Szczepienia przed wyjazdem do krajów azjatyckich to jedna z najważniejszych kwestii, jaką należy się zająć w trakcie przygotowań. Podróż do Wietnamu – kraju, który słynie z malowniczych pól ryżowych, niesamowitej natury i ciekawych zabytków – może być przygodą życia. Trzeba jednak zadbać o bezpieczeństwo.

Wyjaśniamy, czy jest konieczne wykonanie jakichkolwiek szczepień przed podróżą do Wietnamu. Podpowiadamy też, co zrobić, gdy w trakcie przydarzą się problemy zdrowotne.

Sprawdź ubezpieczenie turystyczne do Wietnamu

Choroby tropikalne w Wietnamie – na co uważać?

Lista schorzeń występujących w Wietnamie jest obszerna. Wśród nich znajdują się zarówno choroby tropikalne, choroby przenoszone przez komary i drogą kropelkową, jak i te, które występują również w Europie. Ryzyko zachorowania zależy od wielu czynników, w tym m.in. stanu zdrowia podróżnika, przestrzegania zasad higieny tropikalnej, czy w końcu – przyjęcia szczepionek przed planowaną podróżą.

Choroby, które występują w Wietnamie, to m.in. błonica, chikungunya, zapalenie opon mózgowych, cholera, dur brzuszny, gorączka denga, gruźlica, grypa, hantawirus, japońskie zapalenie mózgu, krztusiec, leptospiroza, malaria, ospa wietrzna, odra, polio, półpasiec, różyczka, schistomatoza, świnka, tężec, wścieklizna, WZW B i A, wirus Zika.

Ugryzienia komarów – jak się przed nimi chronić?

Jako że w Wietnamie występuje malaria, podróżnicy muszą podjąć szereg działań profilaktycznych, które pozwolą uchronić się przed tą chorobą. Nieleczona – może stanowić poważne zagrożenie dla życia. Objawy malarii to m.in. bóle głowy, bóle stawów, wysoka gorączka i kaszel.

Przede wszystkim – należy stosować tzw. repelenty, czyli środki odstraszające komary. Warto zabrać ze sobą również leki przeciwmalaryczne. O ile nie jest to konieczne, zaleca się unikać przebywania w miejscach, w których aktywność komarów jest szczególnie wysoka – np. wieczorami w pobliżu zbiorników wodnych lub obszarach o wysokiej wilgotności.

Jakie szczepienia są obowiązkowe do Wietnamu?

Jadąc do Wietnamu, nie trzeba wykonywać żadnych ochronnych szczepień obowiązkowych. Przepisy prawa nie nakładają takiej konieczności. Wyjątek stanowią osoby, które do Wietnamu przyjeżdżają bezpośrednio z krajów zagrożonych występowaniem żółtej gorączki (Afryka i Ameryka Południowa). Wówczas może zachodzić obowiązek okazania świadectwa szczepień.

Jest jednak lista zawierająca szczepienia zalecane dla turystów z Polski. Przed planowanym wyjazdem do Wietnamu powinien poddać się im każdy podróżnik – oczywiście po konsultacji u lekarza medycyny podróży.

Jakie szczepienia są zalecane do Wietnamu ?

Szczepienia ochronne zalecane do Wietnamu to zarówno preparaty na specyficzne choroby, charakterystyczne dla krajów Azji, jak i szczepienia rutynowe, które mogą wymagać aktualizacji.

Zalecane szczepienia przed wyjazdem to:

 • Wirusowe zapalenie wątroby typu A. Zalecana: jedna dawka (pełna szczepionka podawana jest w dwóch dawkach). Termin: 2–4 tygodnie przed podróżą (dopuszczalne się szczepienie aż do dnia wyjazdu).

 • Wirusowe zapalenie wątroby typu B. Zalecane: co najmniej dwie dawki (pełna szczepionka podawana jest w trzech dawkach). Termin: co najmniej 6 tygodni przed podróżą.

 • Dur brzuszny. Zalecana: szczepionka w jednej lub dwóch dawkach. Termin: co najmniej 7-10 dni przed podróżą.

 • Błonica, tężec, krztusiec. Zalecana: jedna dawka przypominająca przed podróżą.

 • Grypa, szczepienie przeciwko zakażeniom meningokokowym, ospie wietrznej lub pneumokokom. Zalecana: po konsultacji u lekarza medycyny podróży, w zależności od stanu zdrowia.

Dodatkowo u wybranych podróżnych, ze względu na planowane aktywności, przed podróżą do Wietnamu niezbędne mogą okazać się szczepienia na:

 • Japońskie zapalenie mózgu. Szczepienie przeciwko japońskiemu zapaleniu mózgu zalecane jest osobom, które wybierają się w podróż na co najmniej miesiąc lub będą szczególnie narażone na ukąszenia komarów. Szczepionka podawana jest w dwóch dawkach w odstępie 28 dni. Termin: druga dawka co najmniej 7 dni przed wyprawą.

 • Wścieklizna. Szczepienie rekomendowane osobom, które przewidują ryzyko kontaktu ze zwierzętami. Zalecana: szczepionka w dwóch lub trzech dawkach. Termin: co najmniej 7 dni przed podróżą.

Uwaga!

Aby wykonać szczepienia przed wyjazdem – bezpiecznie i zgodnie ze swoim stanem zdrowia – umów się na konsultację medyczną z lekarzem medycyny podróży. Choć przed wyjazdem do Wietnamu zaleca się wykonanie powyższych szczepień, lekarz może zmodyfikować listę i dopasować ją do stanu zdrowia podróżnika w danej sytuacji oraz specyfiki wycieczki.

Ile kosztują szczepienia do Wietnamu?

Szczepienia przed wyjazdem do Wietnamu są odpłatne. Można wykonać je w wielu punktach działających przy zakładach opieki zdrowotnej lub stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

Ceny szczepionek są bardzo różne – w dużej mierze zależą od miejsca ich wykonywania. Zwykle wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Pakiet, na który najczęściej decydują się turyści (WZW A pierwsza dawka, błonica, tężec i dur brzuszny), to zwykle koszt około 700 zł.

Na co uważać w Wietnamie?

Choć poziom bezpieczeństwa w poszczególnych krajach Azji jest różny, Wietnam uchodzi za kierunek bezpieczny dla turystów. Podróżnicy mogą swobodnie poruszać się po terytorium całego kraju z niewielkimi wyjątkami.

Turyści powinni uważać na chaotyczny ruch uliczny. Często dochodzi do wypadków z udziałem jednośladów. Ostrożność zachowaj również, jeśli planujesz stołować się w ulicznych jadłodajniach, tzw. streetfoodach – ze względu na różnice we florze bakteryjnej mogą wystąpić problemy żołądkowo-jelitowe (zwłaszcza po spożyciu produktów takich jak surowe mięso, nabiał, owoce morza).

Dla bezpieczeństwa najlepiej spożywać wyłącznie butelkowaną wodę. Pamiętaj o myciu rąk przed każdym posiłkiem.

Wietnamskie władze ostrzegają również przed złodziejami – zwłaszcza w zakresie kradzieży kieszonkowych, które są plagą centrów handlowych. Ponadto, jeśli decydujesz się na wyjazd w porze deszczowej, musisz liczyć się z dużymi opadami deszczu i silniejszym wiatrem. Jadąc do Wietnamu, bądź gotowy na częste zmiany pogody.

Jak przygotować się do podróży do Wietnamu?

Przygotowania do wyjazdu do Wietnamu rozpocznij od wizyty u lekarza medycyny podróży i wykonania niezbędnych szczepień. Następnie upewnij się, czy Twój paszport jest ważny (musi być ważny co najmniej 6 miesięcy przed planowaną podróżą). Sprawdź również, czy Twoje loty oraz miejsca noclegowe zostały potwierdzone.

Uwaga!

Pamiętaj też, że do Wietnamu niezbędna jest wiza – elektroniczna uprawnia do jednorazowego wjazdu w celach turystycznych, na czas nie dłuższy niż 90 dni. Na jej podstawie Urząd Kontroli Ruchu Granicznego Wietnamu wystawia na przejściu granicznym pozwolenie na pobyt (ważne: e-wiza nie jest honorowana na wszystkich przejściach granicznych, lista takich przejść znajduje się na stronie Departamentu Imigracji).

Jako że władze wietnamskie nie uznają polskiego prawa jazdy, a możliwość posługiwania się międzynarodowym prawem jazdy bywa utrudniona, większość podróżników decyduje się na transport publiczny. Warto jeszcze przed wyjazdem sprawdzić, jakie są możliwości komunikacyjne na miejscu.

Apteczka na podróż do Wietnamu – co powinna zawierać?

Wietnam cechuje się specyficznymi regulacjami w zakresie możliwości przewożenia leków. Zgodnie z informacjami polskiego MSZ, leki uzależniające lub psychotropowe możesz zabrać wyłącznie w ilości, która nie przekracza zapasu na 7 dni (ani ilości wskazanej na recepcie).

Leki powinny znajdować się w opakowaniach z oznaczeniem składników i datą ważności. W przypadku tego typu leków zabierz ze sobą receptę lub list od lekarza – w j.angielskim lub wietnamskim.

Pozostałe leki możesz zabrać ze sobą do Wietnamu, jeśli ich wartość nie przekracza 100 dolarów. W wypadku przekroczenia limitów konieczne jest zezwolenie Departamentu Zdrowia prowincji właściwej według miejsca przekroczenia granicy lub pobytu posiadacza leków.

Do apteczki spakuj:

 • Leki przyjmowane na co dzień.

 • Środki przeciwko komarom.

 • Leki przeciwmalaryczne.

 • Środki opatrunkowe.

 • Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.

 • Probiotyki i leki na dolegliwości żołądkowo-jelitowe.

 • Środki dezynfekujące.

 • Krem UV.

Ubezpieczenie turystyczne do Wietnamu – jak je wybrać?

Nawet w najpiękniejszych miejscach na ziemi dochodzi do nieszczęśliwych wypadków. Jeśli przytrafi się to również w Wietnamie, warto korzystać z pomocy opieki zdrowotnej. W Wietnamie działają prywatne kliniki medyczne, w których poziom usług nie odbiega od standardów europejskich.

Polisa turystyczna na wyjazd do Wietnamu powinna zawierać co najmniej:

 • Koszty leczenia – suma gwarantowana nie powinna być niższa niż 50 000 euro.

 • Koszty ratownictwa.

 • NNW.

 • OC w życiu prywatnym.

 • Assitance.

Wypowiedź eksperta

Osoby aktywne fizycznie powinny rozszerzyć polisę m.in. o klauzulę sportów ekstremalnych i wysokiego ryzyka, ubezpieczenie sprzętu sportowego i OC sportowe. Pozostali podróżnicy mogą rozważyć ubezpieczenie bagażu oraz klauzulę alkoholową, która zapewni bezpieczeństwo na wypadek niebezpiecznych sytuacji po spożyciu alkoholu.
Magdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznychMagdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych

Wykupienie ubezpieczenia to jedyny sposób, aby mieć pewność, że ktoś – a konkretnie ubezpieczyciel – pokryje koszty usług medycznych, z których musieliśmy skorzystać. Koszty te mogą negatywnie zaskoczyć, dlatego nie warto ryzykować – tym bardziej że dobre ubezpieczenie turystyczne do Wietnamu możemy mieć już za ok. 6 zł dziennie.

Ubezpieczenie turystyczne do Wietnamu
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
30 000 eur
Ratownictwo
5 000 eur
Bagaż
300 eur
43,00 zł
1 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 3 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholusporty objęte polisą: 10sprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Generali
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
73,00 zł
1 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 50 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
127,70 zł
1 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Uniqa
Koszty leczenia
1 250 000 zł
Ratownictwo
1 250 000 zł
Bagaż
5 000 zł
193,00 zł
1 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 75 000 złOC: 500 000 złsporty objęte polisą: 52zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Ubezpieczenie turystyczne do Wietnamu
Europa Ubezpieczenia
43,00 zł 1 os. / 10 dni
Koszty leczenia
30 000 eur
Ratownictwo
5 000 eur
Bagaż
300 eur
Dodatkowo: NNW: 3 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholusporty objęte polisą: 10sprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Generali
73,00 zł 1 os. / 10 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 50 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
AXA Partners
127,70 zł 1 os. / 10 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Uniqa
193,00 zł 1 os. / 10 dni
Koszty leczenia
1 250 000 zł
Ratownictwo
1 250 000 zł
Bagaż
5 000 zł
Dodatkowo: NNW: 75 000 złOC: 500 000 złsporty objęte polisą: 52zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19

Taką ochronę znajdziesz - szybko i wygodnie - za pomocą naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych. Wypełnij formularz, zapoznaj się z ofertami i wybierz najlepszą dla siebie polisę na wyjazd do Wietnamu. Składkę opłacisz online, a ubezpieczenie będzie wysłane na maila. Dokument możesz zapisać w telefonie lub wydrukować.

Sprawdź ubezpieczenie turystyczne do Wietnamu

Co warto wiedzieć?

 1. W przypadku podróży do Wietnamu nie ma  żadnych szczepień wymagane przepisami prawa.

 2. Szczepienia zalecane przed wyjazdem do Wietnamu to m.in. WZW B, WZW A, dur brzuszny, błonica, krztusiec, tężec.

 3. Do Wietnamu zabierz ze sobą m.in. repelenty i leki przeciwmalaryczne.

 4. Opieka medyczna w Wietnamie – w klinikach prywatnych – nie odbiega znacząco od standardów europejskich.

 5. Ubezpieczenie do Wietnamu można kupić już za około 6 zł dziennie.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Co trzeba zrobić przed wyjazdem do Wietnamu?

  Przed podróżą do Wietnamu przede wszystkim skontaktuj się z lekarzem medycyny podróży i przyjmij zalecane szczepienia. Upewnij się, czy Twój paszport jest ważny, złóż wniosek o e-wizę i sprawdź, czy Twoja rezerwacja noclegów i przelotów jest aktualna.

 2. Jakie szczepionki są potrzebne do Wietnamu?

  Szczepienia rekomendowane przed wyjazdem na Wietnamu to m.in. WZW B, WZW A, dur brzuszny, błonica, krztusiec, tężec.

 3. Na co uważać w Wietnamie?

  W Wietnamie uważaj przede wszystkim na chaotyczny ruch uliczny, kieszonkowców i jedzenie z tzw. streefoodów.

 4. Czy w Wietnamie są obowiązkowe szczepienia?

  Nie. Obowiązek poddania się szczepieniom wymaganym przepisami prawa nie istnieje w przypadku podróży do Wietnamu.