Karta EKUZ to dokument, który możesz bezpłatnie uzyskać, jeśli jesteś osobą ubezpieczoną w polskim NFZ. Zapewnia ona możliwość skorzystania Ci z podstawowej opieki medycznej w niezbędnych przypadkach poza granicami Polski – w krajach UE oraz kilku innych państwach europejskich. Kartę możesz wyrobić również w Katowicach.  

Czy warto wyrobić kartę EKUZ? Jak najbardziej. Abyś unikną przykrych niespodzianek, musisz jednak pamiętać o ważnych ograniczeniach z nią związanych. Podpowiadamy, gdzie wyrobić kartę EKUZ w Katowicach, kto może to zrobić oraz wyjaśniamy, dlaczego w wielu sytuacjach EKUZ to za mało.  

Karta EKUZ nie zapewni Ci tak szerokiej ochrony jak ubezpieczenie turystyczne. Zapewnia ona refundację kosztów leczenia na takich zasadach, jakie dotyczą obywateli danego państwa, co ważne – tylko w niezbędnych przypadkach, wyłącznie w publicznych ośrodkach.  

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) – Katowice 

Karta EKUZ to niewielka, plastikowa karta, która zapewnia Ci dostęp do podstawowej opieki medycznej w niezbędnych przypadkach. Działa w konkretnych krajach. Poniżej szczegółowa lista państw, które ją honorują.  

 • Kraje UE: Hiszpania, Portugalia, Francja, Belgia, Holandia, Luksemburg, Niemcy, Austria, Włochy, Grecja, Dania, Szwecja, Finlandia, Irlandia, Polska, Czechy, Słowacja, Słowenia, Węgry, Litwa, Łotwa, Estonia, Malta, Cypr, Bułgaria, Rumunia, Chorwacja. 

 • Kraje należące do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu EFTA: Islandia, Norwegia, Szwajcaria, Lichtenstein. 

 • Terytoria zamorskie francuskie: Gwadelupa, Martynika, Reunion, St Pierre-et-Miquelon i Gujana Francuska. 

 • Terytoria zamorskie portugalskie: Azory, Madera 

 • Terytoria zamorskie hiszpańskie: Majorka, Wyspy Kanaryjskie. 

 • Inne: Wielka Brytania

W krajach innych niż wymienione powyżej – karta EKUZ nie zadziała i nie zapewni Ci refundacji żadnych kosztów pomocy medycznej.  

Warto też wiedzieć, że karta EKUZ ważna jest wraz z aktualnym dowodem tożsamości. W przypadku większej liczby podróżujących – każdy podróżnik musi wyrobić własną kartę (dotyczy to również rodzin).  

Co jednak jeszcze ważniejsze, musisz pamiętać, że zakres ochrony gwarantowany przez kartę EKUZ jest mocno ograniczony... i nie zawsze bezpłatny. Jeśli bowiem w danym kraju jego obywatele muszą zapłacić za konkretne świadczenia medyczne lub dopłacić do nich, takie same opłaty będzie musiał ponieść również obywatel Polski – nawet jeśli w naszym kraju takie samo świadczenie refunduje NFZ. Zagraniczna opieka zdrowotna traktuje posiadaczy EKUZ jak swoich obywateli.  

Powinieneś też pamiętać, że EKUZ gwarantuje dostęp wyłącznie do publicznej opieki lekarskiej i tylko w niezbędnych przypadkach. W praktyce o tym, czy pomoc faktycznie jest niezbędna, decyduje lekarz przyjmujący pacjenta.  

Kto może wyrobić EKUZ w Katowicach? 

Kartę EKUZ w Katowicach mogą wyrobić wszystkie osoby, które są ubezpieczone w polskim NFZ. Chodzi o osoby zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego jak również np. członków ich rodziny. Zakres świadczeń, które karta EKUZ gwarantuje poszczególnym osobom, jest identyczny.  

Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego mogą wyrobić m.in.: 

 • przedsiębiorcy, 
 • osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę,  
 • rolnicy,  
 • emeryci i renciści,  
 • studenci i doktoranci, 
 • dzieci (karta EKUZ ważna jest z dowodem tożsamości dziecka lub rodzica), 
 • kobiety w ciąży (wyjątek: ciężarne mogą wyrobić EKUZ również, jeśli nie są ubezpieczone w polskim NFZ), 
 • bezrobotni zarejestrowani w urzędach pracy, 
 • osoby, które na podstawie kryteriów dochodowych otrzymują wsparcie pomocy społecznej, 
 • kobiety w połogu, które posiadają obywatelstwo polskie i mieszkają w Polsce. 

W praktyce kartę EKUZ zwykle wyrabiają osoby, które wyjeżdżają za granicę w celach turystycznych, choć może ona również być przydatna wszystkim Polakom podróżującym w celach służbowych. EKUZ przydaje się także studentom, którzy planują kontynuować lub rozpocząć naukę poza granicami Polski, w krajach, w których EKUZ obowiązuje.  

Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Katowicach? 

Kartę EKUZ w Katowicach możesz wyrobić w Śląskim Oddziale Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. Jest on czynny w poniedziałki od godz. 8.00 do godz. 18.00 oraz od wtorku do piątku w godz. 8.00 – 16.00. Poniżej dane teleadresowe. 

Śląski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia 
ul. Kossutha 13 
Katowice 40-844 

Poza tym na terenie województwa śląskiego działają delegatury w Bielsku-Białej, Częstochowie, Piekarach Śląskich oraz w Rybniku:

Śląski Oddział Wojewódzki NFZ. Delegatura NFZ w Bielsku-Białej
ul. Karpacka 24
43-300 Bielsko-Biała


 

Śląski Oddział Wojewódzki NFZ. Delegatura w Częstochowie
ul. Czartoryskiego 28
42-200 Częstochowa

Śląski Oddział Wojewódzki NFZ. Delegatura w Piekarach Śląskich
ul. Kościuszki 2241-940 Piekary Śląskie


 

Śląski Oddział Wojewódzki NFZ. Delegatura w Rybniku
ul. 3 Maja 29
44-200 Rybnik

Dlaczego EKUZ nie wystarczy mieszkańcowi Katowic? Co zapewnia polisa turystyczna?  

Karta EKUZ może nie wystarczyć mieszkańcowi Katowic, aby w trakcie podróży za granicę miał zapewnioną pomoc medyczną w każdej sytuacji. Dlaczego? Zakres EKUZ jest mocno ograniczony. Potwierdza to również Ministerstwo Zdrowia na stronie pacjent.gov.pl, wymieniając przypadki, w których EKUZ nie zadziała. 

Co zatem powinieneś zrobić? Najlepiej po prostu wykup ubezpieczenie turystyczne. Jego zakres jest znacznie szerszy, dodatkowo turysta może dostosować go do swoich potrzeb. Poniżej porównanie karty EKUZ i polisy turystycznej.  

ekuz a ubezpieczenie

Przykład 1: Pan Adam w trakcie wypoczynku we Włoszech postanowił wyruszyć na trekking po Alpach. W trakcie wycieczki pogoda gwałtownie się pogorszyła, na co Pan Adam kompletnie nie był przygotowany. Zmusiło go to do wezwania pogotowia górskiego. Pan Adam otrzymał niezbędną pomoc. Niestety, jako że we Włoszech nie funkcjonuje odpowiednik polskiego GOPR, kosztami akcji obarczono w całości Pana Adama. Koszty te wyniosły blisko 30 000 zł. Pan Adam był przekonany, że pokryje je polski NFZ na bazie karty EKUZ, ale niestety – karta EKUZ w ogóle nie obejmuje kosztów ratownictwa. Turysta nie wykupił ubezpieczenia turystycznego i całość kwoty musiał uregulować z własnej kieszeni.  
Przykład 2: Pani Katarzyna, mieszkanka Katowic, w trakcie wycieczki do Niemiec nieszczęśliwie upadła i skręciła kostkę. Szybko przewieziono ją do najbliższego szpitala, gdzie otrzymała konieczną pomoc. Wykonano jej też niezbędne badania i przepisano lekarstwa. Okazało się, że najbliższa placówka, która udzieliła pomocy Pani Katarzynie, była kliniką prywatną. Za swoje usługi wystawiła rachunek na blisko 10 000 zł. Na szczęście Pani Katarzyna przed wyjazdem wykupiła ubezpieczenie turystyczne. Dzięki temu całość kosztów pokrył ubezpieczyciel.  

Dlaczego mieszkaniec Katowic potrzebuje ubezpieczenia turystycznego?  

Ubezpieczenie turystyczne ma szeroki zakres ochrony. Jeśli chcesz kupić ubezpieczenie turystyczne, możesz dopasować jego zakres do swoich indywidualnych potrzeb. Ubezpieczenie turystyczne może obejmować koszty leczenia, ratownictwa, NNW, OC, Assistance, ale też szereg dodatków jak np. ubezpieczenie bagażu, ochrona na czas uprawiania sportów ekstremalnych, czy klauzula alkoholowa.  

Magdalena Kajzer, specjalistka ds. ubezpieczeń turystycznychMagdalena Kajzer, specjalistka ds. ubezpieczeń turystycznych

Poza tym można liczyć na następujące wsparcie:

 • Ubezpieczenie turystyczne działa także w placówkach prywatnych. Turyści, którzy wyjeżdżają za granicę, posiadając wyłącznie EKUZ, muszą liczyć się z tym, że koszty pomocy medycznej udzielonej w klinikach prywatnych, będą pokrywać samodzielnie. Wszystkie osoby, które wykupiły polisę – nie muszą się o to martwić. Ubezpieczenie turystyczne zapewni wsparcie w każdej placówce.  

 • Polisa podróżna pokrywa koszty akcji poszukiwawczych i ratowniczych. Dzięki temu, jeśli będziesz musiał skorzystać ze wsparcia służb ratowniczych, nie będziesz musiał płacić za nie z własnej kieszeni. To poważna oszczędność, ponieważ koszty tych akcji poza granicami Polski opiewają zwykle na kilkadziesiąt tysięcy złotych! 

 • Ubezpieczenie podróżne nie jest drogie – na pewno nie zrujnuje Twojego budżetu. Polisę o satysfakcjonującym zakresie możesz zakupić już za mniej niż 5 zł za 1 dzień ochrony.  

 • Zakup ubezpieczenia turystycznego rekomenduje także polskie MSZ. Na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać!  

Wakacje zagraniczne
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
mtu24.pl
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
44,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: OC: 50 000 złsporty objęte polisą: 67zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
58,52 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: sporty objęte polisą: 60zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
40 000 eur
Ratownictwo
5 000 eur
Bagaż
500 eur
81,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 5 000 eurOC: 50 000 eurOC sportowe: 50 000 eurosporty objęte polisą: 10zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
124,46 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Wakacje zagraniczne
mtu24.pl
44,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: OC: 50 000 złsporty objęte polisą: 67zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
58,52 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: sporty objęte polisą: 60zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
81,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
40 000 eur
Ratownictwo
5 000 eur
Bagaż
500 eur
Dodatkowo: NNW: 5 000 eurOC: 50 000 eurOC sportowe: 50 000 eurosporty objęte polisą: 10zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
AXA Partners
124,46 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19

Gdzie można pobrać wniosek, starając się o EKUZ w Katowicach? 

Kartę EKUZ mieszkańcy Katowic mogą wyrobić bezpłatnie, na kilka różnych sposobów. W każdym przypadku będzie to wymagało złożenia wniosku.  

jak wyrobić ekuz

EKUZ w Katowicach można wyrobić: 

 • W oddziale NFZ. Co ciekawe, osobiste zjawienie się po kartę EKUZ w oddziale to najszybszy sposób. Kartę, za wyjątkiem sezonu wysokiego, można otrzymać od ręki. NFZ informuje, że w okresie urlopowym czas oczekiwania na wydanie karty może  przedłużyć się do 3 dni.  

 • Elektronicznie. Wniosek o EKUZ można złożyć za pośrednictwem portalu ePUAP lub przez Internetowe Konto Pacjenta. Czas oczekiwania na kartę w tym przypadku trwa od 5 dni do kilkunastu dni w sezonie wysokim.  

 • Drogą mailową. Wniosek o kartę EKUZ należy pobrać, uzupełnić, podpisać, zeskanować i wysłać do właściwego oddziału NFZ mailem. Czas oczekiwania na kartę trwa od 5 dni do kilkunastu dni w sezonie wysokim.  

 • Wysyłając wniosek pocztą tradycyjną. Schemat postępowania jest tu podobny. Wniosek trzeba pobrać, uzupełnić, podpisać i wysłać pocztą tradycyjną. Ponownie czas oczekiwania na kartę trwa od 5 dni do kilkunastu dni w sezonie wysokim.  

Kartę EKUZ można oczywiście odebrać osobiście, ale do odbioru można także upoważnić inną osobę.  

Wnioski do pobrania na 2023 rok

Co warto wiedzieć?

 1. Kartę EKUZ może wyrobić każdy, kto jest ubezpieczony w polskim NFZ. 

 2. EKUZ działa na terenie krajów UE, krajów EFTA, w Wielkiej Brytanii oraz na terytoriach zamorskich Francji, Hiszpanii i Portugalii. 

 3. Karta gwarantuje dostęp do bezpłatnej pomocy medycznej, ale tylko w niezbędnych przypadkach, tylko w ośrodkach publicznych i w zakresie takim samym, jaki dotyczy obywateli danego kraju.  

 4. Karta EKUZ nie zapewnia turystom pełnej ochrony – może uzupełniać, ale nie zastępuje ubezpieczenia turystycznego.  

 5. Aby czuć się pełni bezpiecznie w trakcie pobytu za granicą, najlepiej wykupić ubezpieczenie turystyczne – już od ok. 5 zł za jeden dzień ochrony.  

Najczęściej zadawane pytania

 1. Jak najszybciej wyrobić EKUZ w Katowicach?

  Najszybciej kartę EKUZ można wyrobić, udając się osobiście do właściwego oddziału NFZ. W Katowicach oddział znajduje się przy ul. Kossutha 13.

 2. Czy EKUZ pokrywa koszty leczenia chorób przewlekłych?

  Jeśli w trakcie pobytu za granicą dojdzie u turysty do nagłego zaostrzenia objawów choroby przewlekłej i udzielenie pomocy będzie niezbędne, zostanie ona zrefundowana na podstawie karty EKUZ. Karta EKUZ nie pokryje jednak kosztów np. zaplanowanych zabiegów mających związek z chorobą przewlekłą. 

 3. Czy mogę wyrobić EKUZ pocztą?

  Tak, o kartę EKUZ można zawnioskować pocztą. W tym celu należy pobrać wniosek o kartę, wypełnić go, podpisać i wysłać pocztą do właściwego oddziału NFZ. 

 4. Kiedy EKUZ nie przysługuje?

  Karta EKUZ nie przysługuje osobom, które nie są ubezpieczone w polskim NFZ. 

 5. Jak znaleźć tanie ubezpieczenie turystyczne?

  Aby znaleźć ubezpieczenie turystyczne w korzystnej cenie, najlepiej skorzystać kalkulatora ubezpieczeń turystycznych. Porównanie ofert to najszybszy sposób na znalezienie najkorzystniejszej polisy – zarówno pod kątem cen, jak i zakresu.