Na terenie Starego Kontynentu nie brakuje malowniczych, mniej lub bardziej wymagających tras rowerowych. Przeanalizowaliśmy mapę rowerową Europy i sprawdzamy, gdzie najlepiej zabrać dwa kółka oraz jak się przygotować do takiego wyjazdu.

Jazda na rowerze to najpopularniejszy amatorski sport wśród Polaków. Według badań CBOS-u na jednośladach jeździ aż 70% naszych rodaków i to nie tylko na co dzień, lecz również podczas urlopów czy wyjazdów.

Gdzie na rower w Europie?

W każdym kraju znajdują się szlaki, po których można w wygodny i bezpieczny sposób przemieszczać się rowerem, mijając po drodze wiele atrakcji, zabytków i urokliwych krajobrazów. Wybraliśmy i opisaliśmy 5 najlepszych z nich – we Włoszech, na Węgrzech, w Austrii, Niemczech, Francji i Norwegii. Podpowiemy także, jak przygotować się na dłuższą rowerową wyprawę, czy jazda na dwóch kółkach jest bezpieczna i jak ją ubezpieczyć.

gdzie na rower w europie

1. Droga Bohaterów w Małych Dolomitach, Włochy

Naszą podróż po rowerowej mapie Europy zaczynamy z wysokiego C. Droga Bohaterów (Strada degli Eroi) to niezwykła trasa rowerowa – biegnie nie tylko przez malownicze góry na szczyt Pasubio (1928 m n.p.m.), lecz jest także wielkim skansenem wojennym, swoistym pomnikiem ku czci włoskich bohaterów walczących w I wojnie światowej z Austriakami. Wzdłuż całej drogi rozmieszczone zostały pamiątkowe tablice poświęcone żołnierzom odznaczonym Złotymi Medalami Walecznych.

Droga Bohaterów w Małych Dolomitach

Sama trasa nie jest długa, ale za to bardzo wymagająca. Prowadzi przez góry – ¾ drogi wiedzie wąskimi ścieżkami z makadamii, pozostała część trasy jest asfaltowa. W pobliżu znajdują się imponujące tunele wykorzystywane podczas wojny. Przy Bramie Pasubio dostępne jest schronisko dla turystów, które mijając można przedostać się na drugą stronę masywu.

 • Start: przełęcz Pian delle Fugazze (1162 m)
 • Meta: przełęcz Pian delle Fugazze (1162 m)
 • Dla kogo trasa: dla zaawansowanych rowerzystów przygotowanych kondycyjnie, często jeżdżących po górskim terenie ze sporą liczbą przewyższeń
 • Koszt dojazdu na miejsce startu: bilet lotniczy do Werony (1:34 h od Pian delle Fugazze) od 417 zł w obie strony.
 • Koszt noclegów w trakcie pokonywania trasy: od 277 zł wg Booking.com
 • Koszt ubezpieczenia: 6,9 zł/dzień

Nasza rada: Droga Bohaterów znajduje się niedaleko Werony – warto odwiedzić przy okazji to włoskie miasto znane nam z kart jednego z najsłynniejszych dramatów Hamleta, podziwiając między innymi Dom Julii, rzymski amfiteatr Arena i spacerując wzdłuż Via Mazzini oraz brzegiem Adygi.

2. Dookoła Balatonu, Węgry

Balaton to największy i najbardziej znany kurort wakacyjny na Węgrzech. Tzw. „morze węgierskie” to największe, naturalne słodkowodne jezioro ulokowane wśród wzgórz, łąk, lasów i wąwozów. Malownicza trasa dookoła Balatonu idealnie sprawdzi się dla początkujących rowerzystów, także dla dzieci czy seniorów. Szlak nie jest wymagający kondycyjnie, a jeśli dobrze zaplanuje się noclegi można rozłożyć go na krótkie odcinki, które także nie będą trudne do pokonania. Droga dookoła Balatonu jest praktycznie płaska, jedynie od strony północnej i wschodniej jest kilka niewielkich podjazdów.

Trasa rowerowa dookoła Balatonu

Południowy brzeg  jeziora słynie z pięknych plaż i cudownej panoramy – to właśnie tutaj można podziwiać słońce zachodzące za pobliskie wzgórza. W całej okolicy znajduje się mnóstwo winnic, w których można obserwować dojrzewające winogrona oraz spróbować miejscowych win. Trasa rowerowa dookoła Balatonu jest doskonale oznakowana i przygotowana pod kątem potrzeb rowerzystów (na trasie umieszczono między innymi punkty wody pitnej). Na szlaku znajduje się mnóstwo zabytków oraz atrakcji dla całych rodzin. Drogę liczącą sobie ponad 200 km można rozplanować na kilka dni, w zależności od kondycji i doświadczenia.

 • Start: Balatonfenyves
 • Meta: Balatonfenyves
 • Dla kogo trasa: dla każdego, również dla rozpoczynających swoją przygodę z rowerem, dla rodzin, seniorów
 • Koszt dojazdu na miejsce startu: bilet lotniczy do Budapesztu (1:35 h od Balatonfenyves) od 198 zł w obie strony
 • Koszt noclegów w trakcie pokonywania trasy: od 232 zł/noc wg Booking.com w pensjonatach i hotelach, ale można zatrzymać się też na polach namiotowych rozlokowanych nad jeziorem (od ok. 50 zł/noc)
 • Koszt ubezpieczenia: 4,8 zł/dzień

Nasza rada: Planując trasę nad Balatonem, koniecznie trzeba umieścić na niej miasto Hévíz z jeziorem termalnym, które ma wspaniałe właściwości. Kąpali się w nim ponoć nawet sami cesarze i dostojnicy Imperium Rzymskiego.

3. Dunajska Droga Rowerowa, trasa Pasawa-Wiedeń, Austria/Niemcy

Droga rowerowa wzdłuż Dunaju ciągnie się przez kilka krajów europejskich, od samego źródła rzeki w górach Schwarzwald, aż do jej ujścia nad Morzem Czarnym. Jest to bardzo długi szlak, dlatego wielu rowerzystów decyduje się tylko na przebycie jego najbardziej malowniczej części – od Pasawy na granicy niemiecko-austriackiej aż do samego Wiednia. Trasa jest w znacznej części płaska, pojawiają się łagodne zjazdy w dół. Dystans 300 km można pokonać w ciągu tygodnia, ale każdy sam może dowolnie zaplanować czas trwania wyprawy. Trasa jest bardzo dobrze oznakowana, w większości wiedzie specjalnie wyznaczonymi ścieżkami lub mało uczęszczanymi drogami.

Trasa rowerowa dunajska

Naddunajska trasa urzeka przede wszystkim dynamicznie zmieniającym się krajobrazem. Raz jedzie się wzdłuż lasów, innym razem mija się winnice, które za chwilę zmieniają się w malownicze miasteczka. Na szlaku nie brak też wykutych w skałach zamków, budzących podziw dworków, klasztorów czy zamków pochodzących z czasów starożytnych. To idealny wybór dla rodzin z dziećmi czy początkujących rowerzystów. Trasa nie znudzi i nie zmęczy, a dostarczy wielu pozytywnych przeżyć.

 • Start: Pasawa, Niemcy
 • Meta: Wiedeń, Austria
 • Dla kogo trasa: dla rodzin z dziećmi, dla początkujących, dla miłośników zwiedzania i pięknych krajobrazów
 • Koszt dojazdu na miejsce startu: samochodem do Pasawy od granicy z Polską  (około 5 godzin i 400 km): około 200 zł
 • Koszt noclegów w trakcie pokonywania trasy: Pasawa  - od 179 zł/noc, Linz -  od 209 zł/noc, Grein – od 150 zł/noc, Spitz – od 216 zł/noc, Traismauer – od 205 zł/noc, Wiedeń – od 120 zł/noc
 • Koszt ubezpieczenia: 5,6 zł/dzień - Niemcy, 7,4 zł/dzień - Austria

Nasza rada: Bardziej zaawansowani i spragnieni ambitniejszych podjazdów rowerzyści mogą odbić z trasy pomiędzy Grein i Wachau, gdzie na górce mieści się sanktuarium Maria Taferl.

4. Alzacki Szlak Win, Francja

Alzacja to kraina winem i krajobrazami rodem ze średniowiecza płynąca. Słynie oczywiście z licznych winnic, ale też z malowniczej, wiejskiej architektury i licznych zabytków. Przez rozpoznawany na terenie całej Europy Szlak Win biegnie kilka tras rowerowych o różnym stopniu trudności. Klasyczna droga łącząca Ribeauvillé i Strasburg liczy sobie 117 km. Stopień trudności jest umiarkowany – większość trasy jest płaska, później pojawiają się niewielkie wzniesienia na skraju Wogezów. Rowerzyści mogą podziwiać winnice, zaułki małych miasteczek, które wiją się niczym labirynty, a także rzeki i kanały.

Trasa alzacki szlak win we Francji

Trasę można pokonać w kilka dni. W winnicach można zatrzymać się na zwiedzanie połączone z degustacją. W miasteczkach na trasie znajdują się liczne restauracje i puby, nie brakuje też miejsc, w których można przenocować. Najlepiej Alzacki Szlak Win pokonać późnym latem lub początkiem jesieni, kiedy dojrzewają winogrona i krajobraz  wygląda bajkowo, a w okolicznych wioskach atmosfera zbiorów robi swój specyficzny klimat.

 • Start: Ribeauvillé
 • Meta: Strasburg
 • Dla kogo trasa: dla miłośników historycznych krajobrazów, dla średniozaawansowanych rowerzystów
 • Koszt dojazdu na miejsce startu: bilet lotniczy do Strasburga (45 minut drogi od Ribeauvillé) – od 707 zł w obie strony
 • Koszt noclegów w trakcie pokonywania trasy: od 300-400 zł/noc w okolicy Strasburga
 • Koszt ubezpieczenia: 7,2 zł/dzień

Nasza rada: W okresie letnim na terenie całej Alzacji odbywają się liczne festiwale wina. Warto zaplanować pobyt chociażby na jednym z nich.

5. Szlak rowerowy wokół fiordu Sognefjord, Norwegia

Sognefjord, leżący na północ od Bereg jest najdłuższym i jednym z najpiękniejszych fiordów Norwegii, a Nærøyfjord, czyli jedna z jego odnóg została nawet wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Otaczają go malownicze, majestatyczne góry i pokrywy lodowca Jostedalsbreen. Wśród takich cudów natury biegnie ponad 200 kilometrowa trasa rowerowa. Jest dość wymagająca - nie brakuje ostrych podjazdów i zjazdów, a także ciągnących się serpentyn.

trasa rowerowa w Norwegii

Dystans można pokonać w kilka dni lub rozłożyć go na dłużej, podziwiając różne naturalne (i nie tylko!) atrakcje tej części Norwegii. Szczególnie warty uwagi jest wodospad Feigefossen liczący sobie 281 metrów. Szusowanie wśród surowych, lecz i budzących zachwyt Gór Skandynawskich dostarczy wielu wrażeń, a okolice krystalicznie czystych jezior nie tylko orzeźwią, ale i zapewniają wiele miejsc do biwakowania.

 • Start: Matre
 • Meta: Matre
 • Dla kogo trasa: dla zaawansowanych rowerzystów, miłośników podjazdów i górskich krajobrazów
 • Koszt dojazdu na miejsce startu: bilet lotniczy do Bergen (1:19 h od Matre) od 722 zł w obie strony
 • Koszt noclegów w trakcie pokonywania trasy: od 289 zł/noc w okolicy Matre
 • Koszt ubezpieczenia: 5,5 zł/dzień

Nasza rada: W Norwegii można legalnie nocować na łonie natury – w namiotach czy pod gołym niebem. Dzięki temu – w razie dobrych warunków pogodowych – można zaoszczędzić na noclegach.

Jak przygotować się do wyprawy rowerowej po Europie?

Kilka czy kilkanaście dni spędzonych w trasie, na rowerze wymaga odpowiedniego przygotowania: zarówno pod kątem fizycznym, mentalnym, jak i logistycznym czy technicznym. Trzeba za nie zabrać się przynajmniej na trzy miesiące przed planowanym wyjazdem. Od czego zacząć takie przygotowania?

Dobra kondycja i mental to podstawa

Przygotowanie fizyczne przy wyjazdach rowerowych jest najważniejsze. Regularne pokonywanie 30 kilometrów (wcale nie musi to być specjalistyczny trening kolarski, a zwykłe przejażdżki rowerowe po okolicy) przynajmniej raz, dwa razy w tygodniu pozwoli wypracować kondycję oraz uniknąć zakwasów czy kontuzji.

Warto wzmacniać też mięśnie nóg, wykonując treningi siłowe i aerobowe. Kluczowe jest też przyzwyczajanie organizmu do długotrwałego wysiłku. Mentalne przygotowanie powinno z kolei opierać się na wcześniejszym zapoznaniu się z trasą, obejrzeniu map, rozeznaniu terenu. Warto też być otwartym na nieprzewidziane sytuacje.

Przygotuj sprzęt i wyposażenie. Jak przewieźć rowerem samolotem?

Przed wyjazdem należy sprawdzić stan użyteczności roweru – najlepiej w profesjonalnym serwisie – i dokonać ewentualnych napraw lub konserwacji. Warto zadbać też o wygodne, dopasowane siodełko. Poza klasycznym wyposażeniem, rower na dłuższą wyprawę powinien także posiadać:

 • nawigację,
 • mocowanie na smartfona,
 • mapnik,
 • bagażnik i/lub sakwy i torby rowerowe.

Przewiezienie roweru w samochodzie nie stanowi większego problemu, natomiast podczas przemieszczania się samolotem z całym osprzętem jest nieco trudniejsze, ale do zrobienia. Za przewóz roweru do określonej liczby kilogramów pobierane są niewielkie opłaty (od 40 do 100 euro, w zależności od linii lotniczych). Rower można zapakować w specjalną walizkę, karton lub torbę.

Przygotowanie logistyczne – zaplanuj noclegi, dzienny dystans i atrakcje

Planując wyprawę rowerową, trzeba podjąć kilka kluczowych decyzji, które sprawią, że cała podróż będzie w miarę komfortowa i bezproblemowa. Najważniejsza jest organizacja noclegów – najlepiej usiąść z mapą i rozplanować poszczególne punkty, ocenić bazę noclegową w okolicy lub sprawdzić możliwość nocowania w namiocie.

Trzeba też podjąć decyzję o sposobie wyżywienia się w trasie (samodzielnie, co wiąże się z koniecznością przewiezienia większego bagażu lub w restauracjach). Warto ustalić także dzienny dystans (oczywiście z marginesem) na podstawie swojej kondycji i doświadczenia oraz oszacować czas potrzebny na zwiedzanie.

Najczęstsze kontuzje rowerzystów. Na co uważać?

Jazda na rowerze należy do najbardziej kontuzjogennych sportów. Według danych Amerykańskiego Stowarzyszenia Neurochirurgów, to właśnie ta amatorska dyscyplina otwiera listę sportów, podczas uprawiania których najczęściej dochodzi do urazów głowy.

urazy głowy w różnych dyscyplinach

Mało tego, rowerzyści są narażeni także na wiele innych kontuzji. Jest to przede wszystkim spowodowane prędkością, którą mogą rozwijać, lecz także częstymi upadkami, nieuwagą i błędami w technice jazdy. Brak odpowiedniego przygotowania fizycznego i źle dobrany sprzęt również sprzyjają częstym wypadkom.

Według danych SportscoverDirect.com, rowerzyści najczęściej doznają kontuzji ramion, barku, złamania obojczyku, złamania bądź zwichnięcia nadgarstków oraz wstrząsów mózgu i innych urazów głowy.

najczęstsze kontuzje rowerzystów

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne na rower?

Jak widać, jazda na rowerze, choć jest bardzo popularna wśród amatorów, to nie należy do najbezpieczniejszych sportów. Wypadki i kontuzje zdarzają się bardzo często, podczas zagranicznych wypraw rowerowych może więc zdarzyć się konieczność skorzystania z miejscowej służby zdrowia. Na terenie Europy mamy możliwość uzyskania podstawowej pomocy w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), które jednak refunduje tylko część usług medycznych, za niektóre z nich (w tym między innymi z bardzo kosztowny transport powrotny do kraju) trzeba zapłacić z własnej kieszeni.

Sprawdź, kiedy EKUZ nie wystarczy

Lepiej uniknąć tych kosztów i wybrać ubezpieczenie. Powinno ono zapewniać:

Większość towarzystw ubezpieczeniowych traktuje amatorską jazdę na rowerze jako sport niewymagający dodatkowego rozszerzenia. Niemniej jednak zawsze warto przed wyborem polisy sprawdzić, czy jazda na rowerze nie jest klasyfikowana jako aktywność wymagająca rozszerzenia o sporty wysokiego ryzyka.

Taką polisę na czas rowerowej wyprawy można znaleźć od 2,5 zł dziennie. Najlepiej jednak dopasować zakres sumy gwarantowanej ubezpieczenia do kraju, w którym będzie się przebywać. Poniżej prezentujemy średnie, dzienne ceny polis do wszystkich krajów, przez które prowadzą opisywane wcześniej trasy rowerowe:

ile kosztuje ubezpieczenie na rower

Bezpiecznie na rowerze

 W Europie znajdziemy całe mnóstwo atrakcyjnych tras rowerowych. Opisaliśmy tylko pięć najciekawszych, ale każdy rowerzysta, niezależnie od stopnia zaawansowania czy doświadczenia, znajdzie coś dla siebie. Warto jednak także wyprawę odpowiednio zaplanować – by była maksymalnie bezpieczna i komfortowa. Silnych przeżyć niech dostarczają jedynie widoki i atrakcje mijane na szlaku, a nie wypadki czy rachunki za leczenie.

Co warto wiedzieć?

 1. Na terenie Europy istnieje wiele tras rowerowych.
 2. Do najbardziej atrakcyjnych można zaliczyć Drogę Bohaterów we włoskich Dolomitach, szlak dookoła Balatonu na Węgrzech, Dunajską Drogę Rowerową biegnącą przez Austrię i Niemcy, Alzacki Szlak Win we Francji oraz szlak rowerowy wokół fiordu Sognefjord.
 3. Przed wyprawą rowerową warto przygotować się kondycyjnie, technicznie, logistycznie i mentalnie.
 4. Rowerzyści narażeni są na różne wypadki i urazy, najczęściej doznają kontuzji ramion, barku, złamania obojczyku, złamania bądź zwichnięcia nadgarstków oraz wstrząsów mózgu i innych urazów głowy.
 5. Ubezpieczenie turystyczne na rower można znaleźć już od 2,5 zł dziennie.