Pakiet deregulacyjny dla kierowców wprowadził wiele zmian, w tym zniósł obowiązek wożenia przy sobie polisy OC. Mimo że dla osób zmotoryzowanych to spore ułatwienie, pojawia się też pytanie, jak sprawdzić numer polisy po numerze rejestracyjnym, gdy zajdzie taka potrzeba. Sposobów jest kilka – poznaj wszystkie.

Już od kilku lat w życie wchodzą rozwiązania, których celem jest ułatwienie życia kierowcom i obniżenie kosztów związanych z użytkowaniem samochodu. W ramach pakietu deregulacyjnego dla kierowców został zniesiony obowiązek wożenia przy sobie polisy OC i prawa jazdy oraz wymiany dowodu rejestracyjnego, gdy zapełni się on pieczątkami odnotowującymi przeglądy. Wprowadzona została także możliwość zarejestrowania pojazdu poza miejscem zamieszkania.

Kiedy trzeba sprawdzić numer polisy po numerze rejestracyjnym?

Dwie główne sytuacje, gdy pojawia się konieczność sprawdzenia ubezpieczenia pojazdu, to kolizja i chęć zakupu samochodu. W tych przypadkach nie należy ufać słowom sprawcy zdarzenia czy sprzedawcy – najlepiej samodzielnie upewnić się, że auto zostało objęte ochroną ubezpieczeniową. Inaczej – jako poszkodowany lub nabywca samochodu – możesz znaleźć się w trudnym położeniu.

Przed 1 października 2018 r. sprawdzenie ubezpieczenia samochodu (czy samochód jest objęty ubezpieczeniem OC), było proste – wystarczyło poprosić sprawcę kolizji lub sprzedawcę o polisę, którą kierowca musiał mieć przy sobie. Dziś w sprawdzeniu, czy auto jest ubezpieczone, pomagają usługi online.

Przykład

Pani Alicja została poszkodowana w stłuczce parkingowej. Z uwagi na niewielką wartość szkody oraz brak czasu, kobieta zaufała sprawcy, który solennie zapewniał, że posiada OC i podpisała przygotowane przez niego oświadczenie. Niestety, przy zgłoszeniu szkody okazało się, że pojazd nie był ubezpieczony, a sprawca podał fałszywe dane. Teraz panią Alicję czeka sporo formalności, w tym złożenie wniosku o zabezpieczenie nagrań z monitoringu.

Jak sprawdzić numer polisy po numerze rejestracyjnym w serwisie UFG?

Jeżeli chcesz sprawdzić numer polisy po numerze rejestracyjnym, skorzystaj z serwisu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). To intuicyjne w obsłudze narzędzie, które wymaga podania minimum informacji.

Sprawdzenie OC po numerze rejestracyjnym w UFG krok po kroku

1. Przejdź na stronę www.ufg.pl

Sprawdzenie OC po numerze rejestracyjnym w UFG krok 1

2. Znajdź zakładkę „Sprawdź OC dla pojazdu”

Sprawdzenie OC po numerze rejestracyjnym w UFG krok 2

3. Wpisz numer rejestracyjny lub numer VIN pojazdu

Sprawdzenie OC po numerze rejestracyjnym w UFG krok 3

4. Kliknij „Sprawdź”

Sprawdzenie OC po numerze rejestracyjnym w UFG krok 4

5. Wskaż dzień, na który chcesz dokonać sprawdzenia

Sprawdzenie OC po numerze rejestracyjnym w UFG krok 5

6. Określ kraj zdarzenia – domyślnie ustawiona jest Polska

Sprawdzenie OC po numerze rejestracyjnym w UFG krok 6

7. Potwierdź żądanie – kliknij „Dalej”

Sprawdzenie OC po numerze rejestracyjnym w UFG krok 7

8. Kliknij „Sprawdź”

Sprawdzenie OC po numerze rejestracyjnym w UFG krok 8

W odpowiedzi na zapytanie otrzymasz informację, czy pojazd o wskazanym numerze rejestracyjnym był ubezpieczony na wskazany dzień (identyfikacja umowy OC na dzień). Jeżeli tak, poznasz numer polisy i nazwę firmy ubezpieczeniowej. Wybrałeś kraj inny niż Polska? Dowiesz się, kto jest reprezentantem do spraw roszczeń.

Warto wiedzieć

Gdzie znajduje się numer VIN?

Numer VIN znajdziesz w kilku miejscach, w tym w dowodzie rejestracyjnym i na tabliczce znamionowej. Najczęściej tabliczka znamionowa z numerem VIN jest montowana tuż obok drzwi.

Czy można sprawdzić polisę OC po numerze rejestracyjnym w aplikacjach mobilnych UFG?

Jakiś czas temu sprawdzenie OC po numerze rejestracyjnym było także możliwe za pomocą dwóch aplikacji mobilnych przygotowanych przez UFG. Niestety, wyłączenie aplikacji UFG Na Wypadek oraz Kup Auto nastąpiło 31 grudnia 2022 roku. 

Wypowiedź eksperta

Według naszych danych użytkownicy obydwóch aplikacji korzystają z nich głównie do sprawdzenia ważności ubezpieczenia OC danego pojazdu mechanicznego na dany dzień. UFG udostępnia wszystkim zainteresowanym możliwość sprawdzenia ubezpieczenia OC dla danego pojazdu. Sprawdzenie jest bezpłatne, wystarczy do niego znajomość numeru rejestracyjnego, formularz do sprawdzenia dostępny jest na stronie głównej portalu UFG). Uwaga: formularz dostępny jest zarówno z urządzeń stacjonarnych (komputery biurowe), jak i przenośnych (laptopy, smartfony, tablety, itd.).
Komunikat UFG

Jak sprawdzić OC po numerze rejestracyjnym w e-usłudze Historia Pojazdu?

Serwis UFG jest jedynym miejscem, gdzie można sprawdzić numer polisy po numerze rejestracyjnym. Jednak to, czy auto jest ubezpieczone, można ustalić też za pośrednictwem e-usługi Historia Pojazdu. Tu jednak potrzebnych jest więcej danych – nie wystarczy sam numer rejestracyjny. Jak sugeruje też nazwa tej usługi, generowany przez nią raport nie ogranicza się jedynie do polisy, ale obejmuje różne informacje o pojeździe. Z tego względu jest ona używana głównie przez osoby zainteresowane zakupem używanego auta.

Jak sprawdzić ważność polisy OC po numerze rejestracyjnym w e-usłudze Historia Pojazdu krok po kroku

  1. Przejdź na stronę www.historiapojazdu.gov.pl
  2. Podaj wymagane dane: numer rejestracyjny, numer VIN i datę pierwszej rejestracji pojazdu
  3. Kliknij „Sprawdź pojazd”

Skrócony raport o pojeździe, który znajduje się na górze strony, zawiera informację czy samochód jest ubezpieczony. Warto jednak zajrzeć też do zakładki „Oś czasu”. Dowiesz się w ten sposób, do kiedy polisa OC jest ważna.

Wypowiedź eksperta

Między informacjami, jakie można uzyskać dzięki portalom UFG i Historia Pojazdu występują znaczne różnice. Za pośrednictwem UFG użytkownik ustali, czy na wskazany dzień pojazd był ubezpieczony, a jeżeli tak, to pozna też numer polisy. W e-usłudze Historia Pojazdu na próżno szukać numeru polisy OC, jest tam za to dostępna data jej ważności. W rezultacie te dwa narzędzia się uzupełniają. Zwłaszcza osoby zamierzające kupić używany pojazd powinny wykorzystać je obie. To prosty sposób, aby uniknąć codziennego sprawdzania za pomocą portalu UFG, czy polisa jest nadal aktualna
Katarzyna Gaweł, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnychKatarzyna Gaweł, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Jak sprawdzić informacje o pojeździe w Centralnej Ewidencji Pojazdów?

Informacje dotyczące zarejestrowanych w Polsce pojazdów, w tym spełnienia obowiązku ubezpieczenia OC, można także sprawdzić korzystając z usługi "Mój pojazd" w bazie CEP (Centralna Ewidencja Pojazdów). Są one jednak dostępne wyłącznie dla właścicieli lub posiadaczy aut. 

Warto wiedzieć

Jeżeli nie jesteś właścicielem danego samochodu i chcesz sprawdzić informacje o nim (m.in. ważność OC pojazdu, dane dotyczące badań technicznych, usterek czy zmian własności), bo np. zamierzasz go kupić, możesz poprosić obecnego posiadacza auta o wygenerowanie bezpłatnego raportu w usłudze Mój Pojazd. Uzyskane dane mogą być pomocne nie tylko podczas oględzin i negocjacji ze sprzedawcą auta. Przydadzą się również podczas spisywania umowy kupna/sprzedaży.

Jak właściciel auta może sprawdzić swój pojazd w CEP? Krok po kroku

Do skorzystania z usługi Mój Pojazd będzie potrzebował profilu zaufanego (eGo). Proces generowania raportu o pojeździe składa się tylko z kilku kroków:

  • Na stronie https://www.gov.pl/web/gov/sprawdz-swoj-pojazd należy kliknąć w przycisk "Sprawdź swój pojazd"
  • System przeniesie użytkownika na stronę profilu zaufanego
  • Właściciel auta powinien zalogować się na swoje konto
  • Po zalogowaniu system przeniesie go z powrotem do usługi Mój Pojazd
  • Od razu wyświetli się lista wszystkich pojazdów, których jest właścicielem, współwłaścicielem lub posiadaczem.

Jakie informacje o pojeździe zawiera centralna ewidencja pojazdów? Na przykład:

  • terminy ważności polisy OC i badania technicznego,
  • informacje dotyczące rejestracji, dokumentów i oznaczeń pojazdu (marka, model, rok produkcji, homologacja),
  • dane dotyczące badań technicznych i ewentualnych usterek,
  • dane techniczne (np. pojemność, moc silnika, rodzaj paliwa)
  • informacje o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu,
  • zmiany praw własności.

Czy w bazie UFG znajdują się aktualne dane o polisach?

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych nakłada na firmy ubezpieczeniowe obowiązek przekazywania do UFG informacji m.in. o zawartych umowach ubezpieczeń. To ma gwarantować, że UFG będzie zawsze dysponować aktualnymi danymi. Niestety, nie można wykluczyć opóźnień. W rezultacie na pytanie, czy auto jest objęte ochroną ubezpieczeniową, możesz otrzymać odpowiedź „Brak danych”.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wskazuje, że odpowiedź „Brak danych” może zostać udzielona wówczas, gdy:

  • Pojazd nie został ubezpieczony
  • Doszło do opóźnienia w przekazaniu informacji do UFG
  • Firma ubezpieczeniowa popełniła błąd i nie przekazała danych do UFG
  • UFG odrzucił dane przekazane przez ubezpieczyciela, np. z powodu ich niskiej jakości
  • W danych przekazanych przez ubezpieczyciela pojawiły się błędy

Jeżeli wpisując numer rejestracyjny napotkałeś właśnie taki komunikat, warto go wyjaśnić. Może się okazać, że właściciel sprawdzanego pojazdu nie wykupił dla niego OC.

Przykład

Pan Mariusz spowodował kolizję 4 dni po zakupie ubezpieczenia OC pojazdu. Mimo braku obowiązku, woził ze sobą polisę OC. Gdy poszkodowany sprawdził numer polisy po numerze rejestracyjnym jego pojazdu i ustalił, że auto nie jest ubezpieczone, mężczyzna wytłumaczył sytuację i przedstawił zawartą umowę. W ten sposób obyło się bez wezwania policji na miejsce zdarzenia.

Jak postępować, gdy dla pojazdu nie zostało wykupione ubezpieczenie OC?

Przy ustalaniu numeru polisy po numerze rejestracyjnym okazało się, że pojazd nie jest ubezpieczony lub brak jest informacji o polisie? Sposób postępowania zależy od powodu sprawdzenia ważności polisy OC. Jeżeli:

  • Doszło do kolizji – wezwij na miejsce zdarzenia policję. Funkcjonariusze policji wyjaśnią sytuację i przygotują dokumentację, która będzie później podstawą do wypłaty odszkodowania.
  • Chcesz kupić pojazd, a sprzedawca zapewnia, że kupił OC – warto skontaktować się z firmą ubezpieczeniową. Jeżeli rzeczywiście doszło do nieporozumienia, to zostanie ono wyjaśnione.

Pamiętaj, że zakup nieubezpieczonego pojazdu nie wiąże się z ryzykiem – wystarczy, że w dniu podpisania umowy kupna-sprzedaży kupisz polisę OC. Wykaż się jednak ostrożnością, gdy sprzedawca nie był uczciwy i mijał się z prawdą w kwestii obowiązkowego ubezpieczenia. Może się okazać, że stan techniczny pojazdu również jest daleki od zadeklarowanego.

Co warto wiedzieć

  • Numer polisy po numerze rejestracyjnym najłatwiej ustalić, korzystając z serwisu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG).
  • Za pośrednictwem e-usługi Historia Pojazdu nie można ustalić numeru polisy, ale można sprawdzić ważność ubezpieczenia OC i dowiedzieć się, do kiedy polisa jest ważna.
  • Dane dotyczące obowiązkowego ubezpieczenia pojazdów można również znaleźć w bazie CEP (usługa Mój Pojazd). Są one jednak dostępne tylko dla ich właścicieli / posiadaczy.
  • Informacje zgromadzone przez UFG mogą okazać się błędne. Dzieje się tak np. wówczas, gdy ubezpieczyciel nie przekazał do UFG wszystkich danych.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Dla jakich pojazdów można ustalić numer polisy po numerze rejestracyjnym w serwisie UFG i e-usłudze Historia Pojazdu?

    Zarówno UFG, jak i Centralna Ewidencja Pojazdów (CEP – baza, z której pochodzą dane w raporcie z e-usługi Historia Pojazdu) gromadzą informacje o wszystkich pojazdach mechanicznych objętych obowiązkiem posiadania OC. Firmy ubezpieczeniowe nie muszą przekazywać do UFG jedynie informacji o polisach pojazdów należących np. do Służby Celno-Skarbowej, Policji czy Agencji Wywiadu.

  2. Czy UFG lub Historia Pojazdu podaje dane osobowe właściciela auta w odpowiedzi na pytanie o polisę OC?

    Dane osobowe właściciela pojazdu są chronione. Ani z serwisu UFG, ani z e-usługi Historia Pojazdu nie dowiesz się, kto jest aktualnym właścicielem pojazdu. Sprawdzając numer polisy po numerze rejestracyjnym poznasz za to informacje o pojeździe, np. jego model, markę, pojemność silnika czy rodzaj paliwa.

  3. Jak długo są ważne informacje o OC pojazdu pozyskane za pośrednictwem serwisu UFG?

    Korzystając z wyszukiwarki UFG, użytkownik określa, jakiej daty ma dotyczyć sprawdzanie OC. Informacja o tym, czy auto jest ubezpieczone, jest podawana wyłącznie na wskazany dzień. Inaczej mówiąc, dane są ważne tylko na dzień zapytania. Aby poznać do kiedy polisa jest ważna, należy skorzystać z e-usługi Historia Pojazdu.

  4. Czy UFG udostępnia informacje o przebiegu ubezpieczenia, w tym spowodowanych szkodach?

    Przebieg ubezpieczeń OC i AC to kolejna usługa oferowana przez UFG. Aby sprawdzić historię ubezpieczeń komunikacyjnych OC i AC, konieczne jest założenie konta na portalu UFG. O informacje można wystąpić też w formie pisemnej – odpowiedź jest przesyłana na adres wskazany przez użytkownika lub może zostać odebrana przez niego osobiście w siedzibie UFG.

  5. Czy wydruk z e-usługi Historia Pojazdu jest dokumentem urzędowym?

    Wygenerowany raport można wydrukować, ale nie jest on dokumentem urzędowym – ma on charakter wyłącznie informacyjny. Jeżeli potrzebujesz potwierdzenia, że Twój samochód jest ubezpieczony, skontaktuj się z firmą ubezpieczeniową.

  6. Jak postępować, gdy informacje znajdujące się w bazie UFG są błędne – np. auto jest ubezpieczone, chociaż ze sprawdzenia wynika, że nie jest?

    UFG nie jest uprawniony do samodzielnego korygowania zgromadzonych informacji. Jeżeli od zakupu polisy upłynęło kilka tygodni czy nawet miesięcy, a polisa nadal nie widnieje w bazie UFG, skontaktuj się z firmą ubezpieczeniową. To właśnie ona powinna potwierdzić ważność ubezpieczenia OC pojazdu. W oparciu o tą informację pracownicy UFG zaktualizują dane.