Wyprawa dookoła świata może kosztować od kilku do kilkudziesięciu tysięcy, w zależności od wybranego sposobu podróżowania. Sprawdziliśmy, co dokładnie oferują touroperatorzy w ramach podróży dookoła świata i porównaliśmy te oferty z wyjazdem na własną rękę. Zobacz co trzeba wiedzieć o tak długiej podróży w naszym artykule.

Podróże dookoła świata możliwe są także w dobie pandemii COVID-19. Oczywiście będą one odrobinę różniły się od standardowych warunków, jednak obecnie – pandemia nie jest już przeciwwskazaniem do realizacji marzenia o najdłuższej podróży w życiu. Wybrane biura podróży organizują wyprawy dookoła świata, które trwają około miesiąca, choć bez wątpienia oferta tego typu zorganizowanych wyjazdów znacząco skurczyła się w dobie COVID-19.

Wybraliśmy i przeanalizowaliśmy dwie oferty, przygotowane przez biura Logos Travel oraz Kiribati Club. Podróżowanie po całym świecie umożliwia także bilet RTW – jest to łączona oferta kilkunastu linii lotniczych, dzięki której można oblecieć całą kulę ziemską w 12 miesięcy. Wyprawę dookoła globu można zaplanować też całkowicie samodzielnie, choć trzeba dysponować odpowiednim czasem i budżetem.

Podróż dookoła świata w 30 dni - czy to możliwe? 

Oferty zorganizowanych podróży dookoła świata nie zdarzają się zbyt często. Przede wszystkim dlatego, że są one bardzo kosztowne. Nic zatem dziwnego, że wyjazd dookoła świata w formie zorganizowanego wyjazdu oferuje tylko kilka biur podróży. Taka podróż trwa miesiąc i obejmuje zwiedzanie różnych kontynentów, kilku, kilkunastu krajów i kilkudziesięciu miast.

To taki wyjazd w formie instant – zupełnie różny od wypraw organizowanych samodzielnie. Przeanalizujemy koszty tego typu wyprawy na przykładzie ofert dwóch biur podróży, które obecnie organizują tego typu wyprawy – Logos Travel oraz Kiribati Club (za pośrednictwem portalu zingtravel.pl).  

podróż dookoła świata z biurem podróży

Dookoła świata, czyli gdzie? 

Wyprawa z Logos Travel obejmuje najciekawsze tereny Zachodniego USA, a także Hawaje i wyspy Południowego Pacyfiku - Samoa i Fidżi. Podróżnicy odwiedzą też Australię i Hongkong. Wycieczka trwa łącznie 27 dni. Wyprawa rozpoczyna się od przelotu do Los Angeles przez jeden z europejskich portów lotniczych. Kolejno podróżnicy zwiedzają Los Angeles, San Diego, Flag Staff i Park Narodowy Wielki Kanion, w rejonie którego spędzają najbliższe dwa dni.

Kolejne w planie wycieczki jest Sierra Nevada, Park Yosemite, San Francisco i Santa Barbara. Następnie na kilka dni podróżnicy udadzą się na malownicze Hawaje, wyspę Samoa oraz polecą na Fidżi. Z Fidżi turyści polecą do Sydney, a stamtąd do Hongkongu lub Singapuru. Wycieczka kończy się po 27 dniach, przylotem do Warszawy.  

Nieco inny plan przygotowało Kiribati Club. W tym przypadku wycieczka dookoła świata trwa kilka dni dłużej. Rozpoczyna się przylotem do Japonii, gdzie podróżnicy zostają aż 7 dni. W tym czasie zwiedzają Tokio, Wulkan Fuji, Kioto i świątynie w Narze. Następnie turyści lecą do Australii, gdzie odwiedzą Cairns, Sydney, Blue Mountains. Kolejne dni spędzą w Nowej Zelandii, zwiedzając Wellington, Park Tongariro, Jezioro Taupo i Rotoruy.

Następnie podróżnicy lecą na Fidżi, gdzie spędzą kolejne 3 dni. Kolejno skierują się do USA, aby zwiedzić Los Angeles, Wielki Kanion, Dolinę Śmierci, Park Narodowy Yosemite, San Francisco i Nowy Jork. Wycieczka kończy się po 30 dniach, przylotem do Warszawy.  

Ile to kosztuje? 

Wyprawa dookoła świata organizowana przez biura podróży nie należy do najtańszych przyjemności. Wyjazd z Logos Travel to koszt od 17 890 PLN + 3 850 USD, które trzeba mieć ze sobą. Kwota, którą wpłacamy touroperatorowi, obejmuje:  

  • loty na trasie Warszawa – Los Angeles – Honolulu – Apia – Nadi – Sydney – Singapur lub Hongkong – Warszawa, 

  • noclegi w hotelach i motelach trzygwiazdkowych, 

  • wyżywienie: śniadania 

  • przejazdy mikrobusem i łodzią, 

  • opiekę pilota (polskojęzycznego) oraz koszty miejscowych przewodników, 

  • wizę do Australii, 

  • ubezpieczenie o sumie gwarantowanej kosztów leczenia 30 000 Euro i NNW o sumie 3 000 Euro.  

Cena wycieczki z Logos Travel nie obejmuje biletów wstępu i opłat pobieranych na lotniskach, napiwków, wycieczek fakultatywnych, kosztów wyżywienia poza śniadaniami, dopłat do pokoju jednoosobowego, wizy do USA.  

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku podróży z Kiribati Club. Dokładną cenę podróży dookoła świata z tym biurem podróży można jednak poznać dopiero po skontaktowaniu się z touroperatorem. Na stronie internetowej organizator informuje jednak, że cena obejmuje: 

  • bilety lotnicze,  

  • 26 noclegów w hotelach i motelach, 

  • transport samochodem w USA, Nowej Zelandii i Australii, 

  • bilet sieciowy na pociągi w Japonii, 

  • wycieczki w Australii: Wielka Rafa Koralowa, Blue Mountains, 

  • rejs na wyspie Fidżi, 

  • opiekę pilota,  

  • ubezpieczenie zawierające koszty leczenia o sumie gwarantowanej 30 000 Euro oraz NNW 15 000 Euro, a także ubezpieczenie bagażu o sumie 1 000 zł.  

Cena nie obejmuje: biletów wstępu do miejsc wymienionych w programie, transportu lokalnego, wyżywienia, składki na turystyczny fundusz gwarancyjny: 13 PLN/os., wiz i ESTA/ETA oraz atrakcji dla chętnych.  

Czy to się opłaca? 

Taki wyjazd jest zaledwie namiastką prawdziwej podróży dookoła świata. Trwa tylko miesiąc, co prawda objedzie się (czy raczej obleci) kulę ziemską dookoła, ale zobaczy się tylko kilka krajów. Jest się w zupełności uzależnionym od planu ułożonego przez biuro podróży, nie ma szans na spontaniczne wycieczki i możliwość obcowania z lokalną kulturą. 

Niemniej jednak to dobra opcja dla osób, które pracują na etacie i nie mają szans na kilkumiesięczną wyprawę po całym świecie. Trzeba jednak przygotować się na spore wydatki. Cena wyjściowa wyjazdu nie jest niska, a to tylko wierzchołek góry lodowej. Zorganizowany wyjazd dookoła świata to rozwiązanie dla osób, które mają ograniczony czas na podróżowanie, za to nie mają żadnych ograniczeń budżetowych. 

Podróż dookoła świata w rok - co oferuje bilet RTW? 

Linie lotnicze wychodzą naprzeciw oczekiwaniom marzącym o podróży dookoła świata, umożliwiając zakup specjalnego biletu. Powstał on przy współpracy różnych przewoźników, którzy łączą się w stowarzyszenia. Taki bilet jest ważny 12 miesięcy i pozwala na odbycie 16 lotów lub na pokonanie określonej liczby mil (w zależności, od tego co oferuje dane stowarzyszenie linii lotniczych). 

Podróż należy zaplanować wcześniej, zwykle z konkretnymi datami. Trzeba pamiętać jednak o kilku zasadach – loty muszą odbywać się w jednym określonym kierunku (więc cały czas na wschód lub zachód) i nie można zawrócić na poprzedni kontynent. Linie lotnicze oferują specjalne planery, w których można dokładnie ustalić, gdzie i kiedy będzie się lecieć. 

Cena biletu uzależniona jest od tego, ile połączeń i w jakich kierunkach się wybierze. Szacuje się jednak, że można oszczędzić nawet 30% na podroży w stosunku do biletu kupowanych na każdy lot oddzielnie. 

bilet RTW

Czy to się opłaca? 

Bilet RTW pozwala na samodzielne zaplanowanie podróży po całym świecie. Można wybrać się do każdego kraju, o jakim się zamarzy. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą zwiedzić świat samodzielnie, ale lubią jednak nawet taką wyprawę zaplanować od A do Z, z wyprzedzeniem. Dzięki łączonemu biletowi sporo się zaoszczędzi. 

Trzeba jednak pamiętać, że równolegle do planowania lotów, trzeba także zorganizować noclegi i większe atrakcje w poszczególnych krajach i miastach. Będzie to bardzo czasochłonne, zwłaszcza jeśli nie chce wydać się zbyt dużo. 

Podróż dookoła świata bez terminu - jak ją zaplanować?  

Samodzielne podróżowanie po całym globie, bez pośrednictwa biura podróży, daje najwięcej swobody i możliwości. Przede wszystkim nie jest się ograniczonym czasowo, można podróżować rok, a można i kilka lat. Nie trzeba ograniczać się tylko do kilku krajów, ale można zwiedzić każdy kontynent (np. pomijane w podróżach zorganizowanych Afrykę, czy Amerykę Południową) i wiele państw, miast, miasteczek i wiosek. 

samodzielna podróż dookoła świata

Jak zaplanować samodzielną podróż dookoła świata? 

Najpierw trzeba ustalić trasę – w tym pomocne będą wspomniane planery dostępne online. Pod uwagę trzeba wziąć budżet (najlepiej osobno wyliczyć budżet na loty, a osobno dzienny budżet wyjazdowy), jakim się dysponuje oraz czas przeznaczony na wyprawę. Im mniej ograniczeń, tym większa swoboda w planowaniu podróży. 

Dopasuj terminy zwiedzania do pogody i atrakcji 

Warto mieć przygotowanych kilka wariantów i wybrać ten najlepszy, można też zainspirować się opracowanymi trasami np. blogerów czy znanych podróżników. Dobry pomysłem będzie także sprawdzenie warunków pogodowych w krajach, które chce się odwiedzić (przykładowo Amerykę Południową lepiej odwiedzić w trakcie naszej wiosny, a Australię – zimą) oraz ciekawych wydarzeń, które mogą mieć miejsce w czasie pobytu w danym miejscu (np. karnawał w Rio, chiński Nowy Rok). 

Sprawdź obostrzenia dotyczące COVID-19 

W dobie pandemii, która nadal trwa, to kluczowy element podróży. Należy sprawdzić wymogi dotyczące szczepień i obostrzenia we wszystkich miejscach, do których się wybieramy. Trzeba sprawdzić, na podstawie jakich dokumentów możemy przekroczyć granicę, a także jakich środków bezpieczeństwa wymagają linie lotnicze, z których usług będziemy korzystać.  

Sprawdź, do jakich krajów potrzebna jest wiza lub dodatkowe szczepienie.  

To kluczowe informacje, których w przypadku samodzielnej organizacji wyjazdu dookoła świata – nikt za nas nie sprawdzi. Sprawdzonych informacji należy poszukiwać na rządowych stronach.  

Zweryfikuj informacje o bezpieczeństwie.  

Na stronie MSZ znajdziemy także ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa. Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, do jakich krajów lepiej nie podróżować ze względu na np. ryzyko ataku terrorystycznego, czy niepewną sytuację polityczną.  

Zaplanuj też krótkie odcinki 

Trzeba opracować także plan przemieszczania wewnątrz kontynentu (samolot, pociąg, autostop). Nie można zapomnieć też o wcześniejszym uzyskaniu wszystkich potrzebnych wiz. Warto sprawdzić też bieżącą sytuację polityczną oraz zapoznać się z ostrzeżeniami MSZ, gdzie lepiej nie jechać. Nie trzeba kurczowo trzymać się opracowanego planu, ale będzie on dużym ułatwieniem w podróży. 

Ile to kosztuje? 

Nie da się podać jednej, uśrednionej kwoty. W grę wchodzi tutaj czas trwania podróży, wybrane środki transportu, miejsca, w których się nocuje i wiele innych czynników. Wielu podróżników wybierających ten wariant zatrzymuje się na dłużej w niektórych lokalizacjach, gdzie pracuje i po czasie rusza w dalszą podróż. 

Dla kogo taki wariant podróżowania ? 

Połączenie spontanicznej wyprawy z wcześniejszym szkicem wyjazdu to doskonałe rozwiązanie, dla tych którzy nie mają ograniczeń ani budżetowych, ani czasowych. Warto jednak pamiętać, że w podróży można pracować (zdalnie lub zatrudnić się na miejscu). 

Jak tanio podróżować dookoła świata?  

Choć podróż dookoła świata, nawet ta organizowana na własną rękę, nigdy nie będzie bardzo tania – istnieją sposoby, dzięki którym można zredukować koszty. Warto przede wszystkim: 

  • Sprawdzić możliwości darmowych noclegów. Niemal w każdym miejscu na świecie ludzie oferują możliwość zakwaterowania we własnych domach w ramach tzw. couchsurfingu.  

  • Korzystać z autostopu. Podróże autostopem to nadal popularny sposób na zaoszczędzenie, jednak warto równocześnie pamiętać, że nie jest to sposób najbezpieczniejszy. 

  • Poszukać wsparcia w społecznościach podróżników. Osoby, które odbyły już podróż dookoła świata, zwykle chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami i podpowiadają, na czym można zaoszczędzić. Czasem też zdarza się też, że ktoś z Polski zna kogoś z drugiego końca świata, kto np. przenocuje nas lub zapewni transport.  

  • Ograniczyć bagaż. Koszty przelotów będą najtańsze, jeśli zmieścimy się w bagaż podręczny. W przypadku podróży dookoła świata jest to trudne, ale wprawieni podróżnicy potwierdzają, że nie jest to niemożliwe – z wielu rzeczy można korzystać na miejscu i nie zabierać ich w dalszą podróż.  

  • Być elastycznym co do trasy podróży. Za najdroższe kierunki, w których ciężko o oszczędności, uchodzą Australia i Nowa Zelandia. 

Ubezpieczenie na podróż dookoła świata – jak je wybrać?  

Jeśli planuje się wyjazd dookoła świata z biurem podróży, wówczas polisę zapewnia organizator wyprawy. Niemniej jednak warto sprawdzić, jaki zakres ochrony ona posiada. Podróż po kilku kontynentach to nie tylko wyzwanie i przygoda, lecz też ryzyko zagrożeń. Lepiej więc mieć ubezpieczenie, które zapewni możliwie najwyższe sumy gwarantowane kosztów leczenia.

Ubezpieczenia, które oferują biura podróży w swoich ofertach mogą być niewystarczające - mają niskie sumy gwarantowane oraz niewystarczający zakres ochrony. Dobra polisa turystyczna powinna zawierać NNW i OC, a także szeroki pakiet Assistance i dodatkowe rozszerzenia (jak choćby możliwość uprawiania sportów ekstremalnych, czy klauzula alkoholowa). Warto też, jeśli zabieramy ze sobą cenne przedmioty, zdecydować się na ubezpieczenie bagażu.  

Patrycja PałkaPatrycja Pałka

W dobie pandemii niezwykle istotna jest również ochrona w zakresie COVID-19. Większość ubezpieczycieli w ramach kosztów leczenia pokrywa również koszty leczenia i ewentualnej hospitalizacji związanej z zachorowaniem na koronawirusa. Przed zakupem polisy trzeba zwrócić uwagę na ten aspekt.  

Wakacje zagraniczne
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
mtu24.pl
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
44,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: OC: 50 000 złsporty objęte polisą: 67zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
58,52 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: sporty objęte polisą: 60zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
172 646 zł
Ratownictwo
21 581 zł
Bagaż
2 158 zł
82,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 21 581 złOC: 215 807 złOC sportowe: 215 807 złsporty objęte polisą: 10zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
124,46 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Wakacje zagraniczne
mtu24.pl
44,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: OC: 50 000 złsporty objęte polisą: 67zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
58,52 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: sporty objęte polisą: 60zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
82,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
172 646 zł
Ratownictwo
21 581 zł
Bagaż
2 158 zł
Dodatkowo: NNW: 21 581 złOC: 215 807 złOC sportowe: 215 807 złsporty objęte polisą: 10zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
AXA Partners
124,46 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19

Odpowiednią, zapewniającą pełne bezpieczeństwo polisę można znaleźć w naszym kalkulatorze już od ok. 8 zł za jeden dzień ochrony. W przypadku dłuższej podróży, rozłożonej na kilka lub kilkanaście miesięcy, najlepiej kupować polisę na dany kontynent – z uwzględnieniem kosztów leczenia w poszczególnych krajach, możliwych zagrożeń i potrzebnych rozszerzeń. Można też zdecydować się na ubezpieczenie roczne oferowane przez różnych ubezpieczycieli. 

Co warto wiedzieć?

  1. Wybrane biura podróży oferują miesięczne wyjazdy dookoła świata.
  2. Koszt takiej podróży waha się od 20 000 zł do 30 000 zł.
  3. Podróż dookoła świata umożliwia też łączony bilet RTW, ważny przez cały rok na określoną ilość lotów lub mil.
  4. Taką wyprawę można zaplanować też samodzielnie, warto przygotować szkic trasy, opracować budżet dzienny i krótkie odcinki.
  5. Ubezpieczenie na podróż dookoła świata można mieć od 7 zł do 78 zł dziennie. Warto rozważyć też opcję polisy rocznej. 

Najczęściej zadawane pytania

  1. Ile kosztuje podróż dookoła świata?

    To zależy, czy decydujemy się na podróż z touroperatorem, czy organizujemy wyjazd na własną rękę. Koszt wycieczki z biurem podróży to ok. 18 000 zł + kwota, którą trzeba wziąć ze sobą. Samodzielna organizacja wyjazdu będzie z pewnością tańsza, jeśli podróżnik poszuka okazji i odpowiednio podejdzie do planowania wycieczki.

  2. Czy w dobie pandemii Covid-19 można zaplanować podróż dookoła świata?

    Tak. Należy jednak dokładnie sprawdzać obostrzenia i wymogi przekroczenia granicy krajów, do których się wybieramy. Jest to zadanie trudniejsze organizacyjnie niż w czasach przed pandemią – ale nie niemożliwe.

  3. Jak tanio zaplanować podróżowanie po całym świecie?

    Przede wszystkim warto podejść do planowania wyprawy z odpowiednim wyprzedzeniem. Należy sprawdzić możliwości darmowych noclegów, np. w ramach couchsurfingu, oraz zastanowić się, czy jesteśmy gotowi na podróże autostopem. Warto, aby bagaż był możliwie niewielki. Praktycznych wskazówek na to, jak zaoszczędzić, warto szukać w grupach dla podróżników w mediach społecznościowych.

  4. Czy można ubezpieczyć się na cały rok podróży?

    Tak. Propozycję rocznego ubezpieczenia ma dla podróżników np. PZU.