W środkowych Niemczech i Alpach Bawarskich, znajdują się ośrodki z doskonałymi warunkami do jazdy na nartach, ze słynnym Garmisch-Partenkirchen na czele. Świetnie będą się w nich czuć zarówno rodziny z dziećmi, jak i doświadczeni narciarze.

Polscy narciarze nie muszą jechać do Austrii, aby szusować po alpejskich stokach. W Niemczech znajdują się ośrodki na równie wysokim poziomie, z których wybraliśmy 4 najlepsze. Pod uwagę wzięliśmy poziom trudności i długość tras, liczbę wyciągów, ceny skipassów oraz noclegów. Ponadto podpowiadamy, jak w przyjemny sposób można spędzić czas poza stokiem w tych kurortach. 

Dlaczego warto jechać na narty do Niemiec?  

Szusowanie w Niemczech może okazać się świetnym pomysłem dla osób, które znudziły już stoki austriackie, francuskie, czy szwajcarskie. W Niemczech odnajdą się zarówno osoby początkujące, które do nauki potrzebują oślich łączek, jak i zaawansowani narciarze.

Do Niemiec warto wybrać się na narty, m.in. dlatego, że: 

  • Ośrodki są na bardzo wysokim poziomie. Niemiecka infrastruktura narciarska została przygotowana z charakterystyczną temu narodowi precyzją. Całość jest nowoczesna i zaspokoi potrzeby nawet najbardziej wymagających turystów.  

  • W Niemczech króluje różnorodność. Ośrodki w Niemczech są bardzo różnorodne. Narciarze, narciarze biegowi, snowboarderzy – po krótkim researchu, każdy znajdzie coś dla siebie!  

  • Panują doskonałe warunki. Sezon w Niemczech nie jest bardzo długi, bo trwa zasadniczo od grudnia do marca, ale miłośnicy sportów zimowych w tym terminie mogą liczyć na świetne warunki. W regionie Zugspitze sezon trwa natomiast wyjątkowo długo, bo aż do początku maja.  

  • W czasie wolnym nikt nie będzie się nudził. Po nartach można wybrać się do jednej z licznych restauracji lub skorzystać z relaksu w SPA.  

  • Nie ma tłumów. Niemieckie stoki słyną z bardzo komfortowych warunków do jazdy – bez tłumów i wielogodzinnego stania w kolejkach.  

  • Do Niemiec jest stosunkowo blisko. Na narty do naszych zachodnich sąsiadów można dojechać samochodem.  

Wyjazd na narty do Niemiec nie musi zrujnować kieszeni turysty. Rezerwując noclegi wcześniej, można sporo zaoszczędzić i tym samym uczynić narciarski wyjazd do Niemiec bardzo opłacalnym – bardziej niż w przypadku „klasycznych” kurortów alpejskich.  

Gdzie jechać na narty do Niemiec?  

Mimo że tereny narciarskie w Niemczech nie są największe w Europie, na turystów czeka blisko 700 bardzo różnorodnych ośrodków, ponad 1000 kilometrów tras zjazdowych, niesamowite krajobrazy i wspaniały zimowy klimat.

Planując wypoczynek, szczególną uwagę warto zwrócić na kilka kurortów: Oberwiesenthal Fichtelberg, Brauneck – Lenggries, Garmisch-Partenkirchen i Feldberg Liftverbund. 

1. Oberwiesenthal Fichtelberg

narty w Oberwiesenthal Fichtelberg

O ośrodku

Ośrodek narciarski jest położony w Rudawach, graniczy z regionem Karlowych Warów w Czechach. Znajduje się na wysokości 911-1214 m n.p.m. Jest to doskonałe miejsce dla początkujących i średniozaawansowanych narciarzy, rodzin z dziećmi oraz narciarzy biegowych. 

W Fichtelberg znajduje się bowiem aż 75 km znakomicie przygotowanych tras biegowych, które prowadzą leśnymi drogami. Do tego są podzielone na trasy przeznaczone pod różne style: narciarstwo biegowe klasyczne i freestyle.  

W ośrodku Fichtelberg znajduje się 10 stoków o całkowitej długości 15,5 km. Przeważają trasy dla mniej zaawansowanych narciarzy i snowboardzistów – 6,8 km stanowią trasy łatwe, 6,1 km to trasy średniozaawansowane, 1,2 km to trasy trudne, a 1,4 km stanowi trasa tzw. freeride.  

Większość z tych tras (ok. 12,1 km) jest sztucznie naśnieżana, więc bez obaw można się tam udać, nawet mimo braku opadów śniegu. Dostępna jest także oświetlona trasa nocna o długości 750 m, na której można jeździć od 16:30 do 21:00. 

Dla kogo?

Zdecydowanie jest to ośrodek dla osób początkujących i średniozaawansowanych. Idealne miejsce dla rodzin z dziećmi, które chcą w łagodny sposób wprowadzić najmłodszych w świat sportów zimowych.  

Wyciągi

Na szczyt można się dostać czteroosobowym wyciągiem krzesełkowym, kolejką linową lub wyciągami naziemnymi, których jest 4. W Fichtelbergu funkcjonuje najstarsza w Niemczech kolejka linowa, która ma dwie gondole i może pomieścić 44 pasażerów na kabinę. 

Skipassy

Bilet jednodniowy kosztuje 39 euro dla dorosłych oraz 29 euro dla dzieci. Dostępne są również opłacalne cenowo karnety na 6 dni szusowania – dla dorosłych kosztują one 205 euro, dla dzieci – 123 euro.

Ośrodek przygotował także szereg pakietów sezonowych, które skierowane są raczej do stałych bywalców tego stoku, jednak z pewnością są ciekawym i opłacalnym rozwiązaniem. 

Wypożyczalnie

W Fichtelberg nie brakuje doskonale wyposażonych wypożyczalni. Na stronie Skiset można zamówić komplet buty + narty + kijki dla osoby dorosłej za 29 euro na dwa dni.  

Szkoły nauki jazdy na nartach

Nauka jazdy w instruktorem w Fichtelberg to świetny pomysł. Usługi świadczy 10 szkółek narciarskich z doskonale przygotowanymi instruktorami. Godzina lekcji dla dziecka lub osoby dorosłej to koszt 50 euro, jednak rezerwując naukę wcześniej – można skorzystać ze zniżek.  

Atrakcje

Dobry ośrodek narciarski to taki, który może zaoferować turystom coś więcej niż tylko zjazdy na stokach. Z Fichtelberga nie wyjedzie się zawiedzionym. Snowpark „Eastside” dostarczy szereg atrakcji dla całej rodziny – tory funslope z pomiarem prędkości, teren ślizgowy z przeszkodami i szynami oraz teren do skoków.  

Zamiast nart na nogi, można włożyć łyżwy i wypróbować doskonałe lodowisko, które znajduje się pod stokiem. Dorośli zapłacą ok. 5 euro, dzieci o połowę mniej. Na miejscu można oczywiście wypożyczyć łyżwy. 

Ciekawostka! Z miasta na górę Fichtelberg narciarzy wozi nietypowa, bo najstarsza w całych Niemczech, kolej linowa. Kursuje od od 1924 r.! 

Oberwiesenthal Fichtelberg warunki narciarskie

2. Brauneck-Lenggries

narty w Brauneck-Lenggries

O ośrodku

Jeden z ciekawszych, a na pewno bardziej tradycyjnych ośrodków narciarskich w Bawarii, znajdujący się jedynie 60 km od Monachium. Wyróżnia się mnogością górskich chat – jest ich aż 16 – które znajdują się na stokach.

Gospodarze zachwycają gości słynną bawarską gościnnością, a w samych urokliwych pensjonatach można nie tylko zjeść, ale też przenocować, skorzystać z sauny czy ogrzać się przy kominku.  

Łączna długość tras w ośrodku Brauneck to aż 34 km, a wśród nich 8 tras niebieskich, łatwych, 22 trasy dla średniozaawansowanych, czerwonych oraz 4 trudne, czarne trasy dla zaawansowanych narciarzy. 

Dla kogo?

To miejsce dla każdego i nie ma w tym stwierdzeniu przesady. Trasy łatwe i wiele płaskich terenów sprawiają, że świetnie czas spędzą tutaj rodziny z dziećmi i osoby rozpoczynające naukę jazdy na nartach. Dla najmłodszych, którzy pierwszy raz mają mieć narty na nogach, przygotowane są wygodne wyciągi dywanowe, a nauki można pobierać w 3 szkołach jazdy.  

Trasy czarne pozwolą wykorzystać pełnię swoich umiejętności osobom zaawansowanym. Mnogość tras czerwonych sprawia natomiast, że panują tu dobre warunki, zjeżdża się swobodnie i w pełnym komforcie. 

Wyciągi

Na stok dostać się można korzystając z wyciągu orczykowego (14 wyciągów), wyciągu krzesełkowego (3) oraz wyciągu kabinowego (1). 

Skipassy

Jednodniowy karnet kosztuje 48 euro dla osoby dorosłej. Taki sam karnet dla dziecka można kupić za 23 euro. Zakupić można też karnet na godziny – dwugodzinne szusowanie dla osoby dorosłej to koszt 38 euro, dla dziecka – 18 euro.

Opłacalne są karnety wielodniowe. Karnet na trzy dni szusowania dla dorosłego to koszt 134 euro, a dla dziecka – 62 euro.  

W Brauneck-Lenggries honorowana jest Karta Alpejska (Alpen Plus Glacier Card), która pozwala korzystać ze wszystkich wyciągów i tras w 8 różnych ośrodkach narciarskich na terenie Niemiec.   

Wypożyczalnie

Do Brauneck-Lenggries nie trzeba oczywiście jechać z własnym sprzętem. Komplet narciarski można wypożyczyć na miejscu. To koszt ok. 30 euro przy rezerwacji przez Internet i ok. 40 euro, wypożyczając na miejscu.  

Szkoły nauki jazdy na nartach

Trzygodzinną lekcję z prywatnym instruktorem można wykupić już za 58 euro i 48 euro w przypadku dzieci. Rezerwacji warto dokonywać internetowo, np. przez stronę CheckYeti.  

Atrakcje

Co poza nartami? Jedną z ciekawszych atrakcji jest tor saneczkowy z podjazdem pod wyciąg docelowy. Dzięki temu zabawa trwa dłużej, a podchodzenie pod zjazdy nie jest tak męczące. Wbrew pozorom to nie tylko zabawa dla najmłodszych, także dorośli uwielbiają zjazdy na sankach i doskonale się tu bawią. 

Będąc w ośrodku Brauneck, warto zarezerwować jedno popołudnie na niespieszny spacer drogą leśną do Reiser Alm. Droga zajmuje jedynie 20 minut, a na miejscu można spędzić leniwe chwile na tarasie, z którego rozciąga się widok na ośnieżony Isarwinkel.

Z tarasu można też obserwować karmienie jeleni, które odbywa się zawsze o ustalonych porach w ciągu dnia. Po odpoczynku, warto zejść do doliny i zażywać kolejnych spacerów.  

Ciekawostka! To właśnie w Brauneck – Lenggries znajdują się trasy Pucharu Świata. Stanowią one spore wyzwanie nawet dla bardzo zaawansowanych osób.  

Brauneck warunki narciarskie

3. Garmisch-Partenkirchen 

narty w Garmisch-Partenkirchen 

O ośrodku

Słynne GaPa - miejsce narciarskiego Turnieju Czterech Skoczni – to jeden z najbardziej znanych niemieckich ośrodków narciarskich. Znajduje się w Bawarii w samych Alpach, w pobliżu najwyższej góry Niemiec, lodowca Zugspitze (2962 metrów).

W 2011 r. Garmisch-Partenkirchen było gospodarzem Mistrzostw Świata w Narciarstwie Alpejskim. Główne ośrodki narciarskie to połączone ze sobą Garmisch Classic i Zugspitze. 

Łączna długość tras to 62 km, z czego 19 km przypada na trasy niebieskie, 43 km stanowią trasy czerwone, a 9 km to trasy czarne. Dla tych, którzy poczuliby się nieusatysfakcjonowani długością tras, jest dobra wiadomość: w GaPa znajduje się tylko fragment znacznie większego kompleksu narciarskiego, wliczając w to słynny lodowiec *Zugspitze.   

Na wszystkie okoliczne trasy – łącznie z tymi znajdującymi się po austriackiej stronie – można wykupić kartę Top Snow Card, która uprawnia do zjazdu na 203 km tras.  

*Zugspitze – to 22-kilometrowa trasa dla średniozaawansowanych.  

Dla kogo?

Ośrodki zlokalizowane w pobliżu GaPa to świetna propozycja dla wybrednych narciarzy z uwagi na dużą różnorodność i mnogość tras. Panują tu dobre warunki dla rodzin z dziećmi (szkółki narciarskie, trasy dla najmłodszych, komfortowe wyciągi), narciarzy początkujących i zaawansowanych. 

Wyciągi

W obrębie GaPa dostępnych jest 28 wyciągów: 17 orczykowych, 5 krzesełkowych i 6 gondoli. Pomiędzy GaPA a Zugspitze transportuje narciarzy i turystów kolejka zębata, która pokonuje trasę 17 km.  

Skipassy

Jednodniowy karnet dla osoby dorosłej to koszt 57 euro. Taki sam karnet dla dziecka to wydatek rzędu 29,50 euro. Opłacalne są karnety wielodniowe. Za 5 dni szusowania dorosły zapłaci 255 euro, a 5-dniowy karnet dla dziecka to koszt 127,50 euro.  

Wypożyczalnie

W Garmisch-Partenkirchen komplet sprzętu narciarskiego dla dorosłego można wypożyczyć już za 25 euro na dwa dni. Warto sprawdzać promocje miejscowych wypożyczalni, których w GaPa jest kilkanaście. Pozwoli to wybrać najkorzystniejszą ofertę.  

Szkoły nauki jazdy na nartach

Początkujący w Garmisch-Partenkirchen mogą doskonalić swoje umiejętności pod okiem wykwalifikowanego instruktora. Np. w szkółce Skischule Garmisch-Partenkirchen prywatną, kilkugodzinną lekcję z instruktorem snowboardu można kupić za 149 euro.  

Atrakcje

Oprócz ośrodków narciarskich Garmisch-Classic i Zugspitze, warto nacieszyć oczy i zwiedzić Garmisch-Partenkirchen – jest to niezwykle urocze miasteczko, które dostarcza turystom wielu wrażeń kulinarnych i estetycznych.

Piękne domy pomalowane techniką Lüftlmalerei stanowią dużą atrakcję tej alpejskiej wioski, skocznia Olympiaschanze imponuje swoim designem i wielkością, a okoliczne krajobrazy zachwycają na każdym kroku. 

Z dostępnych tu atrakcji warto wymienić także Easy Funpark na terenie kotliny Hexenkessel – park o wielkości 6 000 m2 przeznaczony do doskonalenia umiejętności w jeździe freestyle. Po jeździe na nartach można zrelaksować się na basenie ze sztucznymi falami albo pojeździć na łyżwach. 

Zaśnieżony obszar Garmisch-Classic to świetne miejsce do wędrówek na rakietach śnieżnych – organizowane z przewodnikiem 6-godzinne wycieczki to doskonała odskocznia od zjazdów na stokach. 

Ciekawostka! Na terenie ośrodka działa szkółka jazdy na nartach, której instruktorzy mówią po polsku. 

Garmisch Partenkirchen warunki narciarskie

4. Feldberg Liftverbund

narty w Feldberg

O ośrodkach

Leżący w niedalekim sąsiedztwie Szwajcarii i Francji, kompleks narciarski Feldberg Liftverbund to miejsce oferujące wiele atrakcji różnym grupom turystów: od wytrawnych narciarzy z wielkimi ambicjami, po rodziny z dziećmi szukające spokoju i dogodnych tras do nauki dla najmłodszych.

Znajdujące się tutaj ośrodki – m.in. Altglashütten, Muggenbrunn, Stollenbach, Todtnauberg, Notschrei – świetnie się uzupełniają i sprawiają, że tutaj po prostu nie da się nudzić.  

Feldberg 

Sercem kompleksu jest Feldberg, gdzie znajduje 16 tras narciarskich o łącznej długości 30 km – w ich skład wchodzą zarówno łagodne stoki przeznaczone dla uczących się, jak i czarne, wymagające trasy. Najdłuższy zjazd to Rothausabfahrt liczący 3 km.  

Wyciągi

Na górę dostać się można za pomocą jednego z 9 wyciągów orczykowych lub 5 wyciągów krzesełkowych.  

Skipassy

Koszt biletu jednodniowego to 49 euro w przypadku osób dorosłych oraz 29 euro dla dzieci.  

Wypożyczalnie

Koszt wypożyczenia kompletu do szusowania dla osoby dorosłej to ok. 30 euro za dwa dni. Koszty można obniżyć, rezerwując sprzęt online z wyprzedzeniem.  

Szkoły nauki jazdy na nartach

W Feldberg lekcja z prywatnym instruktorem to koszt ok. 49 euro za godzinę. Uczyć się można m.in. w Feldberg Skischule. 

Atrakcje

Po nartach w Feldberg nie można się nudzić. W miejscowości nie brakuje hoteli oferujących bogate pakiety SPA – to świetny sposób, aby zrelaksować się po męczącym dniu na stoku. Skorzystać można też z oferty licznych kawiarni i restauracji.

Ciekawą propozycją jest też spacer po miejscowości. W Feldberg zobaczyć można m.in. pomnik Bismarcka czy malowniczy wodospad Falkauer.  

Ciekawostka! Ze szczytu góry Feldberg można podziwiać panoramę, obejmującą szczyty takie jak m.in. Zugspitze, Eiger, czy nawet Mont Blanc. 

Altglashütten 

To 3 stoki głównie przeznaczone dla początkujących i dzieci, choć jedna 700-metrowa trasa czerwona zapewni większe emocje bardziej doświadczonym narciarzom. Do jazdy na nartach i snowboardzie dostępnych jest 2,9 km tras zjazdowych. Teren położony jest na wysokości od 1000 do 1160 m. 

Wyciągi

Do dyspozycji szusujących przeznaczone są dwa wyciągi.  

Skipassy

Karnet na cały dzień szusowania dla osoby dorosłej to 22 euro, dla dziecka – 17 euro.  

Wypożyczalnie

W Altglashütten można wypożyczyć sprzęt narciarski. Rezerwując przez stronę Check Yeti, koszt kompletnego sprzętu dla osoby dorosłej, wyniesie ok. 20 euro.  

Szkoły nauki jazdy na nartach

Koszt prywatnej, kilkugodzinnej lekcji dla osoby dorosłej (1-4 godziny) to ok. 60 euro. Warto rezerwować lekcje z wyprzedzeniem, np. przez stronę ski-pro.com.  

Atrakcje

Po dniu na stoku warto wybrać się do jednej z restauracji lub kawiarni. Atrakcją może być też skorzystanie z oferty SPA jednego z hoteli w pobliskich miejscowościach.  

Ciekawostka! Atutem ośrodka są dobre warunki do jazdy na sankach – rodziny z mniejszymi dziećmi będą zachwycone! 

Menzenschwand 

Znajduje się tutaj 9 zróżnicowanych tras o łącznej długości prawie 4 km oraz 3 wyciągi narciarskie. Dostępne są krótkie i łatwe trasy dla najmłodszych oraz tor slalomowy FIS dla zaawansowanych 

Wyciągi

Do dyspozycji narciarzy w Menzenschwand są dwa wyciągi.  

Skipassy

Karnet na cały dzień szusowania dla osoby dorosłej to 38 euro, a dla dziecka – 23 euro.  

Wypożyczalnie

W okolicy działa m.in. Skiarena Spießhorn Menzenschwand. Komplet narciarski dla osoby dorosłej można wypożyczyć za ok. 30 euro na dwa dni.  

Szkoły nauki jazdy na nartach

Lekcja z prywatnym instruktorem to koszt ok. 49 euro za godzinę.  

Atrakcje

Menzenschwand jest uzdrowiskiem, do tego – malowniczo położonym wśród gór i jezior. Po nartach warto więc wybrać się na długi spacer, a kolejno – zasmakować prawdziwego niemieckiego après ski w jednej z okolicznych restauracji.  

Ciekawostka! Region, w którym leży Menzenschwand zapewnia wyjątkowe warunki naturalne. Duża część powiatu należy do rezerwatu przyrody. 

Muggenbrunn 

Ośrodek znacznie większy niż wyżej opisane – trasy obejmują 8 kilometrów i jest ich łącznie 15. Jest bardzo zróżnicowany – jest wiele łagodnych i szerokich tras zielonych, dla początkujących, na których można uczyć się jeździć pod okiem któregoś z instruktorów. Także dla zaawansowanych nie braknie tu ciekawych tras, będących wyzwaniem. 

Wyciągi

Do dyspozycji narciarzy są aż 22 wyciągi.  

Skipassy

Karnet na cały dzień szusowania dla osoby dorosłej to 36 euro. Najmłodsi zapłacą znacznie mniej, bo tylko 12 euro.  

Wypożyczalnie

W miejscowości Muggenbrunn działają lokalne wypożyczalnie. Komplet sprzętu na miejscu można wypożyczyć za ok. 50 euro.  

Szkoły nauki jazdy na nartach

Lekcja z instruktorem to koszt ok. 50-60 euro za godzinę.  

Atrakcje

W Muggenbrunn działa kryta pływalnia, która pozwoli zrelaksować się po szalonym dniu na stoku. Choć życie après-ski w samej miejscowości nie jest zbyt bogate, można skorzystać z oferty kilku barów i restauracji.  

Ciekawostka! Muggenbrunn słynie z możliwości jazdy nocnej.  

Stollenbach 

Ośrodek Oberried-Zastler Stollenbach to jeden bardzo łagodny i komfortowy stok, na którym panują świetne warunki do jazdy dla osób, które lubią szerokie trasy oraz brak ścisku. Podczas zjazdu narciarzy cieszą wspaniałe, panoramiczne widoki. 

Wyciągi

Do dyspozycji narciarzy są 4 wyciągi.   

Skipassy

Karnet na cały dzień szusowania dla osoby dorosłej to 33 euro, a dla dziecka – 22 euro.  

Wypożyczalnie

W okolicy miejscowości Stollenbach komplet sprzętu można wypożyczyć za ok. 50 euro.  

Szkoły nauki jazdy na nartach

W pobliskich ośrodkach lekcja z instruktorem to koszt ok. 30 euro za godzinę szusowania.  

Atrakcje

Po dniu na stoku warto wybrać się do jednej z restauracji w Stollenbach lub w jednym z okolicznych kurortów. Atrakcją może być też skorzystanie z oferty SPA jednego z hoteli, których nie brakuje w miejscowościach oddalonych o zaledwie kilka kilometrów.  

Ciekawostka! Stollenbach to jeden z najlepszych niemieckich ośrodków dla rodzin z dziećmi.  

Todtnauberg 

To wioska narciarska na południowym stoku Feldberg, usytuowana na wysokości 1000-1400 m n.p.m. Łączna długość dostępnych tu tras to 13 km, na które składa się 16 tras. 

To ośrodek skierowany do bardziej zaawansowanych narciarzy z uwagi na trasy wysokogórskie, długie trasy narciarskie oraz trasy kręte. Przeważają trasy czerwone i czarne.  

Wyciągi

Do dyspozycji narciarzy jest 6 wyciągów.  

Skipassy

Skipass kosztuje 37 euro dla osoby dorosłej i 24 euro dla dzieci.  

Wypożyczalnie

Komplet sprzętu w okolicy wioski Todtnauberg można wypożyczyć za ok. 50 euro.  

Szkoły nauki jazdy na nartach

W szkółce narciarskiej Skischule Todtnauberg za pół dnia jazdy z instruktorem trzeba zapłacić 45 euro.  

Atrakcje

Podobnie jak w pozostałych miejscowościach w obszarze Feldberg Liftverbund, atrakcje może stanowić spacer z widokiem na malownicze szczyty.

W okolicy znajduje się m.in. imponujący wodospad Todtnauer Wasserfall czy most Ravennaviadukt, będący częstym punktem na turystycznej mapie. 

Ciekawostka! Wioska Todtnauberg słynie z tego, że niemiecki filozof Martin Heidegger miał tu swoją chatę. To właśnie tu pisał fragmenty swojego głównego dzieła – "Byt i czas".  

Belchenbahn 

Ośrodek jest bardzo chętnie odwiedzany przez rodziny z dziećmi, a to dzięki wygodnej gondoli, którą można wjechać na szczyt oraz przystępnym, dobrze przygotowanym i łagodnym trasom. Znajduje się na wysokości od 1000 do 1356 m n.p.m. a trasy z otwartej, śnieżnej przestrzeni prowadzą w urokliwy las.

Ośrodek jest bardzo spokojny i kameralny. Nie ma tu bogatego życia imprezowego, a zamiast tego – można po prostu wypocząć.  

Wyciągi

W Belchenbahn znajduje się jeden wyciąg

Skipassy

Karnet na cały dzień jazdy dla osoby dorosłej to 30 euro, a dla dziecka – 18 euro

Wypożyczalnie

Komplet sprzętu można wypożyczyć w miejscowościach odległych od Belchenbahn o zaledwie kilka kilometrów. Koszt – ok. 40-50 euro.  

Szkoły nauki jazdy na nartach

W nieodległych ośrodkach lekcja z instruktorem to koszt ok. 30-50 euro za godzinę prywatnej lekcji.  

Atrakcje

Belchenbahn to ośrodek nastawiony na rodziny z dziećmi. Ośrodek wyróżnia się terenem idealnym do długich, rodzinnych spacerów. Odpocząć można w jednej ze stref SPA, jaccuzi lub basenie, których nie brakuje w regionie Feldberg Liftverbund. 

Ciekawostka! Doskonały stan stoków i wyciągów potwierdza przyznany w 2010 roku Certyfikat Terenu Narciarskiego.  

Notschrei 

Wspaniałe trasy w Notscheri wyróżniają się przede wszystkim imponującymi widokami. Stok położony jest na wysokości 1220 m n.p.m., a zjazdy po szerokich, świetnie przygotowanych trasach przebiegające przez las są okazją do podziwiania krajobrazu.  

Ośrodek jest dedykowany narciarzom o różnorodnych umiejętnościach, ale najchętniej korzystają z niego rodziny z dziećmi, gdy rzeczywiście warunki zachęcają do rodzinnej jazdy na nartach, a nowoczesny system naśnieżania gwarantuje bezpieczną i komfortową jazdę.  

Trasy w razie potrzeby mogą być sztucznie naśnieżane, więc panują tu idealne warunki nawet w razie braku opadów.  

Wyciągi

Szusujący mogą korzystać z dwóch wyciągów.  

Skipassy

Karnet na cały dzień szusowania dla osoby dorosłej to 35 euro, a dla dziecka – 19 euro.  

Wypożyczalnie

Komplet sprzętu można w okolicy Notschrei można wypożyczyć za ok. 50 euro.  

Szkoły nauki jazdy na nartach

W ośrodku Nordic-Schule Notschrei lekcja klasycznego szusowania z prywatnym instruktorem to koszt ok. 63 euro.  

Atrakcje

Tak jak w pozostałych miejscowościach w obszarze Feldberg Liftverbund, po nartach można wypocząć w hotelowych SPA, w kawiarniach lub restauracjach. Warto też wybrać się na spacer po okolicy lub na zimowe zakupy w jednym z pasaży handlowych w regionie Feldberg Liftverbund. 

Ciekawostka! Dodatkową atrakcję dla najmłodszych stanowi tor saneczkowy z przenośnikiem transportowym o długości 85 km

Ile kosztuje wyjazd z Polski do Niemiec na narty?  

W celu uśrednienia tras i kosztów przyjmijmy, że narty w Niemczech dotyczą ośrodka Oberwiesenthal Fichtelberg, a wyruszamy do niego z Warszawy. Te dwa punkty dzieli ok. 757 km. W zależności od wyboru trasy samochodowej odległości może się różnić nawet o 60 km.   

Transport samochodowy: najczęściej wybierana trasa prowadzi przez drogę S8 i autostradę A4 a czas przejazdu wynosi ok. 7h 50 min. Jadąc samochodem osobowym w 2 osoby + 1 dziecko przy spalaniu ok. 11l/100 km, benzyna Pb, koszt podróży będzie wynosił ok. 535,43 zł.  

Transport lotniczy: najbliżej ośrodka Oberwiesenthal Fichtelberg znajduje się port lotniczy w Lipsku. Lot z Warszawy z przesiadką w Wiedniu to koszt ok. 900 zł w dwie strony. Podróż potrwa ok. 4 godziny w jedną stronę i ok. 10 godzin w drugą. Lot taki oferują linie Austrian. Warto też pamiętać, że Lipsk i Oberwiesenthal Fichtelberg dzieli jeszcze 1,5 h drogi samochodem. W porównaniu z podróżą samochodem jest tu zupełnie nieopłacalny wybór.   

Transport publiczny: Dojazd do ośrodka możliwy jest z Berlina, do którego dostaniemy się z Warszawy Flixbusem. Koszt i czas podróży jest jednak tak nieopłacalny, że można go podać jedynie w formie ciekawostki, a nikt raczej nie ośmieliłby się jechać w ten sposób ze sprzętem narciarskim. Czas dojazdu do Berlina z Warszawy to ok. 7-8h a koszt zaczyna waha się w granicach 150 – 400 zł. Podróż z Berlina do Oberwiesenthal Fichtelberg 5-6 h z licznymi przesiadkami (m.in. w Lipsku).    

Jakie ubezpieczenie do Niemiec wybrać?  

Teoretycznie każdy ubezpieczony Polak może wyjechać do Niemiec tylko z EKUZ (Europejską Karta Ubezpieczenia Turystycznego) jako formą zabezpieczenia w razie problemów zdrowotnych. 

Trzeba jednak pamiętać, że karta EKUZ nie gwarantuje pełnej ochrony. Przede wszystkim – zapewnia pomoc tylko w niezbędnych przypadkach (o tym, czy dany przypadek faktycznie jest niezbędny, decyduje lekarz przyjmujący pacjenta).  

Po drugie: EKUZ w ogóle nie refunduje kosztów pomocy medycznej udzielonej w ośrodkach i klinikach prywatnych. Tymczasem, będąc w kurorcie narciarskim, to właśnie w takich placówkach najłatwiej uzyskać pierwszą niezbędną pomoc.

W końcu – EKUZ w ogóle nie zrefunduje kosztów transportu medycznego ubezpieczonego z powrotem do Polski. Koszty te mogą być bardzo wysokie i wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych!  

Ministerstwo Spraw Zagranicznych rekomenduje wykupienie indywidualnego ubezpieczenia turystycznego. Pokryje ono koszty w razie niespodziewanych wydarzeń, których nie obejmuje EKUZ, m.in. ubezpieczenie OC, OC sportowe (na narty niezbędne!), NNW, transport medyczny, usługę ratownictwa.  

Magdalena KajzerMagdalena Kajzer

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe fakty dotyczące karty EKUZ – zdecydowanie najlepiej jest wykupić dodatkowe ubezpieczenie narciarskie. Zapewni ono narciarzowi pełne bezpieczeństwo, a przy tym nie nadszarpie wyjazdowego budżetu. 

Dobra polisa na narty w Niemczech powinna zawierać elementy takie jak: 

  • Koszty leczenia. To podstawowy element polisy. Dzięki kosztom leczenia wszystkie koszty związane z leczeniem, czy hospitalizacją narciarza, pokryje towarzystwo ubezpieczeniowe. Co bardzo ważne, ubezpieczenie pokrywa również leczenie w placówkach prywatnych. 

  • Koszty ratownictwa. Zagwarantują pokrycie kosztów ewentualnej akcji ratowniczej przez ubezpieczyciela.   

  • NNW. Dzięki NNW turysta, który dozna trwałego uszczerbku na zdrowiu (np. złamie nogę podczas szaleństw na stoku), będzie mógł skutecznie ubiegać się o odszkodowanie.  

  • Klauzula sportów wysokiego ryzyka (lub ekstremalnych). Narciarze powinni wykupić tzw. polisę narciarską. Od standardowego ubezpieczenia na podróż różni się ona tym, że rozszerzona jest o klauzulę sportów wysokiego ryzyka. Turyści, którzy oprócz klasycznego narciarstwa chcieliby wypróbować bardziej ekstremalne aktywności, dodatkowo powinni dokupić klauzulę sportów ekstremalnych. Listę sportów uznawanych przez ubezpieczyciela za ekstremalne lub wysokiego ryzyka można znaleźć w OWU.  

  • Assistance. Zapewni narciarzowi możliwość uzyskania pomocy poza granicami kraju, przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu. Może być to pomoc organizacyjna, logistyczna itp. – szczegóły zależą od wybranego pakietu. Wybierając się na narty do Niemiec, assistance samochodowy to podstawa, szczególnie gdy jadą też dzieci. W sytuacji awarii, kolizji czy innych problemów z autem, ubezpieczyciel kompleksowo zadba, aby dalsza podróż minęła bez zakłóceń: udostępni auto zastępcze, zapewni nocleg na czas naprawy czy odholuje niesprawny pojazd.  

Dodatkowo do polisy można dobrać ciekawe dodatki. Do najczęściej wybieranych należą m.in. OC w życiu prywatnym lub OC sportowe. Uchronią one narciarzy przed skutkami finansowymi wyrządzenia szkody innej osobie lub jej mieniu, w sytuacjach życia prywatnego lub w trakcie uprawiania sportów.  

Do polisy na narty do Niemiec dokupić można również m.in. ubezpieczenie bagażu i ubezpieczenie sprzętu sportowego.

Ciekawą możliwością jest też klauzula alkoholowa. Zapewnia ona ochronę ubezpieczeniową również w sytuacjach po spożyciu alkoholu, np. po wypiciu szklanki grzańca pomiędzy szusowaniem. Klauzula alkoholowa to rozszerzenie gwarantujące, że ubezpieczenie zadziała, gdy do zdarzenia dojdzie pod wpływem alkoholu. Bez takiej klauzuli, ubezpieczyciel ma prawo odmówić pokrycia kosztów i wypłaty odszkodowania.   

Ile kosztuje ubezpieczenie na narty do Niemiec?  

Ubezpieczenie na narty do Niemiec możemy mieć już za ok. 4 zł dziennie. Zasadniczo czym szerszy zakres ubezpieczenia, tym wyższa cena polisy. Warto więc dokładnie przemyśleć, czego potrzebujemy i jakiej ochrony oczekujemy od ubezpieczenia.

Inne potrzeby będą mieli narciarze szusujący wyłącznie po wyznaczonych trasach, a innej – fani zimowych sportów ekstremalnych.  

Wybierając indywidualną polisę na wyjazd na narty, możemy ją dopasować do swoich preferencji, np. rozszerzyć o wspomniane już sporty ekstremalne, choroby przewlekłe, klauzulę alkoholową czy bogaty pakiet assistance samochodowego. Ubezpieczenie można dopasować do swoich potrzeb i swojego budżetu!  

Ubezpieczenie na 1 dzień w Niemczech, dla 1 osoby
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
5,00 zł
2 os. / 3 dni
Dodatkowo: ubezpieczenie od COVID-19zdarzenia pod wpływem alkoholu
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
8,89 zł
2 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złNNW: 50 000 zł OC sportowe: 250 000 zł Sporty objęte polisą: 114 Ratownictwo: 600 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu Sprzęt sportowy: 1 500 zł Zachorowanie COVID-19 Rehabilitacja po powrocie do Polski: (+3,50 zł)
Generali
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
1 000 zł
11,00 zł
2 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 250 000 złubezpieczenie COVID-19zdarzenia pod wpływem alkoholu
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
1 311 202 zł
Ratownictwo
43 707 zł
Bagaż
4 371 zł
15,00 zł
2 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 43 707 złOC: 437 067 złubezpieczenie COVID-19OC sportowe: 437 067 zł Sprzęt sportowy: 4 371 złzdarzenia pod wpływem alkoholu

Ubezpieczenie na 1 dzień w Niemczech, dla 1 osoby

Ubezpieczenie na 1 dzień w Niemczech, dla 1 osoby
Nationale-Nederlanden
5,00 zł 2 os. / 3 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: ubezpieczenie od COVID-19zdarzenia pod wpływem alkoholu
AXA Partners
8,89 zł 2 os. / 3 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złNNW: 50 000 zł OC sportowe: 250 000 zł Sporty objęte polisą: 114 Ratownictwo: 600 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu Sprzęt sportowy: 1 500 zł Zachorowanie COVID-19 Rehabilitacja po powrocie do Polski: (+3,50 zł)
Generali
11,00 zł 2 os. / 3 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 250 000 złubezpieczenie COVID-19zdarzenia pod wpływem alkoholu
Europa Ubezpieczenia
15,00 zł 2 os. / 3 dni
Koszty leczenia
1 311 202 zł
Ratownictwo
43 707 zł
Bagaż
4 371 zł
Dodatkowo: NNW: 43 707 złOC: 437 067 złubezpieczenie COVID-19OC sportowe: 437 067 zł Sprzęt sportowy: 4 371 złzdarzenia pod wpływem alkoholu

Ubezpieczenie na 1 dzień w Niemczech, dla 1 osoby

Ubezpieczenie turystyczne ma dużo szerszy zakres niż EKUZ, a przede wszystkim obejmuje odpowiednio wysokie sumy gwarantowane, które pozwalają na pełne pokrycie kosztów nawet skomplikowanego leczenia czy operacji. Oferty polis narcciarskich można porównać korzystając z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych.  

Co warto wiedzieć?

  1. Najsłynniejszym ośrodkiem w Niemczech jest Garmisch-Partenkirchen.
  2. W Fichtelberg znajduje się aż 75 km tras biegowych.
  3. W Niemczech za akcję ratowniczą narciarz płaci z własnych środków. 
  4. Najtańszą polisę narciarską do Niemiec można kupić już od około 4 zł dziennie. 
     

Najczęściej zadawane pytania

  1. Czy przy wjeździe do Niemiec wystarczy dowód osobisty?

    Tak. Obywatele RP mogą wjechać do Niemiec jedynie za okazaniem ważnego dowodu osobistego. 

  2. Czy EKUZ wystarczy na podróż do Niemiec?

    Nie ma wymogu posiadania innego ubezpieczenia, ale sam EKUZ to zdecydowanie za mało, o czym świadczą chociażby rekomendacje Ministerstwa Spraw Zagranicznych: „Ponieważ EKUZ nie zapewnia pokrycia kosztów specjalistycznego transportu medycznego do Polski, ani też transportu zwłok, wskazane jest wykupienie dodatkowego prywatnego ubezpieczenia podczas podróży do Niemiec.” 

  3. Czy ubezpieczenie na narty jest obowiązkowe w Niemczech?

    Posiadanie dodatkowego ubezpieczenia na narty nie jest obowiązkowe w Niemczech, ale jest bardzo wskazane. Polisa posiada ubezpieczenie kosztów leczenia na wysoką kwotę, OC, OC sportowe, NNW, ratownictwo, assistance, transport medyczny oraz dodatkowo rozszerzenie o choroby przewlekłe, sporty wysokiego ryzyka, klauzulę alkoholową czy assistance samochodowy.  

  4. Czy na stokach w Niemczech należy nosić kask?

    Nie, zgodnie z niemieckim prawem nie ma takiego obowiązku. Może jednak się zdarzyć, że ośrodek narciarski formułuje własne zasady w tym zakresie, dlatego warto zapoznać się z regulaminem miejsca, w którym zamierzamy szusować.  

  5. Ile kosztuje wyjazd na narty do Niemiec?

    Tygodniowy wyjazd na narty do Niemiec można zorganizować zarówno za 2 000 zł, jak i za 10 000 zł. Wszystko zależy od oczekiwań narciarza. Jeśli jednak zależy nam na budżetowym wypoczynku, warto możliwie wcześnie zarezerwować noclegi, kupić skipassy online, a w podróż wybrać się z większą grupą znajomych – pozwoli to podzielić koszty benzyny.