Zwykle chcemy sprawdzić ważność polisy OC sprawcy kolizji lub wypadku drogowego. Podobnie, jak sprzedawcy używanego samochodu. Jak sprawdzić ważność polisy OC przez internet? Do kiedy jest ważne ubezpieczenie OC? W prosty sposób można to zrobić na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG), bądź za pomocą aplikacji mobilnej.

Aby sprawdzić ważność ubezpieczenia OC w bazie UFG, należy podać numer VIN lub dowodu rejestracyjnego. Poza tym aktualność obowiązkowego ubezpieczenia można również zweryfikować w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). W systemie dodatkowo jest dostępnych wiele danych technicznych związanych z samochodem. Mogą być bardzo przydatne podczas zakupu używanego auta.

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 5 minut
 • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Kiedy sprawdzić, czy samochód ma ważne ubezpieczenie OC?

Każdy pojazd mechaniczny zarejestrowany w Polsce musi obowiązkowo posiadać ubezpieczenie OC. Warto więc sprawdzać aktualność polisy w każdej sytuacji, w której mamy jakiekolwiek wątpliwości co do daty wygaśnięcia umowy z ubezpieczycielem. Ponadto zawsze powinniśmy zweryfikować ważność OC innego pojazdu, jeśli:

 • kupujemy używany samochód.

Poprzedni właściciel używanego auta ma obowiązek przekazać nam polisę OC wraz z dowodem rejestracyjnym i kartą pojazdu (o ile została wydana). Przed zawarciem umowy kupna-sprzedaży warto samodzielnie sprawdzić, czy samochód na pewno posiada ważne ubezpieczenie. 

 • Uczestniczymy w kolizji lub wypadku drogowym.

Warto również samodzielnie sprawdzić, czy sprawca kolizji lub wypadku drogowego ma aktualną polisę OC. Zwłaszcza, jeśli w przypadku niegroźnej stłuczki zdecydujemy się spisać oświadczenie, a jednocześnie nie wzywamy na miejsce policji. Obecnie aktualność OC innego kierowcy możemy zweryfikować online.

Jak sprawdzić ważność ubezpieczenia OC na stronie UFG?

Najprościej sprawdzić ważność ubezpieczenia OC na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) – www.ufg.pl. Wystarczy wejść w zakładkę „Baza OC i AC”. Następnie należy kliknąć w „Sprawdzenie ubezpieczenia OC”, a potem w „Identyfikacja umowy OC na dzień”. W kolejnym kroku trzeba wpisać nr rejestracyjny albo VIN, podać datę sprawdzenia ważności OC i kraj, przepisać kod weryfikacyjny i kliknąć guzik „Sprawdź”. W odpowiedzi wyświetli się marka i model ubezpieczonego pojazdu, nr polisy OC i nazwa oraz adres głównej siedziby towarzystwa. 

UFG udziela odpowiedzi na podstawie danych, które przekazują mu ubezpieczyciele. Może się więc zdarzyć, że właściciel pojazdu twierdzi, że kupił polisę OC np. tydzień wcześniej, a system UFG tego nie potwierdza. W takim przypadku należy samodzielnie zweryfikować aktualność obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu bezpośrednio w towarzystwie ubezpieczeniowym  – wyjaśnia Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.

Jak sprawdzić ważność polisy OC w razie stłuczki w aplikacji?

Sprawdzenie OC za pomocą UFG umożliwia również dostęp do swojej bazy za pomocą aplikacji mobilnej „Na Wypadek”. Narzędzie działa na urządzeniach z systemem iOS i Android. Aplikacja zapewnia dostęp do znacznie większej liczby informacji niż tradycyjna witryna internetowa. 

„Na Wypadek” poza informacją o aktualności OC,  zawiera również szereg udogodnień, które przydadzą się każdemu kierowcy. Aplikacja przypomina np. o zbliżającym się terminie ważności ubezpieczenia pojazdu. Ponadto ma wbudowany szablon oświadczenia o stłuczce, czy podpowiada jak się zachować, gdy sprawcą stłuczki jest obcokrajowiec.

Każde logowanie do „Na Wypadek” chronione jest PIN-em, który użytkownik sam ustala. Dzięki temu dane zapisane w aplikacji są bezpieczne w przypadku utraty telefonu.

Jak sprawdzić ważność OC w CEPiK przed zakupem używanego auta?

Ważność ubezpieczenia OC można również sprawdzić w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Aby to zrobić, wystarczy wejść na stronę: www.historiapojazdu.gov.pl. Następnie należy wpisać następujące dane:

 • nr rejestracyjny,
 • nr VIN,
 • datę pierwszej rejestracji pojazdu.

Sprawdzenie OC w CEPiK oraz możliwość znalezienia wielu danych przydatnych w przypadku zakupu używanego samochodu. Należą do nich m.in.:

 • ważność badań technicznych pojazdu,
 • stan licznika (drogomierza),
 • rok produkcji,
 • data wydania dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu,
 • zmiany właścicieli,
 • zgłoszenia kradzieży pojazdu,
 • pojemność silnika, 
 • rodzaj paliwa,
 • masa całkowita pojazdu.

Jak sprawdzić ważność OC w aplikacji przed zakupem używanego auta?

Jeszcze wygodniejszym rozwiązaniem niż baza CEPiK dla osób kupujących używany samochód, może być aplikacja mobilna „UFG Kup Auto”. Jest dostępna na urządzenia z system Android i iOS. Podobnie, jak w przypadku narzędzia „Na Wypadek”, za jej pomocą można również sprawdzić ważność ubezpieczenia OC. Oprócz tego „UFG Kup Auto” umożliwia m.in.:

 • wygenerowanie umowy kupna-sprzedaży samochodu oraz pisma do towarzystwa ubezpieczeniowego informującego o nabyciu pojazdu,
 • uzupełnienie wzoru umowy kupna-sprzedaży samochodu wymaganymi danymi po zeskanowaniu kodu QR z dowodu rejestracyjnego.

Jaka kara finansowa grozi za brak OC w 2021?

UFG nakłada karę nawet za jeden dzień zwłoki w ciągłości ubezpieczenia OC. Wysokość grzywny zależy od liczby dni, przez które auto było nieubezpieczone i od rodzaju pojazdu. W 2021 r. wysokość kar ponownie wzrosła w wyniku podwyżki minimalnego wynagrodzenia do kwoty 2800 zł brutto.

Brak ważności polisy OC może zostać wykryty nie tylko podczas kontroli drogowej, czy uczestnictwa w kolizji lub wypadku. Baza UFG wykorzystuje algorytmy, za pomocą których system automatycznie może stwierdzić nawet jeden dzień przerwy w obowiązkowym ubezpieczeniu pojazdu. W efekcie nałożenie kary jest bardzo prawdopodobne. 

Jakie mogą być inne konsekwencje braku ważnej polisy OC?

Konsekwencje jazdy bez ważnego OC mogą nie skończyć się jedynie na wysokiej karze nałożonej przez UFG. Jeszcze poważniejsze skutki finansowe wiążą się ze spowodowaniem wypadku drogowego. Jego sprawca będzie musiał zwrócić UFG wszelkie koszty związane z naprawą samochodu lub leczeniem. Jednym z zadań Funduszu jest zapewnienie odszkodowania poszkodowanemu, jeśli sprawca nie ma ważnej polisy OC. 

W 2019 r. wpływy UFG z kar za brak polis OC wyniosły 393,3 mln zł (w porównaniu do 271,6 mln zł w 2018 r.). Dwóch rekordzistów, którzy spowodowali wypadki drogowe nieubezpieczonymi pojazdami, będzie musiało zwrócić Funduszowi po około 1,4 mln zł. Oprócz tego, jeśli wobec osoby poszkodowanej zostanie orzeczona niepełnosprawność, sprawca może zostać zmuszony do wypłacania jej dożywotniej renty.

Gdzie kupić tanie OC?

Średnia cena zakupu polisy OC w 2020 r. wyniosła 672 zł. To znacznie mniej, niż np. kara za brak obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu powyżej 14 dni dla właścicieli samochodów osobowych (5600 zł w 2021 r.). Jednocześnie kupując OC zawsze powinniśmy wybierać najtańszą ofertę, ponieważ jego zakres ochrony regulują przepisy i jest taki sam w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Najprościej porównać propozycje wielu ubezpieczycieli w kalkulatorze rankomat.pl.

Wypełnienie intuicyjnego formularza zajmie zaledwie kilka minut. Polisę można opłacić online, a umowę ubezpieczenia pojazdu otrzymamy na adres e-mail. Warto również w pakiecie z obowiązkowym OC, kupić dodatkowe ubezpieczenie AC, NNW czy assistance. Dzięki temu cena optymalnego ubezpieczenia samochodu może być znacznie niższa.

Co warto wiedzieć?

 1. Sprawdzenie OC można dokonać na stronie www.ufg.pl i www.historiapojazdu.gov.pl.
 2. Ważność polisy OC można również sprawdzić za pomocą aplikacji mobilnych – „Na Wypadek” i „UFG Kup Auto”.
 3. Warto samodzielnie sprawdzić ważność polisy OC zbywcy używanego samochodu.
 4. Warto samodzielnie sprawdzić ważność polisy OC sprawcy wypadku lub kolizji drogowej.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Kto może sprawdzić ważność OC w UFG?

  Sprawdzenie OC za pomocą strony www.ufg.pl może dokonać dowolny użytkownik. Wystarczy, że zna nr rejestracyjny lub VIN pojazdu. Oprócz nas, może to być np. osoba zainteresowana zakupem naszego samochodu, urzędnik czy funkcjonariusz policji.

 2. Ważność polisy OC jakich rodzajów pojazdów można sprawdzić w UFG?

  Wszystkie rodzaje pojazdów mechanicznych, które mają obowiązek mieć ubezpieczenie OC. Oprócz samochodów osobowych, również ciężarowych, motocykli, motorowerów, autobusów, ciągników, przyczep czy quadów.

 3. Czy ktoś inny może poznać moje dane osobowe sprawdzając ważność OC w UFG?

  Nie. UFG nie udostępnia informacji o właścicielu pojazdu, jak imię, nazwisko czy dane kontaktowe. W bazie można poznać nr polisy OC, markę i model ubezpieczonego auta, a także nazwę i adres głównej siedziby towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym zawarto umowę.

 4. Jak długo ważne są dane o polisie OC zawarte w UFG?

  Dane zawarte w bazie UFG są ważne na dzień, w którym użytkownik składa zapytanie. Istnieje możliwość, że zostaniemy poinformowani o braku polisy OC, pomimo że pojazd jest ubezpieczony. Może to wynikać z opóźnień w przekazywaniu informacji pomiędzy towarzystwami i UFG. Ubezpieczyciel ma 14 dni od daty zawarcia umowy ubezpieczenia auta, na poinformowanie UFG. W takim przypadku warto samodzielnie zweryfikować aktualność OC bezpośrednio w firmie ubezpieczeniowej.

 5. Czy w UFG można sprawdzić informacje o spowodowanych szkodach?

  Mogą to zrobić tylko zarejestrowani użytkownicy. Po założeniu konta w bazie UFG, mają dostęp do historii ubezpieczenia OC i AC. Mogą również pobrać zaświadczenie potwierdzające bezszkodową jazdę. Dane są dostępne za ostatnie 5 lat, bądź od 2004 r. dla polis OC, lub od 2006 r. dla AC.

 6. Do kiedy ważne jest ubezpieczenie auta?

  Osoby, które zastanawiają się, do kiedy ważne jest ich ubezpieczenia auta mogą to sprawdzić online za pomocą strony UFG.

 7. Jak sprawdzić ubezpieczenie samochodu po numerze rejestracyjnym?

  Na stronie UFG w sekcji "Identyfikacja OC na dzień" należy wpisać numer rejestracyjny samochodu i wybrać dzień, na który ma być wykonane sprawdzenie. Po wpisaniu kodu z obrazka system pokaże nam, w jakim towarzystwie ubezpieczeniowym ma OC dany pojazd. Odpowiedź "brak danych" będzie oznaczać w większości przypadków, że w danym dniu wskazany pojazd nie miał OC. 

 8. Jak sprawdzić czy auto ma OC i przegląd?

  Sprawdzenie OC wykonasz poprzez portal UFG. Jeśli chodzi o przegląd, aktualne badanie techniczne danego pojazdu sprawdzisz na stronie historiapojazdu.gov.pl. Na tej stronie oprócz badania technicznego sprawdzisz też stan licznika oraz liczbę poprzednich właścicieli. 

 9. Czy auto ma ubezpieczenie?

  Aby się tego dowiedzieć, musisz sprawdzić ważność ubezpieczenia na stronie UFG lub historiapojazdu.gov.pl. W tym celu wejdź na stronę UFG, kliknij "Baza OC i AC" -> "Sprawdzenie ubezpieczenia OC" -> "Identyfikacja umowy OC na dzień".