Lot do Rzymu za 50 zł w obie strony, połączenie do Stanów Zjednoczonych poniżej 1000 zł czy weekend w Londynie za 30 zł - takie ceny biletów lotniczych nie są dostępne tylko dla wąskiego grona. Poznaj kilka sprawdzonych sztuczek, dzięki którym trafisz na prawdziwe promocje. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Szukanie tanich biletów lotniczych to zadanie, które wymaga trochę czasu i wiedzy na temat tego, gdzie i jak szukać. Dzięki zastosowaniu odpowiednich wskazówek możesz znaleźć naprawdę korzystne oferty. Jeśli marzysz o podróży samolotem w atrakcyjnej cenie, zobacz jak się za to zabrać.

Sprawdź ubezpieczenie turystyczne na podróż samolotem

Tanie bilety lotnicze – o czym trzeba pamiętać? Jak szukać tanich lotów?

Przede wszystkim pamiętaj o tym, że chcąc znaleźć tanie loty musisz uzbroić się w cierpliwość oraz być elastycznym co do terminów. Czasem świetne okazje trafiają się na ostatnią chwilę, więc jeśli lubisz spontaniczne wyjazdy to doskonała okazja dla ciebie.

Podczas szukania tanich lotów ważne jest porównywanie ofert różnych linii lotniczych i agencji podróży oraz monitorowanie promocji i wyprzedaży. Dzięki aktywnemu śledzeniu ofert, będziesz miał większe szanse na znalezienie korzystnych cen biletów lotniczych i oszczędności podczas podróży.

Warto również znać kilka trików (jak np. szukanie w trybie incognito, branie udział w programach lojalnościowych linii lotniczych), o których powiemy za chwilę.

Wcześniej – czy to zawsze oznacza taniej? Kiedy szukać taniego lotu?

Wcześniejsza rezerwacja nie zawsze gwarantuje najtańszą cenę biletu lotniczego. Oczywiście, rezerwacja z wyprzedzeniem zazwyczaj jest dobrym pomysłem i może przynieść spore oszczędności, szczególnie jeśli wakacje planujesz w sezonach szczytu turystycznego. Gdy chcesz lecieć gdzieś w lipcu, to warto szukać lotów nawet wczesną wiosną.

Niemniej jednak, istnieją okoliczności, gdy warto poczekać na okazję, takie jak promocje, wyprzedaże lotów last minute lub sytuacje, gdy na danej trasie nie ma dużego zapotrzebowania na bilety. Monitorowanie ofert i być elastycznym z datami podróży może pomóc znaleźć najkorzystniejsze ceny biletów lotniczych.

Gdzie szukać tanich biletów? Jak używać wyszukiwarek lotów, aby znaleźć tanie bilety lotnicze?

Zacznijmy od narzędzi, które mogą być bardzo pomocne, a są to wyszukiwarki tanich lotów. Istnieją strony internetowe, które mogą znaleźć dla ciebie korzystne okazje.

Spróbuj tego

Warto zapoznać się z wyszukiwarkami jak Fly4Free, Kayak, Kiwi, Skiplagged, Google Flights czy Skyscanner. W wyszukiwarce wpisujesz miejsce docelowe, do którego chcesz lecieć oraz miasto, z którego planujesz wyruszać, a system bada oferty, pokazując ci te najtańsze.

Pamiętaj, aby sprawdzać wylot z różnych miast, gdyż często lotnisko, z którego ruszasz w podróż może warunkować cenę. Wykorzystaj również funkcje elastycznych dat w porównywarkach lotów, wpisując różne terminy albo wpisując np. konkretny miesiąc. To pozwala znaleźć tańsze loty w pobliżu daty Twojej podróży.

Uwaga!

Czasem jeden dzień różnicy w dacie wylotu lub przylotu to cena niższa o nawet kilkaset złotych.

Jak działają wyszukiwarki tanich lotów?

To bardzo proste. Wpisując w pasek wyszukiwania kilka podstawowych danych, takich jak kraj wylotu, cel podróży, daty wyjazdu, czy liczba podróżnych. Znaczenie ma także to, czy interesuje Cię bilet w jedną czy w dwie strony oraz wybór klasy. Strona zbierze w jedno wszystkie dostępne w Internecie oferty i uszereguje je, wskazując te najtańsze, najszybsze i najbardziej wygodne.

Podczas wyboru możesz kierować się nie tylko ceną biletu, ale także liczbą przesiadek lub czasem podróży. Dzięki wyszukiwarce nie tylko porównasz ceny lotów, wybierając te najbardziej korzystne, ale także zarezerwujesz nocleg, wynajmiesz samochód lub zorganizujesz transfer z lotniska.

Korzystaj ze sprawdzonych sztuczek - jakie triki warto stosować?

 • Rezerwuj wcześniej. Szukaj biletów lotniczych z wyprzedzeniem, ponieważ ceny mogą być niższe, gdy rezerwujesz loty kilka tygodni przed planowanym terminem podróży. Statystyki wskazują, że ceny biletów lotniczych są nawet 3 razy niższe dwa tygodnie przed planowanym terminem wyjazdu niż kilka dni przed.

 • Nie ograniczaj się datą. Jeśli masz możliwość, bądź elastyczny. Czasami zmiana daty o kilka dni może przynieść Ci znaczne oszczędności.

 • Porównuj oferty. Przeglądaj różne strony internetowe, wyszukiwarki lotów i aplikacje, aby porównać oferty różnych linii lotniczych i biur podróży. To pozwoli Ci znaleźć najtańsze loty.

 • Usuwaj pliki cookies. Usuwanie plików cookies przed kolejnym wejściem na stronę przewoźnika pozwala trafić na nowsze, a zatem tańsze oferty.

 • Unikaj szczytu sezonu. Unikaj podróży w okresach szczytu turystycznego (takich jak wakacje czy święta), gdyż wówczas ceny biletów są zazwyczaj wyższe.

 • Skorzystaj z newsletterów i powiadomień. Zapisz się do newsletterów linii lotniczych i portali podróżniczych, aby jak najszybciej otrzymywać powiadomienia o promocjach i wyprzedażach.

 • Bądź elastyczny co do miejsca wylotu. Zamiast ograniczać się do jednego lotniska, rozważ opcję podróżowania z pobliskich lotnisk, które mogą oferować tańsze loty. Podróżowanie z mniejszych lotnisk często jest równoznaczne z niższą ceną.

 • Szukaj lotów w trybie incognito. Wyszukuj bilety w trybie incognito w przeglądarce. W ten sposób unikniesz personalizowanych wysokich cen, które często sprytnie podsuwają nam sprzedawcy.

 • Wykorzystuj programy lojalnościowe. Jeśli często podróżujesz daną linią lotniczą, zarejestruj się w programie lojalnościowym, aby zbierać punkty i otrzymywać dodatkowe korzyści.

 • Lataj z bagażem podręcznym. Bagaż podręczny można zabrać w cenie biletu lotniczego, a chociaż jego waga i wymiar są ograniczone, to spokojnie jesteś w stanie spakować się na kilka dni w plecak czy torbę spełniającą kryteria linii lotniczych. Przemyśl rzeczy, które chcesz zabrać i sprawdź poradniki jak się pakować, aby zmieścić jak najwięcej rzeczy w jak najmniejszą przestrzeń. Bagaż rejestrowany to czas nawet kilkaset złotych więcej!

 • Poluj na błędy systemu. Wyszukiwanie błędów w systemach lotniczych może być mało precyzyjną, ale interesującą metodą na znalezienie atrakcyjnych ofert. Choć skuteczność tej strategii zależy od szczęścia, czasem programiści mogą popełnić błędy, które sprawią, że znajdziesz bilety za korzystniejsze ceny niż zwykle (np. cena biletu to 200 dolarów, a na stronie pojawi się za 200 złotych).

Uwaga!

Pamiętaj, że znalezienie tanich lotów wymaga pewnej elastyczności i cierpliwości, ale dzięki tym wskazówkom możesz znaleźć korzystne oferty i cieszyć się podróżą bez nadmiernego obciążenia budżetu.

Czy warto postawić na wyszukanie lotów w promocjach?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie.Nie zawsze bowiem możemy sobie pozwolić na bycie elastycznym w terminie wyjazdu.

Jeśli jednak data wyjazdu nie robi Ci większej różnicy, to nie ma sensu przepłacać za wakacje akurat w tygodniu, w którym ceny biletów lotniczych wzrosły, bo za tydzień możesz trafić na świetną promocję.

Jeśli szukasz biletów na promocjach, weźpod uwagę, że np. część linii lotniczych oferuje regularne promocje, które można przewidzieć (np. Wizzair oferuje cyklicznie 20% zniżki, a w linii LOT obowiązuje Szalona Środa, czyli tańsze loty w środy).

Czasem rzeczywiście warto poczekać na promocje, zwłaszcza na trasach, gdzie ceny lotów są stabilne niezależnie od daty podróży.

Spróbuj tego

Ciekawą opcją jest włączenie powiadomień czy zapis do newslettera, by jak najwcześniej dowiadywać się o nowych ofertach.

Loty składane i Smart Connection – czyli łącz loty różnymi liniami lotniczymi

Ciekawym rozwiązaniem są tzw. loty składane. Polegają one na tym, że łączy się odcinki różnych linii lotniczych, które w systemach rezerwacyjnych nie są widoczne razem. To pozwala na skomponowanie korzystnych połączeń i oszczędności. Jak to działa w praktyce?

Przykład

Przykładowo lecisz z Polski do Francji linią lotniczą LOT, a wracasz WizzAir-em. Możesz zaplanować lot tak, że masz przesiadkę w Paryżu, dokąd dostajesz się linią AirFrance, a dalej już ruszasz do Dubaju z Emirates.


Loty składane to dobre rozwiązanie przede wszystkim tam, gdzie na danej trasie działa wiele konkurencyjnych linii lub gdy tanie linie lotnicze oferują ograniczoną liczbę lotów w określonych terminach.

Musisz jednak uważać na zmiany lotnisk przylotu/wylotu i ryzyko związane z przesiadkami, ponieważ opóźnienie jednego lotu może wpłynąć na utratę drugiego. Pamiętaj również o dobrej, przemyślanej organizacji przesiadek.

Jeszcze inną opcją jest Smart Connection i na pewno spodoba się ona tym, którzy uwielbiają przygody, dużo zwiedzania i niestraszne im przesiadki. Smart Connection to opcja, która pozwala łączyć loty różnych przewoźników w jedną ofertę. Dzięki temu podróże stają się dużo tańsze, ale przesiadki mogą trwać kilkanaście godzin.

Ten czas możesz za to wykorzystać ten czas na zwiedzanie miasta, w którym czekasz na lot. Sprawdzaj jednak za każdym razem długość oczekiwania na przesiadkę (czyli najlepiej, by było to w dzień, a nie w nocy, kiedy ciężko wyjść z lotniska na miasto i coś zobaczyć) i uwzględnij koszty ewentualnego noclegu. 

Chcąc latać tanio, nie przywiązuj się do daty

Aby latać tanio, warto być elastycznym i nie przywiązywać się sztywnych dat podróży. Tanie loty często w opcji last minute (czyli wylot na "ostatnią chwilę", np. za kilkanaście godzin) mogą trafić się w każdej chwili, więc czasem opłaca postawić na spontaniczny wyjazd.

Uwaga!

Unikaj podróży w okolicach popularnych świąt i sezonów turystycznych. W tym czasie ceny biletów lotniczych zazwyczaj drastycznie wzrastają, a dostępność miejsc jest ograniczona. Szukaj możliwości lotów w okresach poza sezonem.

Pamiętaj, aby śledzić oferty i promocje linii lotniczych. Zapisz się do newsletterów, śledź profile linii na mediach społecznościowych i regularnie sprawdzaj strony internetowe przewoźników. Czasami linie oferują atrakcyjne zniżki i specjalne oferty, które pozwalają zaoszczędzić na lotach, ale zniżki obowiązują jedynie w konkretnych datach.

Tani lot? Inne lotnisko!

Tani lot oznacza czasem... inne lotnisko! Lot z innego lotniska, czyli wybranie alternatywnego, mniejszego portu lotniczego jako miejsca wylotu lub przylotu, może znacząco obniżyć koszty podróży. Na mniej zatłoczonych lotniskach możesz znaleźć tańsze bilety lotnicze z uwagi na mniejszą konkurencję i popyt.

Wybierając lot z innego lotniska, koniecznie weź pod uwagę koszty dojazdu do niego, gdyż czasem jest on na tyle wysoki, że to gra niewarta świeczki. Jednak jeśli masz elastyczne podejście do terminów i miejsca, to korzystając z mniejszych lotnisk, możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy na biletach lotniczych.

Szczególnie, jeśli masz możliwość skorzystania z np. zniżek na pociągi. Koniecznie zaplanuj podróż tak, aby być na miejscu docelowym z zapasem czasu, gdyż komunikacja miejska i międzymiastowa również ma opóźnienia, a z pewnością nie chcesz spóźnić się na samolot.

Jakie ubezpieczenie wybrać na lot samolotem, aby zaoszczędzić?

Na ubezpieczeniu podróżnym nie ma co oszczędzać - tu chodzi o Twoje bezpieczeństwo. Okazuje się jednak, że wykupienie polisy to oszczędność sama w sobie ze względu na wysokie koszty leczenia za granicą. Czasem konsultacja z lekarzem, wypisanie recepty czy opatrzenie zwichniętej kostki może skończyć się bardzo słonym rachunkiem.

Polisa turystyczna pokrywa koszty leczenia do określonych sum gwarantowanych, jak i również zapewnia wypłatę świadczeń z ubezpieczenia OC i NNW czy odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot.

Zobacz, jak wybrać ubezpieczenie na podróż samolotem

Wypowiedź eksperta

Linie lotnicze w razie dużych opóźnień lotu zapewniają podstawowy posiłek i nocleg, ale jedynie w sytuacjach, kiedy wynosi ono od kilkunastu godzin w górę. Oczekiwanie na samolot na lotnisku czy poza nim po zdaniu bagażu to konieczność zakupu środków higienicznych, jedzenia, kosmetyków, a czasem także odzieży czy nawet rezerwacji noclegu,. Ubezpieczenie od opóźnienia lotu pozwoli Ci odzyskać pieniądze poniesione na te wydatki.
Magdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznychMagdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych

Sprawdź ubezpieczenie turystyczne na podróż samolotem

Jakie dodatkowe elementy powinna zawierać polisa na lot samolotem? 

Co powinno zawierać dobre ubezpieczenie na podróż samolotem

Jeśli planujesz zakup ubezpieczenia i zastanawiasz się jaką polisę wybrać, skorzystaj z naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych. W kilka minut porównasz różne oferty i wybierzesz najlepszą dla siebie ochronę - niezależnie od kierunku i celu wyjazdu.

Polisa turystyczna z ubezpieczeniem od opóźnienia lotu
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Signal Iduna
Koszty leczenia
86 025 zł
Ratownictwo
30 109 zł
Bagaż
-
3,07 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 15 000 złsporty objęte polisą: 83zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19opóźnienie lotu o 5 h - 250 euro
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
8,89 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19opóźnienie lotu o 6h - 350zł
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
7 000 zł
Bagaż
1 000 zł
9,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 100 000 złOC sportowe: 100 000 eurosporty objęte polisą: 10 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19 opóźnienie lotu - 200 euro
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
11,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19opóźnienie lotu o 6 h - 100 euro
Polisa turystyczna z ubezpieczeniem od opóźnienia lotu
Signal Iduna
3,07 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
86 025 zł
Ratownictwo
30 109 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 15 000 złsporty objęte polisą: 83zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19opóźnienie lotu o 5 h - 250 euro
AXA Partners
8,89 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19opóźnienie lotu o 6h - 350zł
Europa Ubezpieczenia
9,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
7 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 100 000 złOC sportowe: 100 000 eurosporty objęte polisą: 10 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19 opóźnienie lotu - 200 euro
Generali
11,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19opóźnienie lotu o 6 h - 100 euro

Polisę znajdziesz już od około 4 zł dzień. Zakup jest prosty i szybki - zrobisz to online, bez wychodzenia z domu. Dokument ubezpieczenia otrzymasz na maila. Możesz go wydrukować lub zapisać w telefonie.

Co warto wiedzieć?

 1. Szukanie tanich biletów lotniczych wymaga cierpliwości i elastyczności co do dat podróży. Niektóre loty mogą być tańsze w różne dni tygodnia lub w określonych porach roku. 

 2. Warto porównywać oferty różnych linii lotniczych i monitorować promocje oraz wyprzedaże. Korzystanie z różnych wyszukiwarek lotów pozwala znaleźć najkorzystniejsze ceny. 

 3. Wczesna rezerwacja może być korzystna, ale czasem warto poczekać na okazje last minute. 

 4. Wyszukiwarki tanich lotów, takie jak Skyscanner czy Kayak mogą pomóc znaleźć korzystne oferty. Te platformy pokazują różne możliwości lotów i umożliwiają porównanie cen w różnych okresach.

 5. Wykorzystaj triki, takie jak szukanie w trybie incognito, korzystanie z programów lojalnościowych linii lotniczych oraz elastyczność co do lotnisk wylotu i przylotu, aby zaoszczędzić na podróżach. 

 6. Wybór mniejszych, alternatywnych lotnisk może okazać się tańszy niż podróż z lotnisk głównych.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Kiedy warto korzystać z lotu składanego?

  Korzystaj z lotu składanego, gdy szukasz atrakcyjnych cenowo połączeń lotniczych, nie przeszkadzają Ci dłuższe przesiadki lub gdy chcesz zatrzymać się dłużej w mieście przesiadki.

 2. Kiedy warto lecieć z innego lotniska?

  Warto postawić na tę opcję, gdy koszt dojazdu na inne lotnisko jest stosunkowo niski i nie stanowi większego problemu, za to koszt zakupu biletu lotniczego z innego lotniska okazuje się o wiele niższy.

 3. Co to jest lot składany?

  Lot składany to oferta lotu, która łączy odcinki różnych przewoźników, niezależnie od siebie, aby stworzyć jedną kompletną trasę podróży. Przykładowo, może to być przelot do jednego miasta liniami lotniczymi A, a powrót z innego miasta liniami lotniczymi B. Takie połączenie może być tańsze niż tradycyjny lot z jednym przewoźnikiem.

 4. Czy ubezpieczenie turystyczne jest obowiązkowe?

  Nie ma takiego obowiązku. Warto jednak pamiętać, że za część lub całość kosztów leczenia (w zależności od kraju podróży) trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Lepiej uniknąć takich wydatków i dodatkowo zapewnić sobie odszkodowanie w razie wypadu, kradzieży, opóźnienia lotu czy zagubienia bagażu.

 5. Na czym zarabiają tanie linie lotnicze?

  Polityka w tanich liniach lotniczych opiera się na niskich kosztach, dodatkowych opłatach (np. za posiłek czy bagaż rejestrowany) i sprzedaży dodatkowych produktów (np. wypożyczaniu samochodów). Tanie linie lotnicze minimalizują również koszty operacyjne, dzięki czemu ponoszą znacznie niższe koszty lotów niż tradycyjne linie lotnicze. Dzięki temu mogą oferować niższe ceny i przyciągać więcej pasażerów.

 6. Jak zwiększyć swoje szanse na kupienie taniego biletu lotniczego?

  Zwiększenie szans na zakup taniego biletu lotniczego możliwe jest poprzez rezerwację z wyprzedzeniem, korzystanie z porównywarek lotów, elastyczność w datach i miejscach wylotu oraz śledzenie promocji linii lotniczych. Pomocne jest również zapisanie się do newslettera czy powiadomień danej linii lotnicznej.