Porównaj sam oferty interesujących Cię ubezpieczeń. Kup polisę online i zgarnij 50 zł zwrotu! Sprawdź szczegóły
Skontaktuj się!200+ Doradców czeka na twój telefon!
Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Doradców.
Pojazd
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 21:00
sob.9:30 - 17:30
Zadzwoń22 270 00 00
Nieruchomości
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 20:00
Zadzwoń22 270 00 00
Podróż
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 19:00
Zadzwoń22 270 00 00
Życie, Zdrowie, NNW
Pracujemy:
pon. - pt.09:00 - 20:00
Zadzwoń22 270 00 00
Finanse
Pracujemy:
pon. - pt.09:00 - 19:00
Zadzwoń22 270 00 00
GSM
Pracujemy:
pon. - pt.09:00 - 19:00
Zadzwoń22 270 00 00

Ubezpieczenie do Portugalii

Klimatyczne uliczki, malownicze wybrzeża, atlantyckie widoki i zabytki niemal na każdym kroku – Portugalia to idealne miejsce na wypoczynek. Mimo że od lat przyciąga rzesze turystów, w Portugalii nadal można trafić na prawdziwe nieodkryte perełki.

Informacje MSZ

Przy podróży do Portugalii nie ma żadnych obostrzeń. 

(ostatnia aktualizacja: 27.07.2022 r.)


Portugalia

W ferworze przygotowań do wymarzonego urlopu nie warto jednak zapominać o bezpieczeństwie. Powiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając się do Portugalii i jak wybrać dobre ubezpieczenie turystyczne. 

Portugalia – co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Portugalia leży w Europie Południowej, na Półwyspie Iberyjskim, nad Oceanem Atlantyckim. Do Portugalii należy także archipelag wysp Madera i Azory. 

Obowiązującą w Portugalii walutą jest Euro, a językiem – portugalski. W większych miastach bez problemu można jednak porozumieć się w języku angielskim.
 
Ceny w Portugalii, w szczególności w miejscach turystycznych, są wyższe niż w Polsce. Cena obiadu w restauracji dla jednej osoby to ok. 15-20 Euro, a ceny atrakcji turystycznych rozpoczynają się od ok. 30 Euro. W większości miejsc można płacić kartą. 

Portugalia od lat przyciąga turystów spragnionych plażowania. Portugalskie wybrzeże ma ponad 800 km. Liczba słonecznych dni w roku wynosi ponad 300. Portugalia jest także jednym z najpopularniejszych miejsc na świecie dla miłośników surfowania. 

Co zwiedzić w Portugalii?

Portugalia to nie tylko rajskie plaże – to także imponujące zabytki, bardzo ciekawa kultura i atlantyckie krajobrazy. Warte szczególnej uwagi są: 

 • Lizbona. Nie bez przyczyny to miasto nazywane jest „perłą Atlantyku”. Zachwyca unikalnym połączeniem nowoczesności i tradycji. Warto wybrać się m.in. do pełnej wąskich zaułków, dzielnicy Alfama i skorzystać z przejażdżki słynnym tramwajem nr 28. Ciekawe zabytki Lizbony to m.in. Zamek św. Jerzego, klasztor Hieronimitów i dzielnica Belem. 
   
 • Porto. Niezwykle klimatyczne miasto ze starówką wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Warto zwiedzić m.in. imponujący kościół św. Franciszka, ogród i pałac Jardins do Palácio de Cristal oraz zabytkowy Palácio da Bolsa. Nie należy także odmawiać sobie wizyty w słynnej księgarni Lello, która była inspiracją dla samej J.K. Rowling. 
   
 • Algarve. Wybrzeże Algarve uchodzi za jedno z najpiękniejszych w całej Europie. Przejrzysta woda, piękne plaże i mnogość dzikich, nieodkrytych jeszcze miejsc, tworzą prawdziwy raj dla miłośników plażowania. 
   
 • Fatima. Miejsce pielgrzymek chrześcijan z całego świata i równocześnie bardzo ciekawy architektonicznie kompleks budynków sakralnych. Można odwiedzić także Muzeum Figur Woskowych, a w pobliskim Aljustrel – muzea Franciszka, Hiacynty oraz Łucji, czyli dzieci, którym objawiła się Maryja.
   
 • Obidos. Malutkie, ale niezwykle ciekawe miasteczko, świetnie oddające klimat historycznej Portugalii. Będąc w Obidos, warto odwiedzić m.in. kościół Santa Maria oraz kaplicę Sao Martinho. Wiosną odbywa się tam Festiwal Czekolady.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Portugalii na rankomat.pl?

 • W Portugalii sam EKUZ nie wystarczy.
 • Za leczenie szpitalne trzeba zapłacić około 20 zł za dzień.
 • W pełni płatne jest leczenie prywatne, które jest droższe niż w Polsce.
Polisę na wyjazd do Portugalii można mieć już od
74*
ubezpieczenie na tygodniowy pobyt dla czteroosobowej rodziny * przykładowa oferta
Porównaj ceny

Co zabrać na urlop w Portugalii? Dokumenty na wyjazd do Portugalii

Granicę portugalską można przekroczyć zarówno na podstawie ważnego dowodu osobistego, jak i paszportu. Dokumenty muszą być oczywiście ważne i w dobrym stanie technicznym. Turyści, którzy planują spędzić na terytorium Portugalii więcej niż 90 dni, muszą wystąpić do odpowiedniego Urzędu Miasta (Camara Municipal) z wnioskiem o wydanie zaświadczenia o zarejestrowaniu pobytu obywatela UE. 

Studenci, którzy posiadają międzynarodową legitymację studencką (ISIC), na wyjazd do Portugalii, także powinni ją spakować. Zniżki dotyczą w szczególności biletów wstępu do różnych instytucji kulturalnych, ale także np. schronisk młodzieżowych. 

Pakując walizkę na urlop w Portugalii, warto pamiętać o butach do wody. Wiele portugalskich plaż, w szczególności tych mniej turystycznych, jest kamienista. 

Paszport
Paszport/dowód osobisty
Karta EKUZ
Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)
Ubezpieczenie
Ubezpieczenie turystyczne

Dodatkowo warto wziąć:

Gotówka
Gotówkę
Aplikacja iPolak
Aplikację iPolak
Krem do opalania
Krem z filtrem UV

Czy w Portugalii jest bezpiecznie?

Jak podaje polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Portugalia nie jest krajem mniej bezpiecznym niż inne państwa UE. Prawdopodobieństwo zamachu terrorystycznego zdaniem miejscowych władz jest niewielkie. 

 • Uwaga Bezwzględnie należy jednak uważać na kieszonkowców. Nie zaleca się także pozostawiania ważnych dokumentów, czy pieniędzy w samochodach. Aby zminimalizować ryzyko kradzieży, warto trzymać najważniejsze dokumenty i cenne przedmioty w różnych miejscach.
 • Uwaga Planując wyjazd do Portugalii, nie trzeba przechodzić żadnych dodatkowych szczepień.

Portugalia – karta EKUZ czy ubezpieczenie turystyczne?

Turyści z Polski mogą na terytorium Portugalii skorzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Kartę trzeba wyrobić przed wyjazdem w oddziale polskiego NFZ. Karty nie mogą niestety wyrobić osoby, które nie są ubezpieczone w polskim Narodowym Funduszu Zdrowia. 

Karta EKUZ zapewnia turystom z Polskim dostęp do pomocy medycznej na takich samych zasadach jak obywatelom Portugalii. Nie oznacza to jednak pełnej ochrony. Karta EKUZ gwarantuje pomoc jedynie w nagłych przypadkach i w bardzo podstawowym zakresie. Karta EKUZ nie pokryje m.in.:

 • całkowitych kosztów leczenia szpitalnego – posiadając jedynie kartę EKUZ, trzeba będzie dopłacić ok. 20 zł za jeden dzień leczenia,
 • wniesienia opłaty za wizytę lekarską – nawet do 40 zł,
 • kosztów niektórych lekarstw, zabiegów i badań,
 • leczenia w placówkach prywatnych – koszt to ok. 350 zł za wizytę,
 • transportu powrotnego do Polski.

Bezpieczniej więc od razu wykupić ubezpieczenie dodatkowe i nie przejmować się ewentualnymi kosztami pogorszenia stanu zdrowia lub nieszczęśliwego wypadku na terytorium Portugalii. 


Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie turystyczne pokrywa przede wszystkim koszty leczenia ubezpieczonego. Minimalna rekomendowana suma gwarantowana kosztów leczenia w przypadku Portugalii to 20 000 Euro, czyli ok. 91 000 zł. Można oczywiście zdecydować się na ofertę, zapewniającą pokrycie jeszcze wyższych kosztów leczenia. 

Dobra polisa turystyczna powinna zawierać także ubezpieczenie NNW, OC w życiu prywatnym i koszty ratownictwa (na sumę nie niższą niż 5 000 Euro). Przydatne jest także ubezpieczenie Asistance, a jeśli zabieramy ze sobą wartościowe przedmioty – ubezpieczenie bagażu. 

Ubezpieczenie turystyczne na urlop w Portugalii – o czym jeszcze trzeba pamiętać?

Dobre ubezpieczenie turystyczne to ubezpieczenie dobrane do potrzeb turysty i celu wyjazdu. Szczególną uwagę na zakres polisy powinny zwrócić osoby, które chcą w Portugalii spędzać czas bardziej aktywnie. Należy upewnić się, czy ubezpieczyciel nie wymaga wykupienia rozszerzenia o sporty ekstremalne lub wysokiego ryzyka. Polisa dla sportowców może zawierać także m.in. OC sportowe i ubezpieczenie sprzętu sportowego. 

Ciekawą możliwością personalizacji ubezpieczenia jest także rozszerzenie ochrony o tzw. klauzulę alkoholową. To propozycja dla wszystkich osób, które nie wykluczają wypoczynku o bardziej imprezowym charakterze. Dzięki tego typu rozszerzeniu ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia oraz skutki finansowe innych zdarzeń, do których doszło po spożyciu np. drinka.

Ile kosztuje ubezpieczenie do Portugalii?

Dobre ubezpieczenie turystyczne do Portugalii można kupić już za ok. 4 zł za jeden dzień ochrony. Poniżej kilka propozycji dziennych kosztów zakupu polisy turystycznej w różnych towarzystw ubezpieczeniowych do Portugalii dla jednej osoby dorosłej. 

Przykładowe ceny polisy turystycznej do Portugalii

UbezpieczycielTU Europa (6 zł/dzień)Generali (8 zł dzień)
Koszty leczenia175 852 zł500 000 zł
Ratownictwo 21 982 zł500 000 zł
NNW21 982 zł50 000 zł
OC219 815 zł200 000 zł–
OC sportowe219 815 zł
 
Ubezpieczenie bagażu2 198 zł1000 zł
Rozszerzenie pandemia Covid-19++
Sporty objęte polisą10
 

Źródło: rankomat.pl

Jeszcze więcej propozycji polis turystycznych do Portugalii można znaleźć w kalkulatorze rankomat.pl. Oferty są zróżnicowane pod względem cen i zakresu. Dzięki użyciu kalkulatora nie musimy samodzielnie porównywać ofert. To oszczędność czasu... i ogromna wygoda. Dobre ubezpieczenie można znaleźć w kilka minut, a polisa przychodzi bezpośrednio na wskazany adres e-mail. Szybko, prosto, bezproblemowo! 

 • OK

  Ubezpieczenie NNW zagwarantuje turyście wypłatę odszkodowania, jeśli poniesie uszczerbek na zdrowiu.

 • OK

  Koszty ratownictwa to element ubezpieczenia, dzięki któremu ubezpieczony nie będzie musiał pokrywać kosztów ewentualnych akcji ratowniczych z własnej kieszeni.

 • OK

  OC w życiu prywatnym to gwarancja ochrony, gdy ubezpieczony nieumyślnie wyrządzi szkodę osobie trzeciej.

 • OK

  Assistance zapewnia m.in. możliwość szybkiego uzyskania wsparcia prawnika i tłumacza, a także np. zakwaterowanie ubezpieczonego na czas rekonwalescencji.

 • OK

  Ubezpieczenie bagażu obejmuje najczęściej przypadki kradzieży i zniszczenia.

 • OK

  Należy także bezwzględnie pamiętać, że w szczególnej sytuacji są turyści, cierpiący na choroby przewlekłe. Aby ubezpieczyciel pokrył koszty leczenia w razie pogorszenia stanu zdrowia w związku z chorobą przewlekłą, muszą rozszerzyć ochronę o odpowiednią klauzulę i uiścić dodatkową składkę.

Co warto wiedzieć?

 1. Aktualnie do Portugalii można podróżować bez przeszkód.
 2. EKUZ działa w Portugalii, ale nie pokrywa kosztów transportu medycznego do kraju.
 3. Ceny polis turystycznych do Portugalii rozpoczynają się od około 4 zł dziennie.
Oceń stronę
4,91
logo innowacyjna gospodarka
UBEZPIECZENIA RANKOMAT Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wolska 88 informuje o realizacji projektu "Integracja systemu informatycznego multiagencji ubezpieczeniowej INSU z serwisami towarzystw „direct” w celu optymalizacji procesów sprzedażowych produktów ubezpieczeniowych" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2007 - 2013
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego