Miłośnicy nart coraz częściej szukają wrażeń poza tradycyjnymi, profesjonalnie przygotowanymi trasami. Ekstremalne, bardziej niebezpieczne zimowe dyscypliny sportowe takie jak skitury to jednak nie tylko wyjątkowe doznania, ale i pewne ryzyko. Sprawdź, jak ograniczyć je do minimum oraz w jaki sposób przygotować się do niezapomnianej jazdy poza stokiem.

Skituring to wyjątkowa dyscyplina, która miłośnikom narciarstwa kojarzy się przede wszystkim z wolnością i niezapomnianymi przeżyciami. Nie jest tym samym, co klasyczne narciarstwo zjazdowe, ponieważ w jego przypadku skomplikowana infrastruktura ośrodków narciarskich nie stanowi żadnego ograniczenia.

Co więcej, w przypadku skituringu elementem aktywności jest nie tylko zjazd, ale i samo podejście na interesującą nas przełęcz lub szczyt. Narty zwane skiturami pozwalają bowiem na „spacer” po górskim terenie, zwieńczony typowo narciarskim zjazdem.

Sprawdź ubezpieczenie turystyczne na skitury

Skituring - co to jest i na czym polega?

Można powiedzieć, że skituring to łagodniejsza i mniej ekstremalna forma skialpinizmu. W przeciwieństwie do tego ostatniego, zjazdy nie muszą odbywać się na stromych, lodowcowo-górskich terenach. Skituring może - choć nie musi - być uprawiany na trasach łagodnych i krótszych, nie będąc przez to dyscypliną tak ryzykowną jak wspomniany skialpinizm czy freeride.

Uprawianie tej dyscypliny to czysta przyjemność, połączona z możliwością wyboru tras oddalonych od głównych szlaków zjazdowych.

Uwaga!

Na przykład zgodnie z przepisami TPN-u na wszystkich szlakach znajdujących się w pobliżu szlaków turystycznych można poruszać się na nartach, zarówno do góry jak i w dół.

Duża swoboda podczas wyboru tras i miejsc do zjazdów sprawia, że przygoda z nartami jest o wiele bardziej różnorodna. Już jednodniowa wycieczka staje się bowiem niezapomnianą okazją do odwiedzenia i poznania wielu ciekawych miejsc.

Co więcej, w przypadku tej dyscypliny, wrażeń dostarcza niemal każdy jej etap. Zarówno podchodzenie na nartach skiturowych, jak i sam zjazd, dostarczają wiele emocji i adrenaliny. Skituring to również możliwość zdobywania nowych umiejętności, które na dalszym etapie pozwalają na pokonywanie coraz ciekawszych i trudniejszych tras, dodając do nich kolejne elementy, jak choćby zjazdy żlebami.

Kto może uprawiać skituring?

Skitury to świetna aktywność przede wszystkim dla osób, które mają już za sobą pierwsze doświadczenia narciarskie. Zarówno podejście na wybrany szczyt, jak i ostateczny z niego zjazd, wymagają bowiem od narciarzy podstawowych umiejętności, ale i - co równie ważne - dobrej kondycji. Dlatego też skituring sprawdzi się jako dyscyplina dla tych, którzy stawiali już pierwsze kroki w narciarstwie biegowym i zjazdowym.

Podczas uprawiania skituringu istotna jest także wiedza na temat terenu, który zamierzamy eksplorować. Swoboda w wyborze zjazdów, a także niezależność od wyciągów i wyznaczonych stoków, wymaga bowiem dobrego zaplanowania i dopasowania trasy do warunków i indywidualnych umiejętności. Jeśli takich nam brakuje, warto zastanowić się nad skorzystaniem z usług przewodnika.

Nie można jednak zapominać, że skituring to przede wszystkim sport dla miłośników przygody, którzy kochają zimę, a przy tym są ciekawi świata.

Jaki sprzęt będzie potrzebny do skitourów?

Skituring to dyscyplina, która wymaga użycia profesjonalnego sprzętu. Specjalne narty z odpowiednimi wiązaniami to podstawa, ale nie całość wyposażenia na skitury. O czym trzeba pamiętać, aby emocjonująca przygoda była bezpieczna?

  • Narty - muszą być dobrze dopasowane, przede wszystkim jeśli chodzi o długość. Dzięki połączeniu cech nart biegowych i zjazdowych, nadają się do jazdy również poza wyznaczonymi stokami. Narty skiturowe są lekkie (1-1,5kg), co znacznie ułatwia podejścia.
  • Wiązania skiturowe - muszą umożliwiać dwojakie przymocowanie butów do nart - całkowite, sztywne, oraz jednostronne, które umożliwi ruch i podniesienie pięty. Podpórki są przydatne szczególnie podczas podchodzenia, ale wiązania blokują się w trakcie zjazdu. Przy twardych nawierzchniach jak na przykład zlodowaciały śnieg, można dodatkowo używać harszli.
  • Buty - najlepsze będą te lekkie, stabilnie przytrzymujące stopę i kostkę, ale nadające się do wspinaczki narciarskiej. Powinny umożliwiać lekkie zgięcie kostki, a tym samym wygodne podejście i zjazd, dzięki specjalnym przełącznikom. W wymagającym, oblodzonym terenie do butów dodatkowo podpiąć można raki.
  • Foki - dawniej wykonywany ze skóry fok, dziś syntetyczny materiał, który nakleja się na zolę, czyli spodnią część narty skiturowej. Dzięki temu narta zyskuje lepszą przyczepność, zapobiegając cofaniu się nart. Foka pokryta jest specjalną, „klejącą” substancją, która ułatwia bezpieczne chodzenie, nadając krokom stabilność nawet na nierównym terenie. Mocuje się je za pomocą haczyka i specjalnej klamerki.
  • Kije - najlepiej te specjalne - skiturowe, teleskopowe, z wygodną, antypoślizgową i wytrzymałą rączką. Dzięki ni możliwe są strome podejścia oraz wspinaczka po nierównym terenie.

Dodatkowo, w trosce o zwiększone bezpieczeństwo, podczas skiturowych wypraw warto mieć na sobie także wytrzymały kask, rękawice, czy gogle narciarskie. Niezwykle istotny jest także podstawowy zestaw lawinowy, który składa się między innymi z detektora lawinowego, sondy i łopatki.

Nie można pominąć także solidnego, dużego plecaka, który nie tylko pomieści najbardziej potrzebne podczas wyprawy rzeczy, ale także pozwoli wygodnie przetransportować narty, kiedy trafimy na naprawdę strome i trudne podejścia.

Gdzie uprawiać skitury w Polsce?

Niezależnie od tego, czy dopiero rozpoczynamy swoją przygodę ze skiturem, czy pierwsze doświadczenia w tej dyscyplinie mamy już za sobą, przed wyprawą warto wybrać odpowiednie, najlepiej dopasowane do naszych potrzeb miejsce. Nie trzeba go wcale szukać daleko! W Polsce skituring można uprawiać w zasadzie wszędzie tam, gdzie uprawia się narciarstwo.

Tatry? Karkonosze? Bieszczady? A może Beskidy? W każdym z tych miejsc można znaleźć ciekawe, piękne trasy zjazdowe o różnym stopniu trudności i zaawansowania. Gdzie warto się wybrać?

  • Przełęcz Karb - miejsce idealne dla miłośników prawdziwych, skiturowych wrażeń. Tatrzańska klasyka oferuje kilka alternatywnych linii zjazdowych o różnym stopniu trudności.
  • Paprotna - jedno z najciekawszych miejsc na skituring w Bieszczadach Wysokich. Pozwala na długie, ciekawe wyprawy z urozmaiconymi podejściami i zjazdami. Położona pod szczytem polana gwarantuje piękne i niepowtarzalne widoki na góry.
  • Masyw Śnieżnika - obietnica przygody na najwyższym szczycie polskich Sudetów. Oferuje wiele ciekawych podejść z kilku stron, oraz długie zjazdy zapewniające zapierające dech w piersiach widoki.
  • Małe Jasło - ten znajdujący się w Bieszczadach szczyt to gwarancja urozmaiconej wyprawy w otoczeniu niezapomnianych widoków, długich, spokojnych zjazdów i niepowtarzalnego klimatu.
  • Czerwone Wierchy - czyli 4 szczyty w Tatrach Zachodnich: Ciemniak (2096 m n.p.m.), Krzesanica (2122 m n.p.m.), Małołączniak (2096 m n.p.m.) i Kondracka Kopa (2005 m n.p.m.). Ich charakterystyczny, czerwonawy kolor to element rozpoznawczy tego klasycznego regionu Tatr. Miejsce idealne dla miłośników skituringu, ale i klasycznych nart zjazdowych.
  • Pilsko - raj dla narciarzy skiturowych oraz freeriderów. Gwarancję zadowolenia dają nie tylko niezapomniane widoki na Babią Górę, Fatrę, czy Tatry, ale również zjazdy i podejścia o różnym stopniu trudności. To miejsce idealne zarówno dla profesjonalistów jak i dla początkujących skiturowców.

Gdzie można uprawiać skitury za granicą?

Miłośnicy skituringu również za granicą znajdą ciekawe miejsca dla siebie. Nie tylko w Europie, ale i w pozostałych częściach świata ten rodzaj aktywności jest bowiem bardzo popularny. Najważniejsze ośrodki narciarskie praktycznie oferują wiele możliwości, które pozwolą cieszyć się swobodną, niczym nieograniczoną jazdą.

Gdzie najlepiej szukać skiturowej przygody?

  • Chamonix Mont Blanc (Francja) - wyjątkowe miejsce wokół znanego szczytu, a przy tym niezwykle atrakcyjny dla miłośników skituringu rejon Alp francuskich. Każdy znajdzie tu odpowiednie zjazdy dla siebie, niezależnie od stopnia zaawansowania.
  • Region Sogn og Fjordane (Norwegia) - wymarzone miejsce dla miłośników zapierających dech w piersiach widoków. Otoczone górami fiordy i dziewicza przyroda w połączeniu z narciarskimi aktywnościami dają gwarancję udanego wyjazdu.
  • Marmolada (Włochy) - a w zasadzie pętla wokół niej, to zagłębie najlepszych stoków narciarskich nie tylko w Europie, ale i na świecie. Otoczenie Dolomitów i profesjonalne warunki na najwyższym poziomie tworzą niepowtarzalny klimat, któremu trudno się oprzeć.
  • Trawers Silveretty (Austria) - malowniczy masyw górski, który tak naprawdę znajduje się na pograniczy Austrii i Szwecji. Wiele łagodnych i łatwych do zdobycia szczytów łączy się tu ze stromymi, trudnymi trasami. Coś dla siebie znajdą tu zarówno amatorzy jak i profesjonaliści.
  • Alpy Sztubajskie (Austria) - znany i lubiany wśród narciarzy region w okolicach lodowca Stubai. Teren pięknych dolin i trzytysięczników, jak Ruderhofspitze, Schrankogl, czy Wildes Hinterberg.
  • Masyw Ortlera (Włochy/Szwajcaria) - masyw położony w południowym Tyrolu, zdecydowanie jedno z ulubionych miejsc europejskich miłośników skituringu. Polecić warto szczególnie trasę okrążającą alpejski szczyt Ortler.
  • Alpy Berneńskie (Szwajcaria) - ten region pozwala cieszyć się wolnością skituringu w otoczeniu lodowca, z dala od cywilizacji. Miejsce dla osób ceniących spokój, przyrodę i surowy, górski klimat.

Czy skitury są bezpieczne?

Wybór odpowiedniego podejścia i właściwej linii zjazdu to wyzwanie dla każdego narciarza skiturowego. Planując wymarzoną trasę nie można jednak zapominać o bezpieczeństwie, które w przypadku górskich wypraw wiąże się przede wszystkim z przygotowaniem lawinowym. Obszary na których uprawiany jest skituring często są bowiem zagrożone właśnie wystąpieniem lawiny.

Podczas każdej wyprawy konieczne będzie tak zwane lawinowe ABC, które zwiększy szanse na bezpieczne wyjście z opresji w razie nieszczęścia. Specjaliści ostrzegają jednak, że sam ekwipunek nie wystarczy! Aby bezpiecznie i spokojnie cieszyć się skiturowymi aktywnościami, warto jeszcze przed rozpoczęciem wyprawy odbyć choćby podstawowy kurs lawinowy.

Dobrym pomysłem, który będzie stanowił dodatkową ochronę, jest plecak lawinowy, wyposażony w specjalną poduszkę powietrzną, która w krytycznej sytuacji pomoże narciarzowi utrzymać się na powierzchni lodu i śniegu.

Ubezpieczenie na skitury - jak je wybrać?

Wybierając się na skiturowy, górski urlop, warto zadbać o odpowiednią polisę turystyczną. Miłośnicy szusowania – zwłaszcza w tej nieco bardziej ekstremalnej formie - są narażeni na różnego rodzaju kontuzje i urazy. Wypadku na stoku, ale i poza nim, często skutkuje natomiast poważnymi obrażeniami, których leczenie - szczególnie poza granicami Polski - może okazać się bardzo kosztowne.

Aby nieszczęśliwy wypadek lub nagła choroba nie pokrzyżowała urlopowych planów, przed wyjazdem trzeba wykupić odpowiednią polisę. Co powinno zawierać odpowiednie ubezpieczenie turystyczne na narciarski wyjazd poza wyznaczone szlaki?

  • Koszty leczenia i transportu medycznego - to szczególnie istotne, zwłaszcza jeśli skituring planujemy uprawiać za granicą. Leczenie w krajach europejskich (i nie tylko) jest bardzo kosztowne, a bez ubezpieczenia będziemy zmuszeni zapłacić za nie samodzielnie.
  • Transport do kraju – ważne przy wyjazdach zagranicznych. Jeżeli w wyniku wypadku doznamy urazów, które uniemożliwiają nam samodzielny powrót do Polski, konieczny będzie specjalistyczny transport medyczny, na przykład helikopterem lub karetką. Taka usługa jest bardzo droga i może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jeśli nie mamy wykupionej polisy, będziemy musieli pokryć wszelkie koszty z własnej kieszeni.
  • Assistance- to gwarancja szybkiej, podstawowej pomocy, najczęściej przez całą dobę 7 dni w tygodniu. Gwarantuje nie tylko podstawowe wsparcie w razie nagłego nieszczęścia, ale także dalsze wsparcie dla poszkodowanego i jego bliskich.
  • Ratownictwo górskie - praktyczne wszędzie poza Polską ratownictwo górskie jest odpłatne, a praca ratowników jest wyceniona wysoko. Akcje poszukiwawcze i wszelkie akcje ratownictwa górskiego mogą kosztować od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.
  • NNW, czyli Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków - jeżeli doznamy trwałego uszczerbku na zdrowiu, towarzystwo ubezpieczeniowe zwróci nam koszty poniesione w wyniku nieprzewidzianych, nieszczęśliwych zdarzeń.
  • OC w życiu prywatnym lub OC sportowe - w razie spowodowania wypadku, ewentualne odszkodowanie opłaci ubezpieczyciel.

Uwaga!

Od 1 stycznia 2022 roku wszyscy narciarze we Włoszech muszą mieć polisę z OC!

Przyda się także ubezpieczenie bagażu oraz sprzętu sportowego na wypadek kradzieży lub zniszczenia. Warto pamiętać także o odpowiednich rozszerzeniach, które zwiększają ochronę podczas zjazdów poza wyznaczonymi trasami. Najważniejsze z nich to:

  • klauzula alkoholowa - ochroni przed finansową odpowiedzialnością za wszelkie zdarzenia, do których dojdzie, kiedy będziemy pod wpływem alkoholu.
  • ochrona dla aktywnych - ważna, jeżeli chcemy jeździć na nartach lub snowboardzie. Wiele towarzystwa zalicza te sporty do sportów ekstremalnych. Aby dowiedzieć się, które towarzystwa uznają narciarstwo za aktywność o podwyższonym ryzyku, warto zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU) każdego z towarzystw.

Czy w przypadku skiturów zwykła polisa wystarczy?

Uprawianie narciarstwa w formie skituringu jest jednak bardziej niebezpieczne niż tradycyjne zjazdy lub biegówki. Trudniejszy, bardziej wymagający teren, skoki, strome podejścia, a przede wszystkim zagrożenie lawinowe - wszystko to powoduje, że większość ubezpieczycieli wyłącza ochronę, jeżeli osoba ubezpieczona planuje uprawiać zjazdy poza wyznaczonymi trasami.

Dlatego też w przypadku tej dyscypliny konieczne będzie wykupienie dodatkowego rozszerzenia o sporty ekstremalne lub wysokiego ryzyka.

Wypowiedź eksperta

Ubezpieczyciele traktują skitury, narciarstwo poza trasami jako bardziej niebezpieczny, ryzyko wypadku jest wyższe niż w przypadku innych aktywności. Taka polisa będzie więc droższa niż standardowe ubezpieczenie turystyczne na narty. Podczas zakupu ubezpieczenia wystarczy zaznaczyć, że celem wyjazdu jest uprawianie dodatkowej aktywności.
Magdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznychMagdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych

Ile kosztuje ubezpieczenie na skitury?

Cena polisy jest bardzo indywidualną sprawą, zależy od wielu czynników: dokąd się wyjeżdża, na jak długo, jaki pakiet się wybrało, czy są potrzebne dodatkowe rozszerzenia. Poniżej prezentujemy kilka przykładowych cen polisy na wyjazd skiturowy:

Ubezpieczenie na 7-dniowy pobyt w Austrii połączony ze skituringiem
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
ERGO Ubezpieczenia Podróży
Koszty leczenia
172 333 zł
Ratownictwo
21 641 zł
Bagaż
1 200 zł
88,20 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 215 416 złOC sportowe: 172 333 złsporty objęte polisą: 25 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowy
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
136,67 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złOC sportowe: 150 000 złsporty objęte polisą: 106zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
AXA Partners
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
201,32 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 150 000 złOC: 1 500 000 złsporty objęte polisą: 181zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Wiener
Koszty leczenia
430 833 zł
Ratownictwo
430 833 zł
Bagaż
1 000 zł
234,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 430 833 złOC sportowe: 430 833 złsporty objęte polisą: 48zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Ubezpieczenie na 7-dniowy pobyt w Austrii połączony ze skituringiem
ERGO Ubezpieczenia Podróży
88,20 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
172 333 zł
Ratownictwo
21 641 zł
Bagaż
1 200 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 215 416 złOC sportowe: 172 333 złsporty objęte polisą: 25 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowy
Nationale-Nederlanden
136,67 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złOC sportowe: 150 000 złsporty objęte polisą: 106zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
AXA Partners
201,32 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
Dodatkowo: NNW: 150 000 złOC: 1 500 000 złsporty objęte polisą: 181zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Wiener
234,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
430 833 zł
Ratownictwo
430 833 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 430 833 złOC sportowe: 430 833 złsporty objęte polisą: 48zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19

Jeśli chcesz wybrać najlepszą polisę dla siebie, skorzystaj z naszego kalkulatora. Pozwoli on porównać oferty poszczególnych ubezpieczycieli i wybrać taką, która ostatecznie najlepiej spełni Twoje oczekiwania. 

Co warto wiedzieć?

  1. Skitury to dyscyplina polegająca na spacerowaniu za pomocą nart po górskim terenie, zakończonym typowo narciarskim zjazdem.
  2. Skitury można uprawiać poza stokami, w każdym górskim terenie.
  3. To sport ryzykowany, wymagający dodatkowego ubezpieczenia.
  4. Taką polisę na skitury można mieć już od około 10 zł dziennie. 
  5. Kupisz ją za pomocą naszego kalkulatora.

Najczęściej zadawane pytania

  1. Czy ubezpieczenie na skitury jest obowiązkowe?

    To zależy, w jakim kraju. We Włoszech wszyscy uprawiający narciarstwo muszą mieć polisę z OC. W pozostałych krajach nie jest obowiązkowe, jednak za koszty ratownictwa czy część kosztów leczenia po wypadku trzeba zapłacić z własnej kieszeni.

  2. Czy do uprawiania skiturów wymagane jest pozwolenie?

    Nie ma takiego obowiązku. Każdy może uprawiać ten sport.

  3. Ile kosztuje najtańsze ubezpieczenie na skitury?

    Taką polisę można mieć już od około 10 zł dziennie. Zapewnia ona pokrycie kosztów leczenia, ratownictwa, Assistance oraz NNW.

  4. Ile kosztują skitury?

    Koszt zakupu zestawu narciarskiego do skitouringu dla początkujących wynosi średnio od 1 000 zł do 5 000 złotych. Na cenę wpływa długość i waga nart, jakość wiązań oraz marka produktu. Do tych kosztów należy doliczyć także zakup akcesoriów, gogli, butów czy specjalnej odzieży.