Bergen to drugie co do wielkości miasto w Norwegii, będące równocześnie jednym z najstarszych. Miasto sztuki i historii, a jednocześnie – „brama fiordów”. Centrum Bergen oraz jego liczne atrakcje stanowią cel turystów z całego świata.

Sprawdź, jakie miejsca powinien uwzględniać Twój plan podroży po Bergen. Dowiedz się, kiedy zaplanować wyprawę, gdzie się zatrzymać, co zwiedzić i jak dotrzeć do tego norweskiego miasta.

Bergen – dlaczego warto tam pojechać?

Bergen oferuje atrakcje dla miłośników historii, natury, nauki ... i muzyki. Liczne muzea, piękne widoki, nietypowe restauracje i centrum Bergen pełne ciekawych miejsc, to wystarczające powody, aby je odwiedzić.

Największe atrakcje turystyczne Bergen to:

 • Bryggen (Tyskebryggen lub Hansabryggen). W Bergen znajdują się liczne ślady skandynawskiej historii, a Bryggen to najbardziej imponujący z nich. Ten urokliwy szereg hanzeatyckich budynków handlowych stanowi coś w rodzaju zabytkowej dzielnicy. Znalazła się nawet na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dawniej było to centrum miasta, wiodące miejsce handlu i biznesu, które ma jednak trudną historię – w wielkim pożarze w XVIII wieku (1702 r.) niemal wszystkie budynki Bryggen zostały spalone. Zabudowania, które możemy podziwiać obecnie, wybudowano właśnie po wielkim pożarze. Pod wieloma względami miejsce to jest więc wyjątkowe – warto przejść się wąskimi uliczkami, chłonąć zapach drewna i klimat, który przenosi w przeszłość. Warto odwiedzić również Muzeum Hanzeatyckie, czyli muzeum poświęcone czasom handlowej świetności Norwegii, będące jednym z najstarszych w kraju.
 • Fløyen. To właściwie wzgórze o wysokości 399 m n.p.m, z którego roztacza się imponujący się widok na całe miasto. Na szczyt turystów dowozi kultowa kolejka Fløibanen, która działa od 1918 r. W pobliżu znajduje wspomniana już dzielnica Bryggen, więc warto połączyć te dwa punkty.
 • Bergenhus. Centralna, najstarsza dzielnica miasta. Miłośnicy minionych czasów powinni zwrócić szczególną uwagę na muzeum historyczne, a właściwie skansen Gamle Bergen w Sandviken, który pozwala poznać Bergen z początku XIX wieku.
 • Bergen Kunsthall. Muzeum sztuki współczesnej, w którym można podziwiać liczne dzieła norweskich i międzynarodowych artystów. Organizowane są tam również wykłady, koncerty i dyskusje. Spośród atrakcji kulturalnych wyróżnia się też także teatr Scena Narodowa (Den Nationale Scene).
 • Targ Rybny (Fisketorget). Słynne targowisko pod gołym niebem, gdzie można zaopatrzyć się w najświeższe owoce morza i spróbować lokalnych specjałów.
 • Kościoły. Zwiedzając Bergen, trudno pominąć budowle sakralne. To głównie kościoły protestanckie, w tym m.in. Kościół św. Marii, kościół św. Krzyża (którego najstarsze elementy pochodzą z XII wieku!), Kościół Mariacki w Bergen auf Rügen, czy katedra św. Olafa. Wiele kościołów w Bergen wzniesiono w stylu renesansowym.

Bergen – co warto wiedzieć?

Bergen leży w południowo-zachodniej Norwegii, w obrębie Byfjordu, przy Morzu Północnym i Norweskim. Jest drugim do wielkości miastem w kraju, określanym jako „brama fiordów” z racji bliskości tej słynnej skandynawskiej atrakcji. Stanowi jeden z najważniejszych portów Norwegii, a równocześnie miasto otaczają góry. Jego malownicze położenie sprawia, że to jedno z najciekawszych turystycznie miejsc w ojczyźnie Wikingów.

Bergen przez wieki stanowiło największe miasto Norwegii, a zarazem od drugiej połowy XVIII w cechował je imponujący rozwój naukowy i kulturowy. Obecnie to centrum turystyki, biznesu i nauki.

Ciekawostka! Aż do XIX wieku Bergen było większe niż Oslo!

Znajdują się tu uczelnie wyższe, Instytut Morski oraz wspomniane już liczne muzea, w tym hanzeatyckie czy muzeum historyczne. Centrum miasta pełne jest atrakcji, których bliskie położenie sprawia, że zwiedza się komfortowo.

Bergen zamieszkuje około 300 000 osób. Choć skupia mniejszości narodowe z całego świata, to jedną z największych stanowią tam Polacy. Językiem urzędowym jest oczywiście norweski, ale w Bergen, jak i w pozostałych miastach Norwegii, można porozumieć się po angielsku. To drugie co do wielkości miasto w kraju i ważna część norweskiej turystyki.

Loty do Bergen – ile kosztują?

Z wielu polskich miast do Norwegii, w tym Bergen dolecimy bezpośrednio – nierzadko w bardzo dobrej cenie. Loty do Bergen realizowane są m.in. z lotniska w Gdańsku, Krakowie, czy Katowicach. Ze względu na położenie często bilety tańsze są z portów w północnej części Polski.

Ceny lotów zaczynają się już od 90 zł w jedną stronę (wylot z Gdańska w maju 2024 r., linia WizzAir). Przeciętnie jednak oscylują w granicach 250-300 zł w jedną stronę – w pakiecie z bagażem podręcznym.

Odległość z lotniska do centrum miasta wynosi ok. 19 km. Położenie portu lotniczego pozwala na bezpośredni i szybki dojazd do miasta np. tramwajem miejskim lub busem.

Noclegi w Bergen – ile kosztują?

Baza noclegowa Bergen jest rozbudowana i choć Norwegia nie ma opinii taniego kraju – można znaleźć zakwaterowanie w rozsądnej cenie. Dobrym pomysłem jest rezerwacja z dużym wyprzedzeniem.

Najdroższe będą noclegi w pobliżu centrum Bergen – hostel ze śniadaniem to koszt ok. 350 zł za noc. Nocleg w hotelu o standardzie trzech gwiazdek będzie kosztował ok. 500 zł. W Bergen znajdują się też obiekty o standardzie czterech gwiazdek i więcej, posiadające własne restauracje czy strefy SPA.

Noc w takim miejscu, w zależności od terminu, to koszt ok. 1 000 zł/doba. Najtańsze będą noclegi w hostelach z dala od centrum miasta lub tuż za miastem.

Jeśli Bergen ma stanowić nie tylko cel podróży, ale i bazę wypadkową, warto poszukać noclegu w okolicach dworca kolejowego. Kursują z niego pociągi dalekobieżne. Dzięki nim najszybciej zrealizujesz swój plan podróży po Norwegii w poszukiwaniu ciekawych miejsc w pobliżu – także tych poza miastem.

Gdzie zjeść w Bergen?

Centrum miasta to nie tylko liczne muzea i zabytki z XII wieku – Bergen to również doskonałe restauracje serwujące przede wszystkim (choć nie tylko) owoce morza. Bez względu na wybór miejsca noclegu, niemal zawsze w pobliżu znajdują się miejsca serwujące ciekawe propozycje.

W Bergen można spróbować typowej, jak i innowacyjnej kuchni norweskiej, bazującej na rybach, nabiale, mięsie, warzywach i zbożach. W mieście znajdują się restauracje, ale też tańsze od nich bary i miejsca typu streetfood.

Lokalne specjały, jakie podają restauracje, to m.in. vannkringler – bułeczki z makiem, persetorsk – gotowana głowa dorsza podawana z ziemniakami i marchewką, czy reindeer hot-dog, czyli hot-dog z parówką z... renifera.

Pogoda w Bergen. Kiedy najlepiej jechać?

Ze względu na położenie Bergen pogoda w mieście przez większość roku jest deszczowa. Północ i południe kraju nie różnią się szczególnie pod tym względem.

Jeśli zależy Ci na możliwie wysokiej temperaturze i zminimalizowaniu ryzyka opadów, powinieneś zaplanować wycieczkę do Norwegii w okresie od lipca do połowy sierpnia. Daje to największe szanse na spędzenie czasu bez parasola, zarówno w centrum miasta, jak i podczas zwiedzania pobliskich atrakcji.

Choć pogoda w Bergen niemal przez cały rok bywa kapryśna... ma to swoje uroki. Miejscowi twierdzą, że to właśnie opady deszczu i powodowana nimi nuda zrodziła w XX w. tzw. bergeńską falę młodych muzyków, jak Kings of Convenience, czy Aurora, z których twórczości miasto słynie do dziś.

Na co uważać w Bergen?

Norwegia to bezpieczny kraj. Liczba przestępstw jest tam bardzo niska – Bergen nie stanowi w tym zakresie wyjątku. Mimo warto zachować ostrożność, ponieważ w centrum może dochodzić do drobnych kradzieży kieszonkowych, zwłaszcza przy wzmożonym ruchu turystycznym.

W Norwegii warto uważać również na... pogodę. Ta zmienia się dość dynamicznie – bądź gotowy zarówno na deszcz, wiatr, jak i słońce.

Uwaga!

Pamiętaj też, że w Norwegii bardzo poważnie podchodzi się do przestrzegania przepisów. Korzystaj z koszów na śmieci, nie biwakuj w miejscach niedozwolonych i nie zachowuj się zbyt głośno. Mandaty są bardzo wysokie.

Ubezpieczenie turystyczne do Bergen – jak je wybrać?

Jadąc do Norwegii, nie można zapominać o ubezpieczeniu. Co prawda w Norwegii możemy skorzystać z karty EKUZ, ale nie zagwarantuje ona wystarczającej ochrony. Przede wszystkim – karta nie działa w placówkach prywatnych, a nierzadko taka właśnie znajduje się w pobliżu miejsca nieszczęśliwego zdarzenia.

Uwaga!

EKUZ zapewnia pomoc na zasadach takich, jakie obowiązują obywateli Norwegii. Oznacza to, że jeśli do pewnych świadczeń medycznych należy dopłacić – zwykle są to bardzo wysokie kwoty. Tych wszystkich wad nie ma polisa turystyczna.

Jak wybrać ubezpieczenie do Bergen? Przede wszystkim – powinieneś dopasować je do swoich indywidualnych potrzeb. Jeśli zamierasz wyłącznie spacerować po centrum Bergen, podziwiając muzeum historyczne i zabytki z XVIII wieku, wystarczy Ci podstawowa ochrona.

Jeśli jednak planujesz odwiedzić góry, pobliskie morze i jeziora oraz spędzać czas aktywnie – będziesz potrzebować bardziej rozbudowanej polisy. Ubezpieczyciele oferują szereg praktycznych dodatków.

Ubezpieczenie dla każdego podróżnika powinno zawierać co najmniej:

Wypowiedź eksperta

Osoby aktywne fizycznie powinny dobrać do swojej polisy klauzulę sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka. Ubezpieczyciele oferują obecnie również szereg innych atrakcyjnych dodatków, jak np. OC, OC sportowe, ubezpieczenie bagażu, czy klauzula alkoholowa. Celem każdego z nich jest zwiększenie bezpieczeństwa Twojej podróży przy zachowaniu rozsądnej ceny polisy.
Magdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznychMagdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych

Ubezpieczenie turystyczne do Norwegii
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Uniqa
Koszty leczenia
250 000 zł
Ratownictwo
250 000 zł
Bagaż
2 000 zł
29,40 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 złsporty objęte polisą: 52 zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Generali
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
48,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 50 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
62,23 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 zł114 sportów objętych ochronąOC sportowe: 250 000 zł sprzęt sportowyzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
76,42 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 300 000 zł60 sportów objętych ochronąOC sportowe: 300 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Ubezpieczenie turystyczne do Norwegii
Uniqa
29,40 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
250 000 zł
Ratownictwo
250 000 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 złsporty objęte polisą: 52 zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Generali
48,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 50 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
AXA Partners
62,23 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 zł114 sportów objętych ochronąOC sportowe: 250 000 zł sprzęt sportowyzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
76,42 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 300 000 zł60 sportów objętych ochronąOC sportowe: 300 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19

Taką polisę można znaleźć przy pomocy naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych. Zajmie to kilka minut - wystarczy wypełnić formularz, porównać dostępne oferty i zakupić ubezpieczenie online. Dokumenty zostaną wysłane na maila. Wystarczy je wydrukować lub zapisać na telefonie.

Co warto wiedzieć?

 1. Bergen to drugie co do wielkości miasto w Norwegii, które od drugiej połowy XVIII w. stanowi ważny ośrodek życia naukowego i kulturalnego.
 2. Atrakcje Bergen to m.in. Bryggen z zabudowaniami z XVIII wieku, muzeum poświęcone handlowej historii miasta, kolejka na górę Fløyen, dzielnica Bergenhus, muzeum historyczne, Bergen Kunsthall, liczne kościoły i słynny targ rybny.
 3. Bergen słynie z deszczowej aury – największe szanse na spokojniejszą pogodę występują w miesiącach lipiec-sierpień.
 4. Centrum miasta uchodzi za bezpieczne, jednak warto uważać na kieszonkowców... i szybko zmieniającą się pogodę.
 5. Ceny ubezpieczenia turystycznego do Norwegii rozpoczynają się już od około 4,50 zł za jeden dzień ochrony.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Z czego słynie Bergen?

  Bergen to miasto historii, kultury i sztuki – drugie co do wielkości największe miasto Norwegii. Znajdują się tam muzea, słynny Targ Rybny, kilka ciekawych kościołów, muzeum Hanzeatyckie będące jednym z najstarszych w kraju, Den Nationale Scene, czy muzeum sztuki Bergen Kunsthall. Na mapie miasta nie brakuje też innych ciekawych miejsc, w tym naukowych, jak np. Instytut Morski. Co jednak najistotniejsze, w pobliżu znajduje się również jedna z największych atrakcji turystycznych całej Norwegii, czyli fiordy – Bergen bywa nazywane „bramą Fiordów”.

 2. Jak dostać się z Bergen na fiordy?

  Położenie miasta Bergen pozwala stosunkowo szybko dostać się w okolice, w których można podziwiać pierwsze piękne widoki i góry. Na fiordy najłatwiej dostać się z Bergen autem, jednak ciekawą opcją jest również wycieczka promem i zobaczenie fiordów z perspektywy morskiej.

 3. ​​​​​​​Kiedy lecieć do Bergen?

  Pogoda w Norwegii jest niestety niepewna przez cały rok, jednak największe szanse na uniknięcie obfitych opadów są w miesiącach letnich.

 4. Czy w Bergen jest drogo?

  Tak. Norwegia to drogi kraj i Bergen nie stanowi w tym zakresie wyjątku. Jest to odczuwalne m.in. w trakcie poszukiwań noclegów i wyżywienia w centrum miasta, ale kosztowne są również atrakcje typu muzea.