 2.0).

METRYCZKA

Typ nadwozia: SUV
Liczba cylindrów: R4
Poj. silnika (cm3): 1998
Moc (KM): 159
Prędkość maksymalna (km/h): 185
Przyspieszenie 0-100 km/h (s): 10,6
Śr. zużycie paliwa (l/100 km): 9

Jeep Cherokee

To wygodne terenowe kombi, które stanowi kontynuację idei Jeepa Wagoneera z lat 60. XX wieku. Jest to jednak model o 30 lat młodszy, który na przestrzeni lat w produkcji luksusowych samochodów w USA wzniósł się na wyżyny. Zainteresowani mają do wyboru szereg wersji wyposażenia i wystroju. Spore zmiany w konstrukcji samochodu zaszły w 2013 roku. 

Nadwozie Cherokee imponuje swoją solidnością i masywnością. Legendarna siedmioszczelinowa krata chłodnicy nawiązuje do tradycji całej marki, ale ten model Jeepa wyróżnia się przy tym elegancją. To dzięki niej Cherokee sprawdza się nie tylko w wymagającym terenie, ale również na miejskim (i nie tylko) asfalcie. To jedno z najbardziej rozpoznawalnych, także w Polsce, aut z napędem 4x4 w tym segmencie.

Produkcję ostatniej czwartej generacji modelu zakończono oficjalnie w marcu 2023 roku. 

METRYCZKA

Typ nadwozia: kombi
Liczba cylindrów: V6
Poj. silnika (cm3): 3604
Moc (KM): 286
Prędkość maksymalna (km/h): 209
Przyspieszenie 0-100 km/h (s): 9
Śr. zużycie paliwa (l/100 km): 11,6

Chevrolet Camaro

Powróćmy jeszcze na chwilę do amerykańskich legend sportu na czterech kołach. Chevrolet Camaro produkowany był od 1966 do 2023 roku  z przerwą w latach 2002-2008. W założeniu model miał stanowić poważną konkurencję dla Forda Mustanga. Podłużna przednia maska przywodziła na myśl równie popularnego wówczas Dodge'a Challengera. Camaro doczekał się sześciu generacji.

Miłośnicy marki mają do wyboru silnik V6 lub mocniejszy V8 z 406 KM pod maską. Silnik w najmocniejszej wersji (587 KM) pozwala kierowcy rozpędzić się do setki w niemal 4 sekundy! 

METRYCZKA

Typ nadwozia: coupe
Liczba cylindrów: V8
Poj. silnika (cm3): 6162
Moc (KM): 406
Prędkość maksymalna (km/h): 250
Przyspieszenie 0-100 km/h (s): 5
Śr. zużycie paliwa (l/100 km): 13,1

Jak sprowadzić auto ze Stanów Zjednoczonych?

Sprowadzenie samochodu ze Stanów Zjednoczonych to nieco więcej formalności niż import w obrębie Europy. To samo dotyczy wymaganych opłat, jak choćby cło. Cały proces najlepiej powierzyć firmie, która specjalizuje się w tego typu operacjach. Profesjonaliści zajmą się m.in.:

  • holowaniem pojazdu do portu w Stanach Zjednoczonych,
  • wykupieniem kontenera i organizacją załadunku oraz rozładunku na miejscu,
  • formalnościami związanymi z przywiezieniem auta do Europy.

Pomogą Ci przebrnąć przez wszystkie niezbędne płatności. W przypadku aut a Ameryki to:

  • cło w wysokości 10% wartości pojazdu,
  • VAT na samochód (w zależności od kraju, w Polsce jest to 23%),
  • akcyza (w zależności od pojemności silnika).

Osobną kwestią jest procedura rejestracji samochodu ze Stanów Zjednoczonych i zadbanie o konieczne przeróbki w jego konstrukcji. 

Więcej przeczytasz tutaj: Rejestracja samochodu z USA – jakie są wymagane dokumenty i opłaty?

Jak dobrze ubezpieczać amerykańskie auta?

Pamiętaj, że zanim zamówiony przez Ciebie model zostanie załadowany na statek, zostanie wcześniej wyrejestrowany w USA. Skoro z takim statusem przypłynie do Polski, jak rozwiązać kwestię jego ubezpieczenia na czas załatwienia formalności?

Pomocą jest tutaj OC krótkoterminowe, czyli obowiązujące przez 30 dni. W tym czasie bez problemu zdążysz dopełnić formalności związanych z importem czy rejestracją. Po upływie tego okresu wykupisz obowiązkowe OC całoroczne i to bez wychodzenia z domu, jeśli zdecydujesz się np. porównać ceny w kalkulatorze OC i AC.

Modele sprowadzane zza oceanów to przeważnie dobrze wyposażone, wysokiej jakości samochody, które przyciągają wzrok również złodziei. A jeśli zajdzie konieczność naprawy poszczególnych elementów w wyniku wypadku czy kolizji, to może okazać się kosztowne. Właśnie dlatego tak ważne jest dobranie optymalnej ochrony dla siebie i samochodu. 

Poza obowiązkowym OC warto pomyśleć o produktach dodatkowych, np. autocasco czy assistance. Owczywiście wysokość składki relatywnie wówczas wzrośnie, ale wsparcie jaki otrzymasz od ubezpieczyciela będzie bezcenne, zwłaszcza w stresującej sytuacji na drodze. 

Ile więc może Cię kosztować ubezpieczenie amerykańskiego auta? Wpływa na to szereg czynników związanych z samym pojazdem, jak i historią jego właściciela. W tym kontekście możliwość porównania cen z różnych towarzystw wdaje się szczególnie cenna.

Przykład

Weronika z Nowego Sącza właśnie odebrała swój nowy samochód sprowadzony z USA - Jeep Cherokee z 2014 roku. Auto ma silnik diesla o pojemności 2.0l.

UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
1980,00 zł rata od 330 zł
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
2653,60 zł rata od 1565,62 zł
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
2684,00 zł rata od 868 zł
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
2774,24 zł rata od 971,99 zł
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
8562,00 zł rata od 4764 zł
Trasti
1980,00 złrata od 330.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Beesafe
2653,60 złrata od 1565.62 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
2684,00 złrata od 868.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
2774,24 złrata od 971.99 zł
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
8562,00 złrata od 4764.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

*kalkulacja z dnia 5.01.2024

Jeśli Weronika zdecyduje się na pełen pakiet ochronny, różnica w cenie może wynieść kilka tysięcy złotych! Wszystko zależy oczywiście od szczegółowych warunków świadczeń, jak choćby rodzaju części zamiennych czy zakresu assistance.

Nie ulega jednak wątpliwości, że porównywarka ofert dała Weronice pełen obraz możliwości w zakresie swojego bezpieczeństwa jako właściciela wysokiej klasy amerykańskiego samochodu.

Co warto wiedzieć?

  1. Stany Zjednoczone znajdują się w pierwszej piątce krajów, z których Polacy najchętniej sprowadzają samochody.
  2. Jeśli zdecydujesz się na import modelu zza oceanu, będziesz musiał uregulować cło, VAT oraz akcyzę.
  3. Import samochodu z USA można przeprowadzić samodzielnie, ale lepiej zlecić do profesjonalnemu pośrednikowi. Dzięki takiemu wsparciu unikniesz kłopotów i nieścisłości formalnych.
  4. Najpopularniejsze w Polsce marki amerykańskie to Jeep, Dodge, Ford i Chrysler.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

  1. Czy warto kupować amerykańskie auta?

    Marki z USA cieszą się dużą popularnością na całym świecie. Używane egzemplarze są tam w znacznie lepszym stanie niż europejskie auta. W Stanach Zjednoczonych kierowcy korzystają z dróg wysokiej jakości, więc siłą rzeczy auta nie są mocno wyeksploatowane. Poza tym producenci nie mają problemu ze sprzedażą wysokiej jakości i trwałości modeli ze względu na zamożność amerykańskiego społeczeństwa. Nawet po kilkunastu latach Jeep, Chrysler czy Ford będą zatem wyglądały jakby całkiem niedawno zjechały z taśmy w fabryce.

  2. Ile kosztuje sprowadzenie auta z USA?

    Koszt zakupu samochodu z USA to nie tylko jego cena. Doliczyć trzeba także wymagane opłaty, takie jak cło, podatek i akcyza. Koszt samego transportu czy wynagrodzenie dla pośrednika również należy wliczyć w koszty.

    Jeśli kupujesz auto z USA za pośrednictwem aukcji, tzw. opłata aukcyjna może wynieść od 400 do 800 dolarów. Jeśli chodzi o cenę transportu morskiego, zależy ona od konkretnego portu w USA. Można jednak przyjąć że to od 800 do 2000 dolarów. Cło stanowi zawsze 10% wartości pojazdu, a podatek w przypadku Polski to 23%. 

    Z kolei akcyza może wynieść odpowiednio:

    • 3,1% dla samochodów o pojemności do 2.0L
    • 18,6% dla samochodów o pojemności powyżej 2.0L.
  3. Czy amerykańskie auta wymagają przeróbek w Polsce?

    Tak - zanim zarejestrujesz auto sprowadzone do kraju z USA, musisz poddać je kilku przeróbkom. Chodzi m.in. o reflektory czy kierunkowskazy, ale także montaż świateł przeciwmgielnych. Czasem konieczna może być wymiana licznika. Ponadto jeśli opony w sprowadzonym samochodzie nie mają  europejskiej homologacji, także należy o to zadbać.