Brak pomysłu jak spędzić weekend? Wybierz wyjazd do Amsterdamu. Miasto kanałów, zabytkowych kamienic, muzeów, coffee shopów i tulipanów. Miejsce nie tylko wyjątkowe, ale przede wszystkim różnorodne i na wskroś liberalne. Idealne, by zwiedzać go na rowerze i zachwycać się fasadami mijanych budynków, a przy nabrzeżu jednego z kanałów wypić na barce filiżankę kawy.  

Amsterdam zachwyci każdego. Kilka dni wystarczy, by zobaczyć największe jego atrakcje. Przekonaj się, dlaczego powinieneś tutaj przyjechać i co warto zobaczyć w stolicy Holandii.  Podpowiadamy, które atrakcje musisz odwiedzić, gdzie warto pójść oraz jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać na taki krótki city break.

Amsterdam – co musisz wiedzieć?  

Amsterdam to stolica Holandii i największe z jej miast, chociaż większość instytucji państwowych ma swoje siedziby w Hadze. Liczba mieszkańców Amsterdamu wynosi prawie milion, a miasto jest na wskroś kosmopolityczne, gdzie obok siebie żyją przedstawiciele prawie dwustu narodowości. Stolica Holandii położona jest w prowincji Holandia Północna nad rzekami Amstel oraz IJ i przecina ją sieć miejskich kanałów, dlatego często nazywana jest „Wenecją Północy”.

Amsterdam to miasto muzeów, centrum gospodarczym państwa oraz drugim po Rotterdamie portem handlowym w Holandii, a także ważnym ośrodkiem akademickim, kulturalnym i turystycznym, którego historyczna część jest przykładem rozkwitu Holandii w tzw. Złotym Wieku.  

Największe atrakcje turystyczne Holandii - top 10

Amsterdam jest równie piękny jak różnorodny – z uroczymi bulwarami nad siecią kanałów, zachwycającą XVII-wieczną architekturą, światowej klasy muzeami oraz kolorowymi targami kwiatów i słynną dzielnicą czerwonych latarni. Poniżej podpowiadamy, które atrakcje  według nas powinieneś zobaczyć. Do większości tych miejsc dworca kolejowego Amsterdam Centraal lub za pomocą komunikacji miejskiej. Możesz też dojechać do atrakcji Amsterdamu rowerem.

1. Plac Dam i Pałac Królewski

To obowiązkowe miejsce na mapie atrakcji Amsterdamu znajdujące się w samym centrum miasta. Plac jest centralnym punktem stolicy Holandii, gwarnym i zawsze pełnym turystów, z licznymi kamienicami, przypominającymi domki z piernika, będącymi charakterystycznym symbolem miasta. To tutaj znajduje się też pochodzący z XVII wieku Pałac Królewski zaliczany do najcenniejszych zabytków tzw. holenderskiego Złotego Wieku. Obecnie jest on oficjalną rezydencją króla Wilhelma-Aleksandra, gdzie odbywają się najważniejsze uroczystości państwowe.  

Informacje praktyczne:

Aby zwiedzić Pałac Królewski w centrum Amsterdamu, należy zakupić bilet. Bilet normalny kosztuje 12,5 €, bilet ulgowy 9 €. 

2. Oude Kerk (Stary Kościół)


Świątynia pochodzi z początku XIV wieku. To najstarszy kościół w Amsterdamie. Na przestrzeni lat był rozbudowywany i do jednonawowej kaplicy dobudowano dwie kolejne nawy oraz dzwonnicę, na której zainstalowano składający się z 47 dzwonów kurant. Surowy wystrój wnętrz jest typowy dla dominującego w Holandii kalwinizmu i na próżno tutaj szukać bogatych zdobień, obrazów czy figur świętych.

Do końca XIX wieku był miejscem pochówku mieszkańców miasta, w tym między innymi pierwszej żony Rembrandta. Oude Kerk słynie także z doskonałej akustyki. Ten najstarszy kościół w stolicy przyciąga rzesze melomanów z całego świata na organizowane tutaj koncerty na pochodzących z 1724 roku Wielkich Organach. W okolicy świątyni możesz odkryć historyczne centrum miasta.

Informacje praktyczne:

Godziny otwarcia: pon.-sob. od 11:00 do 17:00 (w niedzielę od 13:00 do 17:00).
Bilety w cenie około 5 €.  

3. Waag na Nieuwmarkt (Waga miejska)

Drugi z najstarszych budynków stolicy Holandii to tym razem niesakralny, położony jest w centrum miasta, na środku Nowego Rynku (Nieuwmarkt). Nie można o nim zapomnieć, planując zwiedzanie Amsterdamu. Jest jedną ze składowych murów obronnych miasta. Dawna brama miejska zamieniona została na budynek wagi miejskiej (De Waag). Każdego, kto zna słynny obraz Rembrandta „Lekcja anatomii doktora Tulpa”, z pewnością zaciekawi fakt, że na piętrze budynku kiedyś swoją siedzibę miał cech chirurgów i co roku organizowano tutaj publiczne sekcje zwłok, które były inspiracją do powstania dzieła artysty. 

Informacje praktyczne:

Aktualnie w budynku działa restauracja, a na otaczającym go placu odbywają się targi i liczne miejskie imprezy. 

4. Rijksmuseum

Narodowe muzeum holenderskie to miejsce, w którym znajduje się ponad pięciotysięczna kolekcja obrazów z najsłynniejszymi z dzieł Rembrandta i jego uczniów, a także liczne grafiki, rzeźby oraz sztuka użytkowa. To jedna z największych atrakcji Amsterdamu. Polecamy tu zajrzeć przy okazji zwiedzania stolicy Holandii, nawet jeżeli sztuka nie jest na pierwszym miejscu wśród rzeczy, które interesują nas w odwiedzanym mieście, aby zobaczyć najbardziej znany z obrazów mistrza Rembrandta „Straż Nocna”. 

Informacje praktyczne:

Budynek muzeum znajduje się przy Museumstraat 1 w centrum miasta i otwarty jest codziennie w godzinach 9:00-17:00.
Bilety w cenie 22,5 € (uprawnieni do ulg mają wejście darmowe).  

5. Muzeum Van Gogha

Muzeum poświęcone jest w całości życiu oraz twórczości holenderskiego mistrza malarstwa. Otwarte zostało w 1973 roku i obecnie jest to największa na świecie (licząca prawie 200 obrazów) kolekcja prac Van Gogha. To tutaj możemy podziwiać słynne „Słoneczniki” oraz „Autoportret”. W zbiorach muzeum są także liczne pamiątki osobiste, listy oraz fotografie słynnego malarza. Muzeum Van Gogha jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc przez turystów i codziennie do kas ustawia się długa kolejka chętnych do wejścia, dlatego bilety do niego najlepiej kupić z wyprzedzeniem online.  

Informacje praktyczne:

Muzeum znajduje się przy ulicy Museumplein 6.
Bilet normalny kosztuje 20 € (bilety ulgowe są darmowe).  
Muzeum Van Gogha jest czynne jest codziennie od 9:00 do 17:00 (w piątki do 21:00).

6. Dom Anny Frank

W dzielnicy Jordaan położonej na zachód od historycznego centrum miasta w jednej z kamienic znajduje się muzeum poświęcone pamięci żydowskiej dziewczynki – Anne Frank. To w tym miejscu w czasie II wojny światowej przez dwa lata ukrywała się ona wraz z rodziną, opisując swoje codzienne życie w prowadzonym dzienniku. Historia rodziny zakończyła się tragicznie, wywiezieniem do obozu koncentracyjnego gdzie wszyscy zginęli. Po wojnie zapiski Anne stały się przejmującym świadectwem tragicznych losów rodzin żydowskich w tamtych czasach. 

Informacje praktyczne:

Budynek muzeum jest otwarty dla zwiedzających codziennie od 9:00 do 19:00 (w soboty do 22:00).
Bilety można zakupić wyłącznie online na oficjalnej stronie muzeum i kosztują – normalny 16 €, ulgowy 7 €. 

7. Kościół Westerkerk

Obok Muzeum Anny Frank znajduje się Kościół Westerkerk. To najsłynniejsza budowla sakralna w Amsterdamie i jeden z najbardziej monumentalnych kościołów protestanckich na świecie. Jego styl to unikatowe połączenie renesansu z gotykiem z charakterystyczną kilkukondygnacyjną bryłą 85-metrowej wieży zwanej przez mieszkańców pieszczotliwie „wysokim Janem” (Langer Jan).

Nic dziwnego że ten stary kościół stanowi jedną z popularniejszych atrakcji Amsterdamu. W roku 1669 w kościele pochowany został Rembrandt, ale odnajdziemy tutaj jedynie tablicę pamiątkową informującą o tym fakcie, ponieważ dokładne położenie grobu nie jest znane. 

Informacje praktyczne:

Wejście do kościoła jest darmowe.  

8. Bloemenmarkt

Odwiedzając stolicę Holandii, koniecznie należy zobaczyć tulipany, z których uprawy słynie to państwo. Najlepszym miejscem będzie jedyny na świecie pływający targ kwiatowy, który powstał w 1862 roku i znajduje się nabrzeżu kanału Singel, pomiędzy Koningsplein a Muntplein. W kilkunastu kwiaciarniach i sklepach przez cały rok kupimy tutaj wszystkie gatunki tych kwiatów oraz wielu innych roślin. 

Obecnie miejsce to jest głównie atrakcją turystyczną i znajdziemy tutaj liczne stoiska z pamiątkami oraz restauracje i kawiarnie chętnie odwiedzane przez turystów. To doskonałe miejsce, by spróbować lokalnych potraw, w szczególności słynnych holenderskich serów i przekonać się, czy faktycznie należą do najlepszych na świecie. 

Informacje praktyczne:

Targ czynny jest przez cały tydzień. Zazwyczaj otwierany jest w godzinach przedpołudniowych i zamykany wczesnym popołudniem lub wieczorem.

9. De Wallen - Dzielnica Czerwonych Latarni

Jedna z najpiękniejszych dzielnic miasta współcześnie kojarzona jest głównie ze swojej kontrowersyjnej części Rosse Buurt (Dzielnicy Czerwonych Latarni mieści się w najstarszej części miasta. W otoczeniu licznych pubów i coffee shopów znajdują się budynki mieszczące domy publiczne. Spacerując po krętych i wąskich uliczkach pomiędzy kanałami, zobaczymy malownicze kamieniczki, a wśród nich na ulicy Oude Hoogstraat 22, najmniejszy dom w Amsterdamie

Informacje praktyczne:

Warto wiedzieć, że na obszarze całej dzielnicy Czerwonych Latarni obowiązuje niepisany zakaz robienia zdjęć! 

10. Rejs po kanałach

Miasto mostów, które w swojej nazwie ma „dam”, czyli tamę, koniecznie trzeba zobaczyć z perspektywy otaczającej go sieci 165 kanałów o długości ponad 75 kilometrów. Pod tym względem stolica Holandii jest unikatowym miejscem na świecie. Od początków istnienia miasta życie jego mieszkańców nierozerwalnie złączone było z siecią pierścieni kanałów, które początkowo miały osuszać miasto, potem pełniły funkcję obronną i transportową.

Obecnie są atrakcją turystyczną przyciągającą odwiedzających z całego świata. Część z nich, znajdująca się w historycznej części, została wpisana w 2010 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO.  

Informacje praktyczne:

Rejs wycieczkowy po kanałach trwający 60-90 minut to koszt około 20 €.
Turyści mogą skorzystać z przewodników audio i w wielu językach (w tym również po polsku) usłyszeć informacje oraz ciekawostki o Amsterdamie.  

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne na city break do Amsterdamu?  

Polscy turyści posiadający Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego mają bezpłatny dostęp do podstawowych świadczeń medycznych w Holandii w razie wypadku czy nagłej choroby. Kartę EKUZ może wyrobić bezpłatnie każdy posiadający prawo do opieki medycznej w Polsce. Chociaż karta gwarantuje świadczenia na takich samych zasadach, jakie obowiązują obywateli tego kraju, to ma także ograniczenia.

Leczenie stomatologiczne, konsultacja specjalisty czy podwyższony standard usług podczas pobytu w szpitalu W Holandii są odpłatne i dość kosztowne. Z własnej kieszeni będziemy musieli także opłacić transport medyczny do Polski. Wykupując ubezpieczenie podróżne, zapewniamy sobie spokój podczas wyjazdu i nie musimy się martwić o żadne dodatkowe koszty, gdyby wydarzył się nam jakiś wypadek lub nagłe zachorowanie. 

Magdalena Kajzer, specjalistka ds. ubezpieczeń turystycznychMagdalena Kajzer, specjalistka ds. ubezpieczeń turystycznych

Wybierając polisę, należy pamiętać, że bardzo ważnym jej elementem są gwarantowane sumy leczenia, czyli kwoty, do jakich ubezpieczyciel jest zobowiązany pokryć ewentualne koszty związane ze zdarzeniem. Polisę powinna zapewniać: 

 • koszty leczenia na sumę co najmniej 30 000 euro,

 • koszty ratownictwa,

 • ubezpieczenie NNW (gdybyśmy ulegli wypadkowi w czasie wycieczki), 

 • OC w życiu prywatnym (szczególnie gdy planujemy zwiedzanie miasta na rowerze, które będzie zabezpieczeniem, gdy np. potrącimy kogoś lub przypadkowo zarysujemy komuś samochód podczas wycieczki), 

 • ubezpieczenie bagażu

 • Assistance.  

Poniżej prezentujemy kilka propozycji ubezpieczenia turystycznego na 3-dniowy wyjazd dla 2 osób):

Ubezpieczenie turystyczne do Amsterdamu
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Wiener
Koszty leczenia
88 768 zł
Ratownictwo
88 768 zł
Bagaż
-
19,00 zł
2 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 złsporty objęte polisą: 17zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
ERGO Ubezpieczenia Podróży
Koszty leczenia
88 768 zł
Ratownictwo
-
Bagaż
800 zł
24,00 zł
2 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 złsporty objęte polisą: 20zdarzenia pod wpływem alkoholu
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
177 536 zł
Ratownictwo
22 192 zł
Bagaż
2 219 zł
36,00 zł
2 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 22 192 złOC: 221 919 zł OC sportowe: 221 919 złsporty objęte polisą: 10zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
55,34 zł
2 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Wiener
19,00 zł 2 os. / 3 dni
Koszty leczenia
88 768 zł
Ratownictwo
88 768 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 10 000 złsporty objęte polisą: 17zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
ERGO Ubezpieczenia Podróży
24,00 zł 2 os. / 3 dni
Koszty leczenia
88 768 zł
Ratownictwo
-
Bagaż
800 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 złsporty objęte polisą: 20zdarzenia pod wpływem alkoholu
Europa Ubezpieczenia
36,00 zł 2 os. / 3 dni
Koszty leczenia
177 536 zł
Ratownictwo
22 192 zł
Bagaż
2 219 zł
Dodatkowo: NNW: 22 192 złOC: 221 919 zł OC sportowe: 221 919 złsporty objęte polisą: 10zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
AXA Partners
55,34 zł 2 os. / 3 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19

Taką ochronę można zapewnić sobie, wybierając polisę w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych. Zajmie Ci to kilka minut. Dokumenty ubezpieczenia otrzymasz na maila. Możesz je zapisać lub wydrukować i ruszyć w podróż do Amsterdamu. 

Co warto wiedzieć?

 1. Amsterdam jest miastem przepięknych kanałów, które przecinają całe miasto. Rejs łódką po kanałach pozwala podziwiać piękną architekturę i malownicze widoki.

 2. Amsterdam to centrum sztuki, kultury i historii. Muzeum Van Gogha, Rijksmuseum i Dom Anne Frank to tylko niektóre z wielu miejsc, które warto odwiedzić, aby poznać bogatą historię miasta.

 3. Amsterdam słynie z otwartości i tolerancji. Miasto oferuje różnorodne dzielnice i kuchnie świata.

 4. Amsterdam to miasto rowerów. To świetny sposób na eksplorację miasta.

 5. Bloemenmarkt, czyli pływający targ kwiatowy, jest obowiązkowym punktem dla miłośników kwiatów. Można tu nabyć kolorowe tulipany i inne piękne kwiaty, które stały się symbolem Holandii.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Jak dojechać z Polski do Amsterdamu?

  Najwygodniejszy i najszybszy sposób podróży z Polski do Amsterdamu to lot samolotem. Wiele polskich miast, takich jak Warszawa, Kraków, Gdańsk, Wrocław czy Katowice ma bezpośrednie połączenia lotnicze z Amsterdamem. Loty obsługiwane są przez różne linie lotnicze, takie jak LOT, KLM, Ryanair czy EasyJet, i trwają zazwyczaj od 1,5 do 2,5 godziny.

 2. Jakie dokumenty są potrzebne, by wjechać do Holandii?

  Podróżujący z Polski do Holandii muszą mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport. Można zabrać też EKUZ oraz polisę turystyczną.

 3. Czy ubezpieczenie turystyczne do Amsterdamu jest obowiązkowe?

  Nie ma takiego obowiązku. Polisa jest jednak bardzo przydatna w razie choroby, wypadku czy kradzieży. EKUZ nie refunduje wszystkich usług medycznych, a ubezpieczenie można mieć już za niespełna 4 zł dziennie.