W przypadku większości popularnych turystycznych kierunków Polacy nie muszą wyrabiać wizy. Okazania wizy od Polaków nie wymaga aż 169 państw na całym świecie. Jednak niektóre kraje, zwłaszcza w Afryce i Azji, nadal wymagają spełnienia obowiązku wizowego. W przypadku podróży do 75 krajów i terytoriów zależnych sam paszport nie wystarczy. Przedstawiamy listę miejsc, w których będzie nam potrzebne dodatkowe zezwolenie. 

Według najnowszego Passport Index, międzynarodowego rankingu „mocy” paszportów poszczególnych krajów, Polska znalazła się na 17. miejscu na świecie. Ranking ocenia przede wszystkim to, do ilu krajów można dostać się bez wizy, na podstawie paszportu danego kraju. Podróżowanie po świecie nie jest więc dla nas utrudnione, zwłaszcza w porównaniu z  czasami socjalizmu.

Państwa Europy, a także większość położonych w Ameryce Południowej i Północnej możemy odwiedzić bez zbędnych formalności. Są jednak miejsca, do których bez dodatkowego zezwolenia, uzyskiwanego w konsulacie, online lub na lotnisku nie wjedziemy. 

Gdzie nie wjedziesz bez wizy? Lista krajów i terytoriów zależnych

Wiza jest pisemnym lub elektronicznym zezwoleniem, które wraz z paszportem umożliwia przekroczenie granicy lub pobyt na terenie danego kraju. Wystawiania jest przez placówkę dyplomatyczną lub konsularną. Brak wizy może wiązać się z karą grzywny bądź wydaleniem lub niewpuszczeniem na terytorium danego państwa.

Sprawdziliśmy, których krajów nie odwiedzimy bez takiego zezwolenia. Poniższe zestawienie powstało w oparciu o informacje zamieszczone na portalu Ministerstwa Spraw Zagranicznych. 

W Europie wiza będzie potrzebna nam tylko w jednym kraju, w Rosji. W Azji państw, do których bez zezwolenia nie wjedziemy jest zdecydowanie więcej.

Azja: Afganistan, Arabia Saudyjska, Azerbejdżan, Bahrajn, Bangladesz, Bhutan, Chiny, Indie, Indonezja, Irak, Iran, Jemen, Jordania, Kambodża, Korea Północna, Kuwejt, Laos, Liban, Malediwy, Myanma, Nepal, Oman (przy wyjazdach do 14 dni obowiązuje zwolnienie z wizy), Pakistan, Sri Lanka, Syria, Turkmenistan, Wietnam.  

Afryka: Algiera, Benin, Burkina Faso, Burundi, Czad, Demokratyczna Republika Konga, Dżibuti, Egipt, Erytrea, Etiopia, Gabon, Ghana, Gwinea, Gwinea Bissau, Gwinea Równikowa, Kamerun, Kenia, Komory, Kongo, Lesotho, Liberia, Libia, Madagaskar, Mali, Mauretania, Mozambik, Namibia, Niger, Nigeria, Republika Środkowoafrykańska, Rwanda, Sierra Leone, Somalia, Sudan, Sudan Południowy, Tanzania, Togo, Uganda, Wybrzeże Kości Słoniowej, Wyspy św. Tomasza i Książęca (zwolnienie z obowiązku wizowego przy wjeździe na i pobycie nieprzekraczającym 15 dni), Zimbabwe. 

Ameryka Północna: Kuba

Uwaga!

Obecnie podróżujący do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej nie muszą wyrabiać wizy – jeśli podróż ma charakter biznesowy lub turystyczny a planowany pobyt nie przekracza 90 dni.

Ameryka Południowa: Surinam, Gujana

Australia i Oceania: Australia, Nauru, Papua-Nowa Gwinea.

O jakie zezwolenie się ubiegać? Rodzaje wiz

Turyści potrzebują innej wizy niż osoby wybierające się za granicę do pracy czy na studia. Cel podróży jest zatem bardzo istotny przy uzyskaniu pozwolenia na pobyt w danym kraju. Wizy możemy podzielić na kilka rodzajów.

jakiej wizy potrzebujesz

Wizy turystyczne przeznaczone są dla osób, które wjeżdżają do danego miejsca w celu zwiedzenia go lub w sprawach służbowych. Przejeżdżający przez konkretny kraj do innego miejsca potrzebują wizy tranzytowej. Uczniowie i studenci planujący naukę za granicą powinni ubiegać się o wizę studencką.

Planujący podjęcie zatrudnienia w kraju wymagającym zezwolenia muszą mieć wizę pracowniczą. Poza tym rozróżnia się jeszcze wizy imigracyjne, biznesowe, małżeńskie i dyplomatyczne.  

Gdzie i jak wyrobić wizę?

Każde państwo indywidualnie reguluje tę kwestie. Najlepiej więc przed podróżą sprawdzić w aplikacji MSZ „Polak Za Granicą”, spełnienia jakich formalności wymaga kraj, do którego się wybieramy. To najbardziej wiarygodne i stale aktualizowane źródło wiedzy na temat obowiązków wizowych. Aplikacja jest bezpłatna, więc zdecydowanie warto ją pobrać.  

Obecnie do wielu krajów, w szczególności popularnych turystycznie, możliwe jest wyrobienie wizy elektronicznej, zamiast standardowego, papierowego dokumentu.  To szybka i wygodna opcja – wizy elektronicznej nie trzeba odbierać w formie drukowanej. Wystarczy stosowne potwierdzenie otrzymane na maila.  

Niekiedy też wizy wydawane są na lotnisku bądź przy wjeździe do danego kraju (tak jest w przypadku np. Kenii, czy Jordanii).  

Jakie dokumenty są wymagane do wizy?  

Proces wyrobienia wizy co do zasady nie powinien być skomplikowany, jednak wymaga dopełnienia kilku formalności. Przede wszystkim:  

 • wypełnienia wniosku, 

 • dostarczenia zdjęcia, 

 • uiszczenia odpowiedniej opłaty wizowej. 

Uwaga!

W niektórych przypadkach trzeba odwiedzić ambasadę, załączyć do wniosku bilety lotnicze, czy inne dokumenty. Część krajów wymaga też dostarczenia potwierdzenia ubezpieczenia turystycznego, ustalając np. jaka suma kosztów leczenia jest minimalna, aby turysta mógł otrzymać wizę.

Większość państw wymaga również co najmniej 6-miesięcznej ważności paszportu podróżnika w momencie wyjazdu. Niektóre kraje, np. Indie, zastrzegają sobie również prawo weryfikacji, czy wnioskujący o wizę turysta dysponuje wystarczającą ilością pieniędzy na pobyt.

Wszystkie te informacje można szczegółowo zweryfikować we wspomnianej już aplikacji „Polak Za Granicą”.  

Ile kosztuje wiza?  

Koszty wizy różnią się, w zależności od kraju, do którego się wybieramy. Rozbieżności w cenach są duże – najczęściej czym bardziej turystyczny kierunek, tym cena wyższa (choć są też wyjątki, np. bezpłatna wiza na atrakcyjne turystycznie Malediwy). Zwykle nie są to koszty bardzo wysokie, jednak w przypadku budżetowych wyjazdów – odczuwalne dla podróżnika.

Poniżej kilka przykładów cen wiz do krajów często wybieranych przez Polaków.  

Przykładowe kraje 

Koszt wizy 

Rosja 

oplata za przetworzenie wniosku wizowego – od 20 do 200 dolarów w zależności od rodzaju wizy

Indie 

wiza turystyczna (e-visa): od 10 do 80 dolarów w zależności od terminu pobytu i czasu obowiązywania wizy

Jordania 

67 euro

Malediwy 

wiza bezpłatna przy pobycie do 30 dni, wydawana na lotnisku po przylocie

Nepal 

30-125 dolarów w zależności od długości wizy

Indonezja 

około 124 złotych

Sri Lanka 

18,5 dolarów (e-wiza, ważna 30 dni) 

Wietnam 

26 dolarów (wiza turystyczna jednokrotna do 30 dni pobytu)

Oman 

E-Visa: 52 dolarów dla wizy umożliwiającej jednokrotny wjazd do kraju dłuższy niż 14 dni lub 130 dolarów w przypadku wizy wielokrotnego wjazdu

Tanzania 

50 dolarów dla wizy turystycznej jednokrotnego wjazdu uzyskanej na przejściu granicznym, ważnej przez 90 dni

Madagaskar 

35 euro dla wizy turystycznej wydawanej na 1 miesiąc na lotnisku; 40 euro dla wizy turystycznej dwumiesięcznej

Kenia 

53 dolarów (iVisa)

Egipt 

25 dolarów (wiza jednokrotna) i 60 dolarów (wiza wielokrotna)

Wybrzeże Kości Słoniowej 

73 euro (turystyczna, ważna 90 dni, jednokrotna)

Kuba 

około 80 zł w przypadku wyrabiania wizy w Ambasadzie Kuby w Warszawie, około 150 zł w przypadku wyrabiania wizy za pośrednictwem biura podróży

Wiza a ubezpieczenie turystyczne – o czym pamiętać? 

W niektórych przypadkach placówki konsularne lub dyplomatyczne wymagają dołączenia do wniosku wizowego potwierdzenia posiadania ubezpieczenia turystycznego na czas pobytu w danym kraju. Są to np:  

 • Afganistan (konieczne ubezpieczenie pokrywające koszty transportu chorego na leczenie w innym kraju). 

 • Benin (kontrolowane są polisy osobowe i komunikacyjne). 

 • Egipt (obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne). 

 • Ghana (kontrolowane są polisy osobowe i komunikacyjne). 

 • Gujana (uznawane są tylko ubezpieczenia międzynarodowe). 

 • Kuba (obowiązkowa polisa NNW i kosztów leczenia).  

 • Nigeria. 

 • Madagaskar (wymagane ubezpieczenie zdrowotne uwzględniające medyczny transport lotniczy). 

 • Togo (kontrolowane są polisy osobowe i komunikacyjne). 

 • Wybrzeże Kości Słoniowej (kontrolowane są polisy osobowe i komunikacyjne). 

Wakacje zagraniczne
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
mtu24.pl
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
44,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: OC: 50 000 złsporty objęte polisą: 67zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
58,52 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: sporty objęte polisą: 60zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
40 000 eur
Ratownictwo
5 000 eur
Bagaż
500 eur
81,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 5 000 eurOC: 50 000 eurOC sportowe: 50 000 eurosporty objęte polisą: 10zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
124,46 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Wakacje zagraniczne
mtu24.pl
44,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: OC: 50 000 złsporty objęte polisą: 67zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
58,52 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: sporty objęte polisą: 60zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
81,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
40 000 eur
Ratownictwo
5 000 eur
Bagaż
500 eur
Dodatkowo: NNW: 5 000 eurOC: 50 000 eurOC sportowe: 50 000 eurosporty objęte polisą: 10zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
AXA Partners
124,46 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19

Bez względu na wymogi wizowe, warto jednak pamiętać, że ubezpieczenie turystyczne warto posiadać na każdy wyjazd zagraniczny – bez względu na to, czy w kraju, do którego się wybieramy, akceptowana jest karta EKUZ, a także czy ubezpieczenie jest wymagane w związku z procedurą wizową.

Tylko dobre ubezpieczenie turystyczne zapewnia podróżnikowi pełne bezpieczeństwo – w każdym miejscu na świecie.  

Wypowiedź eksperta

Wybierając ubezpieczenie turystyczne wymagane przy wniosku wizowym, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów. Ambasady i placówki konsularne często wymagają określonej sumy gwarantowanej kosztów leczenia, dokładnej informacji o zakresie ochrony czy dwujęzycznego zapisu.
Patrycja Pałka, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznychPatrycja Pałka, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych

Pamiętaj! Nie wszyscy ubezpieczyciele gwarantują te informacje na polisie. Przed zakupem dołączane ubezpieczenia turystycznego dołączonego do wniosku wizowego, skontaktuj się z naszym doradcą pod numerem 22 270 00 00 lub mailowo: turystyka@rankomat.pl. 

Co warto wiedzieć?

 1. Wiza jest pisemnym lub elektronicznym zezwoleniem, które wraz z paszportem umożliwia przekroczenie granicy lub pobyt na terenie danego kraju.
 2. Rodzaj wizy zależy od celu podróży, wyróżnia się wizy turystyczne, pracownicze, tranzytowe, studenckie, imigracyjne, małżeńskie, elektroniczne oraz biznesowe.
 3. Wniosek o wydanie wizy należy złożyć w ambasadzie lub konsulacie kraju, w którym wymagane jest zezwolenie na wjazd.
 4. W przypadku podróży do niektórych krajów do wniosku wizowego należy dołożyć również potwierdzenie ubezpieczenia turystycznego.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czym jest wiza?

  Wiza to dokument – fizyczny lub lub w formie elektronicznej – zezwalający na wjazd do danego kraju. Rodzaj wizy zależy od celu, jaki ma nasza wizyta. Wyróżniamy wizy turystyczne, biznesowe, imigracyjne, pracownicze, tranzytowe i studenckie. 

 2. Kiedy ubiegać się o wizę?

  Ubieganie się o wizę powinno mieć miejsce na jak najwcześniejszym etapie planowania podróży – trudności w jej uzyskaniu mogą pokrzyżować wszystkie dalsze plany. Równocześnie jednak obecnie w przypadku niektórych krajów o wizę nie trzeba się ubiegać, a jej uzyskanie jest formalnością załatwianą na lotnisku (wiza w postaci specjalnej naklejki otrzymywanej po uiszczeniu właściwej opłaty). 

 3. Gdzie wymagana jest wiza?

  Z krajów leżących na terytorium Europy wizy wymaga aktualnie Rosja. Z krajów azjatyckich wiza jest konieczna do państw takich jak: Afganistan, Arabia Saudyjska, Azerbejdżan, Bahrajn, Bangladesz, Bhutan, Chiny, Indie, Indonezja, Irak, Iran, Jemen, Jordania,  Kambodża, , Korea Północna, Kuwejt, Laos, Liban, Malediwy, Myanmar, Mongolia, Nepal, Oman, Pakistan, Sri Lanka, Syria, Turkmenistan, Wietnam.

  W Afryce wizy wymagają: Algiera, Benin, Burkina Faso, Burundi, Czad, Demokratyczna Republika Konga, Dżibuti, Egipt, Erytrea, Etiopia, Gabon, Ghana, Gwinea, Gwinea Bissau, Gwinea Równikowa, Kamerun, Kenia, Komory, Kongo, Lesotho, Liberia, Libia, Madagaskar, Mali, Mauretania, Mozambik, Namibia, Niger, Nigeria, Republika Środkowoafrykańska, Rwanda, Sierra Leone, Somalia, Sudan, Sudan Południowy, Tanzania, Togo, Uganda, Wybrzeże Kości Słoniowej, Wyspy św. Tomasza i Książęca (zwolnienie z obowiązku wizowego przy wjeździe na i pobycie nieprzekraczającym 15 dni), Zimbabwe. 

  W Ameryce Północnej wizę trzeba wyrobić jadąc na Kubę, a w Ameryce Południowej do Surinamu i Gujany. Na obszarze Australii i Oceanii wizy wymagają trzy państwa – Australia, Nauru, Papua-Nowa Gwinea. 

 4. Czy do USA wjadę bez wizy?

  Tak. Obecnie, jeśli podróż ma charakter biznesowy lub turystyczny, a planowany pobyt nie przekracza 90 dni, wiza nie jest konieczna. Konieczna jest natomiast elektroniczna autoryzacja ESTA na 72 godziny przed wylotem. Autoryzacja jest ważna 2 lata.