Coraz większa liczba podróżników decyduje się na spędzenie urlopu aktywnie. Wycieczki rowerowe, nurkowanie, wspinaczka, a zimą jazda na nartach lub snowboardzie – to jedynie niewielka kropla w morzu możliwości. Przed podjęciem decyzji o spędzeniu wakacji „na sportowo”, warto jednak pamiętać, że aby wyjazd był w pełni bezpieczny, konieczne będzie ubezpieczenie.
- Ubezpieczenie podróżne dla aktywnych – czym się wyróżnia i co trzeba wiedzieć?
- Co musi zawierać ubezpieczenie sportowe? Rozszerzenie o sporty wysokiego ryzyka lub sporty ekstremalne
- OC sportowe w polisie turystycznej dla aktywnych
- Ubezpieczenie sprzętu sportowego na aktywne wakacje
- Inne elementy ubezpieczenia sportowego na aktywny wypoczynek
- Jakie zalety ma ubezpieczenie sportowe?
- Na jak długo możesz kupić ubezpieczenie sportowe?
- Ubezpieczenie sportowe – ile to kosztuje?
- Ubezpieczenie na sportowe wakacje – nie powinna decydować cena, tylko zakres
Ubezpieczenie podróżne dla aktywnych – czym się wyróżnia i co trzeba wiedzieć?
Na początek warto przypomnieć, że odpowiednie ubezpieczenie turystyczne warto kupić zawsze – bez względu na to, czy w trakcie urlopu zamierzamy uprawiać sporty, czy też nie. Jeśli jednak podczas wypoczynku planujemy spędzać czas aktywnie, staje się ona wręcz niezbędna. Polisa turystyczna na „standardowy”, niesportowy wyjazd, zwykle zawiera elementy takie jak:
koszty leczenia,
koszty ratownictwa,
NNW,
podstawowy Assitance.
Dzięki dwóm pierwszym ryzykom ubezpieczony może liczyć na pokrycie przez towarzystwo ubezpieczeniowe kosztów leczenia (także w placówkach prywatnych) oraz kosztów ratownictwa (np. w górach). Czym wyższe będą sumy ubezpieczenia tych ryzyk, tym bezpieczniej dla turysty.Ubezpieczenie NNW (następstwa nieszczęśliwych wypadków) zapewnia wypłatę odszkodowania, w wyniku nieszczęśliwego wypadku.
NNW to polisa, której celem jest finansowe wsparcie osoby ubezpieczonej lub jego bliskich w sytuacji, gdy w wyniku nieszczęśliwego wypadku dojdzie do jego śmierci lub trwałego uszczerbku na zdrowiu.
Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym chroni przed skutkami finansowymi wyrządzenia szkody osobie trzeciej. Assistance umożliwia natomiast uzyskanie pomocy w kryzysowych sytuacjach w podróży.
Ubezpieczenie dla sportowców również powinno obejmować wszystkie te elementy. W przypadku wielu dyscyplin sportowych taki zakres może jednak nie wystarczyć. Z punktu widzenia ubezpieczycieli turysta, który chce wypoczywać aktywnie, generuje większe ryzyko. Jeśli w Dlatego podstawowy zakres ubezpieczenia powinien zostać rozszerzony o dodatkowe elementy. Należą do nich m.in.:
rozszerzenie ochrony o sporty wysokiego ryzyka lub sporty ekstremalne,
OC sportowe,
ubezpieczenie sprzętu sportowego.
Co musi zawierać ubezpieczenie sportowe? Rozszerzenie o sporty wysokiego ryzyka lub sporty ekstremalne
Klauzula sportów wysokiego ryzyka lub sportów ekstremalnych to element ubezpieczenia sportowego, na który trzeba zwrócić szczególną uwagę. Co jednak ważne, nie będzie konieczna w przypadku każdego aktywnego wyjazdu. Jeśli planujemy uprawiać bezpieczne dyscypliny sportowe, jedynie rekreacyjnie, w wyznaczonych do tego miejscach – możliwe, że ubezpieczyciel nie uzna naszej aktywności za „ekstremalną” lub „wysokiego ryzyka”.
Skąd więc możemy dowiedzieć się, czy musimy dokupywać dodatkowe klauzule? Ważne jest przede wszystkim jaki rodzaj sportu uprawiasz. Wszystkie niezbędne informacje znajdują się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Jeśli okaże się, że nasza dyscyplina sportowa uznawana jest za ekstremalną lub wysokiego ryzyka, zwiększy to wysokość składki odpowiednio o 100% lub 300%.
Poniżej mała ściąga. Przygotowaliśmy praktyczne zestawienie trzech rodzajów sportów wyróżnianych przez ubezpieczycieli: amatorskich, wysokiego ryzyka oraz ekstremalnych.
Sporty amatorskie | Sporty wysokiego ryzyka | Sporty ekstremalne |
Rekreacyjna aktywność fizyczna, uprawiana zimą lub latem, wyłącznie w wyznaczonych do tego miejscach. | Uprawianie sportu w sposób wyczynowy, na poziomie amatorskim i zawodowym. | Uprawianie dyscyplin sportowych, które wymagają ponadprzeciętnych umiejętności i działania w warunkach wysokiego ryzyka. |
Przykładowe dyscypliny: * jazda na rowerze, | Przykładowe dyscypliny: * narciarstwo, | Przykładowe dyscypliny: * skoki na bungee, |
OC sportowe w polisie turystycznej dla aktywnych
W trakcie uprawiania sportów można oczywiście wyrządzić szkodę przede wszystkim sobie... ale nie tylko. Może też przydarzyć się tak, że podczas szusowania na stoku uderzymy w innego narciarza lub zderzymy się z innym amatorem jeździectwa w trakcie jazdy konnej. Warto więc pamiętać o OC sportowym. To właśnie to ubezpieczenie zabezpieczy nas przed szkodami wyrządzonymi osobie trzeciej. Uchroni nas również przed skutkami finansowymi zniszczenia lub uszkodzenia należącego do niej mienia.
Przeglądając oferty ubezpieczycieli pod kątem OC sportowego, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na sumę gwarantowaną. Czym wyższa – tym lepiej. Suma taka musi pokrywać nie tylko samą kwotę rekompensaty dla poszkodowanej osoby, ale także inne opłaty, np. ewentualne koszty sądowe. Warto również sprawdzić, czy ubezpieczenie zakłada wkład własny i do jakiej wysokości.
Ubezpieczenie sprzętu sportowego na aktywne wakacje
Kolejnym wartym uwagi rozszerzeniem polisy sportowej jest ubezpieczenie sprzętu sportowego. Definicja „sprzętu sportowego” jest szeroka – ubezpieczyciele zwykle definiują go jako:
ekwipunek związany z dyscypliną sportu, którą Ubezpieczony będzie uprawiał podczas podróży zagranicznej.
Ubezpieczenie sprzętu sportowego nie będzie oczywiście niezbędne w każdym przypadku. Jeśli jednak zabieramy ze sobą kosztowne akcesoria, np. narty, deskę snowboardową, rower, sprzęt do nurkowania, czy akcesoria wspinaczkowe – nie ma sensu ryzykować. Koszt ubezpieczenia sprzętu sportowego to zaledwie niewielki ułamek wartości całego sprzętu, który czasem może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych.
Ubezpieczenie sprzętu sportowego daje turyście możliwość ubiegania się o odszkodowanie w aż trzech przypadkach:
- kradzieży,
- zgubienia,
- zniszczenia.
Maksymalną wysokość odszkodowania wyznacza suma gwarantowana wskazana na polisie. Aby otrzymać odszkodowanie, podróżnik musi jednak spełnić kilka prostych (i dość oczywistych) warunków:
- uprawiać sport wyłącznie w miejscach dozwolonych,
- korzystać ze sprzętu zgodnie z jego przeznaczeniem,
- dbać o odpowiednie zabezpieczenie sprzętu sportowego – jeśli zostanie skradziony lub zniszczony w zamkniętym pokoju hotelowym, turysta może liczyć na odszkodowanie; jeśli natomiast podróżnik pozostawi go na ruchliwym dworcu bez żadnej opieki, szanse na otrzymanie rekompensaty będą bardzo niskie.
Dodatkowo, aby otrzymać odszkodowanie w przypadku kradzieży akcesoriów sportowych, fakt ten obowiązkowo trzeba zgłosić na policję.
Inne elementy ubezpieczenia sportowego na aktywny wypoczynek
Klauzula sportów wysokiego ryzyka lub sportów ekstremalnych, OC sportowe i ubezpieczenie sprzętu sportowego – to oczywiście nie wszystkie możliwe elementy polisy dla aktywnych. Aktualnie towarzystwa ubezpieczeniowe mogą sprostać nawet bardzo nietypowym potrzebom sportowców. Dodatkowo ubezpieczyć się można nawet od... braku śniegu (w przypadku polis na wyjazdy narciarskie).
Rozszerzenia, na które często decydują się osoby, które planują zarówno standardowe, jak i bardziej aktywne wakacje, to m.in.:
- ubezpieczenie bagażu - dzięki niemu turysta, którego bagaż zostanie zgubiony, zniszczony lub skradziony, może ubiegać się o odszkodowanie. Jego maksymalną wysokość określa wybrana w trakcie zakupu polisy suma gwarantowana;
- ubezpieczenie od opóźnienia lotu - taki opóźnienia niestety nie są rzadkością. Dzięki takiemu ubezpieczeniu towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca odszkodowanie za wydatki poniesione z tytułu opóźnionego lub odwołanego lotu. Obejmuje również wydatki za wyżywienie, czy ewentualne noclegi związane z opóźnieniem;
Klauzula alkoholowa od jakiegoś czasu mieści się w podstawowym zakresie polisy turystycznej. Przed zakupem ubezpieczenia sprawdź jednak dokładnie, czy Twoja polisa gwarantuje Ci taką ochronę - pomiędzy towarzystwami ubezpieczeniowymi i ofertami, jakie gwarantują istnieją różnice i nie każdy zakres ochrony może obejmować zdarzenia pod wpływem alkoholu.
Jakie zalety ma ubezpieczenie sportowe?
Przede wszystkim gwarantuje pełną ochronę na czas wyjazdu - pokryje ewentualne koszty leczenia i ratownictwa, zapewni wypłatę świadczenia w razie wypadku, zrekompensuje utratę bagażu lub sprzętu. W ramach Assistance można skorzystać ze wsparcia ubezpieczyciela w razie jakichkolwiek kłopotów za granicą.
Większość ubezpieczycieli w ofercie ma ochronę podczas uprawiania od kilku do kilkudziesięciu aktywności w ramach jednej polisy. Można więc spędzać urlop bardzo aktywnie, korzystając z różnych sportów, posiadając jedno ubezpieczenie.
Zakup polisy dla aktywnych nie należy do dużych wydatków - o czym szerzej piszemy w kolejnym akapicie. Tym bardziej, że można samodzielnie zdecydować się na zakres i rodzaj ochrony, dopasować go o swoich potrzeb oraz charakteru wyjazdu.
Na jak długo możesz kupić ubezpieczenie sportowe?
Tak samo jak każde inne ubezpieczenie turystyczne, polisę dla aktywnych można zakupić na okres od 1 dnia do maksymalnie 1 roku. W przypadku dłuższych wyjazdów warto jednak sprawdzić, czy towarzystwo ubezpieczeniowe nie stawia dodatkowych wyjazdów (np. limitowanej liczby wyjazdów w ciągu roku).
Ubezpieczenie sportowe – ile to kosztuje?
Ubezpieczenie sportowe, mimo że znacząco podnosi poziom bezpieczeństwa wszystkich uczestników aktywnych wakacji, nie nadwyręży portfela turystów. Koszt ubezpieczenia turystycznego dla aktywnych to zwykle jedynie niewielki procent kosztów całego wypoczynku. Polisę można kupić już od ok. 5 zł za jeden dzień ochrony.
Poniżej propozycja ubezpieczenia na 1-dniowy wyjazd do Egiptu dla jednej osoby dorosłej, która zamierza nurkować. Przypomnijmy, że nurkowanie to sport klasyfikowany przez większość ubezpieczycieli jako sport wysokiego ryzyka.
Ubezpieczyciel | Zakres ubezpieczenia | Cena | ||
---|---|---|---|---|
Koszty leczenia 447 037 zł | Ratownictwo 447 037 zł | Bagaż 1 000 zł | 14,00 zł 1 os. / 14 dni | |
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 447 037 złOC sportowe: 447 037 złsporty objęte polisą: 17zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowy: 5 000 zł | ||||
Koszty leczenia 200 000 zł | Ratownictwo 50 000 zł | Bagaż 4 000 zł | 21,23 zł 1 os. / 14 dni | |
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 100 000 złOC sportowe: 50 000 złsporty objęte polisą: 95sprzęt sportowy: 4 000 zł | ||||
Koszty leczenia 600 000 zł | Ratownictwo 600 000 zł | Bagaż 3 000 zł | 8,89 zł 1 os. / 14 dni | |
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19 | ||||
Koszty leczenia 800 000 zł | Ratownictwo 800 000 zł | Bagaż 3 000 zł | 31,00 zł 1 os. / 14 dni | |
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 300 000 złOC sportowe: 300 000 złsporty objęte polisą: 3zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowy: 1 000 zł |
14,00 zł 1 os. / 14 dni | |||
Koszty leczenia 447 037 zł | Ratownictwo 447 037 zł | Bagaż 1 000 zł | |
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 447 037 złOC sportowe: 447 037 złsporty objęte polisą: 17zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowy: 5 000 zł | |||
21,23 zł 1 os. / 14 dni | |||
Koszty leczenia 200 000 zł | Ratownictwo 50 000 zł | Bagaż 4 000 zł | |
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 100 000 złOC sportowe: 50 000 złsporty objęte polisą: 95sprzęt sportowy: 4 000 zł | |||
8,89 zł 1 os. / 14 dni | |||
Koszty leczenia 600 000 zł | Ratownictwo 600 000 zł | Bagaż 3 000 zł | |
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19 | |||
31,00 zł 1 os. / 14 dni | |||
Koszty leczenia 800 000 zł | Ratownictwo 800 000 zł | Bagaż 3 000 zł | |
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 300 000 złOC sportowe: 300 000 złsporty objęte polisą: 3zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowy: 1 000 zł | |||
Dla porównania poniżej przygotowaliśmy również zestawienie propozycji ubezpieczenia na 7-dniowy wyjazd jednej osoby dorosłej do Hiszpanii – w celu uprawiania paralotniarstwa. Większość ubezpieczycieli uważa tę aktywność za sport ekstremalny.
Ubezpieczenie na sportowe wakacje – nie powinna decydować cena, tylko zakres
Przy wyborze ubezpieczenia turystycznego na aktywne wakacje nie należy kierować się wyłącznie ceną – znacznie ważniejszy jest zakres ubezpieczenia. Przed zakupem polisy trzeba więc dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i planowane aktywności. Warto dokładnie określić, jakie sporty chcemy uprawiać. Następnie w OWU konkretnej oferty trzeba sprawdzić, czy są to sporty wysokiego ryzyka, ekstremalne, czy może zwykłe sporty amatorskie, które nie wymagają dokupowania rozszerzeń.
Należy też odpowiednio wcześniej zastanowić się, czy oczekujemy od ubezpieczenia dodatkowych elementów, jak np. ubezpieczenie sprzętu sportowego, czy ochrona bagażu.
Wybór dobrego ubezpieczenia na aktywne wakacje znacznie ułatwi nasz kalkulator ubezpieczeń podróżnych. W przejrzysty i zrozumiały sposób prezentuje on zakres ofert i proponuje kilkanaście możliwości w różnych cenach. Wystarczy podać jedynie podstawowe informacje dotyczące kierunku podróży i podróżników... a kalkulator zajmie się resztą. Zakup odbywa się szybko i wygodnie, stuprocentowo online. Gotowa polisa przychodzi na podany adres e-mail.
Co warto wiedzieć?
- Na wyjazd połączony z uprawianiem sportów zwykła polisa może nie wystarczyć.
- Oprócz standardowych elementów polisa sportowa powinna zawierać rozszerzenie o uprawianie sportów wysokiego ryzyka i ekstremalnych, OC sportowe oraz ubezpieczenie sprzętu.
- Ubezpieczenie sportowe można rozbudować o dodatkowe elementy, jak ochrona bagażu czy kaluzula alkoholowa.
Najczęściej zadawane pytania
Czym różni się ubezpieczenie sportowe od zwykłej polisy?
Jest to ochrona rozbudowana o dodatkowe elementy, niezbędne przy uprawianiu aktywności. Wśród nich można wymienić OC sportowe, ubezpieczenie sprzętu sportowego czy klauzulę sportów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych.
Czy jazdę na rowerze, bieganie oraz inne amatorskie aktywności trzeba dodatkowo ubezpieczyć?
Nie wszystkie sporty uznawane są za ryzykowne bądź ekstremalne. Każdy ubezpieczyciel określa szereg aktywności, które są objęte standardową ochroną. Należą do nich między innymi amatorska jazda na rowerze (bo już kolarstwo górskie czy wyczynowe jest zaliczane do sportów ryzykownych), bieganie, wycieczki górskie do 3 000 m n.p.m czy pływanie.
Jaki sprzęt sportowy można objąć ochroną?
W zasadzie każdy ekwipunek niezbędny do uprawiania aktywności sportowych jest uznawany przez ubezpieczycieli jako sprzęt sportowy.
Czy ochroną można objąć udział w zawodach?
Zwykle towarzystwa ubezpieczeniowe wyłączają z zakresu ochrony profesjonalne współzawodnictwo. Niemniej jednak trzeba zweryfikować to każdorazowo w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia danego ubezpieczyciela.