Górskie szczyty zimą zachwycają każdego. Zapierające dech w piersiach widoki oraz możliwość spędzenia czasu na świeżym powietrzu sprawiają, że ferie w górach to znakomita propozycja nie tylko dla podróżników w wieku szkolnym, ale dla całych rodzin.

Podpowiadamy, co można robić w górach, aby wypocząć, a jednocześnie spędzić czas aktywnie. Wyjaśniamy, jak przygotować się do wyjazdu i co ze sobą zabrać. Wskazujemy też, na jakie kwestie należy zwrócić uwagę, aby wypoczynek był przede wszystkim bezpieczny.

Ferie w górach – zalety zimowego wyjazdu w góry

Zimą góry mają niesamowity, magiczny wręcz klimat. Bajkowa atmosfera to jednak nie wszystko. Warto wybrać właśnie góry także z kilku innych powodów.

 1. Góry dają podróżnikom nieskończone możliwości aktywnego spędzania czasu. Narciarze mogą szaleć na stokach, fani spacerów mogą zwiedzać górskie miejscowości, a najmłodsi – buszować w snowparkach i korzystać z licznych zajęć zorganizowanych. Ferie w górach to bez wątpienia propozycja dla całych rodzin – nikt nie powinien się nudzić. Przy odrobinie dobrych chęci każdy znajdzie aktywność dla siebie!

 2. Zmiana klimatu może korzystnie wpłynąć na stan zdrowia. Górskie otoczenie, w szczególności w przypadku turystów mieszkających na co dzień w zatłoczonych miastach, może mieć zbawienny wpływ na alergików i osoby z osłabioną odpornością. Jakość górskiego powietrza bez trudu dostrzeże każdy podróżnik, który w swoim miejscu zamieszkania odczuwa skutki smogu.

 3. Bliski kontakt z naturą poprawi samopoczucie. Ferie w górach to znakomita okazja, aby w tych nietypowych czasach móc obcować z naturą – oczywiście bezpiecznie, w wyznaczonych do tego miejscach. W tak malowniczych okolicznościach można naprawdę odpocząć!

Co można robić zimą w górach?

Oczywistym wyborem wydają się narty lub snowboard... ale to nie wszystko. Góry mają wiele do zaoferowania także osobom, które nie chcą, nie mogą, lub nie potrafią jeździć na nartach. Poniżej kilka sprawdzonych propozycji.

 • Wycieczki kolejkami liniowymi. To propozycja dla każdego. Nawet turyści, którzy nie szusują, mogą podziwiać górskie widoki, siedząc wygodnie w górskiej kolejce. Tę atrakcję oferują zarówno polskie, jak i zagraniczne kurorty.

 • Relaks w basenach termicznych. Jak góry – to termy! Tę atrakcje oferuje wiele górskich miejscowości. Bardzo często termy połączone są z aquaparkiem – pobyt w basenach termicznych uraduje więc także najmłodszych.

 • A może... biegówki? Aby jeździć na nartach, nie trzeba wcale wybierać narciarstwa zjazdowego. Narty biegowe to także znakomita forma spędzania wolnego czasu, która nie wymaga tak dużych umiejętności technicznych. Jeśli uważamy, że „klasyczne” narciarstwo jest nie dla nas – warto spróbować swoich sił na biegówkach.

 • Kuligi. Wbrew pozorom, kulig to atrakcja, która ucieszy także dorosłych. W górskich miejscowościach bez trudu można znaleźć zorganizowany kulig i zgłosić swoje uczestnictwo. Można znów na chwilę poczuć się dzieckiem!

 • Sztuka... i gastronomia. Bardzo dużą zaletą wielu górskich kurortów jest wspaniała kuchnia. Jedzenie może być (i często jest) jednym z ważniejszych aspektów całego wyjazdu. Warto więc spróbować wszystkich lokalnych specjałów! A przerwie pomiędzy śniadaniem a obiadem – można wybrać się do lokalnego muzeum lub galerii sztuki. Górska sztuka ludowa, tak barwna i folkowa, zachwyci niejednego konesera.

 • Imprezy zimowe w stylu apres-ski. Imprezy w górskich pubach i barach wcale nie są zarezerwowane wyłącznie dla narciarzy. Dołączyć do nich i spędzić wieczór w miłym towarzystwie, może właściwie każdy. Warto jednak przy tym pamiętać, że zwykle na takich imprezach obowiązuje sportowy, a nie typowo imprezowy dress code.

 • Miejskie atrakcje. Jeśli wybieramy większy, europejski kurort, z pewnością będzie miał on do zaoferowania więcej niż górskie stoki. Na turystów czekają ośrodki SPA, liczne kawiarnie, sklepy z pamiątkami, gabinety kosmetyczne, centra handlowe (w tym również te luksusowe)... i wiele innych propozycji. Jeśli tylko możemy sobie na to pozwolić – dlaczego by z nich nie skorzystać?

Jak przygotować się do wyjazdu na ferie w góry i co ze sobą zabrać?

Przygotowania do ferii zimowych w górach warto rozpocząć minimum tydzień wcześniej. Większość osób, szczególnie tych, które nie bywają w górach zbyt często, może nie posiadać w domu akcesoriów przydatnych w specyficznych, górskich warunkach. Zakupy mogą okazać się niezbędne. Na liście zakupowej powinny znaleźć się m.in.:

 • Ciepłe, wodoodporne ubrania i górskie obuwie. Dotyczy to nie tylko osób, które wybierają się na górskie szlaki, ale wszystkich turystów. Górska pogoda zmienia się bardzo szybko i trzeba być gotowym na wszystkie ewentualności. Najbezpieczniej zakupić ubrania, które pozwolą nam ubrać się na tzw. cebulkę.

 • Bielizna termiczna i dobrej jakości (najlepiej wełniane) akcesoria – czapka, szalik i rękawiczki.

 • Plecak i termos, które przydadzą się zarówno w trakcie zwiedzania, jak i podczas przeprawy przez górski szlak.

 • Strój kąpielowy – niezbędny, jeśli po zimowym dniu pełnym wrażeń, zdecydujemy się na wizytę w termach.

 • Mapa miejsca, do którego się wybieramy, a jeśli posiadamy – także kompas i latarka.

 • Okulary przeciwsłoneczne.

 • Kosmetyki – krem ochronny na mróz i wiatr oraz pomadka ochronna.

 • Podręczna apteczka.

 • Powerbank.

 • Ogrzewacz do rąk – gadżet bardzo przydany w trakcie wyjazdów z najmłodszymi, którzy gorzej znoszą niskie, górskie temperatury.

Narciarze powinni oczywiście pamiętać także o zabraniu ze sobą akcesoriów narciarskich i odpowiedniej odzieży – o ile nie planują wypożyczyć ich na miejscu,

Bezpieczeństwo w górach – o czym trzeba pamiętać, idąc na szlak?

O swoje bezpieczeństwo trzeba dbać wszędzie... ale w górach szczególnie. Warunki klimatyczne, choć dla wielu osób korzystne, mogą okazać się bardzo zdradliwe – w górach pogoda zmienia się bardzo szybko. Zaskoczyć nas może także dzika przyroda.

Przygotowania do zimowej wyprawy w góry powinny rozpocząć się od wyboru odpowiedniej trasy, sprawdzenia jej dostępności i warunków pogodowych (w szczególności zagrożenia lawinowego). Warto też od razu zapisać w swoim telefonie numery alarmowe i numer GOPR, a także sprawdzić, czy w pobliżu wybranego szlaku znajdują się jakieś schroniska. Bezwzględnie musimy także pamiętać o tym, aby:

 • Wybrać trasę dostosowaną do naszej aktualnej kondycji. Przy wyborze należy kierować się nie tylko własnymi możliwościami fizycznymi, ale także możliwościami najsłabszych lub najmłodszych uczestników wyprawy.

 • Poruszać się wyłącznie (!) oznakowanymi szlakami.

 • Ubrać się ciepło i wygodnie oraz zabrać ze sobą górski ekwipunek. Warto wziąć ze sobą mapę lub kompas i dodatkową odzież, np. na wypadek przemoczenia. Przydadzą się także pożywne przekąski i termos z ciepłym napojem, a jeśli nimi dysponujemy – także kijki trekkingowe lub rakiety śnieżne. Miejsce w plecaku powinno się znaleźć także dla niewielkiej apteczki.

Bezpieczeństwo w górach – o czym trzeba pamiętać, jeżdżąc na nartach?

Zasady bezpieczeństwa dotyczą oczywiście również osób, które jeżdżą na nartach. Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) opracowała Międzynarodowy Dekalog Narciarza. Podstawowe zasady, o których powinni pamiętać wszyscy szusujący, to m.in.:

 • Troska o bezpieczeństwo nie tylko swoje, ale również innych osób.

 • Dostosowanie prędkości i sposobu jazdy do swoich umiejętności, warunków panujących na stoku i trudności trasy.

 • Wybór właściwego toru jazdy – tak, aby nie przeszkadzać innym osobom, które już znajdują się na stoku.

 • Bezwzględne stosowanie się do znaków narciarskich.

 • Właściwy sposób wyprzedzania – bez utrudniania możliwości manewru innym narciarzom.

Ferie w górach – jakie ubezpieczenie wybrać?

Jeśli zimowe ferie spędzamy poza granicami Polski, zakup polisy turystycznej staje się najrozsądniejszym, co możemy zrobić. Dzięki polisie, w razie jakichkolwiek problemów ze zdrowiem w trakcie wyjazdu, podróżnik nie będzie musiał pokrywać kosztów pomocy medycznej z własnej kieszeni.

Wybierając ubezpieczenie, należy przede wszystkim kierować się swoimi własnymi potrzebami. Ubezpieczenie powinniśmy dopasowywać także do charakteru wyjazdu. Warto przy tym pamiętać, że priorytetem zawsze powinno być bezpieczeństwo, a nie cena polisy. Aby dokonać najlepszego wyboru, warto zadać sobie kilka pytań:

 • Czy zamierzam jeździć na nartach, czy tylko zwiedzać?

 • Jeśli zamierzam jeździć na nartach – czy będę szusować wyłącznie bezpiecznie, po wyznaczonych szlakach?

 • Czy chciałabym uzyskać ochronę „ekstra”, np. na wypadek kradzieży bagażu, czy zdarzeń, do których może dojść po spożyciu alkoholu?

Odpowiedzi na te pytania przybliżą nas do wyboru idealnego ubezpieczenia. Bez względu jednak na indywidualne preferencje, polisa zawsze powinna uwzględniać ryzyka takie jak:

 • Koszty leczenia. W przypadku wyjazdów na terytorium Europy suma gwarantowana na poziomie 30 000 euro to minimum. To właśnie dzięki temu ubezpieczeniu koszty leczenia podróżnika pokryje ubezpieczyciel. W dobie COVID-19 warto też upewnić się, czy polisa zapewnia pokrycie kosztów leczenia w przypadku zachorowania na koronawirusa.

 • Ubezpieczenie NNW. Dzięki NNW, w razie doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu podróżnika, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie. W przypadku narciarzy NNW powinno uwzględniać także rekreacyjnie uprawianie sportów lub uprawianie sportów wysokiego ryzyka.

 • Koszty ratownictwa. Zapewniają pokrycie kosztów akcji ratunkowej.

 • OC lub OC sportowe (dla narciarzy). Uchroni podróżnika przed negatywnymi skutkami wyrządzenia szkody osobie trzeciej.

 • Assistance. Gwarantuje szybką pomoc w kryzysowych sytuacjach. Pomoc ta może polegać m.in. na organizacji i pokryciu kosztów transportu medycznego do kraju, czy pokryciu kosztów kontynuacji leczenia już w Polsce.

Jeśli zabieramy ze sobą coś cennego, warto dodatkowo rozszerzyć ubezpieczenie o ochronę bagażu. Na rozszerzenie ubezpieczenia powinni zdecydować się również narciarze oraz podróżnicy, którzy w trakcie ferii w górach chcą spróbować zimowych sportów ekstremalnych. Ciekawą propozycją jest również tzw. klauzula alkoholowa. Zapewnia ona pełnoletnim uczestnikom wyprawy ochronę na wypadek zdarzeń, do których może dojść po spożyciu alkoholu – na przykład  górskiego grzańca.

Przyjrzenie się potrzebom uczestników wycieczki ułatwia dokonanie właściwego wyboru. W jego dokonaniu pomoże nasz kalkulator ubezpieczeń podróżnych, dzięki któremu polisę zapewniającą podróżnikom pełne bezpieczeństwo. 

Ile kosztuje ubezpieczenie na ferie?

Skoro wiemy już, że najlepszym sposobem na zapewnienie sobie bezpieczeństwa jest odpowiednia polisa, to przyjrzyjmy się jej cenom. Nasi klienci – czteroosobowa rodzina – wybierają się na zimowy urlop do Włoch. Zobaczmy, jak w ich przypadku wyglądają propozycje ubezpieczycieli i ile kosztuje polisa dla 4 osób na wyjazd na narty do Włoch.

Tygodniowe ubezpieczenie dla 4-osobowej rodziny na narty do Włoch
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
AXA Partners
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
106,56 zł
4 os. / 8 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOchrona COVID-19 Zakres 3 / 7Sporty objęte polisą: 114
Wiener
Koszty leczenia
90 558 zł
Ratownictwo
36 223 zł
Bagaż
1 000 zł
204,00 zł
4 os. / 8 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 113 197 złOchrona COVID-19 Zakres 3 / 7OC sportowe: 113 197 zł
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
217,52 zł
4 os. / 8 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złOchrona COVID-19 Zakres 5 / 7OC sportowe: 150 000 zł Sporty objęte polisą: 7
Signal Iduna
Koszty leczenia
90 558 zł
Ratownictwo
31 695 zł
Bagaż
-
266,56 zł
4 os. / 8 dni
Dodatkowo: NNW: 15 000 złOC: 271 674 złOchrona COVID-19 Zakres 3 / 7OC sportowe: 135 837 zł Sporty objęte polisą: 7
Proama
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
293,00 zł
4 os. / 8 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 100 000 złOchrona COVID-19 Zakres 5 / 7OC sportowe: 100 000 zł Sporty objęte polisą: 2
Generali
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
334,00 zł
4 os. / 8 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 100 000 złOchrona COVID-19 Zakres 5 / 7OC sportowe: 100 000 zł Sporty objęte polisą: 2

Wyjazd w terminie 04.02.2022-11.02.2022

Tygodniowe ubezpieczenie dla 4-osobowej rodziny na narty do Włoch
AXA Partners
106,56 zł 4 os. / 8 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOchrona COVID-19 Zakres 3 / 7Sporty objęte polisą: 114
Wiener
204,00 zł 4 os. / 8 dni
Koszty leczenia
90 558 zł
Ratownictwo
36 223 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 113 197 złOchrona COVID-19 Zakres 3 / 7OC sportowe: 113 197 zł
Nationale-Nederlanden
217,52 zł 4 os. / 8 dni
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złOchrona COVID-19 Zakres 5 / 7OC sportowe: 150 000 zł Sporty objęte polisą: 7
Signal Iduna
266,56 zł 4 os. / 8 dni
Koszty leczenia
90 558 zł
Ratownictwo
31 695 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 15 000 złOC: 271 674 złOchrona COVID-19 Zakres 3 / 7OC sportowe: 135 837 zł Sporty objęte polisą: 7
Proama
293,00 zł 4 os. / 8 dni
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 100 000 złOchrona COVID-19 Zakres 5 / 7OC sportowe: 100 000 zł Sporty objęte polisą: 2
Generali
334,00 zł 4 os. / 8 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 100 000 złOchrona COVID-19 Zakres 5 / 7OC sportowe: 100 000 zł Sporty objęte polisą: 2

Wyjazd w terminie 04.02.2022-11.02.2022

Jak widać ceny zaczynają się już od progu 106 zł dla 4 osób na tygodniowy wyjazd do Włoch. W tej kwocie cała rodzina ma zapewnione koszty leczenia do 200 000 zł, ratownictwo do 200 000 zł, a aż 114 sportów jest objętych polisą. Kolejne kwoty wzrastają nieznacznie, zapewniając przy tym dodatkowe rozszerzenia. Ponadto, każdy ubezpieczyciel zapewnia także ubezpieczenie w przypadku zachorowania na COVID-19, co dziś jest zdecydowanie elementem, na który każdy odpowiedzialny podróżnik powinien zwrócić uwagę.

Ubezpieczenie narciarskie to bez wątpienia bardzo dobra inwestycja, która nie tylko zagwarantuje pomoc w sytuacji problematycznej, ale i miłe wspomnienia z wyjazdu.

Ubezpieczenie turystyczne podczas ferii zimowych to swego rodzaju poduszka bezpieczeństwa, która chroni przed wysokimi kosztami usług medycznych, za które może nam przyjść zapłacić. Koszty leczenia w szpitalu, transport medyczny czy leki do zapisanej terapii - szczególnie za granicą - osiągają ceny kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych. Dlatego odpowiednia polisa jest tak ważna, zwłaszcza, kiedy wybieramy się na zimowy urlop z dziećmi - mówi Patrycja Pałka, specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych w rankomat.pl

Dobra praktyka podczas ferii w czasie COVID-19

Pomimo luksusu, jaki po części do nas powrócił w kwestii „swobodnego” podróżowania, nadal powinniśmy trzymać się na baczności, myśląc przede wszystkim o zdrowiu i bezpieczeństwie swoim i innych.

Podczas zimowych ferii pamiętaj szczególnie o:

 • Zasłanianiu ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych.
 • Własnym transporcie, unikając publicznej komunikacji.
 • Dezynfekcji rąk.
 • Dystansie minimum 2 metrów od innych osób w kolejkach, podczas zakupów czy korzystania z atrakcji.
 • Własnym sprzęcie narciarskim.
 • Zakwaterowaniu blisko stoku, by uniknąć dojazdu w skibusach.
 • Stosowaniu się do zaleceń i na bieżąco sprawdzaniu lokalnych obostrzeń.

Ferie to piękny czas, potrzebny każdemu. Aby jednak dobrze się kojarzył, należy priorytetowo zadbać o bezpieczeństwo i komfort na stoku (oraz poza nim). Zadbanie o kilka podstawowych czynników niewiele kosztuje, a pozawala podczas zimowego urlopu na relaks i regenerację. Naprawdę warto!

Co warto wiedzieć?

 1. Ferie w górach to świetne rozwiązanie, dają możliwość spędzania wolnego czas na świeżym powietrzu, poprawią stan zdrowia i samopoczucie.
 2. Można jeździć tam na nartach albo wędrować po górskich szlakach, odpoczywać w termach czy zwiedzać galerie sztuki.
 3. Do ferii w górach trzeba odpowiednio się przygotować - pamiętać o zasadach bezpieczeństwa, dobrych praktykach w czasie pandemii, nie zapomnieć o wyposażeniu, odpowiednim ubezpieczeniu oraz zaplanować wolny czas.
 4. Trzeba zabrać też polisę turystyczną chroniącą w razie zachorowania czy nieszczęśliwego wypadku. 
 5. Polisę narciarską można mieć już od 106 zł dla 4 osób na tygodniowy wyjazd.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Dlaczego warto spędzić ferie zimowe w górach?

  Góry dają szerokie możliwości spędzania wolnego czasu, tak aktywnie, jak i bardziej leniwie. Można jeździć na nartach, snowboardzie, spacerować po górskich szlakach, odwiedzać restauracje, karczmy, galerie sztuki czy odpoczywać w termach.

 2. Jakie są zalety ferii w górach?

  To przede wszystkim możliwość odpoczynku na świeżym powietrzu, co z pewnością pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie oraz samopoczucie.

 3. Co można robić w górach poza uprawianiem narciarstwa i snowboardu?

  Na turystów czekają liczne szlaki górskie, kolejki linowe, termy, kluby i restauracje, karczmy, galerie sztuki i wiele innych zimowych rozrywek.

 4. Jakie ubezpieczenie wybrać na ferie w górach?

  Taka polisa powinna zapewniać pokrycie kosztów leczenia i ratownictwa, NNW, OC, ochronę bagażu oraz Assistance.