Bukovel jest najpopularniejszym i najszybciej rozwijającym się ośrodkiem narciarskim na Ukrainie. Do wizyty zachęcają korzystne ceny, urozmaicona oferta tras i idealne warunki do uprawiania sportów zimowych, nawet wczesną wiosną. Sprawdzamy, dlaczego warto szusować akurat tam. 

Bukovel to kilkadziesiąt kilometrów zadbanych tras narciarskich, aż 16 wyciągów i nowoczesna infrastruktura. Ukraina staje się coraz bardziej konkurencyjnym miejscem na zimowy wypoczynek. To warta rozważenia alternatywa dla kurortów polskich i zachodnioeuropejskich. 

Bukovel – co warto wiedzieć?

Ukraina nie jest oczywistym wyborem w przypadku wyjazdu na narty. Wynika to m.in. z faktu, że ośrodek Bukovel powstał stosunkowo niedawno, jednak rozwija się naprawdę dynamicznie. Położony jest w zachodniej części Ukrainy, ok. 250 km od granicy z Polską. Sezon narciarski trwa tam od grudnia do końca kwietnia.

Kurort narciarski Bukovel został stworzony jako alternatywa dla alpejskich stoków. Jako że jest nowością na narciarskiej mapie Europy, wyróżnia go nowoczesna infrastruktura, w tym m.in. innowacyjny system sztucznego dośnieżania. Dodatkowo na terenie całego kurortu można skorzystać z bezprzewodowego Internetu i płacić kartą. Ukraiński kurort w niczym nie odstaje od znanych ośrodków zachodnioeuropejskich.

Bukovel jest nowoczesny i luksusowy. To także zimowa „baza wypadowa” ukraińskich oligarchów. Z tego powodu ceny w Bukovelu są wyższe niż w innych miejscach na Ukrainie, jednak nadal niższe niż w ośrodkach austriackich czy włoskich. Wizyta w Bukovelu nie zrujnuje naszego portfela, a równocześnie warunki na miejscu powinny sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających narciarzy. Tanio i luksusowo? W Bukovelu to możliwe!

Trasy narciarskie i infrastruktura w Bukovelu

W Bukovelu można skorzystać z aż 61 świetnie przygotowanych tras zjazdowych o łącznej długości blisko 70 km. Do dyspozycji narciarzy jest 16 wyciągów, w tym m.in. krzesełkowe, talerzykowe i multiwindy. Stacja górna umieszczona jest na wysokości 1372 m n.p.m., a dolna – na wysokości 900 m n.p.m.

W najpopularniejszym ukraińskim kurorcie przeważają trasy niebieskie i czerwone. Są one przeznaczone odpowiednio dla osób, które nie mają dużego doświadczenia oraz średniozaawansowanych. Znajduje się tam również kilka tras czarnych, idealnych dla osób zaawansowanych. Wszystkie trasy są dośnieżane, a kilka z nich jest dodatkowo doświetlanych. 

Wypoczywający w Bukovelu mogą skorzystać także z nowoczesnego snowparku i szkoły narciarskiej Bukovel Ski School. Dużą zaletą infrastrukturalną są również parkingi, znajdujące się tuż obok wyciągów. W centrum ośrodka także znajduje się wielopoziomowy parking. 

Dodatkowe atrakcje w Bukovelu

Nowoczesna i rozbudowana infrastruktura to oczywiście nie wszystko. Na miejscu skorzystać można również z 3-kilometrowej trasy saneczkowej, lodowiska, czy skuterów śnieżnych. Fani bardziej ekstremalnych rozrywek mogą wypróbować snowtubing, czyli jazdę po śniegu w pontonach lub wybrać się na przejażdżkę psim zaprzęgiem. 

To nie wszystko. W Bukovelu można także wybrać się także na przejażdżkę kolejką górską oraz skorzystać z tzw. Bike Zip – jazdy rowerem po „drodze linowej” nad jeziorem. Po drodze czekają piękne widoki!

Sporty zimowe to jednak tylko część atrakcji proponowanych przez ukraiński kurort. W Bukovelu mieści się także luksusowe SPA (m.in. 4 jacuzzi pod gołym niebem, jaskinie solne i basen całoroczny). Fani wieczornych wyjść mogą również udać się na dyskotekę, bilard lub bowling do imponującego rozmiarem centrum rozrywki. 

Bukovel – jak dojechać i gdzie spać?

Do Bukovelu najwygodniej oczywiście wybrać się własnym autem. Dojazd z Warszawy powinien zająć ok. 9 godzin. Dojeżdża tam także komunikacja autobusowa ze Lwowa, a pociąg do Lwowa kursuje m.in. z Krakowa czy Przemyśla. 

Najbliższym dużym miastem, leżącym ok. 100 km od Bukovela, jest Iwano-Frankiwsk, do którego można dotrzeć także samolotem z Polski (linie Ukraine International). Z miasta Iwano-Frankiwsk do Bukovela w sezonie narciarskim kursują wygodne busy. 

Bukovel to także rozbudowana baza noclegowa. Bardziej wymagający narciarze mogą zdecydować się na jeden z licznych apartamentów w czterogwiazdkowych, nowoczesnych hotelach. Osoby, które chcą zaoszczędzić, mogą wybrać opcję mniej luksusową – pensjonat lub ośrodek wypoczynkowy. Do dyspozycji są także kwatery prywatne. Noclegów w Bukovelu nie powinno zabraknąć dla nikogo, jednak w ścisłym sezonie warto zarezerwować pobyt wcześniej. 

Ceny w Bukovelu – skipassy, noclegi, wyżywienie

Ceny skipassów w Bukovelu przedstawiają się korzystnie. Ze względu na rosnącą popularność kurortu, z roku na rok są jednak wyższe. Ceny karnetu normalnego dla osoby dorosłej w sezonie 2019/2020 to:

  • ok. 96 zł za karnet 3-godzinny,
  • ok.120 zł za karnet na pół dnia,
  • ok. 180 zł za karnet 1-dniowy,
  • ok. 330 zł za karnet 2-dniowy,
  • ok. 460 zł za karnet 3-dniowy.

Ceny mogą być wyższe w trakcie prawosławnych Świąt Bożego Narodzenia. Dostępna jest także możliwość zakupu karnetu na jazdę wieczorną w godz. 15.00-19.30 za ok. 50 zł lub nocną – w godz. 21.00-00.00, w cenie ok. 25 zł.

Ceny noclegów w Bukovelu wahają się od ok. 100 zł do nawet ok. 300 zł za noc. Najdrożej jest w hotelach – należy się liczyć z wydatkiem rzędu 200-300 zł za noc. Ok. 100 zł za dobę trzeba zapłacić za noc w pensjonacie, a ok. 50 zł za pokój w kwaterze prywatnej. Ceny są najwyższe w bezpośrednich okolicach stacji narciarskich. Miejsca noclegowe w Bukovelu cieszą się opinią zadbanych i oferujących bardzo dobry standard. 

Ceny wyżywienia także są korzystniejsze niż w kurortach zachodnioeuropejskich czy nawet polskich. Ceny w restauracjach nie są tak niskie, jak w ukochanym przez Polaków Lwowie, jednak nadal są średnio o ok. 20% niższe niż w Polsce. Za obiad w restauracji trzeba zapłacić ok. 25-50 zł w zależności od wybranego miejsca. 

Bukovel – wady i zalety

Bukovel to bardzo ciekawa propozycja zarówno dla początkujących, jak i bardziej  doświadczonych narciarzy. Ośrodek stale się rozwija, a zatem nie doświadczymy tam tłumów znanych chociażby z Zakopanego czy Karpacza. Ogromnym plusem jest także bardzo nowoczesna infrastruktura i obszerna baza noclegowa. Minusem są mało urozmaicone trasy, jednak wspaniałe widoki i możliwość zaznania luksusu w dobrej cenie, skutecznie rekompensują tę niedogodność. 

Bukovel będzie dobrym wyborem dla osób, które obawiają się wysokich cen w kurortach alpejskich, a jednocześnie nie chcą wypoczywać w Polsce. Ze względu na dużą liczbę tras dla osób średniozaawansowanych, to także dobra propozycja dla rodzin z dziećmi. Powinni ją rozważyć także fani sportów ekstremalnych i dodatkowych atrakcji – na brak tych drugich w Bukovelu narzekać nie można. 

Ubezpieczenie na narty to podstawa – jak wybrać ubezpieczenie na narty na Ukrainie?

Narty to wspaniały sport, jednak należy pamiętać, że równocześnie jest to sport wysokiego ryzyka. Na stoku łatwo nieumyślnie wyrządzić szkodę nie tylko sobie, ale także innym szusującym. Zakup odpowiedniej polisy powinien więc być jedną z pierwszych rzeczy, które należy zrobić, planując zimowy wypoczynek. 

Wybierając się do Bukovela, należy również pamiętać, że Ukraina nie jest członkiem Unii Europejskiej. Narciarz, który nie zakupi odpowiedniej polisy, naraża się na to, że w razie jakiegokolwiek zdarzenia, wszystkie potencjalne koszty leczenia będzie musiał pokryć z własnej kieszeni. Koszt dobowego pobytu w szpitalu na Ukrainie to ok. 150 zł. Koszty operacji, specjalistycznych zabiegów, czy transportu do kraju, będą nawet kilkunastokrotnie wyższe. 

Przy wyborze ubezpieczenia warto więc kierować się przede wszystkim sumą kosztów leczenia. Nie powinna być niższa niż 30 000 euro –  to absolutne minimum. Inne elementy, które powinna zawierać dobra polisa, to m.in. OC w życiu prywatnym, NNW, Assistance oraz ubezpieczenie sprzętu narciarskiego i bagażu. Osoby, które zamierzają uprawiać także inne sporty, powinny dodatkowo rozszerzyć ochronę o sporty ekstremalne lub wysokiego ryzyka.  

Przy pomocy naszego kalkulatora można szybko sprawdzić oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych i wybrać tę najbardziej odpowiednią. W przypadku wyjazdu na Ukrainę polisa narciarska może zaoszczędzić naprawdę wysokich, zupełnie zbędnych kosztów. 

Co warto wiedzieć?

  1. Sezon w Bukovelu trwa od grudnia do końca kwietnia.
  2. Wyróżnia go nowoczesna infrastruktura, w tym m.in. innowacyjny system sztucznego dośnieżania.
  3. Na terenie całego kurortu można skorzystać z bezprzewodowego Internetu i płacić kartą.
  4. Ceny jak na taki luksusowy kurort nie są wysokie - można szusować od 180 zł dziennie.
  5. Na Ukrainę trzeba zabrać ubezpieczenie narciarskie, które pokryje koszty leczenia, NNW, OC oraz zapewni ochronę bagażu.