Jazda na nartach poza wyznaczonymi trasami to świetna przygoda. Jeśli dodasz do tego lot helikopterem – otrzymasz wymarzony narciarski urlop dla wymagających. To jednak sport ekstremalny, który wiąże się z większym niż przeciętne ryzykiem kontuzji. Przeczytaj w naszym poradniku czym jest heliskiing i co warto o nim wiedzieć.

Heliskiing to wyjątkowa dyscyplina sportowa. Choć tak bliska tradycyjnemu narciarstwu, dzięki elementom freeride oraz niezapomnianym przeżyciom towarzyszącym narciarzom podczas lotu helikopterem zyskuje zupełnie nowy charakter. Heliskiing to tak naprawdę zjazd na nartach poza specjalnie wyznaczonymi do tego trasami, w dziewiczym, pokrytym śnieżnym puchem terenie. Od innych dyscyplin odróżnia ją to, że na szczy, z którego zjeżdżasz, dostać możesz się tylko... helikopterem.

Czym jest heliskiing? 

Pierwsze próby heliskiingu miały miejsce w Europie w latach 60. ubiegłego wieku – we Francji i w Szwajcarii. Nie był to pierwsze próby w ogóle, ale pierwsze udane. Już wcześniej nie brakowało śmiałków, którzy takowe podejmowali.  

Ojcem heliskiingu jest austriacki przewodnik Hans Gmoser. Już w latach 50., jeszcze przed powstaniem heliskiingu, dostarczał on narciarzy do Assiniboine Lodge w Kolumbii Brytyjskiej. Początkowo heliskiing miał być wykorzystywany do prowadzenia poszukiwań geologicznych, jednak ostatecznie pomysł ten się nie sprawdził. Hans pomyślał więc, aby wykorzystać helikopter do transportu narciarzy na stoki, a pomysł ten przetestował w trakcie kręcenia filmu „Skies over McKinley”. Tak powstała dyscyplina, którą znamy dzisiaj.  

Już w 1965 r. Hans założył pierwszą firmę zajmującą się organizacją wypraw w celu heliskiingu (Canadian Mountain Holidays). Firma istnieje do dziś, jest największym operatorem tego typu wypraw, a nawet – działa w Polsce. Przedstawicielem jest Robin Kaleta, który organizuje tzw. Freeride Camps.  

Oczywiście Canadian Mountain Holidays ma aktualnie dużą konkurencję, jednak niewątpliwie jest firmą z tradycjami i doskonałym przygotowaniem do uprawiania tej nietypowej dyscypliny. Co ciekawe, pierwsza konkurencja w postaci firmy założonej przez Mike’a Wiegele powstała już w latach 70. XX wieku.  

Obecnie heliskiing jest popularny w wielu krajach na całym świecie. Największą popularnością cieszy się w Ameryce Północnej (Alaska i Kolumbia Brytyjska), ale nie tylko. Amatorzy heliskiingu mogą uprawiać go także w Rosji, w Gruzji, w Rumunii, czy na północy Szwecji. Heliskiingu można też spróbować we Włoszech i Hiszpanii, choć teoretycznie nie są to miejsca słynące z tej dyscypliny.  

Jak uprawiać heliskiing? 

Heliskiing odbywa się najczęściej w grupach składających się z 4 osób i przewodnika. Wyprawy heliskiingowe mogą być organizowane tylko pod nadzorem licencjonowanych przewodników alpejskich. Muszą oni posiadać odpowiednie wyposażenie, m.in. sondę lawinową, czy detektor.  

Często heliskiing, szczególnie za granicą, wiąże się z dłuższą wyprawą połączoną z noclegami, posiłkami, czy nawet wieczornymi atrakcjami. To nie tylko niecodzienna, sportowa rozrywka, która dostarczy adrenaliny wymagającym narciarzom, lecz również okazja do podziwiania zapierających dech w piersiach górskich krajobrazów z nieznanej dotąd perspektywy. 

Dla kogo ta dyscyplina? 

Heliskiing to specyficzna forma uprawiania narciarstwa, dedykowana bardzo doświadczonym i pewnym swoich umiejętności narciarzom. Zjazdy poza wyznaczonymi trasami, z bardzo dużych wysokości wymagają od Ciebie nie tylko odpowiedniego przygotowania fizycznego, ale także odpowiedniego nastawienia. 

Helisiing będzie więc sportem odpowiednim dla Ciebie, jeśli masz duże doświadczenie narciarskie lub snowboardowe, doskonałą kondycję fizyczną, a dodatkowo – lubisz ekstremalne aktywności. Ten ostatni czynnik jest niezbędny, bo heliskiing wiąże się z lotem helikopterem, co może zestresować wielu mniej wprawionych narciarzy.

Wiele firm organizujących wyprawy heliskiingowe informuje również na swoich stronach, że u uczestników mile widziane jest przejście wcześniej treningu lawinowego. Zwykle nie jest to jednak warunek konieczny. Ważnym aspektem jest również cena. Heliskiing jest sportem dla miłośników białego szaleństwa, którzy raczej nie muszą oszczędzać na swoich zimowych aktywnościach. Z racji konieczności wykorzystania helikoptera i zaangażowania przewodnika, jest to po prostu sport drogi.  

Heliskiing nie jest więc zdecydowanie dyscypliną dla Ciebie, jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z nieco bardziej ekstremalnymi sportami. Choć nie każde podejście musi wiązać się z najbardziej niebezpiecznymi stokami, aby spróbować swoich sił trzeba mieć, bez wątpienia konieczne są dobry sprzęt i doświadczenie.  

Jak przygotować się na heliskiing? 

Przygotowanie do heliskiingu powinieneś rozpocząć od znalezienia odpowiedniej firmy oferującej tego typu usługi. Dla bezpieczeństwa kieruj się nie tylko ceną usługi, ale też renomą przedsiębiorstwa i stopniem doświadczenia przewodników. Poczytaj opinie o wybranej firmie, a w miarę możliwości zapytaj o wrażenia innych miłośników heliskiingu, którzy korzystali już tej usługi (np. na internetowych forach).  

Abyś mógł uprawiać heliskiing, musisz zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt narciarski. Najważniejsze z nich są specjalne narty do freeridu (powinny być szerokie, odpowiednie będą takie, które pozwalają na strome zjazdy przy jednoczesnym mniejszym obciążeniu nóg, zmniejszając przy tym potencjalną ilość urazów powstających w wyniku uprawiania tego typu sportów).

Konieczne będą też buty zjazdowe ze specjalnym, odpowiednim wiązaniem oraz kijki z szerszym talerzykiem. Nie wolno też zakładać pętelek od kijków na nadgarstki. 

Pamiętaj także o zabezpieczeniu, takim jak: 

  • Kask – ochroni głowę, a często również życie, w razie upadku. Najlepiej taki, ze "szczęką". 

  • Żółw narciarski – specjalne zabezpieczenie na plecy, chroni przed urazami głowy i kręgosłupa. 

  • Gogle narciarskie – dzięki nim unikniemy zadrapań i uszkodzeń oka. 

  • Rękawice – powinny być mocne i nieprzemakalne. 

  • Maska chroniąca nos i usta przed pyłem śnieżnym

Poza nartami i sprzętem ochronnym, narciarze wybierający jazdę poza wyznaczonymi trasami powinni mieć ze sobą wyposażenie lawinowe (na przykład sondę lawinową lub detektor, niezależnie od posiadania ich przez przewodnika). 

Gdzie można uprawiać heliskiing w Europie i na świecie? 

Wybierając miejsce odpowiednie na przygody z freeridem, nie możesz na pewno pominąć La Rosiere (Francja), gdzie odbywa się jeden z ważniejszych wjazdów w tej dyscyplinie (SnowShow Helicamp). To znane wśród miłośników ekstremalnego narciarstwa miejsce u podnóży Mont Blanc, a jednocześnie jedno z najlepszych miejsc do freeridu w Alpach.

Masz do wyboru aż trzy trasy (ich wybór jest uzależniony od umiejętności/stopnia zaawansowania narciarza i pogody). Te trasy to: Le Ruitor – strona północna, Le Ruitor – strona południowa oraz La Freduaz. 

Wśród miejsc, gdzie uprawiać możesz heliskiing, najczęściej wymienia się również Alaskę. To tam funkcjonuje wiele firm, które oferują profesjonalnie przygotowane wyprawy umożliwiające jazdę poza wyznaczonymi trasami w połączeniu z lotem. Najczęściej wybierane jest pasmo górskie Chugach Mountains, gdzie stoki są przepiękne, a przy tym w miarę bezpieczne.

Koszty wynajmu helikoptera również są tu niższe. Alaska nie bez przyczyny przez wielu (choć mylnie!) uznawana jest za ojczyznę heliskiingu. Stan ten ma naprawdę wiele do zaoferowania.  

Szwajcaria to także kraj przyjazny dla miłośników freeride’u, w tym heliskiingu. Warto wspomnieć choćby o najwyższym szczycie Monte Rosa, czyli Dufourspitze. Polecamy Ci także cały region Zermatt i góra Matterhorn – to wręcz kultowe miejsce wśród miłośników heliskiingu w Europie. Doskonałe są tam zarówno warunki pogodowe, jak i sprzętowe, ale w związku z tym, że jest to Szwajcaria – trzeba liczyć się z wysokimi cenami.  

Innym kierunkiem, który możesz obrać, jest Gruzja. Możliwość taką dają Ci ośrodki zlokalizowane w okolicy gór Kazbek. Choć zjazdy po malowniczych stokach Kaukazu są bez wątpienia niezapomnianą przygodą, a ceny są bardzo przystępne, to decydując się na zjazdy w krajach byłego ZSRR, warto rozsądnie wybrać organizatora wyprawy. Część dysponuje przestarzałym sprzętem. 

Amatorzy dalszych wypraw mogą spróbować heliskiingu w Nowej Zelandii, na stokach paska górskiego Aoraki Mount Cook. Ciekawy, także odległy kierunek, to również Japonia. Miłośnicy heliskiingu mogą uprawiać go w kraju kwitnącej wiśni na wyspie Hokkaido. Swój region dysponujący idealnymi warunkami do heliskiingu mają również Indie. To region Pradesh w Himalajach.  

Gdzie można uprawiać heliskiing w Polsce?  

W naszym kraju freeride z wykorzystaniem helikoptera nie jest popularnym sportem. Jest to spowodowane m.in. kapryśnymi warunkami pogodowymi. Aby transport helikopterem mógł się odbyć bez przeszkód, nie może wiać silny wiatr, intensywnie padać deszcz, nie może panować też gęsta mgła. Zimą w Polsce trudno o tak idealne warunki. Kolejną przyczyną może być stosunkowo wysoka cena takiej usługi.  

Mimo to – w Polsce również funkcjonują firmy oferujące heliskiing, choć oczywiście w mniejszej liczbie niż w najpopularniejszych światowych kurortach narciarskich. Z takiej możliwości skorzystamy m.in. w Beskidzie Żywieckim w miejscowości Korbielów. 

Czy zwykłe ubezpieczenie narciarskie obejmuje heliskiing? 

Standardowa polisa nie wystarczy Ci na takie ekstremalne aktywności. Abyś czuł się w pełni bezpiecznie, powinieneś wykupić dodatkową klauzulę sportów ekstremalnych lub sportów wysokiego ryzyka. Tylko pod tym warunkiem ubezpieczyciel będzie mógł pokryć koszty leczenia, czy wypłacić odszkodowanie, jeśli w trakcie uprawiania heliskiingu, będziesz miał wypadek.

Standardowe, zwykle ubezpieczenie narciarskie nie zapewni nam ochrony w razie wypadków, do których może dojść podczas uprawiania heliskiingu. Wynika to z faktu, że towarzystwa ubezpieczeniowe zaliczają ten sport do sportów ekstremalnych (lub wysokiego ryzyka). Nic dziwnego, ponieważ bez wątpienia heliskiing generuje ryzyko większe niż standardowe zjazdy. 

Patrycja PałkaPatrycja Pałka

Ile to kosztuje ubezpieczenie na heliskiing? 

Dokładny koszt polisy narciarskiej dla osób uprawiających heliskiing jest uzależniony od wielu czynników. Te czynniki to m.in. miejsce podróży, długość wyjazdu, wybrane rozszerzenia czy sumy gwarantowane. Zasadniczo czym dłuży wyjazd, czym wyższe sumy gwarantowane oraz czym bardziej egzotyczne miejsce wyjazdu, tym cena za polisę będzie wyższa.

Ceny polisy – porównując je z całkowitymi kosztami narciarskich wyjazdów – nadal stanowią jednak zaledwie niewielki procent. 

Przykładowe ceny dziennego ekstremalnego ubezpieczenia narciarskiego dla jednej osoby dorosłej, wybierającej się uprawiać heliskiing w jednym z europejskich kurortów: 

Cena polisy / dzień  

13,59 zł  

26,99 zł  

32,10 zł 

Koszty leczenia 

200 000 zł 

300 000 zł 

500 000 zł  

Koszty ratownictwa 

200 000 zł  

10 000 zł 

100 000 zł  

NNW 

20 000 zł 

150 000 zł 

10 000 zł  

OC 

brak 

150 000 zł 

300 000 zł  

OC sportowe 

brak 

150 000 zł 

300 000 zł  

Klauzula sportów ekstremalnych 

tak 

tak 

tak 

Ochrona COVID-19 

tak, zakres 3/7 

tak, zakres 5/5 

tak, zakres 5/7 

Bagaż 

brak 

1 000 zł 

2 000 zł  

Jak wybrać ubezpieczenie na heilskiing? 

Ubezpieczenie, jakie musisz wykupić decydując się na uprawianie heliskiingu, różni się nieco od standardowej narciarskiej polisy turystycznej. Jego zakres powinien być odpowiednio rozszerzony, aby zapewnić ochronę podczas wypadku lub urazu właśnie podczas uprawiania tego sportu.

Heliskiing zalicza się bowiem do sportów ekstremalnych, które większość ubezpieczycieli definiuje jako takie, których uprawianie pociąga ze sobą większe ryzyko, wymaga ponadprzeciętnych umiejętności oraz odwagi. 

Choć nie każde towarzystwo ubezpieczeniowe używa takiej samej definicji, można wyróżnić kilka podstawowych. Każdy ubezpieczyciel w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) dokładnie opisuje, co podpada pod kategorię sportów ekstremalnych. 

Na przykład w OWU Uniqa możemy przeczytać: 

Sporty ekstremalne – dyscypliny sportowe, których uprawianie wymaga ponadprzeciętnych umiejętności, odwagi i działania w warunkach dużego ryzyka, a w szczególności: sporty powietrzne (skoki ze spadochronem, skoki z wysokich budynków lub skał, paralotniarstwo, szybownictwo, pilotowanie jakichkolwiek samolotów silnikowych) oraz kolarstwo górskie, speleologia, skoki narciarskie, jazda po muldach, skoki akrobatyczne na nartach, heliskiing.

A już inne towarzystwo, Signal Iduna, definiuje sporty ekstremalne w taki sposób: 

Sporty Ekstremalne – amatorskie lub Wyczynowe Uprawianie Sportu, w dyscyplinach które wymagają ponadprzeciętnych umiejętności, odwagi i działania w warunkach dużego ryzyka oraz uczestniczenie w Ekspedycjach do miejsc charakteryzujących się ekstremalnymi warunkami klimatycznymi lub przyrodniczymi (bieguny, busz, dżungla, tereny lodowcowe lub śnieżne, wymagające użycia sprzętu asekuracyjnego, obszary pustynne).  

Do sportów ekstremalnych przez tego ubezpieczyciela zalicza się również heliskiing.  

Biorąc pod uwagę możliwe rozbieżności, dokładnie zapoznaj się z zasadami i definicjami zawartymi w OWU jeszcze przed wyborem polisy dla siebie. 

Są jednak pewne podstawowe i najważniejsze elementy, które każde ubezpieczenie na freeride powinno w sobie zawierać. Należą do nich: 

  • Koszty leczenia – szczególnie istotne, kiedy planujemy urlop poza granicami Polski. Koszty leczenia za granicą są bardzo wysokie, podobnie koszty transportu medycznego, leków, czy specjalistycznych zabiegów. Już zwykła wizyta lekarska to koszt nawet kilkudziesięciu/kilkuset złotych. Posiadając polisę, takie koszty nas ominą. Suma gwarantowana kosztów leczenia na wyjazd na terytorium Europy nie powinna być niższa niż 30 000 euro.  

  • Ratownictwo górskie – niemal w każdym kraju ratownictwo i wszelkie akcje poszukiwawcze są odpłatne. Ich koszt wynosi od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jeśli nie posiadamy polisy, to my zostaniemy tymi kosztami obciążeni. Suma gwarantowana kosztów ratownictwa na wyjazd na terytorium Europy nie powinna być niższa niż 5 000 euro.  

  • Assistance– pozwoli uzyskać pomoc w razie nieszczęścia. Wsparcie obejmuje nie tylko kontakt telefoniczny, lecz również inne formy, jak na przykład opieka nad dzieckiem, kiedy jego rodzice są poszkodowani. 

  • Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) – przyda się, jeśli doznamy trwałego uszczerbku na zdrowiu. Wtedy towarzystwo ubezpieczeniowe zwróci nam koszty poniesione w wyniku wypadków i nieszczęśliwych zdarzeń. 

  • OC – w razie spowodowania wypadku z udziałem osoby trzeciej, odszkodowanie osobie pokrzywdzonej wypłaci ubezpieczyciel. 

  • Ubezpieczenie bagażu i sprzętu narciarskiego – zabezpieczy przed kosztami i stratami wynikającymi ze zgubienia lub uszkodzenia bagażu. Szczególnie ważne, jeśli przewozimy ze sobą drogi sprzęt sportowy. 

Rozszerzenia: 

  • Klauzula sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka – niezbędne rozszerzenie odpowiedzialności ubezpieczyciela, jeśli planujemy uprawiać heliskiing. Ta dyscyplina pociąga za sobą większe ryzyko doznania urazu lub wypadku niż standardowe narciarstwo. Taka polisa zabezpiecza narciarzy uprawiających sporty podwyższonego ryzyka i sporty ekstremalne w razie nieszczęścia. 

  • Klauzula alkoholowa – dzięki temu elementowi będziemy chronieni nawet w sytuacji, gdy do wypadku na stoku dojdzie jeśli będziemy w tym czasie pod wpływem alkoholu.  

  • Klauzula chorób przewlekłych. Muszą wykupić ją osoby, które chorują przewlekle. Posiadanie tej klauzuli jest obowiązkowe, aby ubezpieczyciel pokrył koszty leczenia, jeśli poza granicami Polski dojdzie do pogorszenia stanu zdrowia ubezpieczonego w związku z chorobą przewlekłą. 

Ubezpieczenie narciarskie na helisking
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
17,78 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 zł Sporty objęte polisą: 181Sprzęt sportowyZdarzenia pod wpływem alkoholu (za dopłatą)
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
1 000 zł
26,99 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złOC sportowe: 150 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu
Allianz
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
4 000 zł
27,26 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 40 000 złOC: 100 000 złOC sportowe: 100 000 zł \Sprzęt sportowy
ERGO Ubezpieczenia Podróży
Koszty leczenia
187 494 zł
Ratownictwo
23 437 zł
Bagaż
1 200 zł
52,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 234 368 złOC sportowe: 187 494 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu Sprzęt sportowy
Ubezpieczenie narciarskie na helisking
AXA Partners
17,78 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 zł Sporty objęte polisą: 181Sprzęt sportowyZdarzenia pod wpływem alkoholu (za dopłatą)
Nationale-Nederlanden
26,99 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złOC sportowe: 150 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu
Allianz
27,26 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
4 000 zł
Dodatkowo: NNW: 40 000 złOC: 100 000 złOC sportowe: 100 000 zł \Sprzęt sportowy
ERGO Ubezpieczenia Podróży
52,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
187 494 zł
Ratownictwo
23 437 zł
Bagaż
1 200 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 234 368 złOC sportowe: 187 494 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu Sprzęt sportowy

Aby wybrać odpowiednią polisę dla siebie, skorzystaj z naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych. Dzięki niemu zapoznasz się z dokładną ofertą poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych, poznasz zakres interesującej Cię polisy, a w kolejnym kroku w łatwy, szybki sposób kupisz ją bez wychodzenia z domu. 

Co warto wiedzieć?

  1. Heliskiing zjazd na nartach poza specjalnie wyznaczonymi do tego trasami, w dziewiczym terenie.
  2. Na szczyt narciarze dostają helikopterem.
  3. Heliskiing zaliczany jest do sportów ekstremalnych.
  4. Ubezpieczenie na taką aktywność trzeba odpowiednio rozszerzyć.

Najczęściej zadawane pytania

  1. Czy ubezpieczenie na narty obejmuje heliskiing?

    Nie. Standardowe ubezpieczenie nie zapewni odpowiedniej ochrony. Wszyscy narciarze, którzy planują uprawiać heliskiing, powinni rozszerzyć polisę o klauzulę sportów ekstremalnych.  

  2. Czy w Polsce można uprawiać helisking?

    Tak. Choć polskie góry nie są najwyższe, także i w naszym kraju znajdziemy miejsca, gdzie istnieją odpowiednie warunki do uprawiania tego ekstremalnego sportu. To m.in. szczyt Pilsko w Beskidzie Żywieckim.  

  3. Czy heliskiing jest legalny w Europie?

    Zasadniczo tak, choć istnieją kraje, gdzie przepisy lokalnego prawa zabraniają uprawiania heliskiingu. Należą do nich m.in. Alpy po francuskiej i austriackiej stronie.  

  4. Czy na uprawianie heliskiingu muszą być odpowiednie warunki pogodowe?

    Tak. Pogoda wpływa na to, czy lot helikopterem będzie mógł się odbyć. Przeszkodą są m.in. duże zachmurzenie, intensywne opady śniegu, czy porywisty wiatr. W takich warunkach również zjazdy byłyby niebezpieczne. Najlepsza do uprawiania heliskiingu jest pogoda słoneczna, bez dużego wiatru.  

  5. Czy ubezpieczenie na heliskiing jest obowiązkowe?

    To zależy. Istnieją kraje takie jak Włochy, w których każdy narciarz, bez względu na to, czy będzie uprawiał heliskiing czy nie, musi mieć ubezpieczenie narciarskie wraz z OC. W zdecydowanej większości europejskich państw ubezpieczenie nie będzie jednak konieczne, chyba że wymagać go będzie organizator wyprawy heliskiingowej. W każdym z tych przypadków ubezpieczenie rozszerzone o klauzulę sportów ekstremalnych, zdecydowanie warto jednak wykupić. To przejaw troski o swoje własne bezpieczeństwo!