Pomoc
Kontakt
Skorzystaj z pomocy jednego z naszych 200 Doradców.
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 21:00
sob.9:30 - 17:30
Zadzwoń22 270 00 00
ZadzwońWhatsApp

Ubezpieczenie na Maltę

Malta to niewielka wyspa leżąca pomiędzy Sycylią a Tunezją. Od lat przyciąga turystów zjawiskowymi krajobrazami i imponującą architekturą. Dzięki położeniu pomiędzy dwoma kontynentami turyści na przybywający na Maltę mogą czerpać z dwóch kultur jednocześnie.

Kup ubezpieczenie od 2,29 zł dziennie

Zapewnij sobie spokojne wakacje

Informacje MSZ

Na Maltę można aktualnie podróżować bez przeszkód.

(ostatnia aktualizacja: 20.06.2024 r.)


Malta

Malta to tak naprawdę archipelag Wysp Maltańskich. Składa się z Malty, Gozo i Comino. Malta bezsprzecznie uchodzi wśród turystów za najpiękniejszą i najciekawszą architektonicznie z całego archipelagu. Malta ma historię sięgającą tysięcy lat.

Cywilizacja na Malcie zaczęła rozwijać się ponad 7000 lat temu. Pierwsze większe budowle na Malcie – megalityczne świątynie zaczęto budować około 3600 r. p.n.e. Są one najstarszymi stojącymi budowlami w Europie i jednymi z najstarszych na świecie. 

Współczesna Malta jest krajem rozwiniętym o bardzo wysokim wskaźniku rozwoju społecznego (plasując się między Francją i Włochami). Malta jest członkiem Unii Europejskiej oraz kilkunastu organizacji międzynarodowych, w tym ONZ.

Obowiązującą na Malcie walutą jest euro. Językiem urzędowym jest maltański i angielski. Stolica to Valletta, zamieszkiwana przez niecałe 7 000 osób. W szczycie sezonu należy jednak liczyć się z naprawdę dużym zagęszczeniem turystów.

Warto wiedzieć

Powierzchnia całej Malty jest mniejsza niż największych polskich miast! Zwykle więc turyści decydują się na wypożyczenie auta i odwiedzenie niemal każdej z maltańskich atrakcji.

Malta jest krajem nizinnym, aczkolwiek w południowo-zachodniej części głównej wyspy i na wyspie Gozo występują wzgórza. Linia brzegowa jest dość urozmaicona, licznie występują tu zatoki i półwyspy. 

Co warto zobaczyć na Malcie?

Malta to przede wszystkim imponujące krajobrazy i świetnie zachowania architektura. Warte szczególnej uwagi są:

 • Blue Grotto, czyli błękitne groty w klifach. To atrakcja nie bez przyczyny została wyjątkowo ukochana przez turystów. Składają się na nią niezwykłe jaskinie, wyrzeźbione przez fale morskie w imponujących klifach. Leżą w pobliżu miejscowości Wied iż-Żurrieq, a na miejsce można dostać się wyłącznie od strony morza.
 • Valletta. Stolica Malty to prawdziwa gratka dla fanów zbytków. Szacuje się, że na 1 km2 powierzchni Valetty znajduje się ponad 300 zabytków! Wśród nich warte zainteresowania są w szczególności Pałac Wielkich Mistrzów, Teatr Manoela i imponująca katedra św. Jana. W Vallettcie nie można się nudzić. Miasto w 2018 r. zdobyło tytułu Europejskiej Stolicy Kultury.
 • Świątynie Mnajdra i Hagar Qim. Kolejna propozycja dla wielbicieli historii. Starożytne maltańskie świątynie pochodzą z 3000-2500 lat p.n.e. Zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNECO. 
 • Popey Village. Wspaniała atrakcja dla rodzin z dziećmi. Wioskę stworzono na potrzeby filmu animowanego „Popeye”. Aktualnie to park rozrywki, muzeum Popeya, miasteczko św. Mikołaja, liczne sklepy i restauracje. Charakterystyczną cechą są niewielkie, barwne chatki, doskonale znane wszystkim miłośnikom kreskówki.
 • Maltańskie plaże. Nie samym zwiedzaniem turysta żyje – Malta zapewnia także świetne warunki do plażowania. Sezon plażowy trwa od kwietnia do października. Za najpiękniejsze plaże Malty uchodzą m.in. Paradise Bay, Golden Bay i Anchor Bay. Plaże na Malcie są zarówno kamieniste, jak i piaszczyste.
 • The Three Cities. Czyli Vittoriosa (Birgu), Cospicua (Bormla) oraz Senglea (L-Isla). Z tych Trzech Miast na szczególną uwagę zasługuje Birgu (Vittoriosa). Zdaniem wielu jest najciekawsze i najładniejsze.
 • Wioska rybacka Marsaxlokk. Najsłynniejsza wioska rybacka na Malcie. To niezwykle urokliwe i kolorowe miejsce słynie z cotygodniowego, niedzielnego targu rybnego. 
 • Plaże St.Peters's Pool i II-Kalanka Bay. 
 • Klify Dingli. Znajdujące się w odległości około 10 km od Blue Grotto. Wysokie na 250-metrów robią niesamowite wrażenie. 

Jaka jest pogoda na Malcie?

Malta znajduje się w strefie klimatu subtropikalnego typu śródziemnomorskiego, z bardzo łagodnymi zimami i długimi ciepłymi, częściowo gorącymi latami. Średnia roczna temperatura wynosi 23 °C w dzień i 16 °C w nocy. 

Malta ma tylko kilkadziesiąt dni deszczowych rocznie, od około 1 dnia deszczowego w okresie od czerwca do sierpnia do czasami kilkunastu dni deszczowych w grudniu. Występuje tu ponad 3000 godzin słonecznej pogody rocznie.

Średnie temperatury na Malcie

Temperatura powietrza w dzień
styczeń 14°Cluty 15°Cmarzec 16°Ckwiecień 18°Cmaj 22°Cczerwiec 26°Clipiec 29°Csierpień 29°Cwrzesień 27°Cpaździernik 24°Clistopad 21°Cgrudzień 16°C
Temperatura powietrza w nocy
styczeń 10°Cluty 10°Cmarzec 11°Ckwiecień 13°Cmaj 16°Cczerwiec 19°Clipiec 22°Csierpień 23°Cwrzesień 22°Cpaździernik 19°Clistopad 16°Cgrudzień 12°C
Temperatura wody
styczeń 15°Cluty 14°Cmarzec 15°Ckwiecień 16°Cmaj 18°Cczerwiec 22°Clipiec 24°Csierpień 25°Cwrzesień 24°Cpaździernik 22°Clistopad 19°Cgrudzień 17°C

Źródło: travelplanet.pl


Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne na Maltę na rankomat.pl?

 • EKUZ nie refunduje wszystkich usług medycznych.
 • Zapłacić trzeba za leczenie stomatologiczne.
 • W 100% płatne jest leczenie prywatne i transport powrotny do kraju.
Polisę na wyjazd na Maltę można mieć już od
22*
ubezpieczenie na tygodniowy pobyt dla jednej osoby * przykładowa oferta
Porównaj ceny

Co zabrać na urlop na Malcie? Dokumenty na wyjazd na Maltę

Dokumentem podróży, dzięki któremu turysta z Polski może wjechać i przebywać na terytorium Malty, jest dowód osobisty lub paszport. Ograniczenia w zakresie swobodnego przemieszczania się i pobytu nakłada się jedynie w przypadkach zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa i/lub zdrowia publicznego.

Warto jednak wiedzieć, że osoby, które wybierają się na Maltę na dłużej – na ponad 90 dni – muszą zgłosić się do maltańskiej policji z wnioskiem o pozwolenie na pobyt obywatela UE.

Dowód osobisty
Paszport/Dowód osobisty
Karta EKUZ
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego
Ubezpieczenie
Ubezpieczenie turystyczne

Dodatkowo warto wziąć:

Gotówka
Gotówkę
Aplikacja iPolak
Aplikację iPolak
Krem do opalania
Krem z filtrem UV

Czy na Malcie jest bezpiecznie?

Maltę powszechnie uznaje się za jednej z najbezpieczniejszych krajów na świecie. Nie wprowadzono oficjalnego stopnia zagrożenia terrorystycznego. Głównym zagrożeniem, czyhającym na turystów, są kieszonkowcy. Na Malcie nie wprowadzono oficjalnego stopnia zagrożenia terrorystycznego, który jest powszechnie uznawany za jeden z najniższych na świecie.

W przypadku wyjazdu na Maltę nie są wymagane dodatkowe szczepienia.

Malta leży w strefie aktywnej sejsmicznie. 

 • Uwaga Ze względów bezpieczeństwa polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca podróżowanie zarówno z dowodem osobistym, jak i paszportem.
 • Uwaga Jeden z zabranych dokumentów najlepiej przechowywać stale w bezpiecznym miejscu, np. hotelowym sejfie.
 • Uwaga Zaleca się rejestrację podróży w systemie Odyseusz.
 • Uwaga W razie trzęsienia ziemi należy stosować się do poleceń lokalnych służb.

Karta EKUZ na urlop na Malcie - czy wystarczy?

Osoby ubezpieczone w polskim Narodowym Funduszu Zdrowia mogą na Malcie skorzystać z opieki medycznej, którą zapewnia karta EKUZ. Idąc na wizytę, muszą mieć ze sobą kartę.

Uwaga!

Należy jednak pamiętać, że EKUZ zapewni pomoc medyczną w bardzo ograniczonym zakresie. Gwarantuje dostęp jedynie do świadczeń niezbędnych z medycznego punktu widzenia. Karty EKUZ nie mogą wyrobić osoby, które nie są ubezpieczone w polskim NFZ.

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych doradza zakup dodatkowego ubezpieczenia, zapewniającego szerszą ochronę. Bez polisy turystycznej, turysta naraża się na dodatkowe koszty. W szczególności mogą być to koszty:

 • wizyty u stomatologa (poza nagłymi, zagrażającymi życiu lub zdrowiu przypadkami),
 • transportu powrotnego do Polski,
 • opieki medycznej w placówkach prywatnych (nawet kilkaset euro za dobę!)

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Dobre ubezpieczenie to ubezpieczenie dopasowane do potrzeb ubezpieczonego i specyfiki wyjazdu. Na inne elementy powinny zwrócić uwagę osoby, które zamierzają jedynie spacerować, a na inne turyści, którzy planują spróbować sportów ekstremalnych.

Ubezpieczenie turystyczne na Maltę
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Wiener
Koszty leczenia
20 000 eur
Ratownictwo
20 000 eur
Bagaż
-
23,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 złsporty objęte polisą: 17 zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Uniqa
Koszty leczenia
250 000 zł
Ratownictwo
250 000 zł
Bagaż
2 000 zł
32,34 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 złsporty objęte polisą: 52zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
64,12 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złsporty objęte polisą: 114zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19 rehabilitacja po powrocie do Polski: (+24,50 zł)
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
76,42 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 300 000 złOC sportowe: 300 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19

Ubezpieczenie turystyczne na Maltę

Ubezpieczenie turystyczne na Maltę
Wiener
23,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
20 000 eur
Ratownictwo
20 000 eur
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 10 000 złsporty objęte polisą: 17 zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Uniqa
32,34 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
250 000 zł
Ratownictwo
250 000 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 złsporty objęte polisą: 52zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
AXA Partners
64,12 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złsporty objęte polisą: 114zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19 rehabilitacja po powrocie do Polski: (+24,50 zł)
Nationale-Nederlanden
76,42 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 300 000 złOC sportowe: 300 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19

Ubezpieczenie turystyczne na Maltę

Polisa powinna zapewniać przede wszystkim pokrycie nierefudnowanych przez EKUZ kosztów leczenia, ubezpieczenie NNW i OC oraz ochronę bagażu.

W szczególnej sytuacji są osoby cierpiące na choroby przewlekłe. Jeśli chcą mieć gwarancję otrzymania bezpłatnej pomocy w razie pogorszenia stanu zdrowia w związku z chorobą przewlekłą, powinny rozszerzyć ochronę za dodatkową składką.

Malta – ubezpieczenie dla aktywnych

Malta zapewnia wspaniałe warunki do uprawiania sportów, w szczególności wodnych. Osoby, które stawiają na aktywny wypoczynek, aby mieć zapewnioną ochronę, muszą upewnić się, czy ubezpieczyciel nie wymaga dokupienia rozszerzenia o sporty ekstremalne lub wysokiego ryzyka.

Taką informację można bez problemu znaleźć w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (lub ewentualnie w szczegółach produktu). Nie jest to drogie rozszerzenie, a może oszczędzić naprawdę przykrego rozczarowania.

Wypowiedź eksperta

Ubezpieczyć można także sprzęt sportowy. Ponadto warto zwrócić uwagę, czy polisa zawiera OC sportowe. Ubezpieczenie to działa na takich zasadach jak klasyczne OC – chroni przed finansowymi konsekwencjami wyrządzenia szkody innej osobie w trakcie uprawiania sportu.
Magdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznychMagdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych

Ubezpieczyć można także sprzęt sportowy. Ponadto warto zwrócić uwagę, czy polisa zawiera OC sportowe. Ubezpieczenie to działa na takich zasadach jak „klasyczne OC” – chroni przed finansowymi konsekwencjami wyrządzenia szkody innej osobie w trakcie uprawiania sportu.

Ile kosztuje dobra polisa turystyczna na Maltę?

Ceny dobrego ubezpieczenia na wyjazd na malowniczą Maltę rozpoczynają się już od ok. 2 zł za jeden dzień ochrony. Poniżej kilka propozycji na 7-dniową wycieczkę na Maltę dla osoby dorosłej.

TU

Zakres ubezpieczenia

Koszty leczenia

Cena za dzień

Wiener

Koszty leczenia, ratownictwo, NNW

20 000 euro

23,00 zł

Europa Ubezpieczenia

Koszty leczenia, ratownictwo, bagaż, NNW, zdarzenia pod wpływem alkoholu

30 000 euro

30,00 zł

Nationale Nederlanden

Koszty leczenia, ratownictwo, NNW, OC, OC sportowe, zdarzenia pod wpływem alkoholu

150 000 zł

45,56 zł

Signal Iduna

Koszty leczenia, ratownictwo, bagaż, NNW, OC, OC sportowe, 83 sporty objęte polisą

60 000 euro

67,36 zł

Dzięki naszemu kalkulatorowi ubezpieczeń podróżnych można w kilka minut znaleźć odpowiednią, dopasowaną do potrzeb ofertę ubezpieczenia. Kalkulator uwzględnia propozycje kilkunastu dużych towarzystw ubezpieczeniowych. Polisa przychodzi na podany adres e-mail, a całość formalności można załatwić online. 

Co powinno zapewniać ubezpieczenie turystyczne na Maltę?

 • OK

  Koszty leczenia - minimalna sugerowana suma gwarantowana kosztów leczenia w przypadku wyjazdu na Maltę to 30 000 euro.

 • OK

  Koszty ratownictwa - w przypadku wyjazdu na Maltę suma gwarantowana kosztów ratownictwa nie powinna być niższa niż 5 000 euro.

 • OK

  Ubezpieczenie NNW - zapewnia turyście wypłatę odszkodowania, jeśli w trakcie wymarzonej wycieczki poniesie uszczerbek na zdrowiu.

 • OK

  OC w życiu prywatnym - jeśli dojdzie do sytuacji, w której to turysta wyrządzi szkodę osobie trzeciej, nie będzie musiał pokrywać szkód z własnego budżetu.

 • OK

  Assistance - gwarantuje ubezpieczonemu możliwość skorzystania z pomocy tłumacza, prawnika, a w razie potrzeby także innych specjalistów.

 • OK

  Ubezpieczenie bagażu - towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci rekompensatę w przypadku kradzieży lub zniszczenia zabranych ze sobą przedmiotów.

Co warto wiedzieć?

 1. Malta to niewielki kraj, ale oferujący szereg atrakcji dla każdego turysty, niezależnie od upodobań.
 2. Malta składa się z trzech malownicznych wysp.
 3. Na terenie tego kraju mamy prawo w razie problemów ze zdrowiem skorzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.
 4. To jednak może nie wystarczyć - lepiej zakupić więc dodatkowe ubezpieczenie turystyczne. 
 5. Taką polisę można mieć już od około 3 zł za dzień.
Oceń stronę
4,88
logo innowacyjna gospodarka
UBEZPIECZENIA RANKOMAT Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wolska 88 informuje o realizacji projektu "Integracja systemu informatycznego multiagencji ubezpieczeniowej INSU z serwisami towarzystw „direct” w celu optymalizacji procesów sprzedażowych produktów ubezpieczeniowych" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2007 - 2013
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego