Azja to kierunek, na który chętnie decydują się turyści z Europy. Orientalny kontynent przyciąga niesamowitymi warunkami naturalnymi, pysznym jedzeniem i przystępnymi cenami. Warto jednak na czas zadbać, aby z podróży do Azji przywieźć wyłącznie dobre wspomnienia. Pomoże w tym ubezpieczenie turystyczne, które uchroni podróżników przed szeregiem ryzyk.

Dzięki temu można uzyskać wsparcie w każdej trudnej sytuacji podczas pobytu za granicą - od choroby, przez nieszczęśliwy wypadek, aż po kradzież czy problemy prawne. Podpowiadamy, jak wybrać polisę turystyczną do Azji w dobie pandemii, co musi zawierać i na co trzeba zwrócić szczególną uwagę. 

Dlaczego warto mieć polisę turystyczną na wyjazd do Azji?

Każdy turysta, który wybiera się w podróż do Azji, powinien pamiętać, że nie skorzysta tam z karty EKUZ. Karta EKUZ obowiązuje tylko w krajach Unii Europejskiej oraz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii. Nie skorzystamy z niej w żadnym z krajów azjatyckich. Z tego powodu wykupienie polisy turystycznej jest w zasadzie jedynym pewnym sposobem na zapewnienie sobie ochrony. 

To jednak nie jedyny powód. Warto pamiętać, że Azja, choć piękna, może być dla turysty z Europy niebezpieczna. Panujący tam klimat jest zupełnie inny niż ten, który znamy. Specyficzne jest także jedzenie, a nawet woda. Turyści z Europy są bardziej podatni na infekcje niż miejscowa ludność. Do tego dochodzi – jak w przypadku każdego innego miejsca na świecie – ryzyko wypadków losowych. Warto pomyśleć o tym, zanim dojdzie do nieszczęścia.

Kilka krajów azjatyckich wymaga posiadania ubezpieczenia turystycznego, aby móc bez żadnych trudności otrzymać wizę i przekroczyć ich granicę.Ubezpieczenie turystyczne trzeba mieć w przypadku podróży m.in. do Indii, Nepalu, Iranu, Afganistanu i Timoru Wschodniego.

Podróż do Azji w dobie COVID-19 

Nieodzownym elementem podróży w dobie pandemii jest zorientowanie się w aktualnej sytuacji covidowej w miejscu, do którego się wybieramy. W przypadku Azji, która jest bardzo rozległym kontynentem, należy sprawdzić informacje dla konkretnego kraju. Najlepiej zrobić to na zaufanych rządowych stronach, np. Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Stronę tę warto odwiedzić jeszcze na dzień przed wyjazdem, aby upewnić się, że posiadane informacje są aktualne. 

Sytuacja dla całego kontynentu azjatyckiego jest aktualnie określana jako pogarszająca się, szczególnie w regionie Azji Południowo-Wschodniej. Restrykcje zaostrzyły m.in. Filipiny, Indonezja, Malezja i Tajlandia. Najgorsza sytuacja panuje w Birmie, która od początku czerwca 2021 r. notuje dynamiczny wzrost zachorowań na COVID-19. Z najlepszą sytuacją mamy natomiast do czynienia w Laosie, Brunei i Singapurze. 

Przyczyną kolejnych fal zachorowań w Azji Południowo-Wschodniej są nowe warianty koronawirusa: Beta i Delta. 

Co zapewnia ubezpieczenie od COVID-19 na wyjazd do Azji?

Azja wciąż boryka się z zachorowaniami na COVID-19. Planując wyjazd do któregokolwiek z azjatyckich krajów, zakup ubezpieczenia, które w ramach kosztów leczenia uwzględnia także zachorowanie na koronawirusa, jest więc wręcz obowiązkowy.

Aktualnie wielu ubezpieczycieli oferuje taką możliwość. Ubezpieczyć się od COVID-19 powinien każdy turysta, który nie chce, aby w razie choroby koszty jego podróży drastycznie wzrosły. 

Ubezpieczenie turystyczne uwzględniające zachorowanie na COVID-19, w zależności od wybranej oferty, zapewni podróżnikom pokrycie takich kosztów jak m.in.:

 • leczenie i hospitalizacja,
 • testy na obecność SARS-CoV-2. (zlecone przez lekarza lub placówkę medyczną),
 • zakwaterowanie i wyżywienie w razie konieczności przedłużenia pobytu w Azji z powodu pozytywnego wyniku testu (dotyczy też przedłużenia pobytu opiekuna, gdy na koronawirusa zachoruje dziecko),
 • zakwaterowanie i wyżywienie w przypadku przedłużenia pobytu z powodu kwarantanny (izolacji),
 • powrót do Polski po zakończeniu przedłużonego pobytu (z powodu kwarantanny). 

Koszty leczenia w Azji – jaką sumę gwarantowaną wybrać?

Koszty opieki medycznej w Azji – w przypadku nie tylko zachorowania na COVID-19, ale również na każdą inną chorobę – ogólnie uchodzą za bardzo wysokie. Niestety za wysoką ceną nie idzie jakość.

Na najlepszą opiekę można liczyć w placówkach prywatnych – na szczęście koszty leczenia w niepublicznych ośrodkach także pokryje ubezpieczenie turystyczne. 

Oprócz tego polisa turystyczna w ramach kosztów leczenia zapewnia pokrycie kosztów usług takich jak:

 • hospitalizacja,
 • wizyty lekarskie,
 • szeroko rozumiane badania medyczne,
 • zakup lekarstw i opatrunków,
 • transport medyczny.

Zaleca się, aby suma gwarantowana ubezpieczenia od kosztów leczenia w przypadku podróży do Azji, wynosiła minimum 60 000 euro. Taka kwota pozwoli turyście czuć się bezpiecznie i mieć pewność, że w razie jakichkolwiek trudności zdrowotnych, ubezpieczenie pokryje koszty leczenia i hospitalizacji. Można także rozważyć zakup polisy z nielimitowaną opieką medyczną. 

W dobie COVID-19 trzeba również zwrócić szczególną uwagę na to, czy interesująca nas oferta na pewno zapewni pokrycie kosztów leczenia także w przypadku zachorowania na koronawirusa. Informacja taka znajduje się w OWU. 

Co jeszcze musi zawierać dobra polisa turystyczna do Azji?

Koszty leczenia są kluczowe, ale ubezpieczenie turystyczne powinno zawierać także kilka innych elementów. Należą do nich w szczególności ryzyka takie jak: 

 • koszty ratownictwa. Dzięki nim turysta w razie kryzysowej sytuacji nie będzie musiał z własnej kieszeni pokrywać wydatków na akcje ratownicze lub poszukiwawcze. W Azji koszty te mogą wynosić nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych. Nie warto ryzykować! 
 • ubezpieczenie NNW. Zapewnia wypłatę odszkodowania, gdy ubezpieczony poniesie szkodę na skutek nieszczęśliwego wypadku. Odszkodowanie z NNW uwzględnia koszty leczenia i rehabilitacji oraz rekompensatę za ból i cierpienie.
 • Assistance. Gwarantuje szybką pomoc ze strony centrum alarmowego ubezpieczyciela w każdej kryzysowej sytuacji. Podróżnik, niezależnie od pory dnia lub nocy, może uzyskać pomoc m.in. tłumacza, prawnika lub innego specjalisty. W przypadku kierunków tak egzotycznych jak Azja, takie wsparcie może okazać się nieocenione! 
 • ubezpieczenie bagażu. Niezbędne w przypadku wszystkich osób, które w podróż zabierają cenne przedmioty. Sytuacje, w których bagaż ginie, np. na lotnisku, nie są przecież rzadkością. Ubezpieczenie bagażu daje turyście prawo do ubiegania się o odszkodowanie w przypadku kradzieży, utraty lub zniszczenia rzeczy osobistych i elektroniki.
 • OC w życiu prywatnym. Przydaje się, gdy podróżnik nieumyślnie wyrządzi szkodę osobie trzeciej (lub należącym do niej przedmiotom). Dzięki OC w życiu prywatnym w takich sytuacjach podróżnik nie musi rekompensować tej szkody z własnych środków.

Podróż do Azji – rozszerzenia ochrony, które mogą się przydać

Ubezpieczenie turystyczne można również rozszerzyć – czyli dobrać elementy ochrony dopasowane precyzyjnie do potrzeb podróżnika. Nie zawsze są niezbędne, ale warto je rozważyć. Być może okaże się, że biorąc pod uwagę charakter wycieczki i aktywności, które zamierzamy podejmować, dzięki dodatkowym rozszerzeniom będziemy czuć się znacznie bezpieczniej.

 • Klauzula sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka. Wiele dyscyplin, w tym także tych bardzo typowych, jest uznawane przez ubezpieczycieli za ekstremalne lub wysokiego ryzyka. Dlatego, jeśli w trakcie wycieczki do Azji zamierzamy uprawiać jakiekolwiek sporty – trzeba zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia oferty, nad którą się zastanawiamy. Znajdziemy tam wszystkie niezbędne informacje i listę sportów, które wymagają rozszerzenia ochrony o klauzulę sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka. Możliwe, że w zakresie dyscyplin sportowych uznawanych za ekstremalne lub wysokiego ryzyka pomiędzy różnymi towarzystwami będą zachodzić drobne różnice. Sportowcy mogą także dodatkowo zdecydować się na ubezpieczenie sprzętu sportowego oraz OC sportowe. To drugie uchroni przed koniecznością pokrycia skutków finansowych szkód wyrządzonych osobom trzecim podczas uprawiania sportów. 
 • Klauzula alkoholowa. Dzięki klauzuli alkoholowej można uzyskać odszkodowanie na pokrycie kosztów leczenia oraz za doznany uszczerbek na zdrowiu – także w przypadkach, gdy ubezpieczony był pod wpływem alkoholu. To ciekawe rozszerzenie dla osób, które zamierzają korzystać z licznych atrakcji nocnego życia Azji. 
Trzeba też pamiętać, że osoby chorujące przewlekle (np. na cukrzycę, padaczkę, czy stwardnienie nierozsiane) muszą rozszerzyć zakres polisy o klauzulę chorób przewlekłych. Wykupienie tej klauzuli jest warunkiem, aby towarzystwo nie odmówiło wypłaty odszkodowania.

Ile kosztuje dobre ubezpieczenie na wycieczkę do Azji?

Polisa turystyczna do Azji z pewnością nie zrujnuje portfela turysty. Dobre ubezpieczenie, które zapewni podróżnikowi bezpieczeństwo, można znaleźć już za ok. 6 zł za jeden dzień ochrony. Poniżej kilka propozycji wyliczonych dla jednej osoby dorosłej, która nie cierpi na choroby przewlekłe, a w trakcie wycieczki do Azji zamierza wypoczywać i zwiedzać. 

Wycieczka

TU

Zakres ryzyk

Ochrona w razie zachorowania na COVID–19

Cena za jeden dzień ochrony

14-dniowa do Tajlandii 

Proama

Koszty leczenia (SU: 300 000 zł)
Koszty ratownictwa (SU: 300 000 zł)
NWW (SU: 30 000 zł)
OC (SU: 50 000 zł)
Assistance pakiet standard

5,78 zł

30-dniowa do Japonii
 

Vienna Insurance Group

Koszty leczenia (SU: 273 234 zł)
Koszty ratownictwa (SU: 36 431 zł)
NWW (SU: 20 000 zł)
OC (SU: 227 695 zł)
Bagaż: 3 000 zł
Assitance podstawowy

7,80 zł 

7-dniowa do Indonezji

Generali 

Koszty leczenia (SU: 500 000 zł)
Koszty ratownictwa (SU:  500 000 zł)
NWW (SU: 50 000 zł)
OC: (SU: 200 000 zł)
Bagaż: 1 000 zł
Assitance premium

8,42 zł

14-dniowa do Chin

Europa Ubezpieczenia

Koszty leczenia (SU: 455 390 zł)
Koszty ratownictwa (SU: 31 877 zł)
NWW (SU: 45 539 zł)
OC: (SU: 455 390 zł)
OC sportowe: (SU: 455 390 zł)
Bagaż: 4 554 zł

Assitance pakiet standard

9,57 zł

7-dniowa na Malediwy

Allianz

Koszty leczenia (SU: 500 000 zł)
Koszty ratownictwa (SU: 50 00 zł)
NWW (SU: 40 000 zł)
OC: (SU: 100 000 zł)
OC sportowe: (SU: 100 000 zł)
Bagaż: 4 000 zł
 

20,76 zł

Znacznie więcej propozycji – różniących się zakresem i ceną – można w kilka minut odnaleźć przy pomocy naszego kalkulatora. To oferty na każdą kieszeń, z możliwością dopasowania zakresu polisy do potrzeb podróżnika. 

Wyjazd do Azji może okazać się wycieczką życia. Aby jednak przywieźć z niej wyłącznie dobre wspomnienia – trzeba pamiętać o ubezpieczeniu! 
 

Co warto wiedzieć?

 1. Azja to popularny kierunek wśród turystów z Polski.
 2. Przed wyjazdem trzeba jednak zakupić ubepezpieczenie - EKUZ w krajach azjatyckich nie zadziała.
 3. Suma gwarantowana kosztów leczenia nie powinna być niższa niż 60 000 euro.
 4. Polisa do Azji powinna zapewniać pokrycie kosztów leczenia i ratownictwa, a także NNW, OC oraz ochronę bagażu.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy aktualnie można podróżować do Azji?

  To zależy od konkretnego kraju. Większość państw azjatyckich z uwagi na nowe mutacje wirusa SARS-CoV-2 zaostrza restrykcje i nie wpuszcza turystów. Informacje w tym zakresie najlepiej sprawdzić na stronach polskie Ministerstwa Spraw Zagranicznych lub ambasad konketnego kraju.

 2. Czy kraje azjatyckie wymagają ubezpieczenia od turystów?

  Tak, niektóe państwa mają takie wymogi dotyczące wjazdu. Ubezpieczenie turystyczne trzeba mieć w przypadku podróży m.in. do Indii, Nepalu, Iranu, Afganistanu i Timoru Wschodniego.

 3. Czy ubezpieczenie do Azji jest droższe niż polisa do krajów europejskich?

  Tak. Ubezpieczyciele naliczają wyższą składkę z uwagi na większe ryzyko korzystania z ubezpieczenia oraz wyższe koszty leczenia. Nie są to jednak zaporowe kwoty. Polisę można mieć już od około 4 zł dziennie.