Porównaj oferty i kup polisę taniej przez Internet

Wolisz porozmawiać? Skorzystaj z pomocy jednego z naszych 200 agentów

#zostańwdomu

Dzięki promocjom organizowanym przez biura podróży i tanim połączeniom lotniczym egzotyczne wakacje przestały być luksusem dla wybranych. Tajlandia, Egipt czy Kuba cieszą się coraz większą popularnością wśród kierunków wakacyjnych Polaków. Taka podróż to bez wątpienia niezwykłe doświadczenia i niezapomniane przeżycie, jednak wiąże się również z zagrożeniami. 

szczepienie przed wyjazdem w podróż
Porównaj ceny

Egzotyczne wakacje to marzenie wszystkich miłośników podróży - niezapomniane przeżycia, obca kultura i przyroda, a także nowe doświadczenia czekają w krajach Afryki, Azji czy Ameryki Południowej. Tropikalny wyjazd to jednak nie tylko przyjemność ale i zagrożenie. Podpowiadamy, jak zabezpieczyć się przed tropikalnymi chorobami, jakie szczepienia wykonać oraz jakie ubezpieczenie zapewni odpowiednią ochronę.

W jakich krajach szczepienia są obowiązkowe?

Choć szczepienia są ważnym elementem przygotowań do każdego zagranicznego wyjazdu, nie zawsze są one wymagane. Ochronne szczepionki dzielą się na obowiązkowe oraz zalecane. Pierwsze są koniecznym warunkiem jaki trzeba spełnić, aby przekroczyć granicę. Wybierając egzotyczne (choć nie tylko) miejsca, musimy posiadać tak zwaną żółtą książeczkę, czyli Międzynarodową Książeczkę Szczepień.

Na co i kiedy warto się zaszczepić? Szczepienia obowiązkowe

ChorobyPaństwa
Żółta gorączka (febra)Benin, Burkina Faso, Ghana, Gujana Francuska, Kamerun, Kongo, Mali, Niger, Republika Środkowo-Afrykańska, Ruanda, Senegal, Togo, Wybrzeże Kości Słoniowej, Zair
Szczepionka meningokokowa (A+C)Arabia Saudyjska, Armenia, Libia, Gambia
BłonicaGabon
TężecGabon
PolioGabon

Szczepienia zalecane - na co warto się szczepić?

Choć niektóre ze szczepień nie są obowiązkowe, zaleca się ich wykonanie przed zagranicznym wyjazdem. Dzięki nim zminimalizujemy bowiem ryzyko wystąpienia niebezpiecznych chorób. To szczególnie istotne, kiedy podróżujemy z dziećmi, których system odpornościowy jest znacznie słabszy niż w przypadku osób dorosłych, a powikłania pochorobowe mogą być znacznie poważniejsze.

Do szczepień zalecanych należą przede wszystkim:

 • Żółta gorączka
 • Dur brzuszny
 • Wirusowe zapalenie wątroby typu A
 • Choroba meningokokowe
 • Kleszczowe zapalenie mózgu
 • Japońskie zapalenie mózgu
 • Wścieklizna
 • Tężec
 • Błonica
 • Krztusiec
 • Wirusowe zapalenie wątroby typu B
 • Poliomyelitis

Ile kosztują szczepienia do krajów egzotycznych?

Zaszczepić można się zarówno w prywatnych placówkach, oferujących takie usługi medyczne, jak i w publicznych ośrodkach zdrowia. Takie szczepienie każdorazowo jest płatne, a cena zależy od dawki, rodzaju szczepionki oraz indywidualnnych ustalnej danej przychodni czy klinki. W poniższej tabeli prezentujemy przykładowe ceny szczepień:

SzczepionkaKoszt
BTP + krztuściec100-180 zł
Żółta gorączka (febra)200-250 zł
Dur brzuszny200-270 zł
Meningokoki230-270 zł
WZW typu A i B90-300 zł
Japońskie zapalenie mózgu400-440 zł
Kleszczowe zapalenie mózgu130-160 zł
Wścieklizna170-200 zł
Poliomyelitis80-140 zł

Źródło: opracowanie własne rankomat.pl

Konsultacja medyczna przed wyjazdem - dlaczego warto?

Wizyta u specjalisty medycyny podróży jest podstawowym elementem podczas przygotowań do egzotycznego wyjazdu. W trakcie takiej konsultacji lekarz poinformuje o wszelkich przeciwwskazaniach medycznych, podpowie, czy w podróż wybrać można się z dzieckiem oraz jakie szczepienia wykonać, aby zabezpieczyć się przed chorobą.

Warto zadbać o to, by wizytę odbyć odpowiednio wcześnie (minimum miesiąc przed zaplanowaną podróżą), ponieważ niektóre szczepionki wymagają przyjęcia kilku dawek, które przyjmuje się w odpowiednich odstępach czasowych. Cena takiej wizyty oscyluje w granicach 50 do nawet 500 złotych i uzależniona jest od zakresu oraz ewentualnych dodatkowych badań.

Higiena w podróży - na co uważać?

Nawet jeśli przed podróżą wykonamy wszelkie niezbędne szczepienia, wyjeżdżając na egzotyczne wakacje nie można zapomnieć o przestrzeganiu najważniejszych zasad higieny. To szczególnie istotne, kiedy chcemy zabezpieczyć się przed poważnymi chorobami.  

Najważniejszym elementem, o którym nie można zapomnieć podczas wyjazdu, jest częste mycie rąk. Istotne jest również zachowanie ostrożności jeśli chodzi o wodę jedzenie. Na egzotycznym urlopie do picia zawsze należy wybierać wodę butelkowaną. Trzeba uważać także na lokalne potrawy, które mogą okazać się szkodliwe dla naszego żołądka. Jeśli chodzi o żywność, kluczowe jest przestrzegania zasad higieny pożywienia.

Niezwykle ważnym elementem jest odpowiedni ochrona przed owadami. Te egzotyczne przenoszą bowiem wiele groźnych chorób, dlatego warto profilaktycznie zadbać o ochronę, używając odpowiednich środków oraz zakładając ubrania zasłaniające ciało.

Apteczka w podróży - co ze sobą zabrać?

Wyjeżdżając na egzotyczny urlop, powinniśmy zadbać o odpowiednie wyposażenie turystycznej apteczki. Choć w większości zagranicznych krajów dostęp do leków oraz środków higienicznych nie jest utrudniony, należy pamiętać, że w krajach rozwijających się większość medykamentów nie posiada rejestracji. Dlatego też najważniejsze leki najlepiej zakupić jeszcze w Polsce.

Nie można zapomnieć także o opatrunkach oraz podstawowych kosmetykach, które zagwarantują nam ochronę. Najważniejsze elementy wyposażenia podróżnej apteczki to:

 • Leki przeciwbiegunkowe
 • Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe
 • Leki przeciwmalaryczne
 • Leki przeciwalergiczne
 • Maści przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne
 • Repelenty na owady
 • Antybiotyki i leki na receptę
 • Środki do dezynfekcji
 • Kremy z filtrem
 • Środki na oparzenia słoneczne
 • Plastry opatrunkowe

Jakie ubezpieczenie wybrać na egzotyczne wakacje?

Choć ubezpieczenie turystyczne to niebędny element każdego zagranicznego wyjazdu, w przypadku krajów egzotycznych i tropikalnych jest ono zdecydowanie najważniejsze. Wiele niebezpieczeństw, szczególnie tych o podłożu biologicznym, może zamienić wymarzony wyjazd w drogą rekonwalescencję. Komplikacje wynikające z tropikalnych chorób bywają bardzo poważne i - co istotne - niezwykle kosztowne.

To znaczące także dlatego, że na terenie egzotycznych państw nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (ekuz),dlatego wszelkie wydatki związane z leczeniem czy transportem medycznym osoba nieubezpieczona będzie zmuszona pokryć z własnej kieszeni.

Podstawowa polisa turystyczna na tropikalny wyjazd powinna zawierać w sobie kilka podstawowych elementów:

 • Ubezpieczenie kosztów leczenia (z minimalną sumą gwarantowaną 50 000 euro, ale najlepiej tę kwotę dopasować do kosztów leczenia obowiązujących w danym kraju)
 • Koszty ratownictwa i transportu medycznego do kraju
 • Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (oc)
 • Ubezpieczenie NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków)
 • Assistance.

Ubezpieczenie można rozszerzyć o ochronę podczas uprawania sportów, klauzulę alkoholową czy wsparcie dla choroych przewlekle. Polisę można znaleźć w naszym kalkulatorze i dopasować ją pod kątem swoich potrzeb oraz możliwości. Takie ubezpieczenie na egzotyczne wakacje dostępne jest już od 4 zł dziennie. 

Co warto wiedzieć?

 1. Przed wyjazdem na egzotyczne wakacje warto odwiedzić lekarza medycyny podróży.
 2. Do zalecanych szczepień zaleca się między innymi szczepienie przeciwko żółtej febrze, menikogokokom, BTP czy durowi brzusznemu.
 3. W podróż warto zabrać ze sobą leki przeciwamalaryczne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, a także repelenty na owady.
 4. Ubezpiczenie na egoztyczne wakacje dostępne jest już od 4 zł dziennie.