Kto z nas nie marzył kiedyś o podróży dookoła świata? Wyobraź sobie, jak fascynujące może być odkrywanie egzotycznych miejsc, malowniczych krajobrazów i innych kultur na różnych kontynentach. Ile może trwać taka wyprawa i ile kosztować? Sprawdźmy!

Podróż dookoła świata to marzenie wielu osób. Czas trwania takiej wyprawy może być zróżnicowany – od kilku miesięcy do nawet roku, a koszty uzależnione od wybranego sposobu podróżowania. To także olbrzymie wyzwanie logistyczne, kiedy chcemy zaplanować podróż dookoła świata na własną rękę. I oczywiście to także duże wyzwanie finansowe.
Ostateczny koszt zależy od wielu czynników, takich jak trasa podróży, środki transportu, standard zakwaterowania i osobiste preferencje podróżnika.

W artykule przeanalizujemy najważniejsze kwestie – jak można zorganizować podróż dookoła świata oraz ile trwa i kosztuje realizacja takiego marzenia. Pokażemy wybrane oferty biur podróży oraz na co zwrócić uwagę decydując się na samodzielną organizację takiego wyjazdu.

Cztery sposoby na podróż dookoła świata

Jeśli rozważasz podróż dookoła świata, warto wziąć pod uwagę następujące opcje:

  • wykupienie takiej wycieczki w biurze podróży,

  • rejs dookoła świata statkiem wycieczkowym,

  • samodzielna wyprawa samolotem w ramach biletu RTW (Round The World),

  • podróż na własną rękę z wykorzystaniem różnych środków transportu.

Podróż dookoła świata w 30 dni – czy to możliwe? 

Oferty zorganizowanych podróży dookoła świata nie zdarzają się zbyt często. Przede wszystkim dlatego, że są one bardzo kosztowne. Nic zatem dziwnego, że taki wyjazd w formie zorganizowanej oferuje tylko kilka biur podróży. Taka podróż trwa około miesiąc i obejmuje zwiedzanie różnych kontynentów, kilku lub kilkunastu krajów i kilkudziesięciu miast.

To taki wyjazd w formie instant – zupełnie różny od wypraw organizowanych samodzielnie. Przeanalizujemy koszty tego typu wyprawy na przykładzie ofert trzech biur podróży – Logos Travel, Kiribati Club i DreamGo.

Uwaga!

WAŻNE!Na chwilę obecną realizacja programu biura podróży Logos Travel jest tymczasowo zawieszona ze względu na wstrzymanie bezpośrednich połączeń lotniczych między Oahu a Samoa.

podróż dookoła świata z biurem podróży

Dookoła świata, czyli gdzie? 

Wyprawa z biura Logos Travel obejmuje najciekawsze tereny Zachodniego USA, a także Hawaje i wyspy Południowego Pacyfiku – Samoa i Fidżi. Podróżnicy odwiedzają też Australię i Hongkong. Wycieczka trwa łącznie 27 dni. Wyprawa rozpoczyna się od przelotu do Los Angeles przez jeden z europejskich portów lotniczych. Kolejno podróżnicy mogą zobaczyć największe atrakcje Dzikiego Zachodu: Los Angeles, San Diego, Yuma, Grand Canyon, Kanion Antylopy, Bryce Kanion, Zion Park, Las Vegas, Dolina Śmierci. 

Kolejne w planie wycieczki są: Sierra Nevada, Park Yosemite, San Francisco i Santa Barbara. Następnie podróżnicy udają się na malownicze Hawaje, gdzie spędzają 4 dni. Kolejnym etapem jest zwiedzanie dwóch wysp położonych na Oceanie Spokojnym: Samoa oraz Fidżi. Z Fidżi turyści lecą do Australii, by zobaczyć Sydney, Blue Montains oraz Bondi Beach. Ostatnim przystankiem jest Hongkong lub Singapur. Wycieczka kończy się po 27 dniach, przylotem do Warszawy.  

Nieco inny plan przygotowało Kiribati Club. W tym przypadku wycieczka dookoła świata trwa kilka dni dłużej. Rozpoczyna się przylotem do Japonii, gdzie podróżnicy zostają aż 7 dni. W tym czasie zwiedzają Tokio, Wulkan Fuji, Kioto i świątynie w Narze. Następnie turyści lecą do Australii, gdzie odwiedzą Cairns, Sydney i Blue Mountains. Kolejne dni to pobyt w Nowej Zelandii i zwiedzanie Wellington, trekking w Parku Tongariro oraz wycieczki w rejon Jeziora Taupo i Rotoruy.

Następnie podróżnicy lecą na Fidżi, gdzie mogą przez kolejne 3 dni zrelaksować się na bajkowych plażach. Końcowy etap to wylot do Stanów Zjednoczonych, aby udać się na zwiedzanie miasta Los Angeles, zobaczyć Wielki Kanion i Las Vegas, Dolinę Śmierci, Park Narodowy Yosemite oraz San Francisco i Nowy Jork. Wycieczka kończy się po 30 dniach, przylotem do Warszawy.  

Na koniec oferta luksusowego biura podróży DreamGo, które specjalizuje się w organizowaniu autorskich podróży do egzotycznych miejsc na świecie i deklaruje, że spełni każde podróżnicze marzenie. Oferta podróży dookoła świata obejmuje: Australię, Nową Zelandię, Polinezję oraz USA i trwa 24 dni z przelotem. Termin, długość wyjazdu oraz dokładny plan podróży wraz z miejscami, które chce się odwiedzić, można zaprojektować indywidualnie i dopasować do swoich preferencji.

Ile to kosztuje? 

Wyprawa dookoła świata organizowana przez biura podróży nie należy do najtańszych przyjemności. Wyjazd z Logos Travel to koszt ponad 20.000 PLN + około 4.000 USD, które trzeba mieć ze sobą. Kwota, którą wpłacamy touroperatorowi, obejmuje:  

  • loty na trasie Warszawa–Los Angeles–Honolulu–Apia–Nadi–Sydney–Singapur lub Hongkong–Warszawa, 

  • noclegi w hotelach i motelach trzygwiazdkowych w pokojach 2-os. z łazienkami, 

  • wyżywienie: śniadania 

  • przejazdy wewnętrzne mikrobusem i łodzią, 

  • opiekę pilota (polskojęzycznego) oraz koszty miejscowych przewodników, 

  • wizę do Australii, 

  • ubezpieczenie o sumie gwarantowanej kosztów leczenia 30 000 Euro i NNW o sumie 3 000 Euro.  

Cena wycieczki z Logos Travel nie obejmuje biletów wstępu i opłat pobieranych na lotniskach, napiwków, wycieczek fakultatywnych, kosztów wyżywienia poza śniadaniami, dopłat do pokoju jednoosobowego, zezwolenia na wjazd ESTA.  

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku wyjazdu z Kiribati Club. Dokładną cenę podróży dookoła świata z tym biurem podróży można jednak poznać dopiero po skontaktowaniu się z touroperatorem. Na stronie internetowej organizator podaje informację jednak, że cena obejmuje: 

  • bilety lotnicze,  

  • 26 noclegów w hotelach i motelach, 

  • transport samochodem w USA, Nowej Zelandii i Australii, 

  • bilet sieciowy na pociągi w Japonii, 

  • wycieczki w Australii: Wielka Rafa Koralowa, Blue Mountains, 

  • rejs na wyspie Fidżi, 

  • opiekę pilota,  

  • ubezpieczenie zawierające koszty leczenia o sumie gwarantowanej 100 000 Euro (w tym następstwa chorób przewlekłych) oraz NNW 15 000 Euro, a także ubezpieczenie OC o sumie 50 000 Euro i ubezpieczenie bagażu o sumie 2 000 zł.  

Cena nie obejmuje: biletów wstępu do miejsc wymienionych w programie, transportu lokalnego, wyżywienia, składki na turystyczny fundusz gwarancyjny: 26 PLN/os., wiz i ESTA/ETA oraz atrakcji dla chętnych.  

Podróż proponowana przez DreamGo to niebagatelna kwota od 73 500 PLN za osobę, przy założeniu udziału w wycieczce 2 osób i ich wspólnym zakwaterowaniu w jednym pokoju. Jak podają organizatorzy, cena ma charaktery tylko orientacyjny i może ulec zmianie ze względu na zmienne ceny biletów lotniczych. Cena jest wysoka, ale w tym przypadku płacimy za luksusowe warunki podróży, jak i noclegów oraz indywidualną organizację wyjazdu zgodnie z naszymi oczekiwaniami i preferencjami.

Cena zawiera:

  • przeloty renomowanymi liniami na trasie Warszawa–Australia–Nowa Zelandia–Polinezja Francuska–Los Angeles,

  • transfery prywatnym transportem lotniskowy w Perth, Sydney, Auckland, Los Angeles i na Polinezji Francuskiej oraz prom pomiędzy Tahiti i Moorea na Polinezji Francuskiej,

  • nocleg: 11 nocy w Australii, 2 noce w Nowej Zelandii, 6 nocy na Polinezji Francuskiej, 2 noce w Los Angeles ze śniadaniami,

  • bilety na wszystkie uwzględnione w programie atrakcje,

  • ubezpieczenie (niestety na stronie brak szczegółów poza informacją, że jest to jedno z najlepszych oferowanych na rynku),

  • składkę na turystyczny fundusz gwarancyjny,

  • 24-godzinną opiekę telefoniczną w języku polskim podczas podróży.

Cena nie uwzględnia: wyżywienia i napojów ponad te wymienione w programie podróży, dodatkowych atrakcji, opłaty za zwrot samochodu w Australii na innym lotnisku (500 dolarów płatne na miejscu), opłat w hotelach (za późniejsze wykwaterowanie, podatku miejskiego i depozytów jeśli są wymagane) oraz opłat wizowych i napiwków.

Podróż dookoła świata - czy to się opłaca? 

Wyjazd z biurem podróży jest zaledwie namiastką prawdziwej wyprawy dookoła świata. Trwa tylko miesiąc, co prawda objedzie się (czy raczej obleci) kulę ziemską dookoła, ale faktycznie odwiedza się tylko kilka krajów. Jest się także w zupełności uzależnionym od planu ułożonego przez biuro podróży, nie ma szans na spontaniczne wycieczki i możliwość obcowania z lokalną kulturą. 

Niemniej jednak to dobra opcja dla osób, które pracują na etacie i nie mają szans na kilkumiesięczną wyprawę po całym świecie. Trzeba jednak przygotować się na spore wydatki. Cena wyjściowa wyjazdu nie jest niska, a to tylko wierzchołek góry lodowej. Zorganizowany wyjazd dookoła świata to rozwiązanie dla osób, które mają ograniczony czas na podróżowanie, za to nie mają żadnych (lub prawie żadnych) ograniczeń budżetowych. 

Wycieczka dookoła świata statkiem

Rejs statkiem dookoła świata to niezapomniane przeżycie, które pozwala na odkrywanie różnych kultur, krajobrazów i atrakcji turystycznych w komfortowy sposób. Takie podróże trwają zazwyczaj od trzech do sześciu miesięcy, a ich trasa obejmuje najważniejsze porty na wszystkich kontynentach.

Podczas rejsu pasażerowie mogą korzystać z licznych udogodnień na pokładzie, takich jak baseny, restauracje, kluby fitness, a także uczestniczyć w zorganizowanych wycieczkach na lądzie. Rejsy tego typu są doskonałym wyborem dla osób, które chcą podróżować bez konieczności ciągłego pakowania i rozpakowywania bagażu. Ponadto taki wspólny rejs daje możliwość poznania ludzi z różnych zakątków globu.

Wycieczka dookoła świata statkiem to najdroższa z możliwych opcji. Za podróż w luksusowych warunkach, ciesząc się jednocześnie wygodą i bezpieczeństwem trzeba zapłacić od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy złotych. Takie rejsy są organizowane 1-2 razy w roku przez linie oceaniczne takie jak np. Cunard Line, Holland America Line czy Regent Seven Seas. 

Podróż dookoła świata w rok – co oferuje bilet RTW? 

Linie lotnicze wychodząc naprzeciw oczekiwaniom osób marzących o podróży dookoła świata, umożliwiają zakup specjalnego biletu RTW (Round The World). Powstał on przy współpracy różnych przewoźników, którzy łączą się w stowarzyszenia. Taki bilet jest ważny 12 miesięcy i pozwala na odbycie 16 lotów lub na pokonanie określonej liczby mil (w zależności, od tego co oferuje dane stowarzyszenie linii lotniczych). 

Podróż należy zaplanować wcześniej, zwykle z konkretnymi datami.Trzeba pamiętać także o kilku zasadach. Loty muszą odbywać się w jednym określonym kierunku (więc cały czas na wschód lub zachód) i nie można zawrócić na poprzedni kontynent. Linie lotnicze oferują specjalne planery, w których można dokładnie ustalić, gdzie i kiedy będzie się lecieć. Bilet RTW oferuje jednak pewną elastyczność w zakresie zmiany dat lotów, co jest niezwykle przydatne w przypadku niespodziewanych okoliczności.

Cena biletu uzależniona jest od tego, ile połączeń i w jakich kierunkach się wybierze. Szacuje się jednak, że można oszczędzić nawet 30% na podroży, w stosunku do biletów kupowanych na każdy lot oddzielnie. 

bilet RTW

Czy to się opłaca? 

Bilet RTW pozwala na samodzielne zaplanowanie podróży po całym świecie. Można wybrać się do każdego kraju, o jakim się zamarzy. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą zwiedzić świat samodzielnie, ale lubią jednak nawet taką wyprawę zaplanować od A do Z, z wyprzedzeniem. Dzięki łączonemu biletowi na pewno sporo oszczędzamy i taka podróż może wtedy kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych mniej niż w przypadku, gdybyśmy kupowali osobne bilety lotnicze na każdy odcinek.

Trzeba jednak pamiętać, że równolegle do planowania lotów, trzeba także zorganizować noclegi i większe atrakcje w poszczególnych krajach i miastach oraz pamiętać o zakupie biletów wstępu do najważniejszych atrakcji turystycznych z wyprzedzeniem. Będzie to bardzo czasochłonne, zwłaszcza jeśli chce się szukać okazji, aby nie wydać zbyt dużo. Wybierając się w taką podróż warto także rozważyć zakup dodatkowego ubezpieczenia bagażu.

Podróż dookoła świata bez terminu – jak ją zaplanować?  

Samodzielne podróżowanie po całym globie, bez pośrednictwa biura podróży, daje najwięcej swobody i możliwości. Przede wszystkim nie jest się ograniczonym czasowo, można podróżować rok, a można i kilka lat. Nie trzeba ograniczać się tylko do kilku krajów, ale można zwiedzić każdy kontynent (np. pomijane w podróżach zorganizowanych Afrykę, czy Amerykę Południową) i wiele państw, miast, miasteczek i wiosek. Planując samodzielną podróż dookoła świata nie mamy z góry narzuconego planu, możemy wybrać miejsca, które są na naszej liście marzeń, a także modyfikować plan podróży w jej trakcie.

Jak zaplanować samodzielną podróż dookoła świata? 

Tak duże przedsięwzięcie wymaga precyzyjnego zaplanowania i nie da rady w taką podróż wyruszyć z dnia na dzień. Najpierw trzeba ustalić trasę – w tym pomocne będą wspomniane planery dostępne online. Następnie pod uwagę trzeba wziąć budżet (najlepiej osobno wyliczyć budżet na loty, a osobno dzienny budżet wyjazdowy), jakim się dysponuje oraz czas przeznaczony na wyprawę. Im mniej ograniczeń, tym większa swoboda w planowaniu podróży. Należy także pamiętać o zabezpieczeniu swojego zdrowia i bezpieczeństwa, aby uniknąć przykrych niespodzianek w trakcie wyjazdu. Dlatego przed wyruszeniem w drogę koniecznie trzeba: skonsultować swój stan zdrowia z lekarzem, ustalić program ewentualnych szczepień i obowiązkowo wykupić ubezpieczenie podróżne.

Dopasuj terminy zwiedzania do pogody i atrakcji 

Warto mieć przygotowanych kilka wariantów i wybrać ten najlepszy. Można też zainspirować się opracowanymi trasami np. blogerów czy znanych podróżników. Dobrym pomysłem będzie także sprawdzenie warunków pogodowych w krajach, które chce się odwiedzić (przykładowo Amerykę Południową lepiej odwiedzić w trakcie naszej wiosny, a Australię – zimą) oraz ciekawych wydarzeń, które mogą mieć miejsce w czasie pobytu w danym miejscu (np. karnawał w Rio, chiński Nowy Rok). 

samodzielna podróż dookoła świata

Sprawdź, do jakich krajów potrzebna jest wiza lub dodatkowe szczepienie

To kluczowe informacje, których w przypadku samodzielnej organizacji wyjazdu dookoła świata – nikt za nas nie sprawdzi. Rzetelnych informacji należy poszukiwać na rządowych stronach ze wskazówkami dla turystów oraz w biurach podróży, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek na granicy. Trzeba pamiętać o terminach składania wniosków wizowych oraz wymaganiach dotyczących szczepień, które mogą się różnić w zależności od odwiedzanych krajów.

Zweryfikuj informacje o bezpieczeństwie

Należy sprawdzić też bieżącą sytuację polityczną na świecie oraz zapoznać się z ostrzeżeniami MSZ, gdzie lepiej nie jechać.Na stronach MSZ znajdziemy aktualne informacje, do jakich krajów lepiej nie podróżować ze względu np. na ryzyko ataku terrorystycznego czy niepewną sytuację polityczną.  

Zaplanuj też krótkie odcinki 

Podczas samodzielnej podróży dookoła świata warto podzielić ją na krótkie odcinki. To pozwoli uniknąć wyczerpania i da szansę na bardziej dogłębne poznanie poszczególnych miejsc. Należy również zaplanować sposób przemieszczanie się wewnątrz kontynentu (samolot, pociąg, autostop).

Nie trzeba kurczowo trzymać się opracowanego planu, ale będzie on dużym ułatwieniem w podróży. 

Ile to kosztuje? 

Nie da się podać jednej, uśrednionej kwoty. W grę wchodzi tutaj czas trwania podróży, wybrane środki transportu, miejsca, w których się nocuje i wiele innych czynników. Wielu podróżników wybierających ten wariant zatrzymuje się na dłużej w niektórych lokalizacjach, gdzie pracują zdalnie lub zatrudniają się na miejscu, aby zarobić na dalszą podróż. Koszt podróży można także zredukować, korzystając z couchsurfingu i tanich lokalnych środków transportu.

Dla kogo taki wariant podróżowania?

Połączenie spontanicznej wyprawy z wcześniejszym szkicem wyjazdu to doskonałe rozwiązanie, dla tych którzy nie mają ograniczeń czasowych, ale nie dysponują nieograniczonym budżetem. Warto jednak pamiętać, że w podróży można pracować (np. zdalnie). Takie podróżowanie jest również idealne dla osób otwartych na nowe doświadczenia i gotowych do szybkiego adaptowania się do zmieniających się warunków.

Jak tanio podróżować dookoła świata?  

Choć podróż dookoła świata, nawet ta organizowana na własną rękę, nigdy nie będzie bardzo tania – istnieją sposoby, dzięki którym można zredukować koszty. Warto przede wszystkim: 

  • Sprawdzić możliwości darmowych noclegów. Niemal w każdym miejscu na świecie ludzie oferują możliwość zakwaterowania we własnych domach w ramach tzw. couchsurfingu. Alternatywą są hostele, które często oferują bardzo konkurencyjne ceny. 

  • Korzystać z autostopu. Podróże autostopem to nadal popularny sposób na zaoszczędzenie, jednak warto równocześnie pamiętać, że nie jest to sposób najbezpieczniejszy.

  • Poszukać wsparcia w społecznościach podróżników. Osoby, które odbyły już podróż dookoła świata, zwykle chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami i podpowiadają, na czym można zaoszczędzić. Czasem też zdarza się też, że ktoś z Polski zna kogoś z drugiego końca świata, kto np. przenocuje nas lub zapewni transport. Fora internetowe i grupy na mediach społecznościowych są doskonałym źródłem takich informacji i kontaktów.  

  • Ograniczyć bagaż. Koszty przelotów będą najtańsze, jeśli zmieścimy się w bagaż podręczny. W przypadku podróży dookoła świata jest to trudne, ale wprawieni podróżnicy potwierdzają, że nie jest to niemożliwe – z wielu rzeczy można korzystać na miejscu i nie zabierać ich w dalszą podróż. Warto zainwestować w lekkie, wielofunkcyjne ubrania i sprzęt, które zajmują niewiele miejsca. 

  • Być elastycznym co do trasy podróży. Za najdroższe kierunki, w których ciężko o oszczędności, uchodzą Australia i Nowa Zelandia. Unikając popularnych miejsc turystycznych w szczycie sezonu, można także znacznie obniżyć koszty podróży. 

Ubezpieczenie na podróż dookoła świata – jak je wybrać?  

Jeśli planuje się wyjazd dookoła świata z biurem podróży, wówczas polisę zapewnia organizator wyprawy. Niemniej jednak warto sprawdzić, jaki zakres ochrony ona posiada. Podróż po kilku kontynentach to nie tylko wyzwanie i przygoda, lecz też ryzyko zagrożeń. Lepiej więc mieć ubezpieczenie, które zapewni możliwie najwyższe sumy gwarantowane kosztów leczenia.

Wypowiedź eksperta

Ubezpieczenia, które oferują biura podróży w swoich ofertach mogą być niewystarczające – mają niskie sumy gwarantowane oraz niewystarczający zakres ochrony. Dobra polisa turystyczna powinna zawierać NNW i OC, a także szeroki pakiet Assistance i dodatkowe rozszerzenia (jak choćby możliwość uprawiania sportów ekstremalnych, czy klauzula alkoholowa). Warto też, jeśli zabieramy ze sobą cenne przedmioty, zdecydować się na ubezpieczenie bagażu.
Magdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznychMagdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych

Wakacje zagraniczne
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
mtu24.pl
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
44,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: OC: 50 000 złsporty objęte polisą: 67zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
58,52 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: sporty objęte polisą: 60zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
40 000 eur
Ratownictwo
5 000 eur
Bagaż
500 eur
81,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 5 000 eurOC: 50 000 eurOC sportowe: 50 000 eurosporty objęte polisą: 10zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
124,46 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Wakacje zagraniczne
mtu24.pl
44,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: OC: 50 000 złsporty objęte polisą: 67zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
58,52 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: sporty objęte polisą: 60zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
81,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
40 000 eur
Ratownictwo
5 000 eur
Bagaż
500 eur
Dodatkowo: NNW: 5 000 eurOC: 50 000 eurOC sportowe: 50 000 eurosporty objęte polisą: 10zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
AXA Partners
124,46 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19

Odpowiednią, zapewniającą pełne bezpieczeństwo polisę można znaleźć w naszym kalkulatorze już od ok. 8 zł za jeden dzień ochrony. W przypadku dłuższej podróży, rozłożonej na kilka lub kilkanaście miesięcy, najlepiej kupować polisę na dany kontynent – z uwzględnieniem kosztów leczenia w poszczególnych krajach, możliwych zagrożeń i potrzebnych rozszerzeń. Można też zdecydować się na ubezpieczenie roczne oferowane przez różnych ubezpieczycieli. 

Wypowiedź eksperta

Korzystając z EKUZ za granicą pamiętaj, że podlegasz obowiązkom i korzystasz z praw wynikających z przepisów państwa pobytu na tych samych warunkach, co ubezpieczeni w tym państwie. Jeżeli w danym kraju istnieje obowiązek współpłacenia, również poniesiesz takie koszty.
www.pacjent.gov.pl

Podsumowując – dobre ubezpieczenie to spokój ducha w razie nieprzewidzianych sytuacji, takich jak wypadki, choroby czy kradzieże, które mogą się przytrafić w podróży i jest niezbędne podczas takiego przedsięwzięcia jak podróż dookoła świata.

Co warto wiedzieć?

  1. Wyprawa dookoła świata może kosztować od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych, w zależności od wybranego sposobu podróżowania i czasu jej trwania.

  2. Taką podróż można odbyć z biurem podróży lub zaplanować ją i zrealizować samodzielnie.

  3. Rejs statkiem dookoła świata trwa od kilku miesięcy do nawet roku.

  4. Bilet RTW (Round The World) to łączona oferta kilkunastu linii lotniczych, dzięki której można oblecieć całą kulę ziemską w 12 miesięcy.

  5. Samodzielna organizacja wycieczki dookoła świata wymaga dokładnego zaplanowania nie tylko lotów, ale również noclegów i atrakcji turystycznych, które chcemy zobaczyć. Należy sprawdzić także wymagania wizowe i szczepienia dla każdego kraju, który planujemy odwiedzić.

Najczęściej zadawane pytania

  1. Ile kosztuje podróż dookoła świata?

    Koszt podróży dookoła świata to bardzo duży wydatek sięgający od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych, który zależy od wielu czynników, a najdroższym z nich są koszty przelotów i zakwaterowania.

  2. Jak tanio zaplanować podróżowanie po całym świecie?

    Przede wszystkim warto podejść do planowania wyprawy z odpowiednim wyprzedzeniem. Należy sprawdzić możliwości darmowych noclegów, np. w ramach couchsurfingu, oraz zastanowić się, czy jesteśmy gotowi na podróże autostopem. Warto, aby bagaż był możliwie niewielki. Praktycznych wskazówek na to, jak zaoszczędzić, warto szukać w grupach dla podróżników w mediach społecznościowych.

  3. Czy można ubezpieczyć się na cały rok podróży?

    Tak. Propozycję rocznego ubezpieczenia ma dla podróżników np. PZU.  

  4. Ile trwa podróż dookoła świata?

    Podróż dookoła świata może trwać zarówno miesiąc, jak i rok w zależności od wybranej trasy i sposobu podróżowania.

  5. Ile kosztuje rejs statkiem dookoła świata?

    Koszt rejsu dookoła świata to kwota od kilkudziesięciu tysięcy złotych za osobę, w zależności od trasy podróży, linii żeglugowej i standardu kabiny.