Sezon zimowy w popularnych kurortach narciarskich zaczyna się końcem listopada lub w grudniu, w zależności od warunków atmosferycznych panujących w danym regionie. Sprawdzamy, od kiedy można szusować w popularnych kurortach narciarskich w Austrii, Francji, we Włoszech, Czechach i Szwajcarii.
Sezon 2022/2023 będzie pierwszym “normlanym” sezonem po dwuletniej przewie spowodowanej COVID-19. W Większości krajów zniesiono wszystkie obostrzenia pandemiczne. Na stokach nie ma już restrykcji związanych z dystansem społecznym czy noszeniem maseczek. Można w pełni cieszyć się urokami zimy i nart.
Kiedy zaczyna się sezon w najpopularniejszych europejskich kurortach?
Pod uwagę wzięliśmy najczęściej odwiedzane kierunki narciarskie w Austrii, Francji, Czechach, Szwajcarii i we Włoszech. Te kraje bowiem cieszą się największą popularnością wśród miłośników szusowania z całej Europy.
Austria
1. Schladming-Dachstein
To jeden z najpopularniejszych ośrodków narciarskich w Austrii. Stoki te gościły uczestników mistrzostw świata w narciarstwie alpejskim. Na miłośników szusowania czeka tu ponad 230 kilometrów tras utrzymanych na najwyższym poziomie, piękne widoki, doskonała kuchnia oraz życzliwi mieszkańcy.
Zjeżdżać można z tras położnych na wysokości od 745 m n.p.m. do 2015 m n.p.m. Dostępne są trasy łatwe (85 km), średnie (125 km) i trudne (22 km). Na terenie ośrodka działa 20 szkółek, jest też snowpark oraz warunki do jazdy poza stokiem.
Narciarze po całym dniu szusowania mogą odprężyć się w jednej z miejscowych restauracji, wybrać się na sanki, do sauny, na basen, spa lub na spacer z rakietami śnieżnymi. Oferta apres ski jest niezwykle bogata. Na turystów czeka także około 165 miejsc oferujących noclegi.
Ceny dziennych skipassów w sezonie wysokim (od 24.12 do 17.03): dorośli - 63,5 euro, młodzież - 48 euro, dzieci – 32 euro.
2. Obertauern
Ten region narciarski znany jest z dużej ilości śniegu. Nic wiec dziwnego, że już od połowy ubiegłego wieku cieszy się ogromnym powodzeniem wśród turystów nie tylko z Austrii, ale i z całej Europy. Na narciarzy czeka tutaj ponad 100 km tras o różnym stopniu trudności, 26 nowoczesnych wyciągów, malownicze widoki, doskonałe warunki do jazdy, snowpark i bogata infrastruktura noclegowo-restauracyjna.
W Obertauren znajduje się aż 61 kilometrów tras łatwych, co będzie doskonałym rozwiązaniem dla wybierających się w Alpy z dziećmi lub dla początkujących narciarzy. 35 kilometrów stanowią trasy średnie, a 5 kilometrów - trudne. W ośrodku funkcjonuje kilka szkółek i przedszkoli narciarskich, a na stoku można korzystać z bezpłatnych hot spotów.
Wszyscy narciarze mogą pobrać także aplikację mobilną "iObertauern", w której znajdują wiele przydatnych informacji o kurorcie i stokach. W miasteczku znajdują się pensjonaty, hotele, również w opcji spa oraz prywatne kwatery. Korzystać można z licznych restauracji i pubów.
Ceny dziennych skipassów w sezonie wysokim (od 24.12 do 06.01): dorośli - 53 euro, młodzież - 40 euro, dzieci – 26,50 euro, seniorzy – 50,50 euro).
3. Saalbach Hinterglemm Leogang Skicircus
Stoki w Saalbach Hinterglemm należą do najlepszych w Austrii – znajdują się w gronie top 10 kurortów w tamtejszych Alpach. Do dyspozycji miłośników szusowania jest aż 270 kilometrów tras i 70 wyciągów oraz bardzo bogata oferta apres ski. Ośrodek został zaprojektowany w wyjątkowy sposób - narciarze mogą okrążyć całą dolinę, nie korzystając dwa razy z tego samego wyciągu. To pozwala wygodnie zaplanować cały dzień na nartach.
Trasy w Saalbach Hinterglemm rozciągają się na wysokości od 950 m n.p.m. do 2056 m n.p.m. Narciarze mogą korzystać ze szlaków łatwych (140 km), średnich (110 km) i trudnych (20 km). Trasy są oświetlone. Na terenie ośrodka znajduje się też snowpark, można też uprawiać freeride.
Po nartach również nie brakuje atrakcji – w kurorcie znajdują się liczne puby, restauracje i kluby. Aktywni mogą wybrać sanki, łyżwy lub snotubing. Urządzane są też romantyczne wycieczki saniami zaprzęgniętymi w konie.
Ceny dziennych skipassów w sezonie wysokim (od 17.12 do 10.01): dorośli - 66 euro, młodzież - 49,50 euro, dzieci – 33 euro).
Francja
1. Chamonix Mont Blanc
To, co wyróżnia ośrodek w Chamonix to bliskość najwyższego szczytu Europy, czyli Mont Blanc. Gwarantuje więc nie tylko wspaniałe widoki i bliskość potęgi natury, ale zapewnia wiele atrakcji narciarskich – jak przystało na kolebę narciarstwa i alpinizmu. Znajduje się tam 152 kilometrów tras położonych na wysokości od 1034 m n.p.m. do 3840 m n.p.m., dzięki czemu w Chamonix można szusować aż do maja.
Większość stanowią trasy łatwe (70 km). 52 kilometry to szlaki średnie. Najbardziej wymagające warunki do jazdy zapewniają 30-kilometrowe odcinki trudne. W Chamonix świetnie odnajdą się też miłośnicy ferestylu. W samym kurorcie funkcjonują szkoły narciarskie.
Nie brak też urokliwych tawern i pubów. Chaomnix słynie też z szerokiej oferty spa, skorzystać można z usług salonów masażu, kosmetycznych, fizjoterapeutycznych czy aromaterapeutycznych.
Ceny dziennych skipassów w sezonie wysokim (od 17.12): dorośli - 62 euro, dzieci – 52,70 euro, seniorzy – 52,70 euro).
2. Val Thorens
To zupełnie wyjątkowe miejsce na narciarskiej mapie Europy. Val Thorens bije wszelkie rekordy – jest najwyżej położonym ośrodkiem w całych Alpach (na wysokości 2 300 m n.p.m.), należy też do największego kompleksu narciarskiego na całym świecie (Trzy Doliny, ponad 600 kilometrów tras). W samym Val Thorens znajduje się 140 kilometrów szlaków, ale z pozostałymi częściami Trzech Dolin ma znakomite połączenie liniami skibusów.
Trasy łatwe i średnie rozkładają się niemal po równo - 61 km jest tych pierwszych, a 63 km drugich. 16 kilometrów mają do dyspozycji najbardziej zaawansowani narciarze. Samo miasteczko Val Thorens jest bardzo klimatyczne i oferuje wiele atrakcji.
Miłośnicy szusowania po całym dniu spędzonym na nartach mogą odpocząć aktywnie wybierając sanki, quady, skutery śnieżne czy nawet lot paralotnią. Relaksować można się też przy dobrej kolacji, w spa lub na koncertach.
Ceny dziennych skipassów (od 17.12 od 08.05): dorośli - 61 euro, dzieci – 48,80 euro, seniorzy – 54,90 euro).
3. Alpe d’Huez
To jeden z najbardziej słonecznych ośrodków w Europie - słońce świeci to przez 300 dni! Szusować można więc w doskonałej pogodzie i malowniczych widokach. Do tego narciarze mają do dyspozycji prawie 250 kilometrów tras. W Alpe d’Huez znajduje się też jedna z najsłynniejszych długich tras na świecie - Sarenne, która liczy sobie 16 kilometrów, można ją pokonać w około półtorej godziny.
Ośrodek narciarski rozciąga się na wysokości od 1120 m n.p.m. do 3330 m n.p.m. Miłośnicy szusowania mają do dyspozycji aż 120 km tras średnich, 60 km trudnych i 40 km łatwych. W Alpe d’Huez są też doskonałe warunki do uprawiania snowboardingu i narciarstwa biegowego.
Nie da się tu nudzić także poza stokiem. Można wybrać się na zwiedzanie groty lodowej, latać paralotnią lub helikopterem, wędrować po lodowcu, zwiedzać okolicę psimi zaprzęgami, nauczyć się jeździć samochodem po lodzie lub na nartach w głębokim śniegu.
Ceny dziennych skipassów w sezonie wysokim (od 17.12 od 14.04): dorośli - 58 euro, dzieci – 48 euro, seniorzy – 52,50 euro).
Włochy
1. Alta Badia
Serce południowego Tyrolu, w samym środku Dolomitów, które wszyscy pokochali przede wszystkim za kultywowanie długiej tradycji narciarstwa i doskonałe warunki do szusowania. Już w 1947 roku wybudowano pierwszy wyciąg krzesełkowy w Corvarze - Col Alto. Jednak narciarze z całego świata nie przyjeżdżają tu dla samych stoków.
Okolica uważana jest za region sprzyjający koneserom doskonałych smaków. To tutaj właśnie zlokalizowane są wykwintne restauracje, w których zasmakować można Włoch w najlepszym wydaniu. Na obszarze zaledwie 15 kilometrów kwadratowych znajduje się aż sześć gwiazdek Michelin.
Ceny dziennych skipassów w sezonie wysokim (od 25.12 do 07.01): dorośli - 68 euro, młodzież (osoby urodzone od 2006.11.26 d0 2014.11.26) - 48 euro, seniorzy - 61 euro.
2. Madonna di Campiglio
Madonna di Campiglio to dolina położona pomiędzy Dolomitami Brenta, a lodowcami Adamello i Presanella. Trudno o bardziej imponującą scenerię do szusowania, zwłaszcza że teren narciarski znajduje się na wysokości 1 550 m n.p.m. i jest jednym z najważniejszych ośrodków narciarskich we Włoszech.
Na jednej z najbardziej znanych tras narciarskich – 3-Tre – nadal odbywają się zawody Pucharu Świata w slalomie mężczyzn. Podobnie, jak Alta Badia, również Madonna di Campiglio ma wiele do zaoferowania pod kątem kulinarnym. W wiosce serwowane są najlepsze specjały włoskie, które z pewnością zadowolą najbardziej nawet wybredne podniebienia.
Dla tych, którzy planują odkryć zimowe uroki, nie tylko za pośrednictwem nart, przewidziana jest możliwość skorzystania z paralotni, lodowiska, czy spędzenia nocy w śnieżnym igloo.
Ceny dziennych skipassów w sezonie wysokim (24.12-08.01): dorośli - 69 euro, dzieci - 35 euro, 48 euro - młodzież.
3. Cortina d’Ampezzo
Ostatnia propozycja włoska w tym zestawieniu to „Królowa włoskich Dolomitów”, położona w samym centrum gór, w prowincji Belluno. Obszar narciarski położony jest na wysokości 1224 - 3243 m n.p.m., w północno-wschodniej części Włoch, przy granicy z Austrią.
Tutaj właśnie znajdują się najbardziej spektakularne widoki na Alpy i najbardziej wymagające czarne trasy. Cortina to zdecydowanie jedne z najpopularniejszych kurortów zimowych na świecie, który składa się z trzech równie znanych ośrodków – Tofane, Faloria i Cristallo.
Po atrakcjach narciarskich na przyjezdnych czekają tu liczne butiki, sklepy, restauracje, bary, a także organizowana na lodowisku dyskoteka Disco Dance.
Ceny dziennych skipassów w sezonie wysokim: dorośli - 32,50 euro, dzieci - bezpłatnie
Czechy
1. Szpindlerowy Młyn
Szpindlerowy Młyn jest zdecydowanie sztandarowym ośrodkiem czeskiego terenu narciarskiego. Jest to również największy kurort narciarski na terenie Republiki Czeskiej. Miejscowość położona jest w Karkonoszach, około 60 km jazdy od przejścia granicznego w Lubawce.
Medvědín (zwany przez Polaków Niedźwiadkiem) połączony kolejką linową z małą wioską Horní Mísečky, oferuje urozmaicone trasy leśne, dla których właśnie znaczna część narciarzy decyduje się na szusowanie w Czechach.
Doskonale przystosowana przestrzeń do uprawiania narciarstwa wyczynowego, oferuje głodnym wrażeń narciarzom trasy zjazdowe czarną i czerwoną. Rodziny z dziećmi również znajda coś dla siebie. Dla początkujących przeznaczona jest część Horní Mísečky, która oferuje cztery wyciągi narciarskie, zawsze doskonale utrzymane trasy do biegów narciarskich i snowpark z wyciągiem.
Ceny dziennych skipassów w sezonie wysokim: dorośli - 1340 czk, dzieci - 940 czk, młodzież - 1080 czk, seniorzy - 1080 czk.
2. Rokytnice nad Jizerou
Ten teren narciarski znajduje się 135 km na północny wschód od Pragi. Część kurortu położona jest na terenie Karkonoskiego parku Narodowego. Łączna długość tras wynosi tutaj 14,4 km, są to szlaki o zróżnicowanym poziomie trudności. Najwięcej terenów do szusowania to trasy niebieskie, około jedna trzecia to kolor czerwony i dwie trasy zjazdowe w kolorze czarnym. W niektórych miejscach stoki osiągają szerokość do 100 metrów.
W ośrodku znaleźć można wypożyczalnię, serwis sprzętu sportowego, szkółki narciarskie i snowboardowe oraz bezpłatny skibus, który dowozi narciarzy do miejscowości Rokytnice nad Jizerou i Studenov.
Ceny dziennych skipassów w sezonie wysokim: dorośli -770 czk, młodzież - 620 czk, dzieci - 540 czk, seniorzy - 620 czk
3. Pec pod Snezkou
Pec pod Snezkou to część największego terenu narciarskiego SkiResort Cerne hora. Znajdują się tu trasy o różnym natężeniu trudności – od trudnych, przeznaczonych dla doświadczonych narciarzy, po te łatwe, na których doskonale odnajdą się początkujący i dzieci.
Atrakcją jest 8-metrowy tunel narciarski, utworzony na specjalnym stoku narciarskim Funline. Jest on pełen elementów urozmaicających jazdę i ostrych zakrętów, wymagających nieco większych umiejętności.
Dla miłośników snowboardu i freestyle'u, w rejonie Javora przez cały sezon działa duży snowpark. Na narciarzy biegowych czeka trasa karkonoska.
Ceny dziennych skipassów w sezonie wysokim: dorośli - 250 czk dla osoby dorosłej, dzieci - 170 czk, seniorzy - 180 czk.
Szwajcaria
1. Zermatt
Myśląc o nartach w Szwajcarii, prawdopodobnie od razu przychodzi nam do głowy Zermatt. Jest to miejsce uważane przez wielu narciarzy za lokalizację z najlepszą panoramą na całą Szwajcarię. Ośrodek wysunięty jest na południe, a tuż nad nim dumnie króluje Matterhorn. Wokół wioski znajduje się jedna trzecia wszystkich alpejskich czterotysięczników.
Zimą narciarze mogą korzystać z 360 kilometrów doskonale przystosowanych do szusowania tras. Dzięki wyjątkowej lokalizacji, jeździć można tu również latem. Poziom tras jest mocno zróżnicowany, jednak ponad 60% z nich została zakwalifikowana jako trudne i oznaczona kolorem czerwonym.
W każdej części ośrodka Zermatt znajdują się trasy nadające się dla rodzin. Dla dzieci szczególnie intersująca będzie wizyta w Wollipark. Można znaleźć tam doskonałe warunki do nauki jazdy.
Ceny dziennych skipassów w sezonie wysokim: dorośli - 83 CHF, dzieci - bezpłatnie
2. Region Jungfrau
To kolejny region wypoczynkowy w Szwajcarii, na terenie którego rozwijać można umiejętności narciarskie. Uważany za eldorado dla miłośników sportów zimowych, co roku gości tłumy turystów, którzy poza jazdą na nartach oddają się tu również wędrówkom i snowboardowi.
Region znajdujący się w samym sercu Berneńskiego Oberlandu ozciąga się od miejscowości Interlaken, aż do szczytów Masywu Jungfrau. Panorama w okolicznościach której szczęśliwcy mają okazję szusować na długo pozostaje w pamięci, a krystalicznie czyste jeziora dopełniają niezwykłego widoku.
Region "Jungfrau-Aletsch-Bietschhorn" z 22 kilometrami strumienia lodowego jest wpisany do rejestru światowego dziedzictwa UNESCO.
Ceny dziennych skipassów w sezonie wysokim: dorośli - 74 CHF, dzieci - 38 CHF, młodzież (16-19 lat) - 45 CHF, seniorzy - 68 CHF.
3. Flims Laax Falera
Flims Laax Falera to miejsce wprost stworzone dla fanów freeridingu. Dla miłośników jednej deski dostępne są aż cztery snowparki, a także największa halfpipe w Europie - "The Beast" - gdzie co roku odbywa się najważniejszy konkurs dla snowboardzistów.
Doświadczonych narciarzy z pewnością ucieszy fakt, że znajdująca się tutaj czarna trasa na Crap Sogn Gion, która jest szczególnie polecana miłośnikom wymagających zjazdów. Swego czasu organizowane były tu zawody Pucharu Świata. Rajem dla fanów jazdy w głębokim śniegu będzie również trasa na Cassons na wysokości 2675 m.
Znajdują się tu również liczne bary, restauracje i miejsca przeznaczone dla rodzin z dziećmi.
Ceny dziennych skipassów w sezonie wysokim: dorośli - 91 euro, dzieci - 32 euro.
Jak wybrać ubezpieczenie na narty?
Narciarstwo to sport uważany przez większość towarzystw ubezpieczeniowych za sport wysokiego ryzyka. Warto o tym pamiętać, planując zakup ubezpieczenia. Aby polisa chroniła wystarczająco dobrze, należy mieć na uwadze najważniejsze kwestie.
W Europie suma ubezpieczenia kosztów leczenia powinna wynosić co najmniej 30 000 euro, a poza Starym Kontynentem przynajmniej 60 000 euro. Natomiast jeżdżąc na nartach lub snowboardzie w Stanach Zjednoczonych lub Kanadzie, gdzie opieka medyczna jest bardzo wysoka, warto zwiększyć wysokość świadczenia do przynajmniej 120 000 euro.
Nie zapominajmy również o odpowiednich rozszerzeniach ubezpieczenia na narty. OC wżyciu prywatnym, ubezpieczenie bagażu, klauzula alkoholowa, czy rozszerzenie o choroby przewlekłe pozwoli idealnie dopasować zakres ochrony do indywidualnego charakteru naszej sytuacji i specyfiki wyjazdu.
Magdalena Kajzer
Nie zapominajmy również o odpowiednich rozszerzeniach ubezpieczenia na narty. OC wżyciu prywatnym, ubezpieczenie bagażu, klauzula alkoholowa, czy rozszerzenie o choroby przewlekłe pozwoli idealnie dopasować zakres ochrony do indywidualnego charakteru naszej sytuacji i specyfiki wyjazdu.
Jednodniowy koszt takiej polisy jest niewielki w stosunku do opłat za zagraniczne leczenie, w sytuacji nieszczęśliwego wypadku. Koszty akcji ratowniczej w górach za granicą przenoszone są w całości na poszkodowanego, co kosztować może nawet kilkanaście tysięcy złotych. Ubezpieczenie narciarskie pozwala uniknąć więc nie tylko problemów związanych ze zdrowie, ale i też tych finansowych.
Najlepszym sposobem na znalezienie odpowiedniego ubezpieczenia na narty jest porównanie ofert dostępnych na rynku. Kalkulator ubezpieczeń turystycznych pozwoli zapoznać się z zakresem ochrony i ceną, przed zakupem.
Ubezpieczyciel | Zakres ubezpieczenia | Cena | ||
---|---|---|---|---|
Koszty leczenia 40 000 eur | Ratownictwo 5 000 eur | Bagaż 1 200 zł | 88,20 zł 1 os. / 7 dni | |
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 50 000 eurOC sportowe: 40 000 eurosporty objęte polisą: 25 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowy | ||||
Koszty leczenia 150 000 zł | Ratownictwo 100 000 zł | Bagaż - | 136,67 zł 1 os. / 7 dni | |
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złOC sportowe: 150 000 złsporty objęte polisą: 106zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19 | ||||
Koszty leczenia 40 000 000 zł | Ratownictwo 40 000 000 zł | Bagaż 6 000 zł | 207,34 zł 1 os. / 7 dni | |
Dodatkowo: NNW: 150 000 złOC: 1 500 000 złsporty objęte polisą: 181zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19 | ||||
Koszty leczenia 400 000 zł | Ratownictwo 200 000 zł | Bagaż 2 000 zł | 224,00 zł 1 os. / 7 dni | |
Dodatkowo: NNW: 25 000 złOC: 1 000 000 złOC sportowe: 1 000 000 złsporty objęte polisą: 123zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19 |
88,20 zł 1 os. / 7 dni | |||
Koszty leczenia 40 000 eur | Ratownictwo 5 000 eur | Bagaż 1 200 zł | |
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 50 000 eurOC sportowe: 40 000 eurosporty objęte polisą: 25 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowy | |||
136,67 zł 1 os. / 7 dni | |||
Koszty leczenia 150 000 zł | Ratownictwo 100 000 zł | Bagaż - | |
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złOC sportowe: 150 000 złsporty objęte polisą: 106zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19 | |||
207,34 zł 1 os. / 7 dni | |||
Koszty leczenia 40 000 000 zł | Ratownictwo 40 000 000 zł | Bagaż 6 000 zł | |
Dodatkowo: NNW: 150 000 złOC: 1 500 000 złsporty objęte polisą: 181zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19 | |||
224,00 zł 1 os. / 7 dni | |||
Koszty leczenia 400 000 zł | Ratownictwo 200 000 zł | Bagaż 2 000 zł | |
Dodatkowo: NNW: 25 000 złOC: 1 000 000 złOC sportowe: 1 000 000 złsporty objęte polisą: 123zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19 | |||
Wybraną polisę można zakupić online – szybko i wygodnie. Wydrukowany lub zapisany dokument ubezpieczenia można zabrać ze sobą na stok i cieszyć się bezpiecznym, zimowym urlopem.
Co warto wiedzieć?
- W Europie ośrodki narciarskie startują zwykle w drugiej połowie listopada lub początkiem grudnia.
- Sezon zwykle trwa do marca, ale są wysoko położone rejony, w których szusować można aż do kwietnia czy maja.
- Na narty należy zabrać ubezpieczenie turystyczne, które pokryje koszty leczenia czy ratownictwa nierefundowane przez EKUZ.
- Taką polisę można mieć już od około 4 zł dziennie.
Najczęściej zadawane pytania
Kiedy najwcześniej można zacząć jazdę na nartach w Europie?
To zależy od warunków atmosferycznych. Większość ośrodków otwiera stoki w drugiej połowie listopada lub początkiem grudnia. W niektórych kurortach można zacząć szusować dopiero w połowie grudnia.
Kiedy kończy się sezon narciarski w Europie?
Sezon trwa zwykle do marca. Na lodowcach, gdzie pokrywa śnieżna utrzymuje się dłużej można szusować nawet do kwietnia czy maja.
Czy ubezpieczenie na narty w Europie jest obowiązkowe?
Generalnie nie, jedynie we Włoszech należy mieć polisę z OC narciarskim. Niemniej EKUZ nie refunduje wszystkich usług medycznych, w tym kosztów ratownictwa czy transportu powrotnego do kraju. Lepiej więc zakupić ubezpieczenie na narty, które w razie potrzeby pokryje te dodatkowe wydatki.
Czy na stokach w Europie obowiązują obostrzenia pandemiczne?
Aktualnie nie. Można szusować bez maseczek oraz zasad zachowania dystansu społecznego.