Chcesz sprawdzić ważność swojej polisy OC lub sprawcy kolizji czy wypadku drogowego? A może zamierzasz kupić używane auto i potrzebujesz zweryfikować przez Internet czy i do kiedy jest ważne ubezpieczenie OC zbywcy pojazdu? W prosty sposób zrobisz to na stronach Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG), CEPiK lub mObywatel.
- Kiedy sprawdzić czy samochód ma ważne ubezpieczenie OC?
- Jak sprawdzić ważność ubezpieczenia OC na stronie UFG?
- Jak sprawdzić OC pojazdu w CEPiK przed zakupem używanego auta?
- Jak sprawdzić OC auta w aplikacji mObywatel 2.0 Moje pojazdy?
- Jaka kara finansowa grozi za brak polisy OC w 2024?
- Jakie mogą być inne konsekwencje braku ważnej polisy OC?
- Gdzie kupić tanie OC w 2024 r.?
Aby sprawdzić ważność ubezpieczenia OC w bazie UFG, należy podać numer VIN lub dowodu rejestracyjnego. Poza tym, aktualność obowiązkowego ubezpieczenia możesz potwierdzić w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Z kolei, jeśli chcesz zweryfikować dane swojego auta, z pomocą przyjdzie Ci aplikacja Moje pojazdy. W dwóch ostatnich systemach dodatkowo dostępne są dane techniczne samochodu. Mogą być one bardzo przydatne podczas zakupu używanego auta lub sprzedaży.
Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu
- Ceny OC w 3 minuty
- Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
- Pomoc 200 agentów
Kiedy sprawdzić czy samochód ma ważne ubezpieczenie OC?
Każdy pojazd mechaniczny zarejestrowany w Polsce musi obowiązkowo posiadać ubezpieczenie OC (z wyjątkiem zarejestrowanych pojazdów historycznych, które muszą być ubezpieczone przed wprowadzeniem ich do ruchu). Warto więc sprawdzić aktualność polisy w każdej sytuacji, w której masz jakiekolwiek wątpliwości co do daty wygaśnięcia umowy z ubezpieczycielem. Ponadto, warto zweryfikować ważność OC innego pojazdu, jeśli:
- Kupujesz używany samochód
Poprzedni właściciel używanego auta ma obowiązek przekazać Ci polisę OC wraz z dowodem rejestracyjnym. Nie musisz jednak czekać na papierowe potwierdzenie ważności obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu. Przed zawarciem umowy sprzedaży możesz samodzielnie sprawdzić, czy samochód posiada aktualną polisę.
Co mówi prawo?
Szukasz OC i nie chcesz przepłacić za ubezpieczenie samochodu? Porównaj oferty kilkunastu ubezpieczycieli i wybierz najtańszą polisę.
- Uczestniczysz w kolizji lub wypadku drogowym
Warto również samodzielnie sprawdzić, czy sprawca kolizji lub wypadku drogowego ma aktualną polisę OC. Zwłaszcza, jeśli w przypadku niegroźnej stłuczki zdecydujecie się spisać wspólne oświadczenie o kolizji drogowej i nie zamierzacie wzywać na miejsce zdarzenia policji. Aktualność OC innego kierowcy (np. sprawcy kolizji) możesz zweryfikować online.
Jak sprawdzić ważność ubezpieczenia OC na stronie UFG?
Najprościej sprawdzić ważność ubezpieczenia OC na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) – www.ufg.pl. Jak to zrobić?
Wystarczy wejść w zakładkę „Baza OC i AC”, kliknąć w „Sprawdzenie ubezpieczenia OC”, a następnie w „Identyfikacja umowy OC na dzień”. W kolejnym kroku wpisz nr rejestracyjny pojazdu albo VIN,podaj datę sprawdzenia ważności OC oraz kraj i przepisz kod weryfikacyjny. Po kliknięciu guzika „Dalej” i "Sprawdź", w odpowiedzi otrzymasz informacje o:
- marce i modelu ubezpieczonego pojazdu,
- numerze polisy OC
- nazwie i adresie towarzystwa.
Co oznacza informacja o braku danych o ubezpieczeniu OC w bazie UFG?
Wpisałeś na stronie UFG poprawny numer rejestracyjny pojazdu lub numer VIN i uzyskałeś odpowiedź negatywną ("Brak danych")? Przyczyny mogą być różne, np.:
- samochód nie jest ubezpieczony,
- nastąpiło opóźnienie w przekazaniu danych do UFG przez zakład ubezpieczeń,
- odpowiedzialne towarzystwo ubezpieczeniowe nie przekazało danych do UFG,
- Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny odrzucił informacje przekazane przez zakład ubezpieczeń, np. z powodu ich niskiej jakości,
- w danych przekazywanych do UFG pojawiły się błędy.
Wypowiedź eksperta
Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, ubezpieczyciele są zobowiązani do przekazywania informacji o zawartych umowach ubezpieczenia do Ośrodka Informacji UFG. W przypadku ich zmiany, zakład ubezpieczeń powinien poinformować UFG o aktualizacji.
Wypowiedź eksperta
Czy można sprawdzić ważność polisy OC w aplikacji mobilnej UFG?
Do 31.12.2022 roku sprawdzenie ubezpieczenia samochodu z pomocą UFG było możliwe również przez aplikację mobilną „Na Wypadek”. Narzędzie działało na urządzeniach z systemem iOS i Android.
Aplikacja zapewniała dostęp do znacznie większej liczby informacji niż tradycyjna witryna internetowa. „Na Wypadek” poza informacją o aktualności OC zawierała szereg udogodnień przydatnych każdemu kierowcy. Aplikacja przypominała np. o zbliżającym się terminie ważności ubezpieczenia pojazdu. Ponadto miała wbudowany szablon oświadczenia o stłuczce czy podpowiadała jak się zachować, gdy sprawcą stłuczki był obcokrajowiec.
Każde logowanie do „Na Wypadek” chronione były PIN-em, który użytkownik sam ustalał. Dzięki temu dane zapisane w aplikacji były bezpieczne w przypadku utraty telefonu.
Jak sprawdzić OC pojazdu w CEPiK przed zakupem używanego auta?
Ważność ubezpieczenia OC można również sprawdzić w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Aby to zrobić, wystarczy wejść na stronę: www.historiapojazdu.gov.pl. Następnie należy wpisać następujące dane:
- nr rejestracyjny,
- nr VIN,
- datę pierwszej rejestracji pojazdu.
Sprawdzenie OC w CEPiK to nie wszystko. Istnieje również możliwość znalezienia wielu danych przydatnych w przypadku zakupu używanego samochodu. Należą do nich m.in.:
- ważność badań technicznych pojazdu,
- stan licznika (drogomierza),
- rok produkcji,
- data wydania dowodu rejestracyjnego,
- zmiany właścicieli,
- zgłoszenia kradzieży pojazdu,
- pojemność silnika,
- rodzaj paliwa,
- masa całkowita pojazdu.
Uwaga!
Jak sprawdzić OC auta w aplikacji mObywatel 2.0 Moje pojazdy?
Łatwy dostęp do danych o pojazdach zarejestrowanych w naszym kraju oferuje również mObywatel (szczegóły poznasz na stronie https://info.mobywatel.gov.pl/dokumenty/moje-pojazdy). Pamiętaj jednak, że w Moich pojazdach informacje m.in. o polisie OC może sprawdzić wyłącznie właściciel lub współwłaściciel auta.
Posiadasz samochód zarejestrowany w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP)? Przemyśl instalację aplikacji Moje pojazdy w swoim telefonie, bo może Ci się ona przydać w wielu sytuacjach. Przykładowo, gdy:
- spowodowałeś kolizję drogową - dzięki tej funkcji szybko sprawdzisz dane o ubezpieczeniu OC pojazdu (np. przedstawisz je poszkodowanemu kierowcy) oraz informacje potrzebne do spisania oświadczenia sprawcy kolizji;
- chcesz sprawdzić historię swojego auta (przyda Ci się to m.in. przy sprzedaży pojazdu) - po naciśnięciu na "Historia pojazdu" poznasz między innymi informacje o poprzednich okresowych badaniach technicznych samochodu, zmianach właścicieli czy stanie licznika;
- obawiasz się, że zapomnisz kiedy kończy się ważność Twojej polisy OC lub badań technicznych samochodu - aplikacja Moje pojazdy przypomni Ci o tym odpowiednio wcześniej.
Jaka kara finansowa grozi za brak polisy OC w 2024?
UFG nakłada karę nawet za jeden dzień zwłoki w ciągłości ubezpieczenia OC. Wysokość grzywny zależy od liczby dni, przez które auto było nieubezpieczone i od rodzaju pojazdu.
W styczniu 2024 r. wysokość kar wzrosła w porównaniu do 2023 r. w wyniku podwyżki minimalnego wynagrodzenia. Zostanie ono ponownie podwyższone od 1 lipca br., a to oznacza, że kary za brak ubezpieczenia OC wzrosną po raz kolejny.
Uwaga!
Jakie mogą być inne konsekwencje braku ważnej polisy OC?
Konsekwencje jazdy bez ważnego OC mogą nie skończyć się jedynie na wysokiej karze nałożonej przez UFG. Jeszcze poważniejsze skutki finansowe wiążą się ze spowodowaniem wypadku drogowego, ponieważ jego sprawca będzie musiał zwrócić UFG wszelkie koszty związane z naprawą samochodu lub leczeniem. Jednym z zadań Funduszu jest zapewnienie odszkodowania poszkodowanemu, jeśli sprawca nie ma ważnej polisy OC.
Uwaga!
Gdzie kupić tanie OC w 2024 r.?
W I kwartale 2024 r. średnia cena OC wynosiła 575 złotych. To znacznie mniej, niż np. kara za brak obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu powyżej 14 dni dla właścicieli samochodów osobowych (8480 zł w okresie od stycznia do końca czerwca 2024 r.).
Pamiętaj, że kupując wyłącznie OC możesz wybrać najtańszą ofertę, ponieważ zakres ochrony regulują przepisy i jest taki sam w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Najprościej porównać propozycje wielu ubezpieczycieli w naszym kalkulatorze cen OC i AC. Wypełnienie intuicyjnego formularza zajmie Ci zaledwie kilka minut. Polisę możesz opłacić online, a umowę ubezpieczenia pojazdu otrzymasz na adres e-mail. Warto również w pakiecie z obowiązkowym OC kupić dodatkowe ubezpieczenie AC, NNW czy assistance. Dzięki temu cena kompleksowego ubezpieczenia samochodu może być znacznie niższa.
Co warto wiedzieć?
- Sprawdzenie OC jest możliwe na stronie www.ufg.pl i www.historiapojazdu.gov.pl.
- Od 31.12.2022 roku UFG nie umożliwia już korzystania z aplikacji mobilnych „Na Wypadek” i „UFG Kup Auto”.
- Właściciele i współwłaściciele zarejestrowanych w Polsce pojazdów mogą sprawdzić OC swojego auta za pomocą aplikacji mObywatel Moje pojazdy.
- Jeżeli zamierzasz kupić używany samochód, nie musisz czekać do dnia transakcji na sprawdzenie ważności ubezpieczenia. Na stronie UFG sprawdzisz informacje o polisie OC pojazdu po podaniu numeru rejestracyjnego lub VIN.
- Po kolizji drogowej lepiej nie ufać słowom sprawcy zdarzenia - warto samodzielnie sprawdzić, czy posiada on ważną polisę OC.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Kto może sprawdzić ważność OC w UFG?
Sprawdzenie OC za pomocą strony www.ufg.pl może dokonać dowolny użytkownik. Wystarczy, że zna nr rejestracyjny lub VIN pojazdu. Oprócz Ciebie może to być np. osoba zainteresowana zakupem Twojego samochodu, urzędnik czy funkcjonariusz policji.
Ważność polisy OC jakich rodzajów pojazdów można sprawdzić w UFG?
W UFG sprawdzisz ubezpieczenie wszystkich rodzajów pojazdów mechanicznych, których dotyczy obowiązek OC. Obok samochodów osobowych, obowiązkowe ubezpieczenie OC powinny mieć np. auta ciężarowe, motocykle, motorowery, autobusy, ciągniki, przyczepy czy quady.
Czy ktoś inny może poznać moje dane osobowe sprawdzając ważność OC w UFG?
Nie. UFG nie udostępnia informacji o właścicielu pojazdu, jak imię, nazwisko czy dane kontaktowe. W bazie Funduszu można poznać wyłącznie nr polisy OC, markę i model ubezpieczonego auta, a także nazwę i adres głównej siedziby towarzystwa ubezpieczeniowego, z którym zawarto umowę.
Jak długo ważne są dane o polisie OC zawarte w UFG?
Dane zawarte w bazie UFG są ważne na dzień, w którym użytkownik składa zapytanie. Istnieje jednak możliwość, że zostaniemy poinformowani o braku danych o OC, pomimo że pojazd jest ubezpieczony. Może to wynikać z opóźnień w przekazywaniu informacji pomiędzy towarzystwami i UFG. W takim przypadku warto samodzielnie zweryfikować aktualność OC bezpośrednio w firmie ubezpieczeniowej.
Czy w UFG można sprawdzić informacje o spowodowanych szkodach?
Mogą to zrobić tylko zarejestrowani użytkownicy. Po założeniu konta w bazie UFG mają oni dostęp do historii ubezpieczenia OC i AC. Mogą również pobrać zaświadczenie potwierdzające bezszkodową jazdę. Dane są dostępne za ostatnie 5 lat, bądź od 2004 r. dla polis OC lub od 2006 r. dla AC.
Czy w UFG można sprawdzić do kiedy ważne jest ubezpieczenie auta?
Nie. Osoby, które korzystają z bazy OC na stronie UFG mogą dowiedzieć się wyłącznie tego, czy dany samochód posiada ważną polisę na wybrany dzień.
Jak sprawdzić ubezpieczenie samochodu po numerze rejestracyjnym?
Na stronie UFG w sekcji "Identyfikacja OC na dzień" należy wpisać numer rejestracyjny samochodu i wybrać dzień, na który ma być wykonane sprawdzenie. Po wpisaniu kodu z obrazka system pokaże nam, w jakim towarzystwie ubezpieczeniowym ma OC dany pojazd. Odpowiedź "brak danych" będzie oznaczać w większości przypadków, że w danym dniu wskazany pojazd nie miał OC.
Jak sprawdzić czy auto ma OC i przegląd?
Sprawdzenie OC wykonasz poprzez portal UFG. Jeśli chodzi o przegląd, aktualne badanie techniczne danego pojazdu sprawdzisz na stronie historiapojazdu.gov.pl. Na tej stronie oprócz badania technicznego sprawdzisz też stan licznika oraz liczbę poprzednich właścicieli.
Czy auto ma ubezpieczenie?
Aby się tego dowiedzieć, musisz sprawdzić ważność ubezpieczenia na stronie UFG lub historiapojazdu.gov.pl. W tym celu wejdź np. na stronę UFG, kliknij "Baza OC i AC" -> "Sprawdzenie ubezpieczenia OC" -> "Identyfikacja umowy OC na dzień".
Jeżeli jesteś właścicielem lub współwłaścicielem auta i chcesz sprawdzić np. termin zakończenia Twojej umowy OC, możesz skorzystać z aplikacji mObywatel "Moje pojazdy", o ile zainstalowałeś ją na swoim telefonie.
Czy UFG może poprawiać informacje o polisach OC w swojej bazie?
Nie. UFG nie ma możliwości dokonywania zmian danych przekazywanych przez zakłady ubezpieczeń. Tylko ubezpieczyciel, od którego pochodzą te dane, może je skorygować, uzupełnić lub zaktualizować. Jeśli w Twoim przypadku jest to konieczne, zwróć się bezpośrednio lub za pośrednictwem OI UFG do właściwego towarzystwa ubezpieczeniowego.