Holandia – czyli oficjalnie od początku 2020 r. Niderlandy – nie jest częstym celem długich, wakacyjnych wyjazdów. Sporo Polaków wyjeżdża jednak do tego kraju w celach zarobkowych. Niderlandy to małe państwo (niewiele większe od województwa mazowieckiego), dlatego można je całe zwiedzić mając do dyspozycji zaledwie weekend.

Kraina wiatraków i tulipanów kusi Polaków ciekawą architekturą i gęstą siecią kanałów, po których można poruszać się wypożyczonymi łódkami lub gondolami. Amsterdam kojarzy się z rowerami i coffee shopami, które przyciągają turystów nie tylko z Europy, ale i z całego świata. Do Niderlandów z centralnej i północnej Polski najłatwiej jest dojechać przez Niemcy. Trasa jest prosta i wygodna, bo po autostradzie A2, ale dość długa. Np. żeby dojechać do Amsterdamu, trzeba pokonać z:

Znajdź OC już od 333zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty 19 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów
 • Gdańska – 1 198 km,
 • Krakowa – 1 225 km,
 • Poznania – 998 km,
 • Warszawy – 1 198 km.

Ze Śląska i okolic szybciej będzie najpierw dostać się do Czech, a później przejechać przez Niemcy.

W Holandii (Niderlandach) obowiązuje euro, a językiem urzędowym jest niderlandzki, lecz młodzi ludzie powszechnie mówią po angielsku. Poza tym, pracuje tam mnóstwo Polaków, dlatego nie trudno spotkać na ulicy rodaka i w razie problemów z komunikacją, poprosić go o pomoc.

Jakie powinno być wyposażenie samochodu w Holandii?

Żeby wjechać samochodem do Holandii, jak na teren wszystkich państw Strefy Schengen i UE, wystarczy mieć w schowku:

 • dowód osobisty lub paszport,
 • prawo jazdy (nie musi być międzynarodowe),
 • ubezpieczenie OC.

Pewne wątpliwości może wzbudzać kwestia ekwipunku, w który musimy wyposażyć samochód. Uspokajamy - nie trzeba robić żadnych specjalnych zakupów. Niderlandy podpisały Konwencję Wiedeńską o ruchu drogowym. Ta międzynarodowa umowa mówi, że zagraniczny samochód może poruszać się z ekwipunkiem zgodnym z przepisami kraju, w którym zarejestrowano pojazd. Inaczej mówiąc – żeby jeździć po Holandii autem na polskiej rejestracji wystarczy wyposażenie takie, jakie obowiązuje w Polsce tj.:

 • trójkąt ostrzegawczy,
 • gaśnica.
Ważna informacja dla kierowców ciężarówek oraz aut dostawczych – do Holandii próbują przedostawać się nielegalni imigranci z innych państw. Wykorzystują dłuższe postoje przed granicą, np. podczas noclegu. Dlatego zaleca się solidne zabezpieczenie pojazdu, a w razie podejrzenia, że w samochodzie ktoś się ukrywa – kontakt z lokalną policją.

Jakie obowiązują przepisy drogowe w Holandii?

Zasadniczo, w Niderlandach obowiązują niemal takie same przepisy ruchu drogowego jak w Polsce. Ruch jest prawostronny, pierwszeństwo mają pojazdy nadjeżdżające z prawej strony, a pasy bezpieczeństwa powinny zapinać wszystkie osoby w samochodzie.

Różnica jest taka, że na holenderskich ulicach trzeba poruszać się trochę wolniej, ponieważ są tutaj bardziej restrykcyjne ograniczenia. Dla samochodów osobowych wynoszą:

 • 50 km/h – w terenie zabudowanym,
 • 80 km/h – w terenie niezabudowanym,
 • 100 km/h – na drogach ekspresowych,
 • 100 km/h (pomiędzy godz. 6 a 19), 120 km/h (od godz. 19 do 6) – na autostradach.

Warto także wiedzieć, że w Holandii zakazane jest korzystanie z telefonów komórkowych w czasie jazdy. Inne ograniczenie dotyczy spania w zaparkowanym aucie - grozi za to mandat. I to nie mały, bo nawet 130 euro.

Kierowcy podróżujący po tym kraju muszą zwracać uwagę na rowerzystów, których jest tutaj wielu (większość Holendrów używa rowerów jako codziennego środka transportu). Aczkolwiek kultura holenderskich rowerzystów jest na zupełnie innym poziomie niż w Polsce. 

W liberalnej Holandii dopuszczalna ilość alkoholu we krwi to 0,5 promila, a dla kierowców ze stażem niższym niż 5 lat – 0,2 promila.

Ile kosztuje paliwo w Holandii?

Z racji niewielkiej powierzchni kraju, stacji benzynowych w Holandii nie jest dużo, najczęściej spotykane są punkty AS24, BP i Lukoil. Stacje są czynne całą dobę albo zamykane tylko na noc.

Jakie są ceny paliw w Holandii?
Rodzaj paliwaCena w €Cena w PLN
Pb 952,3511,05
ON2,1910,28
LPG0,994,67
Źródło: globalpetrolprices.com

Na wielu stacjach benzynowych (a także w sklepach, restauracjach, hotelach itd.) można płacić tylko kartą kredytową Maestro albo V Pay. Ci kierowcy, którzy na co dzień używają Visa, powinni mieć to na uwadze.

Jakie ubezpieczenie samochodu na wyjazd do Holandii?

Podczas podróży po Holandii powinniśmy posiadać ważną polisę OC (obowiązującą również w Polsce). Co istotne - musi to być papierowy dokument, ponieważ holenderskie służby drogowe nie mają wglądu do polskiej bazy UFG. W razie kontroli drogówki (nawet rutynowej), jeśli okaże się, że nie posiadasz aktualnego ubezpieczenia OC, czeka Cię wysoka kara. A właściwie dwie – pierwsza ze strony holenderskich służb, a druga z polskiego UFG (kara za brak OC).

Sytuacja będzie jeszcze gorsza, gdy spowodujesz wypadek. Wówczas nie tylko zostaniesz ukarany za brak polisy, ale także z własnej kieszeni będziesz musiał zapłacić za wyrządzone szkody. Jednym słowem – nie warto wybierać się w podróż samochodem bez ważnego OC.

Czy warto mieć ubezpieczenie AC w Holandii?

Autocasco pokrywa przede wszystkim koszt naprawy samochodu po stłuczce i zapewnia odszkodowanie w razie kradzieży. W ramach rozszerzenia można dokupić ubezpieczenie bagażu znajdującego się w aucie (sprzęt elektroniczny, fotelik samochodowy, wózek dziecięcy itd.) i gwarancję samochodu zastępczego na okres naprawy własnego pojazdu.

Uwaga! Przed zakupem polisy AC sprawdź, czy ochrona będzie działać poza granicami Polski. Niektóre towarzystwa obejmują standardowym ubezpieczeniem tylko teren Polski, a za rozszerzenie za granicę trzeba dopłacić.

Autocasco przyda Ci się zwłaszcza w kolizji ze wspomnianymi rowerzystami. Rowerzyści nie mają OC, więc albo uda Ci się wyegzekwować pieniądze od sprawcy, albo będzie trzeba naprawiać auto za swoje.

Ubezpieczenie assistance samochodu w Holandii

Na drodze może zdarzyć się wiele nieprzewidzianych sytuacji. Od poważnych wypadków i kraks chroni OC i AC, ale co w przypadku złapania gumy czy braku paliwa? Co prawda to nie koniec świata, ale nikt nie chce marnować urlopu na załatwianie spraw, które ktoś inny może załatwić za niego. Dlatego nie warto oszczędzać na assistance auta. Ta polisa nie kosztuje dużo, a zaoszczędza czas, nerwy i stres w podróży. Assistance obejmuje m.in.:

 • holowanie albo naprawę auta na miejscu,
 • dostarczenie paliwa,
 • wsparcie tłumacza,
 • nocleg w hotelu (jeżeli samochodu nie da się naprawić „od ręki”).

Towarzystwa przyjmują zgłoszenia z assistance całą dobę, więc możesz liczyć na pomoc nawet w środku nocy.

Uwaga! Jeśli chcesz mieć zagwarantowany pełny pakiet usług, kup polisę ASS w wersji rozszerzonej. Podstawowa ochrona może obejmować wyłącznie teren naszego kraju lub np. będzie działać tylko po kolizji i wypadku.

Zanim zdecydujemy się na zakup dodatkowego ubezpieczenia, pamiętajmy o zapoznaniu się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, czyli dokumentem, który zawiera wszystkie zasady, na podstawie których zawiązywana jest umowa pomiędzy ubezpieczycielem, a klientem. Znajdują się tam również wszystkie wyłączenia, w ramach których ubezpieczyciel może odmówić pomocy.

Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.

Ile kosztuje assistance na wyjazd do Holandii?

FirmaHolowanieAuto zastępczeNaprawa na miejscuDodatkowoCena
AXA Assistance300 km2 dni TAK
 • Transport podróżnych bez limitu,
 • Nocleg do 3 dni, 
 • Wymiana koła, 
 • Dostarczenie paliwa* bez limitu
115 zł

Oblicz składkę

Europ Assistance500 km6 dniDo 1000 zł
 • Transport podróżnych - 1000 zł,
 • Nocleg do 5 dni, 
 • Wymiana koła - 1000 zł
 • Dostarczenie paliwa* - 1000 zł.
115,66 złOblicz składkę
Europ Assistance    750 km15 dniDo 1000 zł
 • Transport podróżnych - 1000 zł,
 • Nocleg do 5 dni, 
 • Wymiana koła - 1000 zł
 • Dostarczenie paliwa* - 1000 zł.
164,48 złOblicz składkę
AXA Assistance500 km5 dniTAK
 • Transport podróżnych bez limitu,
 • Nocleg do 4 dni, 
 • Wymiana koła, 
 • Dostarczenie paliwa* bez limitu
180 złOblicz składkę
AXA Assistance1000 km5 dniTAK
 • Transport podróżnych bez limitu,
 • Nocleg do 4 dni, 
 • Wymiana koła, 
 • Dostarczenie paliwa* bez limitu.
343 złOblicz składkę

* usługa nie obejmuje zakupu paliwa. Koszt paliwa podróżny pokrywa we własnym zakresie.

Kalkulacja z dnia 01.07.2022 r. 

Ubezpieczenie NNW w Holandii - kiedy się przyda?

W razie wypadku możesz zostać poszkodowany Ty lub Twoi pasażerowie. Jeśli to nie Ty spowodowałeś szkody, dostaniesz odszkodowanie z OC sprawcy. Warto jednak pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu NNW, czyli od następstw nieszczęśliwego wypadku, do którego może dojść z Twojej winy. Bez tej polisy, na finansowe wsparcie ubezpieczyciela mogliby liczyć wyłącznie Twoi pasażerowie (z OC pojazdu).

Odszkodowanie z polisy NNW wypłacane jest w razie trwałego uszczerbku na zdrowiu – gwarantuje pokrycie kosztów leczenia i wypłatę odszkodowania np. z tytułu niezdolności do pracy po wypadku. Świadczenie mogą otrzymać również bliscy osób podróżujących w ubezpieczonym samochodzie, w razie ich śmierci.

Co ważne – odszkodowanie z NNW nie wyklucza ubiegania się o wypłatę świadczenia z innych polis, za uszczerbek na zdrowiu (np. OC sprawcy wypadku, na życie).

NNW możesz kupićna kilka sposobów:

Nawet Twoje ubezpieczenie nieruchomości może mieć ubezpieczenie NNW działające poza domem. Jeżeli masz kredyt hipoteczny z ubezpieczeniem na życie, sprawdź, czy w polisie też nie masz NNW. To ubezpieczenie dobrowolne, więc wypłata będzie ze wszystkich polis. 

Masz już odpowiednie ubezpieczenie? A może dopiero się zastanawiasz? Wyjazd do Holandii to dobry moment, żeby uzupełnić ochronę. 

Jakie ubezpieczenie podróżne do Holandii kupić?

Karta EKUZ to karta, którą mogą wyrobić osoby ubezpieczone w Polsce w NFZ. Powszechnie wiadomo, że EKUZ zawiera pomoc medyczną, ale niewiele osób wie, że:

 • pomoc obejmuje wyłącznie bardzo podstawowe świadczenia,
 • nie jest całkowicie za darmo (trzeba dopłacić na miejscu, u lekarza),
 • nie obejmuje transportu medycznego do kraju.

Ubezpieczenie turystyczne kosztuje z reguły grosze w przeliczeniu na dzień, a trzyosobowa rodzina za 14 dni ochrony zapłaci tyle.

14-dniowy wyjazd za granicę samochodem, rodzina 2 + 1
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
AXA
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
162,96 zł
3 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
140 583 zł
Ratownictwo
23 430 zł
Bagaż
1 406 zł
163,00 zł
3 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 14 058 zł
Proama
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
194,00 zł
3 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
187 444 zł
Ratownictwo
23 430 zł
Bagaż
2 343 zł
221,00 zł
3 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 23 430 złOC: 234 305 zł
Generali
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
250,00 zł
3 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 50 000 zł
Proama
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
300 000 zł
Bagaż
-
262,00 zł
3 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 300 000 złOC: 50 000 zł
AXA
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
322,00 zł
3 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 zł
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
468 609 zł
Ratownictwo
32 803 zł
Bagaż
4 686 zł
344,00 zł
3 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 46 861 złOC: 468 609 zł
14-dniowy wyjazd za granicę samochodem, rodzina 2 + 1
AXA
162,96 zł 3 os. / 14 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł
Europa Ubezpieczenia
163,00 zł 3 os. / 14 dni
Koszty leczenia
140 583 zł
Ratownictwo
23 430 zł
Bagaż
1 406 zł
Dodatkowo: NNW: 14 058 zł
Proama
194,00 zł 3 os. / 14 dni
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł
Europa Ubezpieczenia
221,00 zł 3 os. / 14 dni
Koszty leczenia
187 444 zł
Ratownictwo
23 430 zł
Bagaż
2 343 zł
Dodatkowo: NNW: 23 430 złOC: 234 305 zł
Generali
250,00 zł 3 os. / 14 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 50 000 zł
Proama
262,00 zł 3 os. / 14 dni
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
300 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 300 000 złOC: 50 000 zł
AXA
322,00 zł 3 os. / 14 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 zł
Europa Ubezpieczenia
344,00 zł 3 os. / 14 dni
Koszty leczenia
468 609 zł
Ratownictwo
32 803 zł
Bagaż
4 686 zł
Dodatkowo: NNW: 46 861 złOC: 468 609 zł

Czytaj więcej: Ubezpieczenie do Holandii

Co warto wiedzieć o autostradach w Holandii?

Po maleńkiej Holandii można bardzo wygodnie podróżować, ponieważ sieć autostrad jest fenomenalnie gęsta i wynosi łącznie prawie 2 400 km. Wszystkie drogi są utwardzone i na bieżąco konserwowane. Ciekawostką jest, że holenderscy inżynierowie stosują specjalny asfalt, w który wsiąka deszczówka i nawet po ulewie raczej nie ma kałuż na ulicach. Wszystkie autostrady i drogi są darmowe. Zapłacić trzeba tylko za przejazd dwoma tunelami:

 • Kil między Gravendeel i Dordrechtem – 2 euro,
 • Westerschelde między wyspą Zeeland a trasą Baarland-Terneuzen – 5 euro.

Z opłatami wiąże się także możliwość parkowania w centrach miast. Od poniedziałku do piątku płatne są niemal wszystkie miejsca postojowe, a w dużych miastach – także w weekendy. W samym Amsterdamie wolne miejsca parkingowe są na wagę złota, mimo że tanio nie jest, bo godzina postoju to 5-7,5 euro. Tańsza alternatywa to parkowanie na jednym z P+R, skąd do centrum stolicy można dojechać komunikacją miejską. Zatrzymanie się na P+R kosztuje za 3 doby 8 euro, a jeśli zdążysz zaparkować przed godz. 10, to cena wynosi tylko 1 euro.

Winiety w Holandii

Dla samochodów osobowych nie ma w Holandii żadnych winiet. Winieta, a dokładniej Eurowinieta, obowiązuje tylko dla pojazdów powyżej 12 ton. Cena Eurowiniety zależy od parametrów pojazdu (liczby osi, klasy emisji spalin) i okresu, na jaki ją wykupujemy. Dobowe winiety dla wszystkich aut (bez względu na kategorię) kosztują 12 euro, a ceny tygodniowych mieszczą się w widełkach 20-37 euro. Eurowiniety można kupić na stacjach benzynowych, w punktach odprawy granicznej, w placówkach firmy AGES lub przez internet.

Kierowcy, którzy jadą z południowej Polski przez Czechy, powinni pamiętać, że do przejazdu przez autostrady w tym kraju wymagana jest winieta, nawet dla aut osobowych. Niestety, nie da się kupić winiety dobowej, najkrótsze obowiązują 10 dni. Cena takiej 10-dniowej winiety to 310 koron czeskich (ok. 53 zł). Nie warto ryzykować jazdy bez naklejki, ponieważ mandat za brak winiety to aż 5 000 koron.

Jak wyglądają mandaty w Niderlandach?

Prawo niderlandzkie zawiera bardzo precyzyjny katalog wykroczeń drogowych i kar za każde z nich. Taryfikator mandatów jest „schodkowy” – im większe przewinienie, tym większa kara. Dotyczy to nie tylko kwestii mandatów za przekroczenie prędkości, ale i tych za jazdę „pod wpływem”. Aktualny cennik grzywien (w euro) za zbyt mocne wciśnięcie gazu przedstawia się następująco:

Jakie są mandaty za przekroczenie prędkości w Holandii?

Przekroczenie prędkościGrzywna (w €)
W terenie zabudowanymW terenie niezabudowanymNa autostradzie
4 km/h292622
5 km/h363527
10 km/h757166
15 km/h142136116
20 km/h201192181
25 km/h272257240
30 km/h352335308
Źródło: mojaholandia.nl

Dodatkowo:

 • Za przekroczenie prędkości o ponad 30 km/h w terenie zabudowanym grozić Ci będzie grzywna w wyroku nakazowym, 
 • Za przekroczenie prędkości o 35 km/h na autostradzie zapłacisz 368 €,
 • Za przekroczenie o ponad 50 km/h stracisz prawo jazdy i zapłacisz bardzo wysoką grzywnę. 
W skrajnym przypadku za przekroczenie prędkości w Holandii możesz stracić auto. Boleśnie przekonał się o tym Michel Perridon, dyrektor Trust International BV, który w 2010 r. stracił Bugatti Veyron warte wówczas 2,4 mln $ ( ok. 8 mln zł). Władze zarekwirowały samochód po tym, jak syn Perridona jechał 160 km/h przy ograniczeniu do 80 km/h w terenie zabudowanym.

Mandaty, które grożą za przez zbyt dużą ilość promili to:

 • 0,21 – 0,50‰ – 250 (dla kierowców, którzy prawo jazdy mają mniej niż 5 lat),
 • 0,51 – 0,08‰ – 250,
 • 0,81 – 1,00‰ – 350,
 • 1,01 – 1,15‰ – 450,
 • 1,16 – 1,3‰ – 550.

Kara za nieprawidłowe parkowanie to 95 euro (chyba że zaparkujemy na miejscu dla niepełnosprawnych – to kosztuje aż 390), za rozmowę przez telefon komórkowy i przejazd na czerwonym świetle – 240 euro. W przypadku cudzoziemców, którzy nie mają w Holandii zameldowania, praktykowana jest płatność mandatów na miejscu.

Ważne telefony w Holandii

Jadąc za granicę, dobrze jest mieć spisane w telefonie komórkowym i notesie ważne telefony. Unikniemy dzięki temu nerwowego szukania, jeżeli sami, albo ktoś z otoczenia, będzie potrzebował pomocy.

 • 0 88 44 – policja,
 • 08 00 08 88 – pomoc drogowa,
 • 112 - międzynarodowy numer alarmowy,
 • +31 (0) 70 7990100 – Ambasada RP w Holandii.

Co warto wiedzieć?

 1. Podczas podróży po Holandii powinniśmy posiadać ważną polisę OC (obowiązującą również w Polsce)
 2. Żeby wjechać samochodem do Holandii, jak na teren wszystkich państw Strefy Schengen i UE, wystarczy mieć w schowku: dowód osobisty lub paszport, prawo jazdy (nie musi być międzynarodowe), ważne ubezpieczenie OC.
 3. W Holandii od poniedziałku do piątku płatne są niemal wszystkie miejsca postojowe, a w dużych miastach – także w weekendy.
 4. Dla samochodów osobowych nie ma w Holandii żadnych winiet. Winieta, a dokładniej Eurowinieta, obowiązuje tylko dla pojazdów powyżej 12 ton.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenia komunikacyjne

 1. Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie OC dla siebie?

  Na rynku ubezpieczeniowym mamy bardzo dużo dostępnych produktów od różnych ubezpieczycieli. Aby znaleźć pośród nich najkorzystniejsze dla siebie rozwiązanie – najlepiej jest móc je wszystkie porównać i dokładnie przeanalizować. Najlepszym do tego rozwiązaniem jest porównywarka ubezpieczeń na rankomat.pl. Narzędzie jest bardzo proste i intuicyjne w obsłudze, a możliwość przemyślanego zakupu w zaciszu własnego domu z pewnością każdemu przypadnie do gustu.

 2. Kto może wyrobić kartę EKUZ?

  Mogą więc ubiegać się o nią:

  • zatrudnieni,
  • emeryci i renciści
  • prowadzący działalność gospodarczą pozarolniczą i  rolniczą,
  • pobierający zasiłek / świadczenie przedemerytalne,
  • osoby zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny w wieku poniżej 18 roku życia,
  • młodzież i dzieci do 18 roku życia.
 3. Czy jeśli mam kartę EKUZ, mogę liczyć na pomoc w przypadku zachorowania na koronawirusa?

  Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zapewnia pokrycie wszystkich kosztów leczenia podjętych w celu ratowania zdrowia i życia. Zarówno pomoc ambulatoryjna, jak i hospitalizacja w razie zachorowania na Covid-19 zalicza się więc do działań refundowanych w ramach EKUZ.

  Warto jednak pamiętać, że karta nie pokrywa kosztów przebywania na kwarantannie czy wykonywania testów przed wyjazdem za granicę.

 4. Zawarłem umowę ubezpieczenia przez Internet, po przemyśleniu, nie chcę korzystać z polisy czy zawsze mogę od niej odstąpić?

  Art. 40 ust. 2 ustawy o prawach konsumenta daje ubezpieczonym prawo do odstąpienia od umowy OC, bez podania przyczyny tylko w przypadku osób, które kupiły polisę za pośrednictwem kanału direct (przez telefon lub Internet).  

  Wśród klientów można wyróżnić dwie grupy:

  • Konsumenci – to osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej.
  • Osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą – w przypadku odstąpienia od umowy zawartej na odległość ta grupa przedsiębiorców jest traktowana jak konsumenci. Nowe przepisy obowiązują od 1 czerwca 2020 r.