28% naszych rodaków deklaruje, że potrafi jeździć na nartach, a 9% na desce. Na tych dwóch dyscyplinach świat zimowych aktywności się jednak nie kończy. Sprawdzamy, jakie sporty warto uprawiać na śniegu i lodzie.

Niezależnie, od tego którą z tych aktywności się wybierze, trzeba pamiętać, że zwykłe ubezpieczenie na narty może nie wystarczyć. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas wyboru polisy na ferie zimowe.

Narciarstwo - król zimowych sportów 

Narty to bezapelacyjnie najpopularniejsza aktywność wybierana zimą. Znane są  już od 4 000 r. p.n.e. - uprawiali je starożytni mieszkańcy Skandynawii. Od 1936 roku jazda na nartach jest dyscypliną olimpijską. W Polsce najchętniej szusują osoby w przedziale wiekowym 18-44 lata, większość z nich to mężczyźni (63%). 

Dla kogo? To dyscyplina dla każdego, starszych i młodszych, osób lubiących rodzinne sporty, jak i dla samotników. 

Zalety: Jazda na deskach poprawia kondycję, świetnie zastępuje trening aerobowy. Podczas szusowania pracują niemal wszystkie mięśnie. Ruch na świeżym powietrzu doskonale wpływa także na samopoczucie oraz odporność. 

Wady: Narciarstwo to bardzo kontuzjogenny sport. Miłośnicy szusowania najczęściej zmagają się z urazami kolan, okolicy głowy i kręgosłupa, częstą kontuzją jest także tzw. kciuk narciarza. Osoby, które nie przygotują się kondycyjnie do jazdy, mogą po treningu zmagać się z zakwasami.

Koszty: Narciarstwo jest kosztowną aktywnością. Zakup sprzętu i wszystkich potrzebnych akcesoriów (kijki, kask, gogle itp.). to około 1 370 zł w opcji najtańszej. Za wypożyczenie trzeba zapłacić około 40-100 zł dziennie. Do tego należy doliczyć zakup karnetu (cena uzależniona jest od miejsca oraz terminu wyjazdu). 

Ubezpieczenie: Najtańszą polisę na narty można mieć już od 3,4 zł dziennie. Powinna zapewniać ona pokrycie kosztów leczenia, ratownictwa, NNW, OC oraz rozszerzenie o uprawianie narciarstwa.

Snowboard - zew wolności na desce

Snowboard znany jest od 1965 roku. Bardzo szybko jednak zdobył popularność, zwłaszcza wśród młodych osób. W Polsce od lat zajmuje drugie miejsce wśród zimowych sportów. Najwięcej zwolenników ma w grupie wiekowej 18-34 lata. Na snowboardzie również chętniej szusują mężczyźni (60%) niż kobiety (40%).

Dla kogo? Choć bywa wybierany głównie przez młodych, to tak naprawę sport, jak i narty jest dyscypliną dla każdego. Niektórzy uznają, że nauka jazdy na desce jest trudniejsza - pozycja nie jest taka naturalna jak na nartach i wymaga większej koordynacji ruchów, ale to subiektywne opinie. 

Zalety: Jazda na desce poprawia kondycję, wzmacnia mięśnie nóg i ramion, usprawnia pracę serca, a także pomaga w nauce równowagi. Podczas szusowania można wykonywać wiele manewrów i przeskoków. Ruch na świeżym powietrzu i możliwość podziwiania pięknych widoków to dodatkowe plusy uprawiania snowboardingu.

Wady: Snowboard, podobnie jak i jazda na nartach, wiąże się z ryzykiem kontuzji. Amatorzy jazdy na desce narażeni są szczególnie na urazy barków, nadgarstków i stawów skokowych. Snowboarding nie jest też tanim sportem. 

Koszty: Zakup sprzętu z akcesoriami wiąże się z kosztem około 1500 zł. Za wypożyczenie sprzętu trzeba zapłacić od 30 zł do 100 zł dziennie. Do tego należy doliczyć koszt karnetu. 

Ubezpieczenie: Polisa na snowboard kosztuje od 3,4 zł dziennie. Powinna zawierać te same elementy, co ubezpieczenie narciarskie - koszty leczenia i ratownictwa, NNW, OC oraz rozszerzenie o uprawianie jazdy na desce. Jeśli planuje się niestandardowy snowboarding, np. freestyle należy sprawdzić, czy polisa nie wymaga dodatkowego rozszerzenia o sporty ekstremalne.

Skibob - rower zimą

Ten rodzaj zimowej aktywności dopiero zdobywa popularność, choć znany jest już od końca XIX wieku. Skibob to dyscyplina, która łączy w sobie kilka innych: narty, rower oraz sanki. Powstał właśnie przez przymocowanie do roweru nart, z czasem sprzęt rozbudowano o siedzisko w formie sterowanych sanek. 

Dla kogo? Na skibobie mogą jeździć wszyscy. Nauka poruszania się na nartosankach jest ponoć łatwiejsza niż szusowanie na klasycznych deskach - opanowanie skibobu zajmuje raptem kilka dni. Jazda na tym sprzęcie polecana jest także osobom po kontuzjach, niepełnosprawnym czy mającym problemy z kręgosłupem - skibob nie obciąża stawów kolanowych oraz daje odpocząć plecom. 

Zalety: Nauka jazda na skibobie jest dużo szybsza i łatwiejsza niż na nartach czy na snowboardzie. Łatwiej utrzymać równowagę, trudniej o przewrotki i kontuzje. Zjeżdżać można z każdej góry, niekoniecznie na profesjonalnych stokach.

Wady: Skiboby są dość drogie. Na skibobach zdarzają się też wypadki - najczęściej na skutek wywrócenia się pojazdu, zderzenia się z inną osobą na stoku czy stracenia równowagi.

Koszty: Cena takiego sprzętu waha się od 1 500 zł do 2 000 zł. Niemniej jednak skibob można wynająć w wypożyczalniach sprzętu narciarskiego - kosztuje to od 25 zł do 50 zł dziennie lub od 10 zł do 30 zł za godzinę.

Ubezpieczenie: Większość ubezpieczycieli uznaje skibob za sport wysokiego ryzyka lub ekstremalny. Dlatego konieczny jest wybór odpowiedniej polisy z rozszerzoną ochroną. Jej koszt zaczyna się od 3,7 zł dziennie.

Łyżwiarstwo - amatorzy tańczą na lodzie

Jazda na łyżwach również jest znana od czasów starożytnych. Współcześnie jest to jedna z chętniej wybieranych aktywności  podczas spędzania zimy w mieście. Największą popularnością cieszy się wśród dzieci i młodzieży, ale tak naprawdę to sport dla każdego.

Dla kogo? Każdy może spróbować jazdy na łyżwach - wystarczy wybrać się na odkryte lub zamknięte lodowisko. Nie potrzeba dużych umiejętności ani specjalnej kondycji, wystarczy zmysł równowagi.

Zalety: Łyżwiarstwo to sport, który świetnie modeluje sylwetkę. Bardzo łatwo go opanować. Jest też tani i dostępny, nie wymaga specjalnych przygotowań ani sprzętu. Wystarczy wybrać się na lodowisko, wypożyczyć tam łyżwy i ślizgać się do woli. 

Wady: Na łyżwach łatwo się przewrócić. Miłośnicy ślizgania narażeni się na kontuzje stawu skokowego lub barku. Dość łatwo też o siniaki podczas przewrócenia się na lodzie. 

Koszty: Bilet wstępu oscyluje w okolicach kilkunastu złotych, a koszt wynajęcia łyżew od 10 do 20 zł.

Ubezpieczenie: Jeśli podczas zimowego wyjazdu wybierzesz się na lodowisko, to warto sprawdzić czy polisa obejmuje uprawianie łyżwiarstwa. Większość ubezpieczycieli uznaje ten sport za amatorski i nie wymaga dodatkowych rozszerzen. Polisę można znaleźć od 2,5 zł dziennie.

Skitury - górskie wędrówki z nartami

Skitouring to stosunkowo nowa dyscyplina zimowa w Polsce. Jest połączeniem turystyki górskiej z narciarstwem. Można zdobywać trudnodostępne miejsca, ciesząc się ruchem na świeżym powietrzu i podróżowaniem, nie ograniczając się tylko do zjazdów i wyjazdów.

Dla kogo? Nie jest to sport dla wszystkich. Przede wszystkim wymaga zaawansowanych umiejętności narciarstwa - jak zjazdowego, jak i biegowego. Początkującym będzie trudno uczyć się szusowania na nieprzygotowanym terenie. W skituringu przyda się także dobra kondycja oraz znajomość zasad zachowania się w razie zejścia lawiny. To sport dla osób odważnych, kochających podróże i niezależność.

Zalety: Skitury dają wolność, jakiej nie ma w narciarstwie zjazdowym, gdzie ograniczamy się tylko do wyciągu i zjazdu. Tutaj można podróżować praktycznie wszędzie, dokąd nogi i narty zaniosą. Pozwoli to na lepsze poznanie gór, ale też przekroczenie swoich możliwość i wyjście ze strefy komfortu.

Wady: Skitury nie są dla każdego. To dość kosztowna dyscyplina sportowa. Poza tym wymaga odpowiedniego sprzętu, przygotowań i umiejętności. Początkujący skiturowcy powinni też przejść odpowiednie szkolenie. 

Koszty: Specjalistyczny sprzęt (nie tylko narty i akcesoria, ale też raki, czekan, plecak lawinowy) bardzo dużo kosztuje - w granicach 3-7 000 zł. 

Ubezpieczenie: Skitury uznawane są a sport wysokiego ryzyka lub ekstremalny - w zależności od definicji danego ubezpieczenia. Planując taką aktywność należy więc doprać ochronę z odpowiednim rozszerzeniem. Taką polisę można mieć od 3,4 z dziennie.

Jakie jeszcze sporty zimowe można uprawiać?

Paleta zimowych aktywności jest bardzo bogata. Co rusz pojawiają się nowe formy wypoczynku na śniegu i lodzie. Wśród tych bardziej znanych i lubianych można wymienić jeszcze takie dyscypliny, jak:

 • snowkiting - zimowa odmiana kitesurfingu - do nart lub snowboardu zostaje przyczepiony latawiec,

 • snowtubing - zjeżdżanie po śnieżnym torze na dmuchanych oponach lub dętkach, ekstremalna odmiana saneczkarstwa,

 • zorbing na śniegu - turlanie się z górek w dużych kulach sferycznych,

 • curling - rodzaj strategicznej gry na lodzie,

 • helisking - zjeżdżanie na nartach lub snowboardzie z niedostępnych miejsc, wysoko w górach, na które to narciarze są transportowani za pomocą helikoptera. 

Większość tych dyscyplin wymaga dodatkowego rozszerzenia ochrony przy zakupie ubezpieczenia. Są one traktowane jako sporty wysokiego ryzyka i ekstremalne - ponieważ łatwo podczas ich uprawnienie o kontuzje i wypadki. Polisę można dopasować  do rodzaju wybranego sportu oraz indywidualnych potrzeb w naszym kalkulatorze. 

Jak widać, zimą do wyboru mamy wiele aktywności. Tylko od nas zależy, na którą się zdecydujemy. 

Co warto wiedzieć?

 1. Najpopularniejszą zimową dyscypliną są narty.
 2. Na drugim miejscu znalazł się snowboard.
 3. Do chętnie wybieranych zimowych aktywności należy także łyżwiarstwo, sibob czy skitury.
 4. Każdą tą aktywność trzeba objąć dodatkową ochroną ubezpieczeniową 

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Jakie sporty zimowe należą do najpopularniejszych?

  To przede wszystkim narciarstwo i snowboard. Chętnie wybierane zimą są także łyżwy, skibob czy skitury.
 2. Jaką aktywność zimową wybrać?

  Wybrany sport najlepiej dopasować do swoich umiejętności, stopnia zaawansowania, ale i zasobności portfela.
 3. Jakie ubezpieczanie wybrać na zimowy wyjazd?

  To zależy od tego, jaką aktywność się planuje. Narciarstwo i snowboard to sporty wymagające rozszerzenia o sporty wysokiego ryzyka, polisa powinna zapewniać też koszty leczenia, ratownictwa, NNW i OC. Inne aktywności klasyfikowane są jako amatorskie, podwyższonego ryzyka lub ekstremalne - przed wyjazdem warto sprawdzić to w OWU.
 4. Ile kosztuje ubezpieczenie na zimowy wyjazd?

  Cena polisy zależy od wielu czynników - wybranego pakietu, szczegółów ochrony, długości wyjazdu, kierunku i dodatków. Najtańsze ubezpieczenie na narty można znaleźć już od 3,4 zł dziennie.