Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument uprawniający do skorzystania z podstawowej bezpłatnej opieki medycznej za granicą. Uprawnienie to obowiązuje jednak tylko w wybranych krajach europejskich oraz niekiedy wymaga dopłaty ze strony podróżnego. Podpowiadamy, gdzie wyrobić kartę EKUZ w Poznaniu i jak dodatkowo zabezpieczyć się podczas podróży za granicę.

Karta EKUZ nie zapewni Ci tak dopasowanej do indywidualnych potrzeb ochrony, jak ubezpieczenie turystyczne. Odpowiednia polisa gwarantuje refundację kosztów leczenia na takich zasadach, jakie dotyczą obywateli danego państwa, co ważne – tylko w niezbędnych przypadkach, wyłącznie w publicznych ośrodkach.  

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) – Poznań

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to niewielki dokument, który potwierdzi ubezpieczenie zdrowotne podczas wyjazdu za granicę. W sytuacji, gdyby zaszła konieczność skorzystania z pomocy lekarza czy nawet hospitalizacji podróżny uzyska ją bezpłatnie lub w takim zakresie jak obowiązuje mieszkańców danego kraju.    

Pamiętaj, koszty leczenia za granicą bywają bardzo wysokie, wyższe niż w naszym kraju. Dodatkowo niektóre usługi w Polsce bezpłatne w ramach NFZ, za granicą mogą być pełnopłatne, np. ratownictwo, transport medyczny. Jeśli nie chcesz zostać nieprzyjemnie zaskoczony ogromnym rachunkiem za leczenie za granicą, zaopatrz się w kartę EKUZ oraz – dla pełnej ochrony – w ubezpieczenie turystyczne. Tylko takie rozwiązanie jest w stanie zapewnić Ci nie tylko odpowiednią ochronę, ale finansową gwarancję odszkodowania lub pokrycia kosztów leczenia. 

Magdalena KajzerMagdalena Kajzer

Karta EKUZ Poznań potwierdza prawo do podstawowych bezpłatnych świadczeń medycznych w krajach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), takich jak:
Austrii, Belgii, Bułgarii, na Cyprze, w Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Litwie, Luksemburgu, Łotwie, na Malcie, w Niemczech, Polsce, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Węgrzech, Wielkiej Brytanii, we Włoszech oraz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii.

EKUZ jest także ważna na terytoriach zamorskich:

  • francuskich: Gwadelupa, Martynika, Reunion, St Pierre-et-Miquelon i Gujana Francuska
  • portugalskich: Azory i Madera
  • hiszpańskich: Majorka i Wyspy Kanaryjskie.
UWAGA! Nie wszystkie kraje europejskie honorują kartę EKUZ. Nie jest ona uwzględniana w Ukrainie, Czarnogórze i Rosji. Warto być też czujnym i pamiętać, że EKUZ nie działa w Turcji, Tunezji, Egipcie, Maroko, Stanach Zjednoczonych i krajach azjatyckich. Do części z tych państw – mimo że poza Europą – można wjechać jedynie za okazaniem dowodu osobistego, co może być mylące i błędnie zasugerować, że EKUZ może być honorowany.

Pamiętaj, że jeśli chcesz wyrobić kartę EKUZ w Poznaniu, musisz pilnować terminów, gdyż jest wydawana na czas określony.

Karta EKUZ Poznań jest ważna:

  • Dla osób zatrudnionych albo prowadzących działalność gospodarczą - na 3 lata
  • Dla dzieci i młodzieży - do ukończenia 18. roku życia
  • Dla emerytek, które ukończyły 60 lat i emerytów po 65. roku życia – na 20 lat
  • Dla osób zgłoszonych do ubezpieczenia jako członek rodziny – na 18 miesięcy
  • Dla studentów/uczniów zgłoszonych do ubezpieczenia przez uczelnię – na 18 miesięcy
  • Dla pobierających rentę - na 18 miesięcy
  • Dla nieubezpieczonych kobiet posiadających obywatelstwo polskie i miejsce zamieszkania na terytorium RP w okresie ciąży i porodu – na 6 miesięcy
  • Dla bezrobotnych zarejestrowanych w Urzędzie Pracy – na 2 miesiące.

Kto może wyrobić EKUZ w Poznaniu ?

Podstawowym warunkiem wyrobienia karty EKUZ w Poznaniu, ale też w każdym innym zakątku Polski, jest posiadanie tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego. Czyli w praktyce należy być uczniem, rencistą/emerytem bądź osobą pracującą – czy to na etacie, czy działalności gospodarczej lub rolniczej. EKUZ otrzyma także osoba przypisana do ubezpieczenia jako członek rodziny oraz osoba bezrobotna. W tym przypadku czas ważności karty będzie krótszy, jednak nadal jest ona wydawana.

Kto może wyrobić EKUZ w Poznaniu?

  • zatrudnieni,
  • emeryci i renciści,
  • prowadzący działalność gospodarczą pozarolniczą i rolniczą,
  • pobierający zasiłek bądź świadczenie przedemerytalne,
  • osoby zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny w wieku powyżej 18. roku życia,
  • młodzież i dzieci do 18. roku życia.

PAMIĘTAJ! EKUZ Poznań wydawana jest na każdą osobę w rodzinie oddzielnie, nawet jeśli jest to osoba przypisana do ubezpieczenia członka rodziny. Jej posiadanie jest obowiązkowe nawet w przypadku niemowląt i małych dzieci – nie jest to karta rodzinna. W przypadku potrzeby skorzystania z karty EKUZ dla małoletniego, konieczne będzie okazanie dokumentu tożsamości rodzica.

Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Poznaniu? 

Kartę EKUZ w Poznaniu można wyrobić na kilka sposób i na szczęście nie trwa to długo. Najszybszy i najprostszy sposób na wyrobienie karty EKUZ w Poznaniu to osobista wizyta w oddziale NFZ, gdzie po złożeniu wniosku zostanie wydana karta.

EKUZ Poznań wyrobisz pod adresem:

Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ Poznań
ul. Grunwaldzka 158
Tel.: +48 61 850 63 84
wf15@nfz.gov.pl

PAMIĘTAJ! Wydanie karty EKUZ w Poznaniu i innych miastach jest bezpłatne.

Na terenie województwa wielkopolskiego czynne są jeszcze punkty:

  • Kalisz - Delegatura, ul. Kolegialna 4 Kalisz 62-800, kalisz@nfz-poznan.pl, +48 62 501 89 75
  • Konin - Delegatura, ul. Szpitalna 43 Konin 62-500, konin@nfz-poznan.pl, +48 63 240 29 18
  • Leszno, Pl. Kościuszki 4 Leszno 64-100, leszno@nfz-poznan.pl, +48 65 528 61 79  
  • Piła- Delegatura, ul. Wojska Polskiego 43 Piła 64-920, pila@nfz-poznan.pl, +48 67 351 28 92
  • Rawicz- Punkt Obsługi Ubezpieczonych Rawicz, ul. Ignacego Buszy 5 Rawicz 63-900, (065) 545 51 49
  • Słupca - Punkt Obsługi Ubezpieczonych, ul. Traugutta 7 Słupca 62-400, konin@nfz-poznan.pl, +48 63 222 30 14

Ułatwieniem jest fakt, że karta zostanie wydana od razu podczas wizyty. Nie musisz odwiedzać oddziału drugi raz czy czekać na przesyłkę pocztą. Jeśli zależy ci na jak najszybszym wyrobieniu karty EKUZ, wizyta w oddziale to najlepsze rozwiązanie.

Sposobem na przyśpieszenie formalności będzie wcześniejsze przygotowanie i wypełnienie wniosku, który można pobrać na stronie NFZ.

Drugim często wybieranym sposobem jest złożenie wniosku poprzez wysyłkę pocztą polską. Należy jednak pamiętać, że ten sposób spowoduje wydłużenie odbioru karty. Zazwyczaj taki wniosek jest rozpatrywany w 5 dni, a od czerwca do września, w przypadku dużej liczby wniosków, czas ten może ulec wydłużeniu do 10 dni roboczych. Do tego należy doliczyć czas na wysyłkę i dojście karty do adresata.

RADA: Gdy wyjazd jest spontanicznym pomysłem czy trafiły się okazyjne loty, wycieczka last minute, znacznie lepszym rozwiązaniem jest zakup ubezpieczenia przez internet. Po pierwsze, zakres ochrony jest dużo większy niż EKUZ i obejmuje jeszcze inne obszary jak np. OC, NNW, ubezpieczenie bagażu. Po drugie, ubezpieczenie turystyczne możesz zakupić nawet w drodze na lotnisko, a jego ochrona może zacząć się nawet 3h po opłaceniu polisy (czas ten może być dłuższy do 1-2 dni w zależności od ubezpieczyciela).

Dlaczego EKUZ nie wystarczy mieszkańcowi Poznania? Co zapewnia polisa turystyczna? 

Karta EKUZ Poznań z pewnością jest lepszym zabezpieczeniem w podroży zagranicznej niż brak jakiejkolwiek ochrony, jednak nawet Narodowy Fundusz Zdrowia przestrzega, że nie jest to 100% ochrona przed kosztami leczenia, ma ograniczony zakres działania i nie refunduje niektórych leków, zabiegów oraz wizyt u prywatnych specjalistów.

EKUZ zapewni jedynie podstawową opiekę medyczną i to w takim zakresie, w jakim obowiązuje mieszkańców danego kraju.

To bardzo ważne, gdyż Polacy mogą mieć błędne przekonanie, że mając kartę EKUZ otrzymają taką pomoc i w takim samym zakresie jak w Polsce. Nic bardziej mylnego. Masz kartę EKUZ wyrobioną w Poznaniu? Świetnie, na pewno to dobry krok, ale pamiętaj, że może zapewnić ci odmienną ochronę w zależności od miejsca, który odwiedzasz.

W wielu krajach mieszkańcy partycypują w kosztach usług medycznych, nawet posiadając ubezpieczenie w kasie chorych. Mieszkaniec Poznania, Warszawy, Gdyni czy Krakowa, mimo karty EKUZ, będzie zobligowany do korzystania z ochrony zdrowia na takich samych zasadach jak obywatel tegoż kraju.
Dlatego przed wyjazdem za granicę dobrze jest sprawdzić podstawowe informacje w zakresie ochrony zdrowia, dostępnych placówek czy odpłatności za usługi medyczne. A jeśli nie chce się na to tracić czasu, to zdecydowanie wykupić ubezpieczenie turystyczne. Jednak zachęcamy, aby mimo posiadania polisy, również mieć podstawową wiedzę na temat opieki medycznej i kosztów w danym kraju.

Przykład: Pani Katarzyna odwiedzała siostrę we Francji i zaraziła się wirusem covid. Niestety chorobę przechodziła poważnie i zmuszona była kilkukrotnie korzystać z pomocy lekarza. Musiała opłacić 30% kosztu każdej wizyty, ponieważ posiadała przy sobie jedynie kartę EKUZ. Nie wykupiła ubezpieczenia turystycznego, a to zwolniłoby ją z dodatkowych opłat. Ubezpieczyciel pokryłby koszty, a Pani Kasia nie musiałaby dopłacać nawet złotówki.

O plusach posiadania ubezpieczenia turystycznego podczas podróży zagranicznej przekonał się także pan Przemysław, który jednak zakupił ubezpieczenie i dzięki temu uniknął sporych wydatków. Podczas wyjazdu na narty, z jego winy, doszło do wypadku, w wyniku którego uszkodzony został drogi sprzęt sportowy drugiego użytkownika stoku. Ubezpieczyciel zwrócił pieniądze zarówno za zniszczone narty pana Przemysława, jak i drugiego narciarza.

porównujemy ekuz z polisą

EKUZ w Poznaniu nie tylko posiada ograniczony zakres działania i nie zawsze pokryje koszty opieki medycznej w 100%, ale też nie zapewnia ochrony na tylu poziomach, co ubezpieczenie turystyczne.

Czego nie zapewni EKUZ?

  • Transport medyczny – usługa niezbędna, jeśli z powodów zdrowotnych nie jesteś w stanie wrócić zaplanowanym środkiem transportu. Powodem nie musi być tylko zagrożenie zdrowia. Wystarczy, że nieszczęśliwie złamiesz nogę i powrót liniami lotniczymi będzie niemożliwy. Podobnie zresztą, jeśli przypadła ci rola kierowcy w drodze na urlop. EKUZ nie finansuje takiej usługi, poszkodowany turysta musi pokryć koszty samodzielnie. A transport medyczny może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, w zależności od kraju, w którym jesteś.
  • Ubezpieczenie NNW – nieszczęśliwe wypadki zdarzają się na wakacjach może nawet częściej niż w domu. Beztroska, czasem brak myślenia o konsekwencjach, a czasami zwykły przypadek i nieszczęście gotowe. W takiej sytuacji nie masz co liczyć na pomoc EKUZ. Tylko ubezpieczenie turystyczne zapewni ci wypłatę odszkodowania oraz pokryje koszty ewentualnej rehabilitacji (a ta może być długa).
  • Ubezpieczenie OC – nie obejmuje karty EKUZ, a jednym zabezpieczeniem w tym zakresie jest ubezpieczenie turystyczne. Ubezpieczenie OC jest szczególnie ważne, gdy wyjeżdżasz z dziećmi, psem czy na wyjazd sportowy. Zabezpieczy cię w szeregu różnorodnych sytuacji: uszkodzenia czyjegoś mienia czy szkody na zdrowiu, zgubienia/zniszczenia sprzętu sportowego itp.
  • Ubezpieczenie bagażu – odszkodowanie za zgubiony lub uszkodzony bagaż otrzymasz, gdy posiadasz ubezpieczenie turystyczne. W przypadku EKUZ taka ochrona nie ma miejsca, a o ewentualne odszkodowanie możesz ubiegać się jedynie od linii lotniczych.
  • Ratownictwo – usługa ratownictwa w Polsce jest bezpłatna, natomiast w większości krajów jej koszty musi pokryć poszkodowany. Warto przy tym pamiętać, że nawet wypadek po niewłaściwej stronie Tatr już może kończyć się ogromnymi kosztami za ratownictwo górskie. W Polsce nie zapłacisz nic, a po słowackiej stronie konieczne będzie pokrycie wszystkich kosztów akcji ratowniczej.
  • Prywatne leczenie – posiadając ubezpieczenie EKUZ możesz leczyć się tylko w placówkach, które mają podpisaną umowę z kasą chorych. Z ubezpieczeniem turystycznym możesz też skorzystać z pomocy lekarzy w placówkach prywatnych. Ten aspekt jest o tyle istotny, że nierzadko w popularnych kurortach turystycznych przyjmują wyłącznie lekarze na prywatnej praktyce. Posiadając EKUZ podróżny musi udać się do lekarza leczącego w ramach kasy chorych, co niekiedy może się wiązać z koniecznością pojechania do sąsiadującej miejscowości.

Wakacje zagraniczne
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
mtu24.pl
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
44,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: OC: 50 000 złsporty objęte polisą: 67zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
58,52 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: sporty objęte polisą: 60zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
40 000 eur
Ratownictwo
5 000 eur
Bagaż
500 eur
81,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 5 000 eurOC: 50 000 eurOC sportowe: 50 000 eurosporty objęte polisą: 10zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
124,46 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Wakacje zagraniczne
mtu24.pl
44,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: OC: 50 000 złsporty objęte polisą: 67zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
58,52 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: sporty objęte polisą: 60zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
81,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
40 000 eur
Ratownictwo
5 000 eur
Bagaż
500 eur
Dodatkowo: NNW: 5 000 eurOC: 50 000 eurOC sportowe: 50 000 eurosporty objęte polisą: 10zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
AXA Partners
124,46 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19

Gdzie można pobrać wniosek, starając się o EKUZ w Poznaniu?

Wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Turystycznego można pobrać w dowolnym oddziale lub delegaturze NFZ w Poznaniu lub na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia.

Wniosek o EKUZ w Poznaniu złożyć na kilka sposobów:

  • osobiście w dowolnym oddziale lub delegaturze NFZ
  • przez elektroniczną skrzynkę podawczą ePUAP
  • przez Internetowe Konto Pacjenta
  • pocztą tradycyjną – na adres oddziału lub delegatury NFZ
  • pocztą elektroniczną, jednak wyłącznie w przypadku pracowniczych wniosków o EKUZ.

Wnioski do pobrania na 2023 rok

Wnioski o wydanie EKUZ, które możesz przesłać do NFZ lub złożyć w stosownym oddziale są dostępne poniżej. Wystarczy, że je pobierzesz, wydrukujesz oraz wypełnisz.

Poniżej aktywne dokumenty wymagane do wydania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego na rok 2023:

Co warto wiedzieć?

  1. Posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego nie jest wystarczającą ochroną za granicą. Nie pokryje kosztów leczenia w 100% oraz szeregu innych usług, które zapewni ubezpieczenie turystyczne.
  2. Ubezpieczenie NNW, ubezpieczenie OC i OC sportowe, ubezpieczenie bagażu, a nawet mieszkania – to wszystko zyskasz, wykupując ubezpieczenie turystyczne.
  3. Dodatkowym plusem ubezpieczenia turystycznego jest możliwość indywidualnego dopasowania do swoich potrzeb. Jeśli planujesz podróż do kraju z wysokimi kosztami leczenia, to wykupujesz polisę na wyższe sumy. Wyjeżdżając na narty czy wyprawę rowerową, kupujesz ubezpieczenie z wyższymi stawkami OC sportowego. Dzięki temu ubezpieczenie nie jest przypadkowe, tylko ściśle odpowiada na konkretne potrzeby i sposób spędzania urlopu.
  4. W razie konieczności powrotu transportem medycznym tylko ubezpieczenie podróżne pokryje jego koszt. EKUZ nie refunduje tego typu usługi.
  5. Koszt ubezpieczenia turystycznego na jeden dzień zaczyna się od 4 zł i można je wykupić nawet tuż przed wyjazdem.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Jak najszybciej wyrobić EKUZ?

    Najszybciej wyrobisz EKUZ stawiając się w najbliższym oddziale EKUZ wraz z wypełnionym wnioskiem. Kartę otrzymasz od ręki. Ułatwieniem jest to, że nie potrzebujesz do niej zdjęcia.

  2. Czy EKUZ zapewnia ochronę w przypadku zachorowania na COVID-19?

    Jeśli konieczna byłaby hospitalizacja, to EKUZ oczywiście pokryje pobyt w szpitalu, jednak w takim zakresie, jak obowiązuje to mieszkańców danego kraju. W wielu państwach pacjenci dopłacają za każdy dzień hospitalizacji i wizyty u specjalistów. W przypadku odbycia prywatnej wizyty, EKUZ nie pokryje rachunku.

  3. Czy mogę otrzymać EKUZ pocztą?

    Tak, możesz złożyć wniosek o wydanie karty pocztą i tą samą drogą otrzymasz dokument. Weź jednak pod uwagę, że wydłuży to proces otrzymania karty.

  4. Ile czeka się na wydanie karty EKUZ?