Lot do Rzymu za 50 zł w obie strony, połączenie do Stanów Zjednoczonych poniżej 1000 zł czy weekend w Londynie za 30 zł - takie ceny biletów lotniczych nie są dostępne tylko dla wąskiego grona. Wystarczy kilka sprawdzonych sztuczek, by trafić na prawdziwe promocje. Podpowiadamy, jak ich szukać.

Przede wszystkim warto postawić na elastyczność - nie  ograniczać się w terminach i miejscach docelowych. Jeśli kierujemy się tylko i wyłącznie ceną, możemy znaleźć naprawdę wiele atrakcyjnych lotów w różnych kierunkach. Wystarczy tylko trzymać rękę na pulsie i poznać kilka złotych, sprawdzonych wielokrotnie zasad.

O czym pamiętać, szukając tanich lotów?

 • Zrób research - warto zaprzyjaźnić się ze stronami przewoźników oraz z wyszukiwarkami lotów. Doświadczeni podróżnicy doradzają, by nie być na bieżąco tylko z aktualnymi promocjami i artykułami, ale zajrzeć też do tych archiwalnych. Robiąc takie rozeznanie, można dowiedzieć się, w jakim okresie najczęściej pojawiają się promocje, kiedy jest czas wzmożonych przecen, jakie okazje najczęściej lubią przewoźnicy albo kiedy dane kierunki tanieją
 • Usuwaj cookies przed kolejnym wejściem na stronę przewoźnika - masz szansę wtedy trafić na nowsze, a zatem tańsze oferty
 • Trzymaj rękę na pulsie - obserwuj media społecznościowe przewoźników i wyszukiwarek lotów, zapisz się na newsletter i alerty cenowe, często szukaj połączeń w różnych porównywarkach, na stronach przewoźników i w specjalnych programach - rzadko, ale jednak zdarzają się błędy systemów, dzięki którym można znaleźć połączenia za kilka lub kilkanaście złotych

Przykłady:

 • Loty większości linii, w tym polskiego LOT-u do Stanów Zjednoczonych są najbardziej atrakcyjne cenowo w maju lub we wrześniu.
 • We wszystkich liniach lotniczych najtaniej jest w sezonie niskim - czyli od lutego do maja, a później w okresie od października do listopada. Najdroższe miesiące to typowo wakacyjny okres, czyli lipiec i sierpień, a także przełom roku, od grudnia do stycznia.
 • Do Stanów Zjednoczonych można latać na przykład z Niemiec. Bezpośrednio z Berlina można dostać się do USA choćby jednymi z tańszych jeśli chodzi o tamten kierunek liniami American Airlines i Air Canada.

Kiedy szukać promocji lotniczych?

Czas zakupu biletu ma naprawdę duże znaczenie. Przede wszystkim niektóre linie lotnicze oferują promocje w dany dzień tygodnia (dobrym przykładem jest tu LOT ze swoimi Szalonymi Środami). Z analiz łowców okazji wynika jednak, że najlepiej biletów szukać we wtorki o 13.30 - wtedy jest największa szansa na upolowanie atrakcyjnych lotów.

Poza tym taniej jest także w środy i czwartki. Jak już wcześniej wspominaliśmy przy uruchamianiu nowych połączeń można liczyć na niższe ceny, ale generalnie lepiej kupować bilety na ostatnią chwilę - warto zaglądać na strony przewoźników na 24, 48 lub 72 godziny przed wylotem.

Popularny i skuteczny sposób, aby zdecydowanie ograniczyć koszty zagranicznych podróży, to bilet kupiony z wyprzedzeniem. Może on zmniejszyć cenę przelotu nawet kilkakrotnie! Wybierając taki sposób oszczędności, warto jednaj zaplanować podróż odpowiednio wcześnie. Najczęściej wymaga to również większej elastyczności jeśli chodzi o dopasowanie się do terminów.

Przykłady:

 • Wyszukiwarka lotów skyscanner.pl umożliwia zakup bardzo tanich lotów last minute z wielu lotnisk. Można na dzień przed wylotem upolować bilet do Tajlandii za około 1600-2000 euro.
 • Jeśli szukasz połączenia przez wyszukiwarki lotów, nie wpisuj daty wylotu, lepszym rozwiązaniem będzie podanie daty tydzień wcześniejszej i samodzielnie przeklikanie się do właściwej. Konkretny termin to niejako determinacja zakup na dany lot, więc algorytm może podawać wyższą cenę.
 • Wiosną 2022 roku z Polski można będzie polecieć do czeskiej Pragi. Już teraz ruszyła sprzedaż biletów - w niektórych terminach można upolować połączenie za 93 złote w obie strony.

Gdzie kupować bilety lotnicze?

Nie zawsze w każdym miejscu cena będzie taka sama. Czasem promocyjne ceny znajdują się tylko na stronach przewoźników. Niekiedy swoje promocje organizują wyszukiwarki lotów.

Specjalne okazje kierowane są również do stałych klientów za pomocą newslettera. Doświadczeni łowcy okazji radzą także zainwestować w płatny program komputerowy Azuon, który najbardziej efektywnie wyszukuje najtańsze połączenia lotnicze.

Przykłądy 

 • Linie lotnicze często oferują promocje skierowane do danego kraju - i tak połączenie z Rzymu do Rio de Janeiro z przesiadką w Madrycie może być tańsze niż to bezpośrednio z Madrytu, ponieważ włoski przewoźnik zorganizował atrakcyjną promocję. 
 • Wyszukiwarka lotów fru.pl oferuje promocje i kody zniżkowe dla zapisujących się lub do już zapisanych na newsletter. 
 • Azuon może wyszukać dużo tańsze połączenie międzynarodowe, biorąc pod uwagę przesiadkę z lotu krajowego (np. z Krakowa do Gdańska, a z stamtąd do Szwecji będzie tańszym rozwiązaniem niż bezpośredni lot z południa Polski). 

Korzystaj ze sprawdzonych sztuczek - jakie triki warto stosować?

Łowcy okazji dzielą się całym arsenałem drobnych sposobów na tanie latanie. Oprócz opisanych wyżej trzech zasad, warto też korzystać z takich trików, jak:

 • Podróżuj poza sezonem - miejsca, które uchodzą za letnie kurorty, lepiej odwiedzić wczesną wiosną lub na przełomie jesieni i zimy. Ośrodki górskie, najchętniej odwiedzane zimą, warto zwiedzić, kiedy tłumy są mniejsze, a sezon się kończy.
Lot z Wrocławia do Egiptu w kwietniu można kupić już za 620 PLN, podczas gdy w lipcu za podróż trzeba będzie zapłacić 896 złotych.
 • Łącz loty - połączenia z przesiadkami bywają o wiele tańsze niż bezpośrednie loty.
Z Berlina za 113 złotych można polecieć na Majorkę Ryanairem. Ze Szczecina do stolicy Niemiec można polecieć za około 270 zł. Tymczasem bezpośredni lot ze Szczecina może kosztować nawet 2000 złotych.
 • Lataj z małych lotnisk - im bardziej porty lotnicze są oddalone od centrum miasta, na tym niższe ceny można liczyć.
Z Katowic na lotnisko Hahn pod Frankfurtem można polecieć za około 170 złotych. Taki sam lot na główne lotnisko w mieście nad Menem kosztuje około 350 złotych.
 • Kupuj nocne lub poranne loty - te zwyczajowo są tańsze niż połączenia w ciągu dnia.
Lot z warszawskiego Okęcia do Nowego Jorku można kupić już za 2 376 PLN, lecąc w nocy.
 • Korzystaj z ofert małych, nieznanych, lub po prostu tanich przewoźników, którzy oferują tańsze połączenia.
Z Tajlandii do Nowej Zelandii z liniami JetStar można polecieć już za 213 euro.
 • Załóż karty lojalnościowe w liniach lotniczych - stali klienci mogą liczyć na tańsze ceny z automatu.
Na przykład w Wizz Discount Club, czyli w lojalnościowym programie linii Wizzair, ceny dla członków są nawet o 50% niższe niż standardowe.
 • Lataj rano w środku tygodnia - wtedy ceny biletów są najtańsze.
Na skyscanner.pl lot z Polski do Rzymu w środę kosztuje od 111 złotych w jedną stronę.

Jak korzystać z wyszukiwarek lotów?

Korzystanie z wyszukiwarek lotów to prosty i szybki sposób na sprawne wyszukiwanie interesujących połączeń lotniczych w przystępnych cenach. Przykładem najczęściej wybieranych stron przedstawiających taką ofertę są:

 • Skyscanner

 • Kayak
 • Flyforfree
 • Momondo
 • Google Flights
 • E-sky

Jak działają takie wyszukiwarki? To bardzo proste. Wpisując w pasek wyszukiwania kilka podstawowych danych, takich jak kraj wylotu, cel podróży, daty wyjazdu, czy liczba podróżnych. Znaczenie ma także to, czy interesuje nas bilet w jedną czy w dwie strony oraz wybór klasy.

Strona zbierze w jedno wszystkie dostępne w internecie oferty i uszereguje je, wskazując te najtańsze, najszybsze i najbardziej wygodne. Podczas wyboru możemy kierować się nie tylko ceną biletu, ale także ilością przesiadek lub czasem podróży.

Dzięki wyszukiwarce nie tylko porównamy ceny lotów, wybierając te najbardziej korzystne, ale także zarezerwujemy nocleg, wynajmiemy samochód, lub zorganizujemy transfer lotniskowy.

O czym pamiętać korzystając z wyszukiwarki tanich lotów? 

 • Wybór kraju, a nie lotniska - czasami lepiej jako miejsce wylotu zaznaczyć kraj, z którego wyruszamy, a nie konkretne miasto. Zdarza się bowiem, że lot z Polski za granicę kosztuje o wiele mniej z jednego lotniska na terenie naszego kraju niż z innych.
 • Brak konkretnych terminów - jeśli nie gonią nas jasno określone daty, warto zaznaczyć większy ich zakres podczas wyszukiwania lotów. Zdarza się, że różnica w bilecie na podobny lot w jednym dniu wynosi nawet kilkaset złotych!
 • Przypadkowe miejsce - jeżeli nie zależy nam na konkretnym kierunku, a jedynie na taniej wycieczce, warto podczas wyszukiwania nie ograniczać się do jednej destynacji. Po wybranku odpowiedniej opcji, wyszukiwarka wskaże nam najbardziej korzystne pod względem ceny kraje.

Jakie ubezpieczenie wybrać na lot samolotem? 

Coraz częściej popularne towarzystwa ubezpieczeniowe poza tradycyjną polisą na wyjazd mają w swojej ofercie dodatkowe ubezpieczenie lotu, na wypadek jego odwołania lub opóźnienia. Przesunięcie wylotu w czasie lub stracony termin? Do takich sytuacji najczęściej dochodzi z przyczyn niezależnych od pasażera.

Nie tylko zła pogoda i problemy techniczne mogą skutkować komplikacjami. Problematyczne może okazać się także oczekiwanie na załogę lub na niezbędne do startu dokumenty.

Około 30% wszystkich lotów opóźnia się jednak po prostu przez nieterminowe przybycie na lotnisko samolotu, który ma obsługiwać kolejny - w tym przypadku opóźniony - przelot. Do innych częstych przyczyn opóźnień należą problemy podczas kontroli bezpieczeństwa, takie jak na przykład podejrzenie zagrożenia atakiem terrorystycznym. Znaczenie ma także nasilenie ruchu lotniczego, przepełnione lotnisko, albo brak odpowiedniej komunikacji między przewoźnikami.

 

Jeśli przesunięcie jest duże, oczekiwanie na lotnisku (lub nawet nocleg poza nim) może generować nieprzewidziane koszty, niezależne od nas. Linie lotnicze zapewniają niby podstawowy posiłek i nocleg, ale jedynie w sytuacjach, kiedy opóźnienie jest naprawdę duże (od kilkunastu godzin do ponad doby). Nieterminowy lot to konieczność zakupu środków higienicznych, jedzenia, noclegu, a czasem także zakup odzieży czy artykułów pierwszej potrzeby. Ubezpieczenie lotu pozwoli odzyskać pieniądze zapłacone za tego typu rzeczy.

Magdalena KajzerMagdalena Kajzer

Opóźnienie lotu – ile musi wynieść, by stanowić podstawę do odszkodowania?

 • Allianz - co najmniej 6 godzin
 • Axa - co najmniej 6 godzin
 • Axa Assistance - co najmniej 6 godzin
 • Ergo - co najmniej 5 godzin
 • Europa - co najmniej 5 godzin
 • Generali - co najmniej 5 godzin
 • Nationale Nederlanden - co najmniej 6 godzin
 • Signal Iduna - co najmniej 5 godzin
 • Warta - co najmniej 5 godzin
 • Wiener - co najmniej 5 godzin

Za co zapłaci ubezpieczyciel?

Odszkodowanie z ubezpieczenia od opóźnienia lotu – jeśli przedstawimy niezbędne faktury i paragony – pokryje takie wydatki jak:

 • Jedzenie
 • Posiłki
 • Napoje bezalkoholowe
 • Przybory higieniczne
 • Rezerwacja dodatkowego noclegu
 • Odzież
 • Przejazd z lotniska i na lotnisko

Wyłączenie, czyli kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty pieniędzy?

Na podstawie informacji znajdujących się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) każdego z towarzystw, ubezpieczony turysta może spotkać się z odmową wypłaty odszkodowania ze strony ubezpieczyciela. Pasażer nie dostanie odszkodowania za opóźniony lot, jeśli:

 • Opóźnienie będzie krótsze niż granica odpowiedzialności towarzystwa
 • Osoba ubezpieczona nie dostarczy rachunków ani faktur potwierdzających poniesione koszty
 • Opóźnienie lub anulacja dotyczy lotu czarterowego
 • Kwota wydatków była wyższa niż ta, którą jako maksymalną gwarantowaną wyznaczył ubezpieczyciel
 • Opóźnienie lub odwołanie lotu zostało spowodowane przez czynniki znajdujące się w generalnych wyłączeniach odpowiedzialności, np. wojnę, atak terrorystyczny, katastrofę ekologiczną, strajki, zamieszki i temu podobne

Jakie dodatkowe elementy powinna zawierać polisa na lot samolotem? 

Co powinno zawierać dobre ubezpieczenie na podróż samolotem

Jeśli planujesz zakup ubezpieczenia i zastanawiasz się jaką polisę wybrać, skorzystaj z naszego kalkulatora.

Polisa turystyczna z ubezpieczeniem od opóźnienia lotu
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Allianz
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
3,74 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 14 000 złubezpieczenie Covid-19opóźnienie lotu o 6 h - suma ubezpieczenia 600 zł49 sportów objętych ochroną
AXA Partners
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
4,31 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 20 000 złubezpieczenie Covid-19opóźnienie lotu o 6 h - suma ubezpieczenia 200 zł119 sportów objętych ochroną
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
8,99 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 25 000 złOC: 150 000 złubezpieczenie Covid-19opóźnienie lotu o 6 h - suma ubezpieczenia 2 000 zł60 sportów objętych ochronąOC sportowe: 150 000 zł
Generali
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
11,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 50 000 złubezpieczenie Covid-19opóźnienie lotu o 6 h - suma ubezpieczenia 100 euro
Polisa turystyczna z ubezpieczeniem od opóźnienia lotu
Allianz
3,74 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 14 000 złubezpieczenie Covid-19opóźnienie lotu o 6 h - suma ubezpieczenia 600 zł49 sportów objętych ochroną
AXA Partners
4,31 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 złubezpieczenie Covid-19opóźnienie lotu o 6 h - suma ubezpieczenia 200 zł119 sportów objętych ochroną
Nationale-Nederlanden
8,99 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 25 000 złOC: 150 000 złubezpieczenie Covid-19opóźnienie lotu o 6 h - suma ubezpieczenia 2 000 zł60 sportów objętych ochronąOC sportowe: 150 000 zł
Generali
11,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 50 000 złubezpieczenie Covid-19opóźnienie lotu o 6 h - suma ubezpieczenia 100 euro

Dzięki niemu zapoznasz się z ofertą wielu ubezpieczycieli, sprawdzisz ich zakres oraz dostosujesz wybraną opcję do swoich potrzeb. Co więcej, na naszej stronie polisę w prosty i szybki sposób wykupisz online, bez wychodzenia z domu.

Co warto wiedzieć?

 1. Zanim zacznie się szukać promocji, trzeba zaprzyjaźnić się ze stronami linii lotniczych, wyszukiwarkami i blogami podejmującymi temat tanich biletów.
 2. Najtańsze bilety można upolować we wtorki przed 14, dobrym czasem na zakup jest też środa i czwartek.
 3. Porównując ceny biletów, warto korzystać z różnych źródeł - specjalistycznych programów, aplikacji czy wyszukiwarek.
 4. Mamy do dyspozycji też cały szereg małych trików sprawdzonych przez doświadczonych podróżników. 

Najczęściej zadawane pytania

 1. W czy w samolocie należy nosić maseczkę?

  Tak, obecnie pasażerowie samolotów mają obowiązek zasłaniania ust i nosa maseczka podczas całego lotu.

 2. W czy dobie pandemii możliwa jest odprawa online?

  Oczywiście. Odprawa online to nie tylko szybszy, ale również bardziej bezpieczny sposób uzyskania karty pokładowej, szczególnie w dobie pandemii. Co więcej, niektóre linie lotnicze pobierają dodatkową opłatę za dokonanie odprawy na lotnisku.

 3. Czy przed lotem należy wykonać test?

  W większości przypadków osoby w pełni zaszczepione nie muszą posiadać testu. Negatywny wynik muszą okazać tylko niezaszczepieni. Warto jednak przed lotem zapoznać się z dokładnymi zasadami wybranego przewoźnika.