Turyści, którzy wybierają się do Egiptu od niedawna znowu muszą mieć wykupioną wizę turystyczną. Podpowiadamy, jak ją uzyskać, ile to kosztuje wiza turystyczna oraz jak zabezpieczyć się na wypadek nieszczęśliwego zdarzenia.

Niezależnie od tego, czy planujesz wyjazd zorganizowany z biurem podróży czy na własną rękę, musisz odpowiednio wcześnie zająć się załatwianiem wizy. Poniżej podpowiadamy, jak i gdzie uzyskać taki dokument, kiedy będzie on niezbędny oraz co zrobić, by odbyć podróż bezpiecznie i bez zbędnego stresu.

Wyjazd do Egiptu - co warto wiedzieć?

MSZ odradza podróże, które nie są konieczne do:

 • do strefy pustynnej na wschód od Doliny Nilu (z wyjątkiem głównych dróg łączących Kair bezpośrednio z miejscowościami: Ismailia, Port Said i Suez, oraz ośrodkami turystycznymi położonymi nad Morzem Czerwonym: Ain Sokhna, El-Gouna, Hurghada, Safaga i Marsa Alam);
 • do Delty Nilu i na wybrzeże Morza Śródziemnego (z wyjątkiem Port Saidu i Aleksandrii; uwaga: podróż z Kairu do Aleksandrii inną drogą niż autostrada Alexandria Desert Road nie jest rekomendowana);
 • do Doliny Nilu pomiędzy Kairem i Luksorem (z wyjątkiem miasta Luksor) oraz pomiędzy Asuanem i granicą z Sudanem (z wyjątkiem Abu Simbel); uwaga: podróże do Luksoru, Asuanu i Abu Simbel powinny odbywać się drogą lotniczą.

Zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności na pozostałym terytorium państwa.

Czy wiza do Egiptu jest wymagana?

Jeśli wybierasz się w podróż do Egiptu, musisz posiadać wizę turystyczną. Bez niej wjazd na teren kraju będzie niemożliwy. Możesz starać się o uzyskanie wizy egipskim przedstawicielstwie dyplomatycznym, na lotnisku w Egipcie albo poprzez stronę internetową. Trzeba jednak pamiętać o tym, by o wizę zacząć aplikować do 7 dni przed wylotem.

Wiza - jaka i dla kogo?

E-wiza, czyli wiza wydana w formie elektronicznej, którą otrzymać można drogą mailową. Alternatywą dla niej jest wiza konsularna. Aby ją otrzymać, niezbędne jest okazanie paszportu w konsulacie, w celu jej wklejenia.

Dodatkowo wyróżnić można wizy jednokrotne oraz 30-dniowe, czyli wielokrotne. Te pierwsze pozwalają na jeden wjazd do Egiptu, drugie są czasowe.

Rodzaje jednokrotnych wiz wydawanych na wyjazd do Egiptu to:

 • E-wiza turystyczna 30-dniowa:

- Wyjazd w celu zwiedzania lub innym celu turystycznym

- Wiza ważna jest według dat zawartych we wniosku, obowiązuje przez maksymalnie 30 dni pobytu

 • Wiza turystyczna 30-dniowa:

- Wyjazd w celu zwiedzania lub innym celu turystycznym

- Wiza ważna jest 90 dni od daty wydania i obowiązuje przez maksymalnie 30 dni pobytu

 • Wiza biznesowa 30-dniowa:

- Wyjazd w celach biznesowych, w celu podpisywania umów, ale także w celu zwiedzania

- Wiza ważna jest 90 dni od daty wydania i obowiązuje przez maksymalnie 30 dni pobytu

Rodzaje wiz wielokrotnych wydawanych na wyjazd do Egiptu:

 • E-wiza turystyczna 30-dniowa:

- Wyjazd w celu zwiedzania lub innym celu turystycznym

- Wiza ważna jest według dat zawartych we wniosku, obowiązuje przez maksymalnie 30 dni pobytu

 • Wiza biznesowa 180-dniowa:

- Wyjazd w celach biznesowych, w celu podpisywania umów, ale także w celu zwiedzania

- Wiza ważna jest 180 dni od daty wydania i obowiązuje przez maksymalnie 30 dni na każdy pobyt

Gdzie złożyć wniosek o wizę do Egiptu?

Wizę możesz kupić w kilku miejscach. Najprościej zrobisz to przez internet lub na lotnisku, zaraz po przylocie do Egiptu. Wizę odbierzesz również w egipskich placówkach dyplomatycznych, które znajdują się na terenie naszego kraju. 

Jakie dokumenty są niezbędne do uzyskania wizy?

Aby otrzymać wizę do Egiptu, musisz najpierw skompletować wymagany zestaw dokumentów. Te, które będą niezbędne to:

 • Paszport - musi być ważny na co najmniej 6 miesięcy po dacie zakończenia podróży

 • Skan paszportu w kolorze - pierwsza strona dokumentu wraz z danymi

 • Wypełniony wniosek wizowy  - wniosek wizowy do pobrania ze strony lub z konsulatu

 • Dwa aktualne zdjęcia (do wizy tradycyjnej)

  • Tło zdjęcia powinno być jasne i jednolite.

  • Zdjęcie musi być wykonane na wprost, z otwartymi oczami i zamkniętymi ustami.

  • Włosy nie mogą przysłaniać twarzy, a jej wyraz musi być naturalny.

  • Zdjęcie musi być wykonane w kolorze, ostre i wyraźnie pokazujące oczy oraz twarz z obu stron.

  • Na zdjęciu powinna być widoczna głowa do górnej części barków (twarz musi zajmować 70-80% miejsca).

  • Na zdjęciu nie można mieć nakrycia głowy ani okularów z ciemnymi szkłami.

  • Fotografia powinna zostać wykonana nie później niż w przeciągu ostatnich 6 miesięcy.

 • Zaproszenie od firmy (w przypadku wizy biznesowej)

Ile trwa wyrobienie wizy i ile kosztuje wiza turystyczna?

Rodzaj wizy

Wiza jednokrotna

Wiza wielokrotna

Czas wyrabiania

 • Tryb standardowy - 8 dni

 • Tryb ekspresowy - 5 dni

 • Tryb standardowy - 8 dni

 • Tryb ekspresowy - 5 dni

Koszt wyrobienia

25 USD

60 USD

Wiza a ubezpieczenie - czy polisa jest konieczna?

Podczas pobytu w Egipcie koniecznie musisz posiadać ubezpieczenie zdrowotne - polskie MSZ wskazuje, że jest to obowiązkowe. W związku z wysokimi kosztami leczenia oraz opieki medycznej wybierz taką polisę, która swoim zakresem obejmuje różne usługi medyczne, unikając najtańszych ubezpieczeń z często mocno ograniczoną ofertą.

Podczas wyboru odpowiedniego ubezpieczenia dla siebie weź pod uwagę także plan wyjazdu. Nie każda polisa nie obejmuje bowiem koszty będące wynikiem wypadków np. podczas uprawiania sportów wysokiego ryzyka czy ekstremalnych.

Uwaga!

Pamiętaj o tym, by w razie choroby lub kontuzji w miarę możliwości skontaktować się telefonicznie z ubezpieczycielem jeszcze przed wizytą w placówce medycznej. Warto bowiem upewnić się, że polisa pokryje koszty leczenia w przypadku prawdopodobnych zabiegów.

Leczenie w egipskich szpitalach jest natomiast bardzo kosztowne. Renomowane, często prywatne placówki medyczne oferują co prawda profesjonalną pomoc na wysokim poziomie, jednak wiąże się to z proporcjonalnie dużymi kosztami, które bez polisy pokryć trzeba z własnej kieszeni.

Tymczasem nawet zwykła wizyta u internisty może Cię kosztować aż kilkadziesiąt euro! Specjalistyczna konsultacja lub wykonanie badania jest jeszcze droższe. Za jednodniową hospitalizację zapłacisz co najmniej 200 euro. Jeśli doliczyć do tego terapię lekami lub zabiegi, cena znacznie wzrośnie.

Najdroższy z reguły jest jednak transport medyczny oraz transport poszkodowanej osoby do Polski. Korzystanie z takich – często niezbędnych po wypadku – może wiązać się z kosztami sięgającymi kilkunastu tysięcy euro. 

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Egiptu?

Odpowiednie ubezpieczenie turystyczne to zdecydowanie jeden z najważniejszych elementów każdego wakacyjnego wyjazdu. Co powinna zawierać taka polisa?

 • Koszty leczenia - to najważniejszy element polisy turystycznej. Decydując się na zagraniczną podróż, musisz liczyć się z kosztami, jakie będziesz musiał ponieść w razie konieczności odbycia leczenia. Jeżeli wskutek nagłego nieszczęścia doznasz urazu wymagającego wizyty lekarskiej albo pobytu w szpitalu, ubezpieczyciel zapewni Ci pomoc materialną. 

 • Koszty transportu medycznego i transportu do kraju – jeśli dojdzie do wypadku w wyniku którego będziesz musiał skorzystać z usługi transportu medycznego, może to mocno odbić się na Twojej kieszeni. Decydując się na odpowiednią polisę, będziesz zabezpieczony na wypadek konieczności ponoszeniem tego typu kosztów. To szczególnie istotne, gdy konieczny będzie transport do Polski – taka podróż może bowiem kosztować od kilku, do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

 • Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC) - możesz na nie liczyć, jeśli w skutek Twojego nieumyślnego działania szkody doznają osoby trzecie lub ich mienie. To ważne, aby gwarantowana suma OC nie była niższa niż 100 000 euro.

 • Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) - zagwarantuje Ci pokrycie najważniejszych kosztów i wypłatę odszkodowania, jeżeli doznasz uszczerbku na zdrowiu w wyniku nieszczęśliwego zdarzenia.  

Wypowiedź eksperta

Jeśli planujesz aktywny wypoczynek podczas urlopu w Egipcie, zastanów się nad wykupieniem odpowiedniego rozszerzenia polisy. Dotyczy to zwłaszcza tych osób, które będą uprawiać sporty, uznane przez ubezpieczycieli za ekstremalne Przydatne może okazać się na przykład ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego. Dzięki temu elementowi będziesz mógł poczuć się bezpiecznie, jeżeli Twój bagaż zostanie zgubiony lub uszkodzony.
Magdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznychMagdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych

Aby poznać oferty różnych ubezpieczycieli i porównać ze sobą ich szczegółowy zakres, skorzystaj z naszego kalkulatora.Dzięki niemu prosto i szybki znajdziesz polisę najlepiej dostosowaną do swoich potrzeb, a następnie kupisz ją online w kilku krokach i bez wychodzenia z domu.

Tygodniowy wyjazd do Egiptu na nurkowanie bez tlenu dla jednej osoby
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
128,24 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 zł181 sportów objętych ochroną, w tym freedivingzdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
300 000 eur
Ratownictwo
10 000 eur
Bagaż
1 000 eur
127,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 eurOC: 100 000 eurOC sportowe: 100 000 eurosporty objęte polisą: 27zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
ERGO Ubezpieczenia Podróży
Koszty leczenia
100 000 eur
Ratownictwo
5 000 eur
Bagaż
2 000 zł
140,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 40 000 złOC: 100 000 eurOC sportowe: 40 000 eurosporty objęte polisą: 25zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowy
Allianz
Koszty leczenia
400 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
2 000 zł
249,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 25 000 złOC: 1 000 000 złOC sportowe: 1 000 000 złsporty objęte polisą: 123 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Tygodniowy wyjazd do Egiptu na nurkowanie bez tlenu dla jednej osoby
AXA Partners
128,24 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 zł181 sportów objętych ochroną, w tym freedivingzdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
127,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
300 000 eur
Ratownictwo
10 000 eur
Bagaż
1 000 eur
Dodatkowo: NNW: 10 000 eurOC: 100 000 eurOC sportowe: 100 000 eurosporty objęte polisą: 27zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
ERGO Ubezpieczenia Podróży
140,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
100 000 eur
Ratownictwo
5 000 eur
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 40 000 złOC: 100 000 eurOC sportowe: 40 000 eurosporty objęte polisą: 25zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowy
Allianz
249,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
400 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 25 000 złOC: 1 000 000 złOC sportowe: 1 000 000 złsporty objęte polisą: 123 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19

Co warto wiedzieć o Egipcie?

 • Kair - stolica Egiptu, a jednocześnie największe miasto na jego terenie. Aby odkryć i docenić jego niepowtarzalny charakter i klimat, zatrzymaj się tam na dłużej, by w spokoju zwiedzić wszystkie ciekawe miejsca. Samo miasto, podobnie jak jego najbliższe okolice, stanowi bowiem zbiór najważniejszych zabytków Egiptu.

 • Piramidy w Gizie – czyli niekwestionowana wizytówka Egiptu. Położone na  się na obrzeżach Kairu piramidy to zdecydowany punkt obowiązkowy każdej wycieczki do stolicy faraonów. Piramida Cheopsa, czyli najwyższa budowla z całego kompleksu, to do dziś jedna z najwspanialszych i najbardziej zachwycających budowli na całym świecie.

 • Sakkara – to miasto znane głównie ze słynnej piramidy Dżosera. Ta znana na całym świecie schodkowa budowla to monumentalny element kompleksu grobowego króla, od którego imienia piramida wzięła swoją nazwę. To ogromna, kamienna konstrukcja, która od zawsze wzbudza zachwyt wśród turystów.

 • Morze Czerwone – czyli raj dla turystów pragnących poznać podwodny świat. W Egipcie nurkowanie jest bowiem bardzo powszechne i dostępne praktycznie dla każdego. Nie potrzeba do tego specjalistycznego sprzętu, dzięki czemu w łatwy sposób możemy podziwiać piękno rozbudowanej rafy koralowej.

 • Aleksandria – czyli tak zwana Perła Morza Śródziemnego. To połączenie niezwykłej kultury starożytnej z nowoczesną, przystępną dla turystów formą. Aleksandria zachwyca swoim ciepłym, śródziemnomorskim klimatem i niepowtarzalnymi grecko-rzymskimi zabytkami. Odwiedzając to miast koniecznie zobaczyć warto zwiedzić przede wszystkim podwodne ruiny Montazah i Maamoura, a także Katakumby Kom el-Shouqafa.

Co warto wiedzieć?

 1. Aby wjechać do Egiptu, należy posiadać wizę oraz paszport.
 2. Musisz posiadać także ubezpieczenie turystyczne pokrywające koszty leczenia.
 3. Warto zadbać, by polisa zapewniała również NNW, OC oraz ochronę bagażu.
 4. Taką ochronę znajdziesz za pomocą naszego kalkulatora.
 5. Ubezpieczenie do Egiptu dostępne jest już od około 5 zł dziennie. 

Najczęściej zadawane pytania

 1. Jaką wizę potrzebuję na wycieczkę do Egiptu?

  Wystarczy wiza lub e-wiza turystyczna ważna 30 dni. Można o nią ubiegać się w placówce dyplomatycznej Egiptu, na lotnisku już po przylocie lub zawnioskować o nią online. 

 2. Ile kosztuje wydanie wizy?

  Za wizę jednorazową zapłacić się 25 dolarów. W przypadku wizy wielokrotnej cena jest wyższa i wynosi 60 dolarów. 

 3. Czy ubezpieczenie w Egipcie jest wymagane?

  Tak, posiadanie polisy turystycznej pokrywające koszty leczenia jest obowiązkowe. MSZ zaleca wybór polisy z wysokimi sumami gwarantowanymi. Takie ubezpieczenie można mieć już od około 5 zł dziennie.

 4. Gdzie kupić wizę do Egiptu?

  Wizę turystyczną do Egiptu można kupić na lotnisku w Egipcie, placówkach dyplomatycznych oraz poprzez stronę https://www.visa2egypt.gov.eg/

 5. Czy karta EKUZ zadziała w Egipcie?

  Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) jest dokumentem, który zapewnia dostęp do opieki medycznej podczas tymczasowego pobytu w krajach Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Szwajcarii. Egipt nie jest częścią tych obszarów, więc karta EKUZ nie będzie tam honorowana.