Porównaj sam oferty interesujących Cię ubezpieczeń. Kup polisę online i zgarnij 50 zł zwrotu! Sprawdź szczegóły
Skontaktuj się!200+ Doradców czeka na twój telefon!
Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Doradców.
Pojazd
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 21:00
sob.9:30 - 17:30
Zadzwoń22 270 00 00
Nieruchomości
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 20:00
Zadzwoń22 270 00 00
Podróż
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 19:00
Zadzwoń22 270 00 00
Życie, Zdrowie, NNW
Pracujemy:
pon. - pt.09:00 - 20:00
Zadzwoń22 270 00 00
Finanse
Pracujemy:
pon. - pt.09:00 - 19:00
Zadzwoń22 270 00 00
GSM
Pracujemy:
pon. - pt.09:00 - 19:00
Zadzwoń22 270 00 00

Ubezpieczenie do Czarnogóry

Górzyste wnętrze kraju, urokliwe wybrzeże i ciepła woda Morza Adriatyckiego sprawiają, że Czarnogóra cieszy się coraz większą popularnością wśród polskich turystów. Na podróżujących czekają cerkwie i maczety, rafting kanionem Tary, przybrzeżne klify i masywy górskie, zachwycające zatoki, turkusowe morze, a do tego jeszcze niezbyt wygórowane ceny. 

Informacje MSZ

Aktualnie do Czarnogóry można wjechać bez żadnych obostrzeń.

(ostatnia aktualizacja: 26.07.2022 r.)


Czarnogóra

Uruchomione tanie połączenia lotnicze z Polski do Podgoricy stawiają od kilku lat Czarnogórę na równi z uwielbianą przez Polaków Chorwacją. Przewagą Czarnogóry jest mniejsze wyeksploatowanie przez turystów i (jeszcze) niższe ceny, a zdaniem wielu – także zdecydowana przewaga krajobrazowa. Czarnogóra nie została póki co zniszczona masową turystyką i zdecydowanie warto to jak najszybciej wykorzystać.

>> W środkowej Czarnogórze panuje klimat podzwrotnikowy kontynentalny, a na wybrzeżu śródziemnomorski. Jest to kraj w dużej mierze górzysty, dlatego turystyka – szczególnie latem - skupia się głównie na wybrzeżu.

 • Czarnogóra to kraj o niewielkiej powierzchni, który można przejechać w jeden dzień, doświadczając przy tym dużej zmienności krajobrazu.
 • Istnieje obowiązek meldunku cudzoziemców, którzy przebywają w Czarnogórze dłużej niż 24 godziny.
 • Szczyt sezonu turystycznego w Czarnogórze przypada na sierpień. Lipiec i sierpień to temperatury powyżej 30 stopni C. Doskonałe warunki do eksplorowania kraju z uwagi na brak tłumów i przystępne temperatury powietrza panują w maju, wrześniu, a nawet w październiku.
 • Czarnogóra to kraj, w którym turystyka dopiero rozkwita, więc raczej nie ma co się spodziewać warunków rodem z Hiszpanii czy Włoch. Oczywiście nie oznacza to, że nie znajdzie się tu dobrych hoteli czy pensjonatów. Bardziej należy zwrócić uwagę na fakt, że turyści obeznani ze standardem zachodnioeuropejskiej turystyki, mogą pewne udogodnienia przyjąć za pewnik. Dlatego przed wyborem noclegu w Czarnogórze, należy dobrze sprawdzić warunki, dostępne opcje, płatność za leżaki, ręczniki, realną odległość od plaży, ewentualną płatność za parking itp.
 • W Czarnogórze znajduje się najwyższy wiadukt na świecie i jednocześnie jedna z najwspanialszych tras kolejowych w Europie. Linia kolejowa Belgrad-Bar wiedzie przez kilkaset tuneli i mostów, oferując podróżnym zachwycające krajobrazy.
 • Co zobaczyć w Czarnogórze? Zatoka Kotorska, Kotor, stare miasto w Ulcinju, Herceg Novi, Jaskinia Lipska, Jezioro Szkoderskie, Cetinje (historyczna stolica kraju) to najpopularniejsze atrakcje turystyczne Czarnogóry.  
 • Jednym z najbardziej widowiskowych miejsc jest Kanion Tary, który można podziwiać z mostu w Đurđevića. To miejsce, gdzie spragnieni emocji, mogą poczuć adrenalinę: nad kanionem prowadzi kilka tyrolek, jedna z nich o długości 1 km z możliwością uzyskania prędkości do 100 m/h! Na rzece Tary organizowany jest także rafting. Równie piękny i wart zobaczenia jest kanion Moračy.
 • Jednym z najbardziej tętniących życiem, ale i najdroższych kurortów w Czarnogórze jest Budva. Nie jest to najpiękniejsze miejsce, jakie oferuje ten kraj, ale na pewno nie można się tu nudzić – życie nocne kwitnie cały sezon. Z rzeczy wartych odwiedzenia w Budvie wymienić należy uroczą, średniowieczną starówkę. Dla osób szukających spokojniejszego miejsca wypoczynku świetnym rozwiązaniem będzie Petrovac na Moru, Buljarica z długą plażą.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Czarnogóry na rankomat.pl?

 • W Czarnogórze EKUZ nie jest honorowany.
 • Wizyta u lekarza kosztuje od 120 do 150 zł.
 • W prywatnych placówkach opłatę za leczenie trzeba pokryć jeszcze przed udzieleniem pomocy.
Polisę na wyjazd do Czarnogóry można mieć już od
78*
ubezpieczenie na tygodniowy pobyt dla czteroosobowej rodziny * przykładowa oferta
Porównaj ceny

Co zabrać na urlop w Czarnogórze? Dokumenty na wyjazd do Czarnogóry

 • Dokumenty

Do przekroczenia czarnogórskiej granicy obywatelom krajów należących do Unii Europejskiej wystarczy dowód osobisty. Co ważne, pobyt w Czarnogórze powyżej 30 dni wymaga posiadania czarnogórskiej wizy oraz paszportu. Honorowane jest polskie prawo jazdy.

Przepisy drogowe w Czarnogórze są bardzo podobne do tych, obowiązujących w Polsce. Obowiązkowe jest zapięcie pasów, jazda z włączonymi światłami migania (przez cały rok), a dopuszczalny limit alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,3 promila. W Czarnogórze nie ma płatnych dróg, jedyne pobierane opłaty dotyczą tunelu Sozina.
 • Obuwie ochronne na plażę

W zasadzie większość plaż jest tu kamienista, przez co poruszanie się w klapkach lub boso jest mało komfortowe. Wyjątek stanowi piaszczysta Wielka Plaża w Ulcinju, która liczy kilkanaście kilometrów. Buty ochronne na plaże w Czarnogórze to zdecydowanie dobry pomysł. Przydadzą się zarówno na plaży, jak i w wodzie, gdzie na przybrzeżnych kamieniach lubią ukrywać się jeżowce. Wbicie igły jeżowca w gołą stopę lub nogę nierzadko kończy się nawet w szpitalu.

 • Gotówka

Walutą obowiązującą w Czarnogórze jest euro. Warto mieć ze sobą gotówkę, mimo że z dostępnością do bankomatów nie powinno być problemów. W dużych miejscowościach turystycznych powszechna jest praktyka płacenia elektronicznego, jednak nie wszędzie obowiązuje – w niewielkich knajpkach czy sklepikach mogą być dostępne jedynie płatności gotówkowe. Za granicą zawsze dobrze dysponować pewną kwotą w portfelu, co pozwoli uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

 • Karta prepaid

Czarnogóra nie należy do Unii Europejskiej, w związku z czym połączenia telefoniczne są tu dość drogie. Najlepszym rozwiązaniem podczas urlopu jest wykupienie karty prepaid, która umożliwi dzwonienie do Polski oraz korzystanie z połączenia internetowego. Karty prepeid w Czarnogórze dostępne są w sklepikach i kioskach w cenie 5-10 euro.

Dowód osobisty
Paszport/Dowód osobisty
Gotówka
Gotówkę
Ubezpieczenie
Ubezpieczenie turystyczne

Dodatkowo warto wziąć:

Zielona Karta
Zieloną Kartę
Aplikacja iPolak
Aplikację iPolak
Krem do opalania
Krem z filtrem UV

Czy w Czarnogórze jest bezpiecznie?

Czarnogóra, mimo że wciąż niepoznana, w opinii wielu ma opinię kraju mało „ucywilizowanego”. Turyści mają wątpliwości, czy w Czarnogórze jest bezpiecznie. Nic bardziej mylnego. Czarnogórcy są szalenie gościnni, uprzejmi, otwarci, pomocni. To naród, od którego można uczyć się pozytywnego podejścia do życia i serdeczności.

W kraju nie ma zagrożenia terrorystycznego. Ministerstwo Spraw Zagranicznych ocenia je na bardzo niskim poziomie – pod tym względem jest tu znacznie bezpieczniej niż w Hiszpanii, Francji czy Włoszech.

 • Uwaga MSZ przestrzega natomiast, że w Czarnogórze, na ulicach dużych miast jak Podgorica, Kotor, Budva czasem dochodzi do porachunków grup przestępczych. Są to jednak sytuacje incydentalne.
 • Uwaga Przestępczość pospolita jest stosunkowo niewielka, chociaż oczywiście uliczne kradzieże mogą się zdarzyć i zawsze warto zachować czujność.
 • Uwaga Drogi w Czarnogórze są kręte i niekiedy mogą pojawić się na nich kozy, owce, krowy – wymagają więc od kierowcy sporo refleksu.
 • Uwaga Czarnogórscy policjanci nie lubią przekraczania prędkości.

Karta EKUZ na urlop w Czarnogórze –  czy obowiązuje?

Czarnogóra od 2010 roku posiada status kandydata do Unii Europejskiej, nie jest krajem członkowskim. Oznacza to, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) nie funkcjonuje w Czarnogórze, a obcokrajowcy muszą samodzielnie opłacać opiekę medyczną.

 • Wizyta u lekarza to koszt ok. 120-150 zł.
 • Opieka medyczna w Czarnogórze jest na bardzo niskim poziomie. Brakuje wykwalifikowanego personelu oraz właściwych warunków w placówkach medycznych. Rząd przeznacza niewiele środków finansowych na funkcjonowanie służby zdrowia.
 • Prywatne placówki opieki zdrowotnej w Czarnogórze bardzo często żądają zapłaty przed leczeniem pacjenta - najczęściej w formie gotówki. Stąd wyraźna rekomendacja, aby podróżni udający się do Czarnogóry posiadali prywatne ubezpieczenie zdrowotne w formie polisy turystycznej.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Skoro wiadomo już, że wykupienie ubezpieczenie turystycznego do Czarnogóry to niezbędny element przygotowań do wyjazdu, należy także dobrać właściwą polisę.

Biura podróży zazwyczaj dołączają ubezpieczenie turystyczne do gotowych ofert wyjazdu do Czarnogóry, jednak są to ubezpieczenia podstawowe, najtańsze, najczęściej jednak niewystarczające z niskimi sumami gwarantowanymi i słabym zakresem ochrony.  Dlatego podróżnym rekomenduje się zakup prywatnego ubezpieczenia turystycznego do Czarnogóry. 

Poniżej przedstawiamy dwie propozycje, najtańszą i najbardziej optymalną w stosunku jakość-cena. Porównanie zostało opracowane na postawie ofert znajdujących się w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych – dostępnych jest w nim kilkanaście różnych ubezpieczeń podróżnych, które zabezpieczą podróżnego wyjeżdżającego do Czarnogóry. Kwoty od 3,33 zł do 60 zł.

SIGNAL IDUNA – 3,33 ZŁ

GENERALI - 15 ZŁ

Koszty leczenia

92 000 zł

800 000 zł

Ratownictwo

27 000 zł

800 000 zł

OC

300 000 zł

NNW

15 000 zł

50 000 zł

Assistance

W ramach kosztów leczenia, także pomoc telefoniczna

pakiet assistance premium m.in. transport medyczny, opieka nad niepełnoletnimi dziećmi, kierowca zastępczy, odzyskanie danych z aparatu fotograficznego

Stomatolog

900 zł

922 zł

Źródło: rankomat.pl

Polisa powinna zapewniać podstawową ochronę. W razie potrzeby można rozszerzyć ją o dodatkowe opcje, takie jak:

 • choroby przewlekłe,
 • kaluzala alkoholowa,
 • uprawianie sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka,
 • wykonywanie pracy fizycznej. 

Poza tym ubezpieczenie do Czarnogóry powinno zapewniać:

 • OK

  Koszty leczenia – to najważniejszy element każdej polisy. W krajach europejskich KL powinny wynosić co najmniej 30 000 - 40 000 euro, ale rekomendowane są nawet wyższe kwoty.

 • OK

  Transport medyczny – medyczny transport do kraju (zazwyczaj lotniczy) to koszt opiewający nawet na 200 000 złotych. W zależności od stanu pacjenta, kwota ta może się różnić. Istnieje bowiem konieczność wynajęcia samolotu przystosowanego do przewozów sanitarnych, wyposażenia go w niezbędny sprzęt, opłacenia wyspecjalizowanej kadry lekarskiej, która będzie miała wszechstronną wiedzę medyczną – stąd sumy transportu sanitarnego są bajońskie.

 • OK

  NNW – ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków zapewni pokrycie kosztów rekonwalescencji po powrocie do kraju oraz odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu, niezdolność do pracy, śmierć.

 • OK

  OC w życiu prywatnym – ubezpieczyciel pokryje koszty ewentualnego wypadku, jaki spowoduje ubezpieczony za granicą.

 • OK

  Auto Assistance – zapewni zwrot kosztów w przypadku uszkodzenia, naprawy bądź kradzieży samochodu, także gdy do uszkodzenia samochodu dojdzie w wyniku zdarzeń losowych lub winy właściciela pojazdu. Polecane osobom, które planują podróż do Czarnogóry własnym samochodem. 

Co warto wiedzieć?

 1. Czarnogóra staje się coraz popularniejszym kierunkiem wakacyjnym, zwłaszcza wśród Polaków.
 2. Na turystów czekają czyste plaże, liczne zabytki i jedyna w swoim rodzaju kultura bałkańska. 

 3. W Czarnogórze nie obowiązuje karta EKUZ.

 4. Warto więc mieć swoje ubezpieczenie turystyczne, dostępne od 3,2 zł dziennie.

Oceń stronę
4,81
logo innowacyjna gospodarka
UBEZPIECZENIA RANKOMAT Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wolska 88 informuje o realizacji projektu "Integracja systemu informatycznego multiagencji ubezpieczeniowej INSU z serwisami towarzystw „direct” w celu optymalizacji procesów sprzedażowych produktów ubezpieczeniowych" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2007 - 2013
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego