Porównaj oferty i kup polisę taniej przez Internet

Wolisz porozmawiać? Skorzystaj z pomocy jednego z naszych 200 agentów

#zostańwdomu

Wyprawa dookoła świata może kosztować od kilku do kilkudziesięciu tysięcy, w zależności od wybranego sposobu podróżowania. Sprawdziliśmy, co dokładnie oferują touroperatorzy w ramach podróży dookoła świata i porównaliśmy te oferty z wyjazdem na własną rękę.

podróż dookoła świata
Porównaj ceny

Ekskluzywne biura podróży organizują wyprawy dookoła świata, które trwają około miesiąca. Wybraliśmy i przeanalizowaliśmy dwie najbardziej aktualne oferty przygotowane przez biura Kiribati Club oraz Noble Concierge. Podróżowanie po całym świecie umożliwia także bilet RTW - jest to łączona oferta kilku, kilkunastu linii lotniczych, dzięki której można oblecieć całą kulę ziemską w 12 miesięcy. Wyprawę dookołą globu można zaplanować też całkowicie samodzielnie, choć trzeba dysponować nieograniczonym czasem i budżetem. 

Podróż dookoła świata w 30 dni - czy to możliwe?

Oferty zorganizowanych wyjazdów dookoła kuli ziemskiej nie zdarzają się zbyt często. Przede wszystkim dlatego, że są one bardzo kosztowne. Nic zatem dziwnego, że wyjazd dookoła świata w formie zorganizowanego wyjazdu oferuje tylko kilka, małych, zwykle ekskluzywnych biur podróży. Taka podróż trwa miesiąc i obejmuje zwiedzanie różnych kontynentów, kilku, kilkunastu krajów i kilkudziesięciu miast. To taki wyjazd w formie instant – zupełnie różny od wypraw organizowanych samodzielnie. Przeanalizujemy koszty tego typu wyprawy na przykładzie ofert dwóch biur podróży - Kiribati Club oraz Noble Concierge.

Dookoła świata, czyli gdzie?

Wyprawa z Kiribati Club rozpoczyna się od przelotu do Londynu. Stamtąd podróżnicy kierują się do Japonii, którą zwiedzają przez 6 dni. Kolejnym krokiem jest Australia, w której spędza się 5 dni. Kolejnych 4 dni przeznaczonych jest na zwiedzanie Nowej Zelandii. Stamtąd podróżnicy wybierają się na Fidżi, gdzie spędzają trzy dni. Następnie planowany jest wylot do Stanów Zjednoczonych, gdzie ostatnich 8 dni to zwiedzanie USA.

Biuro podróży Noble Concierge oferuje plan nieco odwrotny do tego przygotowanego przez Kiribati. Podróżnicy lecą z Warszawy do USA, gdzie spędzają łącznie 11 dni. Stamtąd wylatują na Hawaje, po 3 dniach planowany jest  lot do Nowej Zelandii. Łączny pobyt na kontynencie australijskim potrwa 8 dni. Ostatnim etapem podróży jest wylot do Hongkongu lub Singapuru. Stamtąd po 31 dniach podróżnicy wracają do Polski.

Ile to kosztuje?

Wyprawa dookoła świata organizowana przez biura podróży nie należy do najtańszych przyjemności. Wyjazd z Kiribati Club to koszt w wysokości 28 000 zł. Cena obejmuje:

 • bilety lotnicze, 

 • noclegi w hotelach i motelach, 

 • transport samochodem, 

 • bilet sieciowy na pociągi, 

 • wycieczki w Australii, 

 • rejs na wyspie Fidżi, 

 • opiekę pilota,

 • oraz ubezpieczenie. 

W cenie nie ma jednak zawartych biletów wstępu, kosztu transportu lokalnego (metro, taksówki),wyżywienia, składki na Fundusz Gwarancyjny, dodatkowych atrakcji i wiz.

Podróż dookoła świata z Noble Concierge kosztuje niespełna 20 000 zł dla jednego uczestnika, przy grupie minimum 4 osób. W cenie znajdują się:

 • bilety lotnicze, 

 • opłaty wizowe, 

 • opieka pilota, 

 • ubezpieczenie turystyczne

 • zakwaterowanie w hotelach i motelach, 

 • przejazdy wewnętrzne (mikrobusem), 

 • transfery na lotnisko i z lotniska, 

 • wynajem przewodników na miejscu 

 • oraz wyżywienie w formie śniadań. 

Niestety, trzeba dopłacić za pozostałe wyżywienie, jak również za opłaty lotniskowe, bilety wstępu, wizę do USA oraz napiwki.

Czy to się opłaca?

Taki wyjazd jest zaledwie namiastką prawdziwej podróży dookoła świata. Trwa tylko miesiąc, co prawda objedzie się (czy raczej obleci) kulę ziemską dookoła, ale zobaczy się tylko kilka krajów. Jest się w zupełności uzależnionym od planu ułożonego przez biuro podróży, nie ma szans na spontaniczne wycieczki i możliwość obcowania z lokalną kulturą.

Niemniej jednak to dobra opcja dla osób, które pracują na etacie i nie mają szans na kilkumiesięczną wyprawę po całym świecie. Trzeba jednak przygotować się na spore wydatki. Cena wyjściowa wyjazdu nie jest niska, a to tylko wierzchołek góry lodowej. Zorganizowany wyjazd dookoła świata to rozwiązanie dla osób, które mają ograniczony czas na podróżowanie, za to nie mają żadnych ograniczeń budżetowych.

Podróż dookoła świata w rok - co oferuje bilet RTW?

Linie lotnicze wychodzą naprzeciw oczekiwaniom marzącym o podróży dookoła świata, umożliwiając zakup specjalnego biletu. Powstał on przy współpracy różnych przewoźników, którzy łączą się w stowarzyszenia. Taki bilet jest ważny 12 miesięcy i pozwala na odbycie 16 lotów lub na pokonanie określonej liczby mil (w zależności, od tego co oferuje dane stowarzyszenie linii lotniczych).

Podróż należy zaplanować wcześniej, zwykle z konkretnymi datami. Trzeba pamiętać jednak o kilku zasadach – loty muszą odbywać się w jednym określonym kierunku (więc cały czas na wschód lub zachód) i nie można zawrócić na poprzedni kontynent. Linie lotnicze oferują specjalne planery, w których można dokładnie ustalić, gdzie i kiedy będzie się lecieć.

Cena biletu uzależniona jest od tego, ile połączeń i w jakich kierunkach się wybierze. Szacuje się jednak, że można oszczędzić nawet 30% na podroży w stosunku do biletu kupowanych na każdy lot oddzielnie.

Czy to się opłaca?

Bilet RTW pozwala na samodzielne zaplanowanie podróży po całym świecie. Można wybrać się do każdego kraju, o jakim się zamarzy. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą zwiedzić świat samodzielnie, ale lubią jednak nawet taką wyprawę zaplanować od A do Z, z wyprzedzeniem. Dzięki łączonemu biletowi sporo się zaoszczędzi.

Trzeba jednak pamiętać, że równolegle do planowania lotów, trzeba także zorganizować noclegi i większe atrakcje w poszczególnych krajach i miastach. Będzie to bardzo czasochłonne, zwłaszcza jeśli nie chce wydać się zbyt dużo.

Podróż dookoła świata bez terminu - jak ją zaplanować?

Taki wariant podróżowania po całym globie daje najwięcej swobody i możliwości. Przede wszystkim nie jest się ograniczonym czasowo, można podróżować rok, a  można i kilka lat. Nie trzeba ograniczać się tylko do kilku krajów, ale można zwiedzić każdy kontynent (np. pomijane w podróżach zorganizowanych Afrykę czy Amerykę Południową) i wiele państw, miast, miasteczek i wiosek.

Jak zaplanować samodzielną podróż dookoła świata?

Najpierw trzeba ustalić trasę – w tym pomocne będą wspomniane planery dostępne online. Pod uwagę trzeba wziąć budżet (najlepiej osobno wyliczyć budżet na loty, a osobno dzienny budżet wyjazdowy),jakim się dysponuje oraz czas przeznaczony na wyprawę. Im mniej ograniczeń, tym większa swoboda w planowaniu podróży.

Dopasuj terminy zwiedzania do pogody i atrakcji

Warto mieć przygotowanych kilka wariantów i wybrać ten najlepszy, można też zainspirować się opracowanymi trasami np. blogerów czy znanych podróżników. Dobry pomysłem będzie także sprawdzenie warunków pogodowych w krajach, które chce się odwiedzić (przykładowo Amerykę Południową lepiej odwiedzić w trakcie naszej wiosny, a Australię – zimą) oraz ciekawych wydarzeń, które mogą mieć miejsce w czasie pobytu w danym miejscu (np. karnawał w Rio, chiński Nowy Rok).

Zaplanuj też krótkie odcinki

Trzeba opracować także plan przemieszczania wewnątrz kontynentu (samolot, pociąg, autostop). Nie można zapomnieć też o wcześniejszym uzyskaniu wszystkich potrzebnych wiz. Warto sprawdzić też bieżącą sytuację polityczną oraz zapoznać się z ostrzeżeniami MSZ, gdzie lepiej nie jechać. Nie trzeba kurczowo trzymać się opracowanego planu, ale będzie on dużym ułatwieniem w podróży.

Ile to kosztuje?

Nie da się podać jednej, uśrednionej kwoty. W grę wchodzi tutaj czas trwania podróży, wybrane środki transportu, miejsca, w których się nocuje i wiele innych czynników. Wielu podróżników wybierających ten wariant zatrzymuje się na dłużej w niektórych lokalizacjach, gdzie pracuje i po czasie rusza w dalszą podróż.

Dla kogo taki wariant podróżowania ?

Połączenie spontanicznej wyprawy z wcześniejszym szkicem wyjazdu to doskonałe rozwiązanie, dla tych którzy nie mają ograniczeń ani budżetowych, ani czasowych. Warto jednak pamiętać, że w podróży można pracować (zdalnie lub zatrudnić się na miejscu) oraz korzystać z niskobudżetowych opcji, jak couchsurfing czy autostop.

Ubezpieczenie na podróż dookoła świata – jak je wybrać?

Jeśli planuje się wyjazd dookoła świata z biurem podróży, wówczas polisę zapewnia organizator wyprawy. Niemniej jednak warto sprawdzić, jaki zakres ochrony ona posiada. Podróż po kilku kontynentach to nie tylko wyzwanie i przygoda, lecz też ryzyko zagrożeń.

Lepiej więc mieć ubezpieczenie, które zapewni możliwie najwyższe sumy gwarantowane kosztów leczenia, NNW i OC, a także szeroki pakiet Assistance, dodatkowe rozszerzenia (jak choćby możliwość uprawiania sportów ekstremalnych, ochrona bagażu czy klauzula alkoholowa).

Taką polisę można znaleźć w naszym kalkulatorze od 7 do 78 zł dziennie. W przypadku dłuższej podróży, rozłożonej na kilka lub kilkanaście miesięcy, najlepiej kupować polisę na dany kontynent, z uwzględnieniem kosztów leczenia w poszczególnych krajach, możliwych zagrożeń i potrzebnych rozszerzeń. Można też zdecydować się na ubezpieczenie roczne oferowane przez różnych ubezpieczycieli.

Co warto wiedzieć?

 1. Ekskluzywne biura podróży oferują miesięczne wyjazdy dookoła świata.
 2. Koszt takiej podróży waha się od 20 000 zł do 30 000 zł.
 3. Podróż dookoła świata umożliwia też łączony bilet RTW, ważny przez cały rok na określoną ilość lotów lub mil.
 4. Taką wyprawę można zaplanować też samodzielnie, warto przygotować szkic trasy, opracować budżet dzienny i krótkie odcinki.
 5. Ubezpieczenie na podróż dookoła świata można mieć od 7 zł do 78 zł dziennie. Warto rozważyć też opcję polisy rocznej.