Klienci wyjeżdżający na wycieczkę z biurem podróży TUI mogą dokupić dodatkowe ubezpieczenie przygotowane przez Allianz dla tego touroperatora. Sprawdziliśmy, jaki zakres ochrony zapewnia taka polisa, ile kosztuje i czy wystarczy na zagraniczny wyjazd. 

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd z biurem podróży można zakupić też samodzielnie. Poniżej porównujemy pakiety oferowane przez TUI z polisami, które możesz zakupić na własną rękę. Sprawdzamy też, czy zakup polisy w TUI to najkorzystniejsza z możliwości.

Ubezpieczenie turystyczne TUI – co to za produkt?  

Ubezpieczenie turystyczne to ochrona podczas podróży, jaką zapewnia touroperator TUI w przypadku każdej zakupionej wycieczki. Biuro współpracuje z ubezpieczycielem Allianz, a w cenie wyjazdu pakietowego zawarte jest jedynie ubezpieczenie w wersji podstawowej. 

Touroperatorzy mają obowiązek zapewnienia ubezpieczenia do każdej oferowanej wycieczki, jednak ustawodawca nie określił, jaki ma być zakres tej ochrony. W związku z tym biura podróży bezpłatnie oferują najczęściej polisy o niewielkich sumach gwarantowanych kosztów leczenia oraz z bardzo podstawowymi zakresami usług.  

Uwaga!

Darmowe, standardowe ubezpieczenie turystyczne dołączane do wycieczek, zazwyczaj nie stanowi wystarczającego zabezpieczenia. Dotyczy to zwłaszcza elementu polisy, jakim są koszty leczenia.

Jeśli klient chce zwiększyć zakres ubezpieczenia, aby móc uzyskać m.in. pełniejsze pokrycie kosztów leczenia, ma dwie drogi: może nabyć rozszerzenia oferowane przez ubezpieczyciela współpracującego z touroperatorem lub zakupić polisę indywidualnie, bez pośrednictwa biura podróży.

Co zapewnia ubezpieczenie turystyczne TUI?  

Zakres ubezpieczenia bezpłatnego (pakiet podstawowy) zawiera koszty leczenia i assistance (w tym koszty poszukiwań i ratownictwa max. 22 000 zł), ubezpieczenie sportowe (rekreacyjne sporty objęte polisą) NNW (20 000 zł, a w przypadku śmierci – 10 000 zł) oraz ubezpieczenie bagażu podróżnego (500 zł/os.).

TUI zachęca swoich klientów do wyboru szerszych, odpłatnych pakietów, rekomendując pakiet optymalny.

Oto, co wchodzi w skład płatnych pakietów oferowanych przez TUI – standardowego i optymalnego.

STANDARDOWY

OPTYMALNY

Koszty leczenia, transportu i reparacji

do 250 000 zł

Bez limitu

Bagaż podróżny

2 000 zł/os.
+ sprzęt elektroniczny

5 000 zł/os.
+ sprzęt elektroniczny

Ochrona przy zaostrzeniu chorób przewlekłych

TAK

TAK

OC

100 000 zł/os.

1 100 000 zł/os.
+ szkody narciarskie 400 000 zł/os.

Pakiet Assistance

Standardowy

Pełny

NNW - uszczerbek

50 000 zł (pakiet podstawowy + standardowy)
30 000 zł (wypadki w wyniku uprawiania sportów wysokiego ryzyka lub sportów zimowych)

78 000 zł (pakiet podstawowy + optymalny)
55 000 zł (wypadki w wyniku uprawiania sportów wysokiego ryzyka lub sportów zimowych)

Rozszerzona ochrona
- All Inclusive

100 zł za 8 dni

Europa i Świat

 

+ 50 zł za 8 dni

Europa i Świat

 

170 zł za 8 dni

Europa

 

200 zł za 8 dni

Świat

 

+ 65 zł za 8 dni

Europa i Świat

Źródło: https://www.tui.pl/ubezpieczenia-turystyczne ; stan na 8 czerwca 2024. 

Oferta TUI jest obecnie stosunkowo rozbudowana. Szczegóły dotyczące zakresu znajdują się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia udostępnianych przez ubezpieczyciela.

Jakie rozszerzenia oferuje ubezpieczenie TUI?  

TUI oferuje dwa zasadnicze rozszerzenia – tzw. ochronę All InclusiveorazUbezpieczenie Kosztów Rezygnacji i Skrócenia Wyjazdu.

Ochrona All Inclusive obejmuje zdarzenia zaistniałe po spożyciu alkoholu i dotyczy następstw nieszczęśliwych wypadków, kosztów leczenia i Assistance. Zwykle przydaje się turystom wybierającym właśnie formę wypoczynku All Inclusive (stąd nazwa), ale przydaje się też, gdy planujemy spożywanie alkoholu poza hotelem.

Turysta może dodatkowo zdecydować się także na Ubezpieczenie Kosztów Rezygnacji i Skrócenia Wyjazdu. Jest to rozszerzenie ochrony, dzięki któremu podróżnik korzystający z usług TUI może odzyskać kwoty wpłacone na wakacje, gdy musi zrezygnować z nich z powodu np. nagłego zachorowania.

Warto też pamiętać, że dopłacając do wyższego wariantu ubezpieczenia (standardowego lub optymalnego), klient przede wszystkim podwyższa koszty leczenia transportu medycznego, ale też zapewnia sobie takie dodatki jak: 

 • ubezpieczenie bagażu podróżnego, w tym także sprzętu elektronicznego, 

 • ochronę przy zaostrzeniu chorób przewlekłych, 

 • wyższe kwoty ubezpieczenia OC

 • pakiet assistance, 

 • NNW, w tym także wypadki w wyniku uprawiania sportów wysokiego ryzyka lub sportów zimowych. 

 • klauzulę alkoholową (rozszerzenie all inclusive). 

Jeśli chorujesz przewlekle np. na cukrzycę, nadciśnienie, choroby układu krążenia, ochrona przy zaostrzeniu chorób przewlekłych jest wręcz niezbędna i może stanowić decydujący argument za płatnym pakietem.

Przykład

Pan Michał od lat choruje cukrzycę typu 2. Ściśle przestrzega zaleceń lekarza, a choroba jest pod kontrolą. Jednak podczas wyjazdu zagranicznego niestety jego stan uległ poważnemu pogorszeniu. Konieczna była hospitalizacja. Pan Michał jako człowiek roztropny zawsze wykupuje dodatkowe rozszerzenie od chorób przewlekłych. Do tej pory wyjazdy obywały się bez zbędnych niespodzianek zdrowotnych, ale mimo to Pan Michał zawsze woli być zabezpieczony. Jak się okazało słusznie, gdyż podczas wyjazdu do Meksyku jego stan się pogorszył, a dzięki polisie całe leczenie zostało pokryte przez ubezpieczyciela.

Czego nie zapewnia ubezpieczenie turystyczne TUI?

O ile płatne pakiety ubezpieczenia od TUI – standardowy i optymalny – zawierają szereg ważnych elementów, które mogą okazać się niezbędne w podróży, warto pamiętać, że pakiet podstawowy (zawierający się w cenie wycieczki) jest bardzo mocno ograniczony.

W wielu sytuacjach może nie zapewnić turyście oczekiwanej ochrony. W efekcie mając tak ograniczone ubezpieczenie, może okazać się, że podróżnik, który trafi do szpitala, większość wysokich kosztów i tak będzie musiał pokryć z własnej kieszeni – bo nie zdecydował się na dodatkowo płatny pakiet.

W pakiecie podstawowym brakuje m.in. OC w życiu prywatnym i ochrony uwzględniającej uprawianie sportów. Nie jest w nim także uwzględnione ubezpieczenie bagażu, sprzętu sportowego, czy szerszy Assistance. Wszystkie te – niezwykle ważne – ryzyka, zawierają dopiero pakiety dodatkowo płatne.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne TUI?  

Pamiętaj, że podstawowe ubezpieczenie TUI o ograniczonym zakresie jest wliczone w cenę wycieczki i oferowane klientom za darmo. Dwa kolejne, rozszerzone ubezpieczenia, czyli pakiet standardowy i optymalny, wymagają uiszczenia opłat.

Koszt ubezpieczenia turystycznego w TUI zależy m.in. od wybranego kierunku, czasu trwania podróży i oczywiście – zakresu. Konkretną cenę poznajemy na etapie rezerwacji wycieczki. Przykładowo:

 • Ubezpieczenie na 7-dniową wycieczkę do Grecji: pakiet standardowy od 25 zł/dzień ochrony, pakiet standard + rezygnacja 100% od 49,25 zł/dzień ochrony, pakiet optymalny + rezygnacja 100% od 66,75 zł/dzień ochrony.

 • Ubezpieczenie na 7-dniową wycieczkę do Egiptu: pakiet standardowy od 22,22 zł/dzień ochrony, pakiet standard + rezygnacja 100% od 40,22 zł/dzień ochrony, pakiet optymalny + rezygnacja 100% od 55,78 zł/dzień ochrony.

 • Ubezpieczenie na 14-dniową wycieczkę do Tajlandii: pakiet standard od 26,67 zł/dzień ochrony, pakiet standard + rezygnacja 100% od 78,67 zł/dzień ochrony, pakiet optymalny + rezygnacja 100% od 105,33 zł/dzień ochrony.

Dodatkowo płatne jest wspomniane już rozszerzenie określane jako All Inclusive, czyli tzw. klauzula alkoholowa obejmująca wydarzenia mające miejsce pod wpływem alkoholu. 

All Inclusive kosztuje dodatkowo 100 zł do 200 zł w zależności od wariantu oraz wybranego kierunku podróży. Dodatkowej opłaty wymaga też rozszerzenie o koszty rezygnacji, o czym poniżej.

Składka za ubezpieczenie w TUI płatna jest w całości jednorazowo, najpóźniej w dniu zawarcia umowy ubezpieczenia – chyba że umowa stanowi inaczej.

Jak kupić ubezpieczenie turystyczne TUI?

Ubezpieczenie na czas podróży od TUI można kupić online – na stronie TUI podczas rezerwacji wycieczki lub w aplikacji mobilnej TUI. Dla wielu osób będzie to zapewne najszybsza i najwygodniejsza opcja – zakup jest przejrzysty i nie powinien sprawić większego problemu. Nieprzekonani mogą jednak zrobić to także stacjonarnie w jednym z licznych biur touroperatora.

Zakupu polisy od TUI można dokonać również także w Centrum Rezerwacji, pod nr tel.: 22 270 31 20. Centrum czynne jest od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-20.00 oraz w niedzielę w godz. 10.00-18.00.

Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji w TUI – co zapewnia?  

Bywa, że sytuacja zdrowotna, rodzinna czy zawodowa zmusza klienta do rezygnacji z upragnionego, a przede wszystkim wykupionego już, wyjazdu. Czy to oznacza stratę pieniędzy? Niekoniecznie.

Większość ubezpieczycieli oferuje rozszerzenie kosztów rezygnacji z podróży (KR), a w TUI jest to dokładnie Ubezpieczenie Kosztów Rezygnacji i Skrócenia Wyjazdu. Pozwala ono w określonych sytuacjach zrezygnować z wycieczki bez konsekwencji finansowych. 

Ubezpieczenie to szczególną popularność zyskało w dobie COVID 19, gdy planowanie podróży było obarczone większym ryzykiem. Obecnie, kupując ubezpieczenie turystyczne, nadal warto jednak zdecydować się na to rozszerzenie ochrony – sytuacje losowe wciąż mogą skutecznie pokrzyżować wakacyjne plany.

Koszty rezygnacji z podróży dotyczą takich sytuacji jak m.in: 

 • Nagłe zachorowanie ubezpieczonego lub współuczestnika wyjazdu.

 • Nagłe zachorowanie członka rodziny lub najbliższego krewnego, skutkujące hospitalizacją, która zgodnie z zaświadczeniem wystawionym przez lekarza prowadzącego leczenie, nie zakończy się do dnia rozpoczęcia podróży.

 • Nieszczęśliwy wypadek ubezpieczonego lub współuczestnika podróży zakończony hospitalizacją, gdy leczenie nie zakończy się wcześniej niż 14 dni przed planowanym wyjazdem.

 • Komplikacje związane z ciążą ubezpieczonego lub współuczestnika podróży.

 • Kradzieży pojazdu należącego do ubezpieczonego.

 • Zniszczenie mienia ubezpieczonego wymuszające na nim konieczność czynności administracyjnych lub prawnych.

 • Zwolnienie ubezpieczonego lub współuczestnika podróży z pracy. 

Liczba sytuacji, która wchodzi w skład ubezpieczenia KR jest znacznie szersza i dostępna TUTAJ. Warto pamiętać, że aby otrzymać świadczenie z tytułu rezygnacji z podróży, należy spełnić konkretne wymogi.

Przykład

Pani Beata dwa dni przed wycieczką zagraniczną miała stłuczkę samochodową. Uczestnikom nic się nie stało, a Pani Beata jako sprawczyni stłuczki zaproponowała niewzywanie policji tylko polubowne rozwiązanie sprawy. Kierowcy samochodów wymienili się polisami OC w celu dopełnienia formalności. Następnego dnia Pani Beata pojechała z autem do mechanika i okazało się, że naprawa pojazdu jest poważniejsza niż mogłoby się to wydawać, a w związku Pani Beata ma utrudniony dojazd na lotnisko i będzie musiała zrezygnować z wyjazdu. Sądziła, że nic na tym nie straci, bo wykupiła ubezpieczenie KR. Niestety nie wezwała Policji do zdarzenia, a więc nie został przygotowany raport policyjny, a to on jest podstawą do uwzględnienia kosztów rezygnacji.

Przykład

Pan Dariusz na trzy dni przed zaplanowanym wyjazdem trafił do szpitala. Stwierdzono u niego ostre zapalenie wyrostka robaczkowego, przeprowadzono niezbędne procedury medyczne i pozostawiono na obserwacji na kilka dni. Na szczęście pan Dariusz ubezpieczył koszty rezygnacji. Po powrocie do zdrowia Pan Dariusz natychmiast przystąpił do skompletowania odpowiedniej dokumentacji medycznej. Kolejno głosił szkodę ubezpieczycielowi i otrzymał zwrot poniesionych wydatków.

Czy ubezpieczenie TUI wystarczy na wycieczkę? Wady i zalety  

Zalety ubezpieczenia TUI: 

 • Oszczędność czasu – ubezpieczenie jest dołączone do zakupionej wycieczki, a rozszerzenia nabywa się u touroperatora, wiec Klient może załatwić wszystko w jednym miejscu. 

 • Ułatwiony wybór – touroperator TUI posiada w ofercie tylko jednego ubezpieczyciela – Allianz. Ogranicza to wybór do dwóch rozszerzonych opcji (w tym pakiet standardowy i optymalny) i jednej podstawowej. Ograniczony jest też wybór rozszerzeń (tzw. All Inclusive oraz rozszerzenie z tytułu rezygnacji).

 • Godny zaufania ubezpieczyciel – firma Allianz działa w 70 krajach i obsługuje 78 mln klientów. Oddział polski został otwarty w 1997 r.  

 • Ułatwienie podczas organizacji wycieczki – przygotowując się do wyjazdu jest wiele spraw do załatwienia. Touroperator oferujący ubezpieczenie, zdejmuje z Klienta jeden przedwyjazdowy obowiązek.  

Wady ubezpieczenia TUI: 

 • Ograniczony wybór – TUI współpracuje wyłącznie z jednym ubezpieczycielem. Co prawda Allianz jest znanym i poważanym przedsiębiorstwem ubezpieczeniowym, jednak Klient TUI nie ma możliwości porównania z konkurencją i wyboru bardziej korzystnej dla siebie polisy. 

 • Minimalne podstawowe ubezpieczenie – bezpłatna polisa oferowana w cenie wycieczki posiada niskie sumy leczenia i brakuje w nich istotnych rozszerzeń (np. od chorób przewlekłych).  

 • Niskie kwoty leczenia – nawet w dodatkowo płatnym ubezpieczeniu, w wariancie standardowym, suma kosztów leczenia (do 250 000 zł) oraz OC (100 000 zł) mogą okazać się niewystarczające.

 • Brak indywidualnej dostosowania – klient nie ma możliwości dopasowania ubezpieczenia pod swoje osobiste, szczególne potrzeby.  

 • Stosunkowo wysokie ceny – po przeglądzie ofert o podobnych zakresach, poza biurem podróży podobne ubezpieczenia można znaleźć taniej.

Ubezpieczenie TUI może nie wystarczyć. Dlaczego warto mieć dodatkową polisę?  

Wybór polisy na wyjazd zagraniczny powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami osoby wyjeżdżającej. Tego przywileju nie ma w przypadku ubezpieczenia TUI w podstawowym wariancie. Chcąc zapewnić sobie pełniejsze zabezpieczenie można rozważyć zakup polisy dodatkowej.

Wypowiedź eksperta

Porównując standardową opcję ubezpieczenia TUI oraz polisę zakupioną indywidualnie, w większości aspektów korzystniej przedstawia się samodzielny zakup polisy. Podstawową zaletą jest wyższa suma kosztów leczenia, które są tak naprawdę kluczowym elementem ubezpieczenia turystycznego. Gwarantowana w standardowym ubezpieczeniu TUI suma w wysokości do 250 000 zł może być niewystarczająca.
Magdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznychMagdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych

Będzie to wymagało dodatkowego wysiłku i zapoznania się z ofertami ubezpieczycieli, ale wykorzystując wygodne rozwiązania np. kalkulator ubezpieczeń turystycznych, łatwo można porównać i zakupić polisę przez internet. Mając do wyboru cały pakiet ubezpieczeń, łatwiej zorientować się w swoich realnych potrzebach.

Czy indywidualne ubezpieczenie będzie droższe? Sprawdźmy na przykładzie wycieczki do Włoch w celu wypoczynku i zwiedzania.

Najtańsze ubezpieczenie z porównywarki ubezpieczeń na rankomat.pl to propozycja towarzystwa Europa Ubezpieczenia. Kosztuje zaledwie 4,00 zł za jeden dzień ochrony i zawiera: koszty leczenia (129 894 zł), ubezpieczenie bagażu podróżnego (1299 zł), ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (12 989 zł), ratownictwo (21 649 zł), ubezpieczenie na sprzęt sportowy (1299 zł), zachorowanie COVID 19, sporty objęte polisą (10). Ubezpieczenie uwzględnia też ochronę na zdarzenia zaistniałe pod wpływem alkoholu. Mimo szerokiego zakresu, polisa ta może okazać się niewystarczająca ze względu na niską sumę kosztów leczenia.

Znacznie droższą propozycję przygotowało towarzystwo Ergo Ubezpieczenia Podróży. Kosztuje 37,20 zł za jeden dzień ochrony. Zawiera koszty leczenia (432 981 zł), OC (432 981 zł), bagaż (2 000 zł), NNW (40 000 zł) i ratownictwo (21 649 zł). Zapewnia też ochronę na wypadek zdarzeń pod wpływem alkoholu i zachorowania na COVID 19.

Dwie propozycje o bardzo dobrej relacji ceny do zakresu to oferty AXA Ubezpieczenia. Tańsza oferta to koszt 4,67 zł/dzień ochrony. Uwzględnia ona: koszty leczenia (200 000 zł), NNW (20 000 zł), ratownictwo (200 000 zł), zdarzenia pod wpływem alkoholu, zachorowanie na COVID 19 oraz 114 sportów objętych polisą.

Droższa oferta od AXA to natomiast koszt 9,16 zł/dzień ochrony i zakres uwzględniający: koszty leczenia (600 zł), OC (250 000 zł), bagaż (3 000 zł), NNW (50 000 zł), OC sportowe (250 000 zł), ratownictwo (600 000 zł), ubezpieczenie na sprzęt sportowy (1500 zł), sporty objęte polisą (114). Ochrona obejmuje też zdarzenia pod wpływem alkoholu i zachorowanie na COVID 19.

Wakacje zagraniczne
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
mtu24.pl
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
44,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: OC: 50 000 złsporty objęte polisą: 67zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
58,52 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: sporty objęte polisą: 60zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
40 000 eur
Ratownictwo
5 000 eur
Bagaż
500 eur
81,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 5 000 eurOC: 50 000 eurOC sportowe: 50 000 eurosporty objęte polisą: 10zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
124,46 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Wakacje zagraniczne
mtu24.pl
44,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: OC: 50 000 złsporty objęte polisą: 67zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
58,52 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: sporty objęte polisą: 60zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
81,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
40 000 eur
Ratownictwo
5 000 eur
Bagaż
500 eur
Dodatkowo: NNW: 5 000 eurOC: 50 000 eurOC sportowe: 50 000 eurosporty objęte polisą: 10zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
AXA Partners
124,46 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19

Indywidualnie lub przez biuro podróży - o czym pamiętać?

Zakup polisy w biurze podróży ma kilka zasadniczych zalet:

 • zarówno wycieczkę, jak i ubezpieczenie załatwisz przy okazji jednej wizyty w biurze podróży lub w aplikacji/ na stronie internetowej),;
 • nie musisz pamiętać o konieczności dodatkowego zakupu polisy;
 • nie musisz analizować ofert wielu ubezpieczycieli.

Ma jednak również kilka poważnych wad:

 • stosunkowo niskie sumy kosztów leczenia, a w przypadku wysokich sum na koszty leczenia – wysokie ceny za polisę,
 • brak możliwości dostosowania zakresu polisy do indywidualnych potrzeb;
 • brak możliwości wyboru towarzystwa ubezpieczeniowego.

Polisa turystyczna z biura podróży TUI

Polisy zakupione indywidualnie są pozbawione powyższych minusów, jednak o zakup ubezpieczenia musisz zatroszczyć się samodzielnie. Wybierz więc ubezpieczenie rozsądnie – dobierz zakres ubezpieczenia i jego cenę do swoich potrzeb. Ciesz się bezpiecznymi wakacjami!

Co warto wiedzieć?

 1. Podstawowa polisa z biura podróży może nie wystarczyć – warto rozważyć dodatkowy zakup ubezpieczenia.

 2. W TUI podstawowy zakres polisy zawartej w cenie wycieczki gwarantuje pokrycie kosztów leczenia do maksymalnie 40 000 zł – to obiektywnie niewielka kwota, która w wielu przypadkach może nie zapewnić podróżnikowi oczekiwanego bezpieczeństwa.

 3. Za dopłatą można rozszerzyć zakres ochrony do wybranego pakietu standardowego lub optymalnego – sumy gwarantowane kosztów leczenia wynoszą w nich odpowiednio do 250 000 zł oraz bez limitu.

 4. Pakiet standardowy i optymalny w TUI zapewnią prawdopodobnie wystarczającą ochronę, jednak kupując polisę indywidualnie, podobne oferty można znaleźć taniej.

 5. Indywidualne zakupioną polisę można dopasować precyzyjnie do swojego wyjazdu, dobierając optymalną wysokość sum gwarantowanych i poszczególne elementy, co pozwala zaoszczędzić.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy ubezpieczenie TUI dostępne jest w cenie wycieczki?

  Tak. Zgodnie z prawem touroperator ma obowiązek zapewnić Uczestnikom wycieczki ubezpieczenie turystyczne. Wariant bezpłatny ubezpieczenia jest zazwyczaj mocno okrojony (zwłaszcza gdy chodzi o koszty leczenia) i zapewnia bardzo podstawowe ubezpieczenie.

 2. Czy karta EKUZ nie wystarczy na wyjazd z biurem podróży?

  Europejska Karta Ubezpieczenia Turystycznego (EKUZ) zapewnia wyłącznie podstawowe świadczenia medyczne w takim zakresie jak obowiązują obywateli danego kraju. Ministerstwo Spraw Zagranicznych rekomenduje turystom wyjeżdżającym za granicę wykupienie indywidualnego ubezpieczenia, które pokryje m.in. usługę ratownictwa, bardziej kosztowne leczenie czy powrót transportem medycznym do kraju.  

 3. Czy dokupienie dodatkowego ubezpieczenia w biurze podróży jest obowiązkowe?

  Nie. Biura podróży zazwyczaj mają w ofercie także dodatkowe warianty ubezpieczenia, za które należy dodatkowo zapłacić. Nie są one obowiązkowe a Klient ma prawo do wykupienia własnego ubezpieczenia z innego źródła. Tak jak w przypadku TUI, touroperatorzy współpracują najczęściej z jednym ubezpieczycielem. Chcąc skorzystać z usług innego przedsiębiorstwa ubezpieczeniowego, Klient może zrobić to samodzielnie, poza biurem podróży.  

 4. Czy ubezpieczenie TUI obejmuje zachorowanie na COVID-19?

  Tak. Ubezpieczenie TUI zapewnia wsparcie w razie zachorowania na koronawirusa. Jego zakres zależy od wybranego pakietu.

 5. Czy warto kupować ubezpieczenie w TUI?

  To zależy. Jeśli naszym priorytetem jest wygoda – ubezpieczenie kupujemy łącznie z wycieczką, co jest szybkie i nie wymaga dodatkowego zaangażowania – to tak. Jeśli jednak chcemy ubezpieczenie dopasować precyzyjnie do swoich potrzeb, a dodatkowo nie chcemy mieć poczucia, że przepłacamy – zdecydowanie warto rozważyć zakup we własnym zakresie.

 6. Ile kosztuje ubezpieczenie wycieczki TUI?

  Konkretna cena zależy m.in. od wybranego kierunku podróży, czasu trwania wycieczki i oczywiście wybranego przez turystę wariantu polisy. Dokładną cenę można poznać na etapie rezerwacji wycieczki.

 7. Czy trzeba wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne?

  Nie, w przypadku znacznej większości kierunków podróży nie ma obowiązku wykupowania ubezpieczenia turystycznego. Zdecydowanie należy jednak to zrobić dla własnego bezpieczeństwa – poza granicami Polski koszty leczenia są znacznie wyższe niż w naszym kraju. Dobrze móc liczyć na pokrycie ich przez ubezpieczyciela!

 8. Czego nie obejmuje ubezpieczenie turystyczne?

  Ubezpieczenie turystyczne nie obejmuje m.in. niektórych świadczeń medycznych (np. zabiegów zaplanowanych za granicą, zabiegów medycyny estetycznej i niekonwencjonalnej), a także np. zawodowego uprawiania sportu. Pełna lista tzw. wyłączeń znajduje się w OWU.