Austria samochodem to doskonały pomysł na niezależną podróż na własnych zasadach. To kraj wyjątkowo atrakcyjny turystycznie, a od stolicy Polski dzieli go ok.8 godzin jazdy. Zanim jednak wyruszysz w trasę, sprawdź przepisy drogowe obowiązujące na terenie Austrii, ceny paliw czy opłaty za przejazd. A co z ubezpieczeniem? Przygotowaliśmy poradnik dla tych, którzy chcą mieć najważniejsze informacje pod ręką, nawet po przekroczeniu granicy!

Austria to kierunek podróży szczególnie popularny wśród miłośników sportów zimowych. W przerwie od rozwijania swoich umiejętności narciarskich czy snowboardowych warto wybrać się choćby do gminy Krimml, aby zobaczyć jeden z największych wodospadów w tym kraju. Na miłośników zabytków czekają m.in. Wiedeń ze swoją bogatą historią i największy w Austrii skansen Stübing.

Najprostsza droga do Austrii wiedzie przez Czechy – autostradą A1, następnie trasą europejską E462 i autostradą A5. Pokonanie trasy od Gdańska do Wiednia (904 km) zajmuje ok. 10,5 godziny.

Jak przy każdej zagranicznej podróży własnym samochodem, warto przygotować się do niej z odpowiednim wyprzedzeniem. Oprócz znajomości lokalnych przepisów i zasad ruchu na drodze, warto zadbać o wymagane wyposażenie samochodu oraz zabrać niezbędne dokumenty. Pamiętajmy także, że na terenie Austrii obowiązuje system winiet.

Interesować Cię powinny także winiety w Czechach. Poza tym wyjeżdżając za granicę, warto wziąć pod lupę kwestię ubezpieczenia samochodu. Czy wystarczy Ci samo OC, czy lepiej wykupić dodatkowo krótkoterminowe assistance

Zadbaliśmy o podręczne źródło wiedzy, abyś swój pobyt w Austrii uznał za udany!

Zobacz też: Tyrol w Austrii. Najlepsze miejsca i atrakcje

Ile trwa podróż do Austrii samochodem?

Jak powiedzieliśmy, trasa z Polski do Austrii prowadzi przez Czechy. Możesz zaplanować bezpośrednią podróż do celu lub zaplanować kilka przystanków po drodze - w Czechach jest w końcu co zwiedzać! Możesz wytyczyć drogę w taki sposób, aby odwiedzić Bratysławę czy Brno. Sprawdziliśmy, jak długo będziesz podróżować do stolicy Austrii (Wiednia) z poszczególnych punktów na mapie Polski.

PUNKT STARTOWYODLEGŁOŚĆ OD WIEDNIASZACOWANY CZAS PRZEJAZDU
Warszawa673 km7-8 godz.
Wrocław436 km6 godz.
Kraków468 km5 godz.
Poznań605 km7 godz.
Zakopane408 km5 godz.
Gdańsk898 km9-10 godz.
Toruń742 km8 godz.

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Austrii samochodem?

Pod względem przepisów drogowych każdy kraj może ustalać własne zasady - przynajmniej częściowo. Istnieją kraje, w których o prawo jazdy można ubiegać się jeszcze przed 18. urodzinami. Na Węgrzech za kierownicą mogą zasiadać np. 17-latkowie. Tak samo jest w Niemczech czy Wielkiej Brytanii, jednak w towarzystwie pełnoletniego opiekuna.

Warto wiedzieć, że na terenie Austrii osoby poniżej 18. roku życia nie mogą prowadzić pojazdów mechanicznych.

Jak wygląda sieć autostrad i dróg ekspresowych w Austrii?

Autostrady i drogi ekspresowe na terenie Austrii tworzą sieć komunikacyjną o łącznej długości 2200 km. Kierowcy podróżujący po tym kraju korzystają również z aż 182 tuneli drogowych. Wiele z tras szybkiego ruchu rozciąga się na terenach górzystych - podróż samochodem przez Austrię może zatem okazać się również pełna wrażeń i malowniczych widoków.

Brenner to jedna z najsłynniejszych przełęczy alpejskich na granicy Austrii i Włoch. Biegnie tędy linia tranzytowa łącząca Niemcy z Włochami (austriacka autostrada A12 i włoska autostrada A22)

Operatorem austriackich autostrad jest spółka Asfinag, która niemal na każdym odcinku pobiera od kierowców stosowne opłaty za przejazd. Oto poszczególne fragmenty wraz  z oznaczeniami i długościami. Na niektórych wciąż prowadzone są prace budowlane.

OZNACZENIENAZWADŁUGOŚĆ
A1West Autobahn292 km
A2Sud Autobahn377,3 km
A3Sudost Autobahn30 km
A4Ost Autobahn66 km
A5Nord/Weinviertel Autobahn53,5 km
A6Nordost Autobahn22 km
A7Muhlkreis Autobahn29 km
A8Innkreis Autobahn76 km
A9Pyhrn Autobahn230,2 km
A10Tauern Autobahn194 km
A11Karawanken Autobahn21,2 km
A12Inntal Autobahn153,3 km
A13Brenner Autobahn35 km
A14Rheintal/Walgau Autobahn61 km
A21Wiener Außenring Autobahn38,2 km
A22Donauufer Autobahn33,6 km
A23Autobahn Sudosttangente Wien17,8 km
A25Welser Autobahn20 km
A26Linzer Autobahn*zaplanowanych 8 km

Równie imponująco prezentuje się sieć austriackich dróg szybkiego ruchu. Ich oznaczenia nie odbiegają od tych, które znamy z Polski - jest to litera "S" z dołączonym numerem drogi.

OZNACZENIENAZWADŁUGOŚĆ
S1Wiener Außenring Schnellstraße39,7 km
S2Wiener Nordrand Schnellstraße7,2 km
S3Weinviertler Schnellstraße21 km
S4Mattersburger Schnellstraße17 km
S5Stockerauer Schnellstraße44,5 km
S6Semmering Schnellstraße105,3 km
S7Fürstenfelder Schnellstraßew budowie
S8Marchfeld Schnellstraßew budowie
S10Mühlviertler Schnellstraße194 km
S16Arlberg Schnellstraße22 km
S18Bodensee Schnellstraßew budowie
S31Burgenland Schnellstraße46 km
S33Kremser Schnellstraße28 km
S34Traisental Schnellstraßew budowie
S35Brucker Schnellstraße35,8 km
S36Murtal Schnellstraße36 km
S37Klagenfurter Schnellstraße18 km

A oto jak sieć dróg szybkiego ruchu w Austrii wygląda na mapie.

źródło: vignetteaus

Ile kosztują winiety w Austrii?

Na drogach szybkiego ruchu w Austrii funkcjonuje system winiet. Winietę na przejazd można kupić zarówno w formie tradycyjnego biletu, jak i elektronicznie - ten obowiązek mają kierowcy samochodów o DMC do 3,5 tony oraz motocykli. Do dyspozycji mają:

  • winietę 1-dniową (ważna do godz. 23:59 w dniu zakupu),
  • winietę 10-dniową,
  • winietę 2-miesięczną,
  • winietę roczną.

Warto wiedzieć

Austria jako pierwszy kraj w Europie wprowadziła możliwość zakupu winiety na 1 dzień. To doskonała opcja dla osób, które jedynie przejeżdżają przez ten kraj lub planują 1-dniową wycieczkę tam i z powrotem.

Więcej o opłatach drogowych w Austrii przeczytasz tutaj:

Winiety Austria. Ceny autostrad w Austrii w 2024 roku

Brak winiety w Austrii może zostać ukarany mandatem - jeśli system kamer odnotuje, że zaniedbałeś ten obowiązek, mandat w przypadku samochodu osobowego wyniesie 120 euro, a motocykla - 65 euro.

Gdzie kupić winietę na wyjazd do Austrii?

Mapę wszystkich punktów, w których możesz kupić winietę stacjonarnie, udostępnia m.in.  AFSING. Znajdziesz ją pod adresem: https://shop.asfinag.at/

Planer podróży po Austrii

Zarówno miejsce, jak i sposób aplikacji winiety został przedstawiony na jej odwrocie. Kierowcy podróżujący po Austrii powinni pamiętać, że zarówno nieprawidłowe umieszczenie winiety, jak i jej brak karane jest mandatem. Grzywna do 3 000 euro może zostać nałożona na kierowcę, który nie zatrzyma pojazdu do kontroli lub któremu udowodnione zostaną manipulacje z przeklejaniem winiety.

Wykupiłeś winietę? Pamiętaj, że to nie wszystkie koszty, jakie będziesz musiał ponieść w związku z podróżowaniem po Austrii. W ciągach wielu autostrad zlokalizowane są tunele. Przejazd niektórymi z nich jest dodatkowo płatny. Przykładowo na autostradzie A9 zapłacić trzeba za przejazd tunelami Bosruck Tunnel i Gleinalm Tunnel.

Ile kosztują winiety w Austrii?

Ceny winiet w Austrii są uzależnione od kategorii pojazdu. W przypadku wszystkich pojazdów dwuśladowych z o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t. wyglądają one następująco:

  • 1 dzień - 8,60 euro,
  • 10 dni - 11,50 euro,
  • 2 miesiące - 96,40 euro,
  • rok - 28,90 euro.

Winiety dla motocyklistów kosztują natomiast odpowiednio:

  • 1 dzień - 3,40 euro,
  • 10 dni - 4,60 euro,
  • 2 miesiące - 11,50 euro,
  • rok - 38,50 euro.

Jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu w Austrii?

Przypomnijmy, że na terenie Polski wymaga się od kierowcy czytelnej tablicy rejestracyjnej, sprawnej gaśnicy oraz trójkąta ostrzegawczego. Za granicą ta lista obowiązkowych elementów w samochodzie może wyglądać nieco inaczej. Podróż podróży po Austrii funkcjonariusze policji przeprowadzają wnikliwe kontrole stanu technicznego pojazdu – sprawdzają m.in. ogumienie oraz obowiązkowe wyposażenie. Należą do niego:

  • apteczka,
  • trójkąt ostrzegawczy,
  • odblaskowa kamizelka.

W razie awarii czy wypadku kierowca, który opuszcza pojazd, ma obowiązek założyć kamizelkę odblaskową.

Warto wiedzieć

Wybierasz się do Austrii w okresie zimowym (od 1 listopada do 15 kwietnia)? Pamiętaj, że w tym czasie zarówno kierowcy pojazdów osobowych, jak i ciężarowych (do 3,5 t) muszą używać opon zimowych. Alternatywą jest stosowanie opon letnich z łańcuchami, przy czym dozwolone jest to wyłącznie wówczas, gdy jezdnia jest pokryta śniegiem lub lodem. Na niektórych odcinkach obowiązkowe może być stosowanie właśnie łańcuchów.

Najważniejsze przepisy drogowe w Austrii

Podróżując samochodem po Austrii, musisz przygotować się nie tylko na drobiazgowe kontrole – Austriacy zwracają też dużą uwagę na przestrzeganie ustalonych przepisów drogowych. Oto najważniejsze z nich.

1. Przewożenie dzieci w samochodzie

Dzieci poniżej 150 cm wzrostu oraz poniżej 4. roku życia powinny podróżować po Austrii w foteliku samochodowym. Jeśli Twoje dziecko jest niższe niż 150 cm, ale ma więcej niż 14 lat, wystarczy, że będzie miało zapięte pasy bezpieczeństwa bez żadnego siedziska. Warunek jest jednak taki, że pas nie powinien przebiegać tuż przy szyi małego pasażera.

Warto przy tym pamiętać, że obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy mają wszyscy pasażerowie niezależnie od wieku.

2. Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi kierowcy

W Polsce kierowca nie zostanie ukarany, jeśli stężenie alkoholu w jego krwi nie przekroczy 0,2 promila. W Austrii te zasady są jeszcze bardziej restrykcyjne. Maksymalna dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi w tym kraju wynosi 0,1 promila. W skrajnych przypadkach jazda po spożyciu alkoholu może poskutkować nawet odebraniem prawa jazdy - jeśli stężenie alkoholu we krwi przekroczy 0,5 promila.

3. Korzystanie z kamizelki odblaskowej w razie awarii auta

Jeżeli dojdzie do awarii Twojego samochodu, zwłaszcza na drodze szybkiego ruchu, wysiadając z pojazdu musisz mieć na sobie kamizelkę. Ten obowiązek dotyczy zarówno kierowcy, jak i każdego z wysiadających pasażerów. Pamiętajmy, że kamizelka odblaskowa jest obowiązkowym elementem wyposażenia samochodu w Austrii, za brak którego możesz zostać ukarany.

4. Używanie kamerek samochodowych na drodze

Kamerka samochodowa to bardzo praktyczny gadżet, który pozwala monitorować sytuację na drodze i rejestrować ew. wykroczenia innych użytkowników ruchu. Czasem nagrania z kamerek przydają się w dochodzeniu przyczyn wypadków czy kolizji. W Polsce używanie takich sprzętów jest dopuszczalne, jednak musisz uważać za granicą.

W Austrii używanie kamerek samochodowych na drogach publicznych jest zabronione. Oficjalnie uznawane są za formę monitoringu, który wymagałby urzędowej akceptacji. Za niedostosowanie się do zakazu grozi grzywna w wysokości nawet 25 tysięcy euro. Ponadto osoba, która została nielegalnie nagrana może domagać się od Ciebie wysokiego odszkodowania!

5. Używanie świateł drogowych

Na drogach Austrii światła są obowiązkowe po zmroku. Natomiast w dzień ich użycie zależy od okoliczności, np. warunków pogodowych. Kiedy na zewnątrz jest deszczowo lub mgliście, a widoczność jest znacznie ograniczona - kierowcy powinni włączyć światła.

6. Korzystanie z telefonu podczas jazdy

Podobnie jak w Polsce, w Austrii kierowcy mają zakaz korzystania z telefonu komórkowego w trakcie jazdy. Jeśli muszą wykonać lub odebrać połączenie, do dyspozycji mają zestaw głośnomówiący.

Warto wiedzieć

Jeżeli zamierzasz podróżować samochodem po całej Austrii, nie obejdzie się też bez zakupu łańcuchów. Aktualnie obowiązujące przepisy wymagają, aby łańcuchy spełniały normy określone w lokalnych przepisach – w przypadku samochodów osobowych jest to norma O-Norm 5117.

Jakie są ograniczenia prędkości w Austrii?

Na austriackich drogach występują trzy zasadnicze ograniczenia prędkości. W przypadku samochodów osobowych obowiązują następujące:

  • 50 km/h - w obrębie miasta, w terenie zabudowanym,

  • 100 km/h - poza terenem zabudowanym i na drogach ekspresowych,
  • 130 km/h - na autostradach.

Uwaga!

Innymi zasadami należy się kierować, podróżując po mieście Graz. W jego obrębie na większości dróg obowiązuje limit 30 km/h, a na szerszych arteriach 50 km/h.

Jakie dokumenty musisz zabrać na wyjazd samochodem do Austrii?

Planujesz zwiedzić Austrię samochodem, ale nie wiesz, które dokumenty spakować? Wszystko zależy od tego, jak długi pobyt planujesz. Granicę z Austrią możesz przekroczyć na podstawie:

  • dowodu osobistego,
  • paszportu,
  • paszportu tymczasowego.

Jeśli Twój pobyt w Austrii będzie krótszy niż 90 dni, nie musisz spełniać żadnych dodatkowych warunków. Skorzystasz bowiem z unijnego prawa swobody przemieszczania się i pobytu. Natomiast do pobytu dłuższego niż 90 dni uprawnione są m.in.:

  • osoby zatrudnione na jej terenie lub prowadzące tam działalność gospodarczą (musi być ona zarejestrowana w Austrii),
  • osoby, które przebywają w Austrii w celach edukacyjnych,
  • osoby, które mogą bez przeszkód samodzielnie utrzymać się na terenie tego kraju i wykupić ubezpieczenie zdrowotne.

Przekroczenie 90-dniowego okresu pobytu w Austrii wymaga jednak złożenia wniosku o prawo do pobytu do stosownych organów (Niederlassungsbehörde).

W związku z tym, że planujesz podróż własnym autem, zabierz ze sobą również:

  • dowód rejestracyjny,
  • prawo jazdy,
  • dowód ważności polisy OC.

Uwaga!

W Polsce zwykle nie wozisz pewnie tych dokumentów ze sobą - funkcjonariusze mają bowiem dostęp do bazy CEPiK, w której elektronicznie mogą zweryfikować ważność Twoich uprawnień do prowadzenia pojazdu czy ubezpieczenia. Służby za granicą potrzebują do tego dokumentu w postaci fizycznej.

Jakie są ceny paliw w Austrii?

Ile trzeba średnio zapłacić za litr paliwa na stacjach położonych na terenie Austrii? Z informacji zaprezentowanych na stronie Bezpłatnej giełdy transportowej wynika, że w październiku 2024 r. austriaccy kierowcy średnio płacili za litr:

  • Pb95 – 1,50 euro,
  • Diesel – 1,51 euro.

Przed wyjazdem za granicę możesz zainstalować aplikację na swojego smartfona, dzięki której będziesz na bieżąco z cenami paliw. Jedną z takich aplikacji jest Fuel Flash.

Ile wynoszą mandaty w Austrii?

Za niestosowanie się do przepisów kierowcy podróżujący po austriackich drogach są surowo karani. W aktualnym taryfikatorze znajdują się m.in. mandaty w następującej wysokości:

  • od 300 do 5 900 euro za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu; aby odzyskać prawo jazdy, kierowca musi odbyć specjalne szkolenie,
  • od 50 euro wzwyż za korzystanie z telefonu komórkowego w trakcie jazdy,
  • od 40 euro wzwyż za wyprzedzanie w niedozwolonym miejscu,
  • od 70 euro wzwyż za przejazd na czerwonym świetle,
  • od 35 euro za brak zapiętych pasów bezpieczeństwa,
  • od 20 euro za parkowanie w niedozwolonym miejscu.

Osobną kwestią jest taryfikator mandatów w przypadku przekroczenia przez kierowcę dozwolonej prędkości. Dokładna stawka zależy od tego, na jakim terenie dopuściłeś się wykroczenia i o ile przekroczyłeś limit.

TEREN ZABUDOWANY

PRZEKROCZENIE PRĘDKOŚCIWYSOKOŚĆ MANDATU
do 20 km/h30-60 euro
do 30 km/h56-72 euro
do 40 km/h30-60 euro
powyżej 40 km/hod 140 euro

Przy przekroczeniu prędkości powyżej 40 km/h poza mandatem możesz także otrzymać zakaz prowadzenia pojazdów (stały lub tymczasowy).

TEREN NIEZABUDOWANY

PRZEKROCZENIE PRĘDKOŚCIWYSOKOŚĆ MANDATU
do 20 km/h30-50 euro
do 30 km/h56-90 euro
do 40 km/h140-160 euro
powyżej 50 km/hod 160 euro

W przypadku przekroczenia prędkości powyżej 50 km/h również czekają Cię konsekwencje związane z zakazem prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Ważne telefony w Austrii

Planując wyjazd do Austrii warto zorientować się w numerach alarmowych. W kraju tym działa europejska linia alarmowa 112. Warto znać też inne numery, a przede wszystkim:

  • 122 – numer straży pożarnej,
  • 133 – numer policji,
  • 144 – numer pogotowia ratunkowego,
  • 141 – numer pomocy medycznej,
  • 123 (ARBÖ) lub 120 (ÖAMTC) – numer pomocy technicznej (w tym usługa holowania).

Na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych można przeczytać, że opłaty pobierane za pomoc medyczną są niższe niż za pomoc pogotowia ratunkowego. Połączenia telefoniczne ze wszystkimi służbami ratowniczymi są bezpłatne.

Bezpieczne zwiedzanie Austrii samochodem – kup polisę turystyczną

Jeżeli jesteś ubezpieczony w Polsce (np. Twój pracodawca odprowadza za Ciebie składkę zdrowotną), to możesz wystąpić do oddziału NFZ o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego – w skrócie EKUZ. Niestety, musisz być świadomy, że w razie wypadku w Austrii z tej Karty nie zostaną pokryte wszystkie wydatki związane z Twoim leczeniem. Właśnie z tego względu powinieneś zakupić dodatkowo ubezpieczenie turystyczne.

Zakres ochrony w ramach ubezpieczenia turystycznego możesz dostosować do własnych potrzeb – większość ubezpieczycieli wykazuje się w tym względzie elastycznością. W efekcie możesz m.in.:

  • wybrać sumę ubezpieczenia – minimalna w przypadku podróży po Europie to 30 000 euro; pamiętaj jednocześnie, że im wyższa suma ubezpieczenia, tym więcej zapłacisz tytułem składki ubezpieczeniowej;
  • rozszerzyć zakres ochrony, np. objąć ochroną ubezpieczeniową sprzęt sportowy, który zabierasz ze sobą,
  • ubezpieczyć się od ryzyka, które związane jest z uprawianiem sportów ekstremalnych – wielu ubezpieczycieli zalicza do nich m.in. uprawianie narciarstwa.

W zależności od wybranego wariantu ubezpieczenia, ubezpieczyciel zorganizuje pobyt w szpitalu lub konsultację z lekarzem, opłaci transport medyczny czy zapewni wsparcie tłumacza. Ubezpieczenie turystyczne możesz zakupić bez wychodzenia z domu, korzystając z porównywarki.

Jakie ubezpieczenie samochodu kupić na wyjazd do Austrii?

Tak samo jak w Polsce, tak i zagranicą ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe. Na terenie Austrii honorowana będzie polisa, którą wykupisz w kraju - nie ma potrzeby starania się o Zieloną Kartę.

Zobacz więcej: Zielona Karta - co to jest i gdzie jest potrzebna?

Przed wyjazdem warto sprawdzić ważność swojej polisy. Być może wygaśnie ona w trakcie twojego pobytu w Austrii. Jeśli wiesz, że ubezpieczenie nie przedłuży się automatycznie lub chcesz zmienić jego warunki, zadbaj o to przed podróżą. 

Dla zapominalskich doskonałym rozwiązaniem jest natomiast internetowy kalkulator OC i AC. To narzędzie dostępne z dowolnego miejsca z dostępem do sieci i komputerem lub telefonem. Nawet za granicą porównasz oferty od różnych ubezpieczycieli i kupisz obowiązkowe OC na czas.

Jeśli na co dzień korzystasz wyłącznie z podstawowej ochrony pojazdu, przed wyjazdem do Austrii zastanów się nad rozszerzeniem np. o krótkoterminowe assistance. Za niewielką opłatą możesz zyskasz spory limit holowania, gdy dojdzie do awarii poza granicami kraju, samochód zastępczy czy pomoc informacyjną.

Jeżeli natomiast w momencie zakupu rocznej polisy OC wiesz, że czeka Cię podróż do Austrii czy innego kraju, warto rozważyć zakup całego pakietu OC i AC. Zresztą taka kompleksowa ochrona przyda Ci się także w Polsce. W pakiecie z OC możesz też zakupić dodatkowe ubezpieczenia, dzięki którym ubezpieczyciel wypłaci Ci świadczenie np. po zniszczeniu czy uszkodzeniu pojazdu za granicą (AC) lub po wypadku (NNW). Assistance przyda Ci się zwłaszcza ze względu na  trudne warunki na górskich drogach (jakie w Austrii panują zwłaszcza w okresie zimowym).

Niezależnie od tego, jakiej ochrony szukasz i ile możesz na nią przeznaczyć - skorzystaj z możliwości wyboru i dostosowania warunków ubezpieczenia do swoich potrzeb. W kalkulatorze online zajmie Ci to zaledwie kilka minut.

Co warto wiedzieć?

  1. Opony zimowe obowiązują w Austrii w okresie od 1 listopada do 15 kwietnia.
  2. Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Austrii to: apteczka, trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa.
  3. Dzieci poniżej 150 cm wzrostu po austriackich drogach muszą podróżować w foteliku,
  4. Na terenie Austrii dopuszczalny limit alkoholu to we krwi kierowcy to 0,1 promila.
  5. Austria jako pierwsza w Europie wprowadziła 1-dniowe winiety dla kierowców. W 2024 roku ich koszt wynosi 8,60 dla samochodów osobowych i 3,40 euro dla motocyklistów.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

  1. Czy w Austrii mogę używać polskiego prawa jazdy?

    Tak, polskie prawo jazdy jest honorowane na terenie Austrii. Nie potrzebujesz międzynarodowego prawa jazdy, o ile posiadasz ważne polskie dokumenty.

  2. Czy w Austrii są ograniczenia dotyczące przewozu bagażu na dachu samochodu?

    W Austrii możesz przewozić bagaż na dachu, jednak musisz upewnić się, że jest on odpowiednio zabezpieczony. Ograniczenia dotyczą głównie ciężaru i wymiarów – bagaż nie może wystawać poza obrys pojazdu.

  3. Jakie są zasady korzystania z parkingów w austriackich miastach?

    W wielu austriackich miastach, szczególnie w centrum, obowiązuje system płatnych stref parkingowych (Kurzparkzone). Konieczne jest wykupienie biletu parkingowego, a czas postoju jest często ograniczony. W niektórych miejscach można korzystać z aplikacji mobilnych do opłacania parkowania.

  4. Po jakim czasie przychodzi mandat z fotoradaru w Austrii?

    Na mandat z zagranicy możesz czekać nawet kilka miesięcy od dnia popełnienia wykroczenia. Ostatecznie czas działania zależy od zasad panujących w danym kraju. Zasadniczo jednak okres ten nie powinien przekroczyć 180 dni.

  5. Co się stanie, jeśli nie zapłacę mandatu z Austrii?

    Zignorowanie obowiązku opłacenia mandatu może spowodować skierowanie sprawy na ścieżkę sądową. Ponadto nieopłacenie mandatu grozi zatrzymaniem dokumentu prawa jazdy.