Towarzystwa ubezpieczeniowe, jak również biura podróży, oferują podróżnikom coraz bardziej rozbudowane pakiety ubezpieczenia. To już nie tylko ubezpieczenie kosztów leczenia, ubezpieczenie na bagaż podróżny czy sprzęt sportowy – to coraz częściej także tzw. koszty rezygnacji.

Taka polisa chroni Cię przed stratami finansowymi wynikającymi z konieczności odwołania lub przerwania podróży. Jej celem jest rekompensata kosztów. W trakcie pandemii COVID 19 przekonaliśmy się, jak przydatny jest to element. Biura podróży nie zwracają jednak całości wpłaconej kwoty. Potrącają one pewną sumę z tytułu kosztów rezygnacji. Jej wysokość zależy od zapisów w umowie.

Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji Rainbow Tours – co to takiego?

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji (KR) biuro podróży Rainbow Tours przygotowało wraz z towarzystwem Europa Ubezpieczenia. Skierowane jest ono do osób, które dokonały już wpłat na wyjazd, a jednocześnie ważna jest dla nich ochrona wydatków na podróż w sytuacji, gdyby w wyniku zdarzenia losowego nie mogły wziąć w niej udziału.

Tego typu ubezpieczenie turystyczne to propozycja m.in. dla turystów, którzy zawarli umowę na poczet uczestnictwa w imprezie turystycznej, ale obawiają się, że nie będą mogli – z przyczyn np. choroby lub nagłych wypadków – pojechać na wyprawę.

Uwaga!

Zakup ubezpieczenia turystycznego od Rainbow Tours jest możliwy przez stronę internetową biura podróży, w salonie lub przez konsultanta. Musisz pamiętać, aby kupić je z dużym wyprzedzeniem – najlepiej niezwłocznie po zakupie samej imprezy turystycznej, gdy tylko podpiszesz umowę.

Zdecydowanie wykup polisę KR, jeśli nie masz pewności, że Twój plan wyjazdu uda się zrealizować, zwłaszcza w przypadku dalekich podróży, ponieważ dalsze kierunki uzasadniają wyższe koszty, zatem – większe są też potencjalne straty. Warto jednak rozważyć taką propozycję także na wycieczki w obrębie Europy.

Objęci ubezpieczeniem podróży zagranicznej tego typu mogą być uczestnicy i współuczestnicy podróży, którzy zostali zgłoszeni podczas zakupu polisy.

Co zapewnia ubezpieczenie KR Rainbow Tours?

Czego możesz spodziewać się na podstawie umowy ubezpieczenia zawartej w salonie lub poprzez stronę touroperatora? Zakres ubezpieczenia od KR od Rainbow Tours to:

 • Zwrot 100% ceny wycieczki, noclegów, rejsów, biletów, przewozów, czarteru jachtu, szkolenia, czy biletu na wydarzenie kulturalne.
 • Ochrona na wypadek zachorowania na COVID 19 oraz pokrycie kosztów obowiązkowej kwarantanny związanej z COVID 19.
 • Możliwość objęcia ubezpieczeniem również osób przewlekle chorych.

Ubezpieczenie, które możesz zakupić w biurze podróży Rainbow Tours, jest dostępne w dwóch wariantach – koszty rezygnacji 100% oraz koszty rezygnacji 100% MAX. Ten drugi ma oczywiście szerszy zakres – w skrócie, za dodatkową opłatą zawiera wspomnianą już ochronę związaną z zachorowaniem na COVID 19 uczestnika, współuczestnika podróży lub osób im najbliższych, jak również ochronę na wypadek nagłego zachorowania uczestników, współuczestników podróży lub osób im najbliższych.

Szczegóły są dość rozbudowane i znajdziesz je w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Wariant podstawowy może okazać się niewystarczający, jeśli zależy Ci na pełnej ochronie – wariant rekomendowany to więc w tym przypadku koszty rezygnacji 100% MAX.

Najczęściej zadawane pytania w kontekście polisy KR dotyczą możliwej do odzyskania kwoty w razie rezygnacji z wyjazdu. Co do zasady, potrącana suma zależy od momentu rezygnacji. Poniżej szczegóły dla oferty Rainbow Tours.

Ubezpieczyciel

Maksymalna suma ubezpieczenia na osobę

Czy ubezpieczenie obejmuje przerwanie podróży?

Składka w % poniesionych kosztów

Składka dla kosztu: 5 000 zł

Uniqa

35 000 zł

X

2,8%

140,00 zł

Europa Ubezpieczenia

35 000 zł

3,2%

161,00 zł

Uniqa

35 000 zł

3,0%

150,00 zł

Signal Iduna

34 000 zł

X

4,4%

221,25 zł

Europa Ubezpieczenia

35 000 zł

7,2%

7,00 zł

Ile kosztuje ubezpieczenie Rainbow Tours? To zależy m.in. od wybranego wariantu, rodzaju ubezpieczanej imprezy, jej ceny, czy liczby ubezpieczonych osób. W wariancie podstawowym cena będzie oczywiście niższa, ale zakres węższy.

Czego nie zapewnia ubezpieczenie KR w Rainbow Tours?

Katalog wyłączeń w propozycji Rainbow Tours jest dość standardowy. Ubezpieczenie nie zadziała, a Ty będziesz musiał pokryć koszty leczenia i inne obciążenia z własnej kieszeni m.in., gdy dojdzie do zdarzeń w związku z:

 • działaniami wojennymi i uczestniczeniem w strajkach, aktach terroru itp.,
 • nieprzestrzeganiem zaleceń lekarskich (w tym udanie się w podróż mimo zdrowotnych przeciwwskazań),
 • próbą samobójczą ubezpieczonego,
 • stanem nietrzeźwości lub przebywaniem pod działaniem środków odurzających przez ubezpieczonego,
 • prowadzeniem samochodu bez uprawnień ,
 • alkoholizmem lub zaburzeniami psychicznymi,
 • nieprzewidywalnymi zdarzeniami jak np. klęski żywiołowe.

Pełny katalog wyłączeń znajduje się w OWU.

Polisa Rainbow Tours – zalety

 • Wygoda – ubezpieczenie turystyczne Rainbow Tours możesz kupić razem z wycieczką.
 • Masz możliwość dobrania szerokiej ochrony COVID 19 z uwzględnieniem m.in. kosztów leczenia tej choroby i elementów jak pokrycie kosztów kwarantanny.
 • W zakresie takim jak koszty leczenia możesz rozszerzyć polisę o choroby przewlekłe.

UbezpieczenieRainbow Tours – wady

 • Brak elastyczności – z biurem podroży nie możemy ustalić zakresu polisy, musimy wybierać z gotowych propozycji.
 • Stosunkowo wysoki koszt polisy per dzień ochrony.
 • Znacznie mniejsze możliwości rozszerzenia polisy niż w przypadku indywidualnego zakupu.

Ubezpieczenie z biura podróży a indywidualna polisa – dlaczego warto?

Ubezpieczenie turystyczne Rainbow Tours może być dobrym wyborem. Niezwykle wartościowe jest jednak porównanie ofert. Dlaczego powinieneś dokonać porównania ubezpieczenia turystycznego?

Każde towarzystwo ma własną ofertę dotyczącą kosztów rezygnacji, liczby dni do których możesz zakupić takie ubezpieczenie oraz ryzyk branych pod uwagę. Wcale nie musisz ograniczać się tylko do propozycji przygotowanej przez biuro podróży, z którym planujesz wyjazd.

Porównując różne oferty, możesz sprawdzić, na co właściwie możesz liczyć, jakie są dodatkowe opcje oraz która z polis jest najbardziej atrakcyjna także pod kątem ceny oraz zapewnia wyższe odszkodowanie.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne od kosztów rezygnacji?

Ubezpieczenie KR zakupione we własnym zakresie może być bardzo korzystne dla naszego budżetu. Poniżej propozycje, które możesz zakupić za pośrednictwem naszej strony:

UbezpieczycielMaksymalna suma ubezpieczenia na osobęCzy ubezpieczenie obejmuje przerwanie podróży?Składka w % poniesionych kosztów Składka dla kosztu: 5 000 zł
Uniqa
35 000 zł
2,8 %
140,00 zł
Europa Ubezpieczenia
45 000 zł
3,2 %
161,00 zł
Uniqa
35 000 zł
3,0 %
150,00 zł
Signal Iduna
Reklama
34 000 zł
4,4 %
221,25 zł
Europa Ubezpieczenia
45 000 zł
7,2 %
361,00 zł
Dodatkowo: choroby przewlekłe lub psychiczne   wyznaczenie terminu operacji  
Uniqa
140,00 zł
Maksymalna suma ubezpieczenia na osobę 35 000 zł Czy ubezpieczenie obejmuje przerwanie podróży?
Składka w % poniesionych kosztów2,8 %
Europa Ubezpieczenia
161,00 zł
Maksymalna suma ubezpieczenia na osobę 45 000 zł Czy ubezpieczenie obejmuje przerwanie podróży?
Składka w % poniesionych kosztów3,2 %
Uniqa
150,00 zł
Maksymalna suma ubezpieczenia na osobę 35 000 zł Czy ubezpieczenie obejmuje przerwanie podróży?
Składka w % poniesionych kosztów3,0 %
Signal Iduna
Reklama
221,25 zł
Maksymalna suma ubezpieczenia na osobę 34 000 zł Czy ubezpieczenie obejmuje przerwanie podróży?
Składka w % poniesionych kosztów4,4 %
Europa Ubezpieczenia
361,00 zł
Maksymalna suma ubezpieczenia na osobę 45 000 zł Czy ubezpieczenie obejmuje przerwanie podróży?
Składka w % poniesionych kosztów7,2 %
Dodatkowo: choroby przewlekłe lub psychiczne wyznaczenie terminu operacji

Wypowiedź eksperta

Taką polisę możesz zakupić online - szybko i wygodnie bez wychodzenia z domu. Pamiętaj jednak przed wyjazdem o ubezpieczeniu turystycznym, które zdecydowanie należy wykupić. To ochrona pokrywająca koszty, także w razie zachorowania na COVID-19 czy chorób przewlekłych oraz zapewniające NNW, OC w życiu prywatnym czy ochronę bagażu.
Magdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznychMagdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych

Zobacz, jak wybrać ubezpieczenie turystyczne na wakacje

Najlepsze ubezpieczenie turystyczne tego typu również zakupisz online - za pomocą naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych. Znajdziesz tam oferty prezentowane przez różne towarzystwa ubezpieczeniowe i dopasujesz ochronę pod kątem kierunku wyjazdu, planowanych aktywności oraz swoich potrzeb, takich jak choroby przewlekłe. Możesz to zrobić nawet w drodze na lotnisko! Zapłacisz zaledwie około 4 zł za dzień ochrony i nie dasz się drogiej opiece medycznej.

Co warto wiedzieć?

 1. Ubezpieczenie KR to osobna polisa turystyczna zapewniająca zwrot kosztów w razie anulowania wyjazdu, również w razie zachorowania na COVID-19.

 2. To propozycja m.in. dla turystów, którzy zawarli umowę uczestnictwa dotyczącą podróży zagranicznej z biurem podróży.

 3. Oferta polisy KR od biura Rainbow Tours ma ciekawy zakres, jednak stosunkowo wysoką cenę.

 4. Porównanie propozycji innych towarzystw to coś, to zdecydowanie warto zrobić, zanim kupisz polisę turystyczną.

 5. Nie warto oszczędzać na ubezpieczeniu KR – dzień ochrony przy samodzielnie zakupionej polisie to koszt kilku lub kilkunastu złotych.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Co obejmuje ubezpieczenie od kosztów rezygnacji?

  Obejmuje koszty potrącane w razie rezygnacji z wycieczki zakupionej u touroperatora, anulacji noclegów, biletów lotniczych, udziału w szkoleniu, wynajmu auta oraz innych usług turystycznych rezerwowanych i opłacanych z wyprzedzeniem.

 2. Ile kosztuje ubezpieczenie od rezygnacji z wycieczki Rainbow Tours?

  Cena zależy od wielu czynników. Trzeba wziąć pod uwagę m.in. cenę wycieczki, czas jej trwania, czy liczbę ubezpieczonych.

 3. Czy można zrezygnować z wycieczki Rainbow?

  Tak. To, jaką kwotę potrąci biuro podróży, zależy od terminu rezygnacji

 4. Czy warto brać ubezpieczenie od rezygnacji?

  Tak. W dobie COVID 19 i chorób wirusowych przekonaliśmy się, do jak wielu nieprzewidywalnych sytuacji może dojść. Lepiej nie ryzykować stratą pieniędzy w razie rezygnacji z wakacji czy wyjazdu.