Pomoc
Kontakt
Skorzystaj z pomocy jednego z naszych 200 Doradców.
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 21:00
sob.9:30 - 17:30
Zadzwoń22 270 00 00
ZadzwońWhatsApp

Podróż samolotem

Podróż samolotem to dla niektórych spełnienie marzeń, a dla innych codzienność. Bez względu na to, czy jest to Twój debiutancki lot, czy kolejna podróż, istotne jest, aby wiedzieć, jak się do niej przygotować, co zabrać ze sobą, i czego oczekiwać na lotnisku i w samolocie.

Aby cała podróż przebiegła sprawnie i bez stresu, warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami dotyczącymi przygotowania do lotu, odprawy i zachowania na pokładzie. Oto krótki poradnik, jak podróżować samolotem oraz garść praktycznych informacji, które ułatwią Ci całą podróż i sprawią, że stanie się ona przyjemnym doświadczeniem. 

Przed dotarciem na lotnisko – o czym pamiętać przed podróżą samolotem? 

Przed podróżą samolotem, warto pamiętać o kilku kwestiach: 

 • upewnij się, że masz wszystkie niezbędne dokumenty, takie jak dowód osobisty i karta pokładowa, a jeśli podróżujesz poza strefę Schengen, przygotuj także paszport, 

 • sprawdź limit bagażu podręcznego i rejestrowanego, jaki możesz zabrać na pokład samolotu, 

 • większość linii lotniczych oferuje dokonanie odprawy online, która pozwala zaoszczędzić czas i uniknąć kolejek na lotnisku, skorzystaj z tej możliwości, wydrukuj kartę pokładową przed przybyciem na lotnisko lub zainstaluj aplikację na telefonie, 

 • jeśli masz tylko bagaż podręczny, upewnij się, że nie zawiera żadnych przedmiotów zakazanych (np. ostre narzędzia), 

 • pamiętaj, aby na lotnisku być na czas, zazwyczaj 2-3 godziny przed planowanym startem samolotu. 

Odprawa i wejście na pokład przed podróżą samolotem 

Podróż samolotem to niezapomniane doświadczenie, zwłaszcza gdy jest to pierwszy lot. Przejście przez kontrolę bezpieczeństwa może zająć trochę czasu, dlatego warto przybyć wcześniej. W przypadku biletu z opcją tylko bagaż podręczny pamiętaj o limicie, który określa regulamin linii lotniczych. 

W razie jakichkolwiek problemów obsługa lotniska zawsze odpowie na ewentualne pytania i udzieli pomocy. 

 1. Po przybyciu na lotnisko na tablicy odlotów odszukaj numer punktu odpraw (check-in) swojego lotu. 

 2. Przy odprawie okazać należy dokumenty – przygotuj dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport) oraz kartę pokładową. 

 3. Jeżeli wykupiłeś bagaż rejestrowany, to należy go nadać na odpowiednim stanowisku. 

 4. Następnie musisz przejść przez kontrolę bezpieczeństwa, gdzie zostanie sprawdzony bagaż podręczny. 

 5. Teraz już możesz udać się do hali odlotów i zrobić zakupy w strefie bezcłowej. 

 6. Wejście na pokład samolotu zazwyczaj rozpoczyna się około 30 minut przed planowanym startem, tu także musisz okazać kartę pokładową. 

 7. W samolocie odszukaj swoje miejsce, a bagaż podręczny włóż do luku bagażowego. 

 8. Podczas startu i lądowania, pamiętaj, że w telefonie powinien być włączony tryb samolotowy. 

Jak odprawić się online przed podróżą samolotem? 

Większość linii lotniczych, w tym tanie linie lotnicze, w cenie biletu oferuje możliwość dokonania odprawy online. Jeżeli to Twoja pierwsza podróż samolotem, podpowiadamy krok po kroku, jak to zrobić. 

 1. Zaloguj się na stronę linii lotniczych i przygotuj numeru rezerwacji. 

 2. Wybierz opcję odprawy online, zazwyczaj jest dostępna 24-48 godzin przed planowaną godziną lotu. 

 3. Podaj niezbędne dane osobowe – imię, nazwisko i numer dokumentu tożsamości. 

 4. Wybierz miejsce na pokładzie samolotu (niektóre linie lotnicze mogą za to pobierać dodatkową opłatę). 

 5. Potwierdź ilość i rodzaj bagażu, pamiętaj, że regulamin linii lotniczych określa limit bagażu podręcznego i bagażu rejestrowanego, który możesz zabrać na pokład samolotu. 

 6. Wydrukuj lub zapisz na swoim urządzeniu mobilnym kartę pokładową. 

Podróż samolotem – co można zabrać na pokład, a czego nie? 

W taryfach większości linii lotniczych zazwyczaj w cenie biletu możesz zabrać na pokład samolotu małą torbę osobistą, która musi mieścić się pod siedzeniem pasażera z przodu oraz dodatkowo płatne opcje do wyboru: 

 • bagaż rejestrowany – nadawany do luku bagażowego, 

 • bagaż podręczny – mała torba lub walizka, którą możemy wnieść na pokład samolotu. 

Zasady dotyczące przedmiotów, które można wnosić na pokład samolotu, ściśle określa regulamin linii lotniczych. 

 • Do bagażu podręcznego można spakować przedmioty osobiste, czy sprzęt elektroniczny. 

 • W bagażu podręcznym nie można przewozić alkoholu oraz rzeczy, które stwarzałyby zagrożenie w trakcie lotu innym pasażerom. 

 • Na pokład samolotu można zabrać maksymalnie 1 litr płynów spakowanych do plastikowych pojemników 100 ml (od 2024 roku planowane jest zniesienie tego limitu). 

Podróż samolotem z dzieckiem 

Podróż samolotem z dziećmi, szczególnie tymi najmniejszymi, lub gdy jest to ich pierwszy lot samolotem, jest zawsze dużym wyzwaniem i wymaga odpowiedniego przygotowania. Już sam wybór lotu jest ważny, najlepiej, aby był on możliwie krótki i z jak najmniejszą liczbą przesiadek. Przed zakupem biletów warto sprawdzić, czy linia lotnicza oferuje specjalne warunki dla rodzin z dziećmi, takie jak zniżki czy preferencyjne wejście na pokład. 

Dziecko obowiązkowo musi posiadać dokument tożsamości (tymczasowy dowód osobisty lub paszport). Dzieci do 2 roku życia nie mają osobnych miejsc i podróżują na kolanach rodziców. Prawie wszystkie linie lotnicze oferują dla dzieci w tym wieku bezpłatne przewiezienie wózka (chowany jest do luku bagażowego), często jednak w tanich liniach lotniczych małym pasażerom nie przysługuje posiadanie swojego bagażu. 

W trakcie lotu zadbaj o komfort i rozrywkę dla dziecka. W bagażu, który będziesz mieć na pokładzie samolotu, powinno znaleźć się wszystko, co może być potrzebne podczas lotu. Koniecznie do bagażu podręcznego spakuj bluzę i skarpetki dziecka, ponieważ w samolocie może być zimo. Pamiętaj o przekąskach i napojach, ale przede wszystkim zachowaj spokój i cierpliwość, ponieważ lot samolotem szczególnie dla dziecka może być bardzo stresujący. 

Bagaż podręczny – obowiązujące limity 

Przed rezerwacją biletu i wyborem bagażu, koniecznie zapoznaj się z polityką bagażową określaną przez regulamin linii lotniczych, z którym planujesz lecieć. Pozwoli to uniknąć nieprzewidzianych kosztów, w sytuacji, gdy bagaż przekroczy ustalone przez przewoźnika limity. 

Rozmiary i limity dla bagażu podręcznego popularnych linii lotniczych: 

 1. Ryanair – wymiary: 55 x 40 x 20 cm, waga: do 10 kg (bagaż musi zmieścić się w schowku nad siedzeniem). W cenie biletu jest także możliwość wniesienia na pokład małej torby osobistej (40 x 20 x 25 cm, maks. 10 kg), która musi zmieścić się pod siedzeniem pasażera z przodu,

 2. Wizz Air – wymiary: 55 x 40 x 23 cm, waga: do 10 kg (bagaż musi zmieścić się w schowku nad fotelami). Gratis możesz zabrać także np. torbę na laptopa, damską torebkę lub mały plecak o maksymalnych wymiarach 40 x 30 x 30 cm (maks. 10 kg), który umieszcza się pod fotelem przed sobą,

 3. LOT Polish Airlines (LOT) – wymiary: 55 x 40 x 23 cm, waga: do 8 kg,

 4. Lufthansa – wymiary: 55 x 40 x 23 cm, waga: do 8 kg.

Bagaż rejestrowany – obowiązujące limity 

Rozmiary i limity dla bagażu rejestrowanego popularnych linii lotniczych: 

 1. Ryanair – wymiary: zależy od wybranego wariantu bagażu rejestrowanego, zazwyczaj 81 x 119 x 119 cm, waga: jest uzależniona od wybranego wariantu, zazwyczaj do 20 kg (pasażer może nadać do 3 sztuk bagażu rejestrowanego),

 2. Wizz Air – wymiary: maksymalnie 149 x 119 x 171 cm, waga: jest uzależniona od różniących się cenowo opcji bagażu rejestrowanego,

 3. LOT Polish Airlines (LOT) – wymiary: maksymalnie 158 cm (długość + szerokość + wysokość), waga: zależy od klasy podróży, zazwyczaj od 23 kg do 32 kg,

 4. Lufthansa – wymiary: maksymalnie 158 cm (długość + szerokość + wysokość), waga: jest uzależniona od klasy podróży, zazwyczaj od 23 kg do 32 kg.

Z lotniska do samolotu. Co czeka Cię podczas podróży samolotem? 

Na lotnisku bądź co najmniej dwie godziny wcześniej, aby mieć wystarczająco dużo czasu na odprawę biletową i bagażową. 

Po przekroczeniu kontroli bezpieczeństwa znajdziesz się w hali odlotów, a w strefie bezcłowej możesz dokonać zakupów przed lotem lub zjeść coś w restauracji. Gdy nadejdzie czas wejścia na pokład, zostaniesz poproszony o okazanie karty pokładowej i dokumentu tożsamości. 

W takcie lotu możesz korzystać z bagażu podręcznego, który powinien zawierać niezbędne rzeczy, aby podróż minęła miło i relaksująco. Możesz czytać, słuchać muzyki, obejrzeć ulubiony serial, przespać się lub skorzystać z oferowanych na pokładzie samolotu posiłków i napojów. Podczas lotu, obsługa pokładowa będzie do Twojej dyspozycji, aby zapewnić Ci komfort i bezpieczeństwo. 

Po lądowaniu i opuszczeniu samolotu musisz przejść przez kontrolę paszportową i odebrać bagażu. 

Rozwiń

Najczęściej zadawane pytania:

 • Co zabrać w podróż samolotem?
  Zabierz kartę pokładową, dokument tożsamości, a do bagażu podręcznego spakuj np. książkę lub gazetę, aby zająć czas w trakcie lotu.
 • Jak wygląda podróż samolotem?
  Najpierw czeka cię odprawa (online lub na lotnisku). Bagaż rejestrowany nadajesz w przeznaczonym do tego miejscu, a bagaż podręczny zabierasz ze sobą na pokład. Kolejnym etapem jest kontrola bezpieczeństwa, a po niej odszukanie odpowiedniej bramki (gate), przez którą podczas boardingu udasz się już na pokład samolotu.
 • Jak się ubrać na podróż samolotem?
  Ponieważ temperatura na pokładzie samolotu może być niska, abyś nie zmarzł, do bagażu podręcznego spakuj bluzę.
 • Jak się ubrać na długą podróż samolotem?
  Ubierz się wygodnie, komfort podczas lotu, szczególnie trwającego wiele godzin, jest bardzo ważny.
 • Co robić jak pierwszy raz lecę samolotem?
  Gdy jest to Twoja pierwsza podróż samolotem, dowiedz się jakie zasady przewożenia bagażu ma linia lotnicza, z której korzystasz, jakie dokumenty przy odprawie okazać powinien pasażer, jak przygotować się do kontroli bezpieczeństwa i kiedy powinieneś się zjawić w hali odlotów.
 • Co można zabrać do bagażu podręcznego w samolocie?
  Do bagażu podręcznego w samolocie możesz zabrać wszystkie rzeczy, które będą przydatne w trakcie lotu. Dokładne zasady określa regulamin linii lotniczych.
 • Czego nie wolno przewozić w bagażu podręcznym?
  W bagażu podręcznym nie wolno przewozić przedmiotów, które mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa lotu lub innych pasażerów.
 • Co robić podczas podróży samolotem?
  W czasie lotu zachowaj spokój i się zrelaksuj. Możesz czytać, słuchać muzyki lub oglądnąć film. Pamiętaj jednak, że na czas podróży samolotem w telefonie musi być włączony tryb samolotowy.
 • Co się czuje przy starcie samolotu?
  Podczas startu i lądowania samolotu, odczucia pasażerów mogą być różne, w zależności od indywidualnej reakcji organizmu na zmianę ciśnienia, prędkości i wysokości.
 • Jak przezwyciężyć lęk przed lataniem samolotem?
  Niektórzy odczuwają lęk przed pierwszym lotem, a innym silny lęk towarzyszy podczas każdej podróży samolotem. Jest dużo metod, którymi można próbować go zwalczać: techniki relaksacyjne, unikanie alkoholu i kofeiny, a w ostateczności, jeśli lęk uniemożliwia zupełnie latanie samolotem, skorzystać także z profesjonalnej pomocy.
 • Jakie są przeciwwskazania do lotu samolotem?
  Lot samolotem może być przeciwwskazany dla osób chorujących na niektóre choroby układu krążenia, oddechowego czy neurologiczne, a także w przypadku zaawansowanej ciąży.
Najczęściej zadawane pytania:
logo innowacyjna gospodarka
UBEZPIECZENIA RANKOMAT Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wolska 88 informuje o realizacji projektu "Integracja systemu informatycznego multiagencji ubezpieczeniowej INSU z serwisami towarzystw „direct” w celu optymalizacji procesów sprzedażowych produktów ubezpieczeniowych" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2007 - 2013
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego