Czas lotu na Dominikanę, to od 11 do nawet 36 godzin podróży. Zanim jednak zaczniemy snuć plany o piaszczystych plażach, cieniach rzucanych przez palmy i drinkach z parasolką, zobaczmy ile dokładnie trwa lot na Dominikanę, na co się przygotować i o czym koniecznie pamiętać.

Lot na wymarzone wakacje to często mecząca podróż, która trwa kilkanaście godzin i wymaga odpowiedniej organizacji. W przypadku Dominikany duże znaczenie ma również to, skąd dokładnie ruszymy w rejs, czy będziemy korzystać z międzylądowań i gdzie będzie port docelowy.

Dominikana - podstawowe informacje

Czy Dominikana to koniec świata? Niekoniecznie. Państwo to leży na Morzu Karaibskim, w Ameryce Środkowej, zajmując 2/3 powierzchni na wyspie Haiti. Według danych Ministerstwa Turystyki Dominikany w 2021 roku zawitało tu ponad 4 miliony turystów z całego świata.

Krzysztof Kolumb po odkryciu tej części globu mianował ją rajem na ziemi. Od czasów Kolumba zmieniło się wiele, z wyjątkiem tego, że Dominikana w dalszym ciągu należy do grona najpiękniejszych miejsc na ziemi. Pod względem turystycznym to również bardzo ciekawy region, z którym warto się zapoznać, jeszcze przed podróżą. 

Co warto wiedzieć o Dominikanie?

 • Język urzędowy: hiszpański,
 • Powierzchnia Dominikany: łącznie: 48 670 km2, ziemia: 48320 km2, woda: 350 km2,
 • Linia brzegowa: 1288 km,
 • Teren: surowe wyżyny i góry poprzecinane żyznymi dolinami,
 • Stolica: Santo Domingo,
 • Ustrój polityczny: republika,
 • Waluta: peso dominikańskie,
 • Strefa czasowa: UTC -4.

Obecnie Dominikana jest otwarta dla turystów. Nie ma wymogu posiadania ważnego, negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa. Jednakże władze mogą jednak zażądać od podróżnych poddania się tak zwanym szybkim testom na COVID-19. Wszyscy podróżni zobowiązani są do wypełnienia formularza wjazdu lub wyjazdu, który łączy oświadczenie zdrowotne podróżnego, deklarację celną oraz międzynarodowy formularz wejścia/zejścia z pokładu statku. Od 1 lutego 2021 roku obowiązkowe jest wypełnienie elektronicznego formularza wjazdu/wyjazdu. 

Ile trwa lot na Dominikanę?

Dominikana to  kraj położony we wschodniej części wyspy Hispaniola, graniczący z Republiką Haiti oraz poprzez cieśninę Mona z Puerto Rico. 
Czas potrzebny na pokonanie drogi z Warszawy na Dominikanę, to według Google Maps 14 godzin i 20 minut. Między naszym krajem, a rajską wyspą jest około 3773 km różnicy. Jeśli jednak szukamy dokładnych informacji na temat tego, ile trwa lot na Dominikanę, należy przede wszystkim określić skąd ruszamy, gdzie planujemy lądować i czy będą jakieś przesiadki. Zazwyczaj również lot czarterowy jest znacznie krótszy. 

odległość między Polską a Dominikaną

Uśredniając wszystkie dostępne trasy na Dominikanę, możemy przyjąć, że czas lotu czarterowego trwa 11 godzin, jeśli rejs jest realizowany bez międzylądowania. Jednak każdy rejs będzie wyglądał nieco inaczej. W większości przypadków, bez względu na to, jakie linie lotnicze wybierzemy, musimy liczyć się z międzylądowaniem i przesiadką. 

Lot na Dominikanę - ile trwa lot z przesiadką?

W tym przypadku musimy już liczyć się z nieco dłuższą podróżą. Lot na Dominikanę z przesiadką to rejs, który może trwać nawet ponad 20 godzin, w niektórych przypadkach do 36 godzin.

Lot na Dominikanę (Punta Cana) z Katowic z jedną przesiadką we Francji, realizowany przez linie lotnicze Condor  będzie trwał 15 godzin i 15 minut. Z kolei podróż, którą obsługuje Air Canada, z Katowic na Dominikanę, z przesiadką we Francji i Montrealu trwa 36 godzin i 5 minut.
Lot Warszawa - Dominikana (Punta Cana) również trwa w okolicach 15 godzin – liniami lotniczymi Air France, z 1 przesiadką – i 28 godzin, liniami lotniczymi Finn Air, z dwoma przesiadkami.

Chcąc lecieć na Dominikanę (Punta Cana) z Gdańska, z dwoma przesiadkami (w Niemczech i Francji), liniami lotniczymi Lufthansa, musimy przygotować się na 17 godzinną podróż. O równo dwie godzinny będzie krótsza podróż z Gdańska na Dominikanę, jeśli wybierzemy linie lotnicze Condor, a po drodze przebrniemy przez jedną przesiadkę we Francji.

Lot na Dominikanę – z jakich miast w Polsce dostać się do raju?

Chcąc dostać się bezpośrednio z Polski, na Dominikanę możemy skorzystać  z lotu do Puerto Plata - miasta w północno-zachodniej części Dominikany. Samolot linii lotniczych LOT, z Gdańska rusza o 09:25 , a po 11 godzinach  ląduje w miejscu docelowym. Większość innych lotów na Dominikanę wiąże się z przesiadką – jedną albo dwoma.

Loty na Punta Cana – najdalej wysunięty przylądek Dominikany – odbyć można z Katowic (1+ przesiadek), Wrocławia (1+ przesiadek), Warszawy (1+ przesiadek), Poznania (1+ przesiadek), Nowego Dworu Mazowieckiego (1+ przesiadek), Gdańska (1+ przesiadek) i Krakowa (1+ przesiadek). W przypadku większości rejsów, liniami lotniczymi obsługującymi podróż z Polski na Dominikanę są Lufthans, Condor, KLM, Air Canada, Finn Air, Austrian, Air France, czy Iberia.

Porty lotnicze na Dominikanie 

Na Dominikanie znajdują się 34 lotniska, w tym 15 które ma utwardzoną powierzchnię. 9 z nich to lotniska międzynarodowe. Do najważniejszych portów należą:

 • Lotnisko Santo Domingo Las Americas (SDQ)
 • Lotnisko Santo Domingo La Isabela (JBQ)

Oba lotniska obsługują stolicę Dominikany – Santo Domingo. Lotnisko Las Americas jest największym na Dominikanie i obsługuje także loty transatlantyckie.

Lot na Dominikanę – jaki jest koszt?

Podobnie, jak w przypadku czasu lotu na Dominikanę, podobny wpływ na koszt lotu ma wybór konkretnych linii lotniczych, czy trasy. Ceny lotu na Dominikanę oscylują w granicach od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

17 godzinny lot liniami lotniczymi Lufthansa z Gdańska do Punta Cana, z dwoma przesiadkami można znaleźć w cenie 13 077 zł w obie strony, dla dwóch osób. Dwa tysiące złotych tańszy lot, dostępny jest również z Gdańska liniami lotniczymi KLM z dwoma przesiadkami (w Holandii i Belgii), w obie strony, dla dwóch osób, w klasie ekonomicznej.
Loty z Warszawy w obie strony, z dwoma przesiadkami, dla dwóch osób, w klasie ekonomicznej dostępne są od 8 700 zł. Z kolei taki sam standard podróży z Krakowa, z dwoma przesiadkami, w przypadku 16 godzinnego rejsu można znaleźć w cenach 10 300 zł, 12 000 zł, czy 14 000 zł.

Ile kosztuje lot na Dominikanę last minute?

Niewątpliwą zaletą lotów last minute jest ich cena. Również w przypadku Dominikany możemy spodziewać się niższych kosztów, a wachlarz ofert jest naprawdę spory. 
Na stronach internetowych loty bezpośrednie z Warszawy na Dominikanę można znaleźć w obniżkach nawet do 48%
. Biura podróży proponują oferty all inclusive, a w przypadku dodatkową promocją jest możliwość zmiany rezerwacji gratis. 

Kiedy szukać tanich lotów na Dominikanę?

Atrakcyjne ceny biletów na Dominikanę znaleźć można najczęściej w okresie początku i końca szczytu sezonu – co ma miejsce w listopadzie i kwietniu. Nieco zmniejszone zainteresowanie Dominikaną, pozwala upolować tańszy bilet, a podczas pobytu delektować się znacznie mniejszym natężeniem tłumów w popularnych punktach turystycznych. 

zachód słońca na Dominikanie

Klimat – kiedy lecieć na Dominikanę?

Średnia roczna temperatura powietrza na Dominikanie wynosi 25°C, co oznacza, że zawsze jest tam gorąco, a jeśli nie, to przynajmniej bardzo ciepło. Warto jednak pamiętać, że klimat Dominikany zdecydowanie różni się od klimatu występującego w Europie pod względem wilgotności powietrza. Wilgotność powietrza osiąga tu nawet 80% w ciągu roku, z tego względu też odczuwalna temperatura może wydawać się znacznie wyższa. Największe upały na Dominikanie występują w maju i październiku. Temperatura maksymalna sięga wtedy od 30 do 32 kresek Celsjusza, a temperatura wody od 29 do 30 stopni Celsjusza.

Charakterystyczny klimat tropikalny na Dominikanie wyróżnia tu dwie pory roku: suchą i deszczową. Pora deszczowa przypada na okres od maja do października i nie jest zbyt uciążliwa. Opady dzienne trwają dość krótko (mniej niż godzinę) i niosą ze sobą orzeźwienie. Opady deszczu mogą pojawiać się też w miesiącach zimowych, ale trwają one bardzo krótko – najczęściej od 5 do 15 min.

Co robić na Dominikanie?

Chociaż patrząc na zdjęcia z Dominikany trudno wyobrazić sobie inną czynność niż wylegiwanie się na słońcu, to wyspa stwarza mnóstwo przestrzeni zarówno dla entuzjastów zwiedzania, jak i tych którzy lubią adrenalinę.

Dominikana to miejsce stworzone dla sportów wodnych. Na wyspie doskonale odnajdą się miłośnicy kitesurfingu. Najpopularniejszym miejscem jest region Cabarete, który w całej Republice Dominikańskiej oferuje najlepsze warunki do uprawiania tego sportu. W czerwcu, odbywa się tu Cabarete Race Week - międzynarodowe zawody w windsurfingu. Co ciekawe, najdłuższa rzeka Republiki Dominikańskiej Yaque Del Norte w rejonie Cordillera Central oferuje możliwości raftingu. Rafting to turystyczna odmiana flisu (spływu) rzecznego, do której używa się różnych rodzajów tratw, łodzi, pontonów, kajaków itp.

sporty wodne na Dominikanie


Klimat Dominikany stwarza idealne warunki do uprawiania sportu, przy jednoczesnym eksplorowaniu piękna tego wyjątkowego miejsca na Ziemi. Golf, nurkowanie, windsurfing, wędkarstwo czy żeglowanie na morzu karaibskim, to doskonała okazja do  poznania naturalnego piękna tego kraju - plaż, gór, wodospadów i niezapomnianych krajobrazów.

Czy na Dominikanie jest bezpiecznie?

Na Dominikanie, w strefach turystycznych jest bezpiecznie, ale poza tymi terenami występuje duże zagrożenie przestępczością pospolitą (kradzieżą, napadem, pobicia).
Nie należy nosić więc kosztownych rzeczy przy sobie, a także większej ilości gotówki, dokumentów i wartościowych przedmiotów. Dokumenty i cenną część bagażu najlepiej jest zdeponować w hotelu (przede wszystkim dlatego, że występują częste włamania do pokojów).
Ponadto, należy pamiętać, że :

 • Dominikana leży w strefie aktywnej sejsmicznie.
 • Na terenie Dominikany nie ma polskiej placówki dyplomatycznej, pomocy należy szukać w placówkach państw należących do Unii Europejskiej.
 • Od czerwca do listopada występuje zagrożenie huraganami na Dominikanie.
 • Podróż warto zarejestrować w systemie Odyseusz.

O czym pamiętać planując podróż na Dominikanę?

Wakacje na Dominikanie mogą być jedną z najpiękniejszych przygód życia. Nie warto więc ryzykować, że coś (lub ktoś) nam ją zepsuje, odbierając możliwość wypoczynku i luksus świętego spokoju. Planując więc rajskie wakacje, pamiętajmy, że nieszczęśliwe wypadki zdarzają się również podczas urlopu, a w obcym kraju zdecydowanie trudniej o pomoc medyczną, niż w Polsce. 

Na Dominikanie wszystkie koszty leczenia pokrywa pacjent. Nie można tam skorzystać z karty EKUZ. W większości znajdują się tam prywatne gabinety i kliniki, w których leczenie i zakup leków są bardzo kosztowne. Warto więc posiadać ubezpieczenie turystyczne, odpowiednio dopasowane do charakteru podróży.

Co powinno zapewniać ubezpieczenie na Dominikanę?

Dostęp do publicznych placówek medycznych na Dominikanie jest utrudniony. W prywatnych gabinetach i przychodniach koszty leczenia są bardzo wysokie.
Podstawowe elementy, jakie powinno zapewniać ubezpieczenie turystyczne na Dominikanę to:

 • Ubezpieczenie kosztów leczenia - powinno zapewniać pokrycie wszystkich opłat medycznych, suma gwarantowana w przypadku wyjazdu do Dominikany nie powinna być niższa niż 50 000 euro.
 • Assistance - pozwoli uzyskać pomoc w razie nagłego wypadku czy innego nieszczęśliwego zdarzenia. Ubezpieczyciel zapewni między innymi transport medyczny do kraju, czy organizację przyjazdu osoby bliskiej do poszkodowanego (koszty podroży i noclegu).  Niezwykle ważne i przydatne będzie również wsparcie tłumacza pomoc prawna oraz możliwość konsultacji telefonicznej, na przykład w celu znalezienia najbliższej placówki medycznej.
 • OC w życiu prywatnym – powinien je wykupić każdy turysta, który planuje urlop zagraniczny. Niewiele bowiem trzeba, aby w trakcie letniego odpoczynku stać się sprawcą lub uczestnikiem poważnego wypadku. Posiadając wykupione OC, ubezpieczyciel pokryje koszty ewentualnych szkód oraz leczenia osób trzecich, które ucierpią w wyniku naszego działania.
 • Ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (NNW) - zapewni ono osobie ubezpieczonej wypłatę odszkodowania w wyniku trwałego uszczerbku na zdrowiu, a bliskim w przypadku śmierci poszkodowanego. 
 • Ochrona bagażu - gwarantuje odszkodowanie w razie kradzieży, zniszczenia lub zagubienia rzeczy osobistych.
 • Dodatkowe rozszerzenia - przydadzą się osobom potrzebującym bardziej rozbudowanej ochrony, jak np. uprawiającym sporty wysokiego ryzyka lub ekstremalne czy chorującym przewlekle. 

Ile kosztuje ubezpieczenie na Dominikanę?

Ubezpieczenie turystyczne na Dominikanę
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
ERGO Ubezpieczenia Podróży
Koszty leczenia
94 020 zł
Ratownictwo
-
Bagaż
800 zł
44,00 zł
1 os. / 8 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł
AXA Partners
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
45,00 zł
1 os. / 8 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholu (za dopłatą)Ochrona COVID-19
Proama
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
60,00 zł
1 os. / 8 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOchrona COVID-19
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
60,00 zł
1 os. / 8 dni
Dodatkowo: Ochrona COVID-19

Ubezpieczeni turystyczne na Dominikanę

Ubezpieczeni turystyczne na Dominikanę
ERGO Ubezpieczenia Podróży
44,00 zł 1 os. / 8 dni
Koszty leczenia
94 020 zł
Ratownictwo
-
Bagaż
800 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł
AXA Partners
45,00 zł 1 os. / 8 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholu (za dopłatą)Ochrona COVID-19
Proama
60,00 zł 1 os. / 8 dni
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOchrona COVID-19
Nationale-Nederlanden
60,00 zł 1 os. / 8 dni
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: Ochrona COVID-19

Ubezpieczeni turystyczne na Dominikanę

Najlepszym sposobem na poznanie ofert różnych ubezpieczycieli i dowolne dopasowanie zakresu ochrony i ceny polisy, jest porównanie za pomocą kalkulatora ubezpieczeń turystycznych. Narzędzie pozwala w sposób łatwy i intuicyjny znaleźć najlepszą dla siebie ofertę, a przed zakupem - zapoznać się dokładnie z dokumentem OWU. 

Koszt ubezpieczenia na Dominikanę to kilka złotych dziennie, w ramach których zapewniona jest ochrona w przypadku nieszczęśliwego zdarzenia, ale także ochrona na wypadek COVID-19, OC w życiu prywatnym, czy ochrona bagażu. Jak widać na przykładowej kalkulacji jednego z naszych klientów, możliwe jest również bez problemu dokupienie rozszerzenia o zdarzenia pod wpływem alkoholu. Taka modyfikacja polisy to gwarancja jeszcze lepszej ochrony i gwarancji uzyskania odszkodowania w wyniku wypadku, czy nieszczęśliwego zdarzenia. 

Co warto wiedzieć?

 1. Dominikana leży na Morzu Karaibskim, w Ameryce Środkowej, zajmując 2/3 powierzchni na wyspie Haiti.
 2. Obecnie Dominikana jest otwarta dla turystów. 
 3. Uśredniając wszystkie dostępne trasy na Dominikanę, możemy przyjąć, że czas lotu czarterowego trwa 11 godzin, jeśli rejs jest realizowany bez międzylądowania. 
 4.  Lot na Dominikanę z przesiadką to rejs, który może trwać nawet ponad 20 godzin, w niektórych przypadkach do 36 godzin.
 5. Ceny lotu na Dominikanę oscylują w granicach od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.
 6. Jeden dzień ubezpieczenia turystycznego na Dominikanę to koszt kilku złotych dziennie.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o lot na Dominikanę

 1. Z jaką prędkością odbywa się lot na Dominikanę?

  Samolot na długich, międzynarodowych liniach pasażerskich leci z prędkością około 850 km na godzinę. 

 2. Jak wysoko leci samolot na Dominikanę?

  Zazwyczaj samoloty na Dominikanę latają na wysokości 10-11 tysięcy metrów. 

 3. Czy żeby polecieć na Dominikanę jest mi potrzebny paszport?

  Tak, paszport jest niezbędny do podróży na Dominikanę. Władze dominikańskie wymagają posiadania paszportu ważnego min. 6 miesięcy.

 4. Czy potrzebna mi wiza na Dominikanę?

  Od obywateli polskich wjeżdżających na terytorium Dominikany nie wymaga się wizy wjazdowej; należy jednak okazać bilet powrotny oraz wystarczające środki finansowe na pokrycie kosztów deklarowanego pobytu.

 5. Czy przed wylotem na Dominikanę muszę wykonać jakieś szczepienia obowiązkowe?

  Dominikana nie wymaga posiadania obowiązkowych szczepień ochronnych. Zalecane szczepienia obejmują: przeciw żółtej febrze, tężcowi, dyfterytowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, zapaleniu opon mózgowych typu A i C.