Biura podróży i linie lotnicze oferują swoim klientom ubezpieczenie turystyczne na czas podróży. Nie oznacza to jednak, że proponowany przez nich zakres ochrony będzie wystarczający. Porównaliśmy polisy oferowane przez touroperatorów i przewoźników z ubezpieczeniem indywidualnym.

Pan Wojciech wykupił wycieczkę do Hiszpanii w biurze podróży, konsultant zapewnił go, że ubezpieczenie turystyczne ma zagwarantowane w cenie. Pani Anna kupując bilet lotniczy, zdecydowała się na polisę proponowaną jej przez przewoźnika. Okazało się jednak. że oboje nie mają możliwości wyboru firmy, która zapewnia im ochronę. Mimo to Ani i Wojciechowi wydaje się, że zagwarantowali sobie spokojne wakacje. Ale czy faktycznie mogą tak myśleć?

Ubezpieczenie z biura podróży – co zapewnia?

Polisa z biura podróży w podstawowej wersji dostępna jest w cenie wycieczki.  Z pewnością jednak nie wystarczy na pokrycie wysokich kosztów leczenia ewentualnego wypadku. Sumy gwarantowane, do których będzie zapewniona ochrona są niskie. To około 5 000 - 10  000 euro przy ubezpieczeniu kosztów leczenia czy 500–1000 euro przy ubezpieczeniu NNW.

Przykładowo, tygodniowy pobyt w szpitalu w Hiszpanii to koszt ponad 10 000 zł, nie licząc zabiegów i kupna leków, zaś powrót samolotem w asyście lekarza i pielęgniarki może sięgnąć nawet 15 000 zł. Łączne koszty leczenia mogą wynieść zatem około 25 000 - 30 000 zł. To w Europie, bo poza naszym kontynentem te sumy mogą być zdecydowanie wyższe.  

Zaleca się, by w przypadku wyjazdów do krajów europejskich minimalna suma ubezpieczenia kosztów leczenia wynosiła 30 000 euro, a do pozaeuropejskich znacznie więcej – przynajmniej 40 000 euro. Oczywiście, polisy z lepszym zakresem można zakupić także w biurze podróży dodatkowo, ale cena takiego ubezpieczenia jest bardzo wygórowana.

Polisa z biura podróży jak wygląda

Czego nie znajdziesz w ubezpieczeniu z biura podróży?

Polisy oferowane przez biura podróży do szczególnie rozbudowanych nie należą. Jeśli pan Wojciech zdecyduje się na polisę z biura podróży, to nie może liczyć na pomoc w razie pogorszenia się stanu zdrowia ze względu na cukrzycę, nadciśnienie czy inną chorobę przewlekłą.Ubezpieczenie nie zadziała, jeśli mężczyzna ulegnie wypadkowi pod wpływem alkoholu.

Bez dodatkowej polisy pan Wojciech nie powinien też skakać na bungee, jeździć na skuterach wodnych czy płynąć jachtem. W polisie z  biura podróży nie ma rozszerzeń od uprawiania sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka. Ubezpieczenie turystyczne wliczone w cenę wycieczki zazwyczaj nie zapewnia ochrony bagażu w razie kradzieży ani sprzętu sportowego (co bardzo ważne, zwłaszcza w przypadku osób np. wybierających się na narty).

Rodzaj ubezpieczenia

Zakres ochrony

Cena ubezpieczenia dla 1 osoby za 1 dzień

Podstawowe ubezpieczenie z biura podróży

Koszty leczenia na 40 000 zł, koszty ratownictwa na 22 000 zł, NNW na 20 000 zł, bagaż na 500 zł

w cenie wycieczki

Dodatkowo płatne ubezpieczenie z biura podróży

Koszty leczenia na 250 000 zł, koszty ratownictwa na 22 000 zł, NNW na 30 000 zł, bagaż na 2 000 zł, brak rozszerzeń sportowych

11,42 zł

Ubezpieczenie turystyczne z rankomat.pl

Koszty leczenia i ratownictwa na 600 000 zł, NNW na 50 000 zł, bagaż i sprzęt sportowy na 1 500 zł, OC i OC sportowe na 150 000 zł, 92 sporty objęte ochroną

7,27 zł

Źródło: opracowanie własne rankomat.pl

Ubezpieczenie z linii lotniczych – co zapewnia?

Ubezpieczenie z linii lotniczych można mieć już od 5,4 zł dziennie jako dodatek do biletu. Przewoźnik współpracując z firmą ubezpieczeniową, zwykle proponuje podróżującym dwa, trzy warianty ubezpieczenia – jeden podstawowy, a pozostałe bardziej rozbudowane. Na plus zasługują wysokie sumy gwarantowane kosztów leczenia, ubezpieczenie od anulacji lotu czy ochrona bagażu.

Przykładowo polisa oferowana pasażerom Ryanaira zapewnia w wersji podstawowej koszty leczenia na 150 000 euro, OC w życiu prywatnym na 10 000 euro, NNW, wydatki prawne, ochronę bagażu i koszty rezygnacji z podróży.

polisa z linii lotniczych

Czego nie gwarantuje polisa oferowana przez przewoźnika?

Ubezpieczenie oferowane jako dodatek do biletu lotniczego ma nieco bogatszą ofertę niż podstawowa polisa z biura podróży. Niemniej jednak nie jest ono wystarczające. Jeśli pani Anna wykupi taką ochronę, nie będzie mogła liczyć na pomoc w razie wypadku w górach, na morzu czy jeziorze, bo polisa nie zapewnia pokrycia kosztów ratownictwa.

Kobieta nie będzie mogła też ubiegać się o odszkodowanie za poniesione straty na zdrowiu czy sprzęcie, bo w polisach z linii lotniczych często nie ma ubezpieczenia NNW. Pani Anna nie powinna z taką ochroną planować żadnych ryzykownych aktywności (jak choćby safari, płynięcie bananem czy lot balonem, bo w z polisy wyłączone są wypadki podczas uprawiania ryzykownych sportów) czy pić alkoholu (ubezpieczenie nie obejmuje pomocy w razie zdarzeń, do których doszło pod wpływem). Kobieta nie otrzyma też odszkodowania za zgubiony czy skradziony bagaż.

Rodzaj ubezpieczenia

Zakres ochrony

Cena ubezpieczenia dla 1 osoby za 1 dzień

Podstawowe ubezpieczenie z linii lotniczych

Koszty leczenia na 150 000 zł, OC na 100 000 euro, wydatki prawne na 2 000 euro, ubezpieczenie bagażu na 1 500 euro, anulowanie podróży

5,4 zł

Dodatkowo płatne ubezpieczenie z linii lotniczych

Koszty leczenia na 150 000 zł, OC na 100 000 euro, wydatki prawne na 2 000 euro, ubezpieczenie bagażu na 1 500 euro, anulowanie podróży, zwrot pieniędzy za bilety

5,7 zł

Ubezpieczenie turystyczne z rankomat.pl

Koszty leczenia na 129 000 zł, koszty ratownictwa na 5 000 euro, NNW na  5 000 euro, bagaż i sprzęt sportowy na 500 euro, OC na 50 000 euro, 10 sportów objęte ochroną, Assistance, klauzula alkoholowa

5,0 zł

Źródło: opracowanie własne rankomat.pl

Polisa zakupiona indywidualnie to najlepsze rozwiązanie

Ubezpieczenie turystyczne, które każdy może wybrać samodzielnie to gwarancja pełnej ochrony i wystarczających sum gwarantowanych. Przede wszystkim do wyboru ma się kilkanaście różnych pakietów z różnymi wariantami sum  gwarantowanych kosztów leczenia – od 20 000 zł do nawet opcji na 40 000 000 zł.

Ponadto, polisa zapewnia pokrycie kosztów ratownictwa, NNW, OC oraz ochronę bagażu i sprzętu sportowego. Każdy ubezpieczający ma do wyboru szereg rozszerzeń (np. dla aktywnych, chorujących przewlekle i pracujących za granicą, ubezpieczenie zdarzeń, do których dojdzie pod wpływem alkoholu). Dostępne są także opcjonalne ubezpieczenia, np. Auto Assistance, ochrona sprzętu sportowego czy odszkodowanie w razie opóźnienia samolotu lub bagażu.

Dlaczego warto kupić polisę indywidualnie?

Dzięki samodzielnemu zakupowi ubezpieczenia można osobiście zadecydować o zakresie ochrony oraz wybranych dodatkach, nic nie jest z góry narzucone przez biuro podróży lub linie lotnicze. Można porównać różne pakiety, oferty kilkunastu firm ubezpieczeniowych oraz ceny. Najtańsze ubezpieczenie na terenie Europy dostępne jest już od 2,6 zł dziennie, a poza naszym kontynentem – od 4,3 zł.

Polisa z biura podróży i linii lotniczych nie wystarczy

Biuro podróży ma obowiązek ubezpieczyć swoich klientów, linie lotnicze robią to dobrowolnie, niejako stwarzając okazję do kupna polisy. Warto jednak sprawdzić, na ile jest się chronionym przez takie ubezpieczenie dodawane do innej usługi. Bo może okazać się, że w razie konieczności leczenia albo wypadku będzie trzeba dokładać z własnej kieszeni. Lepiej uniknąć tego zawczasu i samemu zakupić ubezpieczenie turystyczne w pełnym zakresie. Tych kilkunastu czy kilkudziesięciu złotych dołożonych do wycieczki nawet się nie odczuje, w przeciwieństwie do kilkudziesięciu tysięcy euro za pobyt w szpitalu.

Co warto wiedzieć?

1. Biura podróży oraz linie lotnicze oferują dodatkowe ubezpieczenia turystyczne przy zakupie wycieczki oraz biletu.

2. Polisa z biura podróży w wersji podstawowej zapewnia minimalną ochronę w zakresie kosztów leczenia i NNW.

3. Ubezpieczenie oferowane przez linie lotnicze  również nie gwarantuje pełnej ochrony, w skład polisy wchodzi tylko pokrycie kosztów leczenia, OC, ochrona bagażu i anaulacja biletu.

4. Polisa zakupiona indywidualnie gwarantuje pokrycie kosztów leczenia, ubezpieczenie NNW i OC oraz ochronę bagażu, a także szereg rozszerzeń i dodatków.

5. Takie ubezpieczenie można zakupić już od 2,6 zł w przypadku podróży na terenie Europy i od 4.3 zł w przypadków wyjazdów poza nasz kontynent.