Francuskie Alpy to jedne z najlepszych terenów narciarskich w całej Europie. Na miłośników szusowania czekają ośrodki liczące kilkaset kilometrów tras narciarskich, hotele zlokalizowane tuż przy wyciągach, znakomita infrastruktura, gwarancja świeżego śniegu, dużo słońca i taka moc atrakcji poza stokiem, że ciężko ze wszystkiego skorzystać. Wybraliśmy cztery - naszym zadaniem najlepsze - kuorty we Francji. 

Tworząc nasz krótki ranking najlepszych francuskich tras narciarskich wzięliśmy pod uwagę ilość i dostępność tras, przygotowani ich pod kątem różnych sportów zimowych, jakość infrastruktury, ceny skipassów, udogodnienia dla narciarzy i dodatkowe atrakcje. 

1. Val Thorens

Narty we Francji, Val Thorens

Najwyżej położony kurort narciarski w Europie – Val Thorens – znajduje się na wysokości 2300 m n.p.m. i należy do obszaru Trzech Dolin, tj. Courchevel, Méribel i Belleville. Cały kompleks trzech ośrodków jest największą strefą narciarską na świecie. Łącznie do dyspozycji turystów jest tu oddanych ok. 600 km nartostrad. Ośrodek kilkukrotnie wygrywał w rankingu World Ski Awards – Najlepszego Ośrodka Narciarskiego na świecie.

TRASY: Ośrodek położony jest na wysokości 1800 – 3230 m n.p.m, co gwarantuje nie tylko zachwycające widoki, ale też świetne warunki narciarskie przez cały sezon. W Val Thorens znajduje się ok. 150 km tras zjazdowych, na które składa się 88 nartostrad. Najdłuższa trasa ośrodka - Col de Laudzin – liczy 12 km. Kompleks dysponuje różnorodnymi trasami dopasowanymi do odmiennych umiejętności: przeważają trasy niebieskie i czerwone. Jest też niemal 71 km tras zielonych oraz ok. 15 km tras czarnych, najtrudniejszych. Niemalże wszystkie trasy położone są powyżej 2 000 m n.p.m.

W ośrodku istnieje możliwość freeride’owej jazdy na nartach i snowboardzie. Trasy biegowe obejmują jedynie 5 km, ale są za to dość wymagające.

WYCIĄGI:W całym regionie działa niemal 200 wyciągów, wśród których znajdą się i takie, które przetransportują na lodowiec, m.in. Gondola Funitel Peclet. Wyciągi są szybkie i nowoczesne, co zapewnia narciarzom duży komfort i usprawnia poruszanie się po ośrodku. W miasteczku jest zakazany ruch samochodowy, a hotele i pensjonaty znajdują się pomiędzy trasami zjazdowymi – tutaj naprawdę można założyć przed domem narty na nogi i już się jest przy wyciągu.

SKIPASSY: Karnet jednodniowy kosztuje ok. 150-250 zł w zależności od zakresu. Karnet 3-dniowy to koszt ok. 650-850 zł, a karnet 5-dniowy 1000-1150 zł. Przy czym ośrodek oferuje wiele dogodnych promocji i zniżek, m.in. niewiele droższe są skipassy obejmujące wszystkie trasy w obrębie Trzech Dolin.

WYPOŻYCZALNIE:W ośrodku znajdują się liczne wypożyczalnie sprzętu, m.in. Snowberry, Goitschel Sport 1. Wypożyczenie najprostszego zestawu nart, kijków i butów na jeden dzień to koszt ok. 60-100 zł w zależności czy trafi się na promocję. Im sprzęt lepszej jakości i bardziej profesjonalny tym cena rośnie nawet do 200-250 zł.

SZKOŁY NAUKI JAZDY NA NARTACH: W ośrodku można skorzystać z pomocy najlepszych, certyfikowanych instruktorów narciarstwa w jednej z 9 szkół nauki jazdy. Istnieje możliwość wykupienia indywidualnych prywatnych lekcji - kurs 6 lekcji po 1,5 godziny kosztuje ok. 1900 zł. Można także nauczyć się jeździć od podstaw w trakcie zajęć w grupie – kompleksowy kurs dla początkujących wynosi ok. 800 zł.

ATRAKCJE: Val Thorens wraz z pobliską miejscowością Orelle to miejsce tak obfitujące w atrakcje, że zazwyczaj doskwiera raczej brak czasu lub siły niż nudy. Przede wszystkim poza narciarstwem zjazdowym można tutaj uprawiać narciarstwo biegowe, freeride, freestyle, skitouring, speed riding, skorzystać z toru saneczkowego, skuterów śnieżnych lub jednego ze snow parków. Turyści mogą spróbować lotu balonem lub helikopterem, wspinaczki na lodowiec. Jest także możliwość zorganizowania konnego kuligu oraz psiego zaprzęgu. Ponadto w miasteczku organizowane są liczne imprezy kulturalne: koncerty i wystawy. Wypocząć można w jednym ze spa.

2. Chamonix Mont Blanc

Narty we Francji, Chamonix Mont Blanc

Too najstarszy we Francji ośrodek narciarski, w którym mieści się najwyższy szczyt Alp, czyli Mont Blanc. Chamonix to 6 osobnych ośrodków narciarskich: poza Chamonix Mont Blanc jest jeszcze Le Brévent, La Flégère, Les Planards, Les Grands Montets i Domaine de Balme. Chemonix w 1924 roku było pierwszym organizatorem Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Miejscowość słynie z najdłuższej kolejki linowej na świecie, która pozwala się dostać na Aiguille du Midi (3777 m n.p.m.)

TRASY: Łączna liczba dostępnych tras zjazdowych to ok. 194 km, z czego narciarze o różnorodnych umiejętnościach znajdą tu dogodne nartostrady dla siebie. Ośrodek słynie raczej z tras zaawansowanych, ambitnych, dostarczających wiele wrażeń, ale jest tu także kilkadziesiąt kilometrów tras łatwych i średnich. Początkujący dogodne dla siebie warunki znajdą w Les Planards, Domanie de Balme, Vormaine. Z kolei zaawansowani narciarze mogą podjąć wyzwanie i spróbować swoich sił na trasie Le Vert des Houches oraz Charles Bozon. Jednak najlepiej robić to pod okiem wyspecjalizowanego przewodnika.

W Chamonix panują świetne warunki dla rozpoczynających swoją przygodę ze snowboardem. Szczególnie warte polecenia są tereny Le Tour (najlepszy obszar dla początkujących w całym ośrodku) i Les Houches.

Chamonix to miejsce, które pokochają także narciarze biegowi – jest tu zlokalizowanych kilkadziesiąt kilometrów doskonale przygotowanych tras biegowych.

WYCIĄGI: Narciarze mają tu do dyspozycji 67 wyciągów, w tym aż 13 nowoczesnych, komfortowych kolei kabinowych.

SKIPASSY: Ośrodek przygotował wiele rodzajów pakietów, m.in. Mont Blanc Unlimited, Chamonix Le Pass.Les Houches Forfait, Monit-Blanc RapidCard. Przykładowa cena jednodniowego karnetu w opcji Mont Blanc Unlimited kosztuje ok. 260 zł, 6-dniowego – ok. 1400 zł.  Ten bogaty pakiet zapewnia możliwość zjazdów w 10 ośrodkach narciarskich, w 3 różnych krajach: Włochach, Francji i Szwajcarii. Pakiet bardziej budżetowy kosztuje ok. 130 zł za jeden dzień.

WYPOŻYCZALNIE: Kompletny sprzęt narciarski można wypożyczyć w jednej z dostępnych tu wypożyczalni, m.in. Mercure Les Bossons, Skiset Aiguille du Midi, Skiset Exclesior. Komplet składający się z nart, kijów i butów kosztuje od 66 do 250 zł za jeden dzień w zależności od klasy i jakości sprzętu. Pakiet snowboardowy (deska + buty) to koszt ok. 100 zł.

SZKOŁY NAUKI JAZDY NA NARTACH: European Snowsport Chamonix to jedna z wielu zlokalizowanych w ośrodku szkół narciarstwa. To, co ją wyróżnia, to bardzo bogata oferta lekcji i pakietów. Pakiet godzinny rozpoczyna się od 240 zł za godzinę a dniowy 1200 zł za dzień.

ATRAKCJE: W Chamonix istnieje wiele możliwości na aktywne spędzenie czasu poza tradycyjnymi zjazdami po stokach. Tereny Mont Blanc są znakomicie przygotowane dla freestyle’owców i freerider’ów. Z powodzeniem można tu uprawiać także speedriding oraz Skijöring (połączenie jazdy na nartach z jazdą konną).

W Chamonix znajduje się wiele klubów i restauracji, gdzie muzyka grana jest na żywo. Do tego tętniące życiem kluby nocne lub kameralne knajpki, liczne sklepy i targi z lokalną żywnością. Rozrywka jest sam spacer ulicami Chamonix, które są niezwykle urokliwe.

Warto także wybrać się na wycieczkę do Lac Blanc – wyjątkowo malowniczego alpejskiego jeziora.

3. Tignes Espace Killy

Narty we Francji, Tignes Espace Killy

Tignes, wraz z Val d’Isère, wchodzi w skład większego kompleksu Espace Killy. Obydwa te ośrodki łącznie oferują aż 300 km przepięknych tras zjazdowych. Tignes to idealny ośrodek dla osób, które pierwszy raz chciałyby spróbować narciarstwa alpejskiego. Trasy są tu łagodne, szerokie i dobrze przygotowane – początkujący narciarze i rodziny z dziećmi będą zachwyceni warunkami, jakie tu panują.

TRASY: Cały kompleks składa się z 300 km, z czego na Tignes przypada ok.150 km. Większość z tych tras to nartostrady niebieskie, łatwe, ale znajdują się tutaj także doskonałe trasy czerwone i czarne. Niemal połowa tras zjazdowych może być sztucznie naśnieżana, ale w rzeczywistości dzięki położeniu (2100 m n.p.m.) rzadko kiedy zachodzi taka potrzeba. Naturalny śnieg pokrywający trasy tworzy tu doskonałe warunki narciarskie.

Narciarze biegowi mają do dyspozycji 44 km świetnie przygotowanych tras w całym kompleksie, a 22 km w Tignes.

WYCIĄGI: To kolejny francuski ośrodek narciarski, w którym niemal z hotelu można od razu wsiąść w nartach na wyciąg. Te funkcjonalne rozwiązania są niezwykle doceniane przez turystów. W Tignes wśród licznych wyciągów i kolejek wyróżnia się szczególnie 10-osobowa nowoczesna gondola Solaise, dzięki której kolejki przed wyciągami zostały ograniczone do minimum. Cały kompleks Escape Killy posiada 82 wyciągi.

SKIPASSY: Karnet jednodniowy kosztuje ok. 240 zł, karnet 6-dniowy ok. 1300 zł. Ośrodek przewiduje zniżki dla dzieci do lat 13 oraz osób po 65. roku życia.

WYPOŻYCZALNIE: Ari’Sports, Clarey Sport, La Godlille, Sport Glisse to nazwy wybranych wypożyczalni, w którym można nabyć pojedyncze elementy wyposażenia narciarskiego oraz całe komplety, łącznie z odzieżą narciarską i snowboardową. Ceny samych nart wahają się od 60 do 100 zł, a komplet (narty+buty+kije) można nabyć za 80-100 zł. Warto pamiętać, że wynajem sprzętu narciarskiego online z odpowiednim wyprzedzeniem może nam zapewnić zniżkę nawet w wysokości 50%.

SZKOŁY NAUKI JAZDY NA NARTACH: Evolution 2 Tignes, 333 Ski School, SnoCool to tylko niektóre szkoły narciarstwa w Tignes. We Francji popularnym rozwiązaniem są pakiety kilku godzin nauki i z takimi ofertami można spotkać się najczęściej, np. jazdy dla najmłodszych do 5. roku życia, 3h za ok. 250-300 zł.

ATRAKCJE:  Ośrodek narciarski Tignes posiada nie tylko świetne nartostrady, ale też nowoczesne snowparki, m.in. Swatch Snowpark, Gletscher-Snowpark, Gliss Park. Można do nich wejść na jednym karnecie. Dla spragnionych mocnych wrażeń doskonałe będą: nurkowanie pod lodem, paragliding, wspinaczka po lodzie, a także skutery śnieżne.

Tignes to miejsce tętniące życiem z bogatą ofertą restauracji, pubów, wydarzeń kulturalnych, koncertów, dyskotek, a do tych wszystkich miejsc dowiezie turystów bezpłatny ski-bus.

4. Alpe d'Huez

Narty we Francji, Alpe d'Huez

Kompleks Alpe d’Huez powstał w latach 30. ubiegłego wieku. Jest położony na południowej stronie masywu des Grandes Rousses w Alpach Delfinackich na wysokości 1860 m n.p.m. W jego skład wchodzi 6 ośrodków: główny Alpe d’Huez oraz La Garde, Villard-Reculas, Oz en Oisans, Auris en Oisans, Vaujany. W tym regionie notuje się niezwykle dużą ilość dni słonecznych – aż 300 w ciągu roku. Z tego powodu jest często nazywany „wyspą słońca”.

TRASY: Kompleks oferuje ponad 100 nartostrad, co czyni go jednym z największych ośrodków narciarskich we Francji. Łącznie do dyspozycji turystów jest 220 km tras. Na szczególne wyróżnienie zasługuje 16-kilometrowa Sarenne – trudna, czarna trasa, która prowadzi ze szczytu lodowca do samego Huez. Trasa rozpoczyna się na wysokości 3300 m n.p.m. a różnica wysokości podczas zjazdów wynosi  2200 m. Jest to najdłuższa czarna trasa w Alpach Francuskich.

W ośrodku przeważają trasy łatwe i średnie, stąd jest to idealne miejsce dla początkujących i rodzin z dziećmi. Jednak zaawansowani narciarze także znajdą tu coś dla siebie wśród 60 km tras czarnych.

Alpe d’Huez jest chętnie odwiedzany przez narciarzy biegowych, dla których przygotowano tu ponad 50 km tras biegowych. Najdłuższa z nich - La Boucle des Lacs – liczy aż 20 km.

WYCIĄGI: W kurorcie funkcjonuje ponad 60 wyciągów, z czego kilkanaście nowoczesnych kolei gondolowych.

SKIPASSY: Karnety do Alpe d’Huez można nabyć przez internet albo stacjonarnie w ośrodku. Ta pierwsza możliwość zapewnia liczne promocje i ulgi. Warto zakupić skipass jeszcze długo przed rozpoczęciem sezonu narciarskiego – wtedy ceny są najbardziej korzystne. Sezon trwa tutaj od 30 listopada do 25 kwietnia. 6-dniowy karnet dla dorosłych kosztuje od ok. 1100-1200 zł.

WYPOŻYCZALNIE: W kompleksie funkcjonuje wiele wypożyczalni, gdzie można skompletować cały potrzebny sprzęt a także oddać własne narty do serwisu. Wybrane wypożyczalnie w ośrodku: Henri Sports Les Berges, AB Sport Centre Station, AB Sports Office du Toursime. Koszt wynajęcia kompletu (narty + buty + kije) wynosi od 90 do 300 zł w zależności od klasy sprzętu.  

SZKOŁY NAUKI JAZDY NA NARTACH: Jeśli alpejskie stoki budzą obawy co do własnych umiejętności narciarskich, zawsze warto wziąć kilka lekcji doszkalających. Pracujący w ośrodku wykwalifikowani instruktorzy m.in. ze szkoły Easyski, Francuskiej Szkoły Narciarskiej udzielają lekcji indywidualnych i grupowych. Godzina nauki to koszt ok. 200 zł za osobę. Przy czym już za ok. 600 zł można kupić 6 godzin szkolenia w grupach w godzinach popołudniowych.

ATRAKCJE: Dopłacając ok. 100 zł do karnetu narciarskiego (w opcji powyżej 6 dni), otrzymuje się nieograniczony dostęp do centrum sportowego, basenu, siłowni, lodowiska, minigolfa, tenisa stołowego.

Z bardziej ekstremalnych rozrywek Alpe d’Huez ma do zaoferowania wspinanie się po ścianie wspinaczkowej, zwiedzanie groty lodowej, wędrówki po lodowcu, lot paralotnią.

Narciarze chętnie urozmaicą sobie jazdy poprzez skorzystanie z jazd nocą oraz jazd w głębokim śniegu. Jest i coś dla piechurów – 30-kilometrowe trasy piesze, które dostarczają niezapomnianych wrażeń, widoków i ogromnej przyjemności.

Inne atrakcje to: wycieczki psimi zaprzęgami, wyścigi gokartami na lodzie, jazda skuterem śnieżnym.

Ubezpieczenie na narty do Francji – oto powody, dla których należy je mieć

We Francji honorowana jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), jednak z dwóch powodów nie jest ona należytym zabezpieczeniem:

  1. koszty leczenia najpierw pokrywa pacjent, a dopiero później zwraca je Kasa Chorych (w określonym zakresie, bo zwykle nie jest to 100%). Turysta musi mieć więc środki na pokrycie często kosztownego leczenia, a pieniądze odzyska dopiero po pewnym czasie.
  2. we Francji publiczna opieka medyczna działa na nieco innych zasadach niż w Polsce i wiąże się z poniesieniem większych kosztów, nawet przez osoby ubezpieczone. Pełny koszt wizyty u lekarza pierwszego kontaktu i lekarza dentysty wynosi 23 EUR, u lekarza specjalisty 25 EUR, z których to kwot kasa chorych zwraca pacjentowi 70%. Dodatkowo, pacjent musi każdorazowo pokryć we własnym zakresie ryczałt w wysokości 1 EUR. Pacjent pokrywa zwykle 20% kosztów hospitalizacji i 30 % kosztów wizyty u specjalisty. Nawet jeśli dana usługa medyczna finansowana jest w ramach karty EKUZ w 100%, pacjent musi uiścić opłatę ryczałtową w kwocie 18 EUR.

Opłata za leki zwracana jest w 15-100% w zależności od medykamentu. Do tego dochodzi opłata ryczałtowa.

Usługa transportu karetką jest pokrywana przez pacjenta we własnym zakresie, a Kasa Chorych zwraca następnie koszty transportu do 65% kwoty. Nie dotyczy to jednak powrotu do kraju. 

Uwzględniając dwa powyższe powody zdecydowanie warto zaopatrzyć się w ubezpieczenie podróżne przed wyjazdem we francuskie Alpy. Mowa przecież o stokach położonych powyżej 2000 m n.p.m. – fantastyczne Alpy zachwycają, ale są też niemałym wyzwaniem dla narciarzy, a co za tym idzie i zagrożeń jest więcej.

Jakie ubezpieczenie na narty w Alpy?

Taka polisa powinna zapewniać pokrycie kosztów leczenie, NNW i OC. Koniecznie musi być rozszerzona o uprawianie sportów wysokiego ryzyka, a w przydaku pozanarciarskich aktywności nawet o sporty ekstremalne. Przyda się ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego. Warto przed zakupem porównać poszczególne oferty, korzystając z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych. Poniżej zestawienie wybranych polis – najtańszej, najdroższej i optymalnej.

Koszt przykładowego ubezpieczenia na narty do Francji w trzech wariantach

Najtańsza oferta - 3,70 (AXAAssistance)Najdroższa oferta - 46,36/dzień (AXA Assistance)Optymalna oferta - 12,22 zł/dzień (AXA Assistancee)
Koszty leczenia200 000 zł600 000 zł40 000 000 zł
Ratownictwo 200 000 zł600 000 zł40 000 000 zł
NNW20 000 zł50 000 zł150 000 zł
OC-150 000 zł1 500 000 zł
stomatolog900 zł1 600 zł2 000 zł
bagaż-1 500 zł6 000 zł
AssistanceUsługi assistance w ramach kosztów leczenia – także telefonicznieUsługi assistance w ramach kosztów leczenia – także telefonicznieUsługi assistance w ramach kosztów leczenia – także telefonicznie
Opóźnienie lotuo 6h - 200 zł-o 6h - 600 zł

Źródło: rankomat.pl

Tabela jasno pokazuje, że najdroższa oferta nie musi być tą najkorzystniejszą. W przypadku francuskich Alp najlepsza jest polisa za jedyne 12,22 zł dziennie. Już taka kwota jest w stanie w pełni zabezpieczyć przed następstwami groźnych wypadków na stoku oraz innych nieprzyjemnych zdarzeń podczas wyjazdu.

Co warto wiedzieć?

  1. Val Thorens to jeden z największych ośrodków narciarskich na świecie.
  2. Chamonix to 6 osobnych ośrodków narciarskich: poza Chamonix Mont Blanc jest jeszcze Le Brévent, La Flégère, Les Planards, Les Grands Montets i Domaine de Balme.
  3. Tignes to idealny ośrodek dla osób, które pierwszy raz chciałyby spróbować narciarstwa alpejskiego. Trasy są tu łagodne, szerokie i dobrze przygotowane.
  4. Kompleks Alpe d’Huez jest często nazywany „wyspą słońca” z powodu prawie 300 słonecznych dni w roku.