Dzięki promocjom organizowanym przez biura podróży i tanim połączeniom lotniczym egzotyczne wakacje przestały być luksusem dla wybranych. Tajlandia, Egipt czy Kuba cieszą się coraz większą popularnością wśród kierunków wakacyjnych Polaków. Taka podróż to bez wątpienia niezwykłe doświadczenia i niezapomniane przeżycie, jednak wiąże się również z zagrożeniami. 

Egzotyczne wakacje to marzenie wszystkich miłośników podróży - niezapomniane przeżycia, obca kultura i przyroda, a także nowe doświadczenia czekają w krajach Afryki, Azji czy Ameryki Południowej. Tropikalny wyjazd to jednak nie tylko przyjemność ale i zagrożenie. Podpowiadamy, jak zabezpieczyć się przed tropikalnymi chorobami, jakie szczepienia wykonać oraz jakie ubezpieczenie zapewni odpowiednią ochronę.

W jakich krajach szczepienia są obowiązkowe?

Choć szczepienia są ważnym elementem przygotowań do każdego zagranicznego wyjazdu, nie zawsze są one wymagane. Ochronne szczepionki dzielą się na obowiązkowe oraz zalecane. Pierwsze są koniecznym warunkiem jaki trzeba spełnić, aby przekroczyć granicę.

Wybierając egzotyczne (choć nie tylko) miejsca, musimy posiadać tak zwaną żółtą książeczkę, czyli Międzynarodową Książeczkę Szczepień. 

Choroba 

Szczepienie obowiązkowe 

Zakażenia meningokokowe 

Libia, Gambia, Arabia Saudyjska 

Żółta gorączka (żółta febra) 

Angola, Demokratyczna Republika Konga, Gabon, Kongo, Republika Środkowoafrykańska, Burundi, Uganda, Ghana, Gwinea Bissau. Liberia, Mali, Niger, Sierra Leone, Togo, Wybrzeże Kości Słoniowej, Gujana Francuska 

Źródło: opracowanie własne rankomat.pl

Do szczepień zalecanych należą przede wszystkim: 

 • Dur brzuszny 

 • Wirusowe zapalenie wątroby typu A 

 • Kleszczowe zapalenie mózgu 

 • Japońskie zapalenie mózgu 

 • Wścieklizna 

 • Tężec 

 • Błonica 

 • Krztusiec 

 • Wirusowe zapalenie wątroby typu B 

 • Poliomyelitis 

Ile kosztują szczepienia do krajów egzotycznych?

Zaszczepić można się zarówno w prywatnych placówkach, oferujących takie usługi medyczne, jak i w publicznych ośrodkach zdrowia. Takie szczepienie każdorazowo jest płatne, a cena zależy od dawki, rodzaju szczepionki oraz indywidualnych ustaleń danej przychodni czy klinki.

W poniższej tabeli prezentujemy przykładowe ceny szczepień:

Szczepionka 

Koszt 

Żółta febra 

240 zł za 1 podanie 

Poliomyelitis (choroba Heinego-Medina) 

100 zł za 1 podanie 

Tężec 

33 zł za 1 podanie 

Błonica + Tężec + Krztusiec 

120-165 zł za 1 podani 

Zakażenie meningokokowe 

210 zł za jedno podanie 

Żółtaczka typu A 

200 zł za 1 podanie 

Żółtaczka typu B 

80-240 zł za 1 podanie 

Wścieklizna 

190-230 zł za 1 podanie 

Dur brzuszny 

240 zł za 1 podanie 

Japońskie Zapalenie Mózgu 

400 zł za 1 podanie 

Cholera 

180 zł za 1 podanie 

Kleszczowe zapalenie mózgu 

110-130 zł za 1 podanie 

Źródło: opracowanie własne rankomat.pl

Czym może skutkować brak szczepień?

Jak sama nazwa wskazuje, szczepienia obowiązkowe są konieczne, aby przekroczyć granicę z krajem, który narzuca ich wymóg. Głównym celem szczepionek jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się chorób, które w dalszym procesie mogłoby doprowadzić do epidemii. 

Turyści, którzy nie wykonali szczepienia lub nie posiadają dowodu jego wykonania, mogą nie zostać przepuszczeni przez granicę. Co więcej, kraj oczekujący szczepienia może nałożyć na taka osobę kwarantanną, której koszty turysta będzie musiał pokryć z własnej kieszeni. Może dojść również do wykonania obowiązkowego szczepienia na granicy. 

Konsultacja medyczna przed wyjazdem - dlaczego warto?

Wizyta u specjalisty medycyny podróży jest podstawowym elementem podczas przygotowań do egzotycznego wyjazdu. W trakcie takiej konsultacji lekarz poinformuje o wszelkich przeciwwskazaniach medycznych, podpowie, czy w podróż wybrać można się z dzieckiem oraz jakie szczepienia wykonać, aby zabezpieczyć się przed chorobą.

Warto zadbać o to, by wizytę odbyć odpowiednio wcześnie (minimum miesiąc przed zaplanowaną podróżą), ponieważ niektóre szczepionki wymagają przyjęcia kilku dawek, które przyjmuje się w odpowiednich odstępach czasowych. Cena takiej wizyty oscyluje w granicach 50 do nawet 500 złotych i uzależniona jest od zakresu oraz ewentualnych dodatkowych badań.

Szczepienie przeciwko Covid-19 – gdzie jest wymagane w krajach egzotycznych?

Jeśli chodzi o szczepienia przeciwko COVID-19, zasady wjazdu do krajów tropikalnych są różne. W niektórych z nich bez dowodu szczepienia ne przekroczymy granicy, w innych certyfikat nie będzie nam potrzebny. Dlatego przed wyjazdem warto dokładnie zapoznać się z zasadami wyjazdu na terytorium wybranego państwa, choćby odwiedzając stronę www.gov.pl

 • Przykładowo wyjeżdżając do Gabonu, zarówno zaszczepione jak i niezaszczepione osoby mogą przekraczać granicę bez konieczności wykonywania dodatkowych testów czy odbywania kwarantanny. 
 • W Ugandzie natomiast zarówno podróżni ze szczepieniem jak i bez niego, przed przyjazdem muszą wykonać test PCR (do 72 godzin przed podróżą) oraz okazać jego negatywny wynik. Nie ma konieczności wykonywania dodatkowych testów po przylocie. Kwarantanna jest obowiązkowa tylko dla osób, które po przyjeździe wykazują objawy zakażenia. 
 • Dla odmiany, w Arabii Saudyjskiej osoby zaszczepione mogą przekraczać granicę bez dodatkowych testów i odbywania kwarantanny, natomiast turyści bez szczepienia nie będą mogli wjechać na terytorium kraju

Higiena w podróży - na co uważać?

Nawet jeśli przed podróżą wykonamy wszelkie niezbędne szczepienia, wyjeżdżając na egzotyczne wakacje nie można zapomnieć o przestrzeganiu najważniejszych zasad higieny. To szczególnie istotne, kiedy chcemy zabezpieczyć się przed poważnymi chorobami.   

Najważniejszym elementem, o którym nie można zapomnieć podczas wyjazdu, jest częste mycie rąk. Istotne jest również zachowanie ostrożności jeśli chodzi o wodę jedzenie. Na egzotycznym urlopie do picia zawsze należy wybierać wodę butelkowaną. Trzeba uważać także na lokalne potrawy, które mogą okazać się szkodliwe dla naszego żołądka. Jeśli chodzi o żywność, kluczowe jest przestrzegania zasad higieny pożywienia. 

Niezwykle ważnym elementem jest odpowiedni ochrona przed owadami. Te egzotyczne przenoszą bowiem wiele groźnych chorób, dlatego warto profilaktycznie zadbać o ochronę, używając odpowiednich środków oraz zakładając ubrania zasłaniające ciało. 

Obecnie turyści muszą szczególnie skrupulatnie przestrzegać zachowania zasad higieny w podróży, w związku z pandemią COVID-19. Częsta dezynfekcja rąk oraz używanie rękawiczek ochronnych, a w wielu miejscach również zasłanianie nosa i ust maseczką - wszystko to powinno stać się podróżniczą rutyną niezależnie od kierunku.

Aby uniknąć zarażenia wirusem, warto przestrzegać także zasady zachowania dystansu społecznego i unikać bezpośrednich kontaktów z innymi turystami. 

Apteczka w podróży - co ze sobą zabrać?

Wyjeżdżając na egzotyczny urlop, powinniśmy zadbać o odpowiednie wyposażenie turystycznej apteczki. Choć w większości zagranicznych krajów dostęp do leków oraz środków higienicznych nie jest utrudniony, należy pamiętać, że w krajach rozwijających się większość medykamentów nie posiada rejestracji. Dlatego też najważniejsze leki najlepiej zakupić jeszcze w Polsce. 

Nie można zapomnieć także o opatrunkach oraz podstawowych kosmetykach, które zagwarantują nam ochronę. Najważniejsze elementy wyposażenia podróżnej apteczki to: 

 • Leki przeciwbiegunkowe 

 • Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe 

 • Leki przeciwmalaryczne 

 • Leki przeciwalergiczne 

 • Maści przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne 

 • Repelenty na owady 

 • Antybiotyki i leki na receptę 

 • Środki do dezynfekcji 

 • Kremy z filtrem 

 • Środki na oparzenia słoneczne 

 • Plastry opatrunkowe 

 • Tabletki do uzdatniania wody 

W apteczce na podróż nie może zabraknąć również wyposażenia, które będzie przydatne podczas pandemii COVID-19. Co ze sobą zabrać, aby zadbać zarówno o profilaktykę jak i pomoc w ewentualnym leczeniu? 

 • Maseczki ochronne, najlepiej wyposażone w filtr 

 • Termometr bezdotykowy 

 • Pulsoksymetr 

 • Leki przeciwgorączkowe (ibuprofen) 

 • Tabletki na kaszel 

 • Żele i chusteczki antybakteryjne i do dezynfekcji 

Jakie ubezpieczenie wybrać na egzotyczne wakacje?

Choć ubezpieczenie turystyczne to niezbędny element każdego zagranicznego wyjazdu, w przypadku krajów egzotycznych i tropikalnych jest ono zdecydowanie najważniejsze. Wiele niebezpieczeństw, szczególnie tych o podłożu biologicznym, może zamienić wymarzony wyjazd w drogą rekonwalescencję. Komplikacje wynikające z tropikalnych chorób bywają bardzo poważne i - co istotne - niezwykle kosztowne. 

To znaczące także dlatego, że na terenie egzotycznych państw nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), dlatego wszelkie wydatki związane z leczeniem czy transportem medycznym osoba nieubezpieczona będzie zmuszona pokryć z własnej kieszeni. 

 

Jedną z najważniejszych rzeczy, jakie trzeba wziąć pod uwagę wybierając polisę na wyjazd, jest ochrona w razie zachorowania na COVID-19. Choć w tej chwili praktycznie każdy ubezpieczyciel zapewnia pokrycie kosztów leczenia w przypadku zachorowania, jednak maksymalne sumy gwarantowane różnią się w zależności od wybranej opcji. Oczywiście im wyższa suma gwarantowana tym lepiej, jednak to nie wszystko, czemu trzeba się przyjrzeć. 

Patrycja PałkaPatrycja Pałka

Poza leczeniem, zachorowanie na COVID-19 wiąże się bowiem z innymi, dodatkowymi kosztami, które turysta bez odpowiedniego ubezpieczenia będzie musiał opłacić. Warto zwrócić więc uwagę, by wybrana przez nas oferta ubezpieczeniowa gwarantowała pokrycie kosztów związanych z odbywaniem kwarantanny, izolacją, transportem do kraju, czy opieką nad chorym na Covid dzieckiem. 

Podstawowa polisa turystyczna na tropikalny wyjazd powinna dodatkowo zawierać w sobie kilka podstawowych elementów: 

 • Ubezpieczenie kosztów leczenia (z minimalną sumą gwarantowaną 50 000 euro, ale najlepiej tę kwotę dopasować do kosztów leczenia obowiązujących w danym kraju) 

 • Koszty ratownictwa i transportu medycznego do kraju 

 • Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC) 

 • Ubezpieczenie NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) 

 • Assistance 

Podróż do Gambii - ubezpieczenie od chorób tropikalnych
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
AXA Partners
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
36,54 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 złubezpieczenie Covid-1989 sportów objętych ochroną
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
41,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 50 000 złubezpieczenie Covid-19
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
466 758 zł
Ratownictwo
32 673 zł
Bagaż
4 668 zł
69,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 46 676 złOC: 466 758 złubezpieczenie Covid-19OC sportowe: 466 758 zł 10 sportów objętych ochronąsprzęt sportowy
Podróż do Gambii - ubezpieczenie od chorób tropikalnych
AXA Partners
36,54 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 złubezpieczenie Covid-1989 sportów objętych ochroną
Nationale-Nederlanden
41,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 50 000 złubezpieczenie Covid-19
Europa Ubezpieczenia
69,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
466 758 zł
Ratownictwo
32 673 zł
Bagaż
4 668 zł
Dodatkowo: NNW: 46 676 złOC: 466 758 złubezpieczenie Covid-19OC sportowe: 466 758 zł 10 sportów objętych ochronąsprzęt sportowy

Ubezpieczenie można rozszerzyć o ochronę podczas uprawiania sportów, klauzulę alkoholową czy wsparcie dla chorych przewlekle. Polisę można znaleźć w naszym kalkulatorze i dopasować ją pod kątem swoich potrzeb oraz możliwości. Takie ubezpieczenie na egzotyczne wakacje dostępne jest już od 4 zł dziennie. 

Co warto wiedzieć?

 1. Przed wyjazdem na egzotyczne wakacje warto odwiedzić lekarza medycyny podróży.
 2. Do zalecanych szczepień zaleca się między innymi szczepienie przeciwko żółtej febrze, menikogokokom, BTP czy durowi brzusznemu.
 3. W podróż warto zabrać ze sobą leki przeciwamalaryczne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, a także repelenty na owady.
 4. Ubezpiczenie na egoztyczne wakacje dostępne jest już od 4 zł dziennie. 

Najczęściej zadawane pytania

 1. Przed wyjazdem do jakich krajów należy się zaszczepić?

  Są to takie kierunki, jak Benin, Burkina Faso, Ghana, Gujana Francuska, Kamerun, Kongo, Mali, Niger, Republika Środkowo-Afrykańska, Ruanda, Senegal, Togo, Wybrzeże Kości Słoniowej, Zair, Arabia Saudyjska, Armenia, Libia, Gambia oraz Gabon.

 2. Jakie szczepienia nieobowiązkowe są zalecane przed wyjazdem do krajów egzotycznych?

  Są to szczepienia przeciwko taki chorobom, jak żółta gorączka, dur brzuszny, wirusowe zapalenie wątroby typu A, choroba meningokokowe, kleszczowe zapalenie mózgu japońskie zapalenie mózgu, wścieklizna, tężec, błonica, krztusiec, wirusowe zapalenie wątroby typu B oraz poliomyelitis.

 3. Czy przed zakupem ubezpieczenia do egzotycznych krajów wymagane jest szczepienie?

  Nie, ubezpieczyciele nie mają takich obostrzeń.

 4. Czym zajmuje się lekarz medycyny podróży?

  To specjalista od chorób egzotycznych, który zleca szczepienia przed wyjazdem do krajów zagranicznych. Można u niego zasięgnąć porady, jakie szczepienie wybrać i co powinno znajdować się w apteczce przed wyjazdem do danego państwa.

 5. Czy trzeba zaszczepić się na koronawirusa przed podrożą egzotyczną?

  Wykonanie szczepienia przeciwko COVID-19 jest zalecane przed wszystkimi podróżami, ale nie musi być wymagane. W wielu przypadkach podróżni bez szczepienia muszą jednak wykonywać testy przed wylotem i po przylocie na miejsce, a także przechodzić kwarantannę. Aby dokładnie sprawdzić zasady wjazdu na terytorium poszczególnych krajów oraz dowiedzieć się o obowiązujących tam obostrzeniach sanitarnych, warto odwiedzić stronę www.gov.pl.