Lot do Rzymu za 50 zł w obie strony, połączenie do Stanów Zjednoczonych poniżej 1000 zł czy weekend w Londynie za 30 zł - takie ceny biletów lotniczych nie są dostępne tylko dla wąskiego grona. Wystarczy kilka sprawdzonych sztuczek, by trafić na prawdziwe promocje. Podpowiadamy, jak ich szukać.

Przede wszystkim warto postawić na elastyczność - nie  ograniczać się w terminach i miejscach docelowych. Jeśli kierujemy się tylko i wyłącznie ceną, możemy znaleźć naprawdę wiele atrakcyjnych lotów w różnych kierunkach. Wystarczy tylko trzymać rękę na pulsie i poznać kilka złotych, sprawdzonych wielokrotnie zasad.

1. Solidny research to podstawa - o czym pamiętać?

Warto zaprzyjaźnić się ze stronami przewoźników oraz z wyszukiwarkami lotów. Doświadczeni podróżnicy doradzają, by nie być na bieżąco tylko z aktualnymi promocjami i artykułami, ale zajrzeć też do tych archiwalnych. Robiąc takie rozeznanie, można dowiedzieć się, w jakim okresie najczęściej pojawiają się promocje, kiedy jest czas wzmożonych przecen, jakie okazje najczęściej lubią przewoźnicy albo kiedy dane kierunki tanieją. 

PRZYKŁADY:

 • Loty większości liniii, w tym polskiego LOT-u do Stanów Zjednoczonych są najbardziej atrakcyjne cenowo w maju lub we wrześniu.
 • We wszystkich liniach lotniczych najtaniej jest w sezonie niskim - czyli od lutego do maja, później w okresie od października do listopada. 
 • W grudniu loty do Stanów Zjednoczonych znacznie drożeją, ale najtaniej jest latać liniami American Airlines i Air Canada i to bezpośrednio z Berlina. 

2. Kupuj bilety z zegarkiem w ręku - kiedy szukać promocji?

Czas zakupu biletu ma naprawdę duże znaczenie. Przede wszystkim niektóre linie lotnicze oferują promocje w dany dzień tygodnia (dobrym przykładem jest tu LOT ze swoimi Szalonymi Środami). Z analiz łowców okazji wynika jednak, że najlepiej biletów szukać we wtorki o 13.30 - wtedy jest największa szansa na upolowanie atrakcyjnych lotów. Poza tym taniej jest także w środy i czwartki. Jak już wcześniej wspominaliśmy przy uruchamianiu nowych połączeń można liczyć na niższe ceny, ale generalnie lepiej kupować bilety na ostatnią chwilę - warto zaglądać na strony przewoźników na 24, 48 lub 72 godziny przed wylotem. 

PRZYKŁADY:

 • Wyszukiwarka lotów ltour.de umożliwa zakup bardzo tnaich lotów last minute z niemieckich lotnisk. Można na dzień przed wylotem upolować bilet do Tajlandii za około 800 euro.
 • Jeśli szukasz połączenia przez wyszukiwarki lotów, nie wpisuj daty wylotu, lepszym rozwiązaniem będzie podanie daty tydzień wcześniejszej i samodzielnie przeklikanie się do właściwej. Konkretny termin to niejako determinacja zakup na dany lot, więc algorytm może podawać wyższą cenę. 
 • Wiosną 2020 roku z Gdańska można będzie polecieć do Zaporoża na Ukrainie, już teraz ruszyła sprzedaż biletów - w niektórych terminach można upolować połączenie za 99 zł w obie strony.

3. Miejsce zakupu ma znaczenie - gdzie kupować bilety lotnicze?

Nie zawsze w każdym miejscu cena będzie taka sama. Czasem promocyjne ceny znajdują się tylko na stronach przewoźników. Niekiedy swoje promocje organizują wyszukiwarki lotów. Specjalne okazje kierowane są również do stałych klientów za pomocą newslettera. Doświadczeni łowcy okazji radzą także zainwestować w płatny program komputerowy Azuon, który najbardziej efektywnie wyszukuje najtańsze połączenia lotnicze.

PRZYKŁADY: 

 • Linie lotnicze często oferują promocje skierowane do danego kraju - i tak połączenie z Rzymu do Rio de Janeiro z przesiadką w Madrycie może być tańsze niż to bezpośrednio z Madrytu, ponieważ włoski przewoźnik zorganizował atrakcyjną promocję. 
 • Wyszukiwarka lotów fru.pl oferuje promocje i kody zniżkowe dla zapisujących się lub do już zapisanych na newsletter. 
 • Azuon może wyszukać dużo tańsze połączenie międzynarodowe, biorąc pod uwagę przesiadkę z lotu krajowego (np. z Krakowa do Gdańska, a z stamtąd do Szwecji będzie tańszym rozwiązaniem niż bezpośredni lot z południa Polski). 

4. Korzystaj ze sprawdzonych sztuczek - jakie triki często stosować?

Łowcy okazji dzielą się całym arsenałem drobnych sposobów na tanie latanie. Oprócz opisanych wyżej trzech zasad, warto też korzystać z takich trików, jak:

 • łączenie lotów - połączenia z przesiadkami bywają o wiele tańsze niż bezpośrednie loty:

Z Berlina za 43 zł można polecieć na Majorkę Ryanair-em. Ze Szczecina do stolicy Niemiec można polecieć za około 300-400 zł. Tymczasem bezpośredni lot ze Szczecina kosztuje ponad 2500 zł. 

 • lataj z małych lotnisk - im bardziej porty lotnicze są oddalone od centrum miasta, na tym niższe ceny można liczyć:

Z Katowic na lotnisko Hahn pod Frankfurtem można polecieć za niespełna 100 zł. Taki sam lot na główne lotnisko w mieście nad Menem kosztuje około 300 zł. 

 • kupuj nocne lub poranne loty - te zwyczajowo są tańsze niż połączenia w ciągu dnia:

Lot z warszawskiego Okęcia do Nowego Jorku z wylotem o 13.00  kosztuje 2500 zł, połączenie tej samej realizacji realizowane o 20.00 już tylko 1900 zł. 

 • korzystaj z ofert małych, nieznanych przewoźników, którzy oferują tańsze połączenia:

Z Pragi można polecieć do Chin liniami Hainan Airlines, które oferują loty nawet w cenie 1500 zł w obie strony. 

 • załóż karty lojalnościowe w liniach lotniczych - stali klienci mogą liczyć na tańsze ceny z automatu:

W Wizz Discount Club, czyli w lojalnościowym programie linii Wizzair ceny dla członków są nawet o 50% niższe niż standardowe (lot do Londynu w regularnej cenie to koszt 78 zł w jedną stronę, tymczasem członkowie programu lojalnościowego mogą polecieć tym samym rejsem za 38 zł).

 • lataj rano w środku tygodnia - wtedy ceny biletów są najtańsze:

W Ryanairze za lot w środę z Krakowa do Rzymu o 9.00, z powrotem o 6.30 zapłacimy 228 zł w obie strony, tymczasem lot w piątek przed 18.00 z powrotem o po 21.00 kosztuje prawie dwa razy tyle (572 zł). 

 • usuwaj cookies przed kolejnym wejściem na stronę przewoźnika - masz szansę wtedy trafić na nowsze, a zatem tańsze oferty,

 • trzymaj rękę na pulsie - obserwuj media społecznościowe przewoźników i wyszukiwarek lotów, zapisz się na newsletter i alerty cenowe, często szukaj połączeń w różnych porównywarkach, na stronach przewoźników i w specjalnych programach - rzadko, ale jednak zdarzają się błędy systemów, dzięki którym można znaleźć połączenia za kilka lub kilkanaście złotych.

Jakie ubezpieczenie wybrać na lot samolotem?

Kiedy już uda nam się znaleźć atrakcyjną promocję, warto pomyśleć też o ubezpieczeniu. Te dodawane do biletu często są drogie i niewystarczające - oferują zbyt małe sumy gwarantowane, brakuje dodatkowych rozszerzeń i dodatkowych (więcej o tym można przeczytać w naszym artykule Polisa z biura podróży, linii lotniczych i zakupiona samodzielnie).

Co powinno zawierać dobre ubezpieczenie na podróż samolotem

Warto więc samodzielnie znaleźć ochronę, która pokryje koszty leczenia, zapewni NNW, OC w życiu prywatnym, ubezpieczenie bagażu od kradzieży i zagubienia przez linie lotnicze, a także odszkodowanie w razie opóźnienia lotu. Taką polisę można znaleźć w naszym kalkulatorze już od 3,1 zł dziennie. 

Najtańsza oferta - 3,21 zł/dzieńNajdroższa oferta - 60 zł/dzieńOptymalna oferta - 4,40 zł/dzień
Koszty leczenia20 000 euro300 000 euro40 000 euro
Ratownictwo-5 000 euro6 000 euro
NNW2 000 euro50 000 zł30 000 zł
OC w życiu prywtanym-200 000 euro-
Ubezpieczenie bagażu/zagubienie przez linie lotniczne200 euro/ 200 euro4 000 zł/ 1 000 zł1 000 euro/ 250 euro
Opóźnienie lotuo 5 h - 200 euroo 5 h - 200 euroo 5 h - 250 euro

Źródło: rankomat.pl

Co warto wiedzieć?

 1. Zanim zacznie się szukać promocji, trzeba zaprzyjaźnić się ze stronami linii lotniczych, wyszukiwarkami i blogami podejmującymi temat tanich biletów.
 2. Najtańsze bilety można upolować we wtorki przed 14, dobrym czasem na zakup jest też środa i czwartek.
 3. Porównując ceny biletów, warto korzystać z różnych źródeł - specjalistycznych programów, aplikacji czy wyszukiwarek.
 4. Mamy do dyspozycji też cały szereg małych trików sprawdzonych przez doświadczonych podróżników.