Bułgaria to nietypowy, ale zdecydowanie warty uwagi kierunek narciarski. Zadbana infrastruktura, przystępne ceny i śnieg utrzymujący się nawet do końca kwietnia - to poważne argumenty przemawiające za wyborem właśnie Bułgarii. 

W Bułgarii aktualnie funkcjonuje ponad 20 czynnych ośrodków narciarskich. Łączna długość tras zjazdowych przekracza 250 km. Podpowiadamy, dokąd warto się wybrać i na co zwrócić uwagę, wyjeżdżając na narty do Bułgarii w dobie pandemii.

Wyjazd do Bułgarii a koronawirus – jakie są aktualne zasady bezpieczeństwa?

Planując jakiekolwiek wyjazdy w czasie trwania pandemii COVID-19, najpierw koniecznie należy zapoznać się z aktualnymi zasadami dotyczącymi możliwości przekraczania granicy. Granice Bułgarii pozostają otwarte dla turystów z Polski. Aby jednak móc wjechać na terytorium Republiki Bułgarii, należy okazać negatywny wynik testu PCR na SARS-CoV-2.

UWAGA: test nie może być starszy niż 72 godziny, a zatem należy wykonać go bezpośrednio przed wyjazdem! Liczy się data wykonania badania umieszczona w dokumencie. 

Dokument z negatywnym wynikiem testu musi zawierać:

 • imię i nazwisko turysty, który chce przekroczyć granicę, zgodne z dokumentem tożsamości,
 • datę wykonania testu, 
 • dane kontaktowe laboratorium przeprowadzającego badanie,
 • metodę wykonania badania (PCR),
 • negatywny wynik napisany alfabetem łacińskim.

Aktualne zasady obowiązują od 17 lutego do 30 kwietnia 2021 r. Dla bezpieczeństwa przed wyjazdem warto stale śledzić informacje – najlepiej na zaufanych stronach rządowych. Dzięki temu, w razie potrzeby, można szybko zareagować na ewentualne zmiany w regulacjach. 

Po zapoznaniu się z obowiązującymi tuż przed wyjazdem obostrzeniami i zasadami dotyczącymi wjazdu na teren Bułgarii – pozostaje wybór miejsca do szusowania. Poniżej kilka propozycji.

Bansko – popularny kurort dla zaawansowanych 

Zdecydowanie najpopularniejszym i najnowocześniejszym bułgarskim kurortem jest Bansko w górach Pirin. Wśród miłośników zjazdów z gór wysokich uchodzi za jeden z najlepiej przygotowanych kurortów na terenie całej Europy Wschodniej. To doskonała alternatywa dla znacznie droższych kurortów Europy Zachodniej. Warunki pozwalające na wygodne szusowanie utrzymują się tu nawet do końca kwietnia. 

Ośrodek Bansko dysponuje ponad 65 kilometrami tras zjazdowych. Szusujący mogą korzystać z kolejki gondolowej, wyciągów orczykowych i krzesełkowych. Najbardziej zadowoleni z wypoczynku w kurorcie Bansko będą narciarze zaawansowani i średnio-zaawansowani. Przeważają tu trasy czerwone i czarne, z czego te ostatnie – uchodzą za naprawdę trudne. 

Ceny karnetów w kurorcie Bansko nie powinny zrujnować portfeli narciarzy z Polski. W sezonie wysokim ceny 6-dniowego karnetu wynoszą:

 • dorośli: 380 BGN (ok. 880 zł),
 • seniorzy: 345 BGN (ok. 800 zł),
 • karnet junior: 185 BGN (ok. 430 zł).

Baza noclegowa w miasteczku Bansko i okolicznych miejscowościach jest rozbudowana. Wybierać można pośród licznych kwater prywatnych (od ok. 120 zł za dobę) oraz hoteli 3 i 4-gwiazdkowych (ok. 200 zł za dobę). Dla najbardziej wymagających powstały także 5-gwiazdkowe obiekty z dostępem do strefy SPA oraz innymi udogodnieniami. Cena za pokój w jednym z nich wynosi ok. 300-400 zł.

Miasteczko Bansko jest niewielkie, jednak bardzo urokliwe. Po zakończeniu dnia na stoku można wybrać się do jednej z licznych tawern z lokalną kuchnią oraz odwiedzić malowniczą uliczkę handlową Pirin Street. Fani historii mogą wybrać się również wysoko ocenianego przez turystów muzeum Neofit Rilski Museum.

Pamporovo – dla amatorów narciarstwa biegowego

Pamporovo to ciekawa propozycja dla rodzin z dziećmi, początkujących i średnio-zaawansowanych narciarzy, a także miłośników popularnych „biegówek”. Kurort położony jest na wysokości 1620 m n.p.m. Wraz z pobliskim miasteczkiem Chepelare oferuje ponad 30 kilometrów tras zjazdowych, kilkanaście różnego typu wyciągów oraz ponad 20 km tras narciarstwa biegowego.

Stacja Pamporovo podzielona jest na dwie części (Snezhanka oraz Mechi Chal). Pomiędzy nimi kursuje wygodny skibus. Przeważają trasy niebieskie i czerwone, ale bardziej zaawansowane osoby mają do dyspozycji blisko 6 km tras czarnych. Kupując jeden skipass, można korzystać z wyciągów w obu miejscach. Śnieg utrzymuje się tu nawet do końca kwietnia. Aktualnie trwają także prace, na skutek których Pamporovo ma stać się już niedługo obiektem całorocznym. 

Ceny karnetów w Pamporovie – jak na narty w Bułgarii przystało – można uznać za przystępne. W sezonie wysokim cena 1-dniowego karnetu dla osoby dorosłej wynosi ok. 60 BGN ( ok. 140 zł). 

Baza noclegowa w okolicy kurortu Pamporovo aktualnie nie jest tak obszerna jak w przypadku najpopularniejszego kurortu Bansko. Stale się jednak rozbudowuje, dając narciarzom coraz większe możliwości wyboru. Przeważają hostele oraz hotele 3-gwiazdkowe, nierzadko ze strefą wypoczynkową. Nocleg w takim obiekcie to koszt ok. 200 zł za dobę. 

Atrakcji poza stokiem jest stosunkowo niewiele. Można jednak wybrać się do jednej z wielu restauracji serwujących lokalne przysmaki. Jedna z nich jest wyjątkowo ciekawa, ponieważ znajduje się na szczycie Sneżanka, o wysokości 1928 m n.p.m. Najmłodszych ucieszy natomiast wycieczka do FunParku i skorzystanie z licznych zimowych atrakcji. 

Borovets – dla wygodnych 

Borovets to kurort położony 70 kilometrów od Sofii – stolicy Bułgarii. To zatem propozycja dla narciarzy, którzy chcieliby połączyć narciarski wypoczynek ze zwiedzaniem okolic zabytkowej stolicy. Śnieg utrzymuje się tu zwykle aż do końca kwietnia, dzięki czemu cały sezon trwa aż ok. 130 dni. 

Borovets to duży ośrodek – do dyspozycji narciarzy jest blisko 70 kilometrów nartostrad. Oferuje aż 24 km tras niebieskich, 30 kilometrów tras czerwonych i 5 km czarnych. Składa się z 3 części – Markudjik, Yastrebetz i Sitnyakovo. Połączone są one wyciągami, wśród których znajdziemy m.in. wygodną gondolę i wyciągi krzesełkowe. 

Ceny 1-dniowych skipassów w kurorcie Borovets w sezonie wysokim wynoszą:

 • dorośli: 62 BGN (ok. 140 zł),
 • seniorzy powyżej 65 r.ż.: 45 BGN (ok. 104 zł),
 • dzieci: 36 BGN (ok. 83 zł).

Jeśli chodzi o noclegi w regionie Borovets – przeważają hotele. Do dyspozycji turystów są główne hotele 4-gwiazdkowe, które oferują naprawdę wysoki standard. Cena za dobę w takim obiekcie to ok. 300 zł. Bardziej budżetową propozycją są kwatery prywatne – ok. 100-150 zł za noc. 

Warta uwagi atrakcją kurortu Borovets jest rozbudowane centrum sportowe Bistritsa, gdzie mogą trenować m.in. amatorzy biathlonu i narciarstwa biegowego. Borovets to jednak nie tylko sport. Po skorzystaniu z zimowych atrakcji można udać się na spacer np. do dawnego pałacu królewskiego, Tsarska Bistritsa. 

Vitosha – dla oszczędnych 

Ośrodek Vitosha to kolejny kurort położony naprawdę niedaleko stolicy. Jest nawet nazywany lokalną górą mieszkańców Sofii – nie bez przyczyny. Od stolicy Bułgarii dzieli go niecałe... 9 kilometrów. Zdecydowanie można więc połączyć zwiedzanie bułgarskiej stolicy z szaleństwem na stoku. 

Znajduje się tutaj 14 wyciągów, a łączna długość tras zjazdowych to 20 kilometrów. Dominują trasy niebieskie i czerwone. Ośrodek nie należy niestety do najnowocześniejszych. Przeważają wyciągi krzesełkowe, które są sprawne i na bieżąco konserwowane, jednak mimo wszystko – mocno przestarzałe. 

Niezbyt nowoczesną infrastrukturę rekompensują jednak ceny karnetów. Biorąc pod uwagę bliskość stolicy i oferowane przez nią możliwości, są to zdecydowanie ceny niskie. W sezonie wysokim koszty 1-dniowego skipassu to:

 • dorośli: 40 BGN (ok. 92 zł),
 • seniorzy i młodzież: 32 BGN (ok. 74 zł),
 • dzieci: 25 BGN (ok. 57 zł).

Baza noclegowa w sercu kurortu Vitosha – ze względu na bliskość stolicy i fakt, że z ośrodka korzystają głównie „miejscowi” – nie jest szczególnie rozbudowana. W najbliższej okolicy się jednak kilka godnych uwagi obiektów o podwyższonym standardzie, 4 i 5-gwiazdkowych. Doba w takim hotelu to koszt ok. 300 zł. Bardziej budżetową propozycję stanowią 2-gwiazdkowe hostele, gdzie pokój z dostępem do współdzielonej łazienki można znaleźć już za ok. 80 zł. Do dyspozycji szusujących w ośrodku Vitosha pozostaje również cała baza noclegowa w Sofii. 

Vitosha to przede wszystkim ośrodek narciarski. Znajduje się tu jednak kilka urokliwych restauracji i kawiarni, serwujących lokalne przysmaki. Jeśli warunki pogodowe pozwolą, po dniu na stoku warto wybrać się także na relaksujący spacer szlakami Parku Narodowego Vitosha. Znacznie więcej atrakcji o niesportowym charakterze znajduje się w pobliskiej Sofii. 

Dobrinishte – dla ceniących spokojny wypoczynek

Dobrinishte to niewielki kurort położony niedaleko ośrodka Bansko (ok. 6 km). Dzięki tak dogodnemu położeniu w Dobrinishte można korzystać z tak samo doskonałych warunków naturalnych i infrastrukturalnych jak w Bansko, a jednocześnie jest tam znacznie spokojniej. To propozycja dla osób, które ponad wielokilometrowe, uczęszczane nartostrady, wolą krótkie, kameralne (ale bardzo zadbane) trasy. 

Ośrodek znajduje się na wysokości pomiędzy 1412 m n.p.m. a 2236 m n.p.m. W Dobrinishte narciarze i snowboardziści mogą korzystać z 5 kilometrów tras. Do dyspozycji szusujących są 4 wyciągi. Aż połowa, bo 2,5 kilometra tras, oznaczona jest kolorem czerwonym. 

Ceny jednodniowego skipassu w sezonie wysokim w Dobrinishte, ze względu m.in. na niewielkie rozmiary ośrodka, jest niska. Wynosi ok. 35 BGN (ok. 81 zł) dla osób dorosłych oraz 18 BGN (ok. 41 zł) dla dzieci. Sezon, tak samo jak w pobliskim Bansko, trwa tu zasadniczo do kwietnia. Zdarzają się jednak sezony, w których odpowiednie warunki utrzymują się nawet do pierwszych dni maja.

Mimo niewielkich rozmiarów ośrodka w Dobrinishte nie można narzekać na brak propozycji noclegu. Większość hoteli to obiekty 3 i 4-gwiazdkowe. Cena za dobę zwykle wynosi 150-250 zł. Za ok. 100-120 zł za dobę można bez problemu znaleźć zakwaterowanie w kwaterze prywatnej lub dwugwiazdkowym hostelu.

Dobrinishte to jednak nie tylko narty. To także popularny kompleks leczniczych źródeł mineralnych, z których za najpopularniejsze uchodzi „Srebrne Źródło”. Woda z tego zbiornika jest bogata w jony srebra i przyciąga rzesze turystów z całej Bułgarii. Po wyczerpującym dniu na stoku zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce! Fani architektury powinni także udać się do Kościoła św. Piotra i Pawła, będącego świetnie zachowanym przykładem architektury typowej dla tego regionu.

Jak wybrać ubezpieczenie na narty w Bułgarii w dobie pandemii?

Wyjazd na narty wymaga zadbania przede wszystkim o bezpieczeństwo każdego podróżnika. W tym celu najlepiej wykupić dobrą polisę turystyczną – bez względu na to, czy podróżujemy samodzielnie, czy wykupiliśmy zorganizowaną wycieczkę w burze podróży.

Jak zatem wybrać ubezpieczenie na narty w Bułgarii, biorąc pod uwagę pandemię COVID-19? Kluczowy jest zakres ubezpieczenia. Każda dobra polisa narciarska powinna zawierać:

 • Koszty leczenia. Zalecana minimalna suma gwarantowana na wyjazd do Bułgarii 30 000 euro. Dzięki temu ubezpieczeniu ewentualne koszty leczenia narciarza (także w placówkach prywatnych) pokryje ubezpieczyciel. W dobie pandemii trzeba też koniecznie sprawdzić, czy polisa zapewnia pokrycie kosztów leczenia w przypadku zachorowania na COVID-19. Spora część towarzystw ubezpieczeniowych aktualnie zapewnia taką ochronę. Szczegóły znajdują się zawsze w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. 
 • UbezpieczenieNNW. Narciarstwo to ryzykowny sport. Dzięki dobremu ubezpieczeniu NNW, w razie doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu, narciarz otrzyma odszkodowanie. 
 • Koszty ratownictwa. Niezbędne w trakcie szusowania w górach tak wysokich, z jakimi mamy do czynienia w Bułgarii. Zapewniają pokrycie kosztów akcji ratunkowej. 
 • OC sportowe. Chroni narciarza przed finansowymi konsekwencjami wyrządzenia szkody osobie trzeciej – spowodowania urazu lub uszkodzenia należących do niej przedmiotów.
 • Assistance. Zapewnia pomoc w kryzysowych sytuacjach. 

Oprócz powyższych ryzyk narciarz może zdecydować się na liczne rozszerzenia ubezpieczenia. Przydarzą się się one m.in. osobom uprawiającym sporty ekstremalne lub wysokiego ryzyka. Przy wyborze konkretnej oferty zdecydowanie trzeba więc przeanalizować swoje indywidualne potrzeby i oczekiwania wobec ochrony.

Ubezpieczenie na narty w Bułgarii w dobie pandemii COVID-19 – ile kosztuje?

Cena polisy narciarskiej na wypoczynek w górach Bułgarii to zazwyczaj jedynie niewielki ułamek ceny całego wyjazdu. Ochronę można uzyskać już za ok. 4 zł dziennie. 

Poniżej kilka kalkulacji wyszukanych przy pomocy wygodnej porównywarki ubezpieczeń podróżnych, dzięki której szybko można znaleźć kilkanaście różnych ofert polis narciarskich. Kalkulacje dotyczą 7-dniowego wyjazdu do Bułgarii dla osoby dorosłej, która nie cierpi na choroby przewlekłe i zamierza szusować tylko w miejscach do tego przeznaczonych. 

PROPOZYCJE UBEZPIECZENIA NA WYJAZD NARCIARSKI DO BUŁGARII

TU

Cena za 1 dzień ochrony

Sumy ubezpieczenia

Ochrona w razie zachorowania na COVID–19

Axa Assitance

3,69 zł 

KL: 200 000 zł
KR: 200 000 zł
NNW: 20 000 zł

Nationale Nederlanden

7,55 zł

KL: 150 000 zł
KR: 100 000 zł
NNW: 10 000 zł

Proama

8,71 zł

KL: 100 000 zł
KR: 100 000 zł
NNW: 20 000 zł

Generali

10,00 zł

KL: 200 000 zł
KR: 200 000 zł
NNW: 30 000 zł

Przy wyborze polisy należy pamiętać, że ubezpieczenie musi zapewniać taką ochronę, jakiej potrzebuje konkretny podróżnik. Cena jest ważna, ale nie zawsze powinna stanowić decydujące kryterium – najważniejsze jest bezpieczeństwo wszystkich uczestników wyjazdu! Kluczowy jest zatem zakres polisy. Warto poświęcić chwilę na zastanowienie się, jakie są nasze oczekiwania oraz zapoznanie się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. W dokonaniu właściwego wyboru pomoże nasz kalkulator ubezpieczeń podróżnych. 

Co warto wiedzieć?

 1. Bułgaria to nieoczywisty kierunek narciarski, słynący z atrakcyjnych ośrodków narciarskich.

 2. Narciarzy bułgarskie stoki kuszą przede wszystkim ceną.

 3. Przed wyjazdem do Bułgarii należy wykonać test na obecność koronawirusa.

 4. Warto zabrać ze sobą też ubezpieczenie chroniące w razie zachorowania na Covid-19. 

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy turyści z Polski mogą wjechać do Bułgarii?

  Tak, granice Bułgarii są otwarte dla turystów z Polski. Przed wjazdem wymagane jest jednak okazanie negatywnego wyniku testu na obecność SARS-CoV-2 w organizmie. Test nie może być starszy niż 72 godziny.
 2. Jakie ośrodki narciarskie w Bułgarii należą do najpopularniejszych?

  Wśród nich można wymienić Pamporovo, Borovets, Bansko, Vitosha czy Dobrinishte.
 3. Jakie ubezpieczenie wybrać na narty do Bułgarii?

  Taka polisa powinna zapewniać pokrycie kosztów leczenia i ratownictwa, NNW i OC w życiu prywatnym. Powinna posiadać rozszerzenie ochrony o uprawianie sportów zimowych. Warto rozbudować ją także o ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego. Polisa powinna chronić także w razie zachorowania na Covid-19.