Klienci wyjeżdżający na wycieczkę z biurem podróży w TUI mogą dokupić dodatkowe ubezpieczenie przygotowane przez Allianz dla tego touroperatora. Sprawdziliśmy, jaki zakres ochrony zapewnia taka polisa i czy wystarczy na zagraniczny wyjazd. 

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd z biurem podróży można zakupić też samodzielnie. Poniżej porównujemy pakiety oferowane przez TUI z polisami, które możesz zakupić na własną rękę. Sprawdzamy też, czy zakup polisy w TUI to najkorzystniejsza z możliwości.

Ubezpieczenie turystyczne TUI – co to za produkt?  

Ubezpieczenie turystyczne TUI to ochrona podczas podróży, jaką zapewnia touroperator TUI do każdej zakupionej wycieczki. Biuro współpracuje z ubezpieczycielem Allianz, a w cenie wyjazdu pakietowego zawarte jest podstawowe ubezpieczenie.   

Touroperatorzy mają obowiązek zapewnienia ubezpieczenia do każdej oferowanej wycieczki, jednak ustawodawca nie określił, jaki ma być zakres tej ochrony. W związku z tym biura podróży oferują najczęściej polisy o niewielkich sumach gwarantowanych leczenia oraz z podstawowymi zakresami usług.  

Darmowe ubezpieczenie dołączane do wycieczek zazwyczaj nie stanowi wystarczającego zabezpieczenia. Jeśli klient chce zwiększyć zakres ubezpieczenia, ma dwie drogi: może nabyć rozszerzenia oferowane przez ubezpieczyciela współpracującego z touroperatorem lub skorzystać z indywidualnie wykupionego ubezpieczenia.  

Co zapewnia ubezpieczenie turystyczne TUI?  

Biuro podróży TUI oferuje swoim klientom bezpłatne ubezpieczenie Allianz w ramach zakupu wycieczki oraz dwa rodzaje rozszerzeń: standardowe i optymalne. Oto co wchodzi w zakres dostępnych rozszerzeń: 

Ubezpieczenie Allianz w TUI

Wariant standardowy 

Cena: 100 zł za 8 dni (Europa i Świat) 

Wariant optymalny 

Cena: 170 zł za 8 dni (Europa) 

200 zł za 8 dni (Świat) 

Ochrona w zakresie COVID-19 

Tak (do sumy kosztów leczenia) 

Tak (do sumy kosztów leczenia) 

Koszty leczenia, transportu, repatriacji 

Do 250 000 zł 

Bez limitu 

Bagaż podróżny 

2 000 zł/os. + sprzęt elektroniczny 

5 000 zł/os. + sprzęt elektroniczny 

Ochrona przy zaostrzeniu chorób przewlekłych 

Tak 

Tak 

OC 

100 000 zł/os. 

1 100 000 zł/os. + szkody narciarskie 400 000 zł/os. 

Pakiet Assistance 

Standardowy 

Pełny 

NNW - uszczerbek 

50 000 zł (pakiet podstawowy + standardowy) 

30 000 zł (wypadki w wyniku uprawiania sportów wysokiego ryzyka lub sportów zimowych) 

75 000 zł (pakiet podstawowy + optymalny) 

55 000 zł (wypadki w wyniku uprawiania sportów wysokiego ryzyka lub sportów zimowych) 

Istnieje możliwość wykupienia dodatkowej, rozszerzonej ochrony All Inclusive. W ten zakres wchodzą leczenie i następstwa nieszczęśliwych wypadków i zdarzenia zaistniałe pod wpływem alkoholu. Koszt ubezpieczenia All Inclusive to + 50 zł za 8 dni (Europa i świat) w wariancie standardowym oraz + 65 zł za 8 dni (Europa i Świat) w wariancie optymalnym.  

Czy ubezpieczenie TUI zapewnia ochronę w razie zachorowania na Covid-19?  

Nowością oferowaną do ubezpieczenia TUI jest pakiet ochronny Covid-19. W razie zakażenia wirusem SARS-CoV-2 podczas wyjazdu, ubezpieczenie pokrywa koszty leczenia COVID-19 w ramach limitu całościowych kosztów leczenia, a więc w pakiecie standardowym do 250 000 zł, a w wariancie optymalnym bez limitu.   

Ochrona w razie zakażenia COVID-19 oferowana jest w ubezpieczeniach TUI od lipca 2020 r. i obejmuje pokrycie kosztów leczenia w razie zdiagnozowania koronawirusa podczas wyjazdu zagranicznego.  

Dodatkowym zabezpieczeniem jest rozszerzenie w postaci Kosztów Rezygnacji z podróży. Dotyczy ono również sytuacji, w której wyjeżdżający zachoruje na Covid-19 lub zostanie objęty kwarantanną bądź izolacją trwającą dłużej niż przewidziany czas wyjazdu.  

Wskazana ochrona w razie Covid-19 dotyczy wyłącznie pakietów rozszerzonych: standardowego i optymalnego. Jeśli podróżny pozostanie przy wersji podstawowej ubezpieczenia lub nie zdecyduje się na wykupienia indywidualnej polisy, w razie zarażenia koronawirusem będzie musiał samodzielnie pokryć koszty leczenia.  

Jakie rozszerzenia oferuje ubezpieczenie TUI?  

Wspomniane wyżej rozszerzenie od zachorowania na Covid-19 to tylko jedno z kilku oferowanych przez Allianz w ramach podróży TUI. 

Dopłacając do wyższego wariantu ubezpieczenia, klient przede wszystkim podwyższa kwoty leczenia i transportu, ale też zapewnia sobie takie dodatki jak: 

 • ubezpieczenie bagażu podróżnego, w tym także sprzętu elektronicznego, 

 • ochronę przy zaostrzeniu chorób przewlekłych, 

 • wyższe kwoty ubezpieczenia OC

 • pakiet assistance, 

 • NNW, w tym także wypadki w wyniku uprawiania sportów wysokiego ryzyka lub sportów zimowych. 

 • klauzulę alkoholową (rozszerzenie all inclusive). 

Jeśli chorujesz przewlekle np. na cukrzycę, nadciśnienie, choroby układu krążenia, ubezpieczenie z rozszerzeniem na te okoliczność jest wręcz niezbędne. Warto o tym pamiętać.  

Przykład: Pan Michał od lat choruje cukrzycę typu 2. Ściśle przestrzega zaleceń lekarza, a choroba jest pod kontrolą. Jednak podczas wyjazdu zagranicznego niestety jego stan uległ poważnemu pogorszeniu. Konieczna była hospitalizacja. Pan Michał jako człowiek roztropny zawsze wykupuje dodatkowe rozszerzenie od chorób przewlekłych. Do tej pory wyjazdy obywały się bez zbędnych niespodzianek zdrowotnych, ale mimo to Pan Michał zawsze woli być zabezpieczony. Jak się okazało słusznie, gdyż podczas wyjazdu do Meksyku jego stan się pogorszył, a dzięki polisie całe leczenie zostało pokryte przez ubezpieczyciela.  

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne TUI?  

Podstawowe ubezpieczenie TUI o ograniczonym zakresie jest wliczone w cenę wycieczki i oferowane klientom za darmo. Dwa kolejne, rozszerzone ubezpieczenia wymagają dopłaty.  

 • Wariant standardowy na Europę i Świat kosztuje 100 zł za 8 dni. 

 • Wariant optymalny na Europę kosztuje 175 zł za 8 dni. 

 • Wariant optymalny na Świat kosztuje 200 zł za 8 dni.  

Dodatkowo płatne jest rozszerzenie zwane All Inclusive, czyli tzw. klauzula alkoholowa obejmująca wydarzenia mające miejsce pod wpływem alkoholu. Kosztuje dodatkowo 50-65 zł w zależności od wariantu.  

Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji w TUI – co zapewnia?  

Bywa, że sytuacja zdrowotna, rodzinna czy zawodowa zmusza klienta do rezygnacji z upragnionego, a przede wszystkim wykupionego już, wyjazdu. Czy to oznacza stratę pieniędzy? Niekoniecznie. Większość ubezpieczycieli oferuje rozszerzenie zwane Kosztami Rezygnacji. Pozwala ono zrezygnować z wycieczki bez konsekwencji finansowych.  

Koszty Rezygnacji dotyczą taki sytuacji jak m.in: 

 • Nagłe zachorowanie ubezpieczonego lub współuczestnika wyjazdu, 

 • Nagłe zachorowanie członka rodziny lub najbliższego krewnego, skutkujące hospitalizacją, która zgodnie z zaświadczeniem wystawionym przez lekarza prowadzącego leczenie, nie zakończy się do dnia rozpoczęcia podróży, 

 • Nieszczęśliwy wypadek ubezpieczonego lub współuczestnika podróży zakończony hospitalizacją, gdy leczenie nie zakończy się wcześniej niż 14 dni przed planowanym wyjazdem, 

 • Komplikacje związane z ciążą ubezpieczonego lub współuczestnika podróży, 

 • Kradzieży pojazdu należącego do ubezpieczonego, 

 • Zniszczenie mienia ubezpieczonego wymuszające na nim konieczność czynności administracyjnych lub prawnych, 

 • Zwolnienie ubezpieczonego lub współuczestnika podróży z pracy. 

Liczba sytuacji, która wchodzi w skład Kosztów Rezygnacji jest znacznie większa i dostępna TUTAJ. Warto pamiętać, że niemal każde z tych zdarzeń jest obwarowane konkretnymi wymogami, które należy spełnić, aby rezygnacja została uwzględniona.  

Przykład: Pani Beata na 2 dni przed wycieczką zagraniczną miała stłuczkę samochodową. Uczestnikom nic się nie stało, a p. Beata jako sprawczyni stłuczki zaproponowała niewzywanie policji tylko polubowne rozwiązanie sprawy. Kierowcy samochodów wymienili się polisami OC w celu dopełnienia formalności. Następnego dnia Pani Beata pojechała z autem do mechanika i okazało się, że naprawa pojazdu jest poważniejsza niż mogłoby się to wydawać, a w związku Pani Beata ma utrudnione dojazd na lotnisko i będzie musiała zrezygnować z wyjazdu. Sądziła, że nic na tym nie straci, bo wykupiła ubezpieczenie Kosztów Rezygnacji. Niestety nie wezwała Policji do zdarzenia, a więc nie został przygotowany raport policyjny, a to on jest podstawą do uwzględnienie Kosztów Rezygnacji.  

Czy ubezpieczenie TUI wystarczy na wycieczkę? Wady i zalety  

Zalety ubezpieczenia TUI: 

 • Oszczędność czasu – ubezpieczenie jest dołączone do zakupionej wycieczki, a rozszerzenia nabywa się u touroperatora, wiec Klient może załatwić wszystko w jednym miejscu. 

 • Ułatwiony wybór – touroperator TUI posiada w ofercie tylko jednego ubezpieczyciela – Allianz. Ogranicza to wybór do dwóch rozszerzonych opcji i jednej podstawowej.  

 • Godny zaufania ubezpieczyciel – firma Allianz działa w 70 krajach i obsługuje 78 mln klientów. Oddział polski został otwarty w 1997 r.  

 • Ułatwienie podczas organizacji wycieczki – przygotowując się do wyjazdu jest wiele spraw do załatwienia. Touroperator oferujący ubezpieczenie, zdejmuje z Klienta jeden przedwyjazdowy obowiązek.  

Wady ubezpieczenia TUI: 

 • Ograniczony wybór – TUI współpracuje wyłącznie z jednym ubezpieczycielem. Co prawda Allianz jest znanym i poważanym przedsiębiorstwem ubezpieczeniowym, jednak Klient TUI nie ma możliwości porównania z konkurencją i wyboru bardziej korzystnej dla siebie polisy. 

 • Minimalne podstawowe ubezpieczenie – bezpłatna polisa oferowana w cenie wycieczki posiada niskie sumy leczenia i brakuje w nich istotnych rozszerzeń (np. od chorób przewlekłych).  

 • Niskie kwoty leczenia – nawet w dodatkowo płatnym ubezpieczeniu o wariancie standardowym sumy kosztów leczenia (do 250 000 zł) oraz OC (100 000 zł) nie są zadowalające. 

 • Brak indywidualnej dostosowania – klient nie ma możliwości dopasowania ubezpieczenia pod swoje osobiste, szczególne potrzeby.  

Ubezpieczenie TUI może nie wystarczyć. Dlaczego warto mieć dodatkową polisę?  

Wybór polisy na wyjazd zagraniczny powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami osoby wyjeżdżającej. Tego przywileju nie ma w przypadku ubezpieczenia TUI w podstawowym wariancie. Chcąc zapewnić sobie pełniejsze zabezpieczenie można rozważyć zakup polisy dodatkowej.

 

Porównując standardową opcję ubezpieczenia TUI oraz polisę zakupioną indywidualnie, w większości aspektów korzystniej przedstawia się samodzielny zakup polisy. Podstawową zaletą jest wyższa suma kosztów leczenia, które są tak naprawdę kluczowym elementem ubezpieczenia turystycznego. Gwarantowana w standardowym ubezpieczeniu TUI suma w wysokości do 250 000 zł może być niewystarczająca.

Magdalena KajzerMagdalena Kajzer

Będzie to wymagało dodatkowego wysiłku i zapoznania się z ofertami ubezpieczycieli, ale wykorzystując wygodne rozwiązania np. kalkulator ubezpieczeń turystycznych, łatwo można porównać i zakupić polisę przez internet.  

Czy indywidualne ubezpieczenie będzie droższe? Sprawdźmy na przykładzie wycieczki do Włoch.  

 • Najtańsze ubezpieczenie z porównywarki ubezpieczeń na rankomat.pl to Wiener – koszt to 22 zł/8 dni. Koszty leczenia to tylko 92 555 zł, więc jest to ubezpieczenie niewystarczające. 

 • Najdroższym ubezpieczeniem jest Europa Ubezpieczenia – 155 zł/8 dni. Koszty leczenia to 1 388 318 zł. Polisa zawiera ochronę COVID-19, rozszerzenie o choroby przewlekłe, a także wysokie kwoty w zakresie OC, NNW, odwołania lotu, utraty bądź zgubienia bagażu.  

 • Dwie propozycje o bardzo dobrej relacji ceny do oferty to AXA Ubezpieczenia. Tańsza oferta kosztuje 61,60 zł/8 dni i zawiera koszty leczenia na 600 000 zł. Droższa oferta: 99,60 zł/8 dni w tym koszty leczenia opiewające na zawrotną kwotę 40 000 000 zł.  

Każda z powyższych propozycji jest atrakcyjniejsza cenowo od wersji optymalnej TUI.  

Wakacje zagraniczne
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
mtu24.pl
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
44,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: OC: 50 000 złsporty objęte polisą: 67zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
58,52 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: sporty objęte polisą: 60zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
172 646 zł
Ratownictwo
21 581 zł
Bagaż
2 158 zł
82,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 21 581 złOC: 215 807 złOC sportowe: 215 807 złsporty objęte polisą: 10zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
124,46 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Wakacje zagraniczne
mtu24.pl
44,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: OC: 50 000 złsporty objęte polisą: 67zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
58,52 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: sporty objęte polisą: 60zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
82,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
172 646 zł
Ratownictwo
21 581 zł
Bagaż
2 158 zł
Dodatkowo: NNW: 21 581 złOC: 215 807 złOC sportowe: 215 807 złsporty objęte polisą: 10zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
AXA Partners
124,46 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19

Indywidualnie lub przez biuro podróży - o czym pamiętać?

Zakup polisy w biurze podróży ma kilka zasadniczych zalet:

 • zarówno wycieczkę, jak i ubezpieczenie załatwisz przy okazji jednej wizyty w biurze podróży;
 • nie musisz pamiętać o konieczności dodatkowego zakupu polisy;
 • nie musisz analizować ofert wielu ubezpieczycieli.

Ma jednak również kilka poważnych wad:

 • stosunkowo niskie sumy kosztów leczenia;
 • brak możliwości dostosowania zakresu polisy do indywidualnych potrzeb;
 • brak możliwości wyboru towarzystwa ubezpieczeniowego.

Polisa turystyczna z biura podróży TUI

Polisy zakupione indywidualnie są pozbawione powyższych minusów, jednak o zakup ubezpieczenia musisz zatroszczyć się samodzielnie. Wybierz więc ubezpieczenie rozsądnie, zgodnie ze swoimi preferencjami i ciesz się wakacjami. 

Co warto wiedzieć?

1. Polisa z biura podróży może nie wystarczyć - można dokupić dodatkowe ubezpieczenie indywidualnie.

2. W TUI podstawowy zakres polisy gwarantuje sumę kosztów leczenia na 250 000 zł, NNW, OC na 200 000 zł i ochronę bagażu.

3. Za dopłatą można rozszerzyć zakres ochrony i zwiększyć limit kosztów leczenia w optymalnej polisie z TUI.

4. Indywidualną polisę można dopasować pod kątem swojego wyjazdu, dobierając optymalną wysokość sum gwarantowanych i poszczególne elementy, co pozwoli znacznie zaoszczędzić.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy ubezpieczenie TUI dostępne jest w cenie wycieczki?

  Tak. Zgodnie z prawem touroperator ma obowiązek zapewnić Uczestnikom wycieczki ubezpieczenie turystyczne. Wariant bezpłatny ubezpieczenia jest zazwyczaj mocno okrojony i zapewnia podstawowe ubezpieczenie w niewielkich kwotach leczenia.  

 2. Czy karta EKUZ nie wystarczy na wyjazd z biurem podróży?

  Europejska Karta Ubezpieczenia Turystycznego (EKUZ) zapewnia wyłącznie podstawowe świadczenia medyczne w takim zakresie jak obowiązują obywateli danego kraju. Ministerstwo Spraw Zagranicznych rekomenduje turystom wyjeżdżającym za granicę wykupienie indywidualnego ubezpieczenia, które pokryje m.in. usługę ratownictwa, bardziej kosztowne leczenie czy powrót transportem medycznym do kraju.  

 3. Czy dokupienie dodatkowego ubezpieczenia w biurze podróży jest obowiązkowe?

  Nie. Biura podróży zazwyczaj mają w ofercie także dodatkowe warianty ubezpieczenia, za które należy dodatkowo zapłacić. Nie są one obowiązkowe a Klient ma prawo do wykupienia własnego ubezpieczenia z innego źródła. Tak jak w przypadku TUI, touroperatorzy współpracują najczęściej z jednym ubezpieczycielem. Chcąc skorzystać z usług innego przedsiębiorstwa ubezpieczeniowego, Klient może zrobić to samodzielnie, poza biurem podróży.  

 4. Czy ubezpieczenie TUI obejmuje zachorowanie na COVID-19?

  Tak. Ubezpieczenie TUI zapewnia wsparcie w razie zachorowania na koronawirusa. Jego zakres zależy od wybranego pakietu.

 5. Czy ubezpieczenie TUI obejmuje kwarantannę przy podejrzeniu COVID-19?

  Taka opcja jest dostępna tylko w pakiecie Optymalny Plus.