Ubezpieczenia zawarte w cenie wycieczki organizowanej przez biuro podróży zapewniają jedynie bardzo podstawową ochronę. Biuro Podróży TUI umożliwia więc klientom jej płatne rozszerzenie - w cenie 80 zł, 150 zł lub 180 zł dla ośmiodniowej wycieczki. Czy zakup polisy w TUI to najkorzystniejsza z możliwości?

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd z biurem podróży można zakupić też samodzielnie. Poniżej porównujemy pakiety oferowane przez TUI z polisami, które możesz zakupić na własną rękę. 

Zakres ubezpieczenia turystycznego TUI - co zapewnia?

Zgodnie z prawem touroperatorzy mają obowiązek ubezpieczenia klienta, wybierającego się na zagraniczną wycieczkę w zakresie kosztów leczenia oraz następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Cena tego bardzo podstawowego ubezpieczenia zawiera się w kosztach wycieczki. Tak wąski zakres często nie zapewnia jednak należytej ochrony, tym bardziej, że ustawodawca nie określił minimalnych wymaganych sum gwarantowanych. W praktyce zwykle okazuje się, że podstawowe ubezpieczenie jest niewystarczające.

Biuro Podróży TUI rekomenduje swoim klientom płatne rozszerzenie podstawowego pakietu. Proponuje dwie opcje - pakiet standardowy i optymalny. Różnią się one między sobą zakresem, a także ceną.

Ubezpieczenie Allianz w TUI - pakiet podstawowy

Ubezpieczenie Allianz w TUI - pakiet optymalny

Koszty leczenia, transportu i repatriacji

Do 250 000 zł

Bez limitu

Bagaż podręczny

2 000 zł/os.
+ sprzęt elektroniczny

5 000 zł/os.
+ sprzęt elektroniczny

Ochrona przy zaostrzeniu chorób przewlekłych

Tak

Tak

OC

200 000 zł/os.

500 000 zł/os.
+ szkody narciarskie 200 000 zł/os.

Assistance

Standardowy

Pełny

NNW

30 000 zł

40 000 zł

Dodatkowo TUI proponuje klientom możliwość rozszerzenia ochrony od kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków o zdarzenia zaistniałe pod wpływem alkoholu. Dla pakietu standardowego wiąże się to z dopłatą w wysokości 40 zł, dla pakietu optymalnego - 55 zł.

Przykład: Pan Marek wybrał się na długo wyczekiwaną wycieczkę do Stanów Zjednoczonych. Niestety już pierwszego dnia zwiedzania doznał zapalenia wyrostka robaczkowego, a w trakcie operacji doszło do dodatkowych, poważnych komplikacji.

Na szczęście przed wyjazdem zakupił dodatkowe ubezpieczenie z gwarantowaną sumą kosztów leczenia w wysokości 500 000 zł. Towarzystwo sfinansowało więc w całości koszty leczenia, które ostatecznie wyniosły prawie 400 000 zł. Gdyby Pan Marek zakupił Ubezpieczenie Allianz w TUI w pakiecie wyłącznie standardowym, musiałby z własnej kieszeni dopłacić prawie 150 000 zł.

Ubezpieczenie z biura podróży czy indywidualne - co się bardziej opłaca?

Odpowiedź na to pytanie zależy oczywiście od indywidualnych preferencji, a pośrednio także miejsca, do którego się wybiera i charakteru wyjazdu. Aby jednak ułatwić podjęcie decyzji, poniżej przygotowaliśmy porównanie ubezpieczenia na 8-dniowy wyjazd do Tajlandii - jednego z najpopularniejszych egzotycznych kierunków. Biorąc pod uwagę zakres najważniejszych ryzyk, zestawiliśmy wybieraną przez większość klientów, standardową ofertę ubezpieczenia TUI oraz trzy propozycje ubezpieczenia indywidualnego.

Polisa TUI w wariancie podstawowym (Allianz)

Polisa wykupiona indywidualnie (Generali)

Polisa wykupiona indywidualnie (Viena Insurance Group)

Polisa wykupiona indywidualnie (Signal Iduna)

Koszty leczenia

Do 250 000 zł

500 000 zł

255 699 zł

426 165 zł

Koszty ratownictwa

22 000 zł

50 000 zł

34 093 zł

25 570 zł

OC w życiu prywatnym

100 000 zł/osoba

200 000 zł

213 083 zł

426 165 zł

Ubezpieczenie bagażu podręcznego

2 000 zł + sprzęt elektroniczny

1 000 zł

3 000 zł

3 000 zł

NNW (uszczerbek na zdrowiu)

30 000 zł

50 000 zł

20 000 zł

60 000 zł

Cena polisy

80 zł

53 zł

50 zł

81, 28 zł

Jak już wspominaliśmy, w biurze podróży TUI można również zdecydować się na opcję optymalną. Zakres ubezpieczenia będzie znacznie szerszy - koszty leczenia będą nielimitowane, a także będziesz mógł liczyć na świadczenia dodatkowe, np. ubezpieczenie sprzętu sportowego. Koszt polisy będzie jednak znacznie wyższy. W przypadku Tajlandii wyniósłby minimum 180 zł za osobę. 

Porównując standardową opcję ubezpieczenia TUI oraz polisę zakupioną indywidualnie, w większości aspektów korzystniej przedstawia się samodzielny zakup polisy. Podstawową zaletą jest wyższa suma kosztów leczenia, które są tak naprawdę kluczowym elementem ubezpieczenia turystycznego. Gwarantowana w standardowym ubezpieczeniu TUI suma w wysokości do 250 000 zł może być niewystarczająca. 

Dodatkową zaletą samodzielnie zakupionej polisy jest fakt, że możesz wybrać odpowiadający Ci zakres ubezpieczenia. Dopłacanie do ubezpieczenia w TUI za np. ubezpieczenie sprzętu elektronicznego, które jest elementem pakietu, nie miałoby sensu, jeśli nie zamierzasz takowego przewozić. Możliwość dostosowania zakresu ubezpieczenia przy indywidualnym zakupie polisy pozwala znacząco zaoszczędzić.

Przykład: Pani Katarzyna wybrała się na wymarzone wakacje do Grecji. Zaplanowała urlop o charakterze typowo wypoczynkowym. Nie planowała przewozić kosztownego sprzętu elektronicznego ani sprzętu sportowego. Nie zależało jej też na wysokim ubezpieczeniu bagażu, ponieważ przewoziła głównie ubrania i książki.

Słyszała natomiast, że koszty wizyty u lekarza za granicą mogą być bardzo wysokie, dlatego chciała zakupić polisę zapewniającą jak najwyższe koszty leczenia. Indywidualny zakup polisy pozwolił jej na spełnienie wszystkich tych oczekiwań w możliwie najkorzystniejszej cenie. Mogła wybierać spośród ofert kilkunastu towarzystw. Zakup polisy w biurze podróży nie dałby jej tylu możliwości i być może musiałaby dopłacić za elementy ubezpieczenia zawarte w pakiecie, z których nie zamierzała korzystać.

Indywidualnie lub przez biuro podróży - o czym pamiętać?

Zakup polisy w biurze podróży ma kilka zasadniczych zalet:

  • zarówno wycieczkę, jak i ubezpieczenie załatwisz przy okazji jednej wizyty w biurze podróży;
  • nie musisz pamiętać o konieczności dodatkowego zakupu polisy;
  • nie musisz analizować ofert wielu ubezpieczycieli.

Ma jednak również kilka poważnych wad:

  • stosunkowo niskie sumy kosztów leczenia;
  • brak możliwości dostosowania zakresu polisy do indywidualnych potrzeb;
  • brak możliwości wyboru towarzystwa ubezpieczeniowego.

Polisa turystyczna z biura podróży TUI

Polisy zakupione indywidualnie są pozbawione powyższych minusów, jednak o zakup ubezpieczenia musisz zatroszczyć się samodzielnie. Wybierz więc ubezpieczenie rozsądnie, zgodnie ze swoimi preferencjami i ciesz się wakacjami. 

Co warto wiedzieć?

1. Polisa z biura podróży może nie wystarczyć - można dokupić dodatkowe ubezpieczenie indywidualnie.

2. W TUI podstawowy zakres polisy gwarantuje sumę kosztów leczenia na 250 000 zł, NNW, OC na 200 000 zł i ochronę bagażu.

3. Za dopłatą można rozszerzyć zakres ochrony i zwiększyć limit kosztów leczenia w optymalnej polisie z TUI.

4. Indywidualną polisę można dopasować pod kątem swojego wyjazdu, dobierając optymalną wysokość sum gwarantowanych i poszczególne elementy, co pozwoli znacznie zaoszczędzić.

5. Takie ubezpieczenie można mieć już od 3,1 zł dziennie.