Francuskie Alpy to jedne z najlepszych terenów narciarskich w całej Europie. Na miłośników szusowania czekają ośrodki liczące kilkaset kilometrów tras, hotele zlokalizowane tuż przy wyciągach, znakomita infrastruktura, gwarancja świeżego śniegu, dużo słońca i taka moc atrakcji poza stokiem, że ciężko ze wszystkiego skorzystać. Wybraliśmy cztery - naszym zadaniem najlepsze - kurorty we Francji. 

Tworząc nasz krótki ranking najlepszych francuskich tras narciarskich wzięliśmy pod uwagę ilość i dostępność tras, przygotowani ich pod kątem różnych sportów zimowych, jakość infrastruktury, ceny skipassów, udogodnienia dla narciarzy i dodatkowe atrakcje. 

Dlaczego warto jechać na narty do Francji?  

Narty we Francji to częsty wybór turystów z Europy. Częsty – i bez wątpienia dobry. Francuskie kurorty oferują: 

 • Doskonałe warunki naturalne. Francja słynie nie tylko z nieskazitelnego, białego puchu, ale też wysoko położonych kurortów. Łącznie we Francji znajduje się niemal 400 ośrodków narciarskich, z czego wiele znajduje się na wysokości powyżej 3 000 m n.p.m.  

 • Widoki, które zapierają dech w piersiach. Francuskie Alpy to majestatyczne góry, a w połączeniu ze słoneczną pogodą, która na francuskich stokach jest niemal standardem – niesamowite krajobrazy gwarantowane. Uroku dodają liczne wąwozy i grzbiety skalne. 

 • Nowoczesne stoki. Francja słynie ze stale unowocześnianej infrastruktury narciarskiej. Dodatkowym plusem są wygodne, szerokie szlaki.  

 • Długi sezon. W wielu francuskich kurortach szusować można również jesienią i wiosną. Pozwala to uniknąć kolejek i korzystać ze szlaków w naprawdę komfortowych warunkach.  

 • Bogate życie après ski. Rozrywka idzie w pakiecie z urlopem we Francji. Bary, restauracje, koncerty, a dla spragnionych relaksu, także strefy SPA – wszystko to czeka na narciarzy! 

Narty w Francji to opcja zarówno dla początkujących, jak również zaawansowanych miłośników szusowania. Mnogość kurortów i oferowanych przez nie atrakcji sprawia też, że Francja to świetny wybór również dla rodzin z dziećmi. To też kierunek często wybierany przez grupy znajomych i osoby, które w kurortach szukają również rozrywek. Francuskie kurorty nigdy nie śpią! 

Czy narty we Francji się opłacają? Bez wątpienia – przy odrobinie wysiłku – można taki wyjazd zorganizować budżetowo, rezerwując noclegi i loty odpowiednio wcześniej.

Oczywiście w Alpach będzie drożej niż w Polsce, czy w nieodległych Czechach. Mimo to wypoczynek na francuskich stokach nie musi zrujnować portfela narciarza. Ceny bywają bardziej przystępne niż w Austrii czy Szwajcarii. Te widoki, te warunki i doskonała infrastruktura są tego warte!  

Gdzie jechać na narty do Francji?  

Mnogość ośrodków we Francji sprawia, że podjęcie decyzji o wyborze któregoś z nich, może nie być łatwe. Dobra wiadomość jest jednak taka, że słusznym wyborem będzie niemal każdy – Francja to prawdziwa narciarska mekka. Poniżej przygotowaliśmy informacje na temat czterech popularnych ośrodków, cieszących się doskonałymi opiniami wśród narciarzy.

Planując narciarski wypoczynek we Francji, warto rozważyć ośrodki takie jak Val Thorens, Chamonix Mont Blanc, Tignes Espace Killy oraz Alpe d'Huez.  

1. Val Thorens

Narty we Francji, Val Thorens

Najwyżej położony kurort narciarski w Europie – Val Thorens – znajduje się na wysokości 2300 m n.p.m. i należy do obszaru Trzech Dolin, tj. Courchevel, Méribel i Belleville. Cały kompleks trzech ośrodków jest największą strefą narciarską na świecie. Łącznie do dyspozycji turystów jest tu oddanych ok. 600 km nartostrad. Ośrodek kilkukrotnie wygrywał w rankingu World Ski Awards – Najlepszego Ośrodka Narciarskiego na świecie.

TRASY: Ośrodek położony jest na wysokości 1800 – 3230 m n.p.m, co gwarantuje nie tylko zachwycające widoki, ale też świetne warunki narciarskie przez cały sezon. W Val Thorens znajduje się ok. 150 km tras zjazdowych, na które składa się 88 nartostrad. Najdłuższa trasa ośrodka - Col de Laudzin – liczy 12 km. Kompleks dysponuje różnorodnymi trasami dopasowanymi do odmiennych umiejętności: przeważają trasy niebieskie i czerwone. Jest też niemal 71 km tras zielonych oraz ok. 15 km tras czarnych, najtrudniejszych. Niemalże wszystkie trasy położone są powyżej 2 000 m n.p.m.

W ośrodku istnieje możliwość freeride’owej jazdy na nartach i snowboardzie. Trasy biegowe obejmują jedynie 5 km, ale są za to dość wymagające.

WYCIĄGI:W całym regionie działa niemal 200 wyciągów, wśród których znajdą się i takie, które przetransportują na lodowiec, m.in. Gondola Funitel Peclet. Wyciągi są szybkie i nowoczesne, co zapewnia narciarzom duży komfort i usprawnia poruszanie się po ośrodku. W miasteczku jest zakazany ruch samochodowy, a hotele i pensjonaty znajdują się pomiędzy trasami zjazdowymi – tutaj naprawdę można założyć przed domem narty na nogi i już się jest przy wyciągu.

SKIPASSY: Karnet jednodniowy na szusowanie w Val Thorens to koszt 63 euro (ok. 295 zł) dla osoby dorosłej oraz 50,40 euro (ok. 236 zł) dla dziecka. Karnet 3-dniowy dla dorosłego to koszt 189 euro (ok. 884 zł) – taki sam karnet dla dziecka będzie kosztował 151,20 euro (ok. 707 zł). Możliwy jest także zakup karnetu rodzinnego – dla rodziny 2+1 za 286 euro (1337 zł) na 6 dni, a dla rodziny 2+2 za 244,80 euro (1145 zł), również na okres 6 dni.  

WYPOŻYCZALNIE:W ośrodku znajdują się liczne wypożyczalnie sprzętu, m.in. Snowberry, Goitschel Sport 1. Wypożyczenie najprostszego zestawu nart, kijków i butów na jeden dzień to koszt ok. 100-150 zł – w zależności od wybranej wypożyczalni i obowiązujących promocji (a na te wcale nietrudno trafić!). Im bardziej profesjonalny sprzęt, tym cena wzrośnie nawet do ok. 350 zł. 

SZKOŁY NAUKI JAZDY NA NARTACH: W ośrodku można skorzystać z pomocy najlepszych, certyfikowanych instruktorów narciarstwa w jednej z 9 szkół nauki jazdy. Istnieje możliwość wykupienia indywidualnych prywatnych lekcji - kurs 6 lekcji po 1,5 godziny kosztuje ok. 2 200 zł. Można także nauczyć się jeździć od podstaw w trakcie zajęć w grupie – kompleksowy kurs dla początkujących wynosi ok. 1 000 zł, w zależności od wybranej szkoły.

ATRAKCJE: Val Thorens wraz z pobliską miejscowością Orelle to miejsce tak obfitujące w atrakcje, że zazwyczaj doskwiera raczej brak czasu lub siły niż nudy. Przede wszystkim poza narciarstwem zjazdowym można tutaj uprawiać narciarstwo biegowe, freeride, freestyle, skitouring, speed riding, skorzystać z toru saneczkowego, skuterów śnieżnych lub jednego ze snow parków.

Turyści mogą spróbować lotu balonem lub helikopterem, wspinaczki na lodowiec. Jest także możliwość zorganizowania konnego kuligu oraz psiego zaprzęgu. Ponadto w miasteczku organizowane są liczne imprezy kulturalne: koncerty i wystawy. Wypocząć można w jednym ze spa.

Ciekawostka! Val Thorens to najwyżej położony ośrodek narciarski w całej Europie – leży na wysokości ok. 2300 m n.p.m. Wyciągi i kolejki umożliwiają zjazdy z wysokości aż 3200 m n.p.m.! 

2. Chamonix Mont Blanc

Narty we Francji, Chamonix Mont Blanc

To najstarszy we Francji ośrodek narciarski, w którym mieści się najwyższy szczyt Alp, czyli Mont Blanc. Chamonix to 6 osobnych ośrodków narciarskich: poza Chamonix Mont Blanc jest jeszcze Le Brévent, La Flégère, Les Planards, Les Grands Montets i Domaine de Balme. Chemonix w 1924 roku było pierwszym organizatorem Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Miejscowość słynie z najdłuższej kolejki linowej na świecie, która pozwala się dostać na Aiguille du Midi (3777 m n.p.m.)

TRASY: Łączna liczba dostępnych tras zjazdowych to ok. 194 km, z czego narciarze o różnorodnych umiejętnościach znajdą tu dogodne nartostrady dla siebie. Ośrodek słynie raczej z tras zaawansowanych, ambitnych, dostarczających wiele wrażeń, ale jest tu także kilkadziesiąt kilometrów tras łatwych i średnich.

Początkujący dogodne dla siebie warunki znajdą w Les Planards, Domanie de Balme, Vormaine. Z kolei zaawansowani narciarze mogą podjąć wyzwanie i spróbować swoich sił na trasie Le Vert des Houches oraz Charles Bozon. Jednak najlepiej robić to pod okiem wyspecjalizowanego przewodnika.

W Chamonix panują świetne warunki dla rozpoczynających swoją przygodę ze snowboardem. Szczególnie warte polecenia są tereny Le Tour (najlepszy obszar dla początkujących w całym ośrodku) i Les Houches.

Chamonix to miejsce, które pokochają także narciarze biegowi – jest tu zlokalizowanych kilkadziesiąt kilometrów doskonale przygotowanych tras biegowych.

WYCIĄGI: Narciarze mają tu do dyspozycji 67 wyciągów, w tym aż 13 nowoczesnych, komfortowych kolei kabinowych.

SKIPASSY: Ośrodek Chamonix oferuje narciarzom liczne promocje. W sezonie 2022/2023 jednodniowy karnet dla osoby dorosłej można kupić już za 26 euro (ok. 122 zł). Taka sama cena promocyjna obowiązuje w przypadku dzieci. Karnet 6-dniowy to koszt 300 euro (ok. 1403 zł) dla dorosłych oraz 255 euro (1993 zł) dla dzieci. 6-dniowy karnet rodzinny dla rodziny 2+2 to koszt 930 euro (4 350 zł).  

WYPOŻYCZALNIE: Kompletny sprzęt narciarski można wypożyczyć w jednej z dostępnych tu wypożyczalni, m.in. Mercure Les Bossons, Skiset Aiguille du Midi, Skiset Exclesior. Komplet składający się z nart, kijów i butów kosztuje od ok. 100 zł do ok. 300 zł za jeden dzień w zależności od klasy i jakości sprzętu. Pakiet snowboardowy (deska + buty) to koszt ok. 150 zł. 

SZKOŁY NAUKI JAZDY NA NARTACH: European Snowsport Chamonix to jedna z wielu zlokalizowanych w ośrodku szkół narciarstwa. To, co ją wyróżnia, to bardzo bogata oferta lekcji i pakietów. Pakiet 4-godzinnej nauki z prywatnym instruktorem to koszt 480 3uro (2 245 zł) lub 450 euro (2 102 zł) w datach promocyjnych. 

ATRAKCJE: W Chamonix istnieje wiele możliwości na aktywne spędzenie czasu poza tradycyjnymi zjazdami po stokach. Tereny Mont Blanc są znakomicie przygotowane dla freestyle’owców i freerider’ów. Z powodzeniem można tu uprawiać także speedriding oraz Skijöring (połączenie jazdy na nartach z jazdą konną).

W Chamonix znajduje się wiele klubów i restauracji, gdzie muzyka grana jest na żywo. Do tego tętniące życiem kluby nocne lub kameralne knajpki, liczne sklepy i targi z lokalną żywnością. Rozrywka jest sam spacer ulicami Chamonix, które są niezwykle urokliwe.

Warto także wybrać się na wycieczkę do Lac Blanc – wyjątkowo malowniczego alpejskiego jeziora.

Ciekawostka! Chamomnix w 1924 r. było pierwszym organizatorem Zimowych Igrzysk Olimpijskich.  

3. Tignes Espace Killy

Narty we Francji, Tignes Espace Killy

Tignes, wraz z Val d’Isère, wchodzi w skład większego kompleksu Espace Killy. Obydwa te ośrodki łącznie oferują aż 300 km przepięknych tras zjazdowych. Tignes to idealny ośrodek dla osób, które pierwszy raz chciałyby spróbować narciarstwa alpejskiego. Trasy są tu łagodne, szerokie i dobrze przygotowane – początkujący narciarze i rodziny z dziećmi będą zachwyceni warunkami, jakie tu panują.

TRASY: Cały kompleks składa się z 300 km, z czego na Tignes przypada ok.150 km. Większość z tych tras to nartostrady niebieskie, łatwe, ale znajdują się tutaj także doskonałe trasy czerwone i czarne. Niemal połowa tras zjazdowych może być sztucznie naśnieżana, ale w rzeczywistości dzięki położeniu (2100 m n.p.m.) rzadko kiedy zachodzi taka potrzeba. Naturalny śnieg pokrywający trasy tworzy tu doskonałe warunki narciarskie.

Narciarze biegowi mają do dyspozycji 44 km świetnie przygotowanych tras w całym kompleksie, a 22 km w Tignes.

WYCIĄGI: To kolejny francuski ośrodek narciarski, w którym niemal z hotelu można od razu wsiąść w nartach na wyciąg. Te funkcjonalne rozwiązania są niezwykle doceniane przez turystów. W Tignes wśród licznych wyciągów i kolejek wyróżnia się szczególnie 10-osobowa nowoczesna gondola Solaise, dzięki której kolejki przed wyciągami zostały ograniczone do minimum. Cały kompleks Escape Killy posiada 82 wyciągi.

SKIPASSY: 1-dniowy skipass dla osoby dorosłej w sezonie 2022/2023 to koszt 63 euro (ok. 295 zł). Taki sam skipass dla dziecka będzie kosztował 53 euro (ok. 248 zł). Skipass 6-dniowy dla dorosłych to koszt 378 euro (ok. 1 756 zł), a dla dzieci – 318 euro (ok. 1 487 zł).  

WYPOŻYCZALNIE: Ari’Sports, Clarey Sport, La Godlille, Sport Glisse to nazwy wybranych wypożyczalni, w którym można nabyć pojedyncze elementy wyposażenia narciarskiego oraz całe komplety, łącznie z odzieżą narciarską i snowboardową. Ceny samych nart rozpoczynają się od ok. 100 zł, a komplet (narty+buty+kije) można wypożyczyć za ok. 150 zł. Warto pamiętać, że wynajem sprzętu narciarskiego online z odpowiednim wyprzedzeniem może nam zapewnić zniżkę nawet w wysokości 50%.

SZKOŁY NAUKI JAZDY NA NARTACH: Evolution 2 Tignes, 333 Ski School, SnoCool to tylko niektóre szkoły narciarstwa w Tignes. We Francji popularnym rozwiązaniem są pakiety kilku godzin nauki i z takimi ofertami można spotkać się najczęściej. Lekcja z prywatnym instruktorem trwająca 2 godziny to zwykle koszt ok. 80 euro (ok. 374 zł). 

ATRAKCJE:  Ośrodek narciarski Tignes posiada nie tylko świetne nartostrady, ale też nowoczesne snowparki, m.in. Swatch Snowpark, Gletscher-Snowpark, Gliss Park. Można do nich wejść na jednym karnecie. Dla spragnionych mocnych wrażeń doskonałe będą: nurkowanie pod lodem, paragliding, wspinaczka po lodzie, a także skutery śnieżne.

Tignes to miejsce tętniące życiem z bogatą ofertą restauracji, pubów, wydarzeń kulturalnych, koncertów, dyskotek, a do tych wszystkich miejsc dowiezie turystów bezpłatny ski-bus.

Ciekawostka! Miejscowość Tignes ma dość ciekawą, ale i dramatyczną historię – w 1952 r. historyczka wioska Tignes została całkowicie zalana. Początki budowy ośrodka narciarskiego sięgają natomiast 1956 r.  

4. Alpe d'Huez

Narty we Francji, Alpe d'Huez

Kompleks Alpe d’Huez powstał w latach 30. ubiegłego wieku. Jest położony na południowej stronie masywu des Grandes Rousses w Alpach Delfinackich na wysokości 1860 m n.p.m. W jego skład wchodzi 6 ośrodków: główny Alpe d’Huez oraz La Garde, Villard-Reculas, Oz en Oisans, Auris en Oisans, Vaujany. W tym regionie notuje się niezwykle dużą ilość dni słonecznych – aż 300 w ciągu roku. Z tego powodu jest często nazywany „wyspą słońca”.

TRASY: Kompleks oferuje ponad 100 nartostrad, co czyni go jednym z największych ośrodków narciarskich we Francji. Łącznie do dyspozycji turystów jest 220 km tras. 

Na szczególne wyróżnienie zasługuje 16-kilometrowa Sarenne – trudna, czarna trasa, która prowadzi ze szczytu lodowca do samego Huez. Trasa rozpoczyna się na wysokości 3300 m n.p.m. a różnica wysokości podczas zjazdów wynosi  2200 m. Jest to najdłuższa czarna trasa w Alpach Francuskich.

W ośrodku przeważają trasy łatwe i średnie, stąd jest to idealne miejsce dla początkujących i rodzin z dziećmi. Jednak zaawansowani narciarze także znajdą tu coś dla siebie wśród 60 km tras czarnych.

Alpe d’Huez jest chętnie odwiedzany przez narciarzy biegowych, dla których przygotowano tu ponad 50 km tras biegowych. Najdłuższa z nich - La Boucle des Lacs – liczy aż 20 km.

WYCIĄGI: W kurorcie funkcjonuje ponad 60 wyciągów, z czego kilkanaście nowoczesnych kolei gondolowych.

SKIPASSY: Karnet jednodniowy dla osoby dorosłej kosztuje 58 euro (ok. 271 zł). Karnet dla dziecka jest o 10 euro tańszy i kosztuje 48 euro (ok. 225 zł). Karnet na 6 dni szusowania to w przypadku dorosłego 292 euro (ok. 1366 zł), a w przypadku dzieci – 230 euro (1076 zł). Ośrodek na swojej stronie internetowej oferuje liczne promocje, w tym również dla całych rodzin.  

WYPOŻYCZALNIE: W kompleksie funkcjonuje wiele wypożyczalni, gdzie można skompletować cały potrzebny sprzęt a także oddać własne narty do serwisu. Wybrane wypożyczalnie w ośrodku: Henri Sports Les Berges, AB Sport Centre Station, AB Sports Office du Toursime. Koszt wynajęcia kompletu (narty + buty + kije) rozpoczyna się od około 110 zł w zależności od klasy sprzętu.  

SZKOŁY NAUKI JAZDY NA NARTACH: Jeśli alpejskie stoki budzą obawy co do własnych umiejętności narciarskich, zawsze warto wziąć kilka lekcji doszkalających. Pracujący w ośrodku wykwalifikowani instruktorzy m.in. ze szkoły Easyski, Francuskiej Szkoły Narciarskiej udzielają lekcji indywidualnych i grupowych. Lekcja z prywatnym instruktorem to koszt 54 euro (ok. 252 zł) za godzinę. Pakiet 3 godzin nauki to koszt 162 euro (ok. 757 zł). W lekcjach może wziąć udział jedna lub dwie osoby – w tej samej cenie.  

ATRAKCJE: Dopłacając ok. 100 zł do karnetu narciarskiego (w opcji powyżej 6 dni), otrzymuje się nieograniczony dostęp do centrum sportowego, basenu, siłowni, lodowiska, minigolfa, tenisa stołowego.

Z bardziej ekstremalnych rozrywek Alpe d’Huez ma do zaoferowania wspinanie się po ścianie wspinaczkowej, zwiedzanie groty lodowej, wędrówki po lodowcu, lot paralotnią.

Narciarze chętnie urozmaicą sobie jazdy poprzez skorzystanie z jazd nocą oraz jazd w głębokim śniegu. Jest i coś dla piechurów – 30-kilometrowe trasy piesze, które dostarczają niezapomnianych wrażeń, widoków i ogromnej przyjemności.

Inne atrakcje to: wycieczki psimi zaprzęgami, wyścigi gokartami na lodzie, jazda skuterem śnieżnym.

Ciekawostka! Od 1976 r. Alpe d’Huez wiele razy gościło metę prestiżowego wyścigu Tour de France. 

Ile kosztuje wyjazd z Polski do Francji na narty? 

Narciarze decydujący się na białe szaleństwo we Francji mają do wyboru dwa główne środki transportu – auto i samolot. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Podróż autem będzie dłuższa, jednak nadal – mimo wysokich cen paliwa – tańsza, gdy ceny benzyny podzielone zostaną na wszystkich podróżników.

Daje narciarzom również większą swobodę. Podróż samolotem będzie natomiast szybsza i w wielu aspektach wygodniejsza. Przy odrobinie cierpliwości można ustrzelić również bardzo atrakcyjne oferty cenowe. Wybór należy do podróżnika. Porównajmy koszty.  

Koszty dojazdu na narty do Francji samochodem

Warszawa – Val Thorens  

 • Odległość: 1795 km  
 • Cena paliwa: 6,29 zł / litr 
 • Przy średnim spalaniu: 11,0 L/100 km 
 • Koszt podróży: 1236,04 zł  

Warszawa – Chamonix Mont Blanc  

 • Odległość: 1616 km  
 • Cena paliwa: 6,23 zł / litr 
 • Przy średnim spalaniu: 11,0 L/100 km 
 • Koszt podróży: 1112,78 zł  

Warszawa – Tignes Espace Killy  

 • Odległość: 1816 km  
 • Cena paliwa: 6,43 zł / litr 
 • Przy średnim spalaniu: 11,0 L/100 km 
 • Koszt podróży: 1 250,46 zł 

Warszawa – Alpe d'Huez  

 • Odległość: 1805 km  
 • Cena paliwa: 6,26 zł / litr 
 • Przy średnim spalaniu: 11,0 L/100 km 
 • Koszt podróży: 1 242,42 zł. 

Koszty podróży autem zostały opracowane na podstawie: www.http://paliwo.ulewa.com./ ; stan na dzień 29.12.2024 r.  

Koszty lotu samolotem na narty do Francji (przykładowe ceny biletów): 

We francuskich kurortach narciarskich zasadniczo nie ma lotnisk obsługujących loty pasażerskie. Val Thorens, Tignes i Chamonix Mont Blanc obsługiwane są przez lotnisko w Lyonie. Alpe d'Huez ma własne, małe lotnisko, jednak łatwiej dostać się tam, wybierając lot do Grenoble.

Ciekawą możliwością jest także lot do Paryża, a kolejno złapanie lotu krajowego lub skorzystanie ze znakomicie działającej we Francji sieci połączeń kolejowych. Loty do Francji możliwe są z kilku polskich miast.  

Lot 

Przykładowa data wylotu 

Przykładowa data powrotu 

Przewoźnik/przewoźnicy 

Przesiadka 

Czas podróży 

Koszt biletów (w obie strony) 

Kraków-Lyon 
Lyon-Kraków 

23 stycznia 2024 r. 

30 stycznia 2024 r.  

Lufthansa 

Tak, jedna  

6h 10 min. i 3h 45 min. 

685 zł  

Warszawa-Grenoble 
Grenoble-Warszawa 

21 stycznia 2024 r.  

26 stycznia 2024 r.  

LOT

Nie 

2h 30 min.  

1545 zł  

Warszawa-Paryż 
Paryż-Warszawa 

1 lutego 2024 r. 

9 lutego 2024 r. 

Wizzair 

Nie 

2h 35 min.  

455 zł  

Koszty podróży samolotem zostały opracowane na podstawie: www.skyscanner.com ; stan na dzień 29.12.2024 r.  

Jak wybrać ubezpieczenie na narty do Francji?  

We Francji honorowana jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Karta doznaje jednak licznych ograniczeń – przede wszystkim, nie refunduje kosztów leczenia w placówkach prywatnych. Tymczasem w kurortach narciarskich to właśnie w prywatnych klikach najszybciej i najprościej można uzyskać pomoc.

Warto też pamiętać, że karta nie refunduje kosztów transportu medycznego z powrotem do Polski, co w przypadku chorych, którzy nie będą w stanie wrócić do kraju standardowymi środkami transportu, może wygenerować koszty rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.  

Biorąc pod uwagę wszystkie ograniczenia karty EKUZ – zamiast liczyć na kartę, zdecydowanie bezpieczniej jest wykupić dobre ubezpieczenie turystyczne. Z pewnością nie zrujnuje ono kieszeni turysty. Pozwoli natomiast czuć się bezpiecznie nawet w kryzysowych sytuacjach. A co najważniejsze – oszczędzi narciarzowi licznych kosztów.  

Dobra polisa narciarska na narty we Francji powinna zawierać:  

 • Ubezpieczenie kosztów leczenia (KL). Dzięki kosztom leczenia towarzystwo ubezpieczeniowe poniesie koszty wizyt lekarskich narciarza, jego pobytu w szpitalu, lekarstw i wszelkich innych świadczeń. Ubezpieczyciel przejmie też koszty transportu medycznego do Polski. W przypadku wyjazdu do Francji suma gwarantowana kosztów leczenia nie powinna być niższa niż 30 000 Euro.  

 • Ubezpieczenie kosztów ratownictwa (KR). Polska jest jednym z nielicznych krajów, w których przeprowadzenie akcji ratowniczych w górach jest nieodpłatne. Poza granicami naszego kraju, w tym również w Francji, koszty takich akcji mogą opiewać nawet na kilkadziesiąt tysięcy złotych. Warto się przed nimi zabezpieczyć i wykupić polisę z możliwie wysoką sumą gwarantowaną kosztów ratownictwa. W przypadku wyjazdu do Francji suma gwarantowana kosztów ratownictwa nie powinna być niższa niż 5 000 Euro.  

 • Ubezpieczenie NNW. Za sprawą NNW narciarz, który podczas zagranicznego szusowania dozna trwałego uszczerbku na zdrowiu, będzie mógł otrzymać odszkodowanie. 

 • Assistance. Assistance może zapewniać bardzo szerokie wsparcie, w zależności od oferty. Narciarz może skorzystać m.in. z pomocy telefonicznej, organizacji wsparcia tłumacza lub prawnika, a w szerszych pakietach – ze świadczeń takich jak m.in. pokrycie  kosztów transportu osób ubezpieczonych do Polski, czy pokrycie kosztów zakwaterowania osoby towarzyszącej.  

 • Klauzulę sportów wysokiego ryzyka (lub ekstremalnych). Jako że narciarstwo jest niebezpiecznym sportem, w przypadku narciarzy wymagane jest dokupienie odpowiednich klauzul. Są to klauzule wysokiego ryzyka (dla narciarzy szusujących po wyznaczonych szlakach) lub sportów ekstremalnych (dla narciarzy szusujących poza oficjalnymi szlakami).  

Warto zdecydować się też na rozszerzenia ochrony, w tym np.: 

 • OC w życiu prywatnym. Dzięki OC w życiu prywatnym ubezpieczyciel pokryje koszty powstałe na skutek nieumyślnego wyrządzenia szkody przez turystę osobie trzeciej lub jej mieniu.  

 • OC sportowe. Działa tak jak OC w życiu prywatnym, ale w sytuacjach związanych z uprawianiem sportu. Przykład? Na stoku nietrudno o wypadek, np. gdy wpadniemy na innego narciarza i wyrządzimy mu krzywdę lub zniszczymy jego sprzęt. W takich przypadkach zadziała OC sportowe.  

 • Ubezpieczenie bagażu lub sprzętu sportowego. Ubezpieczenie zapewni wsparcie na wypadek kradzieży, uszkodzenia lub zniszczenia bagażu lub sprzętu sportowego. Jeśli w podróż zbieramy cenne przedmioty, zdecydowanie warto je ubezpieczyć, aby oszczędzić sobie strat!  

 • Klauzula alkoholowa. Ubezpieczyciele zasadniczo nie odpowiadają za skutki wypadków, do których doszło po spożyciu przez narciarza alkoholu. Wyjątkiem od tej zasady są polisy rozszerzone o tzw. klauzulę alkoholową. Dzięki klauzuli alkoholowej narciarz może uzyskać pokrycie kosztów leczenia i odszkodowanie za doznany uszczerbek na zdrowiu – również, gdy w momencie nieszczęśliwego wypadku pozostawał pod wpływem alkoholu.  

 • Ubezpieczenie od aktu terroryzmu. Warto rozważyć to rozszerzenie, gdy wybieramy się do kraju, w którym zagrożenie terroryzmem jest duże. Dzięki ubezpieczeniu od aktów terroryzmu narciarz może liczyć na organizację przez ubezpieczyciela pomocy medycznej i organizację powrotu do kraju. 

 • Klauzulę chorób przewlekłych. Jest ona obowiązkowa dla osób, które cierpią na choroby przewlekłe (np. cukrzyca, nowotwory, astma). Dzięki niej towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje koszty leczenia poza granicami kraju, które powstały na skutek  pogorszenia zdrowia związanego z chorobą przewlekłą.  

Ile kosztuje ubezpieczenie na narty do Francji?  

Ubezpieczenie na narty do Francji to zwykle jedynie niewielki element całościowych kosztów wyjazdu. Dobrym pomysłem będzie dopasowanie zakresu ochrony do swoich potrzeb, kierunku wyjazdu oraz preferowanych aktywności.

Koszt polisy zależy m.in. od zakresu ochrony oraz aktywności, które zamierzamy podejmować w trakcie wyjazdu (droższe będą ubezpieczenia dla osób planujących uprawiać sporty ekstremalne). Zasadniczo jednak ubezpieczenia narciarskie nie są drogie – szczególnie, gdy zdamy sobie sprawę, jak poważnych kosztów może oszczędzić nam ubezpieczenie.

Patrycja PałkaPatrycja Pałka

Godne uwagi oferty rozpoczynają się już od 4,31 zł za jeden dzień ochrony. Poniżej kilka propozycji ubezpieczenia na narciarski wyjazd do Francji dla jednej osoby dorosłej.  

Ubezpieczenie na narty do Francji
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
AXA Partners
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
4,31 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOchrona COVID-19Sporty objęte polisą: 114
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
1 000 zł
11,68 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złOchrona COVID-19OC sportowe: 150 000 zł Sporty objęte polisą: 71
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
17,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOchrona COVID-19OC sportowe: 250 000 zł Sporty objęte polisą: 2
Allianz
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
4 000 zł
21,91 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 40 000 złOC: 100 000 złOchrona COVID-19OC sportowe: 100 000 zł Sporty objęte polisą: 95 Sprzęt sportowy
Ubezpieczenie na narty do Francji
AXA Partners
4,31 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOchrona COVID-19Sporty objęte polisą: 114
Nationale-Nederlanden
11,68 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złOchrona COVID-19OC sportowe: 150 000 zł Sporty objęte polisą: 71
Generali
17,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOchrona COVID-19OC sportowe: 250 000 zł Sporty objęte polisą: 2
Allianz
21,91 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
4 000 zł
Dodatkowo: NNW: 40 000 złOC: 100 000 złOchrona COVID-19OC sportowe: 100 000 zł Sporty objęte polisą: 95 Sprzęt sportowy

Przed zakupem warto porównać poszczególne oferty, korzystając z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych. Dobra polisa nie nadwyręży wyjazdowego budżetu, a zamiast tego – zapewni bezpieczeństwo!  

Co warto wiedzieć?

 1. Val Thorens to jeden z największych ośrodków narciarskich na świecie.
 2. Chamonix to 6 osobnych ośrodków narciarskich: poza Chamonix Mont Blanc jest jeszcze Le Brévent, La Flégère, Les Planards, Les Grands Montets i Domaine de Balme.
 3. Tignes to idealny ośrodek dla osób, które pierwszy raz chciałyby spróbować narciarstwa alpejskiego. Trasy są tu łagodne, szerokie i dobrze przygotowane.
 4. Kompleks Alpe d’Huez jest często nazywany „wyspą słońca” z powodu prawie 300 słonecznych dni w roku. 

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy ubezpieczenie na narty we Francji jest obowiązkowe?

  Nie, ubezpieczenie na narty we Francji nie jest obowiązkowe. Zdecydowanie jednak warto je zakupić. Polisa narciarska pozwoli uniknąć konieczności pokrywania kosztów ewentualnego leczenia z własnej kieszeni. 

 2. Czy na stokach we Francji należy nosić kask?

  We Francji nie ma ogólnie obowiązującego nakazu jazdy w kasku. Warto jednak jeszcze przed wyjazdem przeczytać regulamin stacji narciarskiej, na terenie której zamierzamy szusować.  

 3. Czy EKUZ na narty we Francji nie wystarczy?

  Karta EKUZ nie wystarczy na narty we Francji. Karta nie refunduje kosztów leczenia w placówkach prywatnych oraz kosztów transportu medycznego do kraju. Z tego powodu ochronę zapewnianą przez EKUZ można uznać za zbyt wąską.  

 4. Jakie dokumenty są potrzebne, by wjechać do Francji?

  Granicę z Francją można przekroczyć na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Podróżujący samochodem muszą pamiętać o dowodzie rejestracyjnym i ważnym przeglądzie oraz polisie OC.