Coraz większa liczba podróżników decyduje się na spędzenie urlopu aktywnie. Wycieczki rowerowe, nurkowanie, wspinaczka, a zimą jazda na nartach lub snowboardzie – to jedynie niewielka kropla w morzu możliwości. Przed podjęciem decyzji o spędzeniu wakacji „na sportowo”, warto jednak pamiętać, że aby wyjazd był w pełni bezpieczny, konieczne będzie ubezpieczenie.

Będzie to ochrona  odrobinę inna niż w przypadku mniej aktywnych wyjazdów. Wyjaśniamy, czym więc powinno charakteryzować się ubezpieczenie sportowe i co musi zawierać. 

Ubezpieczenie podróżne dla aktywnych – czym się wyróżnia i co trzeba wiedzieć?

Na początek warto przypomnieć, że dobrą polisę turystyczną warto kupić zawsze – bez względu na to, czy w trakcie urlopu zamierzamy uprawiać sporty, czy też nie. Jeśli jednak podczas wypoczynku planujemy spędzać czas aktywnie, staje się ona wręcz niezbędna. Polisa turystyczna na „standardowy”, niesportowy wyjazd, zwykle zawiera elementy takie jak: 

Dzięki dwóm pierwszym ryzykom ubezpieczony może liczyć na pokrycie przez towarzystwo ubezpieczeniowe kosztów leczenia (także w placówkach prywatnych) oraz kosztów ratownictwa (np. w górach). Czym wyższe będą sumy gwarantowane tych ryzyk, tym bezpieczniej dla turysty. Ubezpieczenie NNW zapewnia wypłatę odszkodowania, gdy podróżnik ucierpi na skutek nieszczęśliwego wypadku. OC w życiu prywatnym chroni przed skutkami finansowymi wyrządzenia szkody osobie trzeciej. Assistance umożliwia natomiast uzyskanie pomocy w kryzysowych sytuacjach w podróży.

Ubezpieczenie sportowe również powinno oczywiście obejmować wszystkie te elementy. W przypadku wielu dyscyplin sportowych taki zakres może jednak nie wystarczyć. Z punktu widzenia ubezpieczycieli turysta, który chce wypoczywać aktywnie, generuje większe ryzyko. Powinien więc rozważyć rozszerzenie ubezpieczenie o dodatkowe elementy. Należą do nich m.in.:

 • rozszerzenie ochrony o sporty wysokiego ryzyka lub sporty ekstremalne,
 • OC sportowe,
 • ubezpieczenie sprzętu sportowego.

Co musi zawierać ubezpieczenie sportowe? Rozszerzenie o sporty wysokiego ryzyka lub sporty ekstremalne

Klauzula sportów wysokiego ryzyka lub sportów ekstremalnych to element ubezpieczenia sportowego, na który trzeba zwrócić szczególną uwagę. Co jednak ważne, nie będzie konieczna w przypadku każdego aktywnego wyjazdu. Jeśli planujemy uprawiać bezpieczne dyscypliny sportowe, jedynie rekreacyjnie, w wyznaczonych do tego miejscach – możliwe, że ubezpieczyciel nie uzna naszej aktywności za „ekstremalną” lub „wysokiego ryzyka”. 

Skąd więc możemy dowiedzieć się, czy musimy dokupywać dodatkowe klauzule? Wszystkie niezbędne informacje znajdują się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Jeśli okaże się, że nasza dyscyplina sportowa uznawana jest za ekstremalną lub wysokiego ryzyka, zwiększy to wysokość składki odpowiednio o 100% lub 300%. 

Poniżej mała ściąga. Przygotowaliśmy praktyczne zestawienie trzech rodzajów sportów wyróżnianych przez ubezpieczycieli: amatorskich, wysokiego ryzyka oraz ekstremalnych. 

Sporty amatorskie
(niewymagające rozszerzenia ubezpieczenia)

Sporty wysokiego ryzyka
(wymagające rozszerzenia ubezpieczenia)

Sporty ekstremalne
(wymagające rozszerzenia ubezpieczenia)

Rekreacyjna aktywność fizyczna, uprawiana zimą lub latem, wyłącznie w wyznaczonych do tego miejscach.

Uprawianie sportu w sposób wyczynowy, na poziomie amatorskim i zawodowym.

Uprawianie dyscyplin sportowych, które wymagają ponadprzeciętnych umiejętności i działania w warunkach wysokiego ryzyka. 

Przykładowe dyscypliny:

* jazda na rowerze,
* aerobik i fitness,
* joga,
* piłka nożna,
* badminton,
* górskie wędrówki piesze,
* jazda na rolkach,
* jazda konna,
* jogging,
* taniec towarzyski,
* wędkarstwo.

Przykładowe dyscypliny: 

* narciarstwo,
* jazda konna,
* freediving,
* kitesurfing
* narty wodne,
* nurkowanie przy wykorzystaniu aparatów oddechowych,
* rafting,
* żeglarstwo morskie,
* wspinaczka, wysokogórska i skałkowa
* sztuki walki,
* myślistwo lub strzelectwo,
* hokej na lodzie,
* łyżwiarstwo,
* jazda na quadach.

Przykładowe dyscypliny:

* skoki na bungee,
* paralotniarstwo,
* speologia,
* sporty powietrzne,
* ewolucje akrobatyczne,
* jazda na nartach poza wyznaczonymi szlakami,
* parkour,
* freerun,
* alpinizm i himalaizm,
* sporty uprawiane na wysokości powyżej 4 500 m n.p.m. lub w trudnych warunkach klimatycznych lub terenowych,
* skoki narciarskie,
* wspinaczka lodowa,
* kolarstwo górskie,
* heliskiing,
* heliboarding,
* bobsleje. 

Powyższe wyliczenie każdorazowo warto skonfrontować z zapisami Ogólnych Warunków Ubezpieczenia wybranej oferty. Możliwe, że w zakresie dyscyplin sportowych uznawanych za ekstremalne lub wysokiego ryzyka, pomiędzy poszczególnymi ubezpieczycielami, będą zachodzić drobne różnice.

OC sportowe w polisie turystycznej dla aktywnych

W trakcie uprawiania sportów można oczywiście wyrządzić szkodę przede wszystkim sobie... ale nie tylko. Może też przydarzyć się tak, że podczas szusowania na stoku uderzymy w innego narciarza lub zderzymy się z innym amatorem jeździectwa w trakcie jazdy konnej. Warto więc pamiętać o OC sportowym. To właśnie to ubezpieczenie zabezpieczy nas przed szkodami wyrządzonymi osobie trzeciej. Uchroni nas również przed skutkami finansowymi zniszczenia lub uszkodzenia należącego do niej mienia. 

Przeglądając oferty ubezpieczycieli pod kątem OC sportowego, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na sumę gwarantowaną. Czym wyższa – tym lepiej. Suma taka musi pokrywać nie tylko samą kwotę rekompensaty dla poszkodowanej osoby, ale także inne opłaty, np. ewentualne koszty sądowe. Warto również sprawdzić, czy ubezpieczenie zakłada wkład własny i do jakiej wysokości.  

Warto zwrócić uwagę, że OC sportowe to zupełnie inne ryzyko innego niż OC w życiu prywatnym. OC w życiu prywatnym, które często wchodzi w zakres „standardowej” polisy turystycznej, nie zapewni ochrony, gdy do nieszczęśliwego wypadku dojdzie właśnie w trakcie aktywności sportowych!

Ubezpieczenie sprzętu sportowego na aktywne wakacje

Kolejnym wartym uwagi rozszerzeniem polisy sportowej jest ubezpieczenie sprzętu sportowego. Definicja „sprzętu sportowego” jest szeroka – ubezpieczyciele zwykle definiują go jako:

ekwipunek związany z dyscypliną sportu, którą Ubezpieczony będzie uprawiał podczas podróży zagranicznej. 

Ubezpieczenie sprzętu sportowego nie będzie oczywiście niezbędne w każdym przypadku. Jeśli jednak zabieramy ze sobą kosztowne akcesoria, np. narty, deskę snowboardową, rower, sprzęt do nurkowania, czy akcesoria wspinaczkowe – nie ma sensu ryzykować. Koszt ubezpieczenia sprzętu sportowego to zaledwie niewielki ułamek wartości całego sprzętu, który czasem może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Ubezpieczenie sprzętu sportowego daje turyście możliwość ubiegania się o odszkodowanie w aż trzech przypadkach: 

 • kradzieży, 
 • zgubienia,
 • zniszczenia. 

Maksymalną wysokość odszkodowania wyznacza suma gwarantowana wskazana na polisie. Aby otrzymać odszkodowanie, podróżnik musi jednak spełnić kilka prostych (i dość oczywistych) warunków:

 • uprawiać sport wyłącznie w miejscach dozwolonych,
 • korzystać ze sprzętu zgodnie z jego przeznaczeniem,
 • dbać o odpowiednie zabezpieczenie sprzętu sportowego – jeśli zostanie skradziony lub zniszczony w zamkniętym pokoju hotelowym, turysta może liczyć na odszkodowanie; jeśli natomiast podróżnik pozostawi go na ruchliwym dworcu bez żadnej opieki, szanse na otrzymanie rekompensaty będą bardzo niskie. 

Dodatkowo, aby otrzymać odszkodowanie w przypadku kradzieży akcesoriów sportowych, fakt ten obowiązkowo trzeba zgłosić na policję. 

Inne elementy ubezpieczenia sportowego na aktywny wypoczynek 

Klauzula sportów wysokiego ryzyka lub sportów ekstremalnych, OC sportowe i ubezpieczenie sprzętu sportowego – to oczywiście nie wszystkie możliwe elementy polisy dla aktywnych. Aktualnie towarzystwa ubezpieczeniowe mogą sprostać nawet bardzo nietypowym potrzebom sportowców. Dodatkowo ubezpieczyć się można nawet od... braku śniegu (w przypadku polis na wyjazdy narciarskie). 

Rozszerzenia, na które często decydują się osoby, które planują zarówno standardowe, jak i bardziej aktywne wakacje, to m.in.:

 • ubezpieczenie bagażu - dzięki niemu turysta, którego bagaż zostanie zgubiony, zniszczony lub skradziony, może ubiegać się o odszkodowanie. Jego maksymalną wysokość określa wybrana w trakcie zakupu polisy suma gwarantowana;
 • ubezpieczenie od opóźnienia lotu - taki opóźnienia niestety nie są rzadkością. Dzięki takiemu ubezpieczeniu towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca odszkodowanie za wydatki poniesione z tytułu opóźnionego lub odwołanego lotu. Obejmuje również wydatki za wyżywienie, czy ewentualne noclegi związane z opóźnieniem;
 • klauzula alkoholowa - to propozycja dla turystów, którzy po aktywnym dniu, planują relaks np. na imprezie, na której obecny będzie alkohol. Dokupując rozszerzenie w postaci klauzuli alkoholowej, można mieć pewność, że w razie, gdyby doszło do nieszczęśliwego wypadku po spożyciu alkoholu, ubezpieczyciel pokryje wszystkie opłaty medyczne związane z leczeniem podróżnika. 

Jakie zalety ma ubezpieczenie sportowe?

Przede wszystkim gwarantuje pełną ochronę na czas wyjazdu - pokryje ewentualne koszty leczenia i ratownictwa, zapewni wypłatę odszkodowania w razie wypadku, zrekompensuje utratę bagażu lub sprzętu.  W ramach Assistance można skorzystać ze wsparcia ubezpieczyciela w razie jakichkolwiek kłopotów za granicą.

Większość ubezpieczycieli w ofercie ma ochronę podczas uprawiania od kilku do kilkudziesięciu aktywności w ramach jednej polisy. Można więc spędzać urlop bardzo aktywnie, korzystając z różnych sportów, posiadając jedno ubezpieczenie.

Zakup polisy dla aktywnych nie należy do dużych wydatków - o czym szerzej piszemy w kolejnym akacpicie. Tym bardziej, że można samodzielnie zdecydować się na zakres i rodzaj ochrony, dopasować go o swoich potrzeb  oraz charakteru wyjazdu. 

Na jak długo możesz kupić ubezpieczenie sportowe?

Tak samo jak każde inne ubezpieczenie turystyczne, polisę dla aktywnych można zakupić na okres od 1 dnia do maksymalnie 1 roku. W przypadku dłuższych wyjazdów warto jednak sprawdzić, czy towarzystwo ubezpieczeniowe nie stawia dodatkowych wyjazdów (np. limitowanej liczby wyjazdów w ciągu roku). 

Ubezpieczenie sportowe – ile to kosztuje?

Ubezpieczenie sportowe, mimo że znacząco podnosi poziom bezpieczeństwa wszystkich uczestników aktywnych wakacji, nie nadwyręży portfela turystów. Koszt ubezpieczenia turystycznego dla aktywnych to zwykle jedynie niewielki procent kosztów całego wypoczynku. Polisę można kupić już od ok. 5 zł za jeden dzień ochrony. 

Poniżej propozycja ubezpieczenia na 14-dniowy wyjazd do Grecji dla jednej osoby dorosłej, która zamierza nurkować. Przypomnijmy, że nurkowanie to sport klasyfikowany przez większość ubezpieczycieli jako sport wysokiego ryzyka.

Ubezpieczenie turystyczne z nurkowaniem
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
78,10 zł
1 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złOC sportowe: 150 000 złsporty objęte polisą: 60zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Allianz
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 800 zł
89,88 zł
1 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 50 000 złOC sportowe: 50 000 złsporty objęte polisą: 49zachorowanie COVID-19
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
124,46 zł
1 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
460 593 zł
Ratownictwo
32 242 zł
Bagaż
4 606 zł
135,00 zł
1 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 46 059 złOC: 460 593 złOC sportowe: 460 593 złsporty objęte polisą: 10 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowy: 4 606 złzachorowanie COVID-19
nurkowanie
Nationale-Nederlanden
78,10 zł 1 os. / 14 dni
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złOC sportowe: 150 000 złsporty objęte polisą: 60zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Allianz
89,88 zł 1 os. / 14 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 800 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 50 000 złOC sportowe: 50 000 złsporty objęte polisą: 49zachorowanie COVID-19
AXA Partners
124,46 zł 1 os. / 14 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
135,00 zł 1 os. / 14 dni
Koszty leczenia
460 593 zł
Ratownictwo
32 242 zł
Bagaż
4 606 zł
Dodatkowo: NNW: 46 059 złOC: 460 593 złOC sportowe: 460 593 złsporty objęte polisą: 10 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowy: 4 606 złzachorowanie COVID-19

Dla porównania poniżej przygotowaliśmy również zestawienie propozycji ubezpieczenia na 7-dniowy wyjazd jednej osoby dorosłej do Hiszpanii – w celu uprawiania paralotniarstwa. Większość ubezpieczycieli uważa tę aktywność za sport ekstremalny. 

Paralotniarstwo w Hiszpanii
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
-
50,89 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złUbezpieczenie sprzętu sportowego na 1 500 zł40 sportów objętych ubezpieczeniemCovid-19
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
121,80 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złOC sportowe na 150 000 zł106 sportów objętych ubezpieczeniemCovid-19
Allianz
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
4 000 zł
190,82 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 40 000 złOC: 100 000 złOC sportowe na 100 000 zł126 sportów objętych ubezpieczeniemCovid-19
paralotniarstwo w Hiszpanii
AXA Partners
50,89 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 50 000 złUbezpieczenie sprzętu sportowego na 1 500 zł40 sportów objętych ubezpieczeniemCovid-19
Nationale-Nederlanden
121,80 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złOC sportowe na 150 000 zł106 sportów objętych ubezpieczeniemCovid-19
Allianz
190,82 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
4 000 zł
Dodatkowo: NNW: 40 000 złOC: 100 000 złOC sportowe na 100 000 zł126 sportów objętych ubezpieczeniemCovid-19

Ubezpieczenie na sportowe wakacje – nie powinna decydować cena, tylko zakres

Przy wyborze ubezpieczenia turystycznego na aktywne wakacje nie należy kierować się wyłącznie ceną – znacznie ważniejszy jest zakres ubezpieczenia. Przed zakupem polisy trzeba więc dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i planowane aktywności. Warto dokładnie określić, jakie sporty chcemy uprawiać. Następnie w OWU konkretnej oferty trzeba sprawdzić, czy są to sporty wysokiego ryzyka, ekstremalne, czy może zwykłe sporty amatorskie, które nie wymagają dokupowania rozszerzeń.

Należy też odpowiednio wcześniej zastanowić się, czy oczekujemy od ubezpieczenia dodatkowych elementów, jak np. ubezpieczenie sprzętu sportowego, czy ochrona bagażu.

Wybór dobrego ubezpieczenia na aktywne wakacje znacznie ułatwi nasz kalkulator ubezpieczeń podróżnych. W przejrzysty i zrozumiały sposób prezentuje on zakres ofert i proponuje kilkanaście możliwości w różnych cenach. Wystarczy podać jedynie podstawowe informacje dotyczące kierunku podróży i podróżników... a kalkulator zajmie się resztą. Zakup odbywa się szybko i wygodnie, stuprocentowo online. Gotowa polisa przychodzi na podany adres e-mail. 

Co warto wiedzieć?

 1. Na wyjazd połączony z uprawianiem sportów zwykła polisa może nie wystarczyć.
 2. Oprócz standardowych elementów polisa sportowa powinna zawierać rozszerzenie o uprawianie sportów wysokiego ryzyka i ekstremalnych, OC sportowe oraz ubezpieczenie sprzętu.
 3. Taką ochronę można mieć już od 5 zł dziennie.
 4. Ubezpieczenie sportowe można rozbudować o dodatkowe elementy, jak ochrona bagażu czy kaluzula alkoholowa.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czym różni się ubezpieczenie sportowe od zwykłej polisy?

  Jest to ochrona rozbudowana o dodatkowe elementy, niezbędne przy uprawianiu aktywności. Wśród nich można wymienić OC sportowe, ubezpieczenie sprzętu sportowego czy klauzulę sportów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych.
 2. Czy jazdę na rowerze, bieganie oraz inne amatorskie aktywności trzeba dodatkowo ubezpieczyć?

  Nie wszystkie sporty uznawane są za ryzykowne bądź ekstremalne. Każdy ubezpieczyciel określa szereg aktywności, które są objęte standardową ochroną. Należą do nich między innymi amatorska jazda na rowerze (bo już kolarstwo górskie czy wyczynowe jest zaliczane do sportów ryzykownych), bieganie, wycieczki górskie do 3 000 m n.p.m czy pływanie.
 3. Jaki sprzęt sportowy można objąć ochroną?

  W zasadzie każdy ekwipunek niezbędny do uprawiania aktywności sportowych jest uznawany przez ubezpieczycieli jako sprzęt sportowy.
 4. Czy ochroną można objąć udział w zawodach?

  Zwykle towarzystwa ubezpieczeniowe wyłączają z zakresu ochrony profesjonalne współzawodnictwo. Niemniej jednak trzeba zweryfikować to każdorazowo w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia danego ubezpieczyciela.