Przez pierwsze sześć miesięcy 2024 roku do Polski sprowadzono z Belgii 35 694 samochodów. Dzięki temu kraj ten uplasował się w pierwszej trójce państw, z których najchętniej importujemy pojazdy. W tym kraju można trafić na cenowe okazje, ponieważ Belgowie często serwisują auta w Autoryzowanych Stacjach Obsługi (ASO). Jak wygląda rejestracja samochodu z Belgii? Sprawdź, aby o niczym nie zapomnieć!
- Czy warto kupić samochód z Belgii?
- Gdzie szukać ofert sprzedaży samochodu z Belgii?
- Jak sprawdzić samochód z Belgii?
- Jakie dokumenty odebrać od właściciela auta z Belgii?
- Jak sprowadzić samochód z Belgii?
- Co jest wymagane do rejestracji auta z Belgii?
- Ile kosztuje rejestracja auta z Belgii?
- Gdzie ubezpieczyć samochód z Belgii?
Według półrocznego podsumowania IBRM SAMAR Belgia znajduje się na trzecim miejscu krajów, z których sprowadzamy do Polski używane samochody. Wyprzedzają ją już tradycyjnie Niemcy (z 52% udziałów w rynku importowym) oraz Francja.
Sprowadzenie samochodu z zagranicy wymaga dopełnienia szeregu formalności - jest ich nieco więcej niż w przypadku zakupu samochodu w kraju. Krok po kroku wyjaśniamy, jak kupić samochód w Belgii, jak zarejestrować go w Polsce i na jakie koszty się przygotować.
Czy warto kupić samochód z Belgii?
W pierwszej połowie 2024 roku do Polski trafiło 35 694 używanych samochodów z Belgii. Lepszy wynik osiągnęły tylko Niemcy (249 556 egzemplarzy) i Francji (50 448). Dlaczego pojazdy z Belgii cieszą się w Polsce tak dużą popularnością?
Okazuje się, ze sprowadzenie samochodu z tego kraju jest bardzo opłacalne. Przemawia za tym głównie bardzo dobry stan techniczny pojazdów - Belgowie dbają o swoje auta, nie zaniedbują regularnych przeglądów w autoryzowanych serwisach, a same auta są doskonale wyposażone.
Na niską awaryjność belgijskich samochodów wpływa także doskonały stan tamtejszych dróg
Sprowadzając używany samochód z Belgii, zmniejszasz także ryzyko oszustwa. W tym kraju każde auto ma przypisany specjalny dokument Car-pass, na którym umieszczana jest informacja o jego przebiegu.
Uwaga!
Kierowcy z Belgii nie są również chętni do naprawy swoich samochodów. Zamiast serwisować wyeksploatowany model, wolą najpierw sprzedać stare auto, a następnie kupić nowe. Belgijskie towarzystwa ubezpieczeniowe często też uszkodzenia możliwe do naprawy uznają jako szkody całkowite. W efekcie Polacy mogą trafić na cenowe okazje.
Może nią być np. poleasingowy pojazd z Belgii. Chociaż z dużą pewnością będzie mieć duży przebieg auta, ponieważ zwykle używają ich pracownicy firm. Jednocześnie w razie wystąpienia usterek w samochodzie po leasingu do jego naprawy używano oryginalnych części, co może być kolejnym dobrym powodem do zakupu pojazdu z tego kraju.
Gdzie szukać ofert sprzedaży samochodu z Belgii?
Używane auto z Belgii można kupić w polskim komisie lub od handlarzy, którzy specjalizują się w imporcie z tego kraju. Jednak możemy trafić na powypadkowy egzemplarz. Warto więc samodzielnie sprowadzić samochód i zakupić go na miejscu od osoby prywatnej. Można to zrobić np. na jednej z lokalnych giełd samochodowych:
- Gandawa (Automarkt Gent, Wiedauwkaai 52, 9000 Gent Antwerpia: A12 Automarkt),
- Antwerpia (Boomsesteenweg 956, 2610 Wilrijk),
- Bruksela (Automarkt Brussel, Werkhuizenkaai 22, 1210 Bruksela).
Innym rozwiązaniem jest samodzielne poszukanie ofert zakupu samochodu z Belgii w serwisach ogłoszeniowych, jak np.:
- autoscout24.be,
- 2dehands.be/autos,
- https://gocar.be/en,
- https://a12auto.be/.
Zdecydowanie łatwiej jest negocjować cenę samochodu z osobą prywatną. W Belgii można porozumieć się w języku francuskim lub niderlandzkim, jednak wiele osób mówi również po angielsku bądź niemiecku. Przed wyjazdem należy dokładnie przeanalizować oferty z wyczerpującym opisem stanu technicznego pojazdu i dużą liczbą zdjęć, a następnie porównać wiek, wyposażenie lub przebieg.
Warto wiedzieć
Jak sprawdzić samochód z Belgii?
Jeszcze przed wyjazdem warto skorzystać ze strony historiapojazdu.gov.pl, na której można bezpłatnie sprawdzić historię samochodu z Belgii. Wystarczy podać:
- numer rejestracyjny,
- numer VIN,
- datę pierwszej rejestracji pojazdu.
widok formularza ze strony www.historiapojazdu.gov.pl
Oprócz wielu danych technicznych pojazdu dostępne są informacje o tym, czy auto jest zgłoszone jako kradzione lub przebieg, który można porównać z dokumentem Car-pass.
Jak to możliwe, że na polskiej stronie znajdziemy informacje o pojazdach zarejestrowanych również poza granicami kraju? Operator serwisu historiapojazdu.gov.pl współpracuje również z serwisami CARFAX oraz autoDNA. Dzięki temu udostępnia bezpłatnie więcej informacji o historii danego pojazdu. Jednocześnie dzięki raportowi przygotowanemu przez jeden z płatnych serwisów można jeszcze lepiej poznać historię samochodu z Belgii.
Jak sprawdzić stan techniczny samochodu z Belgii?
Przed zawarciem umowy kupna-sprzedaży należy dokładnie sprawdzić stan techniczny samochodu z Belgii na miejscu. W tym celu warto zabrać ze sobą osobę dobrze znającą się na motoryzacji. Można również skorzystać z usług lokalnej stacji diagnostycznej, na której przegląd kosztuje od 30 do 50 euro.
Warto wiedzieć, że auta w Belgii pierwsze badanie techniczne przechodzą po czterech latach od pierwszej rejestracji. Jednak jak już wspominaliśmy, wielu tamtejszych kierowców naprawy przeprowadza w autoryzowanych serwisach. Oprócz tego zwykle przed sprzedażą udają się na przegląd, po którym otrzymują Car-Pass.
Dokument stanowi potwierdzenie oceny stanu technicznego samochodu i jest ważny przez dwa miesiące od daty wystawienia przez diagnostę. Sprzedawca powinien również udostępnić książkę serwisową, w której znajdują się informacje o przeprowadzonych naprawach.
Uwaga!
Jakie dokumenty odebrać od właściciela auta z Belgii?
W przypadku zakupu samochodu z Belgii w komisie potwierdzeniem transakcji jest faktura, a od osoby prywatnej umowa kupna-sprzedaży. Według belgijskiego prawa ten drugi dokument musi zawierać następujące informacje:
- opis samochodu (m.in. marka, model, datę pierwszej rejestracji, przebieg, numer VIN),
- cenę pojazdu bez VAT,
- kwotę zaliczki i saldo należności,
- miejsce zawarcia umowy kupna-sprzedaży i datę,
- prawo odstąpienia od umowy, jeśli została zawarta z dala od działalności sprzedawcy,
- podpis sprzedawcy i nabywcy samochodu z datą,
- potwierdzenie zapoznania się z informacjami i otrzymania kopii przez nabywcę.
Za używany samochód w Belgii można zapłacić gotówką, jeśli wartość transakcji wynosi maksymalnie 30 tys. euro. Jeżeli płacimy zaliczkę, najczęściej sprzedawca oczekuje 30% wartości pojazdu. Po zawarciu umowy kupna-sprzedaży właściciel powinien nam przekazać kluczyki i dokumentację pojazdu:
- dowód rejestracyjny (Certificat d’immatriculation – po francusku, Inschrijvingsbewijs – po niderlandzku),
- Car-Pass,
- potwierdzenie przeprowadzenia badania technicznego,
- karta pojazdu (jeśli była wydana),
- książkę serwisową,
- certyfikat COC (jeśli właściciel auta go ma).
Certificate of Conformity (COC) to dokument, który stanowi potwierdzenie producenta, że samochód jest zgodny z typem uznawanym w Unii Europejskiej. Można w nim znaleźć informacje o specyfikacji technicznej pojazdu czy numer typu zgodności z prawem UE. Jest wydawany dla aut osobowych, motocykli i traktorów. Dzięki temu rejestracja auta importowanego z innego kraju Wspólnoty może być łatwiejsza.
Jak sprowadzić samochód z Belgii?
Używany samochód z Belgii można przewieźć do Polski na lawecie lub przeprowadzić samodzielne sprowadzenie pojazdu na kołach. Jednak usługi firmy transportowej mogą być dość kosztowne (około 1500-2000 zł).
Jeśli więc planujemy powrót do Polski na własną rękę, najpierw musimy wyrejestrować pojazd, kupić tymczasowe tablice wywozowe i ubezpieczenie OC. Wszystkie formalności można załatwić tylko w urzędzie City Atrium w Brukseli (Vooruitgangstraat 60). Jeżeli pojazd nie ma ważnego badania technicznego, to należy je wykonać w miejscowej stacji diagnostycznej.
Co jest wymagane do rejestracji auta z Belgii?
W ciągu 30 dni od sprowadzenia samochodu z Belgii trzeba go zarejestrować w Polsce. Należy to zrobić w wydziale komunikacji właściwym dla miejsca zamieszkania nabywcy. Może to być:
- urząd miasta,
- starostwo powiatowe,
- urząd dzielnicy.
Za brak spełnienia tego obowiązku można otrzymać karę administracyjną w kwocie od 500 do 1000 zł. W urzędzie możemy stawić się osobiście lub ustanowić pełnomocnika. Omawiamy krok po kroku formalności, jakich musisz dopełnić, rejestrując samochód sprowadzony z Belgii.
Krok 1: Zapłata podatku akcyzowego
Przed złożeniem wniosku o rejestrację samochodu sprowadzonego z Belgii należy opłacić podatek akcyzowy. Jego aktualne stawki wynoszą:
- 3,1% w przypadku pojazdu o pojemności silnika do 2000 cm3,
- 18,6% w przypadku pojazdu o pojemności silnika powyżej 2000 cm3.
Wprowadzono również preferencyjne stawki dla aut z silnikiem hybrydowym:
- 9,3% w przypadku klasycznych hybryd (HEV – bez możliwości ładowania z gniazdka) i miękkich hybryd (MHEV), które są wyposażone w silnik spalinowy powyżej 2000 cm³, ale nie wyższy niż 3500 cm³;
- 9,3% w przypadku hybryd plug-in (PHEV – z możliwością ładowania z gniazdka), które są wyposażone w silnik spalinowy powyżej 2000 cm³, ale nie wyższy niż 3500 cm³;
- 1,55% w przypadku klasycznych hybryd (HEV – bez możliwości ładowania z gniazdka) oraz miękkich hybryd (MHEV), które są wyposażone w silnik spalinowy do 2000 cm³.
Jak w praktyce wygląda zapłata akcyzy?
- W ciągu 14 dni od sprowadzenia samochodu z Belgii złóż deklarację AKC-U/S. Możesz to zrobić osobiście w urzędzie skarbowym lub przez Internet za pośrednictwem platformy www.puesc.gov.pl.
- W terminie 30 dni od sprowadzenia auta opłać akcyzę. Podmiotem uprawnionym do przyjęcia tej opłaty jest Urząd Skarbowy w Nowym Targu, a rachunek do wpłat jest następujący: 84 1010 1270 0008 2422 2400 0000.
Krok 2: Tłumaczenie dokumentów
Po opłaceniu akcyzy należy przetłumaczyć umowę kupna-sprzedaży i kartę pojazdu (jeśli została wydana) przez tłumacza przysięgłego. W przypadku sprowadzania samochodu z Belgii, która jest członkiem UE, zwykle nie trzeba tłumaczyć dowodu rejestracyjnego, jeśli nie znajdują się na nim dodatkowe zapiski lub adnotacje.
Warto skontaktować się w tej sprawie z właściwym dla miejsca zamieszkania wydziałem komunikacji, aby Twój wniosek nie został niespodziewanie odrzucony.
Krok 3: Badanie techniczne
Kolejnym krokiem jest wykonanie badania technicznego pojazdu. W przypadku samochodu osobowego jego koszt wynosi 99 zł. Opłata wzrośnie do 162 zł dla auta z instalacją gazową. Zaświadczenie o pozytywnym przebiegu badania jest niezbędne przy składaniu wniosku rejestracyjnego.
Krok 4: Skompletowanie dokumentów wymaganych do rejestracji auta z Belgii
Następnie wystarczy udać się do wydziału komunikacji właściwego dla miejsca zamieszkania właściciela pojazdu. W tym celu należy okazać w urzędzie komplet następujących dokumentów:
- wniosek o rejestrację (można pobrać w urzędzie lub ze strony wydziału komunikacji),
- umowę kupna-sprzedaży lub fakturę,
- potwierdzenie opłaty podatku akcyzowego,
- potwierdzenie o ważnym przeglądzie technicznym w Polsce,
- belgijski dowód rejestracyjny,
- dowód objęcia pojazdu ubezpieczeniem OC,
- zagraniczne tablice rejestracyjne lub oświadczenie o ich braku,
- dowód osobisty,
- potwierdzenie wniesienia opłat.
Po akceptacji wniosku i wniesieniu opłat otrzymamy od urzędnika tzw. miękki dowód rejestracyjny i tablice rejestracyjne. Z kolei właściwy dowód rejestracyjny zostanie przygotowany w ciągu 30 dni.
Ile kosztuje rejestracja auta z Belgii?
Od 4 września 2022 r. zniesiono w Polsce obowiązek wydawania przy rejestracji karty pojazdu i nalepki kontrolnej. Dzięki temu zarejestrowanie samochodu z Belgii jest tańsze niż dotychczas. Obecnie komplet opłat rejestracyjnych wynosi:
Rodzaj opłaty rejestracyjnej | Stawka opłaty |
Tablice rejestracyjne zwyczajne | 80 zł |
1000 zł | |
Dowód rejestracyjny | 54 zł |
Pozwolenie czasowe | 13,50 zł |
Nalepka legalizacyjna | 12,50 zł |
Opłata ewidencyjna | 1,50 zł |
RAZEM (w przypadku zwyczajnych tablic rejestracyjnych) | 161,50 zł |
RAZEM (w przypadku indywidualnych tablic rej.) | 1081,50 zł |
Oznacza to, że rejestracja auta z Belgii w przypadku tradycyjnych tablic rejestracyjnych wynosi 161,50 zł, a indywidualnych 1081,50.
Gdzie ubezpieczyć samochód z Belgii?
Aby bez problemu zarejestrować samochód sprowadzony z Belgii, musisz go wcześniej ubezpieczyć. Jeśli sam przyjechałeś nim do Polski, musiałeś wcześniej wykupić OC krótkoterminowe, a jeśli auto przyjechało na lawecie, być może w ogóle nie jest objęte obowiązkową ochroną.
Wypowiedź eksperta
W prosty sposób można kupić całoroczne ubezpieczenie samochodu w kalkulatorze rankomat.pl, w którym są dostępne oferty kilkunastu firm. Wystarczy wypełnić prosty formularz.
Przy wyborze OC należy kierować się wyłącznie najniższą ceną, ponieważ jest to ubezpieczenie obowiązkowe regulowane ustawą, którego zakres ochrony jest taki sam w każdym towarzystwie. Natomiast różnice w cenach mogą wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Następnie można dokonać płatności online, a polisę wraz z umową otrzymać mailem.
Tą samą drogą kupisz także ubezpieczenie rozszerzone o dobrowolne polisy, jak assistance, AC czy NNW. W kalkulatorze oszacujesz także koszty ochrony jeszcze zanim zdecydujesz się na zakup samochodu - oczywiście pod warunkiem, że dysponujesz podstawowymi informacjami na jego temat,
Co warto wiedzieć?
- Rejestracja samochodu z Belgii przy tradycyjnych tablicach rejestracyjnych kosztuje 161,50 zł.
- Belgia po Niemczech i Francji jest trzecim krajem, z którego Polacy najchętniej importują samochody. W I połowie 2024 sprowadzono stamtąd 35 694 używanych egzemplarzy.
- Aby sprowadzić auto do Polski najpierw konieczne jest wyrejestrowanie samochodu w Belgii.
- Car-Pass stanowi potwierdzenie aktualnego przebiegu samochodu z Belgii. Sprzedający ma obowiązek przekazać Ci go przy podpisywaniu umowy.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o rejestrację samochodu z Belgii
Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu z Belgii do Polski?
Wyrejestrowanie auta w Belgii wraz z zakupem tablic wywozowych i OC krótkoterminowego to wydatek kilkuset euro. Natomiast rejestracja w Polsce kosztuje 161,50 w przypadku tradycyjnych tablic rejestracyjnych, a 1081,50 zł indywidualnych.
Czy trzeba tłumaczyć dokumenty do rejestracji auta z Belgii?
Za pośrednictwem tłumacza przysięgłego należy przetłumaczyć na język polski umowę kupna-sprzedaży lub fakturę, kartę pojazdu (jeśli była wydana) i dowód rejestracyjny (gdy ma dodatkowe pieczątki lub adnotacje).
Czy można zarejestrować samochód z Belgii bez dowodu rejestracyjnego?
W Belgii istnieje obowiązek wyrejestrowania pojazdu przed wywozem za granicę. Jednak w związku z tym podczas rejestracji samochodu w Polsce należy okazać w urzędzie belgijski dowód rejestracyjny otrzymany od poprzedniego właściciela.