Samodzielny wyjazd do Tajlandii może być prawie dwukrotnie tańszy niż wakacje zorganizowane przez biuro podróży. 7-dniowy urlop z touroperatorem w standardzie all inclusive to wydatek, którego ceny rozpoczynają się od ok. 5 900  zł.  

Biuro podróży zapewnia wczasowiczom wszelkie wygody. Jednak taka wycieczka oprócz wysokiej ceny, wiąże się z pobytem w zatłoczonych kurortach. Znacznie tańszym i pod wieloma względami ciekawszym rozwiązaniem może być wyprawa na własną rękę. Dzięki temu w pełni będziemy mogli cieszyć się pięknem tropikalnych wysp i plaż. Aby ułatwić wybór sposobu spędzenia wakacji, porównaliśmy koszty samodzielnego i zorganizowanego przez touroperatora wyjazdu do Tajlandii. 

Podróż do Tajlandii a Covid-19 – co trzeba wiedzieć? 

Tajlandia otworzyła swoje granice dla turystów. Do Tajlandii mogą pojechać osoby zaszczepione, jak również niezaszczepione przeciwko COVID-19.  

Tajlandia za osobę zaszczepioną uznaje podróżnika, który przyjął wymaganą liczbę dawek szczepienia na co najmniej 14 dni przed podróżą. Ozdrowieńcy posiadający zaświadczenie o przejściu COVID-19, którzy przyjęli co najmniej jedną dawkę szczepienia, traktowani są jak osoby zaszczepione. Tajlandia honoruje wszystkie szczepionki dopuszczone przez WHO, jak również Unijne Certyfikaty COVID (należy je wydrukować).  

Turyści, którzy wybierają się do Tajlandii muszą: 

 • Zarejestrować się w systemie Thailand Pass na stronie: https://tp.consular.go.th.Należy zrobić to pomiędzy 14 a 7 dniem przed podróżą. Po tym, jak wypełnimy formularz, otrzymujemy kod QR. Należy go mieć przy sobie w trakcie wyjazdu.  

 • Posiadać ubezpieczenie na sumę gwarantowaną kosztów leczenia w wysokości minimum 20 000 dolarów.  

 • Po przylocie – wypełnić formularz lokalizacyjny w wersji papierowej. Należy też pobrać aplikację śledzącą MorChana. 

 • Skorzystać z jednej z procedur – Test and Go lub Sandbox (dla osób zaszczepionych) lub Alternative Quarantine (dla osób niezaszczepionych).  

Procedura Test and Go 

Procedura ta przeznaczona jest dla osób w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19, które przybywają drogą lotniczą, morską i lądową. Turyści od razu po przekroczeniu granicy powinni podać się kwarantannie w akredytowanym hotelu (SHA Extra+/AQ). Kwarantanna trwa jeden dzień, a w trakcie należy wykonać test  RT-PCR i oczekiwać na wynik, nie opuszczając pokoju. Jeśli wynik będzie negatywny, można swobodnie podróżować po całym terytorium Tajlandii.  

Dodatkowo turyści korzystający z tej procedury 5. dnia po przyjeździe muszą wykonać szybki test antygenowy i przesłać wynik do Ministerstwa Zdrowia. Instrukcje, jak to zrobić, przekazują miejscowe władze.  

Jeśli w tym przypadku wynik testu okaże się pozytywny, to podróżnik trafia do szpitala lub hospitela, gdzie musi odbyć kwarantannę trwającą 10 dni, zgodnie z zaleceniami lekarza. Osoby towarzyszące podróżnikowi, których testy są negatywne, poddawane są kwarantannie 7-dniowej w hospitelu/hotelu, a także 3-dniowej obserwacji. Koszty zarówno leczenia, jak i kwarantanny, musi uregulować podróżnik.  

Procedura Sandbox 

Procedura Sandbox jest przeznaczona dla osób w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19, które podróżują po tzw. obszarze Sandbox: Phuket, Surat Thani (Koh Samui, Koh Phangan, Koh Tao), Trat (Koh Chang), Phang Nga, Krabi, Chonburi (w tym Pattaya). 

W ramach procedury istnieje obowiązek bezpośredniego przylotu na lotnisko Phuket lub Krabi. W przypadku Sandbox w Koh Samui, Koh Phangan lub Koh Tao – obowiązuje przylot na lotnisko Suvarnabhumi w Bangkoku, a następnie transfer na lotnisko Samui (w ramach tego samego biletu). Istnieje też obowiązek rezerwacji 5 dób hotelowych w akredytowanym hotelu typu SHA Extra+/AQ, w jednym z obszarów Sandbox.

Po otrzymaniu negatywnego wyniku testu RT-PCR i spędzeniu pierwszej dobry w hotelu można opuścić pokój i podróżować w ciągu dnia po obszarze Sandbox. Trzeba jednak wracać do hotelu na noc. 

Dodatkowo 5. dnia liczonego od przyjazdu trzeba wykonać szybki test antygenowy i przesłać jego wyniki do Ministerstwa Zdrowia. Instrukcje w tym zakresie przekazują władze miejscowe. Po 7 dniach pobytu na obszarze Sandbox można już podróżować po całej Tajlandii. 

Jeśli jednak wynik tekstu RT-PCR okaże się pozytywny, to podróżnik musi odbyć 10-dniową kwarantannę/leczenie zgodnie ze wskazaniami lekarza. Osoby towarzyszące turyście, których wynik testu jest negatywny, muszą odbyć 7-dniową kwarantannę w hospitelu lub hostelu oraz 3-dniową obserwację. Koszty zarówno leczenia, jak i kwarantanny, musi uregulować podróżnik.  

Alternative Quarantine  

To procedura dla osób, które nie są w pełni zaszczepione przeciwko COVID-19. Polega na konieczności odbycia 5-dniowej kwarantanny w akredytowanym hotelu typu AQ. Nie ma w tym czasie możliwości opuszczania hotelu. Po odbyciu kwarantanny podróżnik zyskuje możliwość podróżowania po całej Tajlandii. 

W ramach tej procedury testy RT-PCR trzeba wykonać 1. i 4. dnia. W razie wyniku pozytywnego, podróżnik trafia do szpitala/hospitela i odbywa tam 10-dniową kwarantannę lub leczenie, zgodnie z zaleceniami lekarskimi. Osoby towarzyszące podróżnikowi, u których nie wykryto koronawirusa, trafiają na 7-dniową kwarantannę w hospitelu/hotelu oraz 3-dniową obserwację.  

Od 1 kwietnia 2022 r. test przed przyjazdem nie jest wymagany. 

Wymogi wjazdowe dla dzieci i młodzieży  

Dzieci i młodzież w wieku 12-17 lat podróżujący bez rodziców muszą przyjąć szczepienie przeciwko COVID-19 co najmniej jedną dawką. Pozostałe wymogi w zakresie wjazdu i pobytu na terytorium Tajlandii są takie same, jak dla dorosłych.  

Ile kosztuje wyjazd do Tajlandii z biurem podróży?  

W okresie maj-wrzesień 2022 r. w biurach podróży ceny tygodniowych wycieczek do Tajlandii w standardzie all inclusive z noclegiem w 4-gwiazdkowym hotelu, zaczynają się od ok. 5821 zł za osobę. Dla turystów chcących cieszyć się urokami tajskiego raju nieco dłużej, bardziej korzystnym rozwiązaniem może być 10-dniowy pobyt w opcji all inclusive. W najtańszym wariancie jest to możliwe od 7 895 zł.  

Ile to może kosztować w poszczególnych kurortach?

 • Phuket: 5821 zł / 4 gwiazdki  
 • Krabi: 6129 zł/ 4 gwiazdki  

 • Ao Nang: 6129 zł/ 4 gwiazdki  

 • Koh Lanta: 6022 / 5 gwiazdek 

 • Khao Lak: 6067 zł / 4 gwiazdki  

Źródło: najniższe ceny 10-dniowych wycieczek all inclusive na podstawie Travelplanet.pl; stan na 08.04.2022 r. Oferty wycieczek w terminie maj 2022 r. – wrzesień 2022 r. 

Turyści, którzy zwiedzić Tajlandię, a nie siedzieć w kurorcie, mogą zdecydować się na wycieczkę objazdową. Większość biur podróży oferuje wyjazdy do Bangkoku i okolic, a ich ceny zaczynają się od ok. 4 290 zł. Organizator najczęściej zapewnia nocleg w 3-gwiazdkowym hotelu oraz śniadania. Za kolację oraz inne opłaty fakultatywne należy dopłacić łącznie około 1 200 zł w trakcie 7-dniowego wyjazdu. W związku z tym szacowane koszty pobytu wzrosną do około 5490 zł. 

Szacowany najtańszy koszt wyjazdu do Tajlandii z biurem podróży: od około 5 490 zł (wycieczka objazdowa) do około 5820 zł (all inclusive). 

Zalety: 

 • Zapewniony przez organizatora przejazd i nocleg. 

 • Zapewnione wyżywienie. 

 • Pomoc rezydenta lub biura podróży. 

Wady

 • Wysokie koszty pobytu w porównaniu do samodzielnie zorganizowanego wyjazdu. 

 • Najczęściej przebywanie w zatłoczonych kurortach. 

 • Brak elastyczności w planowaniu pobytu. 

 • Brak możliwości dokładnego poznania miejscowej kultury. 

Ile kosztuje samodzielny wyjazd do Tajlandii? 

Samodzielny wyjazd do Tajlandii może być prawie dwukrotnie tańszy niż z biurem podróży. Najtańszy lot z Warszawy do Bangkoku w obie strony kosztuje ok. 2 100 zł. Z kolei ceny 9 noclegów w stolicy kraju w prywatnej kwaterze zaczynają się od około 700 zł, a w 4-gwiazdkowym hotelu od około 900 zł (poza Bangkokiem noclegi są znacznie tańsze). Wyżywienie również jest tańsze, gdy decydujemy się na samodzielny wyjazd. Na ulicznym stoisku zjemy już nawet za 5-7 zł za posiłek.  

Zaoszczędzone nadwyżki finansowe można przeznaczyć na zwiedzanie. Rachunki są proste – podróżując z touroperatorem, w najtańszym wariancie pobytu all inclusive trzeba zapłacić około 5 900 zł za osobę. Podróżując na własną rękę musielibyśmy wydać ok. 3000 zł, wliczając w to ceny lotów, noclegów poza stolicą, koszty transportu na miejscu, wyżywienia poza drogimi restauracjami, podstawowych atrakcji oraz ubezpieczenia turystycznego.  

Trzeba też pamiętać, że polując na okazję, można jeszcze bardziej obniżyć ceny noclegów i przelotów samolotem. Dokładnie oszacowaliśmy potencjalne wydatki w poniższych wyliczeniach. 

Ile kosztują loty do Tajlandii?  

Przy samodzielnym planowaniu podróży podstawą jest rezerwacja lotu. Tajlandia posiada 8 lotnisk. Z Warszawy dolecimy do Tajlandii z przesiadką w jednym z portów europejskich, w Stambule lub na Półwyspie Arabskim. Brakuje niestety lotów bezpośrednich. Zdecydowanie najczęściej turyści latają do Bangkoku. Najtańszy lot w obie strony kosztuje ok. 2100 zł w obie strony, a po drodze mamy tylko jedną przesiadkę.  

Za transport do innych portów lotniczych trzeba zapłacić od 3 179 zł do 5 468 zł. W przypadku przylotu do portu innego niż Bangkok, wymagane jest także więcej przesiadek – dwie lub trzy. Najkorzystniej jest więc polecieć do stolicy Tajlandii i stamtąd zaplanować dalszą podróż.  

Szacowany koszt lotu z Warszawy do Tajlandii w obie strony: około 2100 zł zł na osobę. Tak wyglądają szczegółowe ceny lotów:

 • Bangkok: 2100 zł  
 • Krabi: 3164 zł  
 • Trat: 3592 zł 
 • Hat Yai: 3 633 zł  
 • Chiang May: 3 179 zł  
 • Don Muang: 4260 zł 
 • Pattaya: 5 468 zł  
 • Surat Thani: 3 575 zł  

Źródło: najniższe ceny biletów lotniczych z Warszawy do Tajlandii na podstawie Scycanner.pl. Stan na 08.04.2022 r. Oferty lotów w terminie 1 czerwca 2022 r. (wylot) oraz 10 czerwca 2022 r. (powrót). 

Ile kosztują noclegi w Tajlandii? 

Oprócz tanich lotów, kolejnym powodem zachęcającym do samodzielnej organizacji wyjazdu do Tajlandii, są niskie ceny noclegów. Warto je zarezerwować online jeszcze przed podróżą. Prywatną kwaterę na 9 nocy w Bangkoku można wynająć za około 648 zł. W Chiang Mai za taki sam pobyt zapłacimy ok. 479 zł, a w Khao Lak będzie tylko odrobinę drożej – ok. 560 zł.

Noclegi w Koh Lanta wyniosą nas zaledwie ok. 217 zł, a w Koh Samui niewiele więcej – ok. 299 zł. Na Krabi zapłacimy ok. 274 zł, noclegi w Pattaya to koszt ok. 256 zł, a na Phuket ok. 412 zł.  

Osoby wymagające bardziej komfortowych warunków, mogą wybrać nocleg w 4-gwiazdkowym hotelu. Za 9-dniowy pobyt w Bangkoku trzeba zapłacić ok. 849 zł. Noclegi w Chiang Mai to koszt ok. 524 zł, a drożej będzie na Khao Lak – ok. 946 zł. W Koh Lanta i Koh Samui dziewięć nocy to koszt +/- 800 zł, na Krabi zapłacimy ok. 527 zł, a na Phuket ok. 645 zł. Zakwaterowanie w Pattaya wyniesie nas ok. 459 zł.  

Szacowany koszt 9 noclegów w Tajlandii: od około 220 zł (prywatna kwatera) do 950 zł (4-gwiazdkowy hotel) w zależności od miasta. 

Kwatera prywatna (cena za 1 osobę, 9 nocy) 

Hotel 4-gwiazdkowy (cena za 1 osobę, 9 nocy) 

Bangkok 

648 zł  

849 zł  

Chiang Mai 

479 zł  

524 zł  

Khao Lak 

560 zł  

946 zł  

Koh Lanta 

217 zł  

823 zł  

Koh Samui 

299 zł  

770 zł  

Krabi 

274 zł  

527 zł  

Pattaya 

256 zł  

459 zł  

Phuket 

412 zł  

645 zł  

Źródło: najniższe ceny noclegów według Booking.com. Stan na 08.04.2022 r. Oferty noclegów w terminie 1 czerwca 2022 r. – 10 czerwca 2022 r. 

Ile kosztuje wyżywienie w Tajlandii? 

Ceny żywności w Tajlandii również nie należą do wysokich. Średnio za posiłek w taniej restauracji zapłacimy ok. 9 zł w Bangkoku, ok. 6 zł w Chiang Mai oraz ok. 11 zł w Krabi i Phuket – wynika z danych serwisu hikersbay.com. Jeszcze tańszą opcją może być jedzenie sprzedawane w ulicznych kramach, gdzie obiad kosztuje około 4-6 zł.

Cena owoców tropikalnych, jak ananas, mango czy papaja wynosi około 2-3 zł za porcję. Stawiając na lokalną kuchnię, na jedzenie wydamy około 20 zł dziennie. Nieco droższe są zachodnie dania. Za pizzę, makarony czy burgery trzeba zapłacić od ok. 25 zł do 40 zł.  

Napoje również są tanie. Kubek lokalnego soku, herbaty czy owocowego shake’a kosztuje około 2-3 zł. Nieco więcej trzeba zapłacić w typowo turystycznych miejscach czy większych lokalach (około 6-9 zł). Często również woda do posiłku jest bezpłatna. Droższe są alkoholowe trunki. Cena półlitrowego piwa w restauracji wynosi od ok. 7-12 zł.  

Szacowany koszt 10-dniowego wyżywienia: około 200-400 zł na jedną osobę. 

Ile kosztuje transport w Tajlandii? 

W Tajlandii kursuje wiele lotów krajowych oferujących tanie bilety. Za lot z Bangkoku do Chiang Mai, czy Krabi trzeba zapłacić około 300 zł za osobę w obie strony. Ceny dziennych przejazdów pociągami drugą klasą bez klimatyzacji zaczynają się od około 6 zł, a nocnych od około 70 zł. Transport pomiędzy wyspami kosztuje około 30-70 zł.

Z kolei przejazd autobusem np. z Bangkoku do Chiang Mai to wydatek rzędu 40-70 zł (do Phuket około 70-100 zł). 

Poruszanie się po tajlandzkich miastach wymaga częstej zmiany środka transportu. Po Bangkoku można przemieszczać się metrem Skytrain (przejazd kosztuje od 1,90 do 6 zł), a także łódkami po rzece Menam. Za lokalny bilet autobusowy trzeba zapłacić około 1,25 zł - 2,80 zł. Cena pokonania krótkiej trasy mototaksówką wynosi około 15 zł, a zajęcie miejsca w tuk tuku (autorikszy) ok. 8zł - 25 zł.  

Aby zamówić taksówkę, warto skorzystać z aplikacji Uber lub miejscowej GrabCar. Niektórym kierowcom zdarza się nie włączać licznika, o co przed rozpoczęciem jazdy warto poprosić. Przejazd kosztuje najczęściej od ok. 8 do ok. 12 zł.  

Szacowany koszt przemieszczania się po Tajlandii w czasie 10-dniowego pobytu: około 120-500 zł na osobę (w zależności od częstotliwości podróży i środka transportu). 

Ile kosztują atrakcje w Tajlandii?  

Turystów zainteresowanych zwiedzaniem, do Tajlandii przyciąga przede wszystkim Bangkok. Najbardziej znana ulica w nim to Khao San Road. Pełna jest klubów muzycznych, barów, straganów, budek z tajskim jedzeniem, czy niedrogich hosteli.  

W mieście można również zwiedzać wiele zabytków. Najsłynniejszym jest Wielki Pałac Królewski, dawna siedziba króla. Znajduje się tutaj figura Buddy z zielonego jadeitu, uznawana za narodowy skarb. Wstęp do obiektu kosztuje około 60 zł.

Z kolei największą atrakcją świątyni Wat Pho jest ogromny posąg odpoczywającego Buddy. Mierzy aż 46 m długości i 15 m wysokości. Cena wejściówki wynosi około 12 zł.  Za bilet umożliwiający wejście do innej znanej świątyni, Wat Arun trzeba zapłacić około 50 zł, a do Wat Trimitr 45 zł. 

Miłośnicy zwiedzania często również odwiedzają Chiang Mai. Zachwyca paletą barw, kształtów i dźwięków. Można w nim zgłębić tajniki przyrządzania tajskich potraw, czy poznać zwyczaje i obrzędy tamtejszych plemion. W tej prowincji znajdują się również liczne świątynie.

Najsłynniejszą jest Wat Pra położona na wzniesieniu Doi Suthep (1676 m n.p.m.). Można z niego podziwiać panoramę oddalonego o 15 kilometrów miasta. Wstęp do obiektu kosztuje około 35 zł. 

Turyści chcący odpocząć od zgiełku panującego na plażach Phuket czy Krabi, powinni wybrać mniejsze wyspy. Posiadają one gorszą infrastrukturę oraz bazę hotelową, ale można na nich spokojnie odpocząć na łonie natury. Do najbardziej znanych należą Koh Pha Ngan, Koh Tao, Koh Chang, Koh Samet, Koh Lanta, Koh Jum czy Koh Phi Phi. Na ostatniej z nich kręcono słynny film „Niebiańska plaża” z Leonardo DiCaprio. 

Będąc w Tajlandii warto również wziąć udział w obchodach święta Loy Krathong, które w 2022 roku wypada 9 listopada. Jego nazwa oznacza „spławianie tratewek”. Podczas barwnych procesji Tajowie puszczają po powierzchni wody małe tratwy wykonane z pnia bananowca, ozdobione kwiatami, świeczkami i kadzidłami. Świętowanie urozmaicają cylindryczne balony z papieru wypełnione kłębkami bawełny nasączonej naftą. Po ich podpaleniu we wnętrzu nagrzewa się powietrze, dzięki czemu następnie unoszą się do góry. 

Szacowany koszt wstępu do tajlandzkich świątyń: około 160-200 zł za osobę. 

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Tajlandii?  

W Tajlandii nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Ponadto MSZ przed wyjazdem zaleca zakup dodatkowego ubezpieczenia turystycznego. Zgodnie z prawem, biura podróży mają obowiązek do wycieczkowego pakietu dołączyć polisę. Jednak często ich zakres ochrony może okazać się niewystarczający, ponieważ zawierają zbyt niskie sumy gwarantowane kosztów leczenia. Z kolei turyści organizujący wyjazd na własną rękę, muszą ubezpieczyć się samodzielnie. 

Jeżeli nieubezpieczony turysta dozna urazu w Tajlandii, za udzieloną pomoc medyczną będzie musiał zapłacić z własnych środków. Opieka medyczna w tym kraju stoi na wysokim poziomie, lecz jest znacznie droższa niż w Europie. 

W kilka minut można indywidualnie dopasować ubezpieczenie turystyczne do charakteru wyjazdu w kalkulatorze rankomat.pl. Cena najtańszej polisy w celu wypoczynku lub zwiedzania wynosi ok, 4,50 zł za jeden dzień ochrony dla osoby dorosłej. Z kolei za bardzo dobry pakiet z wysoką sumą gwarantowaną kosztów leczenia (powyżej 150 000 euro), trzeba zapłacić ok. 14,60 zł za jeden dzień ochrony.  

Cena standardowej wizyty lekarskiej w Tajlandii to około 200 zł. Doba pobytu w szpitalu w zależności od standardu placówki to wydatek, który może przekroczyć nawet 2000 zł. Optymalna suma ubezpieczenia kosztów leczenia na polisie turystycznej powinna więc wynosić 150 000 euro.

Robert Pelczar, ekspert ds. ubezpieczeń turystycznych

Szacowany koszt zakupu bardzo dobrego 10-dniowego ubezpieczenia: około 146 zł dla osoby dorosłej. 

14-dniowa podróż do Tajlandii połączona z nurkowaniem
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
1 308 686 zł
Ratownictwo
43 623 zł
Bagaż
4 362 zł
256,00 zł
1 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 43 623 złOC: 436 229 złOC sportowe: 436 229 zł sporty objęte polisą: 27, w tym nurkowanie z aparatem powietrznymsprzęt sportowyzdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
357,56 zł
1 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 181, w tym nurkowanie z aparatem oddechowym do głębokości 10 metrów (z instruktorem lub z wymaganym certyfikatem)zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowy: 1 500 złzachorowanie COVID-19rehabilitacja po powrocie do Polski: (+49,00 zł)
ERGO Ubezpieczenia Podróży
Koszty leczenia
174 491 zł
Ratownictwo
21 811 zł
Bagaż
1 200 zł
201,60 zł
1 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 218 114 złOC sportowe: 174 491 złsporty objęte polisą: 25, w tym nurkowanie z użyciem aparatów oddechowych i freediving poniżej 10 m p.p.m.zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowy
Wiener
Koszty leczenia
261 737 zł
Ratownictwo
261 737 zł
Bagaż
-
249,00 zł
1 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 109 057 złOC sportowe: 109 057 złsporty objęte polisą: 48, w tym nurkowanie przy użyciu aparatów oddechowych i płetwonurkowanie sportowe, freedivingzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
14-dniowa podróż do Tajlandii połączona z nurkowaniem
Europa Ubezpieczenia
256,00 zł 1 os. / 14 dni
Koszty leczenia
1 308 686 zł
Ratownictwo
43 623 zł
Bagaż
4 362 zł
Dodatkowo: NNW: 43 623 złOC: 436 229 złOC sportowe: 436 229 zł sporty objęte polisą: 27, w tym nurkowanie z aparatem powietrznymsprzęt sportowyzdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
AXA Partners
357,56 zł 1 os. / 14 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 181, w tym nurkowanie z aparatem oddechowym do głębokości 10 metrów (z instruktorem lub z wymaganym certyfikatem)zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowy: 1 500 złzachorowanie COVID-19rehabilitacja po powrocie do Polski: (+49,00 zł)
ERGO Ubezpieczenia Podróży
201,60 zł 1 os. / 14 dni
Koszty leczenia
174 491 zł
Ratownictwo
21 811 zł
Bagaż
1 200 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 218 114 złOC sportowe: 174 491 złsporty objęte polisą: 25, w tym nurkowanie z użyciem aparatów oddechowych i freediving poniżej 10 m p.p.m.zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowy
Wiener
249,00 zł 1 os. / 14 dni
Koszty leczenia
261 737 zł
Ratownictwo
261 737 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 109 057 złOC sportowe: 109 057 złsporty objęte polisą: 48, w tym nurkowanie przy użyciu aparatów oddechowych i płetwonurkowanie sportowe, freedivingzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19

Podsumowanie kosztów samodzielnego wyjazdu do Tajlandii  

Turysta planujący samodzielny wyjazd do Tajlandii na 10 dni, w tańszym wariancie zapłaci około 3000 zł. Najwięcej jest w stanie zaoszczędzić na locie oraz noclegach. Najtańszy lot z Warszawy do Bangkoku można kupić za ok. 2100 zł, a zarezerwować 9 noclegów w prywatnej kwaterze można już za ok. 220 zł (Koh Lanta).

Koszty pobytu można również obniżyć o kilkaset złotych kupując lokalne dania serwowane na ulicznych kramach. 

W droższej opcji 10-dniowa wycieczka może kosztować około 4 550 zł. Koszt lotu pozostanie bez zmian, ponieważ lot do Bangkoku jest najracjonalniejszą opcją, ze względu na tylko jedną przesiadkę. Na wzrost ceny wpłyną jednak noclegi w hotelach, jedzenie w restauracjach, korzystanie z większej liczby atrakcji, czy droższego transportu na miejscu.  

Zalety: 

 • Prawie dwukrotnie niższe koszty wyjazdu niż z biurem podróży. 

 • Możliwość elastycznego ustalenia terminu i planu pobytu. 

 • Samodzielna organizacja pozwala omijać typowo zatłoczone turystyczne miejsca. 

Wady: 

 • Samodzielne ułożenie planu podróży. 

 • Samodzielna rezerwacja noclegów, a także zakup biletów lotniczych oraz ubezpieczenia turystycznego. 

 • Samodzielny zakup posiłków. 

 • Brak pomocy rezydenta. 

Kiedy jechać na wakacje do Tajlandii?  

W Tajlandii wyróżnia się trzy pory roku. Pierwsza z nich jest gorąca i wilgotna. Zwykle zaczyna się na przełomie maja i czerwca, a trwa do połowy października. W tym czasie wilgotność powietrza sięga nawet 98%, a także często występują intensywne opady deszczu.

Szczyt sezonu turystycznego przypada w porze ciepłej i suchej, która przebiega od listopada do lutego. Wówczas panuje najpiękniejsza pogoda. Temperatury są wysokie, ale nie tak jak w porze gorącej i suchej (marzec-maj), podczas której przekraczają nawet 40 stopni Celsjusza. 

Od 2011 roku Polacy wjeżdżający do Tajlandii w celach turystycznych na nie dłużej niż 30 dni, nie muszą posiadać wizy. Jednocześnie mają obowiązek okazać paszport, ważny co najmniej sześć miesięcy licząc od daty przekraczania granicy. Przy sobie warto również mieć bilet powrotny (może być wymagane jego okazanie). Celnicy mogą również zażądać okazania dokumentów potwierdzających turystyczny charakter wizyty (np. rezerwacja hotelowa). 

Czy trzeba się zaszczepić przed wyjazdem do Tajlandii? 

Obecnie przy wjeździe do Tajlandii nie są wymagane żadne specjalne szczepienia – informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ). Resort radzi, aby podobnie jak w innych krajach tropikalnych, rygorystycznie przestrzegać higieny. Przede wszystkim kategorycznie nie należy pić wody z kranu, a jedynie butelkowaną mineralną. 

Można oczywiście zaszczepić się profilaktycznie, co najmniej na 4-6 tygodni przed planowaną podróżą. Główny Inspektorat Sanitarny w Programie Szczepień Ochronnych (PSO) na 2018 rok zaleca, aby przed wyjazdem do Tajlandii, osoby nieuodpornione rutynowo szczepiły się przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B), tężcowi, błonicy oraz krztuścowi. 

Osobną kwestię stanowią oczywiście szczepienia przeciwko COVID-19. Szczegółowo pisaliśmy o nich w pierwszej części artykułu.  

Co warto wiedzieć? Tipy i porady przed wyjazdem do Tajlandii  

 • Nie należy obrażać rodziny królewskiej. W Tajlandii grozi za to wieloletnie więzienie. 

 • Należy pamiętać o odpowiednim stroju przy wejściu do świątyń i innych miejsc kultu religijnego (odkryte ramiona, szorty, czy klapki są niedozwolone). Co ciekawe, Tajowie mają również inne zasady co do ubioru – i to regulowane prawnie. Karane jest np. wychodzenie z domu bez bielizny i jazda autem bez koszulki.  

 • Największą obelgą dla Taja jest... porównanie go do zwierzęcia – jakiegokolwiek.  

 • Jadąc taksówką, należy pamiętać, aby od razu ustalić cenę przejazdu albo poprosić o włączenie licznika. 

 • W kantorach przyjmowane są wyłącznie najnowsze amerykańskie banknoty. 

 • W Tajlandii znajduje się mnóstwo tanich salonów masażu (za 30-60 minutowe masowanie stóp trzeba zapłacić około 15 zł, a całego ciała 30 zł). 

 • W Tajlandii alkohol jest stosunkowo drogi. Piwo w restauracjach kosztuje około 6-15 zł, ale za mocniejsze trunki trzeba zapłacić nawet kilkakrotnie więcej niż w  Polsce. Trzeba też pamiętać, że w w godzinach pomiędzy 14:00 a 17:00 oraz od 24:00 do 11:00 obowiązuje zakaz sprzedaży wyrobów alkoholowych.  

 • Początkowe ceny na bazarach są zawsze zawyżone. Warto się więc targować i zbić cenę o 25-50%. 

 • W większości restauracji zamiast noża i widelca, do jedzenia podawane są łyżka i widelec. 

Co warto wiedzieć?

 1. Podróż do Tajlandii można zorganizować w budżecie wynoszącym około 4-5 000 zł.
 2. Organizując samodzielny wyjazd, można zaoszczędzić na lotach i noclegach.
 3. Obecnie w Tajlandii wprowadzono szereg obostrzeń sanitarnych.
 4. Przy podróżach do 30 dni nie jest wymaga wiza, wystarczy tylko paszport.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy podróż z biurem do Tajlandii opłaca się bardziej niż samodzielny wyjazd?

  Nie. Podróż z biurem podróży może być nawet dwukrotnie droższa niż budżetowy wypoczynek zorganizowany na własną rękę. Wszystko zależy jednak od potrzeb podróżnika – wyjazdy z biurem są sporo droższe, ale pod wieloma względami wygodniejsze. 

 2. Jakie dokumenty trzeba mieć, by wjechać do Tajlandii?

  Do Tajlandii wjeżdżamy na podstawie ważnego paszportu. Musi on być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu do Tajlandii. Turyści, którzy przybywają do Tajlandii w celach turystyczny na czas krótszy niż 30 dni, nie muszą mieć wizy. W związku z pandemią COVID-19 trzeba pamiętać też o rejestracji w systemie Thailand Pass.

 3. Kiedy podróż do Tajlandii jest najtańsza?

  Podróż do Tajlandii będzie najtańsza w porze deszczowej (od czerwca do października).

 4. Na jakie promocje mogą liczyć szukający wyjazdów do Tajlandii?

  Warto przede wszystkim polować na okazje cenowe dotyczące przelotów. Najtańsze przeloty można znaleźć nawet w cenie poniżej 2 000 zł za loty w obie strony. Poszukując promocji, oszczędzić można również na noclegach.