Jesteś fanem włoskiej motoryzacji? Cenisz sobie szybkie samochody o unikalnym designie? A może szukasz kompaktowego pojazdu miejskiego? Zarówno sprowadzenie auta z Włoch, jak i jego rejestracja w Polsce nie należą do skomplikowanych procedur. Ze względów bezpieczeństwa trzeba jednak pamiętać o kilku prostych zasadach.

Pod względem liczby importowanych do Polski używanych samochodów, Włochy jako kraj pochodzenia znajdują się na szóstym miejscu – tak wynika z analizy Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar. We wrześniu 2022 r. do Polski sprowadzono z tego kraju łącznie 17 685 pojazdów osobowych i dostawczych. W tym okresie najpopularniejszym państwami, w których Polacy poszukiwali samochodu, okazały się Niemcy (311 830 pojazdów) i Francja (76 823 pojazdów). 

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 5 minut
 • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Czy warto kupić samochód z Włoch? 

Sprowadzenie samochodu z Włoch może się opłacać przede wszystkim, gdy Twoim celem jest sportowy model jednej z włoskich marek, np. Alfa Romeo, Maserati czy Lamborghini. Preferujesz pojazdy oferowane przez Fiata? Zakup auta za granicą również może być korzystny, o ile jego stan techniczny nie budzi zastrzeżeń, a cena jest przystępna. 

Używane samochody sprowadzone z Włoch cieszą się popularnością wśród polskich kierowców z kilku powodów:

 • unikalne wzornictwo – włoska motoryzacja jest ikoną stylu, a włoscy producenci oferują wiele rozwiązań, które są rzadko spotykane w modelach innych marek,
 • brak problemów z karoserią –  charakterystyczny jest brak korozji, co ma związek ze strefą klimatyczną, w jakiej leżą Włochy,
 • bogate wyposażenie – klimatyzacja to standard, Włosi chętnie kupują też auta z wyposażeniem ponadstandardowym (np. skórzanymi fotelami).

Przed zakupem samochodu zarejestrowanego we Włoszech należy go dokładnie obejrzeć. Dlaczego? Przemawiają za tym zarówno wąskie uliczki charakterystyczne dla wielu włoskich miejscowości, jak i styl jazdy włoskich kierowców. Zadrapania lakieru czy drobne wgniecenia karoserii nie są czymś wyjątkowym – Włosi często nie zwracają uwagi na takie drobne uszkodzenia. 

Planujesz pojechać do Włoch po samochód? Pamiętaj, że znajomość języka angielskiego we Włoszech jest na umiarkowanym poziomie. W dużych miastach nie napotkasz na barierę komunikacyjną np. w hotelu, ale w komisach samochodowych może być już różnie. Właśnie dlatego dobrym pomysłem może być zainstalowanie aplikacji typu mów i tłumacz.

Chcesz mieć pewność, że zakup samochodu we Włoszech i sprowadzenie go do Polski będzie się opłacać? Tutaj nie ma drogi na skróty – konieczne jest szczegółowe porównanie cen i ofert. 

Przykład:Planujesz kupić Fiata Punto z 2015 r. (benzyna, poj. silnika 1,2 l). Na jednym z włoskich portali ogłoszeniowych egzemplarz z przebiegiem 86 200 km kosztuje 7700 euro (ok. 36 700 zł). W Polsce wystawiono ogłoszenie na taki sam model za 29 900 zł. Dodatkowym plusem jest dużo niższy przebieg – 26 000 km. To porównanie pokazuje, jak łatwo przepłacić, kupując droższy samochód za granicą i jak ważne jest dokładne sprawdzenie ofert (zarówno zagranicznych, jak i krajowych). 

Auto z Włoch – gdzie szukać ofert? 

Jako osoba zdecydowana na zakup używanego auta, masz kilka możliwości – możesz poszukać pojazdu m.in. w komisach samochodowych, salonach dealerskich lub na portalach ogłoszeniowych. Jeżeli przebywasz w Polsce, wybór ostatniego rozwiązania wydaje się naturalny. To wygodny sposób na zorientowanie się w dostępnych propozycjach. Dodatkowo, z takich portali korzystają też komisy, w rezultacie czego masz szansę znaleźć pojazd zarówno od osoby prywatnej, jak i przedsiębiorcy. 

Auta z Włoch – przykładowe włoskie portale ogłoszeniowe, na których można szukać używanych pojazdów:

 • https://www.autoscout24.it/ – portal z polską wersją językową
 • https://www.subito.it/
 • https://www.autosupermarket.it/it
 • https://www.quattroruote.it/auto-usate/
 • https://www.automobile.it/
 • https://www.autouncle.it/ – portal z polską wersją językową 
 • https://www.bakeca.it/annunci/auto/

Szukasz samochodu zabytkowego?Zajrzyj na https://www.catawiki.com/it/ – to serwis aukcyjny. Z informacji w nim publikowanych wynika, że każdego dnia na jego łamach pojawia się średnio 12 000 nowych ofert, w tym dotyczących samochodów. Strona jest dostępna również w języku polskim.

Czy warto zdecydować się na sprowadzenie auta z Włoch przez pośrednika?

Gdy konieczne jest sprowadzenie samochodu z zagranicy, wielu nabywców zwraca się o pomoc do pośredników. Na polskim rynku działają firmy oferujące sprowadzenie wybranego egzemplarza z Włoch. To rozwiązanie wygodne, jednak pod względem finansowym nie zawsze korzystne – do kosztu sprowadzenia samochodu trzeba doliczyć prowizję pośrednika. 

Skorzystanie z usług firmy specjalizującej się w sprowadzaniu samochodów z Włoch również wymaga ostrożności. Warto upewnić się, że przedsiębiorstwo działa legalnie i może pochwalić się gronem zadowolonych klientów. Każdej osobie planującej zwrócić się do pośrednika przypominamy o konieczności sprawdzenia zakresu usług oferowanych przez firmę. Jej pracownicy mogą zająć się m.in. znalezieniem ofert zgodnych z parametrami podanymi przez klienta, weryfikacją danych technicznych, kwestiami prawnymi i podatkowymi oraz dostawą pojazdu (model „door to door”)
Daniel Bartosiewicz, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.plDaniel Bartosiewicz, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.pl

Jak sprawdzić auto z Włoch?

Jeżeli skorzystasz z pomocy firmy specjalizującej się w sprowadzaniu aut z Włoch, możesz być pewien, że jej pracownicy dokładnie zweryfikują każdy pojazd, którego zakup Ci zaproponują. Co jednak, gdy chcesz sprowadzić auto na własną rękę? Musisz wiedzieć, jak sprawdzić auto z Włoch. Aktualnie sprawę ułatwia dostępność portali, które stanowią nieocenione wsparcie podczas badania historii pojazdu.

Jak sprawdzić stan licznika auta z Włoch?

Jednym z oszustw, z którymi najczęściej spotykają się osoby kupujące używane pojazdy, jest „cofanie” licznika. Jest też dobra wiadomość – ryzyko zakupu takiego samochodu można ograniczyć. Jak? Z pomocą przychodzi serwis Il Portale dell’Automobilista. To okrojony odpowiednik dobrze znanej kierowcom z Polski usługi Historia Pojazdu, który pozwala sprawdzić zarejestrowane stany licznika.

Aby skorzystać z serwisu, wystarczy określić rodzaj pojazdu, podać jego numer rejestracyjny (targa) oraz wpisać kod zabezpieczający Captcha.

Warto też sprawdzić, czy informacje o samochodzie zarejestrowanym we Włoszech uzyskasz korzystając z usługi HistoriaPojazdu.gov.pl (sekcja „Dane zagraniczne”). Niezbędne będzie jednak posiadanie profilu zaufanego (eGo).

Historia pojazdu. Jak sprawdzić auto z Włoch po numerze VIN?

Potwierdzenie aktualnego przebiegu to nie wszystko – warto się upewnić, że pojazd w przeszłości nie uczestniczył w wypadku i nie został „wyklepany” z myślą o sprzedaży. Z pomocą przychodzą komercyjne serwisy. Takie usługi świadczą m.in. następujące portale:

 • https://www.autodna.pl/
 • https://www.carvertical.com/
 • https://www.carfax.eu/

Otrzymanie wglądu do raportu nie jest niestety bezpłatne. Wysokość opłaty każdy z serwisów ustala indywidualnie, ale najczęściej nie przekracza ona 100 zł.

Jak sprawdzić stan techniczny auta z Włoch?

Nie chcesz ryzykować podróży do Włoch, by wrócić bez samochodu? Dobrym pomysłem jest zaangażowanie rzeczoznawcy samochodowego. Na terenie Polski i Włoch działają firmy, które są w stanie przygotować raport dla klienta. W ten sposób możesz zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy, a jednocześnie upewnić się, że wybrany pojazd tuż po zakupie nie będzie wymagał napraw za duże kwoty.

Ile kosztuje opinia specjalisty? To zależy od jej formy i zakresu. Na jednej ze stron internetowych należących do firm zajmujących się takimi usługami znajduje się informacja, że koszt przygotowania pisemnej opinii zaczyna się od 200 euro.

Na jakie dokumenty zwrócić uwagę podczas wyboru samochodu z Włoch?

Sprowadzając samochód z Włoch, musisz pamiętać także o dokumentacji pojazdu. Bez niej rejestracja auta w Polsce będzie niemożliwa lub mocno utrudniona – konieczny może być kontakt się ze sprzedającym lub włoskimi urzędami.

Na liście dokumentów, które powinien Ci przekazać dotychczasowy właściciel pojazdu wraz z kluczykami, znajdują się:

 • włoski dowód rejestracyjny (carta di circolazione),
 • certyfikat własności (Certificato di Proprietà – CdP) – to dokument potwierdzający stan prawny pojazdu, jednocześnie powinien on zawierać adnotację o wywozie samochodu (w tym przypadku do innego kraju EU),
 • inne dokumenty dotyczące pojazdu, np. książkę serwisową, kartę pojazdu.
Dla pojazdów zarejestrowanych we Włoszech po 5 października 2015 r. świadectwo własności jest wydawane w formie elektronicznej (CdPD). Z początkiem października 2021 r. dowód rejestracyjny i certyfikat własności zostały połączone w jeden dokument (Documento Unico di Circolazione e di Proprietà del veicolo – DU).

We Włoszech m.in. samochody osobowe i kampery przechodzą badania techniczne co 2 lata. Jeżeli ich wynik jest pozytywny, w dowodzie rejestracyjnym zostaje umieszczona naklejka. Jeżeli chcesz sprawdzić, czy wybrany przez Ciebie egzemplarz ma aktualne badanie, zajrzyj właśnie do tego dokumentu.

Jak przebiega zakup samochodu z Włoch?

Po znalezieniu samochodu pozostaje sfinalizować zakup – to pierwszy krok. Jeżeli kupujesz auto z włoskiego komisu, możesz otrzymać fakturę. Jeżeli jednak sprzedawcą jest osoba fizyczna, należy spisać umowę.

Umowa kupna/sprzedaży auta z Włoch - co powinna zawierać?

Umowa kupna-sprzedaży pojazdu zawarta z obywatelem Włoch powinna zawierać najważniejsze informacje zarówno o stronach umowy, pojeździe, jak i cenie. Powinny się w niej znaleźć co najmniej:

 • dane osobowe i adresy zamieszkania – nabywcy i sprzedawcy auta,
 • szczegółowe dane pojazdu – marka, model, numer VIN, data pierwszej rejestracji, pojemność silnika i przebieg,
 • cena, za jaką pojazd został sprzedany/nabyty,
 • miejscowość i data sporządzenia umowy.

Aby zminimalizować koszty rejestracji samochodu w Polsce, warto sporządzić umowę w dwóch językach – włoskim i polskim.

Jak wygląda kwestia wyrejestrowania auta we Włoszech?

Należy także pamiętać o wyrejestrowaniu pojazdu przed wywiezieniem go za włoską granicę. Po zmianie przepisów, która miała miejsce w 2020 r., formalność ta musi być załatwiona przed eksportem. Wiąże się ona ze zdaniem dowodu rejestracyjnego i tablic rejestracyjnych.

Przyjazd samochodem z Włoch do kraju – co załatwić przed wyjazdem? 

Planujesz samodzielnie wrócić do Polski kupionym samochodem? Aby taka podróż była w ogóle możliwa, musisz załatwić:

 • tymczasowe tablice rejestracyjne, 
 • dokument potwierdzający prawo przejazdu (foglio di via),
 • ubezpieczenieOC.

O wymienione dokumenty możesz ubiegać się bezpośrednio w urzędzie (Uffici Provinciali della Motorizzazione) lub skorzystać z usług firm zajmujących się doradztwem motoryzacyjnym (Studio di Consulenza Automobilistica).

Jak sprowadzić samochód z Włoch do Polski?

Z Włoch do Polski można sprowadzić auto na dwa sposoby. Pierwszy polega na wynajęciu lawety. Ta usługa jest wyceniana indywidualnie, ale musisz liczyć się z kosztem przekraczającym nawet 2000 zł. Stąd też dużą popularnością cieszy się drugie rozwiązanie, czyli samodzielny powrót do kraju kupionym samochodem.

Sprowadzenie auta samodzielnie

Czy przyjazd do Polski samochodem kupionym we Włoszech jest tańszy niż wynajęcie lawety? Niekoniecznie. Czynniki wpływające na koszt przejazdu to:

 • trasa – we Włoszech niemal wszystkie autostrady są płatne, a wysokość opłat sprawdzisz na tej stronie internetowej: https://www.autostrade.it/,
 • paliwo – ten wydatek jest uzależniony zarówno od poziomu spalania, jak i długości trasy, ale w założeniach można przyjąć kwotę ok. 1000 zł,
 • ubezpieczenie OC, wyrobienie tymczasowych tablic rejestracyjnych – to kolejne wydatki, które trzeba wziąć pod uwagę, oceniając opłacalność powrotu do Polski zakupionym we Włoszech pojazdem,
 • nocleg – przejazd z Włoch do Polski może zająć kilkanaście godzin i nie każdy kierowca jest w stanie pokonać taką drogę bez odpoczynku.

Rejestracja włoskiego auta w Polsce - krok po kroku

Rejestracja auta przetransportowanego z Włoch do Polski to ostatnia formalność. Procedura przebiega analogicznie do rejestracji pojazdu kupionego w Polsce, przy czym konieczne są dodatkowe czynności – mowa tu o badaniu technicznym pojazdu i akcyzie.

Badanie techniczne pojazdu

Jeżeli w dowodzie rejestracyjnym widnieje informacja o aktualnym badaniu, skontaktuj się z wydziałem komunikacji. Bardzo możliwe, że nie będziesz musiał odwiedzać stacji kontroli pojazdów.

Akcyza na włoski samochód

Akcyzę z kolei zapłacisz zawsze, przy czym jej wysokość jest uzależniona od pojemności silnika pojazdu. Aktualne stawki akcyzy wynoszą:

 • 3,1 proc. gdy samochód został wyposażony w silnik o pojemności do 2000 cm3,
 • 18,6 proc. gdy sprowadzony egzemplarz ma silnik o pojemności powyżej 2000 cm3.
Załatwiając sprawy związane z podatkiem akcyzowym, musisz pamiętać o terminach. Masz 14 dni na złożenie deklaracji w urzędzie skarbowym (możesz to zrobić elektronicznie) i 30 dni na zapłatę podatku. Pamiętaj, aby nie zwlekać – na zarejestrowanie samochodu również masz 30 dni.

Dokumenty potrzebne do rejestracji auta z Włoch

Aby urzędnicy rozpoczęli procedurę rejestracji pojazdu z Włoch, musisz złożyć wniosek wraz z wymaganymi dokumentami.

 Auto z Włoch – dokumenty (załączniki) do rejestracji:

 • potwierdzenie zakupu auta (faktura, umowa),
 • dokument potwierdzający pozytywny wynik badania technicznego – o ile urzędnicy go wymagają,
 • dowód rejestracyjny,
 • potwierdzenie opłacenia akcyzy,
 • potwierdzenie wniesienia opłat rejestracyjnych – na kwotę 161,50 zł lub 1081,50 zł (w zależności od rodzaju tablic rejestracyjnych).

Podczas składania wniosku o rejestrację samochodu zostaniesz też poproszony o zwrot tymczasowych tablic rejestracyjnych (jeśli je posiadasz).

Tłumaczenie dokumentów przez tłumacza przysięgłego

Włochy należą do Unii Europejskiej, a więc w większości przypadków dowodu rejestracyjnego nie trzeba tłumaczyć. Najlepiej jednak dopytać o to w urzędzie starostwa powiatowego, ponieważ obowiązujące przepisy mówią, że "organ rejestrujący może w przypadku wątpliwości wymagać tłumaczenia danych i informacji krajowych zawartych w tym dokumencie” (rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa).

Dowód rejestracyjny nie musi być tłumaczony w części związanej z kodami ujednoliconymi, które stosuje się w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Urzędnik może jednak zażądać tłumaczenia innych wpisów czy adnotacji.

Jeśli chodzi o tłumaczenie umowy kupna-sprzedaży samochodu z Włoch, to należy skorzystać z pomocy tłumacza przysięgłego wtedy, gdy dokument został sporządzony wyłącznie w języku obcym. Osoby, które posiadają umowę przygotowaną w dwóch językach (np. polskim i włoskim), mogą przedłożyć ją w wydziale komunikacji, chyba, że konieczne będzie tłumaczenie adnotacji dodanych przez zagranicznych urzędników (jeśli takie są).

Koszty rejestracji pojazdu z Włoch

161,50 zł lub 1081,50 zł – tyle kosztuje przerejestrowanie auta sprowadzonego z Włoch. Na te kwoty składają się następujące opłaty.

Koszt rejestracji auta z Włoch

Dowód rejestracyjny i komplet znaków legalizacyjnych66,50 zł
Pozwolenie czasowe13,50 zł
Opłata ewidencyjna1,50 zł
Tablice rejestracyjne80 zł (standardowe)1000 zł (indywidualne)
Razem161,50 zł1081,50 zł

Opłatę możesz wnieść zarówno w kasie urzędu, jak i przelewem na jego rachunek bankowy. 

Jak przebiega proces rejestracji samochodu z Włoch?

Procedura rejestracji każdego samochodu składa się z dwóch etapów – rejestracji czasowej i rejestracji właściwej. Czas pomiędzy rejestracją czasową a rejestracją właściwą jest potrzebny urzędnikom na sprawdzenie pojazdu.

Rejestracja czasowa a właściwa – co warto wiedzieć?

Rejestracja czasowaRejestracja właściwa
Na jaki czas zostaje zarejestrowany pojazd?30 dniBezterminowo
Czy możliwe jest wydłużenie rejestracji?Tak, jednorazowo na 14 dni, na wniosek właściciela-
Czy po otrzymaniu dokumentu można korzystać z auta?TakTak

Ubezpieczenie OC. Gdzie ubezpieczyć samochód z Włoch?

Bez względu na sposób przetransportowania samochodu do Polski, musisz pamiętać o ubezpieczeniu OC – różnica dotyczy tylko momentu, w którym konieczne będzie nabycie polisy. Jeżeli:

 • dla samochodu zostało kupione OC na terenie Włoch – taka polisa nie odnowi się i dlatego najpóźniej w ostatnim dniu jej obowiązywania należy kupić OC całoroczne od ubezpieczyciela działającego na polskim rynku,
 • samochód został sprowadzony na lawecie – OC całoroczne należy kupić najpóźniej w dniu złożenia w wydziale komunikacji wniosku o rejestrację, ale nie później niż z chwilą wprowadzenia pojazdu do ruchu.

Gdzie ubezpieczyć samochód sprowadzony z Włoch? Najwygodniejszym rozwiązaniem jest kalkulator OC/AC. Dzięki niemu kupisz polisę, która zacznie obowiązywać w kolejnym dniu i przy okazji znajdziesz najtańszy pakiet ubezpieczeń. Kalkulator Rankomat.pl zapewnia dostęp do ofert kilkunastu ubezpieczycieli.

Za pośrednictwem kalkulatora OC/AC możesz też kupić polisy dodatkowe – AC, assistance i NNW. Przydadzą Ci się one, jeżeli w trasie lubisz czuć się bezpiecznie.

Porównaj ceny OC i AC

Samochód z Włoch – ile wynoszą opłaty związane z importem auta?

Zapoznanie się z ofertami na włoskich portalach ogłoszeniowych upewniło Cię w przekonaniu, że chcesz sprowadzić samochód z Włoch? W określeniu, czy import wybranego pojazdu będzie opłacalny, pomoże Ci poniższe zestawienie kosztów.

Samochód z Włoch – opłaty:

 • raport na podstawie numeru VIN – od 50 do 100 zł,
 • opinia rzeczoznawcy – od 200 euro,
 • transport samochodu lawetą – ok. 2000 zł,
 • samodzielny transport – ok. 1000 zł za paliwo i ok. 1000 zł za nocleg wraz z wyżywieniem,
 • tymczasowe tablice rejestracyjne – ok. 26,20 euro,
 • ubezpieczenie OC (na czas podróży pojazdem do Polski) – ok. 100 euro w przypadku polisy rocznej,
 • podatek akcyzowy – 3,1 lub 18,6 proc. wartości samochodu,
 • przegląd samochodu w Polsce – od 99 zł, 
 • tłumaczenie dokumentów – do 200 zł,
 • rejestracja samochodu – 161,50 lub 1081,50 zł,
 • całoroczne ubezpieczenie OC – przeciętnie 600 zł.

Dopiero po zsumowaniu ceny auta oraz kosztów, jakie poniesiesz w związku z jego sprowadzeniem do Polski, będziesz mógł ocenić, czy ta operacja będzie się rzeczywiście opłacać. 

Co warto wiedzieć

 • Na sprowadzenie auta z Włoch decydują się głównie kierowcy zainteresowani włoskimi markami, w tym modelami sportowymi.
 • Z uwagi na liczbę kilometrów dzielących Polskę i Włochy, dobrym rozwiązaniem może być sprowadzenie auta z Włoch na lawecie. 
 • Rejestracja samochodu z Włoch w polskim wydziale komunikacji nie jest skomplikowana, ale wymaga złożenia wniosku wraz z niezbędnymi załącznikami.
 • Pojemność silnika samochodu sprowadzonego z Włoch ma znaczenie dla wysokości podatku akcyzowego.
 • Rejestracja auta z Włoch w Polsce to koszt 161,50 zł (standardowe tablice rejestracyjne) albo 1081,50 zł (tablice indywidualne).

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy obowiązuje ustawowy termin, w którym należy zarejestrować samochód z Włoch?

  Tak – na zarejestrowanie auta sprowadzonego z Włoch masz 30 dni, licząc od jego sprowadzenia do Polski. Przekroczenie tego terminu może być kosztowne, bo w ustawie znalazł się zapis, zgodnie z którym urzędnicy mogą nałożyć na właściciela pojazdu karę w wysokości nawet 1000 zł. Minimalna wysokość kary to 200 zł. 

 2. Jak długo trwa załatwienie formalności we Włoszech, dzięki którym można wrócić do Polski kupionym samochodem?

  Kluczowe jest to, w jakim stopniu obciążony pracą jest urząd. Zdarza się, że formalności można załatwić od ręki – wystarczy tylko poczekać na dokumenty. Jeżeli planujesz jechać do Włoch po samochód, na wszelki wypadek zarezerwuj więcej czasu – przyjmij, że sprawy formalne zajmą 2-3 dni robocze.

 3. Czy na czas podróży z Polski do Włoch można kupić również inne ubezpieczenia, np. assistance?

  Trasa Rzym-Warszawa ma ok. 1780 km, a trasa Werona-Katowice niemal 1100 km długości. Mając w planach tak długą podróż, zawsze warto pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu. Niestety, na czas przejazdu do Polski kupisz jedynie OC. To jeden z powodów, dla których warto rozważyć transport lawetą. W przypadku samochodów o dużej wartości takie rozwiązanie jest po prostu opłacalne. 

 4. Czy włoskie ubezpieczenie OC działa w Polsce?

  Jeżeli planujesz powrót do Polski zakupionym we Włoszech samochodem, nie musisz obawiać się dodatkowych kosztów związanych z ubezpieczeniem – polisa kupiona we Włoszech będzie obowiązywać również w Polsce. Nie przedłuży się ona jednak na kolejny okres, a to oznacza, że jeszcze przed terminem jej wygaśnięcia warto rozejrzeć się za polskim OC na kolejny rok. 

 5. Czy rejestracja czasowa samochodu sprowadzonego z Włoch odbywa się na pierwszej wizycie w urzędzie?

  Najczęściej tak, chociaż warto być przygotowanym również na mniej optymistyczny scenariusz. Zdarza się, że ze względu na nieścisłości lub konieczność sprawdzenia dokumentów rejestracja nie zostanie wykonana od ręki. Czas oczekiwania wynosi maksymalnie 14 dni. 

 6. Czy urzędnik może odmówić zarejestrowania pojazdu sprowadzonego z Włoch?

  Tak, o ile ma podstawę do takiej decyzji. Z odmową rejestracji samochodu spotykają się kierowcy, którzy nie zadbali o formalności na etapie jego zakupu, a zatem nie mogą złożyć kompletnego wniosku o jego rejestrację. Od odmownej decyzji zawsze można się odwołać do samorządowego kolegium odwoławczego. 

 7. Czy wszyscy właściciele auta z Włoch muszą być obecni podczas transakcji zakupu/sprzedaży?

  Tak. Samochód z Włoch może mieć więcej niż jednego właściciela. Podczas transakcji każdy z nich powinien być obecny, aby mógł złożyć swój podpis na umowie sprzedaży. Warto więc upewnić się wcześniej, ilu posiadaczy ma wybrany przez Ciebie pojazd. Pamiętaj, że transakcja może zostać unieważniona, jeśli na dokumencie zabraknie podpisu jednego z właścicieli.