Norwegia wciąż, zupełnie niesłusznie, nie jest zbyt popularnym kierunkiem wyjazdów Polaków. Warto to zmienić - tym bardziej, że jej stolica Oslo jest niewątpliwie miejscem, w którym możesz zobaczyć i poczuć kwintesencję tego kraju. Przepiękne miasto nie jest duże, ale oferuje turystom wiele zróżnicowanych atrakcji, od modernistycznego budynku Opery Narodowej, przez ciekawe muzea, a także po urzekające fiordy. 

Nasz krótki przewodnik po najważniejszych miejscach w Oslo powinien przekonać niezdecydowanych, dlaczego warto tutaj przyjechać. Piszemy także o powodach, dla których należy pamiętać o wykupieniu ubezpieczenia turystycznego, organizując wyjazd do jednej z najdroższych stolic Europy. 

Oslo – co musisz wiedzieć?  

Oslo jest stolicą i jednocześnie największym miastem Norwegii. Zamieszkuje ją prawie milion mieszkańców, co stanowi ponad jedną piątą całej populacji kraju. Samo miasto i obszar wokół niego jest najbardziej zaludnioną częścią Norwegii i należy do najszybciej rozwijających się regionów tego państwa. Od lat Oslo uznawane jest także za jedno z najlepszych do życia miast na świecie.  

To tutaj mieszczą się siedziby władz państwa oraz najważniejsze instytucje naukowe i kulturalne. Stanowi ono również centrum handlu i finansów oraz zagłębie sektora morskiego. 

Największe atrakcje Oslo. Co musisz zobaczyć w stolicy Norwegii?

Miasto ma doskonałą komunikację miejską, ale jest także świetnie przystosowane do tego, aby poruszać się po nim rowerem. W centrum brak jest zgiełku i tłumów charakterystycznych dla innych europejskich metropolii i najlepiej tę część miasta zwiedzać po prostu pieszo.

W ten sposób nie tylko zobaczysz atrakcje, które oferuje turystom, ale także będziesz mieć okazję zaobserwować, jak na co dzień żyją jego mieszkańcy, wstąpić na filiżankę kawy czy spróbować regionalnej kuchni. Zdecydowanie najlepszym okresem na odwiedzenie Oslo będą miesiące letnie, kiedy średnie temperatury osiągają ponad 20 stopni Celsjusza. 

Zatem - jakie atrakcje Oslo musisz zobaczyć?

1. Pałac Królewski (Slottet)

Pałac położony jest w centrum miasta na niewielkim wzgórzu Bellevuehøyden i jest oficjalną siedzibą Norweskiej Rodziny Królewskiej. Budynek pochodzi z początku XIX wieku i utrzymany jest w stylu neoklasycystycznym. Wokół niego znajduje się piękny Park Królewski z zabytkowymi pomnikami, do którego można wejść bezpłatnie przez cały rok. 

Informacje praktyczne:

Część pałacu jest udostępniona dla zwiedzających, ale tylko w okresie letnim.
Dokładne informacje znajdują się na oficjalnej stronie pałacu. 
Znajduje się na wzgórzu w Parku Slottsparken, około 10-15 minut spacerem od centrum miasta.

2. Radhuset

Charakterystyczny budynek ratusza miejskiego już z daleka przyciąga oko zdobioną fasadą z czerwonej cegły i wieżami po obu jego stronach. W jednej z nich znajduje się kurant, którego kilkadziesiąt dzwonów co godzinę odgrywa wybraną melodię. Z wieży można podziwiać widok na wybrzeże i zobaczyć statki wpływające do portu. Budynek jest też miejscem, gdzie co roku odbywa się uroczysta ceremonia wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla.  

Informacje praktyczne:

Piękne wnętrza Ratusza można zwiedzać codzienne za darmo w godzinach 9:00-16:00. Zwiedzanie odbywa się zwykle w formie wycieczek grupowych i wymaga rezerwacji wcześniej.
Bilety można zakupić na miejscu lub online.
Radhuset znajduje się w centrum stolicy Norwegii, przy placu Rådhusplassen, nad brzegiem fiordu Oslo, niedaleko głównego dworca kolejowego i głównego bulwaru Karl Johans gate.

3. Katedra w Oslo - atrakcje sakralne

Pierwszy kościół w tym miejscu zbudował już w XII wieku król Sigurd I Krzyżowiec. Obecny budynek katedry luterańskiej pochodzi z 1697 roku i wybudowany został w stylu barokowym. Jest to główna świątynia w Oslo, a w jej wnętrzach mają miejsce najważniejsze ceremonie związane z rodziną królewska, takie jak koronacje, śluby czy pogrzeby jej członków. 

Informacje praktyczne:

Katedra w Oslo, znana również jako Katedra Najświętszego Serca Jezusa, znajduje się w samym centrum stolicy Norwegii, przy ulicy Stortingsgata, niedaleko głównego bulwaru i Parlamentu Norwegii.
Do katedry można wejść i zwiedzić jej wnętrze, gdy nie odbywają się w niej nabożeństwa. 

4. Park Frogner z rzeźbami Gustawa Vigelanda

To miejsce, które obowiązkowo powinien odwiedzić każdy turysta przyjeżdżający do Oslo. W parku znajduje się kilkaset, wykonanych z brązu, granitu i żelaza rzeźb norweskiego artysty Gustava Vigelanda. Figury nagich, ludzkich postaci z wykrzywionymi twarzami, w przedziwnych pozach i sytuacjach szokują i zaciekawiają jednocześnie.

W centrum parku odnajdziemy gigantyczny 17-metrowy obelisk pokryty rzeźbami 121 splecionych ze sobą nagich ciał, z których jedno przedstawia postać samego autora. Gwarantujemy, że wizyta w tym miejscu będzie niesamowitym przeżyciem. 

Informacje praktyczne:

Park Frogner, znany również jako Vigeland Park, znajduje się w dzielnicy Frogner w Oslo, stolicy Norwegii.
Wstęp do parku jest bezpłatny. Otwarty jest przez całą dobę, przez cały rok. 

5. Skocznia Holmenkollen i Muzeum Narciarstwa Holmenkollen

Norwegia nieodzownie kojarzy się ze sportami zimowymi, dlatego też będąc w jej stolicy, nie można pominąć wizyty pod słynną skocznią narciarską z ponad stuletnią historią. Zlokalizowana jest ona na wzgórzu w dzielnicy Vestre Aker, a jej długość to 134 metry. Obecnie, po przebudowie, jest jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów narciarskich na świecie.

W pomieszczeniach skoczni znajduje się Muzeum Narciarstwa, gdzie można poznać historię narciarstwa oraz zobaczyć eksponaty związane z polarnymi wyprawami norweskich podróżników i odkrywców Nansena i Amundsena. Z punktu widokowego na szczycie roztacza się spektakularna panorama stolicy Norwegii. 

Informacje praktyczne:

Zwiedzanie Muzeum Narciarstwa oraz wieży skoczni Holmenkollen to koszt około 150 NOK. 
Dojazd do skoczni Holmenkollen jest łatwy. Można skorzystać z komunikacji miejskiej, takiej jak tramwaj, autobus lub metro.
Funkcjonują również specjalne autobusy turystyczne, które obsługują trasę z centrum Oslo do Holmenkollen.

6. Muzeum Narodowe w Oslo - atrakcje dla miłośników sztuki

Nowe muzeum powstało z połączenia Galerii Narodowej, Muzeum Sztuki Współczesnej oraz Norweskiego Muzeum Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa. Większość odwiedzających ten obiekt przyciąga chęć zobaczenia najsłynniejszego z dzieł wybitnego norweskiego ekspresjonisty Edwarda Muncha – Krzyk. W zbiorach muzeum znajduje się również większość prac z dorobku tego artysty, które sam autor przepisał na rzecz miasta.

Oprócz jego dzieł w salach wystawowych można zobaczyć liczne prace francuskich impresjonistów oraz postimpresjonistów i jest to największa kolekcja sztuki, zarówno w Norwegii, jak i w Skandynawii

Informacje praktyczne:

Muzeum jest otwarte w godzinach 10:00-18:00 (poniedziałek i wtorek), 10:00-21:00 (środa-niedziela).
Bilety wstępu kosztują 160 NOK.
Galeria Narodowa, znana również jako Nasjonalmuseet, znajduje się w centrum Oslo, niedaleko głównego bulwaru. Adres galerii to Universitetsgata 13.

7. Norsk Folkemuseum - Norweskie Muzeum Ludowe

Muzeum-skansen, które znajduje się niedaleko centrum Oslo na półwyspie Bygdøy istnieje już od 1902 roku. Przeniesiono tutaj ponad sto zabytkowych budynków mieszkalnych, gospodarczych oraz warsztatów rzemieślniczych z norweskich wsi i miasteczek z okresu od XVII do XIX wieku. Unikatem w całej kolekcji jest słynny, pochodzący z 1212 roku, kościół klepkowy Gol. W tym miejscu naprawdę możemy poczuć klimat dawnej Norwegii, muzeum poświęcone jest jej kulturze i życiu mieszkańców.  

Informacje praktyczne:

Bilet normalny to koszt 180 NOK, ulgowy 40 NOK (do 6 roku życia wstęp jest darmowy).
Skansen jest otwarty codziennie od godziny 10:00 do 7:00.
Na terenie muzeum znajduje się sklep, w którym można zakupić tradycyjne norweskie produkty, rękodzieło, ubrania, książki i inne pamiątki. Jest również restauracja, w której można spróbować norweskich dań i potraw.

8. Muzeum Łodzi Wikingów

Drugie z polecanych miejsc na wyspie Bygdøy, gdzie mamy jedyną okazję zobaczyć pochodzące z IX wieku trzy oryginalne łodzie Wikingów. Zostały one odkryte w XIX wieku przez archeologów w kopcach grobowych na południu Norwegii. Wśród nich znajdują się "Osebergskipet", "Gokstadskipet" i "Tuneskipet", które są archeologicznymi skarbami i świadkami tradycji morskich wikingów.

Muzeum oferuje bogate wystawy i prezentacje dotyczące kultury, historii i życia wikingów. Zwiedzający mogą dowiedzieć się więcej o technikach budowy łodzi, życiu morskim wikingów oraz odkryciach archeologicznych związanych z tymi łodziami. Oprócz oryginalnych łodzi, muzeum prezentuje również repliki łodzi wikingów, które są dostępne do bliższego zbadania przez zwiedzających. 

Informacje praktyczne:

Aktualnie muzeum jest w remoncie. Ponowne otwarcie jest planowane na rok 2025. 
Muzeum Łodzi Wikingów znajduje się na terenie półwyspu Bygdøy w Oslo. Atrakcje w muzeum można zwiedzać pod adresem to Huk Aveny 35.

9. Opera Narodowa w Oslo - atrakcje dla melomanów

Tuż obok portu uwagę zwraca biała, zakrzywiona fasada Opery Narodowej, która na myśl przywodzi górę lodową wynurzającą się z wody. Awangardowy w formie budynek został zaprojektowany w taki sposób, aby na jego dach można było wejść prosto z ulicy, a po wspięciu się na jego szczyt podziwiać panoramę miasta i widok na dzielnicę Bjørvika i Oslofjord. Ogromne przeszklenia pozwalają nam również zajrzeć do środka budynku i możemy zobaczyć np. aktorów podczas prób do spektakli. 

Informacje praktyczne:

Koszt zwiedzania budynku opery z przewodnikiem to wydatek około 120 NOK.
Opera Narodowa (Norges nasjonalopera og ballett) znajduje się w centrum, na brzegu fiordu Oslo.

10. Deptak Karla Johana

Deptak ciągnie się od Dworca Głównego do Pałacu Królewskiego i jest najbardziej reprezentacyjną ulicą w Oslo. To idealne miejsce na spacer i odpoczynek w jednej z wielu restauracji i kawiarni. Można tam tez zakupić pamiątki w zlokalizowanych wzdłuż ulicy sklepikach. Na trasie spaceru możemy zobaczyć także budynek Parlamentu i Teatru Narodowego oraz liczne zabytkowe kamienice, w jakie obfituje stolica Norwegii.

Informacje praktyczne:

Deptak Karla Johana jest dobrze skomunikowany z innymi częściami Oslo. Atrakcje na bulwarze są łatwo dostępne - można dojechać tam komunikacją publiczną, taką jak tramwaje, autobusy i metro.
Deptak często jest miejscem organizacji różnych wydarzeń, festiwali, parad i imprez miejskich, zwłaszcza latem. Warto sprawdzić harmonogram wydarzeń, aby móc uczestniczyć w lokalnych atrakcjach.

Jakie ubezpieczenie turystyczne do Oslo wybrać?  

Jeśli planujesz wyjazd do Norwegii i zwiedzanie Oslo, koniecznie zadbaj o zabezpieczenie siebie i swojego portfela w sytuacji nagłej choroby czy wypadku. Leczenie w tym kraju jest bardzo kosztowne i chociaż respektowa jest tutaj Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego i na jej podstawie będziemy mogli skorzystać z publicznej służby zdrowia, to musimy liczyć się z dopłatami do większości usług medycznych, tak samo, jak obywatele Norwegii.  

Takie dopłaty mają charaktery ryczałtowy i nie podlegają refundacji. W przeliczeniu na złotówki koszt wizyty w gabinecie lekarza pierwszego kontaktu to około 100 zł, porada lekarza specjalisty około 150 zł (gdy mamy skierowanie) i około 250 zł (bez skierowania), a leczenie stomatologiczne jest odpłatne w 100%.

Zapłacimy także za przepisane nam leki, tylko dzieci do 16 roku życia zwolnione są z tej opłaty. W przypadku hospitalizacji opłata może wynieść nawet kilka tysięcy złotych za jeden dzień pobytu w szpitalu. W ramach EKUZ nie zostanie oczywiście sfinansowane leczenie w prywatnych placówkach. Łatwo można zatem ocenić, że sytuacji, w których to my będziemy musieli pokryć opłaty związane z nagłym pogorszeniem stanu zdrowia, jest naprawdę dużo i takie dopłaty są bardzo wysokie. 

Dlatego pamiętaj, że dobrze dobrana polisa turystyczna zabezpieczy Twój budżet przed takimi właśnie wydatkami. Sugerujemy, aby gwarantowana suma kosztów leczenia była odpowiednio wysoka (nie niższa niż 30 000 euro), ponieważ daje to pewność, że z polisy ubezpieczyciel pokryje wszystkie wydatki.  

Co jeszcze powinna zawierać polisa turystyczna, gdy wybieramy się do Norwegii? Warto do niej dołączyć takie elementy jak: 

Ubezpieczenie turystyczne możesz rozszerzyć, dopasowując je do swoich potrzeb oraz charakteru podróży. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują takie dodatki, jak ochrona zdarzeń pod wpływem alkoholu, następstwa chorób przewlekłych czy rozszerzenie o sporty wysokiego ryzyka lub ekstremalne. Niektóre z tych elementów są dostępne w ramach pakietu, a inne opcjonalnie, za dodatkową składką. Sam decydujesz, co będzie zawierać Twoja polisa na czas wyjazdu do Oslo.

Magdalena Kajzer, specjalistka ds. ubezpieczeń turystycznychMagdalena Kajzer, specjalistka ds. ubezpieczeń turystycznych

Przykładowe propozycje ubezpieczenia dla dwóch osób na trwający 4 dni wyjazd do Oslo przedstawiamy poniżej: 

Ubezpieczenie turystyczne do Bułgarii
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Allianz
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
34,72 zł
1 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 15 000 złubezpieczenie COVID-19zdarzenia pod wpływem alkoholu
AXA
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
45,30 zł
1 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 złubezpieczenie COVID-19zdarzenia pod wpływem alkoholu
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
96,00 zł
1 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złubezpieczenie COVID-19zdarzenia pod wpływem alkoholu
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
107,00 zł
1 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 300 000 złubezpieczenie COVID-19OC sportowe: 300 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholu
Ubezpieczenie turystyczne do Bułgarii
Allianz
34,72 zł 1 os. / 10 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 15 000 złubezpieczenie COVID-19zdarzenia pod wpływem alkoholu
AXA
45,30 zł 1 os. / 10 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 złubezpieczenie COVID-19zdarzenia pod wpływem alkoholu
Generali
96,00 zł 1 os. / 10 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złubezpieczenie COVID-19zdarzenia pod wpływem alkoholu
Nationale-Nederlanden
107,00 zł 1 os. / 10 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 300 000 złubezpieczenie COVID-19OC sportowe: 300 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholu

Taką ochronę może mieć już za około 4 zł dziennie. Wystarczy, że skorzystasz z naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych. Po dokonaniu opłaty, potwierdzenie zawarcia ubezpieczenia otrzymasz na podany adres mailowy, a numer polisy zostanie przesłany do Ciebie smsem. Dzięki temu bezpiecznie zwiedzisz stolicę Norwegii.

Co warto wiedzieć?

 1. Oslo to miasto, które otacza piękna norweska przyroda. Warto wybrać się na wycieczkę do fiordów, spacer w górach lub odkrywanie pięknych parków miejskich, takich jak Vigeland Park czy Park Frogner.

 2. Oslo oferuje wiele historycznych i architektonicznych atrakcji, takich jak Pałac Królewski, Katedra w Oslo, Opera Narodowa i Muzeum Muncha. Zwiedzanie tych miejsc pozwala poznać bogatą historię i kulturę Norwegii.

 3. Podczas podróży do Oslo warto spróbować lokalnych specjałów kuchni norweskiej. Można skosztować świeżych owoców morza, tradycyjnej ryby, wędzonego łososia, a także pysznego ciasta i deserów.

 4. Oslo oferuje również bogatą scenę kulturalną i rozrywkową. Można odwiedzić teatry, muzea, galerie sztuki, koncerty i festiwale, które odbywają się przez cały rok.

 5. Miłośnicy sportu mogą również spróbować swoich sił w sportach zimowych w okolicznych górach.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Jak dojechać z Polski do Oslo?

  Najwygodniejszym sposobem dotarcia do Oslo z Polski jest samolot. W Polsce mamy wiele lotnisk, z których można bezpośrednio polecieć do lotniska w Oslo-Gardermoen. Loty między Polską a Oslo są obsługiwane przez wiele linii lotniczych, zarówno tradycyjnych, jak i tanich przewoźników. Czas lotu zależy od konkretnej trasy i trwa zazwyczaj około 2-3 godzin.

 2. Jakie dokumenty są potrzebne, by wjechać do Norwegii?

  Wystarczy dowód osobisty lub paszport. Warto zabrać ze sobą również Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego oraz dodatkowe ubezpieczenie turystyczne. 

 3. Czy ubezpieczenie turystyczne do Oslo jest obowiązkowe?

  Nie. Warto jednak mieć polisę. EKUZ nie refunduje wszystkich usług medycznych. W Norwegii opieka medyczna stoi na wysokim poziomie, ale koszty leczenia są bardzo wysokie. Poza tym ubezpieczenie zapewni wsparcie także w razie wypadku, kradzieży, opóźnienia lotu czy innych kłopotów za granicą.