Podróżowanie samochodem po Europie może być ekscytujące. Przed wyruszeniem w trasę warto jednak poznać przepisy obowiązujące w docelowym kraju. Jeżeli na urlop wybierasz się do Austrii, sprawdź nasz poradnik – to małe kompendium wiedzy, w którym omawiamy m.in przepisy drogowe, sprawdzamy ceny paliw i tłumaczymy, na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczeń.

Austria to kierunek podróży szczególnie popularny wśród miłośników sportów zimowych. W przerwie od rozwijania swoich umiejętności narciarskich czy snowboardowych warto wybrać się choćby do gminy Krimml, aby zobaczyć jeden z największych wodospadów w tym kraju. Na miłośników zabytków czekają m.in. Wiedeń ze swoją bogatą historią i największy w Austrii skansen Stübing. Najprostsza droga do tego kraju wiedzie przez Czechy – autostradą A1, następnie trasą europejską E462 i autostradą A5. Pokonanie trasy od Gdańska do Wiednia (904 km) zajmuje ok. 10,5 godziny.

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 5 minut
 • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

W co wyposażyć samochód przed podróżą do Austrii?

Przepisy dotyczące obowiązkowego wyposażenia pojazdów poruszających się po austriackich drogach są bardzo rygorystyczne. Funkcjonariusze policji przeprowadzają wnikliwe kontrole stanu technicznego pojazdu – sprawdzają m.in. ogumienie oraz obowiązkowe wyposażenie. Należą do niego:

 • apteczka,
 • trójkąt ostrzegawczy,
 • odblaskowa kamizelka.

W razie awarii czy wypadku kierowca, który opuszcza pojazd, ma obowiązek założyć kamizelkę odblaskową.

Wybierasz się do Austrii w okresie zimowym (od 1 listopada do 15 kwietnia)? Pamiętaj, że w tym czasie zarówno kierowcy pojazdów osobowych, jak i ciężarowych (do 3,5 t) muszą używać opon zimowych. Alternatywą jest stosowanie opon letnich z łańcuchami, przy czym dozwolone jest to wyłącznie wówczas, gdy jezdnia jest pokryta śniegiem lub lodem. Na niektórych odcinkach obowiązkowe może być stosowanie właśnie łańcuchów.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Austrii?

Podróżując samochodem po Austrii, musisz przygotować się nie tylko na drobiazgowe kontrole – Austriacy zwracają też dużą uwagę na przestrzeganie ustalonych przepisów drogowych. Od kierowców wymagane jest respektowanie:

 • obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa – dotyczy to również wszystkich pasażerów,
 • obowiązku zachowania trzeźwości – maksymalna dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,1 promila; wynik powyżej 0,5 promila może skutkować odebraniem prawa jazdy,
 • obowiązku korzystania z fotelików samochodowych przy przewożeniu dzieci poniżej 14 lat, które mają mniej niż 150 cm wzrostu,
 • zakazu korzystania z telefonu komórkowego w trakcie prowadzenia pojazdu – kierowcy mogą korzystać wyłącznie z zestawów głośnomówiących.

Jeżeli zamierzasz podróżować samochodem po całej Austrii, nie obejdzie się też bez zakupu łańcuchów. Aktualnie obowiązujące przepisy wymagają, aby łańcuchy spełniały normy określone w lokalnych przepisach – w przypadku samochodów osobowych jest to norma O-Norm 5117.

Jakie są ceny paliw w Austrii?

Ile trzeba średnio zapłacić za litr paliwa na stacjach położonych na terenie Austrii? Z informacji zaprezentowanych na stronie Polskiego Związku Motorowego wynika, że w czerwcu 2020 r. austriaccy kierowcy średnio płacili za litr:

 • Pb95 – 1,02 euro,
 • Pb98 – 1,18 euro,
 • Diesel – 1 euro,
 • LPG – 0,77 euro.

Przed wyjazdem za granicę możesz zainstalować aplikację na swojego smartfona, dzięki której będziesz na bieżąco z cenami paliw. Jedną z takich aplikacji jest Fuel Flash.

Wyjeżdżasz do Austrii? Kup odpowiednie ubezpieczenie 

Tak samo jak w Polsce, za granicą musisz posiadać ubezpieczenie OC. Twoja polisa już wkrótce straci ważność? Nie narażaj się na kary – już dziś znajdź tanie ubezpieczenie OC, korzystając z porównywarki Rankomat. Dzięki niej możesz porównać propozycje wielu firm ubezpieczeniowych, a następnie w dowolnym momencie powrócić do wyliczeń i zakupić wybraną polisę.

W pakiecie z OC możesz też zakupić dodatkowe ubezpieczenia, dzięki którym ubezpieczyciel wypłaci Ci świadczenie np. po zniszczeniu czy uszkodzeniu pojazdu za granicą (AC) lub po wypadku (NNW). Z uwagi na trudne warunki na górskich drogach (jakie w Austrii panują zwłaszcza w okresie zimowym) przyda Ci się też ubezpieczenieAssistance.

Autostrady w Austrii

W Austrii sieć autostrad jest bardzo rozbudowana – łącznie do dyspozycji użytkowników ruchu drogowego oddano ponad 2 200 km. Do tego dochodzą jeszcze drogi ekspresowe.

Autostrady są oznaczane literą „A” (np. A1 – West Autobahn, A2 – Süd Autobahn), z kolei drogi ekspresowe literą „S” (np. S1 – Wiener Außenring Schnellstraße, S2 – Wiener Nordrand Schnellstraße).

Winiety w Austrii

Kierowcy podróżujący austriackimi drogami szybkiego ruchu lub autostradami muszą wykupić winietę – nalepkę, która potwierdza wniesienie opłaty za korzystanie z płatnych dróg. Ceny winiet w Austrii w 2020 r. prezentują się zgodnie z poniżej zamieszczoną tabelą.

Rodzaj pojazdu

Okres ważności winiety

10 dni

2 miesiące

rok

Pojazdy do 3,5 t9,40 euro27,40 euro91,10 euro
Motocykle5,40 euro13,70 euro36,20 euro

Winiety można nabyć w różnych miejscach, w tym m.in. na przejściach granicznych i stacjach benzynowych zlokalizowanych na terenie całej Austrii. Turyści z Polski mogą zakupić winietę w sklepie internetowym Polskiego Związku Motorowego. Dla pojazdów do 3,5 t kosztują one:

 • na 10 dni – 59,50 zł,
 • na 2 miesiące – 150,50 zł,
 • na cały rok – 467,50 zł (stan na dzień 12.08.2020 r.).

Z kolei e-winietę zakupisz w sklepie Asfinag.at lub za pośrednictwem aplikacji App Unterwegs.

Zarówno miejsce, jak i sposób aplikacji winiety został przedstawiony na jej odwrocie. Kierowcy podróżujący po Austrii powinni pamiętać, że zarówno nieprawidłowe umieszczenie winiety, jak i jej brak karane jest mandatem. Grzywna do 3 000 euro może zostać nałożona na kierowcę, który nie zatrzyma pojazdu do kontroli lub któremu udowodnione zostaną manipulacje z przeklejaniem winiety.

Wykupiłeś winietę? Pamiętaj, że to nie wszystkie koszty, jakie będziesz musiał ponieść w związku z podróżowaniem po Austrii. W ciągach wielu autostrad zlokalizowane są tunele. Przejazd niektórymi z nich jest dodatkowo płatny. Przykładowo na autostradzie A9 zapłacić trzeba za przejazd tunelami Bosruck Tunnel i Gleinalm Tunnel.

Mandaty w Austrii

Za niestosowanie się do przepisów kierowcy podróżujący po austriackich drogach są surowo karani. W aktualnym taryfikatorze znajdują się m.in. mandaty w następującej wysokości:

 • od 300 do 5 900 EUR za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu; aby odzyskać prawo jazdy, kierowca musi odbyć specjalne szkolenie,
 • do 25 000 EUR za korzystanie z kamerki samochodowej – Austria to jeden z nielicznych krajów, gdzie korzystanie z tego sprzętu jest zabronione,
 • od 30 do 2 180 EUR za przekroczenie prędkości – stawka zależy m.in. od terenu, na którym doszło do naruszenia przepisów.

Mandaty to nie wszystko – za niektóre wykroczenia funkcjonariusze zatrzymują prawo jazdy. Dotyczy to również obcokrajowców. Za przekroczenie prędkości prawo jazdy może zostać zatrzymane na minimum 6 miesięcy.

W najgorszej sytuacji znajdą się kierowcy, którzy popełnią wykroczenie i nie będą w stanie uregulować mandatu. W tej sytuacji funkcjonariusze policji mogą nawet zarekwirować mienie w postaci pojazdu.

Ważne telefony w Austrii

Planując wyjazd do Austrii warto zorientować się w numerach alarmowych. W kraju tym działa europejska linia alarmowa 112. Warto znać też inne numery, a przede wszystkim:

 • 122 – numer straży pożarnej,
 • 133 – numer policji,
 • 144 – numer pogotowia ratunkowego,
 • 141 – numer pomocy medycznej,
 • 123 (ARBÖ) lub 120 (ÖAMTC) – numer pomocy technicznej (w tym usługa holowania).

Na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych można przeczytać, że opłaty pobierane za pomoc medyczną są niższe niż za pomoc pogotowia ratunkowego. Połączenia telefoniczne ze wszystkimi służbami ratowniczymi są bezpłatne.

Bezpieczne zwiedzanie Austrii samochodem – kup polisę turystyczną

Jeżeli jesteś ubezpieczony w Polsce (np. Twój pracodawca odprowadza za Ciebie składkę zdrowotną), to możesz wystąpić do oddziału NFZ o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego – w skrócie EKUZ. Niestety, musisz być świadomy, że w razie wypadku w Austrii z tej Karty nie zostaną pokryte wszystkie wydatki związane z Twoim leczeniem. Właśnie z tego względu powinieneś zakupić dodatkowo ubezpieczenie turystyczne.

Zakres ochrony w ramach ubezpieczenia turystycznego możesz dostosować do własnych potrzeb – większość ubezpieczycieli wykazuje się w tym względzie elastycznością. W efekcie możesz m.in.:

 • wybrać sumę ubezpieczenia – minimalna w przypadku podróży po Europie to 30 000 euro; pamiętaj jednocześnie, że im wyższa suma ubezpieczenia, tym więcej zapłacisz tytułem składki ubezpieczeniowej;
 • rozszerzyć zakres ochrony, np. objąć ochroną ubezpieczeniową sprzęt sportowy, który zabierasz ze sobą,
 • ubezpieczyć się od ryzyka, które związane jest z uprawianiem sportów ekstremalnych – wielu ubezpieczycieli zalicza do nich m.in. uprawianie narciarstwa.

W zależności od wybranego wariantu ubezpieczenia, ubezpieczyciel zorganizuje pobyt w szpitalu lub konsultację z lekarzem, opłaci transport medyczny czy zapewni wsparcie tłumacza. Ubezpieczenie turystyczne możesz zakupić bez wychodzenia z domu, korzystając z porównywarki Rankomat.