Zapraszamy w podróż do Lizbony – magicznego miasta niesamowitych zabytków, zapierającej dech w piersiach architektury, klimatycznych dzielnic, żółtych tramwajów i błękitnych azulejos. Od ilości atrakcji na początku może zakręcić się w głowie, ale gwarantujemy, że nikt nie będzie zawiedziony. A wielu z Was wróci tutaj na pewno kolejny raz dla urokliwych, wąskich uliczek Alfamy i melancholii dźwięków fado. Lizbona to jedno z tych miast, do których chce się wracać.

Przyjeżdżając do Lizbony nie trzeba się kierować konkretnym planem zwiedzania, ponieważ każda z dzielnic stolicy Portugalii oferuje unikatowe atrakcje i pocztówkowe widoki. Przydatny będzie jednak krótki informator na temat miasta oraz spis polecanych atrakcji oraz małe porady jak dostać się do najważniejszych miejsc w Lizbonie.

Zobacz, co zobaczyć w Lizbonie i gdzie znajduje się serce miasta i jeden z najważniejszych punkt widokowy. Zapraszamy do lektury.

Co musisz wiedzieć będąc w Lizbonie?

Lizbona znajduje się w zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego, w pobliżu ujścia rzeki Tag do Oceanu Atlantyckiego. Jest ona centrum państwa zarówno politycznym, jak i ekonomicznym oraz kulturalnym. Podzielona jest na 53 dzielnice i jest największym miastem kraju, a zamieszkuje ją ponad pół miliona osób. Należy do najbogatszego regionu Portugalii, a komfort życia jej mieszkańców plasuje się w czołówce miast europejskich.

Miasto zostało doświadczone dwoma potężnymi trzęsieniami ziemi w 1531 i 1755 roku, kiedy to zniszczone zostało prawie 80% miasta. Po ostatnim z nich zostało ono odbudowane w kształcie, który przetrwał do dnia dzisiejszego. O tych tragicznych wydarzeniach przypominają liczne miejsca, takie jak zamek św. Jerzego (Castelo de São Jorge) czy klasztor Karmelitów, gdzie ruiny pozwalają nam zobaczyć jak niszczycielskie było działanie żywiołu.

Lizbona podobnie jak pozostała część kraju oczarowuje. Słoneczna stolica Portugalii, to także doskonała pogoda, a najlepszym czasem na wyjazd będą miesiące od maja do września. Zdecydowanie warto tu przyjechać, by przekonać się ile ma do zaoferowania to magiczne miasto i poczuć jego niesamowity klimat.

Lizbona - atrakcje, które musisz zobaczyć!

1. Dzielnica Baixa i Elevador de Santa Justa.

Zwiedzanie miasta polecamy rozpocząć od tego miejsca, czyli centralnej dzielnicy Lizbony leżącej pomiędzy rzeką Tag, Alfamą i Chiado. W połowie XVIII wieku trzęsienie ziemi zrównało ją z powierzchnią i odbudowana została ona od podstaw, a nowe budynki zostały zaprojektowane tak, aby były bezpieczne podczas kolejnych trzęsień na tym obszarze. To tutaj znajduje się również jedno z najbardziej kojarzonych turystycznie miejsc w mieście – Elevador de Santa Justa, czyli najsłynniejsza z miejskich wind. Żelazna konstrukcja ma 45 metrów wysokości i pochodzi z XIX wieku, a jej projekt wykonał uczeń Gustava Eiffela. Na jej szczycie znajduje się platforma widokowa, z której roztaczają się zachwycające widoki na miasto.

Winda działa codziennie w godzinach 07:00-23:00 (poza sezonem do 22:00), a punkt widokowy jest otwarty w godzinach 09:00-21:00. Cena biletu za przejazd windą i wejście na platformę widokową, to koszt 5,30 €.

2. Dzielnica Alfama w Lizbonie

Najstarsza z dzielnic Lizbony, położona na stromym wzgórzu na szczycie którego stoi zamek św. Jerzego. Jej początki sięgają czasów Maurów i słynie ona z labiryntów wąskich, brukowanych uliczek oraz zabytkowych tramwajów i kolorowych fasad kamieniczek ozdobionych ceramicznymi płytkami. Jej niepowtarzalny klimat urzeknie z pewnością każdego. Znajdziemy tutaj niezliczoną ilość sklepików z pamiątkami oraz kawiarni i restauracji, w których można posłuchać na żywo słynnego fado. Obowiązkowo należy także w tym miejscu przejechać się historycznym żółtym tramwajem linii 28.

3. Zamek św. Jerzego w Lizbonie

Jest to dawna forteca Maurów i najcenniejszy z zabytków miasta. Zamek wybudowany został już w V wieku, a jego fortyfikacje zostały rozbudowane w X i XI wieku. Niestety na skutek trzęsienia ziemi z ogromnej budowli pozostały jedynie fragmenty murów obronnych i ruiny świadczące o jej dawnej świetności. Warownia zlokalizowana jest na wzniesieniu, z którego rozpościerają się przepiękne widoki na całą Lizbonę. Polecamy szczególnie wejście na Wieżę Ulyssesa, która prezentuje unikatową 360 stopniową panoramę na miasto.

Zamek można zwiedzać codziennie w godzinach 9:00-21:00 (listopad-luty 9:00-18:00). Bilet kosztuje 8,50 € (do 10 roku życia wstęp bezpłatny).

4. Katedra Se w Lizbonie

Wybudowana w stylu romańskim świątynia - zwana Igreja de Sao Roque - znajduje się u stóp Alfamy i pochodzi z XII wieku. Jest to najstarszy kościół w stolicy Portugalii i zbudowany został, gdy Lizbona przeszła w ręce chrześcijan po odbiciu miasta spod panowania mauretańskiego. Katedra urzeka wielkością połączoną z prostotą stylu, a jej wejścia bronią dwie wysokie wieże.

Do nawy głównej można wejść za darmo, a do pozostałych części (skarbiec, krużganki) wstęp jest biletowany – 5,00 €. Godziny otwarcia 10:00-18:30 (oprócz niedzieli).

5. Klasztor Hieronimitów w Lizbonie

Dla wielu jest to najważniejszy punkt na mapie turystycznych atrakcji Lizbony. Unikatowe na skalę światową arcydzieło późnego gotyku (styl manueliński) budzące zachwyt kunsztownie zdobionymi krużgankami z miodowego kamienia. Zbudowany został w połowie XVI wieku jako wyraz podziękowania za powrót Vasco da Gamy z wyprawy do Indii.

Klasztor jest otwarty dla zwiedzających w godzinach 10:00-18:30, bilet normalny w cenie 10,00 €, a ulgowy 5,00 €.

6. Pomnik Odkrywców w Lizbonie

Pomnik odsłonięty został w 1960 roku w pięćsetną rocznicę śmierci Henryka Żeglarza i miał upamiętniać najbardziej zasłużonych portugalskich marynarzy i odkrywców. Betonowa karawela ma 52 metry wysokości i na jej szczycie położony jest taras widokowy, na który można wyjechać windą. Pomnik ozdabiają rzeźby 33 słynnych postaci związanych z odkryciami morskimi Portugalii, takich jak Vasco da Gama czy Ferdynad Magellan. Przed pomnikiem umieszczono mozaikę tworzącą Różę Wiatrów z datami oraz miejscami odkryć geograficznych dokonanych przez Portugalczyków.

Bilet kosztuje 6,00 €, godziny zwiedzania 10:00-19:00 (poza sezonem do 18:00).

7. Muzeum Narodowe Azulejo w Lizbonie

Płytki azulejos, to charakterystyczny element całej Lizbony i Portugalii. Koniecznie trzeba się zatem wybrać do miejsca, gdzie poznamy ich historię, techniki i metody wytwarzania i przede wszystkim będziemy mogli zobaczyć ogromne, sięgające XV wieku, zbiory tych unikatowych kafelek. Muzeum mieści się w dawnym klasztorze Madre de Deus, który zachwyca barokową architekturą i bogatymi zdobieniami.

Muzeum jest otwarte codziennie (poza poniedziałkami) w godzinach 10:00-18:00, a bilety kosztują 5,00 € (dzieci poniżej 12 roku życia wejście darmowe).

8. Klasztor Karmelitów w Lizbonie

Tak jak duża część budynków w mieście i ta gotycka budowla została zniszczona podczas trzęsienia ziemi w 1755 roku i teraz stanowi najbardziej charakterystyczny element pejzażu Lizbony oraz symbol tamtych tragicznych dla miasta wydarzeń. Po zawaleniu się dachu, ocalały jedynie ściany klasztoru i jego wnętrza bez zadaszenia wywierają na zwiedzających niesamowite wrażenie. Obecnie w klasztorze działa Muzeum Archeologiczne.

Cena wejścia to 5,00 €, godziny otwarcia – 10:00-19:00.

9. Ogród Botaniczny w Lizbonie

Wspaniały XIX-wieczny ogród tropikalny znajdujący się przy uniwersytecie. Obejrzymy tutaj imponujący zbiór ponad 600 roślin pochodzących między innymi z Nowej Zelandii, Australii czy Ameryki Południowej. Wiele z nich znajduje się w ogromnych szklarniach z początku XX wieku. Kilka lat temu obiekt został odnowiony i obecnie spacer w tej zielonej oazie jest po prostu przyjemnością.

Otwarty jest codziennie w godzinach 10:00-20:00 (z wyjątkiem poniedziałków). Bilety w cenie 5,00 €. W każdą niedzielę między 10:00 a 13:00 można go zwiedzać za darmo.

10. Panteon Narodowy w Lizbonie

Miejsce pamięci wszystkich osobistości zasłużonych dla Portugalii znajduje się właśnie tutaj. Monumentalna budowla kościoła pochodzi z XVII wieku i jest jednym z głównych zabytków dzielnicy Alfama. W 1916 roku postanowiono zmienić go na Panteon Narodowy i obejrzymy tutaj nagrobki takich znanych osób jak Vasco da Gama, Henryk Żeglarz czy Amálii Rodrigues. Budynek wyróżnia się charakterystyczną białą kopułą oraz monumentalnym rozmiarem i ogromnymi przestrzeniami wewnątrz.

Wstęp płatny – 4,00 €, godziny otwarcia 10:00-17:00 (z wyjątkiem poniedziałków).

To tylko kilka z atrakcji w Lizbonie, które warto zobaczyć. Na uwagę zasługują również Torre de belem (militarna budowla z 1520 roku), Arco Da Rua Augusta (kamienny łuk triumfalny, historyczny budynek i atrakcja turystyczna),

Jakie ubezpieczenie wybrać na city break w Lizbonie?

Planując zwiedzanie Lizbony pewnie nie pomyślimy, że może przydarzyć się nam jakiś wypadek lub sytuacja wymagająca nagłej wizyty u lekarza. Myślimy tylko o przyjemnościach, jakie będą na nas czekać podczas podroży i wszystkich wspaniałych miejscach, które zobaczymy. Tego typu sytuacje przydarzają się jednak właśnie w najmniej przewidzianych momentach i zawsze są zaskoczeniem. Dlatego jak mówi przysłowie „przezorny zawsze ubezpieczony”.

Obowiązkowo należy pamiętać zatem o wyrobieniu bezpłatnej Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) i zabraniu jej ze sobą. Na jej podstawie turyści z Polski mają gwarancję pomocy w nagłych wpadkach w ramach bezpłatnej, podstawowej opieki zdrowotnej, takiej samej jak obywatele Portugalii. 

Należy jednak pamiętać, że za wizytę u lekarza czy leczenie szpitalne w tym kraju obowiązują dopłaty, zapłacimy także za zakup niektórych leków czy transport medyczny do Polski. Dlatego warto zadbać o dobre ubezpieczenie turystyczne, które znajdziemy już za 5 zł za jeden dzień ochrony. Za tak niewielką kwotę mamy spokojną głowę i możemy skupić się już tylko na przyjemnościach, ponieważ wszystkie tego typu koszty pokryje ubezpieczyciel.

Magdalena KajzerMagdalena Kajzer

Taka polisa turystyczna będzie zawierać ubezpieczenie kosztów leczenia, NNW, OC w życiu prywatnym, a także ochronę związaną z COVID-19 i ubezpieczenie bagażu. Zawsze możemy ją także rozszerzyć o dodatkowe opcje jak Assistance, transport medyczny do kraju lub np. klauzulę alkoholową.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne w Lizbonie?

Chcąc spędzić bezpieczny urlop w Lizbonie, warto postawić na dobre ubezpieczenie turystyczne. Ubezpieczenie turystyczne najwygodniej zakupić online.

Ubezpieczenie turystyczne do Portugalii
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Allianz
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
118,00 zł
2 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 1 000 000 złOC sportowe: 1 000 000 złsporty objęte polisą: 54zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
AXA
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
93,40 zł
2 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 złsporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19rehabilitacja po powrocie do Polski: (+70,00 zł)
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
1 000 zł
183,68 zł
2 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złOC sportowe: 150 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
189,00 zł
2 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Ubezpieczenie turystyczne do Portugalii
Allianz
118,00 zł 2 os. / 10 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 1 000 000 złOC sportowe: 1 000 000 złsporty objęte polisą: 54zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
AXA
93,40 zł 2 os. / 10 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 złsporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19rehabilitacja po powrocie do Polski: (+70,00 zł)
Nationale-Nederlanden
183,68 zł 2 os. / 10 dni
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złOC sportowe: 150 000 zł zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Generali
189,00 zł 2 os. / 10 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19

W kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych, który znajduje się na stronie rankomat.pl po wypełnieniu krótkiego formularza, otrzymamy zaraz porównanie kilku ofert ubezpieczeń. Po wyborze jednej z nich, płatność za polisę także zrealizujemy online i na podany adres mailowy natychmiast otrzymamy potwierdzenie zawarcia umowy ubezpieczenia.

Co warto wiedzieć?

 1. Lizbona znajduje się w zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego, w pobliżu ujścia rzeki Tag do Oceanu Atlantyckiego.
 2. Miasto zostało doświadczone dwoma potężnymi trzęsieniami ziemi w 1531 i 1755 roku, kiedy to zniszczone zostało prawie 80% miasta.
 3. Słoneczna stolica Portugalii, to także doskonała pogoda, a najlepszym czasem na wyjazd będą miesiące od maja do września.
 4. Za wizytę u lekarza czy leczenie szpitalne w Lizbonie obowiązują dopłaty, zapłacimy także za zakup niektórych leków czy transport medyczny do Polski.
 5. Warto zadbać o dobre ubezpieczenie turystyczne, które znajdziemy już za 5 zł za jeden dzień ochrony.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Jak dojechać z Polski do Lizbony

  Istnieje kilka sposobów, aby dotrzeć z Polski do Lizbony. Najszybszym sposobem podróży z Polski do Lizbony jest lot samolotem. Wiele linii lotniczych oferuje bezpośrednie połączenia lotnicze z polskich miast, takich jak Warszawa, Kraków czy Wrocław, do Lizbony. Czas lotu zależy od trasy i przewoźnika.

 2. Jakie dokumenty są potrzebne na wjazd do Portugalii?

  Obywatele UE mogą podróżować do Portugalii posiadając ważny paszport lub dowód osobisty. Dowód osobisty wystawiony przez kraj członkowski UE jest wystarczający do przekroczenia granicy.

 3. Czy ubezpieczenie turystyczne jest konieczne do Portugalii?

  Ubezpieczenie turystyczne nie jest konieczne prawnie do wjazdu do Portugalii.