Turyści, którzy wybierają się do Egiptu od niedawna znowu muszą mieć wykupioną wizę turystyczną. Podpowiadamy, jak ją uzyskać, ile to kosztuje oraz jak zabezpieczyć się na wypadek nieszczęśliwego zdarzenia.

Wakacje w Egipcie często wybierane są jako główny cel wycieczek organizowanych przez różne biura podróży. Niezależnie jednak od tego, czy planujemy wyjazd zorganizowany odgórnie czy na własną rękę, musimy odpowiednio wcześnie zająć się załatwianiem wizy. Poniżej podpowiadamy, jak i gdzie uzyskać taki dokument, kiedy będzie on niezbędny oraz co zrobić, by odbyć podróż bezpiecznie i bez zbędnego stresu.

Wyjazd do Egiptu a COVID-19

Od 1 września ubiegłego roku wszyscy turyści, którzy wybierają się do Egiptu muszą okazać negatywny wynik testów PCR na COVID-19. Wyniki muszą być przetłumaczone na język angielski lub arabski. Test musi być przeprowadzony nie później niż na 72 godzin przed planowanym wylotem.

Podróżni wyjeżdżający do Hurghada, Marsa Alam, Szarm El-Szejk lub Taba, nie muszą posiadać negatywnego wyniku, jednak wtedy są zobowiązani wykonać odpłatny test PCR bezpośrednio na lotnisku w Egipcie. Warto jednak pamiętać, że czas oczekiwania na wynik może oznaczać konieczność izolacji.

Jeśli chodzi o osoby zaszczepione, MSZ informuje, iż:

Egipskie służby medyczne akceptują tylko świadectwa otrzymania szczepień przeciwko COVID-19, które zostały zatwierdzone przez Światową Organizację Zdrowia i Egipski Urząd ds. Leków: Pfizer, AstraZeneca, Moderna, Sinopharma, Sinovac, Sputnik, Johnson & Johnson.

Czy wiza do Egiptu jest wymagana?

Turyści, którzy wybierają się w podróż do Egiptu, muszą posiadać wizę turystyczną. Bez niej wjazd na teren kraju będzie niemożliwy. Polacy planujący wyjazd mogą starać się o uzyskanie wizy egipskim przedstawicielstwie dyplomatycznym, na lotnisku w Egipcie albo poprzez stronę internetową. Trzeba jednak pamiętać o tym, by o wizę zacząć aplikować do 7 dni przed wylotem.

Wiza - jaka i dla kogo?

E-wiza, czyli wiza wydana w formie elektronicznej, którą otrzymać można drogą mailową. Alternatywą dla niej jest wiza konsularna. Aby ją otrzymać, niezbędne jest okazanie paszportu w konsulacie, w celu jej wklejenia.

Dodatkowo wyróżnić można wizy jednokrotne oraz 30-dniowe, czyli wielokrotne. Te pierwsze pozwalają na jeden wjazd do Egiptu, drugie są czasowe.

Rodzaje jednokrotnych wiz wydawanych na wyjazd do Egiptu to:

 • E-wiza turystyczna 30-dniowa:

- Wyjazd w celu zwiedzania lub innym celu turystycznym

- Wiza ważna jest według dat zawartych we wniosku, obowiązuje przez maksymalnie 30 dni pobytu

 • Wiza turystyczna 30-dniowa:

- Wyjazd w celu zwiedzania lub innym celu turystycznym

- Wiza ważna jest 90 dni od daty wydania i obowiązuje przez maksymalnie 30 dni pobytu

 • Wiza biznesowa 30-dniowa:

- Wyjazd w celach biznesowych, w celu podpisywania umów, ale także w celu zwiedzania

- Wiza ważna jest 90 dni od daty wydania i obowiązuje przez maksymalnie 30 dni pobytu

Rodzaje wiz wielokrotnych wydawanych na wyjazd do Egiptu:

 • E-wiza turystyczna 30-dniowa:

- Wyjazd w celu zwiedzania lub innym celu turystycznym

- Wiza ważna jest według dat zawartych we wniosku, obowiązuje przez maksymalnie 30 dni pobytu

 • Wiza biznesowa 180-dniowa:

- Wyjazd w celach biznesowych, w celu podpisywania umów, ale także w celu zwiedzania

- Wiza ważna jest 180 dni od daty wydania i obowiązuje przez maksymalnie 30 dni na każdy pobyt

Gdzie wnioskować o przyznanie wizy?

Wizę można kupić w kilku miejscach. Najprościej będzie zrobić to przez internet lub na lotnisku, zaraz po przylocie do Egiptu. Wizę odbierzemy również w egipskich placówkach dyplomatycznych, które znajdują się na terenie naszego kraju. 

Jakie dokumenty są niezbędne do uzyskania wizy?

Aby otrzymać wizę do Egiptu, trzeba najpierw skompletować wymagany zestaw dokumentów. Te, które będą niezbędne to:

 • Paszport - musi być ważny na co najmniej 6 miesięcy po dacie zakończenia podróży

 • Skan paszportu w kolorze - pierwsza strona dokumentu wraz z danymi

 • Wypełniony wniosek wizowy  - do pobrania ze strony lub z konsulatu

 • Dwa aktualne zdjęcia (do wizy tradycyjnej)

  • Tło zdjęcia powinno być jasne i jednolite.

  • Zdjęcie musi być wykonane na wprost, z otwartymi oczami i zamkniętymi ustami.

  • Włosy nie mogą przysłaniać twarzy, a jej wyraz musi być naturalny.

  • Zdjęcie musi być wykonane w kolorze, ostre i wyraźnie pokazujące oczy oraz twarz z obu stron.

  • Na zdjęciu powinna być widoczna głowa do górnej części barków (twarz musi zajmować 70-80% miejsca).

  • Na zdjęciu nie można mieć nakrycia głowy ani okularów z ciemnymi szkłami.

  • Fotografia powinna zostać wykonana nie później niż w przeciągu ostatnich 6 miesięcy.

 • Zaproszenie od firmy (w przypadku wizy biznesowej)

Ile trwa wyrobienie wizy i ile to kosztuje?

Rodzaj wizy

Wiza jednokrotna

Wiza wielokrotna

Czas wyrabiania

 • Tryb standardowy - 8 dni

 • Tryb ekspresowy - 5 dni

 • Tryb standardowy - 8 dni

 • Tryb ekspresowy - 5 dni

Koszt wyrobienia

25 USD

60 USD

Jak podaje polskie MSZ:

Władze egipskie poinformowały, iż do 30 kwietnia 2021 r. przedłużone zostaje zniesienie opłat za wizy turystyczne dla osób przylatujących bezpośrednimi lotami do gubernatorstw: Synaj Południowy, Morze Czerwone, Luksor i Asuan.

Wiza a ubezpieczenie - czy polisa jest konieczna?

Podczas pobytu w Egipcie obowiązkowo musimy posiadać ubezpieczenie zdrowotne. W związku z wysokimi kosztami leczenia oraz opieki medycznej trzeba wybrać taką polisę, która swoim zakresem obejmuje różne usługi medyczne, unikając najtańszych ubezpieczeń z często mocno ograniczoną ofertą unikaj polis najtańszych i z ograniczoną ofertą.

Ubezpieczyciel powinien zapewniać choćby koszty pobytu w szpitalu, czy leczenia chorób przewlekłych, takich jak choroby układu krążenia, nowotwory, czy epilepsja. Polisa powinna zapewnić zwrot kosztów także w przypadku choroby psychicznej i - co niezwykle istotne - powinna obowiązywać w razie biernego uczestnictwa w aktach terroru.

Podczas wyboru odpowiedniego ubezpieczenia dla siebie trzeba wziąć pod uwagę także plan wyjazdu. Polskie MSZ przestrzega, by wziąć pod uwagę to, że nie każda polisa nie obejmuje bowiem koszty będące wynikiem wypadków np. podczas uprawiania sportów wysokiego ryzyka czy ekstremalnych.

Warto również pamiętać o tym, by w razie choroby lub kontuzji w miarę możliwości skontaktować się telefonicznie z ubezpieczycielem jeszcze przed wizytą w placówce medycznej. Warto bowiem upewnić się, że polisa pokryje koszty leczenia w przypadku prawdopodobnych zabiegów.

Wybierając się do Egiptu koniecznie trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Na terenie tego kraju turyści z Polski nie są bowiem objęci nawet podstawową ochroną jaką w krajach europejskich zapewnia Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). 

Leczenie w egipskich szpitalach jest natomiast bardzo kosztowne. Renomowane, często prywatne placówki medyczne oferują co prawda profesjonalną pomoc na wysokim poziomie, jednak wiąże się to z proporcjonalnie dużymi kosztami, które bez polisy pokryć trzeba z własnej kieszeni.

Tymczasem nawet zwykła wizyta u internisty kosztować aż kilkadziesiąt euro! Specjalistyczna konsultacja lub wykonanie badania jest jeszcze droższe. Za jednodniową hospitalizację trzeba będzie zapłacić co najmniej 200 euro. Jeśli doliczyć do tego terapię lekami lub zabiegi, cena znacznie wzrośnie.

Najdroższy z reguły jest jednak transport medyczny oraz transport poszkodowanej osoby do Polski. Korzystanie z takich – często niezbędnych po wypadku – może wiązać się z kosztami sięgającymi kilkunastu tysięcy euro. 

Jak wybrać ubezpieczenie do Egiptu?

Odpowiednie ubezpieczenie to zdecydowanie jeden z najważniejszych elementów każdego wakacyjnego wyjazdu. Dobra polisa jest szczególnie ważna w dobie pandemii.

Tradycyjne ubezpieczenie turystyczne z odpowiednio wysokimi stawkami gwarantowanymi przeważnie wystarcza w przypadku zwykłego wyjazdu, jednak kiedy na świecie panuje koronawirus, warto zadbać o dodatkowe opcje, takie jak ubezpieczenie od odwołania lotu lub całej podróży.

 • Turystyczne ubezpieczenie na wyjazd do Egiptu powinno zabezpieczyć nas na wypadek zachorowania na Covid-19 naszego lub naszych bliskich.
 • Koszty leczenia - to najważniejszy element polisy turystycznej. Decydując się na zagraniczną podróż, musimy liczyć się z kosztami, jakie będziemy musieli ponieść w razie konieczności odbycia leczenia. Jeżeli wskutek nagłego nieszczęścia doznamy urazu wymagającego wizyty lekarskiej albo pobytu w szpitalu, ubezpieczyciel zapewni nam pomoc materialną. Dzięki temu zaoszczędzimy nawet kilkanaście tysięcy złotych.

 • Koszty transportu medycznego i transportu do kraju – jeśli dojdzie do wypadku w wyniku którego będziemy musieli skorzystać z usługi transportu medycznego, może to mocno odbić się na naszej kieszeni. Decydując się na odpowiednią polisę, będziemy zabezpieczeni na wypadek konieczności ponoszeniem tego typu kosztów. To szczególnie istotne, gdy konieczny będzie transport poszkodowanego do Polski – taka podróż może bowiem kosztować od kilku, do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

 • Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC) - zapewnia ochronę zarówno ubezpieczonemu jak i osobom poszkodowanym. Możemy na nie liczyć, jeśli w skutek naszego działania szkody doznają osoby trzecie lub ich mienie. To ważne, aby gwarantowana suma OC nie była niższa niż 100 000 euro.

 • Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) - zagwarantuje pokrycie najważniejszych kosztów i wypłatę świadczenia, jeżeli doznamy uszczerbku na zdrowiu w wyniku nieszczęśliwego zdarzenia. To szczególnie ważny element polisy podczas zagranicznych wycieczek, ponieważ zapewnia odszkodowanie w razie konieczności rehabilitacji lub leczenia powypadkowego. NNW zapewni także odszkodowanie w razie śmierci ubezpieczonej osoby.

Turyści, którzy planują aktywny wypoczynek podczas urlopu w Egipcie, muszą zastanowić się nad wykupieniem odpowiedniego rozszerzenia polisy. Dotyczy to zwłaszcza tych osób, które będą uprawiać sporty, uznane przez ubezpieczycieli za ekstremalne.

Przydatne może okazać się na przykład ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego. Dzięki temu elementowi będziemy mogli poczuć się bezpiecznie, jeżeli nasz bagaż zostanie zgubiony lub uszkodzony. To szczególnie istotne, jeśli przewozimy ze sobą wartościowy sprzęt.

Tygodniowy wyjazd do Egiptu na nurkowanie bez tlenu dla jednej osoby
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
AXA Assistance
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
1 500 zł
116,35 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł40 sportówsprzęt sportowypandemia Covid-19
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
139,43 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 zł106 sportówOC sportowepandemia Covid-19
AXA Assistance
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
195,55 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 150 000 złOC: 1 500 000 zł40 sportówsprzęt sportowypandemia Covid-19
Allianz
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
4 000 zł
218,08 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 40 000 złOC: 100 000 złOC sportowe126 sportówsprzęt sportowypandemia Covid-19
Tygodniowy wyjazd do Egiptu na nurkowanie bez tlenu dla jednej osoby
AXA Assistance
116,35 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
1 500 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł40 sportówsprzęt sportowypandemia Covid-19
Nationale-Nederlanden
139,43 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 zł106 sportówOC sportowepandemia Covid-19
AXA Assistance
195,55 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
Dodatkowo: NNW: 150 000 złOC: 1 500 000 zł40 sportówsprzęt sportowypandemia Covid-19
Allianz
218,08 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
4 000 zł
Dodatkowo: NNW: 40 000 złOC: 100 000 złOC sportowe126 sportówsprzęt sportowypandemia Covid-19

Aby poznać oferty różnych ubezpieczycieli i porównać ze sobą ich szczegółowy zakres, warto skorzystać z naszego kalkulatora.Dzięki niemu prosto i szybki znajdziesz polisę najlepiej dostosowaną do swoich potrzeb, a następnie kupisz ją online ww kilku krokach i bez wychodzenia z domu.

Co warto wiedzieć o Egipcie?

 • Kair - stolica Egiptu, a jednocześnie największe miasto na jego terenie. Aby odkryć i docenić jego niepowtarzalny charakter i klimat, warto zatrzymać się tam na dłużej, by w spokoju zwiedzić wszystkie ciekawe miejsca. Samo miasto, podobnie jak jego najbliższe okolice, stanowi bowiem zbiór najważniejszych zabytków Egiptu.

 • Piramidy w Gizie – czyli niekwestionowana wizytówka Egiptu. Położone na  się na obrzeżach Kairu piramidy to zdecydowany punkt obowiązkowy każdej wycieczki do stolicy faraonów. Piramida Cheopsa, czyli najwyższa budowla z całego kompleksu, to do dziś jedna z najwspanialszych i najbardziej zachwycających budowli na całym świecie.

 • Sakkara – to miasto znane głównie ze słynnej piramidy Dżosera. Ta znana na całym świecie schodkowa budowla to monumentalny element kompleksu grobowego króla, od którego imienia piramida wzięła swoją nazwę. To ogromna, kamienna konstrukcja, która od zawsze wzbudza zachwyt wśród turystów.

 • Morze Czerwone – czyli raj dla turystów pragnących poznać podwodny świat. W Egipcie nurkowanie jest bowiem bardzo powszechne i dostępne praktycznie dla każdego. Nie potrzeba do tego specjalistycznego sprzętu, dzięki czemu w łatwy sposób możemy podziwiać piękno rozbudowanej rafy koralowej.

 • Aleksandria – czyli tak zwana Perła Morza Śródziemnego. To połączenie niezwykłej kultury starożytnej z nowoczesną, przystępną dla turystów formą. Aleksandria zachwyca swoim ciepłym, śródziemnomorskim klimatem i niepowtarzalnymi grecko-rzymskimi zabytkami. Odwiedzając to miast koniecznie zobaczyć warto zwiedzić przede wszystkim podwodne ruiny Montazah i Maamoura, a także Katakumby Kom el-Shouqafa.

Co warto wiedzieć?

 1. Aby wjechać do Egiptu, należy posiadać wizę oraz paszport.
 2. W dobie pandemii niezbędny jest także negatywny wynik testu na obecność koronawirusa.
 3. Należy posiadać także ubezpieczenie turystyczne pokrywające koszty leczenia.
 4. Warto zadbać, by polisa pokrywała także koszty zachorowania na Covid-19.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Jaką wizę potrzebuję na wycieczkę do Egiptu?

  Wystarczy wiza lub e-wiza turystyczna ważna 30 dni. Można o nią ubiegać się w placówce dyplomatycznej Egiptu, na lotnisku już po przylocie lub zawnioskować o nią online. 

 2. Ile kosztuje wydanie wizy?

  Za wizę jednorazową zapłacić się 25 dolarów. W przypadku wizy wielokrotnej cena jest wyższa i wynosi 60 dolarów. 

 3. Czy ubezpieczenie w Egipcie jest wymagane?

  Tak, posiadanie polisy turystycznej pokrywające koszty leczenia jest obowiązkowe. MSZ zaleca wybór polisy z wysokimi sumami gwarantowanymi. Takie ubezpieczenie można mieć już od około 5 zł dziennie.