W środkowych Niemczech i Alpach Bawarskich, znajdują się ośrodki z doskonałymi warunkami do jazdy na nartach, ze słynnym Garmisch-Partenkirchen na czele. Świetnie będą się w nich czuć zarówno rodziny z dziećmi, jak i doświadczeni narciarze.

Polscy narciarze nie muszą jechać do Austrii, aby szusować po alpejskich stokach. W Niemczech znajdują się ośrodki na równie wysokim poziomie, z których wybraliśmy 4 najlepsze. Pod uwagę wzięliśmy poziom trudności i długość tras, liczbę wyciągów, ceny skipassów oraz noclegów. Ponadto podpowiadamy, jak w przyjemny sposób można spędzić czas poza stokiem w tych kurortach. 

Czy można podróżować do Niemiec? Aktualna sytuacja a Covid-19  

Osoby zaszczepione 

Za osobę zaszczepioną uznaje się taką, która co najmniej na 14 dni przed wjazdem do Niemiec została zaszczepiona pełnym cyklem szczepień: dwoma dawkami w sytuacji szczepionek dwudawkowych oraz jedną dawką w przypadku preparatu Janssen Johnson & Johnson. 

Uwaga! Potwierdzenie szczepienia musi mieć formę paszportu elektronicznego (np. w Internetowym Koncie Pacjenta) lub wydrukowanego dokumentu zawierającego kod QR. Nie są honorowane fotografie dokumentu papierowego oraz małe kartki zaświadczające o przyjęciu szczepionki.  

Osoby w pełni zaszczepione nie mają obowiązku wykonywania testów w kierunku Covid-19 ani przed wjazdem, ani po przekroczeniu granicy. Nie ma też konieczności odbywania kwarantanny, pod warunkiem przesłania wraz z elektronicznym formularzem lokalizacyjnym certyfikatu poświadczającego zaszczepienie.  

Osoby niezaszczepione lub nie w pełni zaszczepione 

Osoby nie w pełni zaszczepione uznawane są za niezaszczepione. Wymagany jest wykonanie szybkiego testu antygenowego nie wcześniej niż 48h przed wjazdem lub testu PCR nie wcześniej niż 72h przed przekroczeniem granicy. Po przyjeździe do Niemiec należy wykonać szybki test antygenowy lub PCR najwcześniej w 5. dobie, co zwolni z odbywania dalszej części 10-dniowej kwarantanny.  

Ozdrowieńcy 

Ozdrowieńcy są zwolnieni z obowiązku wykonywania testów przed wjazdem i po przekroczeniu granicy. Nie obowiązuje ich również kwarantanna, pod warunkiem że wraz z elektronicznym formularzem lokalizacyjnym dostarczą zaświadczenie lekarskie potwierdzające fakt przechorowania Covid-19.  

Dzieci 

Dzieci do 12. roku życia zwolnione są z obowiązku wykonywania testu przed wjazdem do Niemiec. Automatycznie kierowane są jednak na obowiązkową 5-dniową kwarantannę. Istnieje możliwość skrócenia lub zwolnienia z kwarantanny na wyraźną prośbę rodziców/opiekunów, którą skierować należy do niemieckiego urzędu ds. zdrowia. Dzieci, podobnie jak dorośli, podlegają obowiązkowi wypełnienia formularza lokalizacyjnego.  

Obostrzenia obowiązujące na terenie Niemiec: 

 • Obowiązek noszenia maseczek ochronnych chirurgicznych albo FFP2/KN95 w zamkniętych przestrzeniach publicznych jak urzędy, sklepy, muzea, galerie, galerie handlowe, komunikacja publiczna. 

 • Cześć urzędów i innych budynków publicznych wpuszcza wyłącznie osoby zaszczepione, ozdrowieńców oraz osoby posiadające negatywny wynik testu wykonany nie wcześniej niż 24h.  

 • Środkami komunikacji publicznej mogą podróżować tylko osoby zaszczepione, ozdrowieńcy albo osoby posiadające aktualny negatywny wynik testu – tzw. zasada 3G. 

 • Zasada 3G obowiązuje także w przypadków sklepów innych, niż te, które zaspakajają podstawowe potrzeby oraz restauracji.  

 • Większość hoteli, pensjonatów, hosteli dostępnych jest zgodnie z zasadą 2G (zaszczepieni, ozdrowieńcy). 

 • Od 28.12 obowiązuje zasada ograniczenia spotkań prywatnych (wewnątrz i na zewnątrz) do maksymalnie 10 osób.  

 • Zakaz zgromadzeń w Nowy Rok i Sylwestra. 

 • Zamknięcie klubów i dyskotek. 

 • Imprezy masowe o charakterze kulturalnym i sportowym odbywać się będą bez udziału publiczności.   

Oberwiesenthal Fichtelberg – trasy przyjazne początkującym 

Ośrodek narciarski jest położony w Rudawach, graniczy z regionem Karlowych Warów w Czechach. Znajduje się na wysokości 911-1214 m n.p.m. Jest to doskonałe miejsce dla początkujących i średniozaawansowanych narciarzy, rodzin z dziećmi oraz narciarzy biegowych.

W Fichtelberg znajduje się bowiem aż 75 km znakomicie przygotowanych tras biegowych, które prowadzą leśnymi drogami. Do tego są podzielone na trasy przeznaczone pod różne style: narciarstwo biegowe klasyczne i freestyle. 

Trasy:

W ośrodku Fichtelberg znajduje się 10 stoków o całkowitej długości 15,5 km. Przeważają trasy dla mniej zaawansowanych narciarzy i snowboardzistów – 6,8 km stanowią trasy łatwe, 6,1 km to trasy średniozaawansowane, 1,2 km to trasy trudne, a 1,4 km stanowi trasa tzw. freeride. 

Większość z tych tras (ok. 12,1 km) jest sztucznie naśnieżana, więc bez obaw można się tam udać, nawet mimo braku opadów śniegu. Dostępna jest także oświetlona trasa nocna o długości 750 m, na której można jeździć od 16:30 do 21:00.

Wyciągi: 

Na szczyt można się dostać czteroosobowym wyciągiem krzesełkowym, kolejką linową lub wyciągami naziemnymi, których jest 4. W Fichtelbergu funkcjonuje najstarsza w Niemczech kolejka linowa, która ma dwie gondole i może pomieścić 44 pasażerów na kabinę.

Ceny: 

Bilet jednodniowy kosztuje 35 euro dla dorosłych oraz 25 euro dla dzieci. Dostępne są także karnety na godziny: 3-godzinny za 27 euro, 4-godzinny za 29 euro oraz 5-godzinny za 31 euro. Ośrodek przygotował także szereg pakietów sezonowych, które skierowane są raczej do stałych bywalców tego stoku, jednak z pewnością są ciekawym i opłacalnym rozwiązaniem.

Dla kogo? 

Zdecydowanie jest to ośrodek dla osób początkujących i średniozaawansowanych. Idealne miejsce dla rodzin z dziećmi, które chcą w łagodny sposób wprowadzić najmłodszych w świat sportów zimowych. 

Pozostałe atrakcje: 

Dobry ośrodek narciarski to taki, który może zaoferować turystom coś więcej niż tylko zjazdy na stokach. Z Fichtelberga nie wyjedzie się zawiedzionym. Snowpark „Eastside” dostarczy szereg atrakcji dla całej rodziny – tory funslope z pomiarem prędkości, teren ślizgowy z przeszkodami i szynami oraz teren do skoków. 

Zamiast nart na nogi, można włożyć łyżwy i wypróbować doskonałe lodowisko, które znajduje się pod stokiem. Dorośli zapłacą 4 euro, dzieci 2 euro, jest także dostępna szeroka oferta biletów rodzinnych oraz wejść na karnet. Na miejscu można oczywiście wypożyczyć łyżwy w cenie 4 euro.

Nocleg: 

Oberwiesenthal oferuje rozbudowaną bazę noclegową. W zależności od oczekiwanych warunków, można tu znaleźć nocleg od 300 do 600 zł za dobę dla 2 osób. Szczególnie polecić warto Hotel Miriquidi, gdzie za pokój dwuosobowy należy zapłacić 470 zł oraz piękny Hotel Sachsenbaude Oberwiesenthal, w którym dwuosobowy pokój ze śniadaniem kosztuje 650zł za dobę.

UWAGA! W związku z ograniczeniem IV fali koronawirusa w Saksonii, gdzie znajduje się ośrodek Oberwiesenthal Fichtelberg, obowiązują liczne restrykcje. Należą do nich m.in. zamknięcie obiektów rekreacyjnych i kulturalnych, z wyłączeniem bibliotek (kina, teatry, muzea, galeria, dyskoteki, kluby, łaźnie, sauny, solaria). Zabronione jest otwieranie baz noclegowych oraz odbywanie podróży turystycznych. Noclegi możliwe są jedynie w celach nieturystycznych. Jeśli w obiekcie obowiązuje zasada 2G/3G to turyści powinni okazać odpowiednie dokumenty bądź zaświadczenia. Obostrzenia obowiązują do dn. 9 stycznia 2022 r.  

Oberwiesenthal Fichtelberg warunki narciarskie

Brauneck – Lenggries – trasy dla zaawansowanych i ośrodek z tradycjami 

Jeden z ciekawszych, a na pewno bardziej tradycyjnych ośrodków narciarskich w Bawarii, znajdujący się jedynie 60 km od Monachium. Wyróżnia się mnogością górskich chat – jest ich aż 16 - które znajdują się na stokach. Gospodarze zachwycają gości słynną bawarską gościnnością, a w samych urokliwych pensjonatach można nie tylko zjeść, ale też przenocować, skorzystać z sauny czy ogrzać się przy kominku. 

Trasy:

Łączna długość tras w ośrodku Brauneck to aż 34 km, a wśród nich 8 tras niebieskich, łatwych, 22 trasy dla średniozaawansowanych, czerwonych oraz 4 trudne, czarne trasy dla zaawansowanych narciarzy.

Wyciągi: 

Na stok dostać się można korzystając z wyciągu orczykowego (14 wyciągów), wyciągu krzesełkowego (3) oraz wyciągu kabinowego (1).

Ceny: 

Jednodniowy karnet kosztuje 42 euro. Przewidziane są zniżki dla seniorów, młodzieży oraz dzieci. Tańszy będzie bilet na jazdy poranne, do południa – 23 euro.

Ośrodek przygotował sporo promocji i atrakcyjnych pakietów dedykowanych konkretnym grupom, m.in. Ladies Day za 24 euro, karnet rodzinny za 105 euro, pakiety godzinne (2h – 31 euro, 4h – 36 euro, 6h – 38 euro). 

W Brauneck-Lenggries honorowana jest Karta Alpejska (Alpen Plus Glacier Card), która pozwala korzystać ze wszystkich wyciągów i tras w 8 różnych ośrodkach narciarskich na terenie Niemiec.  

Dla kogo? 

To miejsce dla każdego i nie ma w tym stwierdzeniu przesady. Trasy łatwe i wiele płaskich terenów sprawiają, że świetnie czas spędzą tutaj rodziny z dziećmi i osoby rozpoczynające naukę jazdy na nartach. Dla najmłodszych, którzy pierwszy raz mają mieć narty na nogach, przygotowane są wygodne wyciągi dywanowe, a nauki można pobierać w 3 szkołach jazdy. 

Trasy czarne (trasy Pucharu Świata) pozwolą wykorzystać pełnię swoich umiejętności osobom zaawansowanym. Mnogość tras czerwonych sprawia natomiast, że panują tu dobre warunki, zjeżdża się swobodnie i w pełnym komforcie.

Pozostałe atrakcje: 

Co poza nartami? Jedną z ciekawszych atrakcji jest tor saneczkowy z podjazdem pod wyciąg docelowy. Dzięki temu zabawa trwa dłużej, a podchodzenie pod zjazdy nie jest tak męczące. Wbrew pozorom to nie tylko zabawa dla najmłodszych, także dorośli uwielbiają zjazdy na sankach i doskonale się tu bawią.

Będąc w ośrodku Brauneck, warto zarezerwować jedno popołudnie na niespieszny spacer drogą leśną do Reiser Alm. Droga zajmuje jedynie 20 minut, a na miejscu można spędzić leniwe chwile na tarasie, z którego rozciąga się widok na ośnieżony Isarwinkel. Z tarasu można też obserwować karmienie jeleni, które odbywa się zawsze o ustalonych porach w ciągu dnia. Po odpoczynku, warto zejść do doliny i zażywać kolejnych spacerów. 

Nocleg: 

Przenocować można w popularnym Arabella Brauneck Hotel, znajdującym się w Isarwinkelu. Udogodnieniem jest fakt, że dla narciarzy kursuje bezpłatny autobus. Śniadanie jest wliczone w cenę, a pokój 2-osobowy kosztuje 600 zł za dobę. Nieco tańsza propozycja to Lenggrieser Hof zlokalizowany w Lenggries w cenie 280 zł za pokój 2-osobowy za dobę.

UWAGA! Ze stoków mogą korzystać wyłącznie osoby zaszczepione lub ozdrowieńcy (zasada 2G). Chwilowo wstrzymana została możliwość zakupu karnetów przez internet. Maska FFP2 jest obowiązkowa we wszystkich pomieszczeniach zamkniętych, strefach kolejkowych (na zewnątrz i wewnątrz), w kabinach kolejek linowych oraz wyciągach krzesełkowych i orczykowych. W Bawarii, gdzie mieści się ośrodek Brauneck – Lenggries, w związku z ograniczeniem IV fali koronawirusa, w większości miejsc usługowych i kulturalnych obowiązuje zasada 2G (zaszczepiony lub ozdrowieniec). 

Brauneck warunki narciarskie

Garmisch-Partenkirchen – słynne GaPa, które zachwyca turystów

Słynne GaPa - miejsce narciarskiego Turnieju Czterech Skoczni – to jeden z najbardziej znanych niemieckich ośrodków narciarskich. Znajduje się w Bawarii w samych Alpach, w pobliżu najwyższej góry Niemiec, lodowca Zugspitze (2962 metrów). W 2011 r. Garmisch-Partenkirchen było gospodarzem Mistrzostw Świata w Narciarstwie Alpejskim. Główne ośrodki narciarskie to połączone ze sobą Garmisch Classic i Zugspitze.

Trasy: 

Łączna długość tras to 62 km, z czego 19 km przypada na trasy niebieskie, 43 km stanowią trasy czerwone, a 9 km to trasy czarne. Dla tych, którzy poczuliby się nieusatysfakcjonowani długością tras, jest dobra wiadomość: w GaPa znajduje się tylko fragment znacznie większego kompleksu narciarskiego, wliczając w to słynny lodowiec *Zugspitze.  

Na wszystkie okoliczne trasy – łącznie z tymi znajdującymi się po austriackiej stronie – można wykupić kartę Top Snow Card, która uprawnia do zjazdu na 203 km tras. 

Uwaga! Na terenie ośrodka działa szkółka jazdy na nartach, której instruktorzy mówią po polsku.

*Zugspitze – to 22-kilometrowa trasa dla średniozaawansowanych. 

Wyciągi: 

W obrębie GaPa dostępnych jest 28 wyciągów: 17 orczykowych, 5 krzesełkowych i 6 gondoli. 

Pomiędzy GaPA a Zugspitze transportuje narciarzy i turystów kolejka zębata, która pokonuje trasę 17 km. 

Ceny: 

Jednodniowy karnet kosztuje 50 euro, bilet rodzinny (2 osoby dorosłe + dziecko) – 111,5 euro. 

Dla kogo? 

Ośrodki zlokalizowane w pobliżu GaPa to świetna propozycja dla wybrednych narciarzy z uwagi na dużą różnorodność i mnogość tras. Panują tu dobre warunki dla rodzin z dziećmi (szkółki narciarskie, trasy dla najmłodszych, komfortowe wyciągi), narciarzy początkujących i zaawansowanych.

Pozostałe atrakcje: 

Oprócz ośrodków narciarskich Garmisch-Classic i Zugspitze, warto nacieszyć oczy i zwiedzić Garmisch-Partenkirchen – jest to niezwykle urocze miasteczko, które dostarcza turystom wielu wrażeń kulinarnych i estetycznych. Piękne domy pomalowane techniką Lüftlmalerei stanowią dużą atrakcję tej alpejskiej wioski, skocznia Olympiaschanze imponuje swoim designem i wielkością, a okoliczne krajobrazy zachwycają na każdym kroku.

Z dostępnych tu atrakcji warto wymienić także Easy Funpark na terenie kotliny Hexenkessel – park o wielkości 6 000 m2 przeznaczony do doskonalenia umiejętności w jeździe freestyle. Po jeździe na nartach można zrelaksować się na basenie ze sztucznymi falami albo pojeździć na łyżwach.

Zaśnieżony obszar Garmisch-Classic to świetne miejsce do wędrówek na rakietach śnieżnych – organizowane z przewodnikiem 6-godzinne wycieczki to doskonała odskocznia od zjazdów na stokach.

Nocleg:

Riessersee Hotel to wspaniale położony ośrodek, w którym ceny rozpoczynają się od 650 zł za pokój 2-osobowy na dobę. Kolejne piękne miejsce to Hotel Alpina Garmisch-Partenkirchen, w którym nocleg ze śniadaniem kosztuje ok. 500 zł za 2 osoby. Das Graseck – my mountain hideway to miejsce o wyższym standardzie – koszt pokoju 2-osobowego to ok. 1600 zł. W cenę wliczone jest śniadanie i kolacja. 

Garmisch Partenkirchen warunki narciarskie

Feldberg Liftverbund – tu każdy znajdzie coś dla siebie

Leżący w niedalekim sąsiedztwie Szwajcarii i Francji, kompleks narciarski Feldberg Liftverbund to miejsce oferujące wiele atrakcji różnym grupom turystów: od wytrawnych narciarzy z wielkimi ambicjami, po rodziny z dziećmi szukające spokoju i dogodnych tras do nauki dla najmłodszych. Znajdujące się tutaj ośrodki – m.in. Altglashütten, Muggenbrunn, Stollenbach, Todtnauberg, Notschrei – świetnie się uzupełniają i sprawiają, że tutaj po prostu nie da się nudzić. 

Feldberg

Sercem kompleksu jest Feldberg, gdzie znajduje 16 tras narciarskich o łącznej długości 30 km – w ich skład wchodzą zarówno łagodne stoki przeznaczone dla uczących się, jak i czarne, wymagające trasy. Najdłuższy zjazd to Rothausabfahrt liczący 3 km. Na górę dostać się można za pomocą jednego z 9 wyciągów orczykowych lub 5 wyciągów krzesełkowych. 

Koszt biletu jednodniowego to 43 euro, bilet 2-dniowy kosztuje 86 euro, a 5-dniowy 215 euro.

W okolicy znajduje się wiele komfortowych i przytulnych hoteli, pensjonatów oraz kwater prywatnych. Jedną z propozycji jest Schwarzwald Hotel-Pension Kräutle, gdzie nocleg kosztuje od 390 zł za dobę (pokój 2-osobowy). 3-gwiazdkowy Hotel Tannhof to propozycja dla bardziej wymagających, ale też w cenie jest wiele atrakcji i udogodnień, m.in. dostęp do kąpieliska, karnety na zjazdy, przejażdżkę łodzią i wiele innych. Koszt od 1900 zł za dobę dla 2 osób. 

Altglashütten 

To 3 stoki głównie przeznaczone dla początkujących i dzieci, choć jedna 700-metrowa trasa czerwona zapewni większe emocje bardziej doświadczonym narciarzom. Atutem tego ośrodka są dobre warunki do jazdy na sankach – rodziny z mniejszymi dziećmi będą zachwycone.

Karnet jednodniowy kosztuje 33 euro, bilet 2-godzinny – 21 euro.

Przebywając w Feldberg, warto szukać hoteli, które oferują tzw. Kartę Hochschwarzwald. Uprawnia ona do skorzystania z ponad 100 bezpłatnych atrakcji. 

Menzenschwand

Znajduje się tutaj 9 zróżnicowanych tras o łącznej długości prawie 4 km oraz 3 wyciągi narciarskie. Dostępne są krótkie i łatwe trasy dla najmłodszych oraz tor slalomowy FIS dla zaawansowanych. 

Bilet jednodniowy kosztuje 28 euro, bilet poranny – 21 euro.

Muggenbrunn

Ośrodek znacznie większy niż wyżej opisane – trasy obejmują 8 kilometrów i jest ich łącznie 15. Można się na nie dostać jednym z 22 wyciągów, co sprawia że wygodnie i komfortowo korzysta się ze stoków. 

Ośrodek jest bardzo zróżnicowany – jest wiele łagodnych i szerokich tras zielonych, dla początkujących, na których można uczyć się jeździć pod okiem któregoś z instruktorów. Także dla zaawansowanych nie braknie tu ciekawych tras, będących wyzwaniem.

Koszt jednodniowego karnetu to 32 euro, a biletu porannego 24 euro.

Stollenbach

Ośrodek Oberried-Zastler Stollenbach to jeden bardzo łagodny i komfortowy stok, na którym panują świetne warunki do jazdy dla osób, które lubią szerokie trasy oraz brak ścisku. Na górę doprowadzą narciarzy 4 wyciągi, a podczas zjazdu uraczą ich wspaniałe panoramiczne widoki.

Koszt karnetu jednodniowego to 30 euro, a bilet poranny kosztuje 22 euro.

Todtnauberg

To wioska narciarska na południowym stoku Feldberg, usytuowana na wysokości 1000-1400 m n.p.m. Łączna długość dostępnych tu tras to 13 km, na które składa się 16 tras, a do dyspozycji narciarzy jest 6 wyciągów. 

To ośrodek skierowany do bardziej zaawansowanych narciarzy z uwagi na trasy wysokogórskie, długie trasy narciarskie oraz trasy kręte. Przeważają trasy czerwone i czarne. 

Bilety wstępu jest nieco droższy niż w pozostałych ośrodkach Feldberg i kosztuje 33 euro za jeden dzień; bilet przedpołudniowy – 24 euro.

Belchenbahn

Ośrodek bardzo chętnie odwiedzany przez rodziny z dziećmi, a to dzięki wygodnej gondoli, którą można wjechać na szczyt oraz przystępnym, dobrze przygotowanym i łagodnym trasom. 

Doskonały stan stoków i wyciągów gwarantuje przyznany w 2010 roku Certyfikat Terenu Narciarskiego.  

Ośrodek znajduje się na wysokości od 1000 do 1356 m n.p.m. a trasy z otwartej, śnieżnej przestrzeni prowadzą w urokliwy las.

Karnet jednodniowy kosztuje 28 euro, a poranny 20 euro.

Notschrei

Wspaniałe trasy w Notscheri wyróżniają się przede wszystkim imponującymi widokami. Stok położony jest na wysokości 1220 m n.p.m., a zjazdy po szerokich, świetnie przygotowanych trasach przebiegające przez las są okazją do podziwiania krajobrazu. 

Ośrodek jest dedykowany narciarzom o różnorodnych umiejętnościach, ale najchętniej korzystają z niego rodziny z dziećmi, gdy rzeczywiście warunki zachęcają do rodzinnej jazdy na nartach, a nowoczesny system naśnieżania gwarantuje bezpieczną i komfortową jazdę. Dodatkową atrakcję dla najmłodszych stanowi tor saneczkowy z przenośnikiem transportowym o długości 85 km.

Trasy w razie potrzeby mogą być sztucznie naśnieżane, więc panują tu idealne warunki nawet w razie braku opadów. 

Koszt karnetu całodniowego to 33 euro.

Ile kosztuje wyjazd z Polski do Niemiec na narty?  

W celu uśrednienia tras i kosztów przyjmijmy, że narty w Niemczech dotyczą ośrodka Oberwiesenthal Fichtelberg, a wyruszamy do niego z Warszawy. Te dwa punkty dzieli ok. 757 km. W zależności od wyboru trasy samochodowej odległości może się różnić nawet o 60 km.  

Transport samochodowy: najczęściej wybierana trasa prowadzi przez drogę S8 i autostradę A4 a czas przejazdu wynosi ok. 7h 50 min. Jadąc samochodem osobowym w 2 osoby + 1 dziecko przy spalaniu ok. 8l/100 km, benzyna Pb, koszt podróży będzie wynosił ok. 350 zł.  

Transport lotniczy: najbliżej ośrodka Oberwiesenthal Fichtelberg znajduje się port lotniczy w Lipsku. Lot z Warszawy z przesiadką w Monachium trwa ok. 6h 35 min i kosztuje ok. 800 zł w dwie strony. Lipsk i Oberwiesenthal Fichtelberg dzieli jeszcze 1,5 h drogi samochodem. W porównaniu z podróżą samochodem jest tu zupełnie nieopłacalny wybór.  

Transport publiczny: Dojazd do ośrodka możliwy jest z Berlina, do którego dostaniemy się z Warszawy Flixbusem. Koszt i czas podróży jest jednak tak nieopłacalny, że można go podać jedynie w formie ciekawostki, a nikt raczej nie ośmieliłby się jechać w ten sposób ze sprzętem narciarskim. Czas dojazdu do Berlina z Warszawy to ok. 7-8h a koszt zaczyna waha się w granicach 100-400 zł. Podróż z Berlina do Oberwiesenthal Fichtelberg 5-6 h z licznymi przesiadkami (m.in. w Lipsku).   

Jakie ubezpieczenie do Niemiec wybrać?  

Teoretycznie każdy ubezpieczony Polak może wyjechać do Niemiec tylko z Europejską Karta Ubezpieczenia Turystycznego (EKUZ) jako formą zabezpieczenia w razie problemów zdrowotnych. 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych rekomenduje wykupienie indywidualnego ubezpieczenia turystycznego. Pokryje ono koszty w razie niespodziewanych wydarzeń, których nie obejmuje EKUZ, m.in. ubezpieczenie OC, OC sportowe (na narty niezbędne!), NNW, transport medyczny, usługę ratownictwa.  

Magdalena KajzerMagdalena Kajzer

Ubezpieczenie turystyczne ma dużo szerszy zakres niż EKUZ, a przede wszystkim obejmuje odpowiednio wysokie sumy gwarantowane, które pozwalają na pełne pokrycie kosztów nawet skomplikowanego leczenia czy operacji, np. AXAAssistance zapewnia 40 000 000 zł sumy kosztów leczenia przy dziennej opłacie za polisę rzędu 12,45 zł. Jest to jedna z najkorzystniejszych ofert, a inne konkurencyjne ubezpieczenia, można porównać korzystając z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych.  

Ubezpieczenie na weekend w Niemczech dla dwóch osób
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Allianz
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
22,44 zł
2 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 14 000 złubezpieczenie od Covid-1949 sportów objętych ochroną
AXA Assistance
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
46,20 zł
2 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złubezpieczenie Covid-19sprzęt sportowyOC sportowe: 250 000 zł 114 sportów objętych ochroną
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
55,16 zł
2 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 25 000 złOC: 150 000 złubezpieczenie Covid-19OC sportowe:150 000 zł 60 sportów objętych ochroną
Generali
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
800 000 zł
Bagaż
4 000 zł
74,00 zł
2 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 300 000 złubezpieczenie Covid-19
Ubezpieczenie na weekend w Niemczech
Allianz
22,44 zł 2 os. / 3 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 14 000 złubezpieczenie od Covid-1949 sportów objętych ochroną
AXA Assistance
46,20 zł 2 os. / 3 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złubezpieczenie Covid-19sprzęt sportowyOC sportowe: 250 000 zł 114 sportów objętych ochroną
Nationale-Nederlanden
55,16 zł 2 os. / 3 dni
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 25 000 złOC: 150 000 złubezpieczenie Covid-19OC sportowe:150 000 zł 60 sportów objętych ochroną
Generali
74,00 zł 2 os. / 3 dni
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
800 000 zł
Bagaż
4 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 300 000 złubezpieczenie Covid-19

Wybierając indywidualną polisę na wyjazd na narty, możemy ją dopasować do swoich preferencji, np. rozszerzyć o sporty wysokiego ryzyka, choroby przewlekłe, klauzulę alkoholową czy bogaty pakiet assistance samochodowego.  

Klauzula alkoholowa to rozszerzenie gwarantujące, że ubezpieczenie zadziała, gdy do zdarzenia dojdzie pod wpływem alkoholu. Bez takiej klauzuli, ubezpieczyciel ma prawo odmówić pokrycia kosztów i wypłaty odszkodowania.  

Wybierając się na narty do Niemiec, assistance samochodowy to podstawa, szczególnie gdy jadą też dzieci. W sytuacji awarii, kolizji czy innych problemów z autem, ubezpieczyciel kompleksowo zadba, aby dalsza podróż minęła bez zakłóceń: udostępni auto zastępcze, zapewni nocleg na czas naprawy czy odholuje niesprawny pojazd. 

Co warto wiedzieć?

 1. Najsłynniejszym ośrodkiem w Niemczech jest Garmisch-Partenkirchen.
 2. W Fichtelberg znajduje się aż 75 km tras biegowych.
 3. W Niemczech za akcję ratowniczą narciarz płaci z własnych środków. 
 4. Najtańszą polisę narciarską do Niemiec można kupić już od 3,70 zł dziennie. 
   

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy przy wjeździe do Niemiec wystarczy dowód osobisty?

  Tak. Obywatele RP mogą wjechać do Niemiec jedynie za okazaniem ważnego dowodu osobistego. 

 2. Czy EKUZ wystarczy na podróż do Niemiec?

  Nie ma wymogu posiadania innego ubezpieczenia, ale sam EKUZ to zdecydowanie za mało, o czym świadczą chociażby rekomendacje Ministerstwa Spraw Zagranicznych: „Ponieważ EKUZ nie zapewnia pokrycia kosztów specjalistycznego transportu medycznego do Polski, ani też transportu zwłok, wskazane jest wykupienie dodatkowego prywatnego ubezpieczenia podczas podróży do Niemiec.” 

 3. Czy ubezpieczenie na narty jest obowiązkowe w Niemczech?

  Posiadanie dodatkowego ubezpieczenia na narty nie jest obowiązkowe w Niemczech, ale jest bardzo wskazane. Polisa posiada ubezpieczenie kosztów leczenia na wysoką kwotę, OC, OC sportowe, NNW, ratownictwo, assistance, transport medyczny oraz dodatkowo rozszerzenie o choroby przewlekłe, sporty wysokiego ryzyka, klauzulę alkoholową czy assistance samochodowy.