Słowacja oferuje nawet dwukrotnie taniej równie dobre warunki do jazdy na nartach, co alpejskie kurorty. Sprawdziliśmy ceny pobytu i atrakcje w 5 najlepszych ośrodkach u naszych południowych sąsiadów.

Pod uwagę wzięliśmy Tatrzańską Łomnicę, Jasną Nizke Tatry, SKI PARK Kubínska Hola, Park Snow Donovaly i Snow Paradise – Wielka Racza – Oszczadnica. Porównaliśmy w tych 5 ośrodkach długość tras, liczbę wyciągów, a także ceny skipassów, wypożyczenia sprzętu oraz nauki jazdy na nartach. Ponadto sprawdziliśmy, jak atrakcyjnie można spędzić wolny czas poza stokiem.

Dlaczego warto jechać na narty na Słowację? 

Bliskość słowackich stoków sprawia, że ferie tam zaplanowane będą z pewnością tańsze niż w Austrii, Szwajcarii czy we Włoszech. Ceny karnetów i noclegów są zbliżone do tych znanych nam z polskich gór. To wszystko razem sprawia, że za naszą południową granicą można zorganizować wyjazd zimowy w dobrej cenie.

Ośrodki narciarskie na Słowacji są nowoczesne. Infrastruktura niewiele ustępuje tej w Alpach czy Dolomitach. Widoki ze słowackich stoków gwarantują też szereg estetycznych doznań. Po całym dniu spędzonym na nartach można skorzystać z wielu atrakcji dla turystów, np. popularnej Tatralandii, licznych źródeł termalnych, dyskotek, kawiarń i klubów.

Narty na Słowacji to doskonała opcja zarówno dla wyjeżdżających grup znajomych, ale i całych rodzin. Każdy znajdzie tam coś dla siebie.

Gdzie jechać na narty na Słowację? 

Ośrodki na Słowacji są zlokalizowane w Tatrach, blisko granicy z Polską. Sezon w większości startuje na przełomie listopada i grudnia. Niektóre z kurortów, zwłaszcza te położone wyżej cieszą się doskonałymi warunkami do jazdy na nartach nawet wczesną wiosną. Sprawdzamy, dokąd warto pojechać.

Tatrzańska Łomnica

Tatrzańska Łomnica to największy, najbardziej popularny i najwyżej położony ośrodek narciarski w słowackich Tatrach. Od granicy polskiej dzieli go jedynie 30 km. Kompleks dzieli się na dwa tereny narciarskie: Skalnate Pleso (Łomnicki Staw) i Jamy. Jego budowa rozpoczęła się w 1882 roku i od tego czasu kompleks prężnie się rozrasta. Sezon trwa tu bardzo długo – od listopada do maja. 

Trasy

Najwyższy szczyt, Łomnica, położony jest 2632 m n.p.m. i można wjechać tam wygodną koleją gondolową. Łączna długość tras w Tatrzańskiej Łomnicy wynosi 12,2 km, a składa się na nie 13 różnych nartostrad. Przeważają trasy łatwe i średniozaawansowane, ale jest też kilka tras bardzo trudnych. Najdłuższa trasa zielona liczy 2,5 km, są też trasy niebieskie 2,3 km oraz 2 km. Ponadto wiele krótszych, bardzo dobrze przygotowanych nartostrad.

Wyciągi

Na nartostrady przetransportuje narciarzy 13 kolejek, a w tym trzy koleje gondolowe, 8-, 6-, 4-, 3- oraz 2-osobowa kolej krzesełkowa, a także koleje orczykowe. 

Skipassy

Karnety można kupić w e-sklepie GOPASS, w aplikacji GOPASS, w kasach w ośrodku, a także w kasach samoobsługowych GOPASS POINT, które znajdują się przy wejściach. Kupując karnet przez internet z 3-dniowym wyprzedzeniem, można sporo zaoszczędzić - w przypadku 1-dniowego skipassu ok. 30-35 zł, ale czym dłuższy skipass, tym oszczędność jest większa.

Za jednodniowy skipass kupiony 3 dni wcześniej (lub więcej) należy zapłacić ok. 230 zł, 2-dniowy – ok. 460 zł, 3-dniowy – ok. 700 zł, 5-dniowy – około 1 000 zł.  

Wypożyczalnie 

Sprzęt narciarski lub snowboardowy można wypożyczyć w wypożyczalni Tatry Motion shop & rent czy Tatry Motion Shop&Rent VIST Shop. Wypożyczenie nart lub snowboardu kosztuje ok. 120 zł za dzień, kompletu – ok. 150 zł, a samych butów ok. 40 zł. 

Szkoły nauki jazdy

Jazdy na nartach lub snowboardzie można uczyć się m.in. w szkółce Maxiland, gdzie certyfikowani instruktorzy udzielają lekcji indywidualnych i grupowych. 2 godziny prywatnej nauki z instruktorem kosztuje ok. 400 zł, a lekcje grupowe ok. 200 zł. 

Noclegi

4-gwiazdkowy hotel Horizont Resort to propozycja dla osób wymagających. W obiekcie znajduje się SPA i centrum odnowy biologicznej, basen oraz restauracja. Hotelowe pokoje urządzone są z dużym smakiem, a docenią je osoby szukające eleganckiego, a zarazem funkcjonalnego lokum. Mnogość atrakcji rekompensuje odległość od centrum (2km). Cena za pokój 2-osobowy wynosi ok. 700 zł.  

Nocleg wart polecenia znajdujący się bliżej centrum to 3-gwiazdkowy Hotel Tatry. Cena w wysokości około 500 zł za pokój 2-osobowy jest bardziej przystępna, a sam obiekt prezentuje się całkiem ciekawie. Pokoje są schludne, przyjemnie urządzone, a do dyspozycji gości jest także sauna, wanna z hydromasażem, hotelowa restauracja (śniadania w cenie) oraz bilard i ping pong. Hotel znajduje się w parku ok. 600 m od wyciągu.  

Atrakcje

Jedną z propozycji na spędzenie czasu w dni wolne od jazdy na nartach jest wycieczka na trasie Jasná – Vrbické. Jezioro Vrbickie to piękne jezioro polodowcowe i jednocześnie największy naturalny zbiornik wodny w Tatrach Niskich. Chwile relaksu zapewni AquaCity Poprad – duży kompleks basenów z wodami termalnymi.

Ciekawostka! Zjazd z Łomnickiej Przełęczy do Tatrzańskiej Łomnicy znajduje się na 3. miejscu wśród najdłuższych tras w Czechach oraz na Słowacji.

Tatrzańska Łomnica warunki narciarskie

Jasna Nizke Tatry

Jasna Nizke Tatry to największy ośrodek narciarski na Słowacji położony w Liptowie w centrum Parku Narodowego Tatry Niskie. Znajduje się tutaj szczyt Chopok o wysokości 2204 m. Od 2005 roku kompleks jest miejscem organizacji Word Freeride Race. 

Trasy

Ośrodek dysponuje ponad 50 kilometrami tras narciarskich, na które składają się 41 różne nartostrady. Stację narciarską wyróżnia 9 kilometrów tras off-pist (freeride), które należą do wyjątkowo wymagających. Kompleks zaopatrzony jest w nowoczesny system naśnieżania o długości 36 km. Jedna z tras – dzięki oświetleniu – gwarantuje możliwość nocnej jazdy.  

Jest to doskonały kompleks dla osób rozpoczynających swoją przygodę z nartami oraz dla rodzin z dziećmi. Przeważają tu trasy niebieskie, dedykowane osobom mało zaawansowanym. Szczególnie warta polecenia jest trasa turystyczna o długości 4 km. Dzieci mogą uczyć się jazdy na nartach na oślich łączkach wyposażonych w wyciągi dywanowe. Osoby zaawansowane w jeździe na nartach będą zachwycone dwoma czarnymi trasami - Vyhliadková i Zjazdárska.

Wyciągi

Funkcjonują tutaj 23 wyciągi – 5 wygodnych kolejek kabinowych, 8 kolejek krzesełkowych linowych oraz 10 orczyków. 

Skipassy

Jasna Nizke Tatry jest jednym z trzech ośrodków – obok Tatrzańskiej Łomnicy i Szczyrbskiego Plesia – w którym od sezonu 2018/2019 funkcjonuje system GOPASS, umożlwiający zakup elastycznych karnetów. Główne założenia systemu są takie, aby bilety można było kupić online, przez aplikację lub w samoobsługowych kasach – kupowanie skipassów wyłącznie w stacjonarnych kasach to już relikt przeszłości, a słowackie ośrodki wyznaczają nowe standardy. 

Karnet 1-dniowy kosztuje ok. 280 zł, 2-dniowy 545 zł, 3-dniowy 815 zł, 4-dniowy 1 072 zł, a 5-dniowy 1 333 zł. 

System GOPASS zakłada także duże rabaty dla kupujących skipassy z wyprzedzeniem. W zależności od tego, jak wcześnie zakupi się karnet, rabat może sięgać nawet kilkudziesięciu procent. 

Wypożyczalnie

Rental Biela Púť oferuje wypożyczenie nie tylko nart i snowboardu, ale także sanek, sprzętu do skialpinizmu czy akcesoriów typu snowscoot, snowbike. Można tu wypożyczyć sprzęt, oddać do serwisu własne narty, a także przechować bądź kupić sprzęt narciarski. Koszt wynajmu nart rozpoczyna się od 45 zł, a kompletu narciarskiego (narty + buty + kije) od 130 zł.  

Szkoły nauki jazdy

Szkoła Narciarska Tatry Motion Tatry Niskie oferuje lekcje indywidualne i grupowe, naukę od podstaw i jazdy doszkalające. Najmłodsi adepci mają 3 lata, wieku granicznego nie ma. 2-godzinna nauka jazdy na nartach bądź snowboardzie kosztuje ok. 500 zł. 

Noclegi

Hotel Pošta to 4-gwiazdkowy, ekskluzywny obiekt, który docenią osoby szukające wysokiego standardu. Jest elegancko, wysublimowanie i oryginalnie. Do dyspozycji gości jest SPA i centrum odnowy biologicznej, basen, restauracja (śniadania w cenie). Hotel jest położony 300 m od wyciągu narciarskiego. Cena za pokój 2-osobowy to około 1 000 zł. za dobę.  

3-gwiazdkowy Hotel Mikulášska Chata to propozycja bardziej przystępna cenowo – doba za pokój 2-osobowy kosztuje ok. 500 zł. W obiekcie znajduje się SPA i centrum odnowy biologicznej, basen, restauracja. Hotel położony jest w lesie w spokojnej i niezwykle malowniczej okolicy. Najbliższe wyciągi znajdują się 400 m. Narciarzy dowozi bezpłatny skibus.  

Atrakcje

Wśród atrakcji kompleksu warto wymienić Snow Park - zapewni on niezapomniane wrażenia nie tylko dzieciom, ale też dorosłym, którzy chcą odetchnąć od jazdy na nartach/snowboardzie. Dla najmłodszych przygotowaną wyjątkową przygodę – smoczy szlak na Chopok. Turyści mają możliwość śledzenia losów przyjacielskiego Smoka Demiana i jednocześnie przyswajanie wiedzy o otaczającej przyrodzie.

Smok Demian jest leśnym strażnikiem, który pilnuje skarbów całej Doliny Demianowskiej. W poszczególnych punktach znajdują się kolejne wskazówki i informacje dla dzieci.

Ciekawostka! Chopok to doskonałe miejsce do uprawiania freeskiingu, czyli jazdy poza trasami.

Jasna Nizke Tatry warunki narciarskie

SKI PARK Kubínska Hola

Jest to jeden z najciekawszych ośrodków narciarskich na Słowacji, mieszczący się w pobliżu Dolnego Kubina. Wielką zaletą tego obiektu są zachwycające widoki Oravskiej Magury, na dolną i górną część Orawy, Niskie i Zachodnie Tatry, Małą i Wielką Fatrę oraz Góry Chočské.

Trasy 

Ośrodek dysponuje 14 km tras, na które składa się 9 nartostrad: 3 trasy niebieskie, 2 trasy czerwone oraz 4 trasy czarne. Nartostrady posiadają homologację potwierdzoną certyfikatem FIS. Kompleks ma świetną infrastrukturę, m.in. bezpłatny parking na 1000 samochodów mieszczący się na terenie ośrodka. Do ośrodka z Dolnego Kubina dowozi narciarzy bezpłatny skibuss. 

Wyciągi

Funkcjonuje tutaj 11 wyciągów, w tym 9 orczykowych i 2 koleje krzesełkowe (o długości od 1050 do 1300 metrów).

Skipassy

W Kubińskiej Holi istnieje możliwość zakupu karnetów przez internet w e-shopie ESKIPASS. To rozwiązanie zapewnia nie tylko wygodę i brak kolejek do kasy, ale też znaczące zniżki. W przypadku karnetu jednodniowego różnica wynosi 4 euro, ale już przy 7-dniowym skipassie 13 euro. 

Jednodniowy karnet kosztuje ok. 160 zł, 3-dniowy – 435 zł, 5-dniowy ok. 660 zł. Podane ceny dotyczą zakupu przez internet. Istnieje także możliwość wykupienia pojedynczego zjazdu – bilet można kupić tylko przy kasie stacjonarnie i kosztuje on około 27 zł. 

Ceny są niższe w tzw. niskim sezonie, który trwa tutaj do 25 grudnia i od 10 marca.  

Wypożyczalnie

SKI ACTIV Kubínska hola to miejsce, gdzie wypożyczyć można kompletny sprzęt narciarski w cenie ok. 100 zł, same narty za ok. 80 zł, kask za ok. 30 zł, a gogle za ok. 25 zł. Istnieje także możliwość oddania sprzętu do serwisu. 

Nauka jazdy na nartach

Najmłodsi mogą pobierać nauki w KIDS PARK, gdzie profesjonalni instruktorzy z wielką dozą cierpliwości, uśmiechu i zabawy szkolą dzieci od 3. roku życia. W ośrodku działa też szkoła SKI ACTIV, w której naukę na nartach mogą doskonalić dorośli. Godzinna lekcja to koszt około 170 zł. 

Noclegi

Cieszący się świetnymi opiniami turystów Kaštieľ Kubínyi to wyjątkowe miejsce – zadbany, malowniczy teren okalający budynek, schludne i ze smakiem urządzone pokoje, pyszne śniadania, a do tego przystępne ceny – ok. 700 zł za pokój 2-osobowy (w cenie śniadanie). 

Kolejna propozycja to 3-gwiazdkowy Holiday Park Orava - Hotel Orava. W cenie 500 zł za pokój 2-osobowy dostać można eleganckie, schludne pokoje, basen, śniadanie i wspaniałe widoki z okna.  

Atrakcje

Najmłodsi będą zachwyceni funkcjonującym tu KIDS PARK-iem, gdzie mogą uczyć się jeździć na nartach oraz brać udział w animacjach i zabawach w ramach przedszkola narciarskiego. Dla wygody najmłodszych adeptów narciarstwa zamontowano wyciągi dywanowe i taśmowe. 

Miłośnicy snowboardu z pewnością chętnie spędzą czas w nowym parku snowboardowym.

Po szaleństwach na stoku można odpocząć zwiedzając, znajdujący się kilka kilometrów od ośrodka, Zamek Orawski. W zamku znajdują się imponujące ekspozycje, przepięknie urządzone pokoje, odbywają się tu także liczne imprezy kulturalne.

Świetną propozycją na spędzenie czasu aktywnie, ale niekoniecznie na stoku, będzie odwiedzenie zachwycającej doliny położonej w pobliżu Rużomberka w Parku Narodowym Wielka Fatra.

Ciekawostka! W pobliżu kurortu znajduje się Muzeum Wsi Orawskiej w Zuberecu. 

SKI PARK Kubínska Hola warunki narciarskie

Park Snow Donovaly

Park Snow Donovaly to jeden z chętniej odwiedzanych ośrodków narciarskich na Słowacji. Jest położony w centralnej części kraju, na pograniczu Niżnych Tatr, Starohorskich Wierchów i Wielkiej Fatry.

Kompleks wyróżnia duża różnorodność – są tu dostępne doskonale przygotowane trasy zjazdowe, trasy do narciarstwa biegowego, świetne trasy slalomowe oraz cieszące się coraz większą popularnością trasy snowboardowe.

Trasy

Ośrodek dysponuje 11 km tras zjazdowych, na które przypada 18 nartostrad. Najdłuższa trasa – Nova Hola II - liczy sobie 2200 m, tylko nieznacznie krótsza Nova Hola I ma długość 2100 m, pozostałe trasy oscylują w granicach 100-800 metrów. 

Trasy biegowe liczą 14 km długości, co daje już duże pole do popisu dla narciarzy biegowych. W ośrodku na części tras funkcjonują armatki śnieżne, co pozwala cieszyć się zjazdami nawet przy braku opadów. 

Wyciągi

Park Snow Donovaly dysponuje 17 wyciągami, wśród których znajdują się wygodna kolej kabinowa, wyciągi krzesełkowe oraz orczykowe. 

Skipassy

Karnet na 8 godzin kosztuje 160 zł, karnet wieczorny od 16:00 do 21:00 – 120 zł. Można także wykupić jeden wjazd za ok. 50 do ok. 80 zł w zależności od wyciągu. 

Wypożyczalnie 

W SKI&SNOWBOARD, DAMI’ Sport Donovaly czy Patty Ski można wypożyczyć cały sprzęt narciarski, poszczególne elementy jak buty czy gogle, a także oddać sprzęt do serwisu.

Komplet sprzętu (narciarskiego lub snowboardowego) kosztuje ok. 80-105 zł, buty – 35 zł. Im dłuższy czas wynajmu, tym cena jednostkowa za dzień jest niższa.  

Szkoły nauki jazdy

Szkoła narciarska PARK SNOW Donovaly, Akademia narciarska misia Brumika (PATTY SKI) to miejsca, w którym i młodzi, i ci trochę starsi nauczą się jeździć na nartach. 4-godzinna lekcja dla dorosłych to koszt około 600 zł.

W szkole przeznaczonej dla najmłodszych oprócz tradycyjnej nauki jazdy na nartach, przewidziany jest angażujący program rozrywkowy, który urozmaici zajęcia. Dwie godziny nauki najmłodszych kosztują ok. 350 zł.

Noclegi

Osoby szukające osobnego lokum powinny być usatysfakcjonowane eleganckim apartamentem Luxury Apartments Panorama. Kuchnia, salon, sypialnia, przechowywania sprzętu narciarskiego – a to wszystko w pełni umeblowane i wyposażone. Odległość od wyciągu ok. 600 m. Koszt: około 1 000 zł za dobę.  

Wspaniale położony Šport Hotel *** Donovaly to propozycja dla rodzin z dziećmi oraz osób, które szukają bogatej oferty i zadbanego, eleganckiego obiektu. W hotelu znajduje się wiele atrakcji dla najmłodszych, zarówno wewnątrz budynku, jak i w przylegającym ogrodzie. Cena to ok. 700 zł za pokój 2-osobowy (w tym śniadania w cenie). 

Atrakcje

Na Záhradištiu na trasie zjazdowej przy Lomenej Pome w godzinach jazdy wieczornej organizowany jest tor saneczkowy. W tym czasie kolejka krzesełkowa obsługuje turystów wraz z sankami, a same sanki można wypożyczyć przy dolnej stacji kolejki. Jazdy odbywają się w godzinach 17:30-21:00.

Z licznych rozrywek PARK SNOW Donovaly zdecydowanie należy wymienić największy dziecięcy FUNPARK w Europie Środkowej, a drugi taki w całej Europie. Znajduje się on w lokalizacji Mistríky. Wśród atrakcji wymienić można zimową ciuchcię, gry i zabawy „Show na śniegu”.

Niebywałą atrakcją są także psie i konne zaprzęgi, a dla miłośników zimowych aktywności poza stokiem – lodowisko, skialpinizm i rakiety śnieżne. Dla spragnionych adrenaliny polecamy skutery śnieżne. 

Ciekawostka! Każdego roku w Donovaly odbywa się Puchar Europy w psich zaprzęgach.

Park Snow Donovaly warunki narciarskie

Snow Paradise – Wielka Racza – Oszczadnica

Malowniczo położony ośrodek narciarski Snow Paradise obejmuje 3 sąsiadujące miejscowości Dedovka, Mergucka i Laliky – połączone są wyciągami, kolejami linowymi i kolejką gondolową. Doskonale rozwinięta infrastruktura i liczne atrakcje dla całej rodziny sprawiają, że kompleks jest chętnie odwiedzany zarówno zimą, jak i latem. 

Trasy

Ośrodek bardzo chętnie wybierają rodziny z dziećmi i osoby początkujące z uwagi na wygodne, szerokie i komfortowe trasy niebieskie, ale bardziej wytrawni narciarze także znajdą tu coś dla siebie – jedną z 7 tras czerwonych lub niedługą, ale dostarczającą wrażeń trasę czarną. Najdłuższa nartostrada liczy 1300 m. W kompleksie Snow Paradise znajdują się najdłuższe, oświetlone trasy o łącznej długości 2200 m.

Niemal wszystkie trasy ośrodka są sztucznie naśnieżane – brak opadów śniegu to nie problem. Liczne armatki śnieżne sprawnie i szybko naśnieżą stoki. Bezpośrednio przy ośrodku mieści się bezpłatny duży parking, co ułatwia logistykę podczas wyprawy na narty. 

Wyciągi

Do dyspozycji turystów jest 8 kolejek, m.in. wygodna kolej kabinowa,  kolejki linowe krzesełkowe oraz kilka wyciągów orczykowych. Długość wyciągów to od 140 do 1650 m. 

Skipassy

Cena za jeden dzień zjazdów wynosi ok. 180 zł, karnet popołudniowy wynosi 90 zł, a karnet 2-dniowy – ok. 330 zł. Zniżki są przewidziane dla dzieci do 12. roku życia, młodzieży do 18. roku życia oraz seniorów.  

Wypożyczalnie

W ośrodku działa wypożyczalnia nart i snowboardu, gdzie do dyspozycji są pojedyncze elementy (narty, buty, gogle, kask), jak i całe zestawy narciarskie i snowboardowe.

Wypożyczenie nart lub deski snowboardowej na jeden dzień kosztuje ok. 100 zł, cały komplet ok. 150 zł. Warto jednak mieć na uwadze, że wypożyczając sprzęt, obowiązują zniżki na skipassy.  

Szkoły nauki jazdy na nartach

Niedawno powstała szkółka narciarska Śniegowe Królestwo oferuje lekcje indywidualne i grupowe zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Aby uprzyjemnić naukę najmłodszym, powstał tu tor przeszkód z postaciami z bajek, a o uśmiech i radość z jazdy dba maskotka Macko Račko, który śpiewa zabawne piosenki dla dzieci. Godzinna lekcja dla jednej osoby to koszt około 120 zł.

Noclegi

Marko Apartmány to 2-gwiazdkowy obiekt znajdujący się w ośrodku Oszczadnica. W rozsądnej kwocie do dyspozycji są zadbane, dobrze wyposażone pokoje, przechowalnia sprzętu narciarskiego. Cena za pokój 2-osobowy to 230 zł.  

Zadbane, schludne, choć może nie najbardziej nowoczesne apartamenty w Chalupa Iveta to rozwiązanie dla osób, które chcą mieć własną przestrzeń do dyspozycji w dobrej cenie. W pełni wyposażone 3-osobowe apartamenty kosztują jedynie 300 zł za dobę. 

Atrakcje

Niebywałą atrakcją jest najdłuższy w Europie Środkowej tor saneczkowy – Alpincoaster - który osiąga prędkość 40 km/h. Po nartach można się zrelaksować na basenie, w saunie, centrum fitness albo skorzystać z jazdy na łyżwach na lodowisku.

Ciekawostka! Na terenie ośrodka znajduje się kilka tras biegowych. Najdłuższa mierzy 5 km.

Ile kosztuje wyjazd z Polski na Słowację na narty?  

Za cel podróży przyjmijmy Tatrzańską Łomnicę. Punkt wyjazdu to Warszawa. Te dwa miejsca dzieli ok. 440 km.  

Transport samochodowy: Rodzina 2+1, poruszająca się autem o spalaniu 8l/100km, paliwo Pb95, zapłaci za podróż w jedną stronę ok. 230 zł. Do tej kwoty należy doliczyć cenę za winietę: 10-dniowa kosztuje 46 zł.  

Podróż samochodem zajmie mniej więcej 6 h 30 min.  

Transport publiczny: Najłatwiej dostać się do ośrodka jadąc pociągiem lub busem do Zakopanego: pociąg relacji Warszawa-Zakopane jedzie ok. 5h 20 mi i kosztuje od 150 zł/os. lub FlixBus, którym podróż trwa 6h 50 min, a bilet zaczyna się od 100 zł/os. Z Zakopanego do Tatrzańskiej Łomnicy dowiezie nas również Flixbus (czas: 1h 45 min, cena: od 30 zł/os.) 

Jakie ubezpieczenie na Słowację wybrać?  

Decydując się na wyjazd narciarski za granicę, należy pamiętać, żeby mieć ze sobą zabezpieczenie w postaci polisy turystycznej. Po co ubezpieczenie podróżne, skoro wszystkich członków Unii Europejskiej obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)?

Należy pamiętać, że w ramach EKUZ ubezpieczony ma dostęp jedynie do podstawowej opieki medycznej w takim zakresie, w jakim obowiązuje w danym kraju. Jeśli obowiązuje dopłata do każdego dnia hospitalizacji bądź wizyty u specjalisty, to poszkodowany, ubezpieczony obcokrajowiec także musi pokryć te koszty. Ponadto na Słowacji nie jest refundowana niezmiernie ważna dla każdego narciarza usługa medyczna, tj. ratownictwo górskie. Praca ratowników, koszt wynajęcia helikoptera medycznego czy w końcu transport medyczny do szpitala a potem do miejsca zamieszkania – wszystkie te koszty leżą po stronie poszkodowanego. 

Patrycja PałkaPatrycja Pałka

Skoro już wiadomo, że EKUZ – co potwierdza nawet MSZ – to za mało, jakie ubezpieczenie na narty wybrać? Kluczowym aspektem jest suma kosztów leczenia – im wyższa, tym lepiej. W tym przypadku optymalną kwotą będzie 30 000 euro, jednak w miarę możliwości warto także poszukać wyższych kwot.  

Innymi istotnymi aspektami ubezpieczenia są: 

 • Ratownictwo – usługa płatna na Słowacji i pokrywana przez poszkodowanego turystę. Minimalna kwota to 5 000 euro.  

 • NNW – ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków gwarantuje odszkodowanie i pokryje koszty rehabilitacji/zabiegów zdrowotnych.. 

 • OC i OC sportowe – niezbędnik narciarza. Bez tego ubezpieczenia sprawca zderzenia na stoku może być nawet zobligowany do wypłacania dożywotniej renty, jeśli kolizja była spowodowana jego winą.  

 • Rozszerzenie o sporty wysokiego ryzyka – narciarstwo i snowboard jest zaliczany przez większość ubezpieczycieli do sportów wysokiego ryzyka. Brak tego rozszerzenia może spowodować odmowę wypłaty środków na leczenie.  

 • Assistance samochodowy – podróż na Słowację samochodem może obfitować w nie zawsze przyjemne przygody na trasie. Mając dobry pakiet assistance niestraszna żadna awaria auta – ubezpieczyciel zadba, aby dalsza podróż minęła spokojnie i zaproponuje najkorzystniejsze rozwiązanie, np. auto zastępcze, holowanie, naprawę itp.  

Ile kosztuje ubezpieczenie na narty na Słowację? 

Cena ubezpieczenia zależy od wielu aspektów: tego, na jak długo wyjeżdżamy, w ile osób, jaki zakres ochrony wybieramy, czy potrzebujemy dodatkowych rozszerzeń. Najtańszą polisę na narty można mieć za około 4 zł dziennie. Nie należy kierować się jedynie ceną - warto wziąć pod uwagę swoje potrzeby oraz charakter wyjazdu.

Najlepiej więc porównać oferty i znaleźć najlepszą dla siebie. Poniżej znajduje się porównanie kilku ofert ubezpieczeń turystycznych na Słowację. Korzystając z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych, można szybko porównać kilkanaście najlepszych ofert i wybraną kupić od razu przez internet.  

4-dniowy wypad na narty w Słowacji
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Proama
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
50,00 zł
1 os. / 4 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 100 000 złubezpieczenie COVID-19OC sportowe: 100 000 zł 2 sporty objęte ochronązdarzenia pod wpływem alkoholu
AXA Partners
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
57,52 zł
1 os. / 4 dni
Dodatkowo: NNW: 150 000 złOC: 1 500 000 złubezpieczenie COVID-19OC sportowe: 1 500 000 zł sprzęt sportowy114 sportów objętych ochronązdarzenia pod wpływem alkoholu
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
76,00 zł
1 os. / 4 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złubezpieczenie COVID-19OC sportowe: 250 000 zł 2 sporty objęte ochronązdarzenia pod wpływem alkoholu
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
1 375 491 zł
Ratownictwo
45 865 zł
Bagaż
4 586 zł
77,00 zł
1 os. / 4 dni
Dodatkowo: NNW: 45 865 złOC: 458 647 złubezpieczenie COVID-19OC sportowe: 458 647 złsprzęt sportowy27 sportów objętych ochronązdarzenia pod wpływem alkoholu
4-dniowy wypad na narty w Słowacji
Proama
50,00 zł 1 os. / 4 dni
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 100 000 złubezpieczenie COVID-19OC sportowe: 100 000 zł 2 sporty objęte ochronązdarzenia pod wpływem alkoholu
AXA Partners
57,52 zł 1 os. / 4 dni
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
Dodatkowo: NNW: 150 000 złOC: 1 500 000 złubezpieczenie COVID-19OC sportowe: 1 500 000 zł sprzęt sportowy114 sportów objętych ochronązdarzenia pod wpływem alkoholu
Generali
76,00 zł 1 os. / 4 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złubezpieczenie COVID-19OC sportowe: 250 000 zł 2 sporty objęte ochronązdarzenia pod wpływem alkoholu
Europa Ubezpieczenia
77,00 zł 1 os. / 4 dni
Koszty leczenia
1 375 491 zł
Ratownictwo
45 865 zł
Bagaż
4 586 zł
Dodatkowo: NNW: 45 865 złOC: 458 647 złubezpieczenie COVID-19OC sportowe: 458 647 złsprzęt sportowy27 sportów objętych ochronązdarzenia pod wpływem alkoholu

Słowacja to idealne miejsce na narty – kusi bliskość stoków, długie trasy, przyzwoite ceny i doskonała infrastruktura. Pamiętając o ubezpieczeniu, uniknie się dodatkowych – nierzadko ogromnych – obciążeń finansowych w razie wypadku na stoku. 

Co warto wiedzieć?

 1. Taniej jest kupować skipassy online zamiast w kasach biletowych.
 2. Tatrzańska Łomnica znajduje się tylko 30 km od polskiej granicy.
 3. W SKI PARK Kubínska Hola znajduje się 14 km tras biegowych.
 4. Ratownictwo górskie na Słowacji jest płatne.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy przy wjeździe na Słowację wystarczy dowód osobisty?

  Tak. Słowacja zezwala na wjazd obywateli RP wyłącznie za okazaniem dowodu osobistego.  

 2. Czy EKUZ wystarczy na podróż na Słowację?

  EKUZ to zdecydowanie za mało. Wyjeżdżając za granicę, należy zaopatrzyć się w indywidualne ubezpieczenie turystyczne – takie są rekomendacje Narodowego Funduszu Zdrowia i Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Szczególnie wyjazd na narty powinien być właściwie zabezpieczony. Na Słowacji akcja ratunkowa przeprowadzana jest na koszt osoby poszkodowanej (w Polsce GOPR działa w ramach NFZ), więc brak ubezpieczenia podróżnego może wiele kosztować.  

 3. Czy ubezpieczenie na narty jest obowiązkowe na Słowacji?

  Nie ma obowiązku wykupienia ubezpieczenia dedykowanego narciarzom, ale warto to zrobić. Polisa podróżna zapewni wysokie koszty leczenia, ratownictwo, OC, OC sportowe, NNW, ubezpieczenie bagażu, ochronę COVID-19, assistance samochodowy a także wartościowe rozszerzenie, np. od chorób przewlekłych, sportów ekstremalnych czy klauzulę alkoholową.  

 4. Czy na stokach na Słowacji należy nosić kask?

  Tak, ale dotyczy to tylko osób poniżej 15 roku życia. Niedopełnienie tego obowiązku będzie równoznaczne z karą grzywny do 330 euro oraz nakazem opuszczenia stoku.

 5. Ile kosztuje wyjazd na narty na Słowację?

  To zależy, od tego dokąd się wybieramy i na jak długo. Dojazd samochodem to koszt około 500 zł w obie strony. Skipassy dzienne kosztują około 200 zł. Noclegi można znaleźć od koło 300 zł za dobę. Cały kilkudniowy pobyt na Słowacji może się więc zamknąć w okolicach kilku tysięcy złotych.