Azja to kierunek, na który chętnie decydują się turyści z Europy. Orientalny kontynent przyciąga niesamowitymi warunkami naturalnymi, pysznym jedzeniem i przystępnymi cenami. Zadbaj by z podróży do Azji przywieźć wyłącznie dobre wspomnienia. Pomoże w tym ubezpieczenie turystyczne, które uchroni Cię przed szeregiem ryzyk.

Dzięki uzyskasz wsparcie w każdej trudnej sytuacji podczas pobytu za granicą - od choroby, przez nieszczęśliwy wypadek aż po kradzież czy problemy prawne. Podpowiadamy, jak wybrać polisę turystyczną do Azji, co musi zawierać i na co trzeba zwrócić szczególną uwagę. 

Dlaczego warto mieć polisę turystyczną na wyjazd do Azji?

Wybierając się w podróż do Azji, musisz pamiętać, że nie skorzystasz tam z karty EKUZ. Karta EKUZ obowiązuje tylko w krajach Unii Europejskiej oraz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii. Nie skorzystasz z niej w żadnym z krajów azjatyckich. Z tego powodu wykupienie polisy turystycznej jest w zasadzie jedynym pewnym sposobem na zapewnienie sobie ochrony. 

To jednak nie jedyny powód. Pamiętaj, że Azja, choć piękna, może być dla turysty z Europy niebezpieczna. Panujący tam klimat jest zupełnie inny niż ten, który znamy. Specyficzne jest także jedzenie, a nawet woda. Turyści z Europy są bardziej podatni na infekcje niż miejscowa ludność. Do tego dochodzi – jak w przypadku każdego innego miejsca na świecie – ryzyko wypadków losowych. Warto pomyśleć o tym, zanim dojdzie do nieszczęścia.

Kilka krajów azjatyckich wymaga posiadania ubezpieczenia turystycznego, aby móc bez żadnych trudności otrzymać wizę i przekroczyć ich granicę. 

Koszty leczenia w Azji – jaką sumę gwarantowaną wybrać?

Koszty opieki medycznej w Azji – w przypadku nie tylko zachorowania na COVID-19, ale również na każdą inną chorobę – ogólnie uchodzą za bardzo wysokie. Niestety za wysoką ceną nie idzie jakość.

Na najlepszą opiekę możesz liczyć w placówkach prywatnych – na szczęście koszty leczenia w niepublicznych ośrodkach także pokryje ubezpieczenie turystyczne. 

Oprócz tego polisa turystyczna w ramach kosztów leczenia zapewni Ci pokrycie kosztów usług takich jak:

 • hospitalizacja,
 • wizyty lekarskie,
 • szeroko rozumiane badania medyczne,
 • zakup lekarstw i opatrunków,
 • transport medyczny.

Wypowiedź eksperta

Zaleca się, aby suma gwarantowana ubezpieczenia od kosztów leczenia w przypadku podróży do Azji, wynosiła minimum 60 000 euro. Taka kwota pozwoli Ci czuć się bezpiecznie i mieć pewność, że w razie jakichkolwiek trudności zdrowotnych, ubezpieczenie pokryje koszty leczenia i hospitalizacji. Możesz także rozważyć zakup polisy z możliwie najwyższą kwotę na opieką medyczną (obecnie to 40 000 000 zł).
Magdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznychMagdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych

Co jeszcze musi zawierać dobra polisa turystyczna do Azji?

Koszty leczenia są kluczowe, ale ubezpieczenie turystyczne powinno zawierać także kilka innych elementów. Należą do nich w szczególności ryzyka takie jak: 

 • koszty ratownictwa. Dzięki nim w razie kryzysowej sytuacji nie będziesz musiał z własnej kieszeni pokrywać wydatków na akcje ratownicze lub poszukiwawcze. W Azji koszty te mogą wynosić nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych. Nie warto ryzykować! 
 • ubezpieczenie NNW. Zapewni Ci wypłatę odszkodowania, gdy poniesiesz szkodę na skutek nieszczęśliwego wypadku. Odszkodowanie z NNW uwzględnia koszty leczenia i rehabilitacji oraz rekompensatę za ból i cierpienie.
 • Assistance. Gwarantuje szybką pomoc ze strony centrum alarmowego ubezpieczyciela w każdej kryzysowej sytuacji. Niezależnie od pory dnia lub nocy, możesz uzyskać pomoc m.in. tłumacza, prawnika lub innego specjalisty. W przypadku kierunków tak egzotycznych jak Azja, takie wsparcie może okazać się nieocenione! 
 • ubezpieczenie bagażu. Niezbędne w przypadku wszystkich osób, które w podróż zabierają cenne przedmioty. Sytuacje, w których bagaż ginie, np. na lotnisku, nie są przecież rzadkością. Ubezpieczenie bagażu daje
  Ci prawo do ubiegania się o odszkodowanie w przypadku kradzieży, utraty lub zniszczenia rzeczy osobistych i elektroniki.
 • OC w życiu prywatnym. Przydaje się, gdy nieumyślnie wyrządzisz szkodę osobie trzeciej (lub należącym do niej przedmiotom). Dzięki OC w życiu prywatnym w takich sytuacjach nie musisz rekompensować tej szkody z własnych środków.

Podróż do Azji – rozszerzenia ochrony, które mogą się przydać

Ubezpieczenie turystyczne możesz również rozszerzyć – czyli dobrać elementy ochrony dopasowane precyzyjnie do potrzeb podróżnika. Nie zawsze są niezbędne, ale warto je rozważyć. Być może okaże się, że biorąc pod uwagę charakter wycieczki i aktywności, które zamierzasz podejmować dzięki dodatkowym rozszerzeniom będziesz czuć się znacznie bezpieczniej.

 • Klauzula sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka. Wiele dyscyplin, w tym także tych bardzo typowych, jest uznawane przez ubezpieczycieli za ekstremalne lub wysokiego ryzyka. Dlatego, jeśli w trakcie wycieczki do Azji zamierzasz uprawiać jakiekolwiek sporty – zapoznaj się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Znajdziesz tam wszystkie niezbędne informacje i listę sportów, które wymagają rozszerzenia ochrony. Możliwe, że w zakresie dyscyplin sportowych uznawanych za ekstremalne lub wysokiego ryzyka pomiędzy różnymi towarzystwami będą zachodzić drobne różnice. Możesz dodatkowo zdecydować się na ubezpieczenie sprzętu sportowego oraz OC sportowe. To drugie uchroni Cię przed koniecznością pokrycia skutków finansowych szkód wyrządzonych osobom trzecim podczas uprawiania sportów. 
 • Klauzula alkoholowa. Dzięki klauzuli alkoholowej możesz uzyskać odszkodowanie na pokrycie kosztów leczenia oraz za doznany uszczerbek na zdrowiu – także w przypadkach, gdy ubezpieczony był pod wpływem alkoholu. To ciekawe rozszerzenie dla osób, które zamierzają korzystać z licznych atrakcji nocnego życia Azji. 

Uwaga!

Pamiętaj, że osoby chorujące przewlekle (np. na cukrzycę, padaczkę czy stwardnienie nierozsiane) muszą rozszerzyć zakres polisy o następstwa chorób przewlekłych. Wykupienie tej klauzuli jest warunkiem, aby towarzystwo nie odmówiło wypłaty odszkodowania.

Ile kosztuje dobre ubezpieczenie na wycieczkę do Azji?

Polisa turystyczna do Azji z pewnością nie zrujnuje Twojego portfela. Dobre ubezpieczenie, które zapewni Ci bezpieczeństwo, znajdziesz już za ok. 6 zł za jeden dzień ochrony. Poniżej kilka propozycji wyliczonych dla dwóch osób dorosłych, która nie cierpią na choroby przewlekłe, a w trakcie 14-dniowej wycieczki do Azji zamierzają wypoczywać i zwiedzać. 

Ubezpieczenie turystyczne na 14-dniowy urlop w Azji
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Proama
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
300 000 zł
Bagaż
-
199,00 zł
2 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 50 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
458 024 zł
Ratownictwo
32 062 zł
Bagaż
4 580 zł
267,00 zł
2 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 45 802 złOC: 458 024 złOC sportowe: 458 024 złsporty objęte polisą: 10zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
280,00 zł
2 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
AXA Partners
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
800 000 zł
Bagaż
3 000 zł
483,56 zł
2 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Ubezpieczenie turystyczne na 14-dniowy urlop w Azji
Proama
199,00 zł 2 os. / 14 dni
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
300 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 50 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
267,00 zł 2 os. / 14 dni
Koszty leczenia
458 024 zł
Ratownictwo
32 062 zł
Bagaż
4 580 zł
Dodatkowo: NNW: 45 802 złOC: 458 024 złOC sportowe: 458 024 złsporty objęte polisą: 10zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Generali
280,00 zł 2 os. / 14 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
AXA Partners
483,56 zł 2 os. / 14 dni
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
800 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19

Znacznie więcej propozycji – różniących się zakresem i ceną – można w kilka minut odnaleźć przy pomocy naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych. To oferty na każdą kieszeń, z możliwością dopasowania zakresu polisy do potrzeb podróżnika. 

Wyjazd do Azji może okazać się wycieczką życia. Aby jednak przywieźć z niej wyłącznie dobre wspomnienia – pamiętaj o ubezpieczeniu! 

Co warto wiedzieć?

 1. Azja to popularny kierunek wśród turystów z Polski.
 2. Przed wyjazdem trzeba jednak zakupić ubezpieczenie - EKUZ w krajach azjatyckich nie zadziała.
 3. Suma gwarantowana kosztów leczenia nie powinna być niższa niż 60 000 euro.
 4. Polisa do Azji powinna zapewniać pokrycie kosztów leczenia i ratownictwa, a także NNW, OC oraz ochronę bagażu.
 5. Zakupisz ją za pomocą naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych. 

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy EKUZ zadziała w Azji?

  Nie. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie jest tam honorowana. Wszystkie koszty leczenia pokrywa sam poszkodowany z własnej kieszeni, chyba że posiada ubezpieczenie turystyczne. 

 2. Czy ubezpieczenie turystyczne do Azji jest obowiązkowe?

  Co do zasady nie. Może jednak się okazać, że któryś z krajów azjatyckich ma wymaganie dotyczące polisy jako jeden z warunków uzyskania wizy wjazdowej. Koniecznie sprawdź to przed wyjazdem. Ubezpieczenie turystyczne warto mieć też z tego powodu, że wszystkie koszty leczenia w Azji pokrywa sam poszkodowany, w tym również bardzo kosztowny transport powrotny do kraju.

 3. Czy ubezpieczenie do Azji jest droższe niż polisa do krajów europejskich?

  Tak. Ubezpieczyciele naliczają wyższą składkę z uwagi na większe ryzyko korzystania z ubezpieczenia oraz wyższe koszty leczenia. Nie są to jednak zaporowe kwoty. Polisę można mieć już od około 6 zł dziennie.