Zapierające dech w piersiach widoki, rozwinięte ośrodki narciarskie oraz profesjonalne nartostrady – to gwarancja udanego urlopu zimowego. Chociaż francuskie Alpy to raj dla narciarzy i snowboardzistów, aktywny wypoczynek na stoku może skończyć się wypadkiem i kontuzją. Podpowiadamy, co musisz zrobić, aby wymarzona podróż nie zamieniła się w stresujące doświadczenie. 

Francuskie Alpy to jeden z najlepiej przygotowanych na potrzeby turystów terenów narciarskich w Europie. Przedstawiamy praktyczne wskazówki dotyczące zagranicznego wyjazdu na narty oraz podpowiadamy, jakie ubezpieczenie wybrać, aby zimowy urlop nie oznaczał nieprzewidzianych wydatków. 

Wyjazd na narty do Francji – co zapewnia Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Planując narciarskie wakacje we Francji, musisz zwrócić uwagę na ochronę, jaką podczas pobytu w tym kraju zapewnia Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Choć swoim zakresem obejmuje ona obywateli Europy przebywających poza granicami swojego kraju, gwarantowana przez nią ochrona nie jest kompletna.

Przede wszystkim, co stanowi poważną niedogodność, EKUZ nie refunduje w ogóle kosztów leczenia w placówkach i klinikach prywatnych. Oznacza to, że jeśli doznasz wypadku w miejscu, gdzie nie ma dostępu do placówek, które podpisały umowę z odpowiednikiem polskiego NFZ – bez dodatkowego ubezpieczenia turystycznego nie otrzymasz zwrotu kosztów leczenia. Tymczasem narciarze często wybierają miejscowości, w których dostęp do publicznej opieki zdrowotnej jest mocno ograniczony lub wręcz niemożliwy.   

Uwaga!

Niestety, w większości przypadków Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zapewnia wyjeżdżającym turystom dostęp jedynie do podstawowej darmowej opieki medycznej. Nie zabezpiecza tym samym przed poważniejszymi finansowymi konsekwencjami nagłych wypadków i nieprzewidzianych sytuacji.

W związku z tym, jeśli podczas uprawiania sportów zimowych spotka Cię wypadek, będziesz zdany na siebie i wykupione przed podróżą indywidualne ubezpieczenie turystyczne. Dlatego też zadbaj o to, aby wybrana polisa zagwarantowała pokrycie kosztów wszelkich kosztów związanych z leczeniem i hospitalizacją oraz zapewniła pomoc z problematycznej sytuacji. 

Uwaga!

Pamiętaj, aby gwarantowana suma ubezpieczenia była odpowiednio wysoka, ponieważ koszty leczenia we Francji – podobnie jak warunki – są wysokie. Koszt wizyty lekarskiej to nawet 50 euro, a w przypadku lekarza specjalisty nawet więcej. Wykupienie odpowiednich leków oraz wykonanie zaleconych badań to natomiast wydatek rzędu kilkudziesięciu euro.

Nie możesz zapomnieć również o zabezpieczenia w razie konieczności transportu poszkodowanej osoby do kraju. EKUZ w ogóle nie pokrywa takich kosztów, tymczasem – mogą one być bardzo duże. Jeśli na skutek poważnego wypadku zostaniesz przewieziony z powrotem do kraju, a nie wykupisz przed wyjazdem ubezpieczenia, licząc na kartę EKUZ, będziesz musiał za taki transport zapłacić nawet kilka tysięcy złotych. 

Jeśli chodzi o COVID-19, EKUZ zapewnia chorym podstawową pomoc. Polskie MSZ informuje, iż: 

We Francji otrzymasz pomoc w przypadku koronawirusa na takich samych zasadach jak obywatele tego kraju. Natomiast koszty transportu sanitarnego do Polski musisz pokryć we własnym zakresie.  

Czego EKUZ nie refunduje? 

Posiadanie karty EKUZ nie oznacza, że pomoc medyczna udzielona na terenie Francji, będzie całkowicie bezpłatna. Jak podaje polskie MSZ, turyści posiadający ważną kartę EKUZ – na tych samych zasadach co obywatele Francji – w wybranych sytuacjach – będą musieli samodzielnie pokryć koszty niektórych usług medycznych. 

Przykładowe świadczenia zdrowotne, które są płatne z własnej kieszeni, to między innymi: 

 • Wizyta u internisty i dentysty – jej koszt to około 23 euro. Za taką usługę można otrzymać zwrot w wysokości 70% tej kwoty,  

 • Wizyta u lekarza specjalisty – całkowity koszt waha się w granicach 25 euro. Stawki mogą jednak różnić się między sobą, a ewentualną różnicę również pokrywa pacjent, 

 • Ryczałt za wizytę u lekarza – to 1 euro. Opłata nie jest konieczna, gdy w ciągu jednego dnia łączna suma ryczałtu przekroczyła 4 euro w tego samego lekarza, 

 • Opłata za leki – w tym przypadku fundusz zwraca 15%, 30%, 65% lub 100% ceny. Procent refundacji jest uzależniony od leku. Dodatkowo od zwrotu potrącana jest opłata 0,50 euro za każde opakowanie leku. 

 • Badania oraz analizy laboratoryjne – zwracane jest 60% poniesionych kosztów, przy czym ze zwrotu odlicza się dodatkowo 1 euro za każde badanie (nie więcej niż 4 euro jednego dnia). 

 • Leczenie szpitalne – najczęściej pacjent opłaca 20% kosztów i zostaje zwolniony z dodatkowej opłaty ryczałtowej (forfait journalier). Zdarza się jednak, że kasa zwraca 100% kosztów za leczenie szpitalne – w takiej sytuacji pacjent musi jednak uiścić dzienną opłatę ryczałtową w wysokości 18 euro. Dodatkowy ryczałt dotyczy tzw. czynności rozszerzonych (actes lourds), wykonywanych dodatkowo. 

 • Transport sanitarny we Francji – tu kasa zwraca 65% poniesionych kosztów. Pacjent opłaca jednak ryczałt 2 euro (jednak nie więcej niż 4 euro dziennie). 

 • Ratownictwo górskie – szczególnie ważne w przypadku uprawiania zimowych sportów, jednak we Francji całkowicie płatne. Koszty akcji ratunkowych w górach mogą wynieść natomiast nawet kilkaset tysięcy złotych. 

Dlaczego trzeba mieć ubezpieczenie na narty do Francji?  

Narciarstwo to niezwykle przyjemny, ale i kontuzjogenny sport. Choć łagodne, powolne zjazdy z reguły nie są niebezpieczne, szybsza jazda na na nartach czy desce, zwłaszcza w formie ekstremalnej, może skończyć się poważnym urazem. Z przeprowadzonych badań wynika, że wypadku zdarzają się częściej mężczyznom niż kobietom, a także, że dotyczą głównie osób w wieku około 30 lat. 

Ryzyko kontuzji znacznie ogranicza używanie odpowiedniego sprzętu, takiego jak kask, czy ochraniacze. Nie zmienia to jednak faktu, że aktywny wypoczynek na stoku może skutkować uszkodzeniem ciała. 

Jakie kontuzje są najczęstsze wśród osób uprawiających zimowe sporty takie jak narty czy snowboard? 

 • Urazy głowy – 5% 

 • Urazy pleców – 6% 

 • Urazy ręki – 7% 

 • Urazy ramienia i barku – 17% 

 • Urazy kostek i stóp – 20% 

 • Urazy kolana – 35% 

Dlatego też, aby zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich, przed wyjazdem na narciarski urlop wykup odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. W ramach kosztów leczenia pokryje ono ewentualne koszty związane z leczeniem kontuzji i urazów, a także zapewni odszkodowanie, jeśli doznamy trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Co ciekawe, ubezpieczenie turystyczne, chroni nie tylko Ciebie poniekąd – również osoby trzecie, którym możemy nieświadomie wyrządzić krzywdę, np. wpadając na kogoś podczas uprawiania zimowych sportów.

Dzięki OC w życiu prywatnym (czyli ryzyku, które możemy dobrać do polisy ubezpieczeniowej), towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje koszty wyrządzenia szkody innej osobie czy zniszczenia należącego do niej sprzętu. Również z tego względu posiadanie polisy jest zwyczajnie rozsądne. Koszty te mogą być bowiem bardzo wysokie.  

Warto też ponownie podkreślić, że EKUZ nie zapewnia refundacji leczenia prywatnego, które w przypadku nieszczęść, do jakich dochodzi na stoku, stanowi zazwyczaj jedyną szansę uzyskania szybkiej pomocy medycznej. Wokół ośrodków narciarskich najczęściej nie ma bowiem dostępu do lekarzy państwowych.  

Co powinno zawierać ubezpieczenie na narty do Francji?   

Każde ubezpieczenie narciarskie powinno pasować do naszych indywidualnych wymagań i potrzeb, gwarantując optymalny zakres ochrony. Polisa na narty może obejmować swoim zakresem szereg rozszerzeń, które będą  niezbędne w określonych okolicznościach.

To, co istotne i najbardziej przydatne dla doświadczonych narciarzy czy miłośników sportów ekstremalnych, nie będzie konieczne dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z nartami. 

Możemy jednak wskazać na kilka najważniejszych elementów, które powinny podstawowy stanowić element każdej polisy: 

 • Ubezpieczenie kosztów leczenia (KL) – ten element uchroni Cię przed ponoszeniem wysokich kosztów związanych z leczeniem, wykonywanymi zabiegami oraz innymi usługami medycznymi – również w placówkach i klinikach prywatnych. Przeprowadzenie operacji, badania, pobyt w szpitalu, wizyta u specjalisty (także stomatologa), jak również wykupienie niezbędnych lekarstw to duży wydatek, który towarzystwo pokryje tylko w sytuacji, gdy poszkodowany posiada odpowiednie ubezpieczenie KL. Warto również zwrócić uwagę, jaką wysokość ma suma gwarantowana kosztów leczenia. Powinna ona być odpowiednio duża oraz adekwatna do miejsca wyjazdu, aby w całości mogła pokryć koszty związane z zaistniałymi szkodami. Suma ubezpieczenia kosztów leczenia nie powinna wynosić mniej niż 30 – 40 000 euro. 

 • Transport medyczny – transport medyczny do kraju to jeden z najistotniejszych elementów każdej polisy turystycznej . Koszty takiego transportu mogą bowiem sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy euro. Dlatego też warto upewnić się, że wykupiona przez nas polisa zapewni nierefundowane przez EKUZ koszty transportu medycznego. Bez ubezpieczenia turystycznego – nie możesz w tym zakresie liczyć na żadną pomoc! Zwykle ten element oferowanych jest w ramach kosztów leczenia .

 • Koszty ratownictwa – poza granicami Polski ratownictwo górskie jest zazwyczaj odpłatne i niezwykle drogie. Jeżeli wybrane ubezpieczenie na narty pokrywa koszty ratownictwa, nie będziesz musiał się martwić się nagłą i niespodziewaną odpowiedzialnością finansową za zdarzenia wymagające interwencji ratownictwa. 

 • Assistance– zapewni Tobie oraz Twoim bliskim opiekę i ochronę w przypadku nieszczęśliwego wypadku podczas wyjazdu. W zależności od wybranego pakietu, zagwarantuje nie tylko pomoc w formie najważniejszych informacji czy wskazówek, lecz także natychmiastowe porady oraz pokrycie kosztów jak nocleg, przyjazd członka rodziny do poszkodowanego, czy wcześniejszy powrót do kraju. Pakiet Assistance najczęściej zapewnia także opiekę nad dziećmi, kiedy ich opiekunowie lub rodzice są osobami poszkodowanymi. 

 • Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) – na podstawie takiego elementu towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci Ci odszkodowanie z tytułu uszczerbku na zdrowiu. Warto zatroszczyć się, aby gwarantowana suma takiego ubezpieczenia była odpowiednio wysoka. 

 • Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC w życiu prywatnym) – istotne szczególnie w sytuacji, gdy w wyniku spowodowanego przez Ciebie wypadku straty lub uszczerbku na zdrowiu doznają osoby trzecie. W takiej sytuacji ubezpieczenie OC ochroni nas przed często wysokimi kosztami będącymi następstwem spowodowania szkody, a nasze polisa pokryje sumę odszkodowanie dla osób, które doznały szkody wskutek naszego działania. Dodatkowo wiele ubezpieczycieli zapewnia też OC sportowe.

 • Ubezpieczenie bagażu i ubezpieczenie sprzętu sportowego – na ten element warto zwrócić uwagę zwłaszcza, gdy na urlop zabierasz sobą sprzęt sportowy lub elektroniczny, który zazwyczaj jest bardzo cenny. Ubezpieczenie bagażu zapewni Ci wypłatę odszkodowania w razie zniszczenia lub kradzieży sprzętu/bagażu. 

 • Klauzula alkoholowa – rozszerzenie szczególnie ważne podczas zagranicznego wyjazdu na narty. Jego zakup pozwoli uniknąć ponoszenia wysokich kosztów za wszelkie szkody wyrządzone pod wpływem alkoholu. Dzięki klauzuli ubezpieczyciel nie będzie mógł również odmówić pokrycia kosztów hospitalizacji i leczenia, jeśli doświadczysz wypadku w stanie nietrzeźwym. 

 • Sporty ekstremalne – przyda Ci się, jeśli podczas zimowego wypoczynku planujesz uprawiać sporty uznane przez ubezpieczyciela za ekstremalne. Ich dokładną listę znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) każdego z towarzystw. 

 • Klauzula chorób przewlekłych – niezbędne rozszerzenie dla wszystkich osób, które cierpią na choroby przewlekłe (np. cukrzyca, astma, nowotwory, choroby autoimmunologiczne). Dokupienie tej klauzuli jest warunkiem refundacji przez ubezpieczyciela leczenia związanego z pogorszeniem się stanu zdrowia na skutek choroby przewlekłej. Wszystkie osoby, które chorują przewlekle, muszą pamiętać o tej klauzuli! 

 • Ubezpieczenie na wypadek zachorowania na COVID-19 – choć oficjalnie pandemia koronawirusa się zakończyła, pamiętaj, że zachorowania nadal się zdarzają. W zatłoczonych kurortach narciarskich ryzyko jest szczególnie duże. Wybierz polisę, która zapewnia ochronę również na wypadek zachorowania na COVID-19. Obecnie większość ubezpieczycieli gwarantuje taką ochronę w ramach standardowej polisy. Ubezpieczenie na narty tego typu powinno zapewniać odpowiednio wysokie sumy gwarantowane w przypadku zachorowania i konieczności leczenia koronawirusa, a także kwarantanny z powodu pozytywnego wyniku testu, izolacji oraz późniejszego powrotu do kraju. 

Ubezpieczenie na narty a dodatkowe aktywności - co trzeba objąć dodatkową ochroną?

Choć narciarstwo i snowboarding to sporty dość popularne, pewne ich odmiany uważane są za aktywności o podwyższonym ryzyku. O ile amatorska jazda na nartach czy desce po specjalnie przygotowanych, wyznaczonych do tego trasach wydaje się stosunkowo bezpieczna, o tyle bardziej wyczynowe dyscypliny związane z narciarstwem bywają ryzykowne

Niemniej – jazda na nartach i tak wymaga specjalnego rozszerzenia. Może ono jednak nie wystarczyć, gdy planuje się bardziej ekstremalne odmiany szusowania. Dlatego też większość ubezpieczycieli wprowadza pewne ograniczenia jeśli chodzi o zakres ochrony, jaki oferuje polisa dla narciarzy. 

Uwaga!

W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) każdego z towarzystw znajdziesz listę sportów wysokiego ryzyka oraz sportów ekstremalnych, która określa, jakie aktywności nie są objęte odpowiedzialnością ubezpieczyciela.

Aby móc w pełni cieszyć się uprawianiem zimowych aktywności uznanych za bardziej niebezpiecznie, koniecznie rozważ zwiększenie zakresu polisy, decydując się na rozszerzenie dla aktywnych. 

Do dyscyplin, które takiego rozszerzenia wymagają, zalicza się przede wszystkim: 

 • Freeskiing – sposób uprawiania narciarstwa, który polega na wykonywaniu skoków na specjalnie przygotowanych do tego skoczniach, ślizganie się na poręczach oraz boksach, a także wykonywanie ewolucji w powietrzu (salta, obroty, graby). 

 • Heliskiing – czyli wykonywanie zjazdów narciarskich na stokach, które znajdują się poza specjalnie przygotowanymi i wyznaczonymi trasami. Na trasy takie narciarze transportowani są helikopterem. 

 • Snowboarding i narciarstwo poza wyznaczonymi trasami – zjazdy ze stoków, które nie są do tego celu specjalnie przygotowane. 

 • Narciarstwo akrobatyczne (dowolne) – sposób uprawiania narciarstwa, w którym możliwe jest wykonywanie wielu niebezpiecznych czynności, takich jak skoki akrobatyczne, jazda po muldach, skicross, czy half pipe. 

 • Jazda skibobem – dyscyplina, w której wykorzystuje się specjalny pojazd, będący połączeniem nart i roweru. 

 • Skialpinizm – sport łączący wspinaczkę zimową, wędrówki na nartach oraz zjazdy narciarskie, w terenie górskim uchodzącym obiektywnie za niebezpieczny. 

 • Snowtubing – jazda po śniegu z wykorzystaniem dmuchanych dętek.  

 • Speleologia (alpinizm jaskiniowy) – dyscyplina związana z odkrywaniem i penetrowaniem jaskiń.  

Rozszerzenie o klauzulę alkoholową a ubezpieczenie na narty

Planując aktywny urlop na stoku narciarskim, warto by polisa narciarska zapewniała klauzulę alkoholową. Pozwoli ona Ci w spokoju cieszyć się zimowym szaleństwem, unikając przy tym ponoszenie wysokich kosztów wynikających z zaniedbań czy wypadków spowodowanych pod wpływem alkoholu. 

Jest to szczególnie ważne, ponieważ jeśli dojdzie do nieszczęścia, a u osoby ubezpieczonej zostanie stwierdzony stan nietrzeźwości (zgodnie z prawem obowiązującym w Polsce jest to powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi), ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania. Dotyczy to zarówno kosztów leczenia jak i ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). 

Takie rozszerzenie jest chętnie wybierane zwłaszcza przez narciarzy i osoby, które planują aktywny, ale swobodny wypoczynek.

Przykład

Podczas wyjazdu na narty do Francji pani Anna łamie rękę zjeżdżając ze stoku na snowboardzie. Konieczna jest kilkudniowa hospitalizacja, wykonanie skomplikowanych badań, zabieg a także oraz transport medyczny. Przed wypadkiem Pani Anna spożywała jednak alkohol. Jeśli przed urlopem poszkodowana nie wykupiła rozszerzenia o klauzulę alkoholową ubezpieczyciel odmówi jej pokrycia wszelkich kosztów medycznych związanych z leczeniem.


Wypowiedź eksperta

Istnieją jednak wyjątki, w których klauzula alkoholowa nie zapewni ubezpieczonemu pomocy. Nie obejmuje ona przede wszystkim ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC). Oznacza to, że spowodowane przez nas nieszczęśliwe zdarzenia i wypadki, w których ucierpi osoba trzecia, nie będą objęte odpowiedzialnością ubezpieczyciela, jeśli dojedzie do nich, kiedy będziemy nietrzeźwi. Klauzula nie ma także zastosowania w przypadku ogólnych wyłączeń, takich jak choćby zdarzenia, do których doszło w wyniku nieprzestrzegania prawa lub rażącego zaniedbania.
Magdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznychMagdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych


Przykład

Podczas zimowego wyjazdu do narciarskiego kurortu we Francji Pan Jan jest sprawcą wypadku drogowego. W chwili zdarzenia pozostaje on jednak pod wpływem alkoholu, w wyniku czego przekraczaj prędkość, łamiąc tym samym przepisy ruchu drogowego. W takiej sytuacji towarzystwo ubezpieczeniowe nie ma obowiązku pokrycia kosztów ewentualnego leczenia czy hospitalizacji Pana Jana. Ubezpieczyciel może również odmówić mu wypłaty odpowiedniego odszkodowania, mimo wykupionego rozszerzenia o klauzulę alkoholową.

Jak wykupić ubezpieczenie na narty szybko i bez wychodzenia z domu? 

1. Wejdź na stronę rankomat.pl

2. Wybierz interesującą Cię sekcję – w tym konkretnym przypadku będzie to „ubezpieczenie podróży”

3. Po wyborze właściwej sekcji możesz porównać ceny polis u konkretnych ubezpieczycieli. Aby to zrobić, wystarczy kliknąć zielony przycisk porównaj ceny. 

4. Teraz możesz wybrać interesujące Cię parametry i ewentualne opcje dodatkowe, takie jak:  

 • Kontynent i kraj, który planujesz odwiedzić. Możliwy jest wybór kilku kierunków, z wyróżnieniem jednego z nich jako docelowego. 

 • Cel wyjazdu – w tym przypadku „narty i snowboard”, ewentualnie „sporty wysokiego ryzyka” lub „sporty ekstremalne”, jeśli planujesz takie uprawiać. 

 • Okres ubezpieczenia – początkową i końcową datę planowanego wyjazdu. 

 • Liczbę osób, które mają być objęte ubezpieczeniem. 

5. Po porównaniu cen i oferty kilkunastu zaproponowanych polis, możesz wybrać tę najlepiej dostosowaną do własnych potrzeb (pod kątem takich elementów, jak koszty leczenia, NNW, OC sportowe itp.). Aby szybko i wygodnie zakupić ją przez internet, kliknij przycisk kup online

6. W kolejnym kroku musisz uzupełnić swoje dane osobowe. W tym miejscu podasz między innymi numer telefonu, który posłuży do dalszego kontaktu w sprawie polisy. Na ten numer otrzymasz potwierdzenie zawarcia ubezpieczenia, numer polisy oraz telefon do centrum alarmowego ubezpieczyciela. Ubezpieczenie na narty wraz ze wszelkimi niezbędnymi dokumentami zostanie wysłane również na nasz adres e-mail

7. Ostatni krok to wybór sposobu i metody płatności. Możesz skorzystać z karty płatniczej lub prostej płatności szybkim przelewem. 

8. To już prawie koniec – po zaksięgowaniu płatności otrzymasz wykupioną polisę oraz wszystkie niezbędne dokumenty i ważne informacje na podany wcześniej adres e-mail. 

I gotowe! To naprawdę szybkie i w pełni bezpieczne. Zakup polisy online to proste rozwiązanie, które pozwoli Ci zadbać o bezpieczeństwo w trakcie każdego wyjazdu.  

Ile kosztuje ubezpieczenie narciarskie do Francji?  

Ceny ubezpieczenia turystycznego na narty do Francji zależy od długości pobytu oraz dokładnego celu podróży. Na przykład narciarze, którzy poza zwykłą jazdą planują uprawiać zimowe sporty uznane za wysokiego ryzyka lub ekstremalne, zapłacą więcej.

Również osoby chorujące przewlekle zapłacą za polisę więcej. Choroby przewlekłe z oczywistych względów generują po stronie ubezpieczyciela większe ryzyko, co powoduje wzrost składki.  

Ubezpieczenie narciarskie nie jest jednak drogie. Zwykle stanowi jedynie niewielki ułamek całkowitej ceny wyjazdu. Warto też wziąć pod uwagę, że biorąc pod uwagę wysokość ewentualnych kosztów, będących konsekwencjami wypadków czy innych nieszczęśliwych zdarzeń na stoku, kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych wydanych na polisę, to naprawdę rozsądna inwestycja.  

Dorosła osoba, która nie choruje i nie planuje uprawiać innych sportów niż klasyczne narciarstwo czy snowboarding, polisę na wyjazd do Francji może kupić już za 4,31 zł za dzień. 

7-dniowy wyjazd na narty do Francji
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
62,23 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 zł sporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Generali
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
94,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 100 000 złOC sportowe: 100 000 złsporty objęte polisą: 3zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
175,75 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 300 000 złOC sportowe: 300 000 zł sporty objęte polisą: 71zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Allianz
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
4 000 zł
196,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 1 000 000 złOC sportowe: 1 000 000 złsporty objęte polisą: 123zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
7-dniowy wyjazd na narty do Francji
AXA Partners
62,23 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 zł sporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Generali
94,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 100 000 złOC sportowe: 100 000 złsporty objęte polisą: 3zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
175,75 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 300 000 złOC sportowe: 300 000 zł sporty objęte polisą: 71zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Allianz
196,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
4 000 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 1 000 000 złOC sportowe: 1 000 000 złsporty objęte polisą: 123zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19

Najpopularniejsze kurorty we Francji 

Val Thorens, czyli najwyżej położony zimowy kurort w Europie mieści się na wysokości 2300 m n.p.m. 

Przynależy do tak zwanego obszaru Trzech Dolin, czyli Bellevill, Courchevel, Méribel. W całości kompleks tworzy jedną z największych stref narciarskich na świecie. Do dyspozycji narciarzy oddano tutaj około 600 km różnej trudności nartostrad. Najdłuższa z nich to Col de Laudzin, której długość to aż 12 km. Najwięcej jest tutaj tras czerwonych i niebieskich, jednak miłośnicy ekstremalnych, czarnych zjazdów oraz początkujący narciarze nastawieni na trasy zielone również znajdą coś dla siebie. 

Co więcej, na terenie ośrodka można uprawiać freeride oraz korzystać z oferty dobrze przygotowanego snow parku. Sam kurort niejednokrotnie wygrywał w rankingu World Ski Awards, zyskując tytuł Najlepszego Ośrodka Narciarskiego na świecie. 

Rodzaj karnetu 

Dzieci 

Dorośli  

Seniorzy 

4-godzinny 

46,40 EUR 

58 EUR 

46,90 EUR 

1-dniowy 

65 EUR 

52 EUR 

58,50 EUR 

2-dniowy 

104 EUR 

130 EUR 

1117 EUR 

6-dniowy 

256 EUR 

320 EUR 

288 EUR 

 • Dzieci: 5-12 lat 

 • Dorośli: 13-64 lata 

 • Seniorzy: 65-74 lata  

Chamonix Mont Blanc – najstarszy francuski ośrodek dla narciarzy 

To tu mieści się najwyższy alpejski szczyt – Mont Blanc. W skład Chamonix wchodzi aż 6 dużych, samodzielnych kurortów narciarskich (Chamonix Mont Blanc, Le Brévent, La Flégère, Les Planards, Domaine de Balme i Les Grands Montets). Tutaj znajdziemy również najdłuższą na świecie linową kolejkę, którą dostaniemy się na wysokość 3777 m n. p. m. na Aiguille du Midi. 

W sumie ośrodek do dyspozycji turystów oddaje prawie 200 kilometrów profesjonalnych nartostrad, które zadowolą narciarzy o różnym stopniu umiejętności i zaawansowania. Znaleźć tu można zarówno ambitne, specjalnie przygotowane czarne trasy, jak i łagodne, idealne do nauki stoki. Chamonix to również świetne miejsce nie tylko na narty we Francji, ale i dla osób lubiących snowboard oraz narciarstwo biegowe. 

Przykładowe ceny karnetów: 

Rodzaj karnetu 

Mont Blanc Unlimited 

Chamonix Le Pass 

ChamSki Deal 

Cena 

60 EUR / 1 dzień 

126,40 EUR / 2 dni  

Od 37 EUR /  
1 dzień  

Obszar 

Brévent-Flégère, des Grands Montets, de Balme (Le Tour-Vallorcine), 
Aiguille du Midi, des Houches - Saint-Gervais,  Mont Blanc ski. 

Domaine Brévent-Flégère,  Domaine des Grands Montets, Domaine de Balme (Le Tour-Vallorcine), Le Savoy,  Plateau 2000 (Sommet TC Planpraz),  
La Vormaine et Les Chosalets,  
Plateau de Lognan, Planards 

Brévent, Flégère, Grands Montets, Domaine de Balme 

Długość tras 

1 000 km  

111 km  

Les Deux Alpes (Les 2 Alpes) – jeden z najlepszych alpejskich ośrodków narciarskich 

Świetnie przygotowany na potrzeby turystów z całego świata kurort znajduje się na wysokości od 1300 do aż 3600 m. n. p. m. Dzięki temu przyjeżdżający na narty we Francji mogą korzystać tutaj z uroków zimowego stoku niemal przez cały rok, również wiosną. Poza typowym narciarskim sezonem, idealne warunki do uprawiania sportów zimowych gwarantuje lodowiec Mont de Lans. 

Na terenie ośrodka znajduje się wiele atrakcji – od największego europejskiego snow parku, poprzez dobrze zorganizowaną infrastrukturę. Les 2 Alpes to miejsce odpowiednie dla wymagających, szukających nowych doświadczeń turystów. Dobrze odnajdą się tu jednak również młodzi narciarze, którzy po całodziennym szaleństwie na stoku szukają odskoczni i relaksu w postaci nocnego, klubowego życia. 

Przykładowe ceny karnetów: 

Rodzaj karnetu 

Dzieci 

Młodzież 

Dorośli 

Seniorzy 

1-dniowy 

48 EUR 

55,50 EUR 

60 EUR 

56 EUR 

4-godzinny 

23 EUR 

23 EUR 

 23 EUR 

23 EUR 

 • Dzieci: 5-12 lat 

 • Młodzież: 13-18 lat  

 • Dorośli: 19-64 lata  

 • Seniorzy: 65-71 lat 

Tignes, Val d’Isère – urokliwe miejsce, w którym sezon narciarski trwa aż do wiosny 

Tignes to malownicza, alpejska miejscowość położona po francuskiej stronie Wraz z pobliskim ośrodkiem Val d’Isère tworzy nowoczesny, świetnie przygotowany kompleks narciarski. Znajduje się tu ponad 300 kilometrów profesjonalnych tras o różnym stopniu trudności, zarówno dla doświadczonych jak i początkujących miłośników narciarstwa. 

Szczególnie warte uwagi są jednak trasy na lodowcu Grande Motte (około 20 kilometrów). Kurort oferuje także inne atrakcje, takie jak snow parki czy tereny do freerid`u. To miejsce idealne zarówno dla profesjonalistów jak i amatorów białego szaleństwa. 

Przykładowe ceny karnetów: 

Rodzaj karnetu 

Dzieci 

Dorośli 

Seniorzy 

5-dniowy 

280 EUR 

330 EUR 

280 EUR 

6-7-dniowy 

336 EUR 

396 EUR 

336 EUR 

7-8-dniowy 

392 EUR 

462 EUR 

392 EUR 

8-9-dniowy 

448 EUR 

528 EUR 

448 EUR 

 • Dzieci: 8-18 lat 

 • Dorośli: 19-64 lata  

 • Seniorzy: 65-74 lat 

Co warto wiedzieć?

 1. Francuskie Alpy oferują zapieprające dech w piersiach widoki, rozwinięte ośrodki narciarskie oraz profesjonalne nartostrady.

 2. Na miłośników narciarstwa czekają luksusowe kurorty, liczne trasy oraz wiele atrakcji poza stokiem.

 3. Wyjeżdżając na narty we Francji, należy zabrać ze sobą odpowiednie ubezpieczenie turystyczne.

 4. Polisa powinna zapewniać ochronę kosztów leczenia, także w razie zachorowania na Covid-19, NNW, OC, OC sportowe, ubezpieczenie sprzętu sportowego i ratownictwo.

 5. Takie ubezpieczenie jest dostępne od około 9 zł za dzień.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy przy wjeździe do Francji wystarczy dowód osobisty?

  Tak, obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej nie muszą posiadać innych dokumentów przy przekraczaniu granicy. Zamiast dowodu osobistego można okazać także paszport. Polskie MSZ informuje, że wiza jest konieczna jedynie w przypadku wyjazdu do francuskich zamorskich wspólnot terytorialnych (poza metropolią i wymienionymi wyżej departamentami zamorskimi) na dłużej niż 90 dni.

 2. Czy EKUZ we Francji wystarczy?

  Niestety nie. Nawet osoby posiadające kartę EKUZ powinny dla własnego bezpieczeństwa wykupić ubezpieczenie turystyczne. EKUZ ma szereg ograniczeń. Nie refunduje leczenia w placówkach prywatnych (a nie wszędzie mamy dostęp do placówek publicznych), czy kosztów transportu medycznego do Polski. Tymczasem ceny tych świadczeń mogą być nawet kilkunastokrotnie wyższe niż w Polsce. Nie warto ryzykować!  Najtańsze ubezpieczenie turystyczne na narty można mieć już od około 9 zł dziennie.

 3. Na co zwrócić uwagę przy zakupie ubezpieczenia do Francji?

  Ubezpieczenie narciarskie do Francji powinno uwzględniać podstawowy zakres ochrony ubezpieczenia, taki jak koszty leczenia, ratownictwa, NNW, czy OC i OC sportowe. To jednak nie wszystko. Osoby, którym nie wystarcza klasyczne narciarstwo i chciałyby spróbować sportów ekstremalnych, muszą rozszerzyć polisę o klauzulę sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka. Osoby chore przewlekle powinny dokupić klauzulę chorób przewlekłych. Narciarze, którzy zabierają ze sobą własny, kosztowny sprzęt, mogą ubezpieczyć również sprzęt sportowy lub bagaż.

 4. Czy można ubezpieczyć uprawianie sportów ekstremalnych?

  Tak. W tym celu konieczne jest jednak dokupienie do standardowych ubezpieczeń turystycznych rozszerzenia, tj. klauzuli sportów ekstremalnych. Przed zakupem polisy warto w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia sprawdzić, jakie sporty konkretny ubezpieczyciel uważa za ekstremalne.