Pomoc
Kontakt
Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Doradców.
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 21:00
sob.9:30 - 17:30
Zadzwoń22 270 00 00

Ubezpieczenie do Norwegii

Norwegia to spektakularne fiordy, skaliste wybrzeża, wodospady, lodowce, zielone lasy, turystyka piesza, urocze miasteczka, uporządkowane i piękne architektonicznie Oslo. To wszystko sprawia, że kierunek ten jest spełnieniem podróżniczych marzeń wielu turystów.

Kup ubezpieczenie od 2,29 zł dziennie

Zapewnij sobie spokojne wakacje

Informacje MSZ

Osoby zaszczepione, podobnie jak wszyscy inni podróżujący od 12 lutego 2022 r., nie muszą testować się przed przyjazdem do Norwegii. Do Norwegii aktualnie można podróżowaćbez żadnych obostrzeń.

(ostatnia aktualizacja: 03.01.2024 r.)


Norwegia

Norweskie krajobrazy należą do tych niewielu miejsc na świecie, gdzie przyroda jest jeszcze tak dzika i nieprzekształcona przez człowieka. Norwegia to doskonały wybór dla osób, które kochają  przyrodę, ciszę, brak tłumów. Tamtejszy krajobraz jest nie tylko spektakularny, ale ma w sobie także coś, co wprowadza turystów w pokorę i zadumę.

Piękno i dzikość fiordów oraz lodowców robią ogromne wrażenie. Ten kraj jest tak inny od tego, co oferują inne zakątki Europy.

 • Oslo to stolica zupełnie niepodobna do innych metropolii europejskich. Przede wszystkim brak tu wielkomiejskiego zgiełku, tłumów i pośpiechu. W Oslo mieszka niecałe 700 tys. ludzi, a powierzchnia pozwala zwiedzić miasto wzdłuż i wszerz w ciągu nawet 2 dni. Jednak dla miłośników poznawania miasta, a nie odhaczania atrakcji turystycznych, ważne będzie także co innego: możliwość nieśpiesznych spacerów, wypicia kawy w tutejszej kawiarni, wypróbowanie regionalnych dań w restauracji.
 • Budynek Opery w Oslo to jedna z ważniejszych budowli w Norwegii. Obiekt na prawie 1700 osób został oddany do użytku w 2008 roku i jest największym budynkiem kulturalnym, jaki powstał tu od 700 lat. Rok później gmach został uhonorowany nagrodą Miesa van der Rohe, przyznawaną ciekawym rozwiązaniom architektonicznym, mającym wpływ na współczesny rozwój urbanistyczny.  
 • Spójność architektoniczna, wysmakowany design, brak krzykliwych reklam czy przypadkowych budynków – będąc w Oslo nie da się nie zauważyć, że miasto jest zaprojektowane w przemyślany sposób. Uderza minimalizm i ten słynny skandynawski styl, który łączy prostotę z elegancją, brak krzykliwości z oryginalnością.
 • Fiordy to symbol i wizytówka Norwegii – wodospady, formacje polodowcowe, pionowe masywy skalne, a między nimi spokojna woda. Jest to widok zachwycający i jednocześnie kojący – wielu turystów podkreśla, jak bardzo wzruszył ich widok fiordów. Wszechmoc natury czuć w tym miejscu wyjątkowo dogłębnie. Fiordy można zwiedzać na różne sposoby: podczas pieszych wędrówek obserwując ich panoramę lub rejsu statkiem, gdy możne je podziwiać z zupełnie innej, ale równie fascynującej, perspektywy. Norweskie fiordy znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Jest ich tu ponad tysiąc, a najsłynniejsze znajdują się w tzw. Krainie Fiordów Norwegii.
 • Fiordy zostały ukształtowane w wyniku wycofywania się lodowców. Woda morska zalała doliny, stąd – choć wydają się spokojnymi górskimi jeziorami – są słone i zimne.
 • Natomiast sam klimat w okolicy fiordów jest raczej łagodny, co pozwala na dość komfortowe zwiedzanie. Bogactwo tutejszej fauny i flory, zachwycające monumentalne widoki czynią z fiordów najpiękniejszy cud natury Norwegii.
 • Najpopularniejsze fiordy to Geirangerfjord i Nærøyfjord. Z powodu ogromnej różnorodności fiordów i ich liczebności niektóre biura podróży oferują turystom wycieczkę w stylu „safari po fiordach”, aby mogli oni jak najlepiej je poznać.

Pogoda w Norwegii - kiedy najlepiej jechać?

W Norwegii najcieplej jest latem. W lipcu i sierpniu średnia temperatura oscyluje koło 20 stopni Celsjusza. Najchłodniej jest zimą - wtedy słupki termometrów spadają poniżej 0. Warto też pamiętać, że część Norwegii leży za kołem podbiegunowym - tam latem słońce nie zachodzi, zaś zimą trwa noc polarna. 

Podróże po Norwegii warto więc zaplanować na wiosnę i lato - wtedy warunki atmosferyczne są najkorzystniejsze. 

Średnie temperatury w Norwegii

Temperatura powietrza w dzień
styczeń  -1°Cluty -1°Cmarzec 3°Ckwiecień 7°Cmaj 12°Cczerwiec 15°Clipiec 19°Csierpień 18°Cwrzesień 13°Cpaździernik 8°Clistopad 4°Cgrudzień 1°C
Temperatura powietrza w nocy
styczeń -6°Cluty -5°Cmarzec -4°Ckwiecień 0°Cmaj 4°Cczerwiec 8°Clipiec 11°Csierpień 10°Cwrzesień 7°Cpaździernik 3°Clistopad -1°Cgrudzień -4°C

Źródło: travelplanet.pl


Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Norwegii na rankomat.pl?

 • Pacjenci w Norwegii muszą współfinansować swoje leczenie.
 • Oznacza to, że EKUZ nie zapewni wystarczającej ochrony.
 • Dopłacić trzeba do leczenie szpitalnego, wizyt lekarskich i kupna leków.
Polisę na wyjazd do Norwegii można mieć już od
3,74*
dzienna cena ubezpieczenia dla osoby dorosłej * przykładowa oferta
Porównaj ceny

Co zabrać na urlop w Norwegii? Dokumenty na wyjazd do Norwegii

 • Dokumenty

Norwegia, jako członek Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz strefy Schengen, gwarantuje obywatelom polskim swobodnym przepływ przez granicę na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Bezwizowy pobyt turystyczny jest możliwy do 3 miesięcy.

Norwegia honoruje polskie prawo jazdy. Kierowcy muszą pamiętać, że surowa, długa i śnieżna zima w Norwegii wymusza jazdę na zimowych oponach z dobrym bieżnikiem, często wymagane są także łańcuchy na koła. Nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego jest tu surowo i bezwzględnie karane. W przypadkach nieodpowiedzialnej jazdy lub wykroczeń na drodze policja może nawet zatrzymać prawo jazdy.  

>> Na liniach promowych między Norwegią i Danią oraz Niemcami wprowadzone zostały tymczasowe kontrole graniczne. Podobnie na terenach graniczących ze Szwecją.

 • Kurtka przeciwdeszczowa, czapka, rękawiczki, gruba odzież

Właściwa odzież chroniąca przez zimnem i deszczem to podstawa podczas zwiedzania Norwegii. Warto postawić na dobrej jakości kurtkę przeciwdeszczową i przeciwwiatrową, np. typu softshell lub z oddychającego materiału z membraną a nie np. pelerynę przeciwdeszczową.

Do tego przyda się cienki, ale ciepły polar, rękawiczki i czapka. Wszystko oczywiście zależy od tego, w jaki region Norwegii jedziemy i jaki plan wycieczki zakłada wyjazd, np. na północy kraju nawet latem temperatury oscylują w okolicy 0 stopni C. Warto pamiętać, że pogoda w Norwegii jest bardzo zmienna, a temperatury potrafią się zmienić nawet o kilkanaście stopni w ciągu dnia. Stąd konieczność posiadania cienkich warstw odzieży, które można ubierać na tzw. „cebulkę”.

>> Będąc w Norwegii, dobrze jest codziennie śledzić prognozę pogody, najlepiej w sprawdzonej aplikacji, a wychodząc na całodzienne zwiedzanie zabrać ze sobą w plecaku zapasową odzież.  

 • Wygodne buty

Stabilne, wygodne buty z antypoślizgową podeszwą to podstawa, jeśli w planach jest aktywne zwiedzanie kraju. Warto mieć zapasową parę w razie gdyby pierwsza para przemokła. Rada: na wyjazd najlepiej zabrać sprawdzone, a nie nowe buty – odciski i obtarcia od nierozchodzonych jeszcze butów to nic przyjemnego podczas zwiedzania.

 • Podstawowe leki i kosmetyki

Norwegia to jeden z najdroższych krajów europejskich. Jadąc tu najlepiej ograniczyć zbędne wydatki na akcesoria i rzeczy, które można spakować do bagażu w Polsce. Z pewnością należy zabrać ze sobą podstawowe leki, np. tabletki na ból głowy, przeciwgorączkowe oraz plastry i wodę utlenioną. Dobrze pamiętać o takich drobiazgach jak szczoteczka do zębów, pasta, szczotka do włosów, klapki pod prysznic – te akcesoria będą dużo droższe niż w Polsce, więc nie ma sensu przepłacać.   

 • Plecak

Lekki, wygodny plecak przyda się podczas wycieczek, chociażby do schowania dodatkowych warstw odzieży, które z dużą pewnością zostaną wykorzystane. Warto zabrać plecak z licznymi kieszonkami, wygodnymi ramionami i oddychającym materiałem w części stykającej się z plecami.

WSKAZÓWKA: Gdy wiadomo już, co jest potrzebne, warto też mieć świadomość, czego nie zabierać do Norwegii. Lepiej zrezygnować z parasola (niewygodny w transporcie i może się szybko złamać na wietrze), grubej, zimowej kurtki podczas wyjazdy wiosną-latem (lepiej sprawdzi się polar i cienka kurtka przeciwwiatrowa), zapasu wody butelkowanej (woda z kranu jest zdatna do picia).

Dowód osobisty
Dowód osobisty
Karta EKUZ
Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego
Ubezpieczenie
Ubezpieczenie turystyczne

Dodatkowo warto wziąć:

Gotówka
Gotówkę
Aplikacja iPolak
Aplikację iPolak

Czy w Norwegii jest bezpiecznie?

Norwegia to kraj niezwykle bezpieczny, a zagrożenie przestępczością pospolitą jest tu niewielkie. Drobne kradzieże zdarzają się w miejscach turystycznych, wskazane jest więc zachowanie ostrożności i czujności.

Norwegia przoduje natomiast wśród krajów z najbezpieczniejszym ruchem ulicznym. Zaraz obok Szwajcarii, Irlandii, Danii i Szwecji. Raport przygotowany w 2018 r. przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju podaje, że w Norwegii w wypadkach samochodowych giną jedynie 2 osoby na 100 tysięcy mieszkańców. Dla porównania Polska znalazła się w tym zestawieniu dopiero na 28 miejscu.   

 • Uwaga Zagrożenie atakiem terrorystycznym jest określane jako prawdopodobne, co powoduje zwiększone kontrole na lotniskach, przejściach granicznych, a także kontrole drogowe.
 • Uwaga Wyjście w wysokie góry bez przygotowania i doświadczenia to nietrafiony pomysł. Dużo lepiej skupić się na bardziej przystępnych szlakach z łagodnymi podejściami, których też w Norwegii nie brakuje.
 • Uwaga Należy zabrać właściwy sprzęt: przeciwdeszczowe buty trekkingowe z antypoślizgową podeszwą, wygodny sportowy strój, dodatkową odzież w plecaku, wodę, przekąski, okulary przeciwsłoneczne.
 • Uwaga Spotykając dzikie zwierzę na szlaku, najlepiej zachować dystans i bez gwałtownych zachowań oddalić się jak najszybciej.
 • Uwaga Wybierając się na lodowiec w Norwegii, zdecydowanie lepiej udać się tam w towarzystwie wykwalifikowanego przewodnika niż próbować samodzielnych podróży. Na lodowcu temperatura może dochodzić do 0 stopni, więc potrzebna tu odpowiednia odzież i obuwie.

Karta EKUZ na urlop w Norwegii –  czy wystarczy?

Opieka zdrowotna w Norwegii jest na bardzo wysokim poziomie, a szpitale są świetnie wyposażone. Co za tym jednak idzie usługi medyczne są niezwykle kosztowne.

Polski turysta może uzyskać pomoc medyczną w sytuacji zagrożenia życia na podstawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Stąd konieczność wyrobienia karty EKUZ w placówce NFZ w Polsce.

>> Należy mieć na względzie, że wyrobienia karty EKUZ może się nieco wydłużyć w okresie wakacyjnym i przedwakacyjnym, jednak zazwyczaj nie ma z tym większych problemów.

W norweskiej służbie zdrowia funkcjonuje pojęcie zwane „egenandel”, czyli wkład własny pacjenta w świadczenia zdrowotne. Oznacza to, że w praktyce do większości wizyt czy usług medycznych obywatel Norwegii dopłaca z własnej kieszeni, a zasada ta tyczy się także turystów i imigrantów.

100% płatne są takie usługi, jak:

 • transport powrotny do kraju,
 • leczenie prywatne,
 • zakup materiałów medycznych,
 • leczenie dentystyczne.

Dopłacić trzeba za:

 • wizytę u lekarza pierwszego kontaktu – ok. 70 zł;
 • wizytę domowa lekarza pierwszego kontaktu – ok. 90 zł;
 • wizytę specjalistyczną – ok. 145 zł ze skierowaniem, ok. 220 zł bez skierowania. 
 • transport sanitarny – w sytuacjach nagłych jest bezpłatny, w pozostałych kosztuje ok. 60 zł za przejazd w jedną stronę;
 • leki.

Kompletnym zabezpieczeniem podczas podróży do Norwegii będzie więc indywidualne ubezpieczenie turystyczne, które wykupuje się przed wyjazdem. Tylko takie rozwiązanie zapewni uzyskanie bezpłatnej pomocy medycznej w Norwegii, a także zapewni szereg dodatkowych usług, np. transport medyczny do kraju. 


Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Większość ubezpieczeń turystycznych zawiera takie pozycje jak: koszty leczenia, NNW, ubezpieczenie bagażu. W bardziej rozbudowanych polisach dostępne są także: ratownictwo, transport sanitarny do kraju, assistance, OC i OC sportowe, ubezpieczenie mieszkania.

Ubezpieczenie turystyczne do Norwegii
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Uniqa
Koszty leczenia
250 000 zł
Ratownictwo
250 000 zł
Bagaż
2 000 zł
29,40 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 złsporty objęte polisą: 52 zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Generali
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
48,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 50 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
62,23 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 zł114 sportów objętych ochronąOC sportowe: 250 000 zł sprzęt sportowyzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
76,42 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 300 000 zł60 sportów objętych ochronąOC sportowe: 300 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Ubezpieczenie turystyczne do Norwegii
Uniqa
29,40 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
250 000 zł
Ratownictwo
250 000 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 złsporty objęte polisą: 52 zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Generali
48,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 50 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
AXA Partners
62,23 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 zł114 sportów objętych ochronąOC sportowe: 250 000 zł sprzęt sportowyzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
76,42 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 300 000 zł60 sportów objętych ochronąOC sportowe: 300 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19

Polisę można rozszerzyć o:

 • choroby przewlekłe,
 • klauzulę alkoholową,
 • uprawianie sportów,
 • wykonywanie pracy.

Oprócz zakresu usług różnice są także w gwarantowanych sumach za leczenie, co można dotkliwie odczuć, gdy wykupione ubezpieczenie turystyczne okaże się na tyle niewystarczające, że poszkodowany turysta musi i tak dopłacać do leczenia.

Dlatego należy trzymać się dwóch zasad podczas zakupu ubezpieczenia:

 1. Przed zakupem polisy, dobrze jest przejrzeć oferty różnych ubezpieczycieli, np. w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych, co pozwoli wybrać najlepszą.
 2. Im dalszy kraj destynacji i droższa opieka medyczna, tym sumy gwarantowane powinny być wyższe. W najtańszych ubezpieczeniach, np. takich jak często oferują do wycieczek biura podróży, suma gwarantowana kosztów leczenia potrafi wynosić 80-90 tys. zł, a ratownictwo 20 tys. zł. Usługi medycznego transportu do kraju brak zupełnie.

Poniżej znajduje się przykładowe porównanie, odzwierciedlające różnice między najtańszym ubezpieczeniem turystycznym, a propozycją optymalną, która jest odpowiednia na wyjazd do Norwegii.

SIGNAL IDUNA –  3,48 ZŁ

GENERALI - 14 ZŁ

Koszty leczenia

20 000 euro

800 000 zł

Ratownictwo

7 000 euro

800 000 zł

OC

300 000 zł

NNW

15 000 zł

50 000 zł

Assistance

w ramach kosztów leczenia, także pomoc telefoniczna

pakiet assistance premium m.in. transport medyczny, opieka nad niepełnoletnimi dziećmi, kierowca zastępczy, odzyskanie danych z aparatu fotograficznego

Stomatolog

250 euro

200 euro

Źródło: rankomat.pl

Co ciekawe oferta ubezpieczenia za 12 zł dziennie gwarantuje sumę 800 tys. zł na ratownictwo, a najdroższa z oferty, kosztująca 60 zł dziennie, zapewnia usługę ratownictwa jedynie na poziomie niecałych 23 tys. zł. Jasno pokazuje to, że najdroższa oferta nie zawsze jest tą najlepszą.

Stąd płynie wniosek, że najrozsądniej jest samodzielnie porównywać oferty i na tej podstawie wybrać najlepszą.

Dobrze dobrane ubezpieczenie do Norwegii powinno zapewniać:

 • OK

  Koszty leczenia - w przypadku wyjazdu do Norwegii suma gwarantowana nie powinna być niższa niż 30 000 euro.

 • OK

  NNW - w razie nieszczęśliwego wypadku ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu.

 • OK

  OC w życiu prytwanym - przyda się, jeśli nieumyślnie wyrządzona zostanie szkoda osobie trzeciej lub jej mieniu - straty wówczas pokryje ubezpieczyciel.

 • OK

  Ochrona bagażu - w razie kradzieży, zniszczenia lub zgubienia rzeczy osobistych zostanie wypłacone stosowne odszkodowanie.

Co warto wiedzieć?

 1. Norwegia to idealny kierunek dla miłośników dzikiej przyrody i pięknych krajobrazów.
 2. Nie brakuje też zabytków oraz licznych atrakcji turystycznych.
 3. Na terenie Norwegii warto mieć EKUZ, ale nie zapewni on pełnej ochrony.
 4. Ubezpieczenie turystyczne można znaleźć już od 3,74 zł dziennie. 
Oceń stronę
4,78
logo innowacyjna gospodarka
UBEZPIECZENIA RANKOMAT Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wolska 88 informuje o realizacji projektu "Integracja systemu informatycznego multiagencji ubezpieczeniowej INSU z serwisami towarzystw „direct” w celu optymalizacji procesów sprzedażowych produktów ubezpieczeniowych" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2007 - 2013
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego