Nawet 100 narciarskich dni w roku, słoneczna pogoda, świeży, doskonały do jazdy śnieg, świetna infrastruktura, obłędne krajobrazy, a to wszystko w przystępnych cenach, porównywalnych do polskich. Tak prezentują się narty w Słowenii. Dlatego trudno dziwić się każdemu, kto po raz spędzonym sezonie na nartach w Słowenii, chce tam wracać przy najbliższej okazji.

Ośrodki narciarskie w Słowenii spełniają oczekiwania najbardziej nawet wymagających narciarzy. Świetne położenie, warunki dostosowane do różnych stopni trudności, szkółki narciarskie, wypożyczalnie sprzętu narciarskiego, rozbudowana infrastruktura hotelowa, parki rozrywki i atrakcje dla rodzin z dziećmi. We wschodniej części Słowenii znajdują się popularne ośrodki narciarskie, jakKrajnska Gora, Mariborsko Pohorje, czy Rogla.

W większości ośrodków przeważają trasy dla początkujących i średnio zaawansowanych narciarzy i snowboardzistów. Sezon zaczyna się w grudniu i trwa do kwietnia, a nawet maja - to wystarczająco czasu, by skorzystać z uroków zimy w tym przepięknym kraju. Ogromną zaletą jest również niewielka odległość od Polski. Dla mieszkańców z południowej części kraju dojazd do Słowenii nie zajmie więcej niż 10 godzin.

Wszystko to sprawia, że Słowenia to kierunek wymarzony na zimowe wakacje. Zobacz czego możesz spodziewać w tym kraju jako entuzjasta sportów zimowych, na co uważać i o czym pamiętać podczas planowania urlopu na nartach.

Narty Słowenia - najważniejsze informacje w skrócie

Znudziły Ci się narty we Włoszech? Nie chcesz jechać aż do Francji? Masz ochotę wypróbować inne niż austriackie trasy? Narty w Słoweniii niejeden doskonały ośrodek narciarski polecają się na sezon zimowy.

Stoki dostosowane do różnorodnych umiejętności narciarskich, atrakcyjne ceny karnetów, świetne ośrodki narciarskie o różnych stopniach trudności, liczne szkółki narciarskie i wiele dodatkowych atrakcji sprawiają, że miejsce to staje się coraz bardziej popularne na zimowe wakacje.

Słowenia to niewielki kraj, który ma jednak wiele do zaoferowania, a to, co szczególnie zwraca uwagę to różnorodność krajobrazu. Słowenia szczyci się zarówno pięknymi górami, jak i dostępem do - krótkiej co prawda - ale przepięknej linii brzegowej.Na południu kraju, w sąsiedztwie Chorwacji, ciągnie się 47 km linii brzegowej należącej do Słowenii.

Z uwagi na małą powierzchnię, Słowenia jest doskonałym do zwiedzania krajem.W pierwszej części dnia można jeździć z widokiem na górę Triglav, która stanowi najwyższy szczyt Słowenii, a popołudniu zwiedzać już wybrzeże.

Jak długo trwa sezon narciarski w Słowenii?

Sezon narciarski w Słowenii trwa od grudnia do kwietnia. Wiele ośrodków szczyci się systemem sztucznego naśnieżania stoków, więc nawet brak obfitych opadów śniegu nie powinien być przeszkodą dla narciarzy.

Jazda na nartach jest możliwa nawet z pierwszymi tygodniami kalendarzowej wiosny, czyli druga połowa marca i kwietnia, aż do początków maja. Zawsze warto sprawdzić konkretny ośrodek narciarski, którym jesteśmy zainteresowani - na stronach internetowych znajdują się informacje o warunkach, pokrywie śnieżnej, temperaturze, ilości śniegu. Dla przykładu ośrodek Vogel, gdzie jest najwyższy szczyt Słowenii Triglav, położony jest w samym środku Triglavskiego Parku Narodowego na wysokości 2864 m n.p.m. Tutaj świetne warunki narciarskie będą utrzymywać się znacznie dużej.

Dla kogo narty w Słowenii?

Narty w Słowenii docenią turyści, którzy szukajądobrej jakości jazdy w komfortowych warunkach i za przystępną cenę. Ośrodki narciarskie w tym niewielkim kraju nie ustępują tym zlokalizowanym na zachodzie Europy, jednak nie są aż tak popularne, co ma też duży plus - na stokach nie ma tłumów, długich kolejek do bramek, kas, restauracji, basenów czy ośrodków spa.

Komfortowe warunki jazdy będą korzystne dla osób, które dopiero się uczą czy jeżdżą z dziećmi. Jest wygodniej, mniej tłoczno i bezpieczniej.

W Słowenii znajduje się kilka czołowych ośrodków narciarskich, które są położone blisko siebie i łączy je wspólny skipass, co umożliwia korzystanie z różnorodnych stoków podczas jednego wyjazdu.

Niewielka powierzchnia Słowenii ma tę niebywałą korzyść dla turystów, że z powodzeniem można połączyć wyjazd w góry ze zwiedzaniem wybrzeża. Wystarczy godzina drogi autem i w przerwie od szusowania po stoku, znajdziemy się w zachwycającym Piranie, nazywanym słoweńską perłą Adriatyku.

Który ośrodek narciarski objęty jest skipassem Alp Julijskich

Alpy Julijskie rozciągają się na terenie 100 km od południowo-wschodnich Włoch do Słowenii. Najwyższy szczyt Słowenii to Triglav (2864 m n.p.m.). Te wyjątkowe góry oferują turystom ogromną ilość satysfakcjonującej dawki aktywności:

 • wspinaczkę górską,
 • rafting,
 • paralotniarstwo,
 • mountain biking,
 • narciarstwo biegowe oraz oczywiście jazdę na nartach zjazdowych i snowboard.

W Alpach Julijskich znajduje się wiele ośrodków narciarskich o różnych stopniach trudności, a sezon narciarski trwa tu nawet do kwietnia.

To idealne miejsce na zimowe wakacje, tym bardziej, że ośrodki narciarskie w Alpach Julijskich połączyły siły i udostępniły wspólny skipass do kilkunastu miejsc.

Skipass Alp Julijskich obejmuje następujące ośrodki:

 • Słowenia: Kranjska Gora, Krvavec, Cerkno, Kanin/Sella Nevea, Soriška Planina

 • Włochy: Tarvisio, Sella Nevea/Kanin, Zoncolan, Piancavallo, Forni di Sopra, Sauris

 • Austria: 3Laendereck, Innerkrems, Goldeck

Najważniejsze słoweńskie ośrodki narciarskie - lokalizacja

Największą atrakcją dla turystów odwiedzających Słowenię są z pewnością tereny górskie, dostosowane do różnorodnych aktywności. Narciarze i snowboardziści najchętniej wybierają jedne z największych ośrodków tego kraju, do których należą:Kanin, Vogel, Rogla, Kranjska Gora i Krvavec.

W północno-zachodniej części kraju położony jest ośrodek Kanin. Zlokalizowany jest zaraz przy granicy z Włochami. To najwyżej położony ośrodek narciarski Słowenii.

Nieco bardziej na południowy-zachód, w Parku Narodowym Triglav umiejscowiony jest ośrodek narciarski Vogel, gdzie znajduje się najwyższy szczyt Słowenii Trigval i widok na Jezioro Bohinj.

Rogla to kolejne miejsce na narciarskiej mapie Słowenii. Położone dalej od poprzednich, bo w północno-wschodniej części kraju, na porośniętym lasami paśmie górskim, w sercu Pohorja. Szczególnie atrakcyjne dla narciarzy biegowych z racji doskonale przygotowanych tras.

Kranjska Gora to ośrodek położony najdalej na północy, przy granicy z Austrią.

Ośrodek narciarski Krvavec umiejscowiony jest najbardziej centralnie względem wszystkich wymienionych ośrodków. To znane miejsce położone jest 25 km od Lublany, stolicy kraju i tylko 8 km od międzynarodowego lotniska, co czyni go dobrym wyborem dla osób, planujących przedostanie się do Słowenii transportem lotniczym.

Dlaczego warto wybrać się na urlop zimowy do Słowenii?

Urlop w słoweńskich Alpach ma szereg plusów. Do najważniejszych należą:

 • Szeroki wybór ośrodków - istnieje tu szereg możliwości do jazdy na nartach. W Słowenii znajdują się ośrodki narciarskie z trasami o różnych stopniach trudności, gdzie dostępne są szkółki narciarskie, wypożyczalnie sprzętów i potrzebna infrastruktura, zapewniająca narciarstwo na najwyższym poziomie. Dla potrzeb rodzin z dziećmi słoweńskie ośrodki będą idealne - trasy są łagodne, szerokie, z miękkim i świeżym śniegiem, wygodnymi wyciągami i dostosowane nawet dla mniej doświadczonych narciarzy.

 • Ośrodki narciarskie dla zaawansowanych i początkujących narciarzy - wśród słoweńskich stoków i ośrodków znajdą się takie, po których może jeździć cała rodzina. Zarówno dzieci, jak i początkujący narciarze oraz osoby doskonale potrafiące jeździć na nartach znajdą dobrą dla siebie nartostradę. Bogata oferta instruktorska pozwala na nabycie lub podszlifowanie swoich umiejętności narciarskich.

 • Bogata oferta dodatkowa - nie tylko obecność świetnych stoków liczy się dla narciarzy. Równie ważne są dodatkowe atrakcje, szczególnie gdy rodzina jedzie z dziećmi. W słoweńskich ośrodkach znajduje się wiele propozycji na ciekawe spędzenie czasu: baseny, termy, tory saneczkowe, jazda na bobslejach i wiele innych. Nie brakuje też miejsc do relaksu po stoku: ośrodków spa, saun, salonów masażu.

Najważniejsze ośrodki narciarskie w Słowenii - gdzie szusować?

Urlop zimowy w Alpach Julijskich to szereg możliwości i mimo, że to mniej znane ośrodki, to pięknem przyrody, doskonałą infrastrukturą i świetnymi warunkami śniegowymi wygrywają z niejednym regionem narciarskim na zachodzie Europy.

Oto ośrodki narciarskie idealne dla rodzin z dziećmi, narciarzy szukających doskonałych stoków, których położenie zapewnia zachwycające widoki podczas jazdy

 • Kanin

Ośrodek narciarski znajdujący się w północno-zachodniej części Słowenii, tuż obok Włoch. Kanin jest najwyżej położonym, najbardziej rozbudowanym ośrodkiem narciarskim w Słowenii (2300 m n.p.m.). W górnych pasmach jest wiele naturalnego śniegu, doskonale nadającego się do jazdy - to sprawia, że sezon narciarski trwa tu nawet do pierwszych dni maja. Jazda na nartach w Kaninie to więc świetny pomysł nawet na długi weekend majowy.

Ze szczytów tego ośrodka górskiego widać nawet wybrzeże i Adriatyk, co zapewnia narciarzom niebywałe doznania.

Trasy: ośrodek dysponuje 30 km tras, jednak dzięki połączeniu z włoskim ośrodkiem Stella Nevea, do którego można dojechać za pomocą czterokrzesełkowej kolejki „Prevala”, narciarze i snowboardziści mają łącznie do dyspozycji 60 km tras, a to wszystko na jednym karnecie. W części słoweńskiej przeważają trasy czerwone (22 km), trasy niebieskie (6 km) i trasy czarne (2 km).

Wyciągi: 12 kolejek i wyciągów, w tym kolejki kabinowe, kolejka gondolowa, kolejki krzesełkowe.

Ceny skipassów: jednodniowy karnet dla osoby dorosłej kosztuje 40 euro, czyli ok. 178 zł.

Nocleg: Propozycją na wygodny nocleg może być 4-gwiazdkowy Hotel Sanje ob Soči ***/****, który oferuje nocleg na 2 osób ze śniadaniem w cenie 650 zł.

Atrakcje: Bliskość Adriatyku i długi sezon narciarski sprawiają, że przyjazd na przełomie kwietnia i maja daje możliwość skorzystania z tak skrajnych atrakcji jak jazda na nartach i kąpiel w morzu. A to wszystko jednego dnia. Odwiedzenie regionu Bovca w środku zimowego sezonu zapewnia również szereg możliwości: freeride, Snow Parki, freestyle, paralotnie, tory saneczkowe, wiele ośrodków spa, zwiedzanie doliny rzeki Soczy, stolicy Lubiany.

 • Vogel

Ośrodek narciarski Vogel położony jest nad zachwycającym jeziorem Bohinj i stanowi część Triglavskiego Parku Narodowego. To tutaj znajduje się najwyższy szczyt Słowenii, Triglav (2864 m n.p.m.).

Naturalny śnieg leży tu nawet w kwietniu, co stanowi o doskonałych warunkach narciarskich charakteryzujących ośrodek. Ze względu na wyjątkowe położenie leży tu o wiele więcej śniegu niż na podobnych nadmorskich wysokościach w innych częściach Alp.

Trasy: 18 km (12 km czarnych, 4.5 km czerwonych, 1, 5 km niebieskich); 8 km tras biegowych.

Wyciągi: 1 gondola, 4 wyciągi krzesełkowe, 4 orczykowe.

Ceny skipassów: jednodniowy karnet dla osoby dorosłej kosztuje 40 euro, czyli ok. 178 zł.

Nocleg: Dobrą propozycją jest 3-gwiazdkowy Bed & Breakfast Hisa Resje, który za 340 zł oferuje nocleg ze śniadaniem dla 2 osób.

Atrakcje: trasy saneczkowe, freeride, nocne zjazdy, specjalne trasy snowboardowe, zjazdy okrężne z przewodnikiem, krótkie trasy do przebiegnięcia na samym szczycie Alp.

 • Kranjska Gora

Położona w północno-zachodniej części Słowenii Kranjska Gora to najstarszy ośrodek narciarski kraju, gdzie pierwsze wyciągi uruchomiono w 1948 r. To ośrodek narciarski całoroczny otoczony lasami z trasami o różnych stopniach trudności - miejsce idealne na aktywne zimowe wakacje. Odbył się tu turniej Vitranc z cyklu Pucharu Świata dla mężczyzn.

Trasy: Łącznie do dyspozycji jest 20 km tras o różnych stopniach trudności -trasy niebieskie to 10 km, trasy czerwone to 8 km, a trasy czarne to 2 km. Jest więc idealny dla potrzeb rodzin z dziećmi, które docenią mnogość łatwiejszych tras i świetną jakość śniegu, dającą wiele przyjemności z jazdy.

Wyciągi: 13 wyciągów, 6 kolejek krzesełkowych.

Ceny skipassów: ośrodek narciarski Kranjska Gora posiada całodniowe skipassy dla osoby dorosłej w cenie 45 euro, czyli ok. 196 zł.

Nocleg: Kranjska Gora oferuje wiele hoteli, pensjonatów i prywatnych kwater, gdzie można znaleźć nocleg. My polecamy 3-gwiazdkową Gostilna Pri Martinu, gdzie za nocleg z pysznym śniadaniem dla 2 osób zapłacimy 520 zł.

Atrakcje: ogrodzone centrum zabaw dla najmłodszych z torami saneczkowymi, wielkimi figurami z bajek, bramkami, zjeżdżalniami i wieloma innymi atrakcjami dla dzieci; lodowa wioska, gdzie można zagrać w śnieżnego golfa, zbudować własne iglo i świetnie spędzić czas; nocne jazdy na nartach; dla rodzin liczne restauracje z kącikami dla najmłodszych; nie brakuje też ośrodków SPA. Polecamy też odwiedzenie skansenu Dom Liznjek.

 • Rogal

Ośrodek narciarski znajdujący się we wschodniej części Słowenii. Otoczony lasami i pięknem przyrody, co zapewnia zachwycające widoki podczas jazdy. Sezon narciarski trwa tu od grudnia do kwietnia. To miejsce z łagodnym górskim klimatem idealne dla potrzeb rodzin i turystów spragnionych różnego rodzaju aktywności. Zimą oczywiście nie brakuje tu śniegu i najbardziej miejsce docenią narciarze i snowboardziści. Jednak i latem nie można narzekać na brak turystów nastawionych na sportowe aktywności - do dyspozycji są świetne trasy rowerowe, wspinaczka górska i trekking górski.

Dostępna jest także bieżnia dla lekkoatletów, korty tenisowe, a nawet niezwykłe miejsce tj. położone na wysokości ponad 1500 metrów boisko do gry w piłkę nożną.

Trasy: jazda jest tu możliwa na 12 km tras narciarskich, najwięcej jest tras niebieskich, nieco mniej czerwonych i czarnych, jest to więc świetne miejsce dla rodzin z dziećmi, które dopiero uczą się jazdy na nartach. Najdłuższa trasa liczy 1,3 km.

Wyciągi: 13 wyciągów, wśród którychznajdzie się tu 11 wyciągów krzesełkowych, orczyków oraz 2 wyciągi kanapowe.

Ceny skipassów: jednodniowy skipass dla turystów dorosłych kosztuje 39 euro, czyli ok. 170 zł.

Nocleg: szukając noclegu ze śniadaniem, skorzystać można z gościnności Guesthouse Smogavc, gdzie za pokój dla 2 osób zapłacimy 440 zł. Atrakcje: liczne szkółki narciarskie, także dla najmłodszych dzieci; wiele ośrodków spa, saun, łaźni, salonów masażu; tutejszy klimat i położenie ośrodka rekomendowany jest dla osób z problemami układu oddechowego.

 • Krvavec

Położenie górskiego centrum rekreacji i turystyki Krvavec jest jednym z jego niewątpliwych plusów. Ośrodek znajduje się w regionie Gorenjska, w odległości zaledwie 25 km od stolicy Słowenii, Lublany, 17 km od miejscowości Kranj i tylko 8 km od międzynarodowego lotniska (Brnik).

Trasy: 30 km tras narciarskich na wysokości 1450 do 1971 m n.p.m. Ze względu na położenie ośrodka Kravec, narciarstwo i świetne warunku ku temu są tu możliwe przez 100 dni w roku.

Wyciągi: w tych górach dostępnych jest 13 wyciągów: 1 gondola, 2 wyciągi orczykowe oraz 7 wyciągów krzesełkowych.

Ceny skipassów: dostępne są skpassy pojedyncze, dedykowane wyłącznie do tego ośrodka oraz łączone z innymi trasami i stokami (Kranjska Gora, Vogel, Kanin, Cerkno i 3Laendereck).

Nocleg: jedną z propozycji na ciekawy nocleg może byćnajwyżej położony hotel w Słowenii - 3-gwiazdkowy hotel Krvavec (500 zł/noc dla 2 osób).

Atrakcje: paralotniarstwo, wycieczka trasą “Dolga Njiva”, nocna jazda na nartach, tory saneczkowe i nocna jazda na sankach, carving, trasa narciarska z elektronicznym timingiem, rowery śnieżne, leśnymi trasami, bogata oferta ośrodków spa dla kobiet i mężczyzn.

Narty w Słowenii, ośrodki narciarskie, atrakcje - oferta 2024

Podróż na narty do Słowenii to ciekawa propozycja dla osób, które szukają nowych ośrodków narciarskich, położonych na południu Europy. Dojazd autem nie jest zbyt męczący, a trasy w słoweńskich górach zachęcają do jazdy. Ogromnym plusem są także ceny - zarówno ski passy, szkółki narciarskie, jak i wypożyczalnie sprzętu nie nadwyrężą domowego budżetu. A ośrodki narciarskie nie ustępują tym we Włoszech, Austrii czy Szwajcarii.

Najważniejsze ośrodki narciarskie zlokalizowane są w Słowenii w odległości kilkudziesięciu kilometrów od siebie, co znacznie ułatwia logistykę i pozwala wykorzystać uroki zimy w pełnym zakresie. Do przodujących zimowych miejsc w Słowenii należą takie ośrodki narciarskie jak: Vogel, Kanin, Kranjska Gora, Rogla, Krvavec, Straža pri Bledu, Cerkno, Stari vrh, Golte i Mariborskie Pohorje znane z turnieju z cyklu Pucharu Świata Złotej Lisicy dla kobiet.

Oferta 2024 na narty w Słowenii zakłada możliwość skorzystania ze stoków Alp Julijskich w Słowenii, Austrii i Włoch na jednym skipassie. Narciarze mają dzięki temu sposobność nie tylko jazdy na górze Triglav, która stanowi najwyższy szczyt Słowenii, ale też na stokach włoskich i austriackich.

Jazda w słoweńskich Alpach na jednym skipassie daje możliwość poszerzenia przyjemności z jazdy o ośrodki:

 • Tarvisio, Sella Nevea/Kanin, Zoncolan, Piancavallo, Forni di Sopra, Sauris (Włochy) - miejsca w górach z doskonałą renomą i infrastrukturą;

 • 3Laendereck, Innerkrems, Goldeck (Austria) - stoki dostosowane zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy.

Otoczony lasami ośrodek narciarski Rogal czy doskonale położony Kravec to nie jedyne możliwości na atrakcyjne spędzenie czasu podczas zimowisk w Słowenii i cieszenie się pięknem przyrody.

Po aktywnościach na nartach warto skorzystać z bogatej oferty turystycznej - miejsca szczególnie warte odwiedzenia to:

 • Miasto Bovec - to niewielkie, ale niezwykle urocze miasteczko, które szczyci się bogatą historią, sięgającą XII wieku. Zlokalizowane jest w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Narodowego Triglav.Bliskość stoków czyni z niego idealną bazę wypadową dla narciarzy, piechurów górskich, kolarzy i innych miłośników aktywności na świeżym powietrzu.

 • Miasto Tarvisio - leżąca na terenie Włoch miejscowość, znajdująca się tuż przy granicy ze Słowenią, na wysokości Kranjskiej Góry. Z tego miejsca turyści chętnie odwiedzają Wenecję, oddaloną jazdą autobusem o 50 minut. Położenie Tarvisio pozwala na doskonałe eksplorowanie kraju.

 • Ankaran - niewielkie nadbrzeżne miasteczko, idealne dla rodzin z dziećmi z uwagi na kameralną okolicę. Położone zaraz przy granicy z Włochami.

 • Piran - leży na zboczach półwyspu i stanowi prawdziwą architektoniczna perłę wybrzeża. Starówka Piranu wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Piran to też dobra baza wypadowa do Wenecji.

Nawet przyjeżdżając do Słowenii w grudniu, warto poświęcić choć jeden dzień na zwiedzenie okolicy. Bez względu na to, jak bardzo uwielbia się jazdę na nartach, nie będzie to czas zmarnowany.

Co zabrać na narty do Słowenii?

Szykując się na wyjazd zimowy do Słowenii, nie możesz zapomnieć o podstawowym ekwipunku narciarskim: nartach, kasku, butach narciarskich, ciepłej bieliźnie termicznej, skarpetach narciarskich oraz ubezpieczeniu na narty, które zabezpieczy Cię w sytuacji wypadku na stoku, choroby czy jakiegokolwiek zdarzenia za granicą, które będzie wymagało interwencji lekarskiej.

Dlaczego ubezpieczenie narciarskie, a nie sama Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego? EKUZ zapewnia bezpłatną pomoc ubezpieczonemu turyście w krajach Unii Europejskiej oraz Strefie Schengen, więc w Słowenii również będzie honorowana. Jednak, co istotne, zapewni tylko niezbędną darmową pomoc, a o tym, czy jest ona konieczna i może być finansowana przez kasę chorych, decyduje lekarz.

EKUZ nie finansuje też usług i leczenia, które są szczególnie niezbędne narciarzom: ratownictwa górskiego, transportu medycznego do kraju, OC i transportu zwłok. Co więcej, mimo posiadania EKUZ może zajść konieczność dopłacenia do wizyty lekarskiej, hospitalizacji czy operacji.

PAMIĘTAJ! Posiadacze EKUZ otrzymują opiekę medyczną za granicą na takich zasadach, jakie obowiązują obywateli kraju, tzn. jeśli przejazd karetką pogotowia jest płatny, to opłatę uiści również posiadacz karty EKUZ.

Poszkodowany narciarz, który posiada tylko EKUZ (bez ubezpieczenia turystycznego), będzie mógł skorzystać wyłącznie z placówek zdrowia, które mają podpisaną umowę ze Słoweńskim Zakładem Ubezpieczeń Zdrowotnych (ZZZS). Posiadacze polisy podróżnej nie mają tych ograniczeń - to ważne, bo nie zawsze w ośrodkach turystycznych jest dostępna przychodnia, która ma podpisaną umowę z kasą chorych.

Ubezpieczenie narciarskie na narty do Słowenii - co powinno zapewniać?

Nie wystarczy jakiekolwiek ubezpieczenie do jazdy na nartach. Ważne, aby zawierało odpowiednio wysokie sumy kosztów leczenia oraz duży wachlarz zabezpieczeń. To ważne bez względu na to, czy wybieramy się na najwyższy szczyt Słowenii Triglav, czy będziemy dopiero uczyć się jeździć na nartach na tzw. oślej łączce. Skutkujący komplikacjami zdrowotnymi wypadek może zdarzyć się nawet na najniższych stokach bardzo ostrożnej osobie.

Ubezpieczenie na narty - Słowenia. Sprawdź, co powinno zawierać:

 • Wysoka suma kosztów leczenia - narciarstwo to szczególnie kontuzjogenny sport, a wypadki na nartach w zimowe wakacje nie należą do rzadkości. Dlatego kwota obejmująca koszty leczenia za granicą powinna być szczególnie wysoka. Dobrze, aby wynosiła co najmniej 300 tys. zł. W Słowenii leczenie jest dość drogie, więc skomplikowany wypadek może być kosztowny w skutkach.

 • Ratownictwo - ratownictwo górskie w Polsce jest bezpłatne, ale niemal na całym świecie koszty akcji ratowniczej ponosi poszkodowany turysta. To najlepszy powód, aby posiadać ubezpieczenie podróżne. Gdy dojdzie do wypadku, do którego zaangażowane będą musiały być służby ratownicze, całość kosztów do sumy ubezpieczenia zostanie pokryta przez ubezpieczyciela. A mowa tutaj nawet o kilkudziesięciu tysiącach złotych.

 • Ubezpieczenie OC - wyjątkowo przydatne na nartach, gdy dojdzie do uszkodzenia mienia lub zdrowia innej osoby. Dla narciarzy polecana jest rozszerzona wersja OC sportowego. Pokryje ona m.in. koszt zniszczonego sprzętu (ubezpieczonego lub innej poszkodowanej w kolizji osoby).

 • Ubezpieczanie NNW - narciarstwo może spowodować poważne uszkodzenia ciała, w wyniku których dojdzie do uszczerbku na zdrowiu. W takiej sytuacji przydatne okazuje się NNW, które zapewni odszkodowanie.

 • Transport medyczny do kraju - skomplikowane złamanie nogi, choroba serca, a niekiedy nawet wstrząśnienie mózgu mogą być powodem niemożności powrotu do kraju tradycyjnym transportem. Szczególnie, jeśli poszkodowany był kierowcą. Ubezpieczenie na narty pokryje zarówno koszt transportu medycznego poszkodowanego do Polski, jak również odwiezienie jego auta, jeśli nikt z towarzyszy podróży nie będzie mógł tego zrobić.

 • Transport zwłok - nikt z turystów nie chce zakładać najgorszego, ale warto pamiętać, że wcale nierzadkie są przypadki śmierci w podróży. A im dalszy i droższy kraj, tym kosztowniejsze jest przewiezienie ciała zmarłego. Taki koszt spoczywa w całości na bliskich, EKUZ tego nie pokrywa.

 • Ubezpieczenie bagażu - zaginiona walizka lub zniszczony sprzęt narciarski mogą być problemem, który zepsuje urlop. Ale tylko wtedy, gdy turysta nie będzie posiadał ubezpieczenia na narty.

Ile kosztuje ubezpieczenie na narty do Słowenii?

Koszt ubezpieczenia do Słowenii uzależniony jest od zakresu świadczeń, jakie wchodzą w skład polisy ubezpieczeniowej. Ogromnym jej plusem jest bowiem możliwość personalizacji i dostosowania pod indywidualne potrzeby. Dzięki temu turysta zakupuje takie ubezpieczenie, jaki jest mu potrzebne.

Ubezpieczenie na narty do Słowenii
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
AXA Partners
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
4,53 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 20 000 złZdarzenia pod wpływem alkoholu Zachorowanie COVID-19 RankoPomoc Prawna Rehabilitacja po powrocie do Polski: (+3,50 zł)
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
8,47 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złSporty objęte polisą: 71 Zdarzenia pod wpływem alkoholu Zachorowanie COVID-19 RankoPomoc Prawna
Allianz
Koszty leczenia
5 000 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
10 000 zł
81,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 150 000 złOC: 2 000 000 złSporty objęte polisą: 123Zdarzenia pod wpływem alkoholu Sprzęt sportowy: 20 000 zł Zachorowanie COVID-19 RankoPomoc Prawna

Ubezpieczenie na narty do Słowenii

Ubezpieczenie na narty do Słowenii
AXA Partners
4,53 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 złZdarzenia pod wpływem alkoholu Zachorowanie COVID-19 RankoPomoc Prawna Rehabilitacja po powrocie do Polski: (+3,50 zł)
Nationale-Nederlanden
8,47 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złSporty objęte polisą: 71 Zdarzenia pod wpływem alkoholu Zachorowanie COVID-19 RankoPomoc Prawna
Allianz
81,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
5 000 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
10 000 zł
Dodatkowo: NNW: 150 000 złOC: 2 000 000 złSporty objęte polisą: 123Zdarzenia pod wpływem alkoholu Sprzęt sportowy: 20 000 zł Zachorowanie COVID-19 RankoPomoc Prawna

Ubezpieczenie na narty do Słowenii

Wyjazd na narty wymaga dobrego ubezpieczenia, co nie oznacza, że najdroższego. Ważne, aby polisa zawierała OC, NNW, ratownictwo oraz możliwie wysoką sumę kosztów leczenia.

Jak dojechać na narty do Słowenii?

Położenie Słowenii umożliwia dojazd na narty samochodem, co znacznie ułatwia przewiezienie własnego sprzętu i sprawia, że podróż jest bardziej komfortowa. Licząc z Warszawy, należy zarezerwować ok. 11,5 godziny ciągłej jazdy. Turyści z Gdańska będą mieli dłuższą podróż - ich droga potrwa co najmniej 14 godzin. Narciarzy z Krakowa czeka natomiast ok. 9,5 godziny drogi do Słowenii. Do tego należy doliczyć przystanki na toaletę i rozprostowanie nóg.

Jednak możliwość zatrzymania się w dowolnym momencie i przewiezienie swoich nart jest na tyle dużą wygodą, że warto przemęczyć się te kilkanaście godzin w trasie.

A ile będzie kosztowała podróż samochodem w miejsce dogodne do jazdy na nartach, czyli przyjmijmy ośrodek narciarski Kanin położony od strony Włoch?

 • Z Gdańska: średni koszt litra paliwa to 6,24 zł, odległość do Słowenii, do miejsca Kanin to 1300 km, co daje średni koszt dojazdu w jedną stronę 900 zł, a całej podróży 1800 zł. Do tej kwoty należy doliczyć koszt zakupu winiet.

 • Z Warszawy: przy koszcie paliwa 6,24 zł za litr, podróż najpopularniejszymi trasami do Słowenii to 1080 km, co daje ok. 740 zł w jedną stronę i niemal 1500 zł w dwie strony.

 • Z wysuniętego najbardziej na południe Krakowa podróż będzie nie tylko najkrótsza (ok. 850 km), ale i najtańsza - koszt w jedną stronę to ok. 580 zł, a w dwie 1160 zł.

Do kosztów paliwa należy doliczyć opłatę za winiety i przejazd tunelem Karavanke, który łączy Austrię ze Słowenią. Opłata za wjazd do tunelu to ok. 35 zł. Winiety będą potrzebne do przejazdu Czechami, Austrią i Słowenią, a ich łączny koszt to ok. 200 zł w jedną stronę.

Podróż samochodem będzie najlepiej dostosowana do potrzeb rodzin z dziećmi i okaże się również najbardziej korzystna cenowo. Bardzo tanie bilety lotnicze odeszły już niestety w zapomnienie. Doliczając koszt bagażu, przewiezienia sprzętu narciarskiego, wykupienia miejsc i innych opłat, lot dla kilkuosobowej rodziny będzie kosztować nawet 3-4 tysiące złotych.

UWAGA! W Słowenii kierowcy polscy mogą poruszać się, okazując rodzime prawo jazdy, jakim posługują się w swoim kraju. Konieczne jest też posiadanie OC pojazdu i dowodu rejestracyjnego. Winieta nie musi być położona na widoku czy przyklejona do szyby, gdyż obecnie wydawane są e-winiety. Konieczne jest zachowanie potwierdzenia zakupu w formie PDF. Jazda drogami słoweńskimi to przyjemne doświadczenie, gdyż są one dobrze utrzymane.

Zasady bezpieczeństwa na stoku dla narciarzy i snowboardzistów

Ubezpieczenie na narty dla turystów zarówno bardziej, jak i mniej zaawansowanych na stoku jest niezmiernie ważne, ale przede wszystkim liczy się prewencja.

Zasady bezpieczeństwa na stoku:

 • Kask - nieobowiązkowy, ale zdecydowanie warto posiadać. Tak jak z pasami w samochodzie, wolimy żeby się nie przydały, ale zawsze należy je zapiąć.

 • Komunikaty służb ratowniczych - w górach nie liczy się aktualna pogoda i to, co turystom się wydaje, ale przewidywania służb ratowniczych i wygłaszane przez nich komunikaty ostrzegawcze. Jeśli danymi trasami nie rekomenduje się zjeżdżania lub nawet wychodzenia w góry, to bez żadnych obiekcji słucha się takich wskazań i postępuje zgodnie z nimi.

 • Umiejętności a trasy - uczciwe dostosowanie umiejętności jazdy do rodzaju nartostrady jest kluczowe w zachowaniu bezpieczeństwa na stoku. Położenie stoku ma ogromne znaczenie, inaczej zjeżdża się szerokimi trasami, inaczej leśną wąską nartostradą.

 • Myśl o innych - bezpieczeństwo na stoku to też odpowiedzialne myślenie o innych użytkownikach. Nie należy zajeżdżać drogi, wymijać bez zachowania odległości czy jechać zbyt blisko innego narciarza. To osoba zjeżdżająca wyżej powinna uważać na te znajdującej się przed nią.

 • Naładowany telefon - szczególnie ważne, gdy wybieramy się na samodzielną jazdę, bez osoby towarzyszącej. Każdy narciarz powinien mieć sprawny telefon, by móc się skontaktować z bliski lub służbami ratowniczymi w razie wypadku na stoku lub zagubienia się na długiej trasie.

 • Zdrowy rozsądek - narciarze i snowboardziści powinni odpowiedzialnie zachowywać się na stoku, ale ważne też, aby inni turyści użytkowali teren zgodnie z przeznaczeniem. Dzieci jeżdżące na sankach na stokach mogą stanowić duże zagrożenie, podobnie jak piesi wspinający się nartostradą.

Co warto wiedzieć?

 1. Sezon narciarski trwa w Słowenii od grudnia nawet do początków maja.

 2. Śniegu nie brakuje w górnych partiach gór do późnych wiosennych dni. Ze względu na położenie skorzystać tu można z najlepszej jakości śniegu, a jazda staje się prawdziwą przyjemnością.

 3. Słowenia dysponuje świetnej klasy ośrodkami, otoczonymi lasami, z przepięknym krajobrazem, doskonałą infrastrukturą, a to wszystko za przystępną cenę, porównywalną z kosztami jazdy w Polsce.

 4. EKUZ na narty do Słowenii to za mało.

 5. Koszt polisy narciarskiej do Słowenii to mniej niż kubek kawy

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy ratownictwo górskie w Słowenii jest płatne?

  W uzasadnionych przypadkach ratownictwo górskie w Słowenii może być płatne, a rachunek będzie wystawiony turyście. NFZ nie zwraca kosztów ratownictwa górskiego za granicą

 2. Czy wystarczy karta EKUZ, czy trzeba mieć ubezpieczenie?

  Dodatkowe ubezpieczenie turystyczne w Słowenii nie jest obowiązkowe, ale zdecydowanie warto je mieć. Dzięki temu narciarz jest w pełni zabezpieczony, a jego zdrowie odpowiednio chronione. Ryzykowny sport, jakim jest narciarstwo, to większe prawdopodobieństwo kontuzji, wypadku i innych zdarzeń zagrażających bezpieczeństwu. Karta EKUZ nie zapewnia właściwej ochrony za granicą, szczególnie narciarzom.

 3. Czy na słoweńskich stokach jest policja?

  Policja w Słowenii będzie interweniować na stoku, jeśli narciarz łamie przepisy, np. o zachowaniu trzeźwości podczas jazdy na nartach, a jego zachowanie nie jest dostosowane do panujących w ośrodku narciarskich zasad postępowania.

 4. Czy ubezpieczenie na narty w Słowenii jest obowiązkowe?

  Ubezpieczenie na narty w Słowenii nie jest obowiązkowe, jednak warto je posiadać, bo tylko ono zapewnia zwrot kosztów leczenia i ewentualnego transportu medycznego do Polski.