Zagraniczne wakacje bez karty EKUZ to spore ryzyko. Niestety, fakt posiadania dokumentu również nie rozwiązuje wszystkich problemów. W jakich sytuacjach karta EKUZ może okazać się bezużyteczna? Sprawdź, zanim wyjedziesz w zagraniczną podróż.

Mapa świata i dokumenty
Porównaj ceny

EKUZ – czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego – zabieramy w podróż, by uniknąć finansowych konsekwencji problemów ze zdrowiem. W teorii karta uprawnia do korzystania z publicznej służby zdrowia podczas pobytu w państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz EFT-y, czyli w większości krajów na terenie Europy. Nie gwarantuje jednak automatycznego pokrycia kosztów leczenia, a jedynie uprawnia do refundacji poniesionych za leczenie opłat – i to nie wszystkich, bo tylko tych, które w danym kraju oferowane są w ramach bezpłatnej pomocy medycznej.

Kiedy EKUZ nie wystarczy?

Warto pamiętać – co podkreśla sam NFZ – że EKUZ nigdy nie zastępuje ubezpieczenia turystycznego, a jedynie może obniżyć jego koszt. Część świadczeń oferowanych przez towarzystwo ubezpieczeniowe może bowiem pokrywać się z tymi zawartymi w EKUZ. Niestety wciąż wielu turystów wyjeżdżających za granicę ma przekonanie, że sama karta w zupełności wystarczy. Nie brakuje jednak sytuacji, w których EKUZ to za mało. Zanim wybierzesz się na wakacje za granicę, sprawdź, w jakich sytuacjach samo posiadanie karty może okazać się niewystarczające.

1. Usługi nierefundowane przez publiczną służbę zdrowia w danym kraju

Każde państwo ma własne regulacje prawne dotyczące pokrycia kosztów leczenia. W większości krajów Europy obowiązuje zasada współfinansowania opłat medycznych i tak np. w niektórych z nich trzeba zapłacić za leczenie stomatologiczne, wizytę u lekarza pierwszego kontaktu, za pobyt w szpitalu (częściowo), transport karetką pogotowia czy konsultacje ze specjalistą. Ile? Koszt poszczególnych usług uzależniony jest od indywidualnych regulacji danego państwa. Np. w Hiszpanii koszt badania krwi to 30 euro. W Grecji za tygodniowy pobyt w szpitalu zapłacisz 1400 euro, a za konsultację specjalistyczną na Cyprze 40 euro. Informacje na temat usług, które nie są refundowane przez EKUZ w danym kraju można znaleźć na stronie internetowej NFZ.

Ważne: Polisa turystyczna pokrywa wszystkie nierefundowane opłaty w ramach ubezpieczenia kosztów leczenia – hospitalizację, badania, operacje, zabiegi, wizyty ambulatoryjne, konsultacje specjalistyczne, zakup leków, środków medycznych i transport sanitarny.

2. Leczenie prywatne

Karta EKUZ uprawnia do skorzystania ze świadczeń w sytuacjach nagłych tylko w placówkach, które działają w ramach systemu publicznego. W kurortach turystycznych często znajdują się wyłącznie prywatne przychodnie oraz szpitale. Może się więc zdarzyć, że w sytuacji zagrożeniem życia lub zdrowia nie będzie czasu na poszukiwanie publicznej placówki. Skorzystanie z usług prywatnej przychodni może natomiast skutkować koniecznością pokrycia samodzielnie kosztów udzielonej pomocy.

Ważne: Jeśli posiadasz ubezpieczenie turystyczne, nie ma znaczenia, gdzie otrzymasz pomoc – ubezpieczyciel pokrywa wszystkie opłaty do wysokości sumy gwarantowanej.

3. Kontuzje i wypadki podczas uprawiania aktywności: sporty ekstremalne i koszty ratownictwa

Uprawianie sportów ekstremalnych lub podwyższonego ryzyka wiąże się z większym ryzykiem kontuzji lub wypadku. EKUZ nie gwarantuje bezpłatnej pomocy w takich przypadkach. W większości krajów europejskich koszty ratownictwa pokrywa sam poszkodowany – każda akcja ratownicza, np. w górach, na morzu czy na jeziorze, może kosztować nawet 5000 euro. W niektórych krajach EKUZ nie obejmuje skutków uprawiania sportów ekstremalnych. Bożena Ambicka, naczelnik wydziału współpracy międzynarodowej oddziału NFZ w Opolu w artykule EKUZ nie zawsze pomoże. Za granicą zdrowie ma słoną cenę w „Nowej Trybunie Opolskiej” przytacza historię mężczyzny, który pływał motorówką po Morzu Egejskim, zderzył się z inną i został poważnie ranny. Okazało się, że EKUZ nie pokrywa skutków takich zdarzeń, a poszkodowany musiał zapłacić kilka tysięcy euro za pomoc udzieloną na miejscu i leczenie w szpitalu.

Ważne: W ramach polisy turystycznej można wybrać ubezpieczenie kosztów ratownictwa oraz wariant z rozszerzeniem o uprawianie sportów wysokiego ryzyka i ekstremalnych. Wszystkie finansowe konsekwencje kontuzji i wypadków podczas aktywności na wakacjach, zostaną pokryte przez ubezpieczyciela.

4. Transport powrotny do kraju

EKUZ w żadnej sytuacji nie pokrywa kosztów powrotu do kraju. Zarówno przewiezienia chorego specjalistyczną karetką pogotowia, śmigłowcem czy samolotem sanitarnym, jak i sprowadzania zwłok z zagranicy. Polskie placówki konsularne mogą jedynie pomóc w organizacji powrotu, ale wszystkie koszty z nim związane, poszkodowany lub jego rodzina pokrywają sami. W artykule Rynek ubezpieczeń. EKUZ nie wystarczy poza Polską zamieszczonym w serwisie „Ubezpieczenia Piotrowski" Vita Jarosz z Warty przypomina sytuację z 2012 r., kiedy to za sprowadzenie do Polski pacjenta, który doznał zawału serca z powikłaniami w Austrii, ubezpieczyciel pokrył łącznie ponad 40 000 zł kosztów za przewóz tzw. air ambulansem z Austrii do Gdańska oraz za transport ambulansem z lotniska do szpitala w Słupsku. Posiadana karta EKUZ w tym przypadku nie pomogła.

Przykładowe koszty transportu:

  • lot rejsowy z extra seatem (dodatkowe miejsce na złamaną nogę) z Francji – 1000–3000 euro,

  • ambulans z Austrii z asystą lekarza – ok. 2500 euro,

  • transport komercyjnymi lotami z Chorwacji – 2000–5000 euro.

Ważne: W ramach ubezpieczenia kosztów leczenia towarzystwo organizuje transport powrotny do kraju, zarówno osoby zdrowej, chorej, jak i sprowadzanie zwłok. Opłacone zostaną wszystkie koszty do wysokości sumy gwarantowanej.

5. Nieszczęśliwy wypadek kradzież, inne problemy za granicą

EKUZ zapewnia częściowe wsparcie w przypadku problemów ze zdrowiem. Poszkodowany nie otrzyma wsparcia związanego z organizacją przyjazdu bliskich, pomocy w razie kradzieży dokumentów, problemów z prawem czy jakichkolwiek innych kłopotów w czasie podróży. Karta gwarantuje częściową ochronę, ale nie zapewnia pełnej pomocy za granicą.

Ważne: Pełne wsparcie zapewnia polisa turystyczna. Ubezpieczenie NNW gwarantuje wypłatę odszkodowania z powodu utraty zdrowia. OC w życiu prywatnym jest finansowym zabezpieczeniem w razie spowodowania wypadku i konieczności wypłacenia odszkodowania osobom trzecim. Polisa obejmuje ochroną także bagaż, a nawet sprzęt sportowy. Towarzystwo ubezpieczeniowe zajmuje się organizacją przyjazdu bliskich, zapewnia opiekę małoletnim dzieciom na czas pobytu opiekuna w szpitalu. Ubezpieczony może liczyć na pomoc tłumacza, lekarza i prawnika. Kompleksowa pomoc za granicą dostępna jest 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu za pośrednictwem centrum alarmowego ubezpieczyciela.

EKUZ + polisa turystyczna – duet doskonały

Sam EKUZ nie wystarczy. Dopiero uzupełniony o ubezpieczenie turystyczne gwarantuje pełne wsparcie na czas podróży zagranicznej. Warto więc posiadać kartę, ale jednocześnie dokupić polisę. W naszym kalkulatorze ubezpieczenie podróżne dostępne jest już od 2,5 zł dziennie. Można porównać kilkanaście różnych ofert i dopasować ochronę do swoich potrzeb, charakteru i celu wyjazdu oraz możliwości finansowych. Wyszukanie i zakup optymalnego ubezpieczenia nie zajmie więcej niż 5 minut. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych kosztów, a z wakacji przywieziesz tylko miłe wspomnienia.

Wyślij raport na maila
Proszę podać poprawny adres email
Dziękujemy za zainteresowanie

Zapraszamy do zapoznania się z raportem

Wystąpił błąd podczas wysyłania wiadomości.

Odśwież stronę i spróbuj ponownie