Zapierające dech w piersiach widoki, rozwinięte ośrodki narciarskie oraz profesjonalne nartostrady to gwarancja udanego urlopu zimowego. Chociaż francuskie Alpy to raj dla narciarzy i snowboardzistów, aktywny wypoczynek na stoku może skończyć się wypadkiem i kontuzją. Podpowiadamy, co zrobić, aby wymarzona podróż nie zamieniła się w stresujące doświadczenie i jak zabezpieczyć siebie i swój portfel na wypadek nagłego nieszczęścia.

Francja to niezwykle klimatyczny, różnorodny pod względem możliwości wypoczynku kraj. Choć pełno tam zabytków, urokliwych miasteczek i pięknych plaż, na uwagę zdecydowanie zasługują również zimowe atrakcje górskich regionów. Francuskie Alpy to bowiem jeden z najlepiej przygotowanych na potrzeby turystów terenów narciarskich w Europie.

Duże, profesjonalne ośrodki, rodzinne kurorty, gwarancja śniegu, pięknej pogody i dobrej zabawy to tylko niektóre z zalet dla miłośników białego szaleństwa. Poniżej przedstawiamy praktyczne wskazówki dotyczące zagranicznego wyjazdu na narty oraz podpowiadamy, jakie ubezpieczenie wybrać, aby zimowy urlop nie oznaczał nieprzewidzianych wydatków.

Covid-19 a podróż do Francji - co trzeba wiedzieć?

Podróże do Francji są obecnie możliwe, jednak w związku z koronawirusem rząd francuski stosuje kwalifikację krajów na podstawie ich wskaźników zdrowotnych.

Państwa zostały podzielone na listy w trzech kolorach:

 • Zieloną - do niej zalicza się Polska

 • Pomarańczową

 • Czerwoną

Jak informuje polskie MSZ, osoby, które podróżują z Polski na terytorium Francji będą potrzebowały jednego z niezbędnych dokumentów, takich jak:

 • Zaświadczenie o szczepieniu - ważne od siódmego dnia po otrzymaniu drugiej dawki szczepionki w przypadku preparatów Moderna, Pfizer i AstraZeneca (po pierwszej dawce, jeśli chodzi o ozdrowieńców), 4 tygodnie po szczepieniu szczepionką Janssen, lub 28 dni po zastrzyku dla szczepionek jednodawkowych Johnson & Johnson.

 • Negatywny wynik testu na COVID-19 - w przypadku osób, które nie zostały zaszczepione. Honorowane są wyłącznie testy PCR i antygenowe, wykonane nie później niż na 72 godziny przed planowanym wyjazdem

 • Zaświadczenie - potwierdzające, że w okresie od 6 miesięcy do 11 dni osoba chorowała na COVID-19

Dodatkowo posiadać trzeba samodzielnie wypełnione oświadczenie o braku występowania symptomów choroby oraz braku kontaktu z osobami zakażonymi (Certificate of international travel / L'actu du Ministère / Actualités - Ministère de l'Intérieur (interieur.gouv.fr)

Wspomniane obostrzenia nie dotyczą:

 • Dzieci, które nie ukończyły 12 roku życia

 • Pracowników transgranicznych

 • Kierowców wykonujących międzynarodowy transport towarów

Pracownicy transportu drogowego muszą posiadać ważne zaświadczenie o wykonywaniu swojego zawodu, które wydaje pracodawca.

Warto jednak pamiętać, że od 1 lipca bieżącego roku w krajach Unii Europejskiej obowiązują paszporty sanitarne. Od 9 sierpnia będą one potrzebne we Francji nie tylko w trakcie lokalnych podróży samolotem, pociągiem i autokarem, ale także podczas wejścia do miejsc publicznych takich jak:

 • Kawiarnie

 • Restauracje

 • Centra handlowe

 • Kina

 • Muzea

 • Szpitale

 • Domy opieki

W przeciwnym wypadku potrzebny będzie negatywny wynik testu, który nie może być starszy niż 48 godzin.

Wyjazd na narty do Francji – dlaczego EKUZ nie wystarczy?

Polisa ubezpieczeniowa na wyjazd narciarski jest ważna szczególnie w sytuacji, kiedy zimowy urlop planujemy spędzić poza Polską. Zakres oraz gwarantowane sumy ubezpieczenia są uzależnione od wielu czynników, takich jak wybrany ubezpieczyciel, długość czy docelowe miejsce podróży.

Planując narciarskie wakacje we Francji należy zwrócić uwagę na ochronę, jaką podczas pobytu w tym kraju zapewnia Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Choć swoim zakresem obejmuje ona obywateli Europy przebywających poza granicami swojego kraju, gwarantowana przez nią ochrona nie jest kompletna.

Niestety, w większości przypadków EKUZ zapewnia wyjeżdżającym turystom dostęp jedynie do podstawowej darmowej opieki medycznej. Nie zabezpiecza tym samym przed poważniejszymi finansowymi konsekwencjami  nagłych wypadków i nieprzewidzianych sytuacji. W związku z tym, jeśli podczas wypoczynku na stoku spotka nas wypadek, będziemy zdani na siebie i wykupione przed podróżą indywidualne ubezpieczenie turystyczne. Dlatego też warto zadbać o to, aby wybrana polisa zagwarantowała pokrycie kosztów wszelkich kosztów związanych z leczeniem i hospitalizacją oraz zapewniła pomoc z problematycznej sytuacji

Magdalena KajzerMagdalena Kajzer

Trzeba pamiętać, aby gwarantowana suma wybranej polisy była odpowiednio wysoka, ponieważ koszty leczenia we Francji - podobnie jak warunki - są wysokie. Koszt wizyty lekarskiej to nawet 50 euro, a w przypadku lekarza specjalisty nawet więcej. Wykupienie odpowiednich leków oraz wykonanie zaleconych badań to natomiast wydatek rzędu kilkudziesięciu euro.

Nie można zapomnieć również o zabezpieczenia w razie konieczności transportu poszkodowanej osoby do kraju - koszty takiego przewozu są bardzo duże, a EKUZ nigdy ich nie pokrywa. W związku z tym, jeśli na skutek poważnego wypadku będziemy musieli zostać przewiezieni z powrotem do kraju, będziemy musieli za taki transport zapłacić nawet kilka tysięcy złotych.

Jeśli chodzi o COVID-19, EKUZ zapewnia chorym podstawową pomoc. Polskie MSZ informuje, iż:

We Francji otrzymasz pomoc w przypadku koronawirusa na takich samych zasadach jak obywatele tego kraju. Natomiast koszty transportu sanitarnego do Polski musisz pokryć we własnym zakresie. 

Czego EKUZ nie refunduje?

Jak podaje polskie MSZ, turyści posiadający ważną kartę EKUZ – podobnie jak obywatele Francji – w wybranych sytuacjach będą musieli samodzielnie pokryć koszty niektórych usług medycznych, wybierając ten kraj jako cel swojego wyjazdu.

Przykładowe świadczenia zdrowotne, które są płatne, to między innymi:

 • Wizyta u internisty i dentysty – jej koszt to około 23 euro. Za taką usługę można otrzymać zwrot w wysokości 70% tej kwoty

 • Wizyta u lekarza specjalisty – całkowity koszt waha się w granicach 25 euro. Stawki mogą jednak różnić się między sobą, a ewentualną różnicę również pokrywa pacjent

 • Ryczałt za wizytę u lekarza – to 1 euro. Opłata nie jest konieczna, gdy w ciągu jednego dnia łączna suma ryczałtu przekroczyła 4 euro w tego samego lekarza

 • Opłata za leki – w tym przypadku fundusz zwraca 15%, 30%, 65% lub 100% ceny. Procent refundacji jest uzależniony od leku. Dodatkowo od zwrotu potrącana jest opłata 0,50 euro za każde opakowanie leku

 • Badania oraz analizy laboratoryjne – zwracane jest 60% poniesionych kosztów, przy czym ze zwrotu odlicza się dodatkowo 1 euro za każde badanie (nie więcej niż 4 euro jednego dnia)

 • Leczenie szpitalne – najczęściej pacjent opłaca 20% kosztów i zostaje zwolniony z dodatkowej opłaty ryczałtowej (forfait journalier). Zdarza się jednak, że  kasa zwraca 100% kosztów za leczenie szpitalne - w takiej sytuacji pacjent musi jednak uiścić dzienną opłatę ryczałtową w wysokości 18 euro. Dodatkowy ryczałt dotyczy tzw. czynności rozszerzonych (actes lourds), wykonywanych dodatkowo

 • Transport sanitarny we Francji – tu kasa zwraca 65% poniesionych kosztów. Pacjent opłaca jednak ryczałt 2 euro (jednak nie więcej niż 4 euro dziennie)

 • Ratownictwo górskie – szczególnie ważne w przypadku narciarzy i snowboardzistów, jednak we Francji całkowicie płatne. Koszty akcji ratunkowych w górach mogą wynieść natomiast nawet kilkaset tysięcy złotych

Dlaczego trzeba mieć ubezpieczenie na narty do Francji? 

Narciarstwo to niezwykle przyjemny, ale i kontuzjogenny sport. Choć łagodne, powolne zjazdy z reguły nie są niebezpieczne, szybsza jazda na na nartach czy desce, zwłaszcza w formie ekstremalnej, może skończyć się poważnym urazem. Z przeprowadzonych badań wynika, że wypadku zdarzają się częściej mężczyznom niż kobietom, a także, że dotyczą głównie osób w wieku około 30 lat.

Ryzyko kontuzji znacznie ogranicza używanie odpowiedniego sprzętu, takiego jak kask, czy ochraniacze. Nie zmienia to jednak faktu, że aktywny wypoczynek na stoku może skutkować uszkodzeniem ciała.

Jakie kontuzje są najczęstsze wśród osób uprawiających zimowe sporty takie jak narty czy snowboard?

 • Urazy głowy - 5%

 • Urazy pleców - 6%

 • Urazy ręki - 7%

 • Urazy ramienia i barku - 17%

 • Urazy kostek i stóp - 20%

 • Urazy kolana – 35%

Dlatego też, aby zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich, przed wyjazdem na narciarski urlop warto wykupić odpowiednie ubezpieczenie turystyczne, które pokryje ewentualne koszty związane z leczeniem kontuzji i urazów.

Warto pamiętać, że EKUZ nie zapewnia refundacji leczenia prywatnego, które w przypadku nieszczęść do jakich dochodzi na stoku stanowi nieraz pierwszą pomoc. Wokół ośrodków narciarskich najczęściej nie ma bowiem dostępu do lekarzy państwowych, a wypadku narciarskie wiązać się mogą z koniecznością nagłej interwencji medycznej.

Co powinno zawierać ubezpieczenie na narty do Francji? 

Każde ubezpieczenie narciarskie powinno być dopasowane do naszych indywidualnych wymagań i potrzeb. Polisa na narty może obejmować swoim zakresem szereg rozszerzeń, które będą okażą się niezbędne w określonych okolicznościach. To, co istotne i najbardziej przydatne dla doświadczonych narciarzy czy miłośników sportów ekstremalnych, nie będzie konieczne dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z nartami.

Możemy wskazać jednak na kilka najważniejszych elementów, które powinny podstawowy stanowić element każdej polisy:

 • Ubezpieczenie kosztów leczenia (KL) – dbając o dopełnienie tego elementu uchronimy się przed koniecznością ponoszenia wysokich kosztów związanych z leczeniem, wykonywanymi zabiegami oraz innymi usługami medycznymi. Operacja, badania, pobyt w szpitalu, wizyta u specjalisty (także stomatologa), jak również wykupienie niezbędnych lekarstw to duży wydatek, który towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje tylko w sytuacji, gdy poszkodowany posiada odpowiednie ubezpieczenie KL. Warto również zwrócić uwag na wysokość sumy gwarantowanej. Powinna ona być odpowiednio duża oraz adekwatna do miejsca wyjazdu, aby w całości mogła pokryć koszty związane z zaistniałymi szkodami. Nie powinna wynosić mniej niż 30-40 000 euro.
 • Transport medyczny - transport medyczny do kraju to jeden z najistotniejszych elementów każdej turystycznej polisy. Koszty takiego transportu mogą bowiem sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy euro. Dlatego też warto upewnić się, że wykupiona przez nas polisa zapewni zabezpieczenie w takim zakresie.
 • Koszty ratownictwa - poza granicami Polski ratownictwo górskie jest zazwyczaj odpłatne i niezwykle drogie. Jeżeli wybrana polisa pokrywa koszty ratownictwa, nie będziemy musieli martwić się nagłą i niespodziewaną odpowiedzialnością finansową za zdarzenia wymagające interwencji ratownictwa.
 • Assistance– zapewni osobie ubezpieczonej oraz jej bliskim opiekę i ochronę w przypadku nieszczęśliwego wypadku podczas wyjazdu. Zagwarantuje nie tylko pomoc w formie najważniejszych informacji czy wskazówek, lecz także natychmiastowe porady oraz pokrycie kosztów jak nocleg, przyjazd członka rodziny do poszkodowanego, czy wcześniejszy powrót do kraju. Pakiet assistance najczęściej zapewnia także opiekę nad dziećmi, kiedy ich opiekunowie lub rodzice są osobami poszkodowanymi.
 • Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) - na podstawie takiego ubezpieczenia towarzystwo wypłaci osobie poszkodowanej odszkodowanie z tytułu poniesienie osobowych szkód, takich jak na przykład trwały uszczerbek na zdrowiu. Warto zatroszczyć się, aby gwarantowana suma takiego ubezpieczenia była odpowiednio wysoka.
 • Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) – istotne szczególnie w sytuacji, gdy w wyniku spowodowanego przez nas wypadku straty lub uszczerbku na zdrowiu doznają osoby trzecie. W takiej sytuacji ubezpieczenie OC ochroni nas przed często wysokimi kosztami będącymi następstwem spowodowania szkody, a nasze polisa pokryje sumę odszkodowanie dla osób, które doznały szkody wskutek naszego działania.
 • Ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego – na ten element warto zwrócić uwagę zwłaszcza, gdy na urlop zabieramy ze sobą sprzęt sportowy lub elektroniczny, który zazwyczaj jest bardzo cenny. Ubezpieczenie bagażu zapewni nam wypłatę odszkodowania w razie zniszczenia lub kradzieży sprzętu/bagażu.
 • Klauzula alkoholowa – rozszerzenie szczególnie ważne podczas zagranicznego wyjazdu na narty. Jego zakup pozwoli uniknąć ponoszenia wysokich kosztów za wszelkie szkody wyrządzone pod wpływem alkoholu. Dzięki klauzuli ubezpieczyciel nie będzie mógł również odmówić pokrycia kosztów hospitalizacji i  leczenia, jeśli doświadczymy wypadku będąc w stanie nietrzeźwym.
 • Sporty ekstremalne - przydatne dla tych, którzy podczas zimowego wypoczynku planują uprawiać sporty uznane przez ubezpieczyciela za ekstremalne. Ich dokładną listę znaleźć można w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) każdego z towarzystw.

 • Ubezpieczenie na wypadek zachorowania na COVID-19 – polisa powinna zapewniać odpowiednio wysokie sumy gwarantowane w przypadku zachorowania i konieczności leczenia koronawirusa, a także kwarantanny, izolacji oraz późniejszego powrotu do kraju.

Ubezpieczenie od Covid-19

Podstawowa polisa na wyjazd narciarski powinna chronić ubezpieczonego, jeśli zachoruje on na COVID-19 w trakcie trwania wyjazdu. To, jak szeroki będzie ostateczny zakres takiej ochrony oraz jakie będą ostateczne sumy gwarantowane, zależy natomiast od ceny polisy, a także towarzystwa ubezpieczeniowego i wybranego wariantu ubezpieczenia. 

Obecnie prawie wszystkie towarzystwa zapewniają podstawową opiekę i zwrot kosztów w przypadku konieczności odbycia leczenia na COVID-19. Nie każda polisa pokryje natomiast koszty wynikające z przymusowej kwarantanny lub izolacji.

Aby w pełni zapoznać się  ofertami różnych ubezpieczycieli i jak najlepiej dopasować ochronę do okoliczności pandemii, warto skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych, który pozwoli porównać ze sobą wiele propozycji i ostatecznie wybrać tę najbardziej korzystną.

Jakie aktywności wymagają rozszerzenia?

Choć narciarstwo i snowboarding to sporty dość popularne, pewne ich odmiany uważane są za aktywności o podwyższonym ryzyku. O ile amatorska jazda na nartach czy desce po specjalnie przygotowanych, wyznaczonych do tego trasach wydaje się stosunkowo bezpieczna, o tyle bardziej wyczynowe dyscypliny związane z narciarstwem bywają ryzykowne.

Niemniej jednak jazda na nartach tak czy tak wymaga specjalnego rozszerzenia. Może ono jednak nie wystarczyć, gdy planuje się bardziej ekstremalne odmiany szusowania. Dlatego też większość ubezpieczycieli wprowadza pewne ograniczenia jeśli chodzi o zakres ochrony, jaki oferuje polisa dla narciarzy.

W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) każdego z towarzystw możemy znaleźć listę sportów wysokiego ryzyka oraz sportów ekstremalnych, która określa, jakie aktywności nie są objęte odpowiedzialnością ubezpieczyciela.

Aby móc w pełni cieszyć się uprawianiem sportów uznanych za ekstremalne lub niebezpieczne, nie martwiąc się przy tym o nieprzewidziane konsekwencje nagłych zdarzeń i wypadków, koniecznie rozważyć trzeba zwiększenie zakresu polisy, decydując się na rozszerzenie o sporty ekstremalne i wysokiego ryzyka.

Do dyscyplin, które takiego rozszerzenia wymagają, zalicza się przede wszystkim:

 • Freeskiing - sposób uprawiania narciarstwa, który polega na wykonywaniu skoków na specjalnie przygotowanych do tego skoczniach, ślizganie się na poręczach oraz boksach, a także wykonywanie ewolucji w powietrzu (salta, obroty, graby).
 • Heliskiing - czyli wykonywanie zjazdów narciarskich na stokach, które znajdują się poza specjalnie przygotowanymi i wyznaczonymi trasami. Na trasy takie narciarze transportowani są helikopterem.
 • Snowboarding i narciarstwo poza wyznaczonymi trasami - zjazdy ze stoków, które nie są do tego celu specjalnie przygotowane.
 • Narciarstwo akrobatyczne (dowolne) - sposób uprawiania narciarstwa, w którym możliwe jest wykonywanie wielu niebezpiecznych czynności, takich jak skoki akrobatyczne, jazda po muldach, skicross, czy half pipe.
 • Jazda skibobem - dyscyplina, w której wykorzystuje się specjalny pojazd, będący połączeniem nart i roweru.

Rozszerzenie o klauzulę alkoholową

Planując aktywny urlop na stoku narciarskim, warto przemyśleć rozszerzenie polisy o klauzulę alkoholową. Pozwoli ona w spokoju cieszyć się zimowym szaleństwem, unikając przy tym ponoszenie wysokich kosztów wynikających z zaniedbań czy wypadków spowodowanych pod wpływem alkoholu.

Jest to szczególnie ważne, ponieważ jeśli dojdzie do nieszczęścia, a u osoby ubezpieczonej zostanie stwierdzony stan nietrzeźwości (zgodnie z prawem obowiązującym w Polsce jest to powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi), ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania. Dotyczy to zarówno kosztów leczenia jak i ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW).

Takie rozszerzenie jest chętnie wybierane zwłaszcza przez narciarzy i osoby, które planują aktywny, ale swobodny wypoczynek. Całodzienna jazda na stoku oraz zimowa atmosfera urlopu sprzyjają spożywaniu alkoholu, a o wypadek na górskich trasach łatwo nie tylko wtedy, gdy jesteśmy nietrzeźwi.

Wykupienie wspomnianego rozszerzenia polisy uchroni przed komplikacjami oraz potencjalną stratą dużej sumy pieniędzy, jeśli będziemy uczestnikami lub sprawcami wypadku pozostając pod wpływem alkoholu.

Przykład: Podczas wyjazdu na narty do Francji pani Anna łamie rękę zjeżdżając ze stoku na snowboardzie. Konieczna jest kilkudniowa hospitalizacja, wykonanie skomplikowanych badań, zabieg a także oraz transport medyczny. Przed wypadkiem Pani Anna spożywała jednak alkohol. Jeśli przed urlopem poszkodowana nie wykupiła rozszerzenia o klauzulę alkoholową ubezpieczyciel odmówi jej pokrycia wszelkich kosztów medycznych związanych z leczeniem.

Istnieją jednak wyjątki, w których klauzula alkoholowa przestaje obowiązywać. Nie obejmuje ona przede wszystkim ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC). Oznacza to, że spowodowane przez nas nieszczęśliwe zdarzenia i wypadki, w których ucierpi osoba trzecia, nie będą objęte odpowiedzialnością ubezpieczyciela, jeśli dojedzie do nich, kiedy będziemy nietrzeźwi.

Klauzula nie ma także zastosowania w przypadku ogólnych wyłączeń, takich jak choćby zdarzenia, do których doszło w wyniku nieprzestrzegania prawa lub rażącego zaniedbania.

Przykład: Podczas zimowego wyjazdu do narciarskiego kurortu we Francji Pan Jan jest sprawcą wypadku drogowego. W chwili zdarzenia pozostaje on jednak pod wpływem alkoholu, w wyniku czego przekraczaj prędkość, łamiąc tym samym przepisy ruchu drogowego. W takiej sytuacji towarzystwo ubezpieczeniowe nie ma obowiązku pokrycia kosztów ewentualnego leczenia czy hospitalizacji Pana Jana. Ubezpieczyciel może również odmówić mu wypłaty odpowiedniego odszkodowania, mimo wykupionego rozszerzenia o klauzulę alkoholową.

Ile kosztuje ubezpieczenie na narty do Francji?

Cena ubezpieczenia na narty lub snowboard jest uzależniona od kilku czynników. Poza ilością osób ubezpieczonych, docelowym miejscem oraz długością wyjazdu, wpływ na wysokość stawki dziennej mają choćby sumy gwarantowane czy indywidualnie wybrane rozszerzenia.

Zanim zdecydujemy się na wybór oferty konkretnego ubezpieczyciela, warto sprawdzić, jakie dodatkowe opcje powinna zawierać nasza polisa oraz jak wysokie powinny być sumy ubezpieczenia. Minimalne kwoty polisy turystycznej na zagraniczny wyjazd na narty lub snowboard nie powinny być niższe niż:

 • Ubezpieczenia kosztów leczenia i transportu medycznego - gwarantowana suma nie niższa niż 30-40 tysięcy euro;
 • Koszty ratownictwa - minimum 5 tysięcy euro;

7-dniowy wyjazd na narty do Francji
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
AXA Assistance
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
53,90 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złubezpieczenie Covid-19114 sportów objętych polisąOC sportowe: 250 000 złsprzęt sportowy
Generali
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
72,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 100 000 złubezpieczenie Covid-192 sporty objęte polisąOC sportowe: 100 000 zł
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
1 400 273 zł
Ratownictwo
46 676 zł
Bagaż
4 668 zł
137,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 46 676 złOC: 466 759 złubezpieczenie Covid-1927 sportów objętych ochronąOC sportowe: 466 758 złsprzęt sportowy
7-dniowy wyjazd na narty do Francji
AXA Assistance
53,90 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złubezpieczenie Covid-19114 sportów objętych polisąOC sportowe: 250 000 złsprzęt sportowy
Generali
72,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 100 000 złubezpieczenie Covid-192 sporty objęte polisąOC sportowe: 100 000 zł
Europa Ubezpieczenia
137,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
1 400 273 zł
Ratownictwo
46 676 zł
Bagaż
4 668 zł
Dodatkowo: NNW: 46 676 złOC: 466 759 złubezpieczenie Covid-1927 sportów objętych ochronąOC sportowe: 466 758 złsprzęt sportowy

Jeżeli chcesz sprawdzić i porównać oferty kilkunastu ubezpieczycieli, aby wybrać polisę najlepiej dostosowaną do swoich indywidualnych potrzeb, skorzystaj z naszego kalkulatora. Dzięki niemu przeanalizujesz sumy oraz zakres konkretnych ofert, wybierzesz tę, która najlepiej odpowiada Twoim oczekiwaniom i w szybki, prosty sposób kupisz ją bez wychodzenia z domu.

Jak wykupić polisę szybko i bez wychodzenia z domu?

1. Wchodzimy na stronę rankomat.pl.

2. Wybieramy interesującą nas sekcję – w tym konkretnym przypadku będzie to „ubezpieczenie podróży”.

3. Po wyborze właściwej sekcji mamy możliwość porównania cen polis u konkretnych ubezpieczycieli. Aby to zrobić, wystarczy kliknąć zielony przycisk porównaj ceny.

4. Teraz należy wybrać interesujące nas parametry i ewentualne opcje dodatkowe, takie jak: 

 • Kontynent i kraj, który planujemy odwiedzić. Możliwy jest wybór kilku kierunków, z wyróżnieniem jednego z nich jako docelowego.

 • Cel wyjazdu – w tym przypadku „narty i snowboard”, ewentualnie „sporty wysokiego ryzyka” lub „sporty ekstremalne”, jeśli planujemy takie uprawiać.

 • Okres ubezpieczenia - początkową i końcową datę planowanego wyjazdu.

 • Liczbę osób, które mają być objęte ubezpieczeniem.

5. Po porównaniu cen i oferty kilkunastu zaproponowanych polis, można wybrać tę najlepiej dostosowaną do własnych potrzeb. Aby szybko i wygodnie zakupić ją przez internet, klikamy przycisk kup online

6. W kolejnym kroku trzeba uzupełnić swoje dane osobowe. W tym miejscu należy podać między innymi numer telefonu, który posłuży do dalszego kontaktu w sprawie polisy. Na ten numer otrzymamy potwierdzenie zawarcia ubezpieczenia, numer polisy oraz telefon do centrum alarmowego ubezpieczyciela (ostatecznie polisa wraz ze wszelkimi niezbędnymi dokumentami zostanie wysłana również na nasz adres e-mail).

7. Ostatni krok to wybór sposobu i metody płatności. Możliwe jest użycie karty płatniczej lub prosta płatność szybkim przelewem.

8. To już prawie koniec - po zaksięgowaniu płatności otrzymamy wykupioną polisę oraz wszystkie niezbędne dokumenty i ważne informacje na podany wcześniej adres e-mail.

Najpopularniejsze kurorty we Francji

Val Thorens - czyli najwyżej położony zimowy kurort w Europie mieści się na wysokości 2300 m n.p.m.

Przynależy do tak zwanego  obszaru Trzech Dolin, czyli Bellevill, Courchevel, Méribel. W całości kompleks tworzy jedną z największych stref narciarskich na świecie. Do dyspozycji narciarzy oddano tutaj około 600 km różnej trudności nartostrad. Najdłuższa z nich to Col de Laudzin, której długość to aż 12 km. Najwięcej jest tutaj tras czerwonych i niebieskich, jednak miłośnicy ekstremalnych, czarnych zjazdów oraz początkujący narciarze nastawieni na trasy zielone również znajdą coś dla siebie.

Co więcej, na terenie ośrodka można uprawiać freeride oraz korzystać z oferty dobrze przygotowanego snow parku. Sam kurort niejednokrotnie wygrywał w rankingu World Ski Awards, zyskując tytuł Najlepszego Ośrodka Narciarskiego na świecie.

Przykładowe ceny:

Rodzaj karnetu

Cena

4-godzinny

40,80 Euro

1 dzień

46 Euro

2 dni

88,8 Euro

3 dni

133,2 Euro

4 dni

177,6 Euro

5 dni

201,80 Euro

Źródło: opracowanie własne

Chamonix Mont Blanc - najstarszy francuski ośrodek dla narciarzy.

To tu mieści się najwyższy alpejski szczyt - Mont Blanc. W skład Chamonix wchodzi aż 6 dużych, samodzielnych kurortów narciarskich (Chamonix Mont Blanc, Le Brévent, La Flégère, Les Planards, Domaine de Balme i Les Grands Montets). Tutaj znajdziemy również najdłuższą na świecie linową kolejkę, którą dostaniemy się na wysokość 3777 m. n. p. m. na Aiguille du Midi.

W sumie ośrodek do dyspozycji turystów oddaje prawie 200 kilometrów profesjonalnych nartostrad, które zadowolą narciarzy o różnym stopniu umiejętności i zaawansowania. Znaleźć tu można zarówno ambitne, specjalnie przygotowane czarne trasy, jak i łagodne, idealne do nauki stoki. Chamonix to również świetne miejsce dla osób lubiących snowboard oraz narciarstwo biegowe.

Przykładowe ceny:

Rodzaj karnetu

Mont Blanc Unlimitd

Chamonix Le Pass

Les Houches Forfait

Evasion Mont-Blanc

Cena

76 Euro

25 Euro

39,10 Euro

50,50 Euro

Obszar

10 obszarów narciarskich

3 obszary narciarskie

les Houches - Saint-Gervais

Evasion Mont-Blanc

Długość tras

1003 km

104 km

31 km

400 km

Źródło: opracowanie własne

Les Deux Alpes (Les 2 Alpes) - jeden z najlepszych alpejskich ośrodków narciarskich.

Świetnie przygotowany na potrzeby turystów z całego świata kurort znajduje się na wysokości od 1300 do aż 3600 m. n. p. m. Dzięki temu miłośnicy białego szaleństwa mogą korzystać tutaj z uroków zimowego stoku niemal przez cały rok, również wiosną. Poza typowym narciarskim sezonem, idealne warunki do jazdy gwarantuje lodowiec Mont de Lans.

Na terenie ośrodka znajduje się wiele atrakcji - od największego europejskiego snow parku, poprzez dobrze zorganizowaną infrastrukturę. Les 2 Alpes to miejsce odpowiednie dla wymagających, szukających nowych doświadczeń turystów. Dobrze odnajdą się tu jednak również młodzi narciarze, którzy po całodziennym szaleństwie na stoku szukają odskoczni i relaksu w postaci nocnego, klubowego życia.

Przykładowe ceny karnetów:

Rodzaj karnetu

Dorośli

Dzieci

Seniorzy

1 dniowy od 12:00

44,50 Euro

37,50 Euro

41,50 Euro

1 dniowy od 12:30

43,50 Euro

35 Euro

41 Euro

1 dzień

52,50 Euro

42 Euro

49 Euro

2 dni

105 Euro

84 Euro

98 Euro

3 dni

157,50 Euro

126 Euro

147 Euro

4 dni

210 Euro

168 Euro

196 Euro

5 dni

241,50 Euro

193,20 Euro

225,40 Euro

6 dni

262,50 Euro

210 Euro

245 Euro

12 dni

524 Euro

420 Euro

489,60 Euro

 • Dorośli: 18-64 lata
 • Dzieci: 5-17 lat
 • Seniorzy: 65-99 lat

Źródło: opracowanie własne

Tignes, Val d’Isère - urokliwe miejsce, w którym sezon narciarski trwa aż do wiosny.

Tignes to malownicza, alpejska miejscowość położona po francuskiej stronie Wraz z pobliskim ośrodkiem Val d’Isère tworzy nowoczesny, świetnie przygotowany kompleks narciarski.Znajduje się tu ponad 300 kilometrów profesjonalnych tras, zarówno dla doświadczonych jak i początkujących miłośników narciarstwa.

Szczególnie warte uwagi są jednak trasy na lodowcu Grande Motte (około 20 kilometrów).Kurort oferuje także inne atrakcje, takie jak snow parki czy tereny do freerid`u. To miejsce idealne zarówno dla profesjonalistów jak i amatorów białego szaleństwa.

Przykładowe ceny karnetów:

Rodzaj karnetu

Dorośli

Dzieci

Seniorzy

1 dzień

61 Euro

49 Euro

49 Euro

2 dni

106 Euro

85 Euro

85 Euro

3 dni

159 Euro

128 Euro

128 Euro

4 dni

212 Euro

170 Euro

170 Euro

5 dni

265 Euro

212 Euro

212 Euro

6 dni

304 Euro

244 Euro

244 Euro

 • Dorośli: 14-64 lata
 • Dzieci: 5-13 lat
 • Seniorzy: 64-74 lata

Źródło: opracowanie własne

Ile kosztuje najtańsze ubezpieczenie turystyczne do Francji?

Ceny ubezpieczenia turystycznego na narty do Francji jest uzależniona od długości pobytu oraz dokładnego celu podróży. Na przykład narciarze, którzy poza zwykłą jazdą planują uprawiać zimowe sporty uznane za wysokiego ryzyka lub ekstremalne, zapłacą więcej. Również osoby chore przewlekle mogą w niektórych przypadkach zapłacić nieco więcej. 

Ubezpieczenie nie jest jednak drogie, szczególnie biorąc pod uwagę wysokość ewentualnych kosztów, będących konsekwencjami wypadków czy innych nieszczęśliwych zdarzeń na stoku. Dorosła osoba, która nie choruje i nie planuje uprawiać innych sportów niż klasyczne narciarstwo czy snowboarding, polisę na wyjazd do Francji może kupić już za 3,92 PLN za dzień.

Co warto wiedzieć?

 1. Francuskie Alpy oferują zapierające dech w piersiach widoki, rozwinięte ośrodki narciarskie oraz profesjonalne nartostrady.
 2. Na miłośników narciarstwa czekają lukusowe kurorty, liczne trasy oraz wiele atrakcji poza stokiem.
 3. Wyjeżdżając na narty do Francji, należy zabrać ze sobą odpowiednie ubezpieczenie.
 4. Polisa powinna zapewniać ochronę kosztów leczenia, także w razie zachorowania na Covid-19, NNW, OC, ubezpieczenie sprzętu i ratownictwo.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy trzeba nosić maseczki w trakcie jazdy na stoku?

  Nie, noszenie maseczki nie jest wymagane podczas zjazdów, ponieważ nie dochodzi wtedy do bezpośredniego kontaktu między narciarzami. Zasłanianie nosa i ust jest jednak konieczne w przestrzeniach wspólnych, takich jak kolejki do wyciągu, restauracje, czy kasy biletowe.

 2. Czy aktualnie można wjechać do Francji?

  Tak, granice francuskie są otwarte, ale obowiązuje podział państw w zależności od stopnia zagrożenia epidemiologicznego. Dodatkowo podczas przekraczania granicy trzeba okazać stosowne dokumenty.

 3. Czy przy wjeździe do Francji wystarczy dowód osobisty?

  Tak, obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej nie muszą posiadać innych dokumentów przy przekraczaniu granicy. Zamiast dowodu osobistego można okazać także paszport. Polskie MSZ informuje, że wiza jest konieczna jedynie w przypadku wyjazdu do francuskich zamorskich wspólnot terytorialnych (poza metropolią i wymienionymi wyżej departamentami zamorskimi) na dłużej niż 90 dni.

 4. Czy na terenie Francji są otwarte stoki narciarskie?

  Tak, większość kurortów narciarskich na terenie Francji jest otwarta. Szczególnie te największe, najbardziej popularne stoki można odwiedzać tej zimy. Aby móc swobodnie z nich korzystać, nie trzeba posiadać paszportu sanitarnego.