Planujesz wyjazd za granicę i chcesz wypocząć z dala od problemów? Organizując  idealne wakacje pamiętaj o podstawowych elementach. Biorąc pod uwagę fakt, że problematycznych sytuacji nie zaplanujesz, a potrafią one skutecznie popsuć urlopowy nastrój– nie zapomnij o sprawach takich, jak Karta EKUZ i odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Podpowiadamy, gdzie wyrobić Kartę EKUZ we Wrocławiu i o czym pamiętać.

PAMIĘTAJ! Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument uprawniający do bezpłatnego skorzystania z podstawowej opieki medycznej podczas pobytu za granicą. Sama karta jednak nie jest gwarancją rozwiązania problemów za granicą.

Gdzie wyrobić EKUZ we Wrocławiu?

Jeśli przed Toba wyjazd za granicę, pamiętaj, że odpowiednia ochrona to podstawa. Na liście rzeczy, o które należy zadbać się przed podróżą, powinna znaleźć się Karta EKUZ.  Jest to dokument, który pozwoli Ci skorzystać z podstawowej bezpłatnej opieki medycznej w krajach UE i EFTA, w razie wypadku.

Pamiętaj jednak, że dla  dla pełnej ochrony potrzebujesz przede wszystkim ubezpieczenia turystycznego. Tylko ono zapewni Ci pokrycie 100% kosztów leczenia, a także szereg dodatkowych usług. Sprawdź, co zapewnia EKUZ i jaką korzyść da Ci ubezpieczenie turystyczne.

Magdalena KajzerMagdalena Kajzer

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to bezpłatny dokument uprawniający do bezpłatnego skorzystania z podstawowej opieki medycznej podczas pobytu za granicą. Sama karta jednak gwarancją szybkiego rozwiązania problemów za granicą.

Pełną ochronę na czas wyjazdu zapewni ubezpieczenie turystyczne. To produkt nieobowiązkowy, ale warto go mieć, by odpoczynek czy wyjazd służbowy nie skończył się nieprzewidzianymi wydatkami.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) Wrocław 

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument wydawany na życzenie każdej osobie ubezpieczonej w Narodowym Funduszu Zdrowia. Karta EKUZ pozwoli Ci skorzystać z podstawowej pomocy medycznej za granicą w ramach kasy chorych. Nie oznacza to jednak, że ubezpieczony turysta z kartą EKUZ nic nie zapłaci za leczenie lub wizytę u specjalisty za granicą?

EKUZ zapewnia przede wszystkim pomoc, jaka obowiązuje obywateli danego kraju. Wygląda to w taki sposób, że jeśli mieszkańcy częściowo płacą rachunek za np. wizytę u specjalisty, hospitalizację, transport medyczny, leki czy akcję ratowniczą, to Ty również poniesiesz dokładnie takie same koszty.

Europejska Karta Ubezpieczenia Turystycznego to niewielki dokument przypominający dowód osobisty. Nie posiada zdjęcia, dlatego jego użycie wymaga posiadania dokumentu tożsamości. EKUZ zapewnia niezbędne świadczenia medyczne, które muszą być wykonane w razie problematycznej sytuacji, abyś nie musiał wracać do własnego kraju celem uzyskania pomocy lekarskiej.

Karta EKUZ Wrocław jest potwierdzeniem Twojego prawa do podstawowych bezpłatnych świadczeń medycznych w krajach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), należą do nich: Austrii, Belgii, Bułgarii, na Cyprze, w Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Litwie, Luksemburgu, Łotwie, na Malcie, w Niemczech, Polsce, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Węgrzech, Wielkiej Brytanii, we Włoszech oraz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii.

EKUZ jest także ważna na terytoriach zamorskich:

  • francuskich: Gwadelupa, Martynika, Reunion, St Pierre-et-Miquelon i Gujana Francuska
  • portugalskich: Azory i Madera
  • hiszpańskich: Majorka i Wyspy Kanaryjskie.

EKUZ nie obowiązuje:

  • na Wyspach Normandzkich i wyspie Man
  • w Monaco, San Marino i Watykanie.

Pamiętaj jednocześnie, że EKUZ Wrocław nie zapewni Ci ochrony w takich krajach jak: Turcja, Tunezja, Egipt, Maroko, kraje azjatyckie, Stany Zjednoczone, Ukraina, Czarnogóra czy Rosja.

W tych właśnie krajach EKUZ nie jest wcale honorowany i konieczne jest, abyś posiadał ubezpieczenie turystyczne. Jeśli zależy Ci na tym, aby nie opłacać rachunku za leczenie czy hospitalizację, koniecznie zadbaj o ten element już na etapie planowania podróży. Najważniejszym elementem polisy turystycznej powinna być suma kosztów leczenia. Wybierz ją świadomie i dopasuj do kraju, do którego się wybierasz. Inne koszty leczenia będą obowiązywać np. w Czarnogórze czy Ukrainie, a inne w Stanach Zjednoczonych.

PAMIĘTAJ! Karta EKUZ Wrocław wydawana jest na czas określony:

  • Dla osób zatrudnionych albo prowadzących działalność gospodarczą - na 3 lata,
  • Dla dzieci i młodzieży - do ukończenia 18. roku życia,
  • Dla emerytek, które ukończyły 60 lat i emerytów po 65. roku życia – na 20 lat,
  • Dla osób zgłoszonych do ubezpieczenia jako członek rodziny – na 18 miesięcy,
  • Dla studentów/uczniów zgłoszonych do ubezpieczenia przez uczelnię – na 18 miesięcy,
  • Dla pobierających rentę - na 18 miesięcy,
  • Dla nieubezpieczonych kobiet posiadających obywatelstwo polskie i miejsce zamieszkania na terytorium RP w okresie ciąży i porodu – na 6 miesięcy,
  • Dla bezrobotnych zarejestrowanych w Urzędzie Pracy – na 2 miesiące.

Kto może wyrobić EKUZ we Wrocławiu?  

EKUZ we Wrocławiu i w innych miastach przysługuje osobom zgłoszonym do ubezpieczenia zdrowotnego lub osobom, które mają prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych zgodnie z przepisami krajowymi.

O osób, które mogą skorzystać z Karty EKUZ należą:

  • zatrudnieni,
  • emeryci i renciści,
  • prowadzący działalność gospodarczą pozarolniczą i rolniczą,
  • pobierający zasiłek bądź świadczenie przedemerytalne,
  • osoby zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny w wieku powyżej 18. roku życia,
  • młodzież i dzieci do 18. roku życia.

W imieniu dzieci kartę muszą wyrobić rodzice lub opiekunowie prawni. Każdy członek rodziny powinien posiadać swoją kartę EKUZ. Użycie karty małoletniego wymaga okazania dokumentu tożsamości rodzica/opiekuna. 

Gdzie wyrobić kartę EKUZ we Wrocławiu? 

Karta EKUZ może zostać wydana osobom, które są zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego lub osobom, które mają prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych zgodnie z przepisami krajowymi. 

Pamiętaj również, że Karta EKUZ jest wydawana zupełnie bezpłatnie i ważna jest z dowodem tożsamości.

Aby otrzymać Kartę EKUZ we Wrocławiu musisz dać się do Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Po złożeniu wniosku zostanie wydana Ci karta.

Dokładny adres placówki to:

ulica Dawida 2, 50-527, Wrocław
tel.: 800 190 590
www.nfz-wroclaw.pl

Na terenie województwa dolnośląskiego czynne są jeszcze punkty:

  • Jelenia Góra - Delegatura - ul. Wolności 18 Jelenia Góra 58-500, wniosek_jg@nfz-wroclaw.pl, +48 (75) 64 58 730
  • Legnica- Delegatura, Jana Pawła II 7 Legnica 59-220, wniosek_le@nfz-wroclaw.pl, +48(76) 72 93 129, +48(76) 72 93 130
  • Wałbrzych- Delegatura - Al. Wyzwolenia 20 Wałbrzych 58-300, wniosek_wb@nfz-wroclaw.pl, +48(74) 66 43 111, +48(74) 66 43 112
  • Głogów - Punkt Obsługi Ubezpieczonych - ul. Sikorskiego 21 Głogów 67-200,+48 76 727 25 30

Karta EKUZ to dokument, który z pewnością przyda Ci się podczas podróży zagranicznej, ale pełną ochronę zapewni Ci jedynie odpowiednio dopasowane ubezpieczenie turystyczne.

Dlaczego EKUZ nie wystarczy mieszkańcowi Wrocławia? Co zapewnia polisa turystyczna? 

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest gwarancją korzystania z opieki medycznej – jedynie w ograniczonym zakresie. Karta pokryje tylko podstawową i niezbędną pomoc medyczną – którą możesz uzyskać w placówkach mających podpisaną umowę z kasą chorych.  

Ważne jest przede wszystkim to, że w każdym kraju EKUZ będzie działał nieco inaczej.

Należy pamiętać, że EKUZ w każdym kraju będzie działał inaczej. Oznacza to, ze w każdym kraju znajdziesz inną listę dostępnych bezpłatnych usług medycznych w ramach karty EKUZ. Różnić będą się równie dopłaty dopłatach do leczenia. Dlatego zapoznaj się dokładnie z zasadami finansowania kraju docelowego Twoich wakacji.

Niestety sytuacje problematyczne nie wybierają, a choroba za granicą, stłuczka, czy pogorszenie stanu zdrowia w związku z chorobą przewlekłą to zdarzenia, których nie można zaplanować.

  • Udar słoneczny od zbyt długiego opalania,
  • Wdepnięcie gołą stopą w rozbite szkło,
  • Zapalenie spojówki,
  • Zapalenie ucha u dziecka,
  • Ciężki przebieg covid,
  • Skręcona podczas spaceru kostka,
  • Złamanie nogi na śliskich płytkach przy basenie.

To tylko przykładowe sytuacje, podczas których nie obejdzie się bez pomocy specjalistów, często leczenia farmakologicznego, a nawet hospitalizacji.

Dlatego, aby uchronić się przed problemami i przede wszystkim długami – w podróż zagraniczną zabierz koniecznie odpowiednio dopasowane do Twoich potrzeb ubezpieczenie turystyczne.

Polisa turystyczna pokryje koszty leczenia w wielu sytuacjach, do których należą między innymi:

  • Transport medyczny – EKUZ nie pokrywa kosztów powrotu transportem medycznym do Polski. Bez względu, czy jest to sąsiadujący kraj, czy inny kontynent za transport medyczny płaci poszkodowany turysta. Warto zaznaczyć, że koszt transportu wraz z asystą medyczną to ogromne wydatki, zazwyczaj sięgające co najmniej kilkunastu tysięcy złotych wzwyż.
  • Transport zwłok – choć nie chcemy o tym myśleć, to trzeba brać też pod uwagę i taką ewentualność, która może przysporzyć naszym najbliższym wiele trosk, w tym finansowych. Ściągnięcie ciała zmarłego zza granicy to duże i kosztowne przedsięwzięcie, tym większe, im bardziej oddalony od Polski kraj. Warto zadbać o ubezpieczenie turystyczne obejmujące odpowiednio wysoką kwotę w zakresie transportu zwłok do kraju, aby nie pozostawić rodziny w długach.
  • Leczenie w placówkach prywatnych – EKUZ umożliwia skorzystanie z opieki medycznej jedynie w miejscach, które mają podpisaną umowę z kasą chorych, co może być problematyczne w mniejszych miejscowościach czy typowo turystycznych kurortach, w których nie brakuje lekarzy, ale zazwyczaj przyjmujących prywatnie. Aby uniknąć sytuacji, w której chory czy poszkodowany jeździ szukając państwowego lekarza czy przychodni, należy wykupić ubezpieczenie turystyczne.
  • Ubezpieczenie OC i OC sportowe – EKUZ zapewnia wyłącznie usługi medyczne. Zabezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym, jest możliwe wyłącznie posiadając ubezpieczenie turystyczne – EKUZ nie działa w tym zakresie. Ubezpieczenie OC chroni w sytuacji uszkodzenia czyjegoś mienia czy szkody na zdrowiu, zgubienia/zniszczenia sprzętu sportowego itp. Szczególnie przydatne, gdy jedziesz na wakacje z małymi dziećmi, zwierzakiem lub uprawiać sport.
  • Ubezpieczenia bagażu – istotne podczas podróży lotniczej, kiedy to zgubienie bagażu może wiązać się z licznymi komplikacjami w podróży. Ubezpieczenie turystyczne zapewni wypłatę odszkodowania za zgubiony lub uszkodzony bagaż.

ekuz vs ubezpieczenie

Wakacje zagraniczne
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
mtu24.pl
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
44,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: OC: 50 000 złsporty objęte polisą: 67zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
58,52 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: sporty objęte polisą: 60zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
172 646 zł
Ratownictwo
21 581 zł
Bagaż
2 158 zł
82,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 21 581 złOC: 215 807 złOC sportowe: 215 807 złsporty objęte polisą: 10zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
124,46 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Wakacje zagraniczne
mtu24.pl
44,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: OC: 50 000 złsporty objęte polisą: 67zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
58,52 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: sporty objęte polisą: 60zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
82,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
172 646 zł
Ratownictwo
21 581 zł
Bagaż
2 158 zł
Dodatkowo: NNW: 21 581 złOC: 215 807 złOC sportowe: 215 807 złsporty objęte polisą: 10zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
AXA Partners
124,46 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19

Gdzie można pobrać wniosek starając się o EKUZ we Wrocławiu?  

Wniosek o EKUZ w Wrocławiu złożyć na kilka sposobów:

  • osobiście w dowolnym oddziale lub delegaturze NFZ,
  • przez elektroniczną skrzynkę podawczą ePUAP,
  • przez Internetowe Konto Pacjenta,
  • pocztą tradycyjną – na adres oddziału lub delegatury NFZ,
  • pocztą elektroniczną, jednak wyłącznie w przypadku pracowniczych wniosków o EKUZ.

EKUZ - jak wyrobić

Wnioski do pobrania na 2023 rok

Wnioski o wydanie EKUZ, które możesz przesłać do NFZ lub złożyć w stosownym oddziale są dostępne poniżej. Wystarczy, że je pobierzesz, wydrukujesz oraz wypełnisz.

Poniżej aktywne dokumenty wymagane do wydania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego na rok 2023:

Co warto wiedzieć?

  1. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest wydawana bezpłatnie, mogą z niej skorzystać osoby objęte ubezpieczenie w ramach NFZ.
  2. EKUZ zapewnia dostęp do bezpłatnej opieki medycznej w krajach członkowskich UF i EFTA, na takich samych zasadach na jakich przysługuje na obywatelom kraju, do którego wyjeżdżamy.
  3. Karta EKUZ nie zapewni turyście pełnej ochrony – zadziała tylko w niezbędnych przypadkach, wyłącznie w ośrodkach publicznych.  
  4. Karta EKUZ w wielu przypadkach nie wystarczy – przed każdą podróżą zagraniczną warto wykupić ubezpieczenie turystyczne.  

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Jak znaleźć tanie ubezpieczenie turystyczne?

    Warto porównać co najmniej kilka ubezpieczeń, aby znaleźć takie, które najlepiej odpowiada naszym potrzebom i wybranemu kierunkowi podroży. Plusem ubezpieczenia jest możliwość dobrania do indywidualnych potrzeb, np. wyjazd sportowy z dodatkowym OC sportowym. Najłatwiej dostępne oferty porównasz w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych.  
     

  2. Ile czeka się na wydanie karty EKUZ?

    W zależności od sposobu złożenia wniosku kartę EKUZ możesz uzyskać od razu (wizyta osobista w oddziale) lub po 5-10 dniach (wniosek złożony pocztą).

     

  3. Czy mogę otrzymać EKUZ pocztą?

    Tak, możesz złożyć wniosek o wydanie karty pocztą i tą samą drogą otrzymasz dokument. Weź jednak pod uwagę, że wydłuży to proces otrzymania karty.

  4. Kiedy EKUZ nie przysługuje?

    Osoby niezatrudnione, nie posiadające prawa do ubezpieczenia zdrowotnego w ramach powszechnego obowiązku ubezpieczeń nie otrzymają karty EKUZ.