Niektórzy podróżni na pokładzie samolotu muszą spędzić nawet kilkanaście godzin bez przesiadek. W 2018 roku najdłuższy pasażerski lot świata z Singapuru do Nowego Jorku trwał 18 godzin i 25 minut, a piloci pokonali w tym czasie dystans 15 344 km. Sprawdziliśmy długość i czas trwania 10 najdłuższych rejsów lotniczych na globie, a także ile trzeba zapłacić za tak nietypową podróż.

Pokonywanie najdłuższych tras lotniczych na świecie nie należy do tanich. W klasie ekonomicznej za bilet w jedną stronę trzeba zapłacić od 2000 do 6000 zł w jedną stronę, a rejs trwa od 16 do 18 godzin. W efekcie klienci biznesowi najczęściej korzystają z klasy biznes, która kosztuje od 20 000 do więcej niż 40 000 zł w jedną stronę. Pasażerowie mogą w niej liczyć nie tylko na kilka posiłków wraz z napojami serwowanymi w wybranych przez nich porach, lecz nawet na wygodne łóżko do snu.

Podróżowanie samolotem w dobie pandemii – co się zmieniło?

Podróżowanie w dobie pandemii staje się coraz prostsze. Wprowadzenie certyfikatów potwierdzających szczepienie, usprawnienie procedur na lotniskach, a także coraz więcej otwierających się na turystów krajów - wszystko to pozwala ponownie podróżować bez dużych przeszkód. 

Trzeba jednak pamiętać, że ilość formalności związanych z COVID-19 jest uzależniona przede wszystkim od obranego kierunku podróży. Niektóre kraje wymagają bowiem wykonywania testów, także po przylocie i w trakcie urlopu, czy odbywania kwarantanny. Dlatego też jeszcze przed podjęciem decyzji o ostatecznej destynacji wyjazdu trzeba dokładnie sprawdzić, jakie zasady obowiązują podróżnych przy przekraczaniu granicy. 

Podróżowanie samolotem również wiąże się z kilkoma dodatkowymi restrykcjami, jednak wciąż pozostaje bezpieczne. Jak czytamy na stronie gov.pl: 

Kluczowe znaczenie miały prowadzone przez naukowców z całego świata badania dotyczące ryzyka zakażenia się koronawirusem podczas podróży lotniczej. Od początku pandemii eksperci są jednak zgodni, że samolot pozostaje zdecydowanie najbezpieczniejszym środkiem transportu również pod tym względem.

Podczas lotu samolotem pasażerowie muszą zasłaniać usta i nos maseczką. Można ją zdjąć tylko na czas spożywania posiłków i napojów. Podczas odprawy, odbierania bagażu, czy przechodzenia przez rękaw, trzeba także pamiętać o zachowaniu dystansu społecznego. Warto również przybyć na lotnisko nieco wcześniej, ponieważ przez procedury związane z bezpieczeństwem odprawa może się wydłużyć. 

Ile trwał najdłuższy lot na świecie?

Rekord Guinnessa w najdłuższym pasażerskim locie świata ustanowiono w 2005 roku. Wówczas rejs z Londynu do Hong Kongu z 30 osobami na pokładzie trwał 22 godziny i 42 minuty bez żadnych międzylądowań. Była to jednorazowa akcja firmy Boeing, która w ten sposób chciała zaprezentować światu możliwości techniczne wówczas swojego flagowego modelu 777-200LR.

Obecnie wiele linii lotniczych posiada w swojej ofercie możliwość pokonania setek tysięcy kilometrów w ciągu kilkunastu godzin bez żadnych przesiadek. W ostatnich latach liczba połączeń wzrosła dzięki niskim cenom ropy. W efekcie stały się one rentowne.

Zwykle linie lotnicze oferują miejsca w klasie ekonomicznej i biznesowej, a niektóre w droższych ekonomicznej premium i pierwszej. Oto top 10 najdłuższych lotów pasażerskich na świecie według zestawienia brytyjskiej telewizji BBC:

1. Lot z Singapuru do Nowego Jorku

Jeszcze niedawno za najdłuższy uznawano lot linii  Singapore Airlines. Samolot startował z lotniska Changi w Singapurze i leciał do portu lotniczego w Newark położonym 15 km od centrum Nowego Jorku. Podróżni musieli w tym czasie pokonać dystans 15 344 km, co zajmowało 18 godzin i 25 minut.

W 2013 roku z powodu wysokich cen ropy, a także maszyny spalającej duże ilości paliwa, przewoźnik postanowił jednak zrezygnować z rejsu z Singapuru do Nowego Jorku. Jednak w ubiegłym roku zmienił zdanie. Dzięki zakupowi Airbusa A350-900 ULR – najnowocześniejszego obecnie samolotu pasażerskiego dostosowanego do pokonywania bardzo długich dystansów. Na jego pokładzie dostępnych jest 67 foteli w klasie biznes, a 94 w ekonomicznej premium. Niestety brak miejsc w klasie ekonomicznej. 

lot z Singapuru do Nowego Jorku

Ceny biletów:Za bilet w klasie  Economy Premium trzeba zapłacić 1420 dolarów. Ten z klasie Biznes kosztuje natomiast 4720 dolarów. 

Ceny noclegów: Nocleg: za noc w pokoju dwuosobowym  typu standard, z jednym łóżkiem podwójnym i wspólną łazienką, można wynając już za 350 PLN za dzień. Studio o nieco wyższym standardzie, z 2 łóżkami podwójnymi, prywatną łazienką i widokiem na miasto, to koszt od 501 zł. 

Obostrzenia: 

Osoby zaszczepione mogą podróżować do USA, ale przed wyjazdem muszą wykonać test na COVID-19. Trzeba to zrobić na dzień przed wylotem. Test po przyjeździe nie jest wymagany. Nie ma także konieczności odbywania kwarantanny. 

Jeśli chodzi o osoby bez szczepienia, poza testami przed wylotem muszą w ciągu 3-5 dni po przylocie do Stanów wykonać dodatkowy test i odbyć 7-dniową kwarantannę. 

Przykładowe ceny jednodniowego ubezpieczenia dla osoby dorosłej wyjeżdżającej do USA:

Ubezpieczyciel 

AXA 

Europa 

Proama 

Generali 

Cena 

6,26 PLN 

9 PLN 

12 PLN 

19 PLN 

COVID-19 

TAK 

TAK 

TAK 

TAK 

Leczenie chorego 

200 000 PLN 

100 000 Euro 

300 000 PLN 

800 000 PLN 

Pokrycie kosztów testu 

Tylko jeśli lekarz zleci wykonanie testu, niezależnie od wyniku 

Tylko dla testów z wynikiem pozytywnym 

Tylko dla testów z wynikiem pozytywnym 

Tylko dla testów z wynikiem pozytywnym 

COVID-19 - Przedłużony pobyt z powodu pozytywnego wyniku testu (izolacja) 

TAK 

TAK 

TAK 

COVID-19 - Przedłużony pobyt z powodu odosobnienia wynikającego z kontaktu z osobą chorą (kwarantanna) 

TAK 

TAK 

Koszty leczenia i assistance 

TAK 

TAK 

TAK 

TAK 

Suma ubezpieczenia 

200 000 PLN 

100 000 Euro 

300 000 PLN 

800 000 PLN 

Stomatolog 

900 PLN 

300 Euro 

200 Euro 

200 Euro 

Assistance 

W ramach kosztów leczenia 

Wariant VIP 

TAK 

Pakiet premium 

Ubezpieczenie bagażu 

TAK 

TAK 

OC 

TAK 

TAK 

TAK 

NNW (ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków) 

TAK 

TAK 

TAK 

TAK 

2.Lot z Auckland do Doha

Drugie najdłuższe połączenie lotnicze na świecie z Auckland w Nowej Zelandii do Doha w Katarze uruchomiono w 2017 roku. Podczas pierwszego lotu na pokładzie Boeinga 777-200LR przewieziono 4 tony cateringu.

Jak wyliczył serwis Business Insider, dzięki temu tylko w klasie ekonomicznej można by podać pasażerom 868 posiłków, 2000 kubków z zimnymi napojami, a także 1100 kubków kawy czy herbaty. Linie Qatar Airways umożliwiają pokonanie dystansu 14 535 km w czasie 17 godzin i 40 minut. 

Lot z Auckland do Doha

Ceny biletów: za bilet w jedną stronę w klasie ekonomicznej trzeba zapłacić nawet 6000 zł, a w biznesowej ponad 19 000 zł. 

Ceny noclegów: pokój dwuosobowy typu standard, łóżko podwójne, łazienka prywatna, bez śniadanie kosztuje 256 zł za noc. Za pokój dwuosobowy w hotelu 5-gwiazdkowym, z łóżkiem podwójnym i prywatną łazienką i śniadanie dodatkowo płatne zapłacimy 398 zł za noc. 

Obostrzenia:

Zaszczepione osoby po przyjeździe muszą wykonać test PCR (max 72h przed lądowaniem), a także wypełnić formularz na stronie Ehteraz https://www.ehteraz.gov.qa/PER/loginPage?language=en. Do formularza trzeba dołączyć  negatywny wynik testu, a także certyfikat szczepienia, kopię paszportu i - jeśli jest taka potrzeba - rezerwację kwarantanny hotelowej.

Aplikację należy aktywować po przylocie. Test po przyjeździe jest wymagany dla turystów z krajów znajdujących się na czerwonej liście. Jeśli chodzi o kwarantannę, osoby przyjeżdżające do Kataru muszą być nią objęte do czasu otrzymania negatywnego wyniku testu. 

Turyści niezaszczepieni muszą wykonać test PCR max 72h przed lądowaniem w Katarze. po przylocie obowiązkowe są testy antygenowe w 7 dniu kwarantanny, którą trzeba odbywać przez 7 dni. 

Przykładowe ceny jednodniowego ubezpieczenia dla dorosłej osoby: 

Ubezpieczyciel 

Europa 

Nationale Nederlanden 

Signal Iduna 

Generali 

Cena 

4 PLN 

7,53 PLN 

9,35 PLN 

15 PLN 

COVID-19 

TAK 

TAK 

Leczenie chorego 

30 000 Euro 

150 000 PLN 

40 000 Euro 

800 000 PLN 

Pokrycie kosztów testu 

Tylko dla testów z wynikiem pozytywnym 

Tylko jeśli test jest niezbędny 

Tylko jeśli lekarz zleci wykonanie testu, niezależnie od wyniku 

Tylko dla testów z wynikiem pozytywnym 

COVID-19 - Przedłużony pobyt z powodu pozytywnego wyniku testu (izolacja) 

TAK 

TAK 

COVID-19 - Przedłużony pobyt z powodu odosobnienia wynikającego z kontaktu z osobą chorą (kwarantanna) 

Koszty leczenia i assistance 

TAK 

TAK 

TAK 

TAK 

Suma ubezpieczenia 

Stomatolog 

300 Euro 

1 000 PLN 

250 Euro 

200 Euro 

Assistance 

Wariant standard 

W ramach kosztów leczenia 

W ramach kosztów leczenia 

Pakiet premium 

Ubezpieczenie bagażu 

TAK 

TAK 

TAK 

OC 

TAK 

NNW (ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków) 

TAK 

TAK 

TAK 

3. Lot z Perth do Londynu

Na najniższym stopniu podium wśród najdłuższych tras lotniczych na świecie znalazł się rejs z Perth w Australii do Londynu w Wielkiej Brytanii. To pierwsze połączenie bez międzylądowań pomiędzy Europą a Australią. Qantas umożliwia pokonanie dystansu 14 449 km w ciągu 17 godzin i 20 minut. W tym samym czasie można ponad 21 razy przemierzyć Polskę z zachodu na wschód. 

Lot z Perth do Londynu

Ceny biletów: Za bilet w jedną stronę w klasie ekonomicznej trzeba zapłacić około 3000 zł, w ekonomicznej premium prawie 12 000 zł, w biznesowej prawie 22 000 zł, a w pierwszej nawet 29 500 zł. 

Ceny noclegów: jedną z tańszych opcji jest spędzenie nocy na łóżku w pokoju dwuosobowym, z wanną i tarasem, bez śniadania – za noc zapłacimy 160 zł. Nocleg w pokoju dwuosobowym z jednym łóżkiem podwójnym, bez śniadania, kosztuje 375 zł. 

Obostrzenia: 

Osoby zaszczepione są zwolnione z konieczności wykonywania testów zarówno przed jak i po przylocie. Nie muszą też odbywać kwarantanny po przekroczeniu brytyjskich granic. Szczepienie musi być potwierdzone certyfikatem covidowym. 

Niezaszczepieni turyści mają obowiązek wykonania testu PCR lub antygenowego w ciągu 2 dni przed wylotem do Wielkiej Brytanii. Muszą także zarezerwować i opłacić test PCR (na 2 dzień pobytu). Jeśli wynik tego ostatniego będzie pozytywny, konieczna będzie 10-dniowa kwarantanna. 

Przykładowe ceny jednodniowej polisy dla jednej osoby dorosłej: 

Ubezpieczyciel 

Allianz 

Nationale Nederlanden 

Europa 

Generali 

Cena 

3,74 PLN 

5 PLN 

6 PLN 

11 PLN 

COVID-19 

Leczenie chorego 

80 000 PLN 

80 000 PLN 

40 000 Euro 

200 000 PLN 

Pokrycie kosztów testu 

Tylko jeśli lekarz zleci wykonanie testu, niezależnie od wyniku 

Tylko jeśli test jest niezbędny 

Tylko dla testów z wynikiem pozytywnym 

Tylko dla testów z wynikiem pozytywnym 

COVID-19 - Przedłużony pobyt z powodu pozytywnego wyniku testu (izolacja) 

TAK 

TAK 

TAK 

COVID-19 - Przedłużony pobyt z powodu odosobnienia wynikającego z kontaktu z osobą chorą (kwarantanna) 

TAK 

Koszty leczenia i assistance 

TAK 

TAK 

TAK 

TAK 

Suma ubezpieczenia 

Stomatolog 

1 000 PLN 

1 000 PLN 

300 Euro 

200 Euro 

Assistance 

W ramach kosztów leczenia 

W ramach kosztów leczenia 

Standard plus 

Pakiet standard 

Ubezpieczenie bagażu 

TAK 

OC 

TAK 

TAK 

NNW (ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków) 

TAK 

TAK 

TAK 

4. Lot z Auckland do Dubaju

Tuż za podium znalazł się rejs z Auckland w Nowej Zelandii do Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jest to pierwsze tego typu połączenie, które nie wymaga międzylądowania w Australii na tej trasie. Tuż po jego uruchomieniu w 2016 roku liczba pasażerów tego lotu przekroczyła 3 miliony rocznie.

Można ją pokonać liniami Emirates w takim samym czasie (17 godzin i 20 minut), jak rejs z Perth do Londynu. Jednak jej dystans jest krótszy o 249 km (14 200 km). 

Lot z Auckland do Dubaju

Ceny biletów: W klasie ekonomicznej w jedną stronę cena biletu wynosi niemal 4000 zł, w biznesowej niecałe 20 000 zł, a w pierwszej prawie 30 000 zł. 

Ceny noclegów: apartament z sypialnią, z jednym podwójnym łóżkiem, z prywatną kuchnią, bez śniadania to koszt 145 zł za noc. Studio typu Deluxe, z jednym łóżkiem podwójnym lub dwoma pojedynczymi, z widokiem na miasto i prywatną łazienką i sauną kosztuje 462 zł za noc. 

Obostrzenia: 

Wszyscy turyści podróżujący do Dubaju muszą wykonać test na COVID-19 max 72h przed odlotem. Negatywny wynik testu trzeba mieć ze sobą w wersji papierowej. 

Polska znajduje się na tzw. zielonej liście, co oznacza, że zaszczepieni podróżni muszą wykonać dodatkowy test w 6 dniu pobytu w Dubaju. W przypadku niezaszczepionych turystów, test trzeba wykonać w 6 i 9 dniu pobytu. Kwarantanna nie jest konieczna. 

Przykładowy koszt ubezpieczenia na 1 dzień dla 1 osoby dorosłej: 

Ubezpieczyciel 

Europa 

Nationale Nederlanden 

Proama 

Generali 

Cena 

4 PLN 

7,53 PLN 

11 PLN 

15 PLN 

COVID-19 

Leczenie chorego 

30 000 Euro 

150 000 PLN 

100 000 PLN 

800 000 PLN 

Pokrycie kosztów testu 

Tylko dla testów z wynikiem pozytywnym 

Tylko jeśli test jest niezbędny w przypadku leczenia 

Tylko dla testów z wynikiem pozytywnym 

Tylko dla testów z wynikiem pozytywnym 

COVID-19 - Przedłużony pobyt z powodu pozytywnego wyniku testu (izolacja) 

TAK 

TAK 

TAK 

COVID-19 - Przedłużony pobyt z powodu odosobnienia wynikającego z kontaktu z osobą chorą (kwarantanna) 

TAK 

Koszty leczenia i assistance 

TAK 

TAK 

TAK 

TAK 

Suma ubezpieczenia 

Stomatolog 

300 Euro 

1 000 PLN 

200 Euro 

200 Euro 

Assistance 

Wariant standard 

W ramach kosztów leczenia 

W ramach kosztów leczenia 

Pakiet premium 

Ubezpieczenie bagażu 

TAK 

TAK 

OC 

TAK 

TAK 

NNW (ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków) 

TAK 

TAK 

TAK 

5. Lot z Los Angeles do Singapuru

Do 27 października 2018 roku piątym najdłuższym lotem pasażerskim na świecie był rejs z Los Angeles do Singapuru. Linie United Airlines zapewniały pokonanie dystansu 14 113 km w ciągu 17 godzin i 50 minut. Jednak w ubiegłym roku przewoźnik zrezygnował z obsługiwania tej trasy.

Zastąpiło ją połączenie San Francisco-Singapur, które również znajduje się w czołowej dziesiątce najdłuższych lotów na globie. Firma rezygnację z połączenia uzasadniła lepszym dostosowaniem usług do potrzeb pasażerów. 

Lot z Los Angeles do Singapuru

Ceny biletów: ceny zaczynają od 900 dolarów w klasie ekonomicznej. Klasa Premium wiąże się z ceną prawie 2 500 dolarów, a w klasie biznes za bilet trzeba zapłacić ponad 7 000 dolarów. 

Ceny noclegów: łóżko podwójne w pokoju dwuosobowym z prywatną łazienką, bez śniadania, kosztuje 164 zł za noc. Cały pokój z łóżkiem king-size z prywatną łazienką i śniadaniem wliczonym w cenę kosztuje 530 zł noc. 

Obostrzenia:

Obecnie turyści, którzy planują krótkoterminowy pobyt w Singapurze, nie mogą wjechać na jego teren. Nie ustalono jeszcze, kiedy granice zostaną otwarte. 

Przykładowe ubezpieczenie na 1 dzień dla dorosłej osoby kosztuje: 

Ubezpieczyciel 

Europa 

Nationale Nederlanden 

Signal Iduna 

Generali 

Cena 

4 PLN 

7,53 PLN 

9,35 PLN 

15 PLN 

COVID-19 

Leczenie chorego 

30 000 Euro 

150 000 PLN 

40 000 Euro 

800 000 PLN 

Pokrycie kosztów testu 

Tylko dla testów z wynikiem pozytywnym 

Tylko jeśli test jest niezbędny w przypadku leczenia 

Tylko jeśli lekarz zleci wykonanie testu, niezależnie od wyniku 

Tylko dla testów z wynikiem pozytywnym 

COVID-19 - Przedłużony pobyt z powodu pozytywnego wyniku testu (izolacja) 

TAK 

TAK 

COVID-19 - Przedłużony pobyt z powodu odosobnienia wynikającego z kontaktu z osobą chorą (kwarantanna) 

Koszty leczenia i assistance 

TAK 

TAK 

TAK 

TAK 

Suma ubezpieczenia 

Stomatolog 

300 Euro 

1 000 PLN 

250 Euro 

200 Euro 

Assistance 

Wariant standard 

W ramach kosztów leczenia 

W ramach kosztów leczenia 

Pakiet premium 

Ubezpieczenie bagażu 

TAK 

TAK 

TAK 

OC 

TAK 

NNW (ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków) 

TAK 

TAK 

TAK 

6. Lot z Houston do Sydney

Na szóstym miejscu uplasował się lot z Houston w Stanach Zjednoczonych do Sydney w Australii. Na pokładzie Dreamlinera do dyspozycji pasażerów oddano 252 miejsca, w tym płaskie łóżka w klasie biznes. W tej opcji oprócz wygodnego noclegu, podróżni mogą również skorzystać z wygodnych piżam udostępnionych przez przewoźnika.

Na pokładzie linii United Airlines dystans 13 834 km można pokonać w ciągu 17 godzin i 20 minut. 

Lot z Houston do Sydney

Ceny biletów: w klasie ekonomicznej bilet kosztuje ponad 3000 w jedną stronę, a w biznesowej - ponad 28 000 zł. 

Ceny noclegów: łóżko w pokoju wieloosobowym, ze wspólną łazienką i kuchnią, bez śniadania kosztuje 58 zł na noc od osoby. Pokój dwuosobowy typu superior  w 4-gwiazdkowym hotelu, z łóżkiem podwójnym i prywatną łazienką, z dodatkowo płatnym śniadaniem, to koszt 628 zł za noc. 

Obostrzenia: 

Od 21 lutego 2022 r. zaszczepieni turyści posiadający wizę mogą podróżować do Australii. Przy wylocie konieczne będzie potwierdzenia negatywnego wyniku testu PCR (wykonanego max 72 godzin przed podróżą) lub antygenowego (wykonanego max 24 godziny przed wylotem). Jeśli chodzi o testy po przylocie, zasady różnią się w poszczególnych stanach. 

Osoby niezaszczepione najczęściej muszą również przejść kwarantannę, ale jej długość i zasady są ustalane przez konkretne stany. 

Przykładowe ceny polisy dla 1 osoby za 1 dzień: 

Ubezpieczyciel 

AXA 

Nationale Nederlanden 

Generali 

Europa 

Cena 

5,22 PLN 

7,53 PLN 

11 PLN 

19 PLN 

COVID-19 

Leczenie chorego 

200 000 PLN 

150 000 PLN 

200 000 PLN 

300 000 Euro 

Pokrycie kosztów testu 

Tylko jeśli lekarz zleci wykonanie testu, niezależnie od wyniku 

Tylko jeśli test jest niezbędny 

Tylko dla testów z wynikiem pozytywnym i wymaganych przez placówkę medyczną 

Tylko dla testów z wynikiem pozytywnym 

COVID-19 - Przedłużony pobyt z powodu pozytywnego wyniku testu (izolacja) 

TAK 

TAK 

TAK 

COVID-19 - Przedłużony pobyt z powodu odosobnienia wynikającego z kontaktu z osobą chorą (kwarantanna) 

TAK 

Koszty leczenia i assistance 

TAK 

TAK 

TAK 

TAK 

Suma ubezpieczenia 

Stomatolog 

900 PLN 

1 000 PLN 

200 Euro 

300 Euro 

Assistance 

W ramach kosztów leczenia 

W ramach kosztów leczenia 

Pakiet standard 

Wariant The Best 

Ubezpieczenie bagażu 

TAK 

OC 

TAK 

TAK 

NNW (ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków) 

TAK 

TAK 

TAK 

7. Lot z Dallas do Sydney

Na siódmej lokacie wśród najdłuższych tras świata znalazł się rejs z Dallas w Stanach Zjednoczonych do Sydney. Połączenie w liniach Qantas pokonuje samolot Airbus A380, na którego pokładzie znajdują się 384 miejsca. Do maszyny można zatankować 323 000 litrów paliwa, co odpowiada pojemności ośmiu basenów przydomowych.

Dzięki niej dystans 13 804 km można pokonać w czasie 17 godzin i 15 minut. 

Lot z Dallas do Sydney

Ceny biletów: za bilet w klasie ekonomicznej w jedną stronę trzeba zapłacić ponad 5 500 zł, w ekonomicznej Premium ponad 10 000 zł, w biznesowej ponad 33 000 zł, a w pierwszej przeszło 47 000 zł. 

Ceny noclegów: noc pokoju typu kapsuła Deluxe z wejściem bocznym i pojedynczym łóżkiem, z aneksem kuchennym i wspólną łazienką, to wydatek rzędu 120 zł za noc. Za pokój dwuosobowy z jednym łóżkiem podwójnym i łazienką, z dodatkowo płatnym śniadaniem kosztuje 304 zł za noc. 

Obostrzenia

Od 21 lutego 2022 r. zaszczepieni turyści posiadający wizę mogą podróżować do Australii. Przy wylocie konieczne będzie potwierdzenia negatywnego wyniku testu PCR (wykonanego max 72 godzin przed podróżą) lub antygenowego (wykonanego max 24 godziny przed wylotem). Jeśli chodzi o testy po przylocie, zasady różnią się w poszczególnych stanach. 

Osoby niezaszczepione najczęściej muszą również przejść kwarantannę, ale jej długość i zasady są ustalane przez konkretne stany. 

Przykładowe ceny ubezpieczenia dla 1 osoby dorosłej na 1 dzień: 

Ubezpieczyciel 

AXA 

Nationale Nederlanden 

Generali 

Europa 

Cena 

5,22 PLN 

7,53 PLN 

11 PLN 

19 PLN 

COVID-19 

Leczenie chorego 

200 000 PLN 

150 000 PLN 

200 000 PLN 

300 000 Euro 

Pokrycie kosztów testu 

Tylko jeśli lekarz zleci wykonanie testu, niezależnie od wyniku 

Tylko jeśli test jest niezbędny 

Tylko dla testów z wynikiem pozytywnym i wymaganych przez placówkę medyczną 

Tylko dla testów z wynikiem pozytywnym 

COVID-19 - Przedłużony pobyt z powodu pozytywnego wyniku testu (izolacja) 

TAK 

TAK 

TAK 

COVID-19 - Przedłużony pobyt z powodu odosobnienia wynikającego z kontaktu z osobą chorą (kwarantanna) 

TAK 

Koszty leczenia i assistance 

TAK 

TAK 

TAK 

TAK 

Suma ubezpieczenia 

Stomatolog 

900 PLN 

1 000 PLN 

200 Euro 

300 Euro 

Assistance 

W ramach kosztów leczenia 

W ramach kosztów leczenia 

Pakiet standard 

Wariant The Best 

Ubezpieczenie bagażu 

TAK 

OC 

TAK 

TAK 

NNW (ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków) 

TAK 

TAK 

TAK 

8. Lot z San Francisco do Singapuru

Ósmy najdłuższy lot świata odbywa się na trasie z San Francisco w Stanach Zjednoczonych do Singapuru. Uruchomione w 2016 roku bezpośrednie połączenie pomiędzy tymi dwoma miastami pozwala zaoszczędzić podróżnym 4 godziny w jedną stronę w porównaniu do rejsu z przesiadkami.

Linie United Airlines umożliwiają pokonanie dystansu 13 593 km trwa 17 godzin i 5 minut lub 16 godzin i 40 minut. 

Lot z San Francisco do Singapuru

Ceny biletów: bilet w jedną stronę w klasie ekonomicznej kosztuje ponad 2000 zł, a w biznesowej ponad 25 000 zł. 

Ceny noclegów: łóżko podwójne w pokoju wieloosobowym ze wspólną łazienką i kuchnią, z dodatkowo płatnym śniadaniem kosztuje 107 zł za noc. Za noc w droższym pokoju typu standard, z łóżkiem king-size, prywatną łazienką i śniadaniem w cenie zapłacimy 530 zł za dwie osoby. 

Obostrzenia: Obecnie turyści, którzy planują krótkoterminowy pobyt w Singapurze, nie mogą wjechać na jego teren. Nie ustalono jeszcze, kiedy granice zostaną otwarte. 

Przykładowa polisa na 1 dzień dla 1 dorosłej osoby kosztuje: 

Ubezpieczyciel 

Europa 

Nationale Nederlanden 

Signal Iduna 

Generali 

Cena 

4 PLN 

7,53 PLN 

9,35 PLN 

15 PLN 

COVID-19 

Leczenie chorego 

30 000 Euro 

150 000 PLN 

40 000 Euro 

800 000 PLN 

Pokrycie kosztów testu 

Tylko dla testów z wynikiem pozytywnym 

Tylko jeśli test jest niezbędny w przypadku leczenia 

Tylko jeśli lekarz zleci wykonanie testu, niezależnie od wyniku 

Tylko dla testów z wynikiem pozytywnym 

COVID-19 - Przedłużony pobyt z powodu pozytywnego wyniku testu (izolacja) 

TAK 

TAK 

COVID-19 - Przedłużony pobyt z powodu odosobnienia wynikającego z kontaktu z osobą chorą (kwarantanna) 

Koszty leczenia i assistance 

TAK 

TAK 

TAK 

TAK 

Suma ubezpieczenia 

Stomatolog 

300 Euro 

1 000 PLN 

250 Euro 

200 Euro 

Assistance 

Wariant standard 

W ramach kosztów leczenia 

W ramach kosztów leczenia 

Pakiet premium 

Ubezpieczenie bagażu 

TAK 

TAK 

TAK 

OC 

TAK 

NNW (ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków) 

TAK 

TAK 

TAK 

9. Lot z Johannesburga do Atlanty

Dziewiąte miejsce wśród najdłuższych tras na świecie zajmuje lot z Johannesburga w Republice Południowej Afryki do Atlanty w Stanach Zjednoczonych. W tym amerykańskim mieście znajduje się najbardziej zatłoczone lotnisko na świecie – w 2017 roku port obsłużył prawie 104 000 000 pasażerów.

Aby tam dotrzeć z Johannesburga trzeba pokonać liniami Delta Air Lines dystans 13 581 km, co zajmuje zajmuje 16 godzin i 27 minut. 

Lot z Johannesburga do Atlanty

Ceny noclegów: 1 bardzo duże łóżko podwójne w pokoju dwuosobowym, z łazienką, ale bez śniadanie, to wydatek rzędu 280 zł za noc. Noc w pokoju dla dwóch osób, z bardzo dużym łóżkiem, łazienką i dodatkowo płatnym śniadaniem w hotelu 3-gwiazdkowym kosztuje 690 zł. 

Ceny biletów: za bilet w jedną stronę w klasie ekonomicznej trzeba zapłacić ponad 9000 zł, w ekonomicznej premium ponad 10 000 zł, a w biznesowej 41 218 zł – we wszystkich opcjach jest to jedne z najdroższych połączeń. 

Obostrzenia: 

Osoby zaszczepione mogą podróżować do USA, ale przed wyjazdem muszą wykonać test na COVID-19. Trzeba to zrobić na dzień przed wylotem. Test po przyjeździe nie jest wymagany. Nie ma także konieczności odbywania kwarantanny. 

Jeśli chodzi o osoby bez szczepienia, poza testami przed wylotem muszą w ciągu 3-5 dni po przylocie do Stanów wykonać dodatkowy test i odbyć 7-dniową kwarantannę. 

Ubezpieczenie dla 1 osoby wyjeżdżającej do Stanów: 

Ubezpieczyciel 

AXA 

Europa 

Proama 

Generali 

Cena 

6,26 PLN 

9 PLN 

12 PLN 

19 PLN 

COVID-19 

TAK 

TAK 

Leczenie chorego 

200 000 PLN 

100 000 Euro 

300 000 PLN 

800 000 PLN 

Pokrycie kosztów testu 

Tylko jeśli lekarz zleci wykonanie testu, niezależnie od wyniku 

Tylko dla testów z wynikiem pozytywnym 

Tylko dla testów z wynikiem pozytywnym 

Tylko dla testów z wynikiem pozytywnym 

COVID-19 - Przedłużony pobyt z powodu pozytywnego wyniku testu (izolacja) 

TAK 

TAK 

TAK 

COVID-19 - Przedłużony pobyt z powodu odosobnienia wynikającego z kontaktu z osobą chorą (kwarantanna) 

TAK 

TAK 

Koszty leczenia i assistance 

TAK 

TAK 

TAK 

TAK 

Suma ubezpieczenia 

200 000 PLN 

100 000 Euro 

Stomatolog 

900 PLN 

300 Euro 

200 Euro 

200 Euro 

Assistance 

W ramach kosztów leczenia 

Wariant VIP 

TAK 

Pakiet premium 

Ubezpieczenie bagażu 

TAK 

TAK 

OC 

TAK 

TAK 

TAK 

NNW (ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków) 

TAK 

TAK 

TAK 

TAK 

10. Lot z Abu Zabi do Los Angeles

Pierwszą dziesiątkę najdłuższych tras lotniczych na świecie zamyka lot z Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA) do Los Angeles. Połączenie uruchomiono w 2014 roku i przez 4 lata samoloty linii Etihad Airways pokonywały je codziennie. Jednak ze względów oszczędnościowych, w ubiegłym roku przewoźnik zredukował liczbę rejsów do pięciu w tygodniu.

Aby dotrzeć ze stolicy ZEA do stolicy Hollywood trzeba pokonać dystans 13 502 km w ciągu 16 godzin i 30 minut. 

Lot z Abu Zabi do Los Angeles

Ceny biletów: bilet w jedną stronę w klasie ekonomicznej wynosi 4778 zł, w ekonomicznej premium 6405 zł, a w biznesowej 22 307 zł. 

Ceny noclegów: za pojedyncze łóżko w pokoju wieloosobowym, ze wspólną łazienką i bez śniadania, trzeba zapłacić 113 zł za jedną noc. Pokój dwuosobowy z łazienką i łóżkiem king-size, z dodatkowo płatnym śniadaniem, w pokoju 3-gwiazdkowym kosztuje 531 PLN. 

Obostrzenia: 

Osoby zaszczepione mogą podróżować do USA, ale przed wyjazdem muszą wykonać test na COVID-19. Trzeba to zrobić na dzień przed wylotem. Test po przyjeździe nie jest wymagany. Nie ma także konieczności odbywania kwarantanny. 

Turyści bez ważnego szczepienia, poza testami przed wylotem muszą w ciągu 3-5 dni po przylocie do Stanów wykonać dodatkowy test i odbyć 7-dniową kwarantannę. 

Oto przykładowe ceny polisy na 1 dzień dla 1 osoby dorosłej: 

Ubezpieczyciel 

AXA 

Europa 

Proama 

Generali 

Cena 

6,26 PLN 

9 PLN 

12 PLN 

19 PLN 

COVID-19 

TAK 

TAK 

Leczenie chorego 

200 000 PLN 

100 000 Euro 

300 000 PLN 

800 000 PLN 

Pokrycie kosztów testu 

Tylko jeśli lekarz zleci wykonanie testu, niezależnie od wyniku 

Tylko dla testów z wynikiem pozytywnym 

Tylko dla testów z wynikiem pozytywnym 

Tylko dla testów z wynikiem pozytywnym 

COVID-19 - Przedłużony pobyt z powodu pozytywnego wyniku testu (izolacja) 

TAK 

TAK 

TAK 

COVID-19 - Przedłużony pobyt z powodu odosobnienia wynikającego z kontaktu z osobą chorą (kwarantanna) 

TAK 

TAK 

Koszty leczenia i assistance 

TAK 

TAK 

TAK 

TAK 

Suma ubezpieczenia 

200 000 PLN 

100 000 Euro 

Stomatolog 

900 PLN 

300 Euro 

200 Euro 

200 Euro 

Assistance 

W ramach kosztów leczenia 

Wariant VIP 

TAK 

Pakiet premium 

Ubezpieczenie bagażu 

TAK 

TAK 

OC 

TAK 

TAK 

TAK 

NNW (ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków) 

TAK 

TAK 

TAK 

TAK 

Jak się ubezpieczyć podróżując między różnymi kontynentami? 

Z wyjątkiem Ameryki Południowej, na liście 10 najdłuższych tras lotniczych na świecie znajdują się miasta położone na wszystkich pozostałych kontynentach. W efekcie podróżując pomiędzy nimi, warto posiadać ubezpieczenie turystyczne z jak najwyższą sumą gwarantowaną kosztów leczenia. W razie problemów zdrowotnych, optymalna polisa może całkowicie pokryć nawet najbardziej skomplikowane zabiegi medyczne za granicą. 

Niektórzy ubezpieczyciele oferują polisy turystyczne z sumą gwarantowaną kosztów leczenia nawet do 40 000 000 zł. Takie pakiety są dostępne w kalkulatorze rankomat.pl. Cena ubezpieczenia w porównaniu do wydatków związanych z zakupem biletów lotniczych jest bardzo niska. 

Polisa turystyczna z tak wysoką sumą gwarantowaną kosztów leczenia może być szczególnie przydatna dla osób podróżujących do Stanów Zjednoczonych czy Australii. Te kraje od lat słyną z bardzo drogiej opieki medycznej. W razie wypadku, jej koszty mogą znacznie przewyższyć nawet wydatki związane z zakupem biletów na pokonanie najdłuższych tras lotniczych na świecie.

Magdalena KajzerMagdalena Kajzer

Większość turystycznych ubezpieczeń na wyjazd za granicę chroni ubezpieczonego turystę, jeśli ten zachowuje na COVID-19. Zakres i sumy gwarantowane polisy mają oczywiście wpływ na jej cenę. Znaczenie ma też długość i kierunek wyjazdu oraz wybrane towarzystwo ubezpieczeniowe.

Choć praktycznie każdy ubezpieczyciel zapewnia dziś ochronę w przypadku leczenia COVID-19, nie każda polisa pokryje wydatki związane z kwarantanną, odizolowaniem, czy powrotem do kraju. 

Co powinna zawierać polisa?

 • Koszty leczenia i ratownictwa – to chyba najbardziej istotny element każdego ubezpieczenia na zagraniczny wyjazd, szczególnie na inny kontynent. Zarówno koszty  leczenia jak i zakup leków w poszczególnych państwach na terenie Europy i innych części świata są bardzo wysokie. Krótki pobyt w szpitalu może wiązać się z nakazem opłaty wielu tysięcy euro, nie wliczając w to szczegółowych badań, przepisanych leków, czy lekarskich opatrunków. W ramach kosztów ratownictwa następuje także rekonwalescencja w związku z chorobą na na COVID-19. 

 • Koszty transportu medycznego i transportu do kraju – w sytuacji, gdy po wypadku lub chorobie niezbędne okaże się odwiezienie poszkodowanej osoby do szpitala, podróżny może zostać obciążony sporymi wydatkami. Jeszcze bardziej kosztowny będzie transport medyczny do kraju. Może on kosztować od kilkuset, do nawet kilkudziesięciu tysięcy euro. Jeśli jednak przed podróżą wykupiliśmy polisę,towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci nam należną rekompensatę z tego tytułu. Dodatkowo pomoże, gdy niezbędne będzie sprowadzenie do kraju wyjazdu krewnego poszkodowanej osoby. 

 • NNW – czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków gwarantuje opiekę w razie zdarzeń, w wyniku których zaznamy zniszczenia naszego mienia lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Będzie przydatne też przy długotrwałym leczeniu lub rehabilitacji po chorobie. Dodatkowo, zabezpieczy finansowo naszych najbliższych w razie naszej śmierci. 

 • OC – ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej będzie stanowiło ochronę przed dużymi wydatkami, jakie mogą być skutkiem pojawiających się w wyniku naszego działania szkód na osobach trzecich lub ich mieniu. Taka polisa zrekompensuje choćby koszt leczenia lub rehabilitacji osób, które doznają szkody na skutek spowodowanego przez nas wypadku. 

 • Ubezpieczenie bagażu - może być ważne jeżeli na urlop mamy zamiar zabrać ze sobą cenne rzeczy, jak choćby sprzęt elektroniczny, fotograficzny albo sportowy. Mając przy sobie kompleksową polisę na wyjazd, będziemy mogli domagać się zwrotu kosztów poniesionych w wyniku zgubienia lub opóźnienia odbioru bagażu. 

14-dniowy pobyt w USA
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
1 330 010 zł
Ratownictwo
44 334 zł
Bagaż
4 433 zł
261,00 zł
1 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 44 334 złOC: 443 337 złOC sportowe: 443 337 złsporty objęte polisą: 27zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Generali
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
800 000 zł
Bagaż
4 000 zł
381,00 zł
1 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 300 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
AXA Partners
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
398,58 zł
1 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 150 000 złOC: 1 500 000 złOC sportowe: 1 500 000 złsporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
541,54 zł
1 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 300 000 złOC sportowe: 300 000 złsporty objęte polisą: 60 zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
14-dniowy pobyt w USA
Europa Ubezpieczenia
261,00 zł 1 os. / 14 dni
Koszty leczenia
1 330 010 zł
Ratownictwo
44 334 zł
Bagaż
4 433 zł
Dodatkowo: NNW: 44 334 złOC: 443 337 złOC sportowe: 443 337 złsporty objęte polisą: 27zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Generali
381,00 zł 1 os. / 14 dni
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
800 000 zł
Bagaż
4 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 300 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
AXA Partners
398,58 zł 1 os. / 14 dni
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
Dodatkowo: NNW: 150 000 złOC: 1 500 000 złOC sportowe: 1 500 000 złsporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
541,54 zł 1 os. / 14 dni
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 300 000 złOC sportowe: 300 000 złsporty objęte polisą: 60 zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19

Polisę można zakupić online. Dokument zostanie wysłany mailowo. Wystarczy go zapisać lub wydrukować.

Co warto wiedzieć?

 1. Najdłuższy pasażerski lot świata w historii z Londynu do Hong Kongu trwał w 2005 r. 22 godziny i 42 minuty.
 2. W 2018 roku najdłuższy lot z Singapuru do Nowego Jorku trwał 18 godzin i 25 minut.
 3. Za długodystansowy lot w klasie ekonomicznej trzeba zapłacić od 2000 do 6000 zł w jedną stronę.
 4. Ceny biletów za długodystansowy lot w klasie biznesowej zaczynają się od 20 000 zł.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Jakie wymagania mają linie lotnicze w dobie pandemii Covid-19?

  Konieczne jest używanie maseczek na pokładzie samolotu, a także zachowanie dystansu społecznego na lotniskach. Co więcej, większość przewoźników wymaga certyfikatów potwierdzających szczepienie, a także wypełnienia formularza lokalizacyjnego. 

 2. Czy w samolocie można korzystać z urządzeń elektronicznych?

  Tak, jest możliwe korzystanie ze smartfonów, tabletów, czy notebooków, jednak powinny one pozostawać w trybie offline.  ​​​​​​

 3. Czy w samolocie trzeba podróżować w maseczce?

  Tak, podczas podróży samolotem trzeba zasłaniać usta i nos maseczką. Wyjątek stanowią przerwy na napoje i posiłki oraz leki zalecone przez lekarza. 

 4. Gdzie można kupić ubezpieczenie na podróż?

  Ubezpieczenie na wyjazd zagraniczny można kupić bezpośrednio u przedstawicieli ubezpieczeniowych poszczególnych towarzystw, lub korzystając ze specjalnych porównywarek internetowych, takich jak np. https://rankomat.pl/ubezpieczenia-turystyczne/kalkulator.